1941. június 22-én a németek megindították a Szovjetunió ellen rég tervezett támadásukat. A nagyszabású hadművelet a Barbarossa fedőnevet kapta a XII. században élt hódító császár után. Amit pedig ezzel a fedőnévvel illettek, a világ addigi talán legnagyobb fegyveres összecsapásává lett. A támadás Hitler azon tervének csúcspontját jelentette, hogy kiterjessze a német birodalom határait kelet felé, s ezzel Lebensraumot (életteret) hozzon létre a német nép számára. 1941. nyár elején a németek hárommillió főből, 3300 harckocsiból és 2000 repülőgépből álló haderőt vontak össze. Velük szemben a mozgósítás alatt álló Vörös Hadsereg állt, amely három és fél millió katonát és 20 000 harckocsit sorakoztatott fel. A két fél küzdelmét a modern hadviselés történetében a legkegyetlenebb, megalkuvást nem tűrő harcok jellemezték.
A német erők csoportosításban nyomultak előre. Az Észak hadseregcsoportot azzal a feladattal indították meg, hogy foglalja el a balti államokat és Leningrádot. A Közép hadseregcsoport azt a feladatot kapta, hogy nyomuljon előre Moszkváig és foglalja el azt, mialatt a Dél hadseregcsoport leigázza Ukrajnát. Hat napon belül a Wehrmacht elfoglalta Rigát, Minszket, Lvovot. A Közép hadseregcsoport 300 km mélyen hatolt be Oroszország belsejébe.
A kötet számára készített különleges térképek révén a Barbarossa: Az első 7 nap könnyen áttekinthetően, drámai hitelességgel mutatja be a Szovjetunió elleni támadás első hetének történetét. A könyv a Wehrmacht 1941 júniusáig elért sikereinek széles körű áttekintésével kezdődik, majd ezt követik a német főparancsnokság – a fejezetek által körvonalazott – támadási tervei, valamint a szovjet fegyveres erők védelmi intézkedései. A szerző a továbbiakban leírja a légi és tüzérségi tűzelőkészítés végrehajtását, majd részletesen beszámol a három hadseregcsoport első héten elért sikereiről. A könyv a hadjárat további eseményeinek és a németek végső kudarcának elemzésével fejeződik be – azzal, miért nem sikerült a Vörös Hadsereg megsemmisítése és Moszkva elfoglalása.
Kapcsolódó könyvek
Robin Cross - Az ardenneki ütközet - 1944
1944 decemberében a német haderő támadást indított az Ardennek erdőségein keresztül, hogy elfoglalja Antwerpent, és ezzel a szövetségeseket elvágja az utánpótlástól. Hitler remélte, hogy az offenzíva békekötésre kényszeríti majd a szövetségeseket, de legalább megtöri a Berlin felé nyomuló seregek lendületét. A kötet átfogó képet nyújt Németország utolsó nyugati támadó hadműveletéről, melynek kudarca kétségkívül jelentős lökést adott a II. világháború győzelmes befejezéséhez.
A könyv első fejezetében a csata hátterével és a nyugati fronton 1944 decemberig lezajlott eseményekkel - normandiai partraszállás, _Market Garden_ hadművelet stb. - ismerkedhet meg az olvasó. A szerző külön hangsúlyt fektet az arcvonalhoz közeli utánpótlási központ, Antwerpen stratégiai jelentőségének bemutatására, és részleteiben tárgyalja mindazokat a tényezőket, amelyek alapján Hitler elhitte, hogy támadása a hóval borított Ardenneken keresztül sikeres lehet. A szövetséges védelem gyengesége és az amerikai csapatok tapasztalatlansága ugyanúgy hozzátartozik a történethez, mint Skorzeny amerikai egyenruhába öltözött kommandósai, hogy csak egyet említsünk a németek által alkalmazott különleges harcászati eljárások közül. Egy teljes fejezet foglalkozik a kezdeti német sikerek után Bastogne-nál kialakult véres küzdelemmel. A képekkel gazdagon illusztrált könyvben nyomon követhetjük, ahogy az offenzíva elvesztette lendületét és ezzel minden esélyét a sikerre; különösen miután az ég kitisztult, és a szövetséges légierő teljes súlya rászakadt a németekre. Az utolsó fejezet zárásként vázolja az ardenneki ütközet következményeit mind a német, mind a szövetségesek szempontjából.
Robin Cross író, újságíró. Rendszeresen jelennek meg cikkei a Daily Telegraphban és a Sunday Expressben. Több mint 50 tv-műsort készített a hírszerzés történetéről és a 20. századi hadviselésről.
Antony Beevor - A D-nap
A D-nap még Sztálint is csodálattal töltötte el. "Az egész háború folyamán nem került sor ehhez hasonló vállalkozásra" - írta Churchillnek. Akik részt vettek a La Manche túlsó partjáról indított invázióban, legyenek katonák, tengerészek vagy repülősök, sohasem fogják elfelejteni a látványt. Természetesen a német védők sem, akiket csak az utolsó pillanatban riadóztattak a normandiai partokon. Ez volt a valaha összegyűjtött legnagyobb inváziós flotta.
A vállalkozás nagysága és az aprólékos tervezés példa nélkül álló volt, és bár a hídfőállásokat a tervek szerint sikerült elfoglalni, hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy a csata következő fázisa sokkal nehezebb lesz, mint azt bárki gondolta volna. Normandia vastag sövényei a védőknek kedveztek, és a németek, különösen a Waffen-SS hadosztályok ravaszul és kétségbeesett vadsággal küzdöttek. Ahogy egyre mélyebben hatoltak a szárazföld belsejébe, a brit, kanadai és amerikai erők olyan harcokba keveredtek, melyek ádázságukban gyakran felvették a versenyt a keleti fronton vívott ütközetekkel.
A veszteségek egyre nőttek, akárcsak a feszültség mindkét oldal parancsnokai között. A harcmezők között vagy a szövetségesek bombázásaiban csapdába esett francia civilek elmondhatatlan gyötrelmeken mentek keresztül. Még a felszabadulás örömének is megvolt az árnyas oldala. A Franciaország északi részén vívott csata nem csak egy generációt jelölt meg, hanem az egész háború utáni világot, és nagymértékben befolyásolta az Amerika és Európa közötti kapcsolatokat.
A _D-nap_ eddig mellőzött, új dokumentumokat használ fel fél tucat ország több mint harminc archívumából, és így válik a normandiai csata eddigi legszemléletesebb, legalaposabb beszámolójává. Akárcsak a _Sztálingrád_ és a _Berlin, 1945 - Az összeomlás_ esetében, Antony Beevor magával ragadó narratívája hűen közvetíti a valódi háborús tapasztalatokat.
Erwin Rommel - Háború gyűlölet nélkül
1941 tavasza; tombol a második világháború. az észak-afrikai hadszíntéren drámai fordulatok sorozata kezdődik: néhány hét alatt kiűzik Líbiából a diadalmasan előretörő brit 8. hadsereget, ám az rövidesen újra támad, s ismét elfoglalja az olasz gyarmat jelentős részét. Ellenoffenzíva következik, s a német-olasz csapatok 1942 nyarán már a Nílus-deltát, s a Szuezi-csatorna földközi-tengeri kijáratát fenyegetik… aztán 1942 őszén El Alameinnél megvívták a második világháború egyik legvéresebb csatáját…
Mi történt ezekben a hónapokban Észak-Afrika földközi-tengeri partvidékén és kietlen, sivatagi tájain? Mi játszódott le a kulisszák mögött? Milyen stratégiai elképzelések vezették a szembenálló vezérkarokat? Mi lett a sorsa a küzdelemben elcsigázott hadosztályoknak?
Ezekre és más kérdésekre kap választ az olvasó a hadjárat egyik főszereplőjének, Erwin Rommel német vezértábornagynak az emlékirataiból, melyeket röviddel - állítólag Hitler parancsára elkövetett - öngyilkossága előtt vetett papírra.
Guido Knopp - A Wehrmacht
A Wehrmachtban csaknem tizennyolcmillió férfi teljesített szolgálatot. Több mint öt éven át a világtörténelem legvéresebb háborúját vívta, volt idő, amikor fél Európát elfoglalta, de végül teljes vereséget szenvedett. Hitler Wehrmachtja nem csupán a német történelem leghatalmasabb hadviselő serege volt, hanem olyan, milliós hadsereg is, amely nagyobb területet foglalt el, mint előtte bármely német hadsereg. Felesküdött a diktátor személyére, s ezzel a diktatúra eszközévé alacsonyodott le: egy őrült faji háború beteljesítőjévé. A háborúban vagy a hadifogságban több mint ötmillió német katona vesztette életét. Hat és fél évtizeddel a háború vége után ideje a számvetésnek. A legújabb történeti kutatások az utolsó élő kortársak megkérdezése, valamint számos levéltári és magángyűjteménybeli anyag feldolgozása tette lehetővé Guido Knoppnak, hogy megírja ezt a könyvét is.
A szerző már számos - magyarul is olvasható - kötetben dolgozta fel a nemzetiszocialista korszak és következményei történetét. Új műve a Wehrmacht, a német hadsereg szerepével vet számot. A hadseregnek a náci korszak háborús bűntetteiben való felelősségének kérése ma is heves vitákat kelt a közvéleményben és a tudományos körökben. Sokáig élt a meggyőződés a németekben, hogy a hadsereg magasan végzett tiszti kara és a több milliónyi német katona "csak" harcolt, és nem vett részt aktívan a náci bűnökben. Az utóbbi egy-másfél számos új eredménye sokat árnyalt ezen a képen. A kötet első két fejezete az 1930-as évek közepétől kezdve vizsgálja a hadsereg és Hitler viszonyát, fordulópontként a Szovjetunió elleni támadást megjelölve. A továbbiakban a hadsereg bűntetteit sorra véve és a katonai ellenállás egyedi ellenállások bemutatva érzékelteti a hadsereg tagjainak mozgásterét, végül az utolsó hónapok történeseit veszi sorra, amikor az utolsó pillanatig is Hitlerrel tartó Wehrmacht milliós emberveszteségeket szenvedett. A fekete-fehér képekkel illusztrált, irodalmi tájékoztatóval és névmutató záruló kötet legfőbb erénye, hogy az elmúlt évtized friss német tudományos kutatásainak eredményeit közvetíti a magyar közönség felé.
Mike Spick - A Luftwaffe ászai
A szerző nemcsak a második világháborús német légierő legjobb vadászpilótáit mutatja be könyvében, hanem taktikájukat is elemzi, valamint nyomon követhetjük a pilóták által alkalmazott harceljárásokat és azok fejlődését is.
Charles Whiting - Skorzeny
Otto Skorzeny bizonyos tekintetben a 20. század egyik legnagyobb alakja volt. Többek között az ő nevéhez fűződik Mussolini kiszabadítása hegyi börtönéből, Horthy Miklós kormányzó fiának elrablása és a kísérlet Winston Churchill megzsarolására. Skorzeny aktív szerepet vállalt 1944 decemberében az utolsó nagy német offenzívában is.
Kenneth Macksey - A diadaltól az összeomlásig
_Miért vesztették el a németek a háborút? – A német hadvezetés végzetes tévedései Moltkétól Guderianig_
A győzelem küszöbén álló hatalmas német hadsereg ebben a században kétszer szenvedett el megsemmisítő vereséget. Felépítése, hadvezetése és története alapján vajon ez elkerülhetetlen volt?
Kenneth Macksey elsősorban a két világháborúra koncentrálva vizsgálja a német katonai rendszerben és hadvezetésben lévő, a porosz gyökerekből eredő hibákat, ugyanakkor nem hagyja figyelmen kívül a hétéves, a napóleoni, a dán, az osztrák és a porosz–francia háborúkat sem.
Az a nemzet, amelynek a történelem folyamán természetes védelem hiányában sokat kell küzdenie területe megőrzéséért, könnyen válhat agresszív katonai hatalommá. Az 1860-as és 1870-es években formálódó Németország a kezdeti sikerek nyomán hamar világuralmi terveket szőtt, ami végül összeomlását eredményezte.
J. R. R. Tolkien - Elveszett mesék könyve
Középfölde és Valinor átfogó koncepciójának első formája
Az elveszett mesék könyve.
Az ősi mítoszok képzeletvilágába ágyazott mesefüzér kerettörténetében Eriol, a tengerész, nyugatnak tartó hosszú hajózás után elvetődik Tol Eresseára, ahol a tündérek lakoznak. Eriol letelepszik náluk, és az ő szájukból ismeri meg már-már feledésbe merült történeteiket valákról, tündékről, orkokról, törpökről, emberekről, a világ keletkezéséről, Valinor tündökléséről és homályba borultáról.
J. R. R. Tolkien - Kóborló és a varázsló
Kóborló, a kiskutya szörnyű bűnt követ el: megcibálja Artaxerxes, a varázsló nadrágja szárát. Mivel a mágus indulatos szerzet, mérgében játékszeréé változtatja a kutyust, aki egyszer csak egy bolt polcán találja magát. Gazdája is hamar akad: egy kisfiú, aki azonban nem vigyáz rá eléggé, és elveszti a tenger partján.
Kóborló ezután összeismerkedik egy homoki varázslóval, aki feljuttatja a Holdra. Onnan aztán a tenger mélyén lakók birodalmába kerül, hogy sok kalandot követően újra találkozzon Artaxerxésszel.
Antony Beevor - Sztálingrád
A KLASSZIKUS NEMZETKÖZI BESTSELLER A II. VILÁGHÁBORÚ FORDULÓPONTJÁRÓL
Antony Beevor világsikerű, nagy ívű összefoglaló munkája a II. világháború egyik legnagyobb fordulópontjáról a szerző kiterjedt német és orosz levéltári kutatásainak köszönhetően egyszerre tárja olvasói elé a történelmi tényeket, és azt, ahogyan a történelmet a szereplői – a legfelsőbb német és orosz vezérkaron át a hódítókból bekerített éhezőkké váló, vagy éppen a mai szemmel már elképzelhetetlennek tűnő nehézségek ellenére kitartó katonák és a minden háború legtöbb szenvedését viselő civilek – megélték. Beevor egy kalandregény izgalmával és feszültségével kelti életre fantasztikus ismeretanyagát.
„Sztálingrád nemcsak a II. világháborús szovjet hősiesség nagyszerű jelképeként fontos, hanem a háború lélektani fordulópontjaként is. (A geopolitikai fordulópont korábban, 1941 decemberében következett be, amikor Hitler erőit visszavetették Moszkva alól és Amerika belépett a háborúba.) Paulus fegyverletételének a híre bejárta az egész világot, meggyőzve a népeket arról, hogy a nácik soha nem diadalmaskodhatnak. És hirtelen a németeknek is szembe kellett nézniük a jövőjükkel: a háború azzal fog véget érni, hogy a Vörös Hadsereg elfoglalja Berlint. És mindmáig látható a Reichstag falán meghagyott cirill betűs graffiti: _Sztálingrád–Berlin_.”
Kelly DeVries - A középkor nagy csatái, 1000-1500 - Hastingstől Konstantinápolyig
A középkori csaták, ostromok és hadjáratok a játékfilmek kedvelt témái, s amellett hogy igen látványosak - a maguk szörnyűségével és pátoszával -, nem egy nemzet múltjának kiemelkedő, sorsdöntő eseményévé váltak. A korszak hadászati, haditechnikai jellegzetességeit taglaló bevezetést követően ezek közül mutatnak be húszat a nagy formátumú, igényes kivitelű kiadvány szerzői. A fent említett kritériumoknak minden szempontból megfelel az évszámok szerint elrendezett gyűjtemény első és utolsó csataleírása: a Hastingsnél 1066-ban normannjai élén diadalt arató Hódító Vilmos új korszakot nyitott a brit sziget történetében, míg az 1471-es brunkebergi ütközet a svéd történelem fontos fordulópontja, a dán hegemónia elleni küzdelem jelentős diadala. A színes képekkel, rajzokkal, illetve dupla oldalas taktikai térképekkel illusztrált lapokon az alábbi csaták elevenednek még meg: Legnano (1176), Hattín (1187), Arszúf (1191), Château Gaillard (1203-4), Konstantinápoly (1203-4), Bouvines (1214), Liegnitz (1241), Csúd-tó (1242), Málta (1283), Bannockburn (1314), Sluys (1340), Crécy (1346), Nájera (1367), Nikápoly (1396), Tannenberg (1410), Agincourt (1415), Vítkov-hegy (1420), Konstantinápoly (1453). Rohamozó nehézlovasság, íjászok, ostromok, tengeri ütközetek és a korszak minden más hadi jellegzetessége bemutatásra kerül az események politikai összefüggéseit is felvillantó ismertetésekben. A könyvet bibliográfia és mutató zárja.
J. K. Rowling - Bogar bárd meséi
Ki ne ismerné Bogar bárd meséit? Hiszen e könyv minden valamirevaló varázslócsaládban ott van a gyerekek könyvespolcán, ugyanúgy, ahogy a mugliknál (vagyis a varázstalan népeknél) a Grimm mesék.
Bogar bárd itt olvasható öt meséjének mind megvan a maga mágusa, varázslója, s mindegyik más-más módon szórakoztat, nevettet vagy emlékezik meg halálos veszedelmekről.
Albus Dumbledorenak - A Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskola legendás igazgatójának - a mesékhez fűzött kommentárjai még élvezetesebbé teszik az olvasást, varázslók és muglik számára egyaránt.
_Egy különleges és varázslatos kötet a szerző, J.K. Rowling rajzaival._
Richard Overy - A Harmadik Birodalom krónikája
Harmadik Birodalom - Hitler és a náci párt ezt a nevet adta diktatorikus rendszerének, amely 1933-ban született, s tizenkét év után Németország teljes pusztulásával és Hitler öngyilkosságával zárult. A német megváltónak tekintett Führer vezetésével a Harmadik Birodalom kora a huszadik századi történelem egyik sorsfordító időszaka lett. Az 1920-as évek szerény kezdetei után Hitler mozgalma az 1930-as évekre már teljesen uralma alá hajtotta a német társadalmat, beindította az újrafegyverkezést, s közben olyan terrorgépezetet épített fel, amelynek alapja a politikai ellenzékiek elnyomása mellett az úgynevezett aszociális elemek - a cigányok, a homoszexuálisok és mindenekelőtt a zsidók - kiirtása lett. A birodalom története területi agresszióba, totális háborúba és népirtásba torkollott, nyomában Németország teljes veresége és európaiak millióinak pusztulása járt. Ez a példa nélkül álló történelmi dráma a mai napig sötét árnyként borul az immár újra egységes Németországra.
_A Harmadik Birodalom krónikája_ tömör, de olvasmányos formában ismerteti a náci hatalom felemelkedésének és bukásának történetét. A korabeli dokumentációkból, levelekből, naplókból és szóbeli vallomásokból vett részletekhez gyakran megdöbbentő, eredeti képanyag is járul. A kiemelt szövegbetétekből nagyobb részletességgel is megismerhetjük a Harmadik Birodalom egy-egy fontos szereplőjét, aspektusát. A mű egyedülállóan érthető és olvasóbarát módon dolgozza fel az európai történelemnek ezt a szövevényes és nehéz időszakát.
Richard Overy az Exeteri Egyetem történészprofesszora és a Brit Akadémia tagja, aki több mint húsz kötetet írt a diktátorokról, a légierő és a második világháború történetéről. Joggal tekintik a huszadik századi történelem egyik vezető brit szaktekintélyének.
Kovács Zoltán András - Számvéber Norbert - A Waffen-SS Magyarországon
E könyv kísérletet tesz arra, hogy itthoni és külföldi levéltári dokumentumok felhasználásával, valamint az újabban megjelent nemzetközi és hazai szakirodalom alapján adatokban gazdag áttekintést nyújtson a német Waffen-SS és Magyarország kapcsolatáról a második világháború idején. A kötet szerzői először a Schutzstaffel (SS) katonai szerepvállalásnak hátterét, az SS-csapatok szervezetét, harcászatát és eszközeit tekintik át, majd a fegyveres szervezet Magyarországról történt létszám-kiegészítésével foglalkoznak. A terjedelem legnagyobb részét a Waffen-SS olyan birodalmi, önkéntes és besorolt alakulatainak hadtörténete teszi ki, amelyek harcoltak magyar területen. Külön részben olvashatunk a Waffen-SS magyar egységeinek történetéről is.
Számvéber Norbert - SS páncélosok Normandiában
A német 12. „Hitlerjugend” SS-páncéloshadosztály az 1944. évi normandiai harcok egyik főszereplője volt. Panzer IV és Panther harckocsijait a 12. SS-páncélosezred, Jagdpanzer IV vadászpáncélosait pedig a 12. SS-páncélvadászosztály keretében vetették be. E munka eddig publikálatlan eredeti hadinaplók alapján, napi bontásban, a lehető legrészletesebben, számos ismeretlen adat közzétételével mutatja be ezeknek az SS-páncélosoknak a szövetséges csapatokkal vívott ádáz összecsapásait a normandiai sövényrengetegben.
A kötet szerkezete részben forráskiadvány, részben tanulmánykötet. Az események könnyebb megértését számos fénykép, korabeli dokumentum, vázlat, valamint részletes térkép is segíti.
Rupert Butler - SS-Hitlerjugend
A Waffen-SS hadosztályok alkották Hitler hadseregének elit csapásmérő erejét a II. világháborúban. Az SS-Hitlerjugend, a Waffen-SS hadosztályairól megjelentetett sorozat ötödik kötete részletesen elemzi az 1943-ban a Leibstandarte Adolf Hitler hadosztály veteránjaiból és a Hitlerjugend ifjúsági szervezet tagjaiból felállított hadosztály történetét. Az újoncok többsége 17 éves fiatalokból állt, akik fanatikusan hittek a náci eszmékben és Adolf Hitlerben. A könyv ismerteti az alakulat létrejöttének hátterét, bemutatja az újoncokat és a hadosztály meghatározó személyiségeit, valamint szervezeti felépítését. A szerző egyúttal részletesen elemzi a hadosztály összes II. világháborús bevetését is. Bemutatja az SS-Hitlerjugend Normandia védelmében vívott harcait, amikor a szövetséges katonákat megdöbbentette az ellenség fiatal életkora és önfeláldozása; a caeni csatát és a falaise-i résért vívott katasztrofális összecsapást; a németországi feltöltést az ardenneki csata előtt; valamint a háború végén a keleti fronton, Budapest visszafoglalásáért vívott harcokat.
David M. Glantz - Leningrád ostroma 1941-1944
Leningrád 1941 és 1944 közötti ostroma a világtörténelem egyik eposzba illő fejezete. A város lakói három éven keresztül állták a német hadsereg ostromát, és állhatatosságukkal végzetes akadályt gördítettek az egész Európa feletti uralomra törő Hitler ambiciózus tervei elé. A világháború eme epizódjában több német és orosz katona és polgári személy vett részt, mint bármely korábbi ostromműveletben. Folyamatosan ágyúzták, bombázták, éheztették az oroszokat, hogy meggyengítsék a védelmet és megtörjék a lakosság morálját. A Leningrád ostroma a tömeges hősiesség és a tragédia története; a szovjetek megszállott igyekezettel próbálták biztosítani a város ellátását, miközben a németek mindent megtettek azért, hogy eltöröljék a föld színéről a települést. Az ostrom előrehaladtával a mind nagyobb méreteket öltő nélkülözés ezerszám végzett a civilekkel: csak 1941 karácsonyának napján közel 4000 leningrádi halt éhen. Ez a mű lenyűgöző beszámoló a II. világháború egyik legdöntőbb epizódjáról.
Szun-ce - A háború művészete
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Mike Spick - A Luftwaffe bombázó ászai
Mike Spick, számos nagy sikerű, vadászrepülőkről szóló könyv szerzője, ez alkalommal a kiemelkedő csatarepülő pilóták történetét mutatja be. Ismerteti a Luftwaffe forradalmian új harceljárásait, amelyeket először a spanyol polgárháborúban próbáltak ki, valamint a különböző célpontok ellen alkalmazott egyéni eljárásokat és módszereket. A legkiemelkedőbb bombázók életrajzának ismertetése bepillantást enged a Luftwaffénál szolgálatot teljesítők pályafutásának és hátterének sokszínűségébe, illetve körvonalazza, mire volt szükség ahhoz, hogy valakiből sikeres bombázópilóta váljon.A személyes beszámolók drámaian izgalmas olvasnivalót jelentenek, amelyek páratlan betekintést engednek abba, milyen lehetett zuhanóbombázó-támadást intézni, átélni a vadászgépek támadását, vagy dacolni a légvédelmi tüzérség zárótüzével.
Charles Whiting - Az utolsó támadás
A II. világháborút tanulmányozó történészek egyöntetű véleménye az, hogy a németek utolsó nagy offenzívája – 1944 decemberében az Ardennekben – felkészületlenül érte az amerikaiakat. Valóban nem számítottak a támadásra? Charles Whiting lenyűgöző könyve alaposan átértékeli a II. világháború utolsó karácsonyát megelőző napok eseményeinek krónikáját, és bebizonyítja: a szövetségesek számítottak a németek támadására. A megdöbbentő kijelentés természetesen további kérdéseket von maga után: amennyiben a hadvezetés tudott a nácik tervéről, miért nem erősítették meg a front ardenneki szakaszát, melyet csupán néhány hadosztály védett? Valóban… miért nem?
Annyi bizonyos, hogy a II. világháború befejezése óta minden, az ardenneki harcokról szóló aktát szigorúan őriznek, annak ellenére, hogy az információ szabadságára vonatkozó törvény mindenkit felhatalmaz arra, hogy az iratokba betekintsen. A szerzőben így még egy kérdés fogalmazódott meg: valaki el akar tussolni valamit ezzel kapcsolatban?
A mindeddig rendezetlen irathalomból és a csatát túlélő veteránok visszaemlékezéseiből leszűrt információ birtokában Charles Whiting összefoglalja mindazt, amit a II. világháború egyik legrövidebb, de legvéresebb hetéről, a németek ardenneki offenzívájáról eltitkolni igyekeznek. Amennyiben az eseményekre vonatkozó aktákat valaha nyilvánosságra hozzák, a történelem ezen szakaszának eseményeit át kell majd értékelni.