Több, mint egy év telt el az Öböl-háború óta, amit valószínűleg mindenki csodálattal vegyes borzalommal nézett végig a televízióban. A háború okozta sokk lassan elmúlik, és helyébe a haditechnika tudományos elemzése lép. Ezek az elemzések rendkívűl sokrétűek, de mindegyikben közös, hogy a háborút egy új haditechnikai korszak kezdeteként értékelik, amelyben már a legfejlettebb technológia, az elektronika és a számítástechnika mesteri összehangolása a döntő.
A szerzők e témakör kiváló ismerői, és az eletronikus hadviselés szempontjából elemzik a háborút, számos a korábbi napi hírekben nem szereplő érdekességet felvonultatva.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Világirodalmi Lexikon I-III.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Mindenki lexikona I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Beryl Dhanjal - Jelek és jelképek
Vannak jelek, jelképek, amelyek mindenki számára egyértelműek, hiszen a gyors kommunikációt szolgálják. De gyakran előfordul, hogy egyszerűen elsétálunk az olyan szimbólumok mellett, amelyeket nem értünk. Hajlamosak vagyunk arra, hogy ne is törődjünk az ilyen jelképekkel, pedig ezek gyakran ősi és lenyűgöző dolgokról mesélnek. Mivel ezek a jelképek nem a hétköznapi dolgokat írják le, ezért a pontos jelentésüket sokféleképpen lehet magyarázni. Könyvünkben áttekintjük ezeket az si jelképeket, és megpróbálunk választ találni arra a kérdésre is, hogy miért nem értjük meg manapság e régi szimbólumok üzenetét.
Felix R. Paturi - Manfred Brocks - A technika krónikája
Tárgyszavak tömören : mérnöki tudományok, technika általában
technika általában, mérnöki tudományok
műszaki tudományok
egyetemes, nemzetközi
nemzetközi, egyetemes
történeti tárgyalásmód
technikai tudományok
műszaki tudományok
történet
történelmi megközelítés
műszaki fejlesztés
technikai fejlődés
technológiai fejlődés
tudományos-technikai forradalom
innováció
kutatás és fejlesztés
történet
történelmi megközelítés
találmányok
felfedezések
szabadalmak
védjegyek
történet
történelmi megközelítés
ipartörténet
technikatörténet
Werner Lind - Nagy harcművészeti lexikon
A Nagy Harcművészeti Lexikon egyedülálló módon több ezer címszón keresztül ismerteti a harcművészetek világát. E címszavak A-tól Z-ig felölelik a kínai, japán, okinavai, koreai, vietnámi, burmai, indonéz, indiai, mongol, Fülöp-szigeteki, tajvani és a világ egyéb más részeiről származó stílusokat, a meghatározó jellemvonásokkal és főbb képviselőikkel bemutatva őket. A címszavak között megtalálhatjuk a különböző irányzatok mögött meghúzódó filozófiai háttér fogalmak leírását is.
Ismeretlen szerző - Élővilág enciklopédia I. - A Kárpát-medence állatai
A kétkötetes, színes enciklopédia hiánypótló összefoglaló mű, amelyben magyar szakemberek mutatják be Magyarország és tágabb környezetének csodálatos állat- és növényvilágát. Hosszú idő óta ez az első tudományosan megalapozott ismeretterjesztő munka, amely részletesen, közérthetően foglalkozik a Kárpát-medence valamennyi élőlénycsoportjával. Az enciklopédia külön érdeme a rendkívül gazdag képanyag: a szöveget kötetenként több mint ezer színes kép teszi szemléletessé. Az Élővilág enciklopédia amellett, hogy a családi könyvtárak hasznos és méltó darabja, egyben a közép- és felsőfokú oktatás fontos segédkönyve is.
Az enciklopédia első kötete a különféle állattörzsek hazai képviselőit tárja az olvasók elé. (A kötet tartalmából: egysejtűek, gerinctelenek, halak, kétéltűek, hüllők, madarak, emlősök, háziállatok.)
Ismeretlen szerző - National geographic expedíciók könyve
Világhírű felfedezők expedícióinak hiteles története a National Geographic legnevesebb szerzőinek tolmácsolásában: Amundsen - Cousteau - Hillary - Lindbergh - Leakey - Ballard - Goodall - Dian Fossey és még sokan mások Az Expedíciók könyve száz meg száz becses fényképfelvétellel, hatvannál is több korabeli vagy frissen szerkesztett térképpel mesél a Társaság által segített felfedezők és kutatók nagyszerű teljesítményéről Ebben a gyönyörű kötetben a National Geographic Society szellemének elkötelezett képviselői mesélnek a Társaság múltbeli és mai vállal-kozásairól. Páratlanul izgalmas beszámolóikban feltárulnak előttünk azok a felfedezések és tudományos sikerek, amelyek immár több mint száz esztendeje bizonyítják: a Társaság fáradhatatlan támogatója a világot megismerni törekvőknek.
Joachim Herrmann - És ez melyik csillag?
Minden tiszta éjszakán több ezer fénylő csillag látható az égen. Könnyű megtalálni a Nagy Göncölt, de hogyan néz ki a Halak, és miről lehet felismerni a bolygókat? Az És ez melyik csillag? megkönnyíti Önnek az égen az első megfigyeléseket és felfedezéseket. Könyvünk, mely több mint 150 csillagképet és illusztrációt tartalmaz, a legalkalmasabb segédkönyv a kezdők számára az ég tanulmányozásához. A tartalomból: Tudnivalók a Napról, a Holdról és a bolygókról; 60 csillagtérkép; az égbolt havi ábrázolása; A csillagképek lexikonában megtalálja a 88 csillagkép leírását és egyenkénti bemutatását; Bevezetés a csillagok, ködök, galaxisok világába; Égi események 2015-ig; Extra: Útmutató kezdőknek.
Lord Russell - A bushido lovagjai
1931 és 1945 között japán csapatok pusztították végig a leigázott területeket. Civileket végeztek ki, városokat fosztottak ki, foglyokat mészároltak le, foglyaikat és a helyi lakosságot kegyetlenül kizsákmányolták. Körültekintően összeállított munkájában a szerző feltérképezi a pusztítás e szisztematikusan kiépített szörnyű rendszerét, objektív vizsgálatnak veti alá az egyének által elkövetett bűnöket, és részletesen kitér azon okokra is, melyek Japánnak az elfogadott emberi jogokat semmibe vevő példa nélküli rémtettei mögött rejlettek. A szerző olyan becstelen gaztetteket is górcső alá vesz, mint pl. a napi 10000 fogoly kivégzése Auschwitzban.
Inazo Nitobe - Bushido
Ez a könyv - Japán egy olyan történelmi korszakában született, amikor a Bushido még élt, de kérdéses volt további sorsa - talán szerepet játszott abban, hogy a Bushido szelleme mégis fennmaradt Japánban és megismerhette a világ. A japán lélek megismerése lehetetlen egy született nyugati számára, de ne felejtsük el, hogy a megismerésnél fontosabb a megértés, a másság elfogadása! Ismerjük meg a szerző szavaiból ezt a másságot és örüljünk annak, amit ez a másság adott a nyugati kultúrának, és azoknak, akik a Budo útját járják.
Ismeretlen szerző - Hagakure
Hagakure ("In the Shadow of Leaves") is a manual for the samurai classes consisting of a series of short anecdotes and reflections that give both insight and instruction-in the philosophy and code of behavior that foster the true spirit of Bushido-the Way of the Warrior. It is not a book of philosophy as most would understand the word: it is a collection of thoughts and sayings recorded over a period of seven years, and as such covers a wide variety of subjects, often in no particular sequence.
The work represents an attitude far removed from our modern pragmatism and materialism, and possesses an intuitive rather than rational appeal in its assertion that Bushido is a Way of Dying, and that only a samurai retainer prepared and willing to die at any moment can be totally true to his lord. While Hagakure was for many years a secret text known only to the warrior vassals of the Hizen fief to which the author belonged, it later came to be recognized as a classic exposition of samurai thought and came to influence many subsequent generations, including Yukio Mishima.
This translation offers 300 selections that constitute the core texts of the 1,300 present in the original.
Misima Jukio - Bevezetés a Hagakure szellemiségébe
Mint a legtöbb erkölcsfilozófiai írás, a Hagakure, A szamurájok kódexe is időtlen. Tanítása bármely kor emberéhez megtalálja az utat. Mai, hanyatló világunkban, amikor már nem a kard kemény, de igazságos és egyértelmű törvénye él, más formában jelentkezik. Misima Jukio, Japán egyik legnagyobb írója - az utolsó japán, aki szeppukuval vetett véget életének - "az egyetlen könyvnek" tartotta a Hagakurét, amely "szabadságra és szenvedélyre" tanít.
Misima ebben a művében - többek között - részletesen elemzi a Hagakure negyvennyolc létfontosságú alapelvét.
"A háború alatt a Hagakure olyan volt, mint a nappali égbolton fényesen ragyogó tárgy, ám igazi fényét éppen koromsötétben sugározza. ... Ezt a könyvet más, háború alatt íródott művekhez hasonlóan gyűlöletes, rossz, gonosz könyvnek kezdték tartani, amely annyira mocskos, hogy ki kell törölni az emberiség emlékezetéből, szorosan becsomagolni és a szemétdombra hajítani. Így a Hagakure, korunk sötétségében, először kezdte igaz fényét sugározni."
Toshishiro Obata - Shinkendo
Ez a régen várt kiadás az első nyomtatott jele annak a fáradságos munkának, amely az egész világon terjeszti a Shinkendo technikáit és filozófiáját. Bár elsősorban a Shinkendo-tanoncoknak válik hasznukra ez a könyv, de a más harcművészeti stílusokat űzők is találnak majd ismerős és új elveket benne vagy olyanokat, amelyeket eddig még nem fedeztek fel. A Shinkendo legfőbb technikáit mutatják be ebben az első kötetben. A későbbiekben kiadandó kötetekben pedig ezek közül fejtenek ki részletesebben egyet-egyet.
Tokaji Zsolt - A szamuráj útja
A kötet Mijamotó Muszasi Az öt elem könyve (Go rin no so) és Taira Sigeszuke A szamuráj becsületkódexe (Bushido Sosinsu) című művének magyar nyelvű fordítását tartalmazza. A két könyvet azzal a céllal állítottam párba, hogy az olvasó hitelesebb képet alkothasson a középkori Japán katonai hagyományairól és az ehhez kapcsolódó sajátos filozófiáról.
Az öt elem könyve 1645-ben íródott. Szerzője egy valódi csatákban edződött, híres vívómester volt, aki művében saját tapasztalatain alapuló, gyakorlati útmutatással szolgált mindazoknak, akik a Harcos Útját választották.
A szamuráj becsületkódexének írója korának híres, konfuciánus szellemiségű tudósa és hadművésze volt. Igyekezett pontos szabályok formájában rögzíteni mindazt, amire egy leendő harcosnak hivatása gyakorlásához és szolgálatának teljesítéséhez szüksége lehet. Világos, egyszerű nyelven írt, elméleti jellegű műve hosszú évszázadokon át a szamurájok egyik legfontosabb tankönyvének számított.
Kurt Rieder - Japán szamurájok a II. világháborúban
Annak ellenére,hogy a századfordulón Japán pusztán egy kicsiny és távoli, csekély katonai fenyegetést képviselő szigetországnak tűnt a nyugati hatalmak számára, a felkelő Nap birodalma megkerülhetetlen katonai erővé akart válni, és a csendes-óceáni térség totális uralását tűzte ki célul. A kormányzat a két világháború közti időszakban hatalmas összegeket költött fegyverkezésre, elszántan fejlesztette a légierőt és a flottát, a hatályban lévő nemzetközi haditengerészeti szerződés korlátozásait pedig cseles megoldásokkal játszotta ki. A széles körű fegyverkezési és haderőépítési programok szigorú titoktartás mellett zajlottak, ám a szigetország nem sokáig leplezte valódi céljait, és rövidesen félreérthetetlen, drámai erejű cselekedetekkel tudatta a világgal hódítási szándékait: Japán 1931. szeptember 18-án támadást intézett Mandzsúria ellen, és sikeres offenzívát hajtott végre,mely során megszállta a délen fekvő, stratégiai jelentőségű területeket, majd az északi tartományok felé terjesztette ki befolyását. A könyv, amelyet az olvasó a kezében tart, csupán terjedelmi okoknál fogva sem vállalkozhat a japán haderő teljes fegyverzetének bemutatására, ám lajstromba veszi a legfontosabb és legérdekesebb hadászati eszközöket, illetve azokat a fejlesztési programokat, amelyek valamely okokból méltóak az olvasóközönség figyelmére.
Brian Michael Bendis - Az Új Bosszú Angyalai - Ezüst Szamuráj
Az új Angyalok tudomást szereznek egy újabb szuperbűnöző hollétéről, aki a Raft börtönkomplexumból szökött meg a "Kitörés!" idején. Ő nem más, mint az Ezüst Szamuráj. Egy beugró tag, Ronin kíséretében a hősök Japánba utaznak, hogy elfogják, ahol ezernyi nindzsa és jakuza vár rájuk Madame Hidra vezetésével.
Amerika Kapitány leleplezi végre Póknő kettős játékát, az új Angyalok pedig nyilvánosan is bejelentik létrejöttüket, amelyhez J. Jonah Jamesonnak is egy lesz egy-két szava...
Thomas Louis - Tommy Ito - Szamuráj
A szamurájok minden idők legképzettebb harcosai voltak. A nevük annyit tesz, "szolgálat tevő". Éveken át fejlesztették magukat; fegyelmezettek és önfeláldozók voltak, és ezzel együtt fejlett fegyverzettel és korábban soha nem látott harctéri technikával rendelkeztek. Mindez együtt olyan harcos osztályt hozott létre, amelynek nem volt párja a világ történelmében.
A könyv ezekkel a kiváló harcosokkal kívánja megismertetni az olvasót. Megtudhatjuk, mi volt a titkuk, miben rejlett a bölcsességük, és mi is igaz az őket övező legendákból. Olvashatunk híres szamurájokról, fegyverekről, páncélzatokról és harctéri taktikákról. Fény derül a busidóra, erre a szigorú becsületkódexre, amely feltétlen hűséget követelt a szamurájtól a mestere iránt, és a dicstelen halállal szemben a rituális öngyilkosságot éltette.
A fizikai és lelki valójukban jelennek meg ezek a tiszteletre méltó hősök, akik bár sok idővel ezelőtt átléptek a legendák világába, mégis a mai napig köztünk élnek.
Louis Frédéric - Japán hétköznapjai a szamurájok korában (1185-1603)
Különös, egzotikus világ tárul elénk e könyvben: a szamurájok korának Japánja, Japán mindennapi élete a XII-XIV. században. A szerző, a középkori Japán alapos ismerője, elvezet bennünket a szamuráj harcosok táborába és otthonába, a dajmjók váraiba, a falvak kunyhóiba, a városi műhelyekbe. Végigkíséri a társadalom minden osztályának, rétegének emberét születésétől haláláig. Leírja a különböző vallási szertartásokat, megismertet a kor japán kultúrájával, a művészetekkel, színházzal, irodalommal, festészettel.
Ismeretlen szerző - 21 szamuráj
A 21 szamuráj című interjúgyűjtemény huszonegy harcművész megismerése közben hozzásegíti minden olvasóját ahhoz, hogy példájukat követve világunkban eligazodjon, hogy megtalálhassa a helyes utat. A budo japánul a "harcosok útját" jelenti, összefoglaló neve mindannak, ahogyan az embereknek élniük kell. Mit tartalmaz ez az életfilozófia, amely folytatja a régi nemzedékek hagyományait és nemcsak a régi Japánban, hanem a XXI. századi Magyarországon is aktuális? A japán hagyományos kultúrát a buddhista nézetek hatják át. ez a természettel való egybeolvadást jelenti. Míg a nyugati kultúrák középpontjában mindig az ember áll, a távol-keleti kultúrában a természet a lényeges, s ennek szeretete során az egyén a háttérbe húzódva igyekszik belesimulni a természetbe.
A japán hagyományos kultúrának két ága van: a kard és a krizantém. A kard a harcművészeteket jelképezi, a krizantém pedig a különböző művészeti ágakat: többek között a tea-ceremóniát, a kalligráfiát, a virágok rendezését, leheletnyi költemények írását. tisztességre, becsületességre és kitartásra nevel, emellett arra, ha tévedtünk, azt őszintén ismerjük el, s igyekezzünk kijavítani a hibát. A budo állandó önfejlesztésre serkent, arra, hogy a dolgokat véghez kell vinni, be kell fejezni. S mindezt úgy, hogy társaink, partnerünk és az utánunk jövő nemzedékek érdekeit tiszteljük és figyelembe vegyük.
Hiroaki Sato - Szamurájlegendák
A szamurájokról legtöbbünknek a harci művészetben jártas kardforgató "gyilkológép" jut eszünkbe, aki szemrebbenés nélkül, többnyire gyönyörű mozdulatokkal kísérve öli halomra áldozatait. Ez a filmekből ismert kép azonban leegyszerűsítő: a szamurájok rendkívül fontos helyet foglaltak el a japán társadalomban. Kezdetben a szerepük a fegyveres szolgálatra szorítkozott, a 12. században azonban Japán tényleges uraivá váltak.
E könyv célja, hogy bemutassa a szamurájok ethoszának változását a történelmi kezdetektől egészen a 18. századig, a harcosok politikai hatalomra jutásáig. A kötet összeállítója, az Egyesült Államokban élő Hiroaki Sato régi nyelvemlékekben fellelhető szamurájtörténeteket, törvényeket, beszámolókat, vitairatokat gyűjtött egybe, amelyeket rövid, de közérthető magyarázatokkal bővített. Igyekezett mindig az aktuális kérdést legjobban megvilágító szöveget, illetve szövegrészletet választani, melyeket szükség esetén lábjegyzetekkel látott el.
A magyar közönség számára számos további jegyzetet illesztettek a szövegbe, elősegítve az olvasók jobb tájékozódását. A szakszerű magyar fordításban napvilágot látott kötet nem csak élvezetes olvasmány, hanem a magyarországi japanológiai kutatás és oktatás számára is rendkívül értékes forrásgyűjtemény.