Rambo előző, vietnami kalandja után nem tér vissza az USA-ba, hanem Bangkokban él, s a buddhizmussal ismerkedik. A tétlen napok közben keresi fel az apjaként tisztelt Trautman ezredes, aki a világ legveszélyesebb emberévé képezte ki Rambot.
Egy afganisztáni akcióban való részvételt ajánl, ami közösen hajtanának végre. Meglepetésére Rambo az apjaként tisztelt ezredest is visszautasítja azzal, hogy elege van a harcból, békességre vágyik.
Tautman ezredes egyedül vág neki a hófedte afgán hegyeknek, hogy teljesítse titkos küldetését.
Egy idő után, mivel még mindig nem kap hírt az ezredesről, Rambo nyugtalankodni kezd: titkosszolgálati ismerősétől megtudja, Trautman fogságba esett Afganisztánban.
Hirtelen ráébred, az ezredes az egyetlen ember a világon, aki fontos neki, akit szeret. Mindenáron ki kell szabadítania!
A CIA ellátja megfelelő felszereléssel és korszerű fegyverekkel, s Rambo elindul megvívni a maga külön háborúját az ezredes fogvatartóival. Vér kíséri útját fél Afganisztánon át, de célját eléri…
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Zbig
A „kolléga és nagy rivális” Henry Kissinger munkásságáról könyvtárnyi irodalom jelent meg, de semmi sem indokolja, hogy mellőzzünk egy olyan életutat - Zbigniew Brzezinskiét - amely van annyira izgalmas, eredeti és hatékony, mint Kissingeré.
Charles Gati könyve egymásra szervesen épülő négy részből áll.
Az elsőben a tanulmányok azonosítják Brzezinski mára már állandósult helyét abban a befolyásos politikai és értelmiségi közegben, amelynek rálátása van az Egyesült Államok nagypolitikai döntéseire: itt születnek meg azok a koncepciók, amelyekre a döntések meghozatalakor a politikai szféra gyakran támaszkodik.
A második rész tanulmányai történeti szempontból elemzik és értékelik a Nemzetbiztonsági Tanácsban eltöltött éveket.
A harmadik az ezt követő időszakot mutatja be, amikor Brzezinski nem látványos, mégis a szó szoros értelmében sorsdöntő missziókat vállalt. Teljesen újszerűen, eddig ismeretlen tényeket felsorakoztatva mutatja be például II. János Pál pápa és Brzezinski „konspirációit”, melyek mintegy felgyorsították a lengyel rendszerváltást.
Az utolsó fejezet egyfajta személyes számadás a professzorról, az amerikai értelmiségiről és a lengyel hazafiról.
A bevezetőt Charles Gati írta, ő maga válogatta a tanulmányokat, és ő kérte fel a szerzőket, akik között olyan, világszerte jól ismert személységek vannak, mint Francis Fukuyama filozófus, Adam Garfinkle, a The American Interest alapító főszerkesztője, vagy David J. Rothkopf, a Foreign Policy folyóirat igazgatója. Az előszót Jimmy Carter jegyzi, akinek az elnöksége idején Brzezinski nemzetbiztonsági tanácsadóként élete legmagasabb közéleti pozícióját töltötte be.
(Ara-Kovács Attila)
Földi Pál - Egy elfelejtett háború
1939/40-ig a világ műveltebb része csak egy finn hőskölteményt ismeri, a Kalevalát.
Ezen a téli évfordulón azonban egy újabb finn eposz keletkezett, a finnek szabadságharca a világtörténelem leggátlástalanabb és legkegyetlenebb hódítójával, a bolsevik Szovjet-Oroszországgal szemben.
A második világháború poklában az a "kis tüzecske", amit a szovjet agresszió jelentett a szabad Finnország ellen, jelentéktelen eseménynek tűnhet. De nem volt az!
Egyrészt végleg lerántotta az álarcot a "békeszerető, humanista" dolgozók államáról, a velük cinkos nyugati demokráciák aljasságáról, és megmutatta, hogy a kis népeknek mit jelent a szabadság.
Ebben a hősi eposzban megtalálható minden. A könyörtelen gonosz, mint Sztálin és bandája, a világtörténelem és népének egyik legnagyobb árulója, Otto Kuusinen elvtárs, és szemben vele a valódi hős, az öreg konzervatív katona, Gustaf von Mannerheim.
És látjuk a keserű, végig hősiesen harcoló, önfeláldozó finn katonákat, a terrorbombázások áldozataivá vált gyermekeket és asszonyokat, és a fagyott kristály meseerdőhöz hasonló tájakat, amely a "fehér halált" jelentette az agresszorok százezreinek.
Ez a könyv nem csak egyszerűen a háború leírása, de emlékműve az immár romlásnak indult Európa függetlenségéért harcoló nemzetállamainak is.
Galgóczy Árpád - Fények a vaksötétben
E könyv szerzôje egyike volt a GULÁG legszerencsésebb rabjainak. 1947 végén került ki a Szovjetunióba, amikor az egész hatalmas országban szunôben volt az iszonyatos éhínség, nem vitték se Vorkutára, se Kolimára, nem éhezett úgy, mint a háború utáni legelsô évek rabjai, nem látott kannibalizmust, nem fenyegette közvetlen fagyhalál. De hosszú évekig együtt raboskodott olyan magyarokkal, akik átélték ezeket a borzalmakat. Akik jelesre vizsgáztak emberi tartásból, áldozatvállalásból, összefogásból. Akik példát mutattak sok nemzet hasonlósorsú fiainak és rajtuk keresztül az egész világnak.
George Lakoff - Ne gondolj az elefántra!
George Lakoff ebben a kötetben az Amerikai Egyesült Államok republikánus, illetve demokrata pártjának a politikai életben alkalmazott módszereit veszi górcső alá. Könyve a nagyközönség igényére rövid és közérthető. Azzal a céllal készült, hogy gyakorlati útmutatóként szolgáljon a polgári aktivistáknak és bárkinek, aki komolyan érdeklődik a politika iránt. Noha ez a kötet a 2004-es amerikai elnökválasztást megelőzően íródott és jelent meg, a benne megfogalmazott újító javaslatok és következtetések elég általánosak ahhoz, hogy hasznosak lehessenek bárhol a politikai vitastílus fejlesztéséhez.
Varga József - Bűnös nemzet vagy kényszerű csatlós I-II.
A történelem elsősorban a múlt elbeszélése. Beszámol a múlt eseményeiről, ismereteket közöl róluk, hogy közöttük az összefüggéseket felismerjük. Arisztotelész szerint (Poetika, IX. fejezet) a történész abban különbözik a költőtől, hogy míg az előbbi megtörtént eseményekről számol be, addig az utóbbi olyanokról, melyek bekövetkezhetnek. A jelenkortörténet jobbára politikai, valamint államok közti eseményekkel, ritkábban a gazdasági, társadalmi és kulturális fejlődéssel foglalkozik. A tárgyalt eseményeket lehetőség szerint úgy kell bemutatnia, hogy ezek még élő alanyai saját élményeikre emlékezve azokat felismerjék, a jelenkor embere pedig a tárgyalt eseményekről és ezek összefüggéseiről a valóságnak megfelelő képhez jusson. Azok a személyek, akik a történéseknek jobbára csupán tárgyai és csak ritkán cselekvő alanyai voltak, alig képesek az átélt események elfogulatlan ábrázolására. De vajon nem szubjektív-e mindig a közelmúlt történelmi ábrázolása? Mindenki a saját szemszögéből ad számot a történtekről. A személyes nézőpont elvileg nem zárja ki, csupán viszonylagossá teszi a tárgyilagosságot. Érvényességének mértéke az ábrázoló szavahihetősége.
Takács Tibor - Krahulcsán Zsolt - Müller Rolf - Állambiztonság és olimpia 1956-1988
Az olimpiai játékok a második világháború után a hidegháborús szembenállás, a két világrendszer vetélkedésének egyik terepévé váltak. Ebből következett, hogy a keleti tömb országai, így Magyarország számára is nagy kihívást jelentett a játékokon való részvétel...
Henry Kissinger - Diplomacy
THE SEMINAL WORK ON FOREIGN POLICY AND THE ART OF DIPLOMACY
Moving from a sweeping overview of history to blow-by-blow accounts of his negotiations with world leaders, Henry Kissinger describes how the art of diplomacy has created the world in which we live, and how America's approach to foreign affairs has always differed vastly from that of other nations.
Brilliant, controversial, and profoundly incisive, Diplomacy stands as the culmination of a lifetime of diplomatic service and scholarship. It is vital reading for anyone concerned with the forces that have shaped our world today and will impact upon it tomorrow.
Arthur Hailey - In High Places
As events bubbles to a scalding boil, leaders of two great nations fought in desperate secrecy to keep the lid on the world. Bartering, backstabbing, browbeating, bribing...and praying for a little more weight to throw on the delicate balance of international power. This is a novel of men at the summit, their bold deals and soiled souls -- and their women, clutching at fevered moments as the time for loving, the time for living, slipped so quickly away.
Ismeretlen szerző - "...a háború szolgálatában"
A főszerkesztői értekezletekről készült emlékeztetőkből - amelyeket a Magyar Távirati Irodában őriztek meg az utókor szerencséjére - többek között megtudható, hogy mit akart titokban tartani a kormány; információkat nyerhetünk továbbá a közvélemény alakulásáról, például arról, hogy miként hatottak a szovjet hadisikerek és a második magyar hadsereg katasztrófája a magyar lakosságra. Megismerhető, hogy milyen módon szolgálta a felsőbb utasításokat is figyelembe véve a magyarországi sajtó (egy része) a háborús célokat, és milyen nemzetközi horizonttal rendelkeztek a közvélemény "irányítói".
Sidney Hook - A szabadság paradoxonai
Azzal a kérdéssel szeretnék foglalkozni tehát, hogy utal-e bármiféle történeti tény vagy szöveghely arra, hogy az alapító atyák azt a hatalmat szánták a Legfelsőbb Bíróságnak, amellyel ma rendelkezik. Merőben analitikus szempontból nyilvánvaló, hogy egyetlen politikai demokrácia sem _követeli meg_ egy ilyen Bíróság létezését. Maga Oliver Wendell Holmes bíró ismerte el, hogy noha a miénkhez hasonló szövetségi rendszer, amelyben minden államnak megvan a maga állami legfelsőbb bírósága, szükségessé tesz egy általános Legfelsőbb Bíróságot, amely megítélheti az alárendelt bíróságok egymással ellentétes rendelkezéseit, azt nem követeli meg, hogy egy a választók felé nem felelős bíróságot olyan hatalommal ruházzanak fel, amelynél fogva megsemmisítheti a választók felé felelős képviselők törvénykezését. Ennél nyugodtan tovább is mehetünk, és kijelenthetjük, hogy nemcsak hogy _nem_ szükséges ez egy demokratikus rendszer működéséhez, de egyenesen összeegyeztethetetlen a demokrácia szellemével.
David Talbot - A két Kennedy
A hatvanas évek, a Kennedy-évek valóságos története hosszú ideig, tulajdonképpen napjainkig mitikus és homályos volt. David Talbot könyve azonban drámai erővel tárja fel JFK elnökségének bonyolult konfliktusokkal terhelt hétköznapjait.
A szerző lenyűgöző politikai történetet mesél el, amely heves vitákat váltott ki az USA-ban. A két Kennedy története 1963. november 22-e délutánján, abban a megrendítő órában kezdődik, amikor Robert Kennedy választ sürget arra a kérdésre, kik és miért követtek el merényletet a bátyja ellen. Bobby gyanúja szinte az első pillanatban a CIA-ügynökökre, a gengszterekre és a kubai emigránsokra terelődik, akik valamennyien már jó ideje tervezik a kubai rendszer erőszakos megdöntését.
A Kennedy testvérek ezeknek a szervezeteknek a tevékenységét próbálták ellenőrzésük alá vonni - mindaddig kevés sikerrel.
Az olvasó megismerheti azokat az ellentéteket, amelyek szétzilálták a Kennedy-adminisztrációt, és szembefordították az elnököt és öccsét a nemzetbiztonsági apparátussal.
A Kennedyek bizalmas tanácsadóinak szűk köre újra meg újra meghiúsította a washingtoni katonai klán különböző próbálkozásait. A keményvonalas tábornokok és a kémszervezetek irányítói könyörtelenül le akartak számolni a Berlinben, Laoszban, Vietnamban, de mindenekelőtt a Kubában működő kommunista ellenfelekkel. A Kennedy testvérek azonban folyamatosan akadályokat gördítettek az útjukba, ellenezték a katonai megoldást, ők a hidegháború okozta ellentétek békés megoldását szorgalmazták. A Kennedy-adminisztrációban feszülő ellentétek akkor kulmináltak, amikor a Dallasban elsütött fegyver véget vetett J.F. Kennedy elnökségének.
Bettina Aptheker - Angela Davis pere
E könyvben azokról a tapasztalataimról számolok be, amelyeket az Angela Davis kiszabadításáért indított mozgalomban szereztem. Igyekeztem hű képet adni a perbefogásához vezető eseményekről és a megmentéséért folytatott küzdelemről. Amellett, hogy magam is gyűjtöttem adatokat és készítettem jegyzeteket, könyvem megírásakor felhasználtam az Angela Davis Kiszabadításáért Küzdő Országos Bizottság dossziéit, valamint James McClain, Rucheé Magee, Fleeta Drumgo, John Clutchette, George Lester Jackson és Angela Davis perének és fellebbezéseinek anyagát. Sokat merítettem azokból az újságcikkekből is, amelyeket Mark Allen, Juan Lopez, Ellis Goldberg és Robert Kaufman a People's World és a Daily World hasábjain 1970 augusztusa és 1972 júniusa között publikált.
John Kenneth Galbraith - Egy kortárs emlékei
Galbraith visszaemlékezéseiben bepillantást enged egy nagyhatalom kulisszatitkaiba, magánemberi tapasztalatait mondja el csúfondáros humorral korának piedesztálra állított – és onnan sokszor sokszor a mélybe zuhant – vezető személyiségeiről.
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Békés Rezső - Truman árnyéka
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jonathan Alter - Az ígéret
Change We Can Believe in - hangzott Obama választási jelszava, és az amerikai választók többsége hinni akart a változásban. A nagy ígéretet azonban az első pillanattól próbára tette az egész amerikai és világgazdaság összeomlásával fenyegető válság és az egyre kilátástalanabbá váló afganisztáni háború. Obama mindeközben - legközelebbi munkatársainak óvása ellenére - belevágott egy történelmi jelentőségű egészségbiztosítási reformba is...
Az ígéret szerzője három kérdést tesz fel.
-Mi történt?
Interjúk százai és fehér házi bizalmas dokumentumok áttanulmányozása révén Alter egyedülálló - és élvezetes - betekintést nyújt nemcsak Obama első évének eseményeibe, hanem az amerikai politika mechanizmusába, egy a mienktől hol alapvetően eltérő, hol megdöbbentően hasonló politikai kultúrába. A magyar olvasó eligazodását a fordító jegyzetei segítik.
-Milyen ember és politikus?
Állítja, hogy "soha még ilyen keveset nem tudtunk valakiről, akit ennyire behatóan figyeltek". Obamához és környezetéhez való közelségét hasznosítva ír vezetői stílusáról és a magánemberről, elemzi vérmérsékletét és döntéshozatali módját.
-Mennyire tette jól a dolgát?
Alter nem titkolja, hogy drukkol Obamának; beszámolójából egy rendkívüli intelligenciájú ember és egy nagy formátumú politikus képe bontakozik ki. Ugyanakkor a könyvében 2010. márciusáig követett események alapján súlyos kételyeket is megfogalmaz az Obama-ígéret beváltásával - beválthatóságával kapcsolatban.
Pető Andrea - Barna Ildikó - A politikai igazságszolgáltatás a II. világháború utáni Budapesten
A II. világháború utáni igazságszolgáltatás a magyar történetírás és a történeti emlékezet sokat vitatott kérdése. A kötet szigorúan fegyelmezett és következetes kvantitatív módszertan segítségével meghatározza, kik kerültek be a népbírósági folyamatba, hogyan működött a népbíróság, különösen a társadalmi nemek szempontjából, valamint hogy milyen hatással volt a népbíróság tevékenysége a poszt-soá zsidó identitás alakulására. A kötetnek az is a célja, hogy elfogultságoktól mentesen, objektív adatok alapján bemutassa azt a komplex folyamatot, amit a II. világháborút követő népbírósági eljárásnak nevezünk. Barna Ildikó az ELTE Társadalomtudományi Kar Társadalomkutatások Módszertana tanszékének adjunktusa. Pető Andrea a Közép-Európai Egyetem Társadalmi nemek tanszékének docense.
Gereben Ágnes - Megtorlások a Szovjetunióban
Mindmáig kevéssé (vagy nem eléggé) ismertek a magát baloldalinak deklaráló szovjet rendszer hosszú fennállását biztosító intézményesített megtorlás stációi. Volt időszak, amikor évtizedeken keresztül, hivatalosan vagy nem hivatalosan, vallották sokan, hogy a szovjet lágerekbe „csak a bolsevik elit belharcaiban részt vevő férfiak és bátor nők” kerültek. Ma már tudjuk, mi az igazság: miért kell letagadni a pusztán származásuk miatt deportált koreaiak, kalmükök, németek, a milliószámra lágerbe küldött orosz parasztok szenvedését? Az ortodox egyház könyörtelen felszámolását, vagy a szovjetunióbeli zsidóüldözések lágerben elpusztult áldozatainak tragédiáját? Vagy a gyermekek számára létesített büntetőtáborokat és a kiskorúak törvényekben szabályozott kivégzését? Hátborzongató események, intrikák, legfelső politikai döntések és helyi önkények kavalkádja: a sztálini rendszer igazi arca. Ideje tárgyilagosan megvilágítani a kérdéskört a GULAG és Auschwitz értelmetlen, ostoba szembeállításával együtt. Ezt szolgálja a kor neves kutatójának, Gereben Ágnesnek a könyve, amely segít képet alkotni az emberiség közös közelmúltjának tragédiájáról.
Madeleine Albright - Madam Secretary
In this outspoken and much-praised memoir, the highest-ranking woman in American history shares her remarkable story and provides an insider's view of world affairs during a period of unprecedented turbulence. A national bestseller on its first publication in 2003, Madam Secretary combines warm humor with profound insights and personal testament with fascinating additions to the historical record.
Frank Freidel - The Presidents of the United States of America
Informatív szöveggel és az elnökökről készült festmények reprodukcióival illusztrált könyv, mely az amerikai elnökök személyiségét mutatja be, életük legfontosabb fordulópontjait kiemelve, a Fehér Ház gondozásában.