A nyolcadik Moha-kötet iskolai gondokkal kezdődik; a kis csalások elkerülése késöbb egyre fontosabb, életre szóló kérdések tisztásához vezet. Vajon bennünket is megkötöz és kénye-kedve szerint rángat az a bizonyos erős, alig-alig eltéphető zsineg? Vajon mi a neve? Mert Mindenkinek Van? Vagy talán Mert Ilyen Nincs Senki Másnak? S ha őszintén magunkba nézünk, vajon alá mernénk-e írni Ugribugri “Dísz-albumában” a következő nyilatkozatot: “Én, …, becsületszavamra kijelentem, hogy egész életemben egyetlenegyszer sem fogok hazudni”? A súlyos kérdéseket végül Ugribugri sajátos “örömtechnikája” oldja fel. Mintha a legelső Moha-kötet legfőbb tanulságát idézné emlékezetünkbe: azóta is, állandóan igaz, hogy “valami mindig szép”…
Az Új Ember Kiadó Leszkai András (1907-1988) Moha-meséit gondozva, kronológikus sorrendbe állítva igényes, kisgyermekek számára is könnyen olvasható, gazdagon illusztrált könyvsorozat formájában jeleníti meg, amely számot tart a legfiatalabb korosztályok és az idősebb generációk figyelmére egyaránt.
Kapcsolódó könyvek
Szepes Mária - Pöttyös Panni naplója
Panni iskolás lett. A második padba ültették. Hogyan mesélhetné el első osztályos élményeit Tamarának, ha még nem tanult meg írni? A nagymama remek ötlettel áll elő: naplót vesz Panninak, aki pedig a legmulatságosabb kalandokat a füzetlapokra rajzolja. Kockás Peti bezzeg rögtön tudni akarja, mit jelentenek a rajzok Pöttyös Panni naplójában.
Leszkai András - Valami mindig szép!
Régóta várunk erre a pillanatra. Tizennégy esztendeje, hogy Leszkai András (1907-1988) eltávozott közülünk, s csaknem egy évtized telt el azóta, hogy Alberti Árpád római katolikus lelkész két kötetben kiadta a gyermekkorára emlékező Moha bácsi 134 meséjét. Azóta várjuk, hogy e mesék újra megjelenhessenek, hiszen a magánkiadásban terjesztett két vaskos, zöld kötethez hozzájutni ma már szinte lehetetlen. Azok a fiatalok, középkorúak, akik a hatvanas években Kőmíves Sándor hangján hallották megszólalni Moha bácsi meséit, ma már talán saját gyermekeiknek, unokáiknak mesélik tovább ezeket a mély bölcsességgel, kedves humorral megírt, sokszor megindító történeteket.
Az Új Ember Kiadó vállalkozott arra, hogy a meseszövegeket gondozva, kronologikus sorrendbe állítva, könyvsorozat formájában újra megjelenteti. A tervezett tizenegy kötettel az a célunk, hogy igényes, kisgyermekek számára is könnyen olvasható, gazdagon illusztrált köteteket vehessen kézbe mindenki, aki szívesen költözik - legalább lélekben - egy-egy fél órára Törpeházára.
Ennek a vállalkozását első gyümölcsét, tizenöt mesét tart most kezében az olvasó
Süveges Gergő
a sorozat szerkesztője
Leszkai András - Moha a Tátrában
A kilencedik Moha-kötet még nem a sorozat utolsó darabja, mégis lezárás. Lezárása Moha gyermekkorának. A következő két könyvben már ifjúként, illetve túlnyomórészt bácsiként találkozunk vele; ez tehát az utolsó alkalom, hogy Moha gyermek-, helyesebben: kistörpekori élményeit olvashatjuk.
A kötet történeteiben Moha nemcsak a pénzzel mint a viták forrásával találkozik, s nemcsak gyermekvigyázóként találkozhatunk vele, hanem messzi utazásra indul: megismerkedik a tátrai zergékkel, s szinte személyes ismerősévé válik egy hegyvidéki mormota.
Ugyanakkor a kiskamasz Moha napjaiba is bepillanthatunk; látjuk, hogy ő sem tud vagy akar mindig jó gyerek maradni, és bizony élvezettel pottyant apró szögecskéket kislányok gallérjába. Egészen addig, amíg... de ez maradjon a stikli-mese meglepetése.
Szepes Mária - Pöttyös Panni az óvodában
Szepes Mária Pöttyös Pannija és pajtása, a komiszkodó Péterke, régi ismerősei a gyerekeknek, felnőtteknek. A fenti kötet- mely negyedik kiadásban jelenik meg - a két gyerek első óvodás élményeiről szól, egy kedves, vidám óvó néniről, egy állatkerti látogatásról, egy bizonyos Másholországról és még sok mindenről, ami minden óvodás gyerekkel megtörténthet. F. Győrffy Anna színes, meleg tónusú illusztrációi még közelebb hozzák ezt a derűs, gyerekeseményekben gazdag világát a kicsinyekhez.
Leszkai András - Kié a hóember?
Régóta várunk erre a pillanatra. Tizennégy esztendeje, hogy Leszkai András (1907-1988) eltávozott közülünk, s csaknem egy évtized telt el azóta, hogy Alberti Árpád római katolikus lelkész két kötetben kiadta a gyermekkorára emlékező Moha bácsi 134 meséjét.
Azóta várjuk, hogy e mesék újra megjelenhessenek, hiszen a magánkiadásban terjesztett két vaskos, zöld kötethez hozzájutni ma már szinte lehetetlen.
Azok a fiatalok, középkorúak, akik a hatvanas években Kőmíves Sándor hang,ján hallották megszólalni Moha bácsi meséit, ma már talán saját gyermekeiknek, unokáiknak mesélik tovább ezeket a mély bölcsességgel, kedves humorral megírt, sokszor megindító történeteket.
Berg Judit - Tündérnaptár
A sorozat negyedik része az ünnepek köré szerveződik. Pankának és Csiribínek, a két kis tündérnek most farsangi, szülinapos, húsvéti, szüreti és karácsonyi kalandjait olvashatjátok. Sőt, Nelly, a gyönyörű angol tündérlány és hű sárkánya, Rolf jóvoltából még az is kiderül, mi mindent csinálnak a tündérek Szent Iván-éjjelén.
Lázár Ervin - A Négyszögletű Kerek Erdő
Lázár Ervin klasszikus meséje Mikkamakka, Ló Szerafin, Szörnyeteg Lajos, Bruckner Szigfrid, Kisfejű Nagyfejű Zordonbordon, Vacskamati, na és persze Dömdödöm közös életéről a Négyszögletű Kerek Erdőben...
Leszkai András - Mákostészta-ügy
Egytucatnyi , újabb Moha-mesét vehet kézbe a tisztelt Olvasó. Telnek-múlnak a hónapok, s ahogy törpeházi ismerőseink cseperednek, újabb és újabb kihivásokkal néznek szembe, újabb és újabb felismerésekkel gazdagodnak - és gazdagítanak. A történetekben a bajtársiasság; az önzetlenség, az önuralom, az önnevelés, a valódi értékekre való rácsodálkozás és az igazi testvéri szeretet tanulása, megtapasztalása révén lehetünk részesei Moha, Gyopár és Ugribugri mindennapjainak. Sőt ha jól figyelünk, még az is kiderül, mi módon lehetünk úrrá a fogorvostól való félelmünkön... Leszkai András (1907-1988) Moha-meséi kifogyhatatlan tárházát jetentik a tartalmas, szép és gondolatébresztő történeteknek. Az Új Ember Kiadó a meseszövegeket gondozva, kronologikus sorrendbe állitva igényes, kisgyermekek számára is könnyen olvasható, gazdagon illusztrált könyvsorozat formájában jelenteti meg, amely számot tart a legfiatalabb korosztályok és az idősebb generációk figyelmére egyaránt.
Szepes Mária - Pöttyös Panni az iskolában
Panni iskolás lett. Hogyan mesélhetné el első osztályos élményeit levélben Tamarának, ha még nem tanult meg írni? A nagymama remek ötlettel áll elő: naplót vesz Panninak, aki pedig a legmulatságosabb kalandokat a füzetlapokra rajzolja. Kockás Peti bezzeg rögtön tudni akarja, mit jelentenek a rajzok Pöttyös Panni naplójában! Szepes Mária klasszikus története gyermekeknek.
Bartos Erika - Bogyó és Babóca - Évszakos könyv
Négy évszak, négy mese. A tavasz témája mi más lehetne, mint a virágültetés? De Babóca tulipánjai alig bújnak elő a földből, Baltazár máris végigszáguld a kiskerten gördeszkájával. Nyáron Bogyó palacsintájának örülhetnek a kis barátok, ősszel együtt szüretelik a Százlábú szőlőjét, télen pedig sok szép hóember épül a dombon.
Leszkai András - A Mogyorókirály és a Diókirály
Növekszenek Törpeháza lakói: Gyopár már egészen nagy fiú; Moha, akivel még iskoláskora előtt ismerkedtünk meg, lassan felső tagozatba lép; öccsük, Ugribugri is több éve iskolába jár már.
A Moha-történetek sorozatának épp a közepén járunk. A mesék mindegyike - a felhőtlen szórakoztatáson túl - örök tanulságokkal is szolgál. A kistörpék - s minden gyermek és felnőtt - életének alapvető kérdésein kívül (akaraterő, önfegyelem, tisztesség és tisztességtelenség, hatalmaskodás és megbocsátás) igazi, felnőtteket is megrázó élményben van része a törpecsaládnak: fel kell dolgozniuk a nagymama halálát.
Az eddigi történetek és a három testvér ismeretében vajon csodálkozunk-e, ha kiderül, hogy a fájdalmon Ugribugri tud legszebben és legmegnyugtatóbban felülkerekedni?
Az Új Ember Kiadó Leszkai András (1907-1988) Moha-meséit gondozva, kronologikus sorrendbe állítva igényes, kisgyermekek számára is könnyen olvasható, gazdagon illusztrált könyvsorozat formájában jelenteti meg, amely számot tart a legfiatalabb korosztályok és az idősebb generációk figyelmére egyaránt.
Bálint Ágnes - Mazsola
Manófalvi Manó, a madárijesztők barátja egy szép napon födél nélkül maradt. Szerencsére talált a mezőn egy jókora sütőtököt, aminek a cinkék már kivájták a belét. Csinosan berendezte, dundi szalmazsákot készített magának, jó kis karosszéket, és lámpagyújtás után vidáman olvasott újságot. Egyszer csámcsogást hallott kintről. Egy induri-pinduri malac rágta a házat. Ugye ti már tudjátok, ki volt ez az induri-pinduri kismalac? Hát Mazsola! Aki persze ott is maradt mindjárt a kis tökházban, és ha meghallgatjátok a mesét, megtudhatjátok, mi minden történt Mazsolával, aki még a tévében is szerepelt.
Bálint Ágnes humoros, vidám meséjét Bródy Vera bábfotói teszik még vonzóbbá minden gyerek számára.
A népszerű meseíró legnépszerűbb könyve, melyben a szeretetreméltó, falánk és kissé lusta, de nagyon kedves kismalac kalandjai elevenednek meg. Új formában, színes képekkel adjuk ismét közre az ismert történeteket.
Bartos Erika - Bogyó és Babóca alszik
CSILLAGHÁZ
Bogyó és Babóca egy nyári estén titokzatos házikóra bukkannak a hegytetőn. De vajon ki lakik a csillagházban?
BOGYÓ ALVÓTÁRSA
Bogyó sehogy sem tud elaludni. Újra és újra megzavarja álmát egy motoszkláló hang. A hangocska egy félős gilisztához tartozik,akit a csigafiú befogad éjszakára....
Leszkai András - Ugribugri labdái
A Moha-történetek hetedik kötetében a tanítás, nevelés, jó szándékú figyelmeztetés kap főszerepet. Nagyrészt Moha nevelgeti kistestvérét, Ugribugrit, illetve egyik-másik törpeházi cimboráját, de ő maga is gazdagodik néhány tapasztalattal, és része lehet egy-egy életre nevelő felismerésben.
A tanulségos, mulattató és elgondolkodtató történetekből olyan fejtörőkre is választ kapunk, mint például: "hogyan lehet két fekete kavics közül kiemelni a fehéret úgy, hogy semmilyen módon nem nyúlunk hozzá?" S mindannyian töprenghetünk: vajon füllenthetünk-e akkor, amikor mások öröméért tesszük, illetve szabad-e saját féltett ajándékunkat tovább ajándékozni; ha azzal a mi boldogságunk is növekszik? A választ Ugribugri segít megtalálni a címadó történetben.
Janikovszky Éva - Már iskolás vagyok
Micsoda boldogság és dicsőség az első iskolatáska! Dani is büszke örömmel indul iskolába, ahol a lelkesedése lohad ugyan, de érdeklődése nőttön-nő. A felnőttek kérdésére, hogy jó-e iskolába járni, Dani nem tud válaszolni. Van amikor jó, s van, amikor rossz. Janikovszky Éva játékosan megírt könyvét Réber László elragadó, színes illusztrációival kisiskolásoknak és szüleiknek ajánljuk.
Bartos Erika - Bogyó és Babóca - Mese az elveszett nyusziról
Bogyó, Babóca és barátaik léghajózni indulnak. De Babóca kedvenc lila nyuszija kipottyan a léghajóból! Hiába keresi az egész erdő a nyuszit égen, földön, víz alatt, sehol sem találják. Babóca szomorúan tér lefeküdni. Még szerencse, hogy Bogyó nem hagyja annyiban a dolgot, és kifundálja a megoldást. Hogy mi az, kiderül Bartos Erika új, különleges bábkönyvéből. Ebben a kötetben ugyanis a jól ismert szereplők nem csak rajzként jelennek meg, hanem bábként kelnek életre: minden szereplőt, minden helyszínt, minden kis házikót, apró törülközőt és szakácskönyvet elkészített az írónő, hogy megalkossa Bogyó és Babóca világát. Az apró részletekben elmerülhetnek a gyerekek, és a könyv mellékletében elolvashatjuk azt is, hogy miképp készült ez a különleges könyv. Hátha kedvet kapunk mi is az alkotáshoz!
Szepes Mária - Pöttyös Panni Hetedhétországban
Hol van Hetedhétország? Panni legszebb csillagpöttyös kék ruhájában készül az útra, Peti fényképezőgépet, zseblámpát, nagyítót, mérőszalagot csomagol a táskájába. Nagymama pedig egy helyben ül a kisszobában, a zsámolyon. És mégis neki van igaza. Hetedhétország ott van, ahol az ember akarja... Míg Pöttyös Panni és Kockás Peti erre a felfedezésre jut, sok kalandot él át: sárkányvér fiolából merített "vérrel " írják alá a titkos szerződést, egy föld alatti titkos kuckóra lelnek, és végül összebarátkoznak Karcsival, aki vándorbotot fogott, hogy nagymamáját megtalálja. A hosszú úton még öt árva kiscica is gazdára lel. A népszerű Pöttyös Panni sorozat zárókötetében Peti és Panni már harmadikba jár, és mire a történet lezárul, megismerik Hetedhétországot is.
A könyvet, mint az előzőeket is, F. Győrffy Anna illusztrálta, de most már az iskolásokhoz illő formában.
Bartos Erika - Bogyó és Babóca kertészkedik
NAPRAFORGÓK
Tavasszal Bogyó és Babóca gondosan elülteti a napraforgómagokat. Júniusra kibújnak a virágok földből, és kibontják sárga szirmaikat. De mit lehet tenni a hörcsög ellen, aki éjjel kárt tesz a virágokban?
A GOMBA KALAPJA
Valaki ellopta a gomba pöttyös kalapját! Ki lehetett az? És vajon sikerül-e Bogyónak és Babócának visszaszereznie a gombakalapot a tolvajoktól?
Lázár Ervin - A manógyár
"Akkor ajaj. Meg hajaj. Mert csendes esőben mélabús manócskák születnek, viharban mérgesek, szélben érdesek, zivatarban kotnyelesek, éjjel titokzatosak, holdvilágoson bölcsek, viharoson rosszmájúak, akkor meg, amikor a Rohadtsarok felől jön a rossz idő, rontó-bontók."
Szepes Mária - Pöttyös Panni
Pöttyös Panni gyanakodva fogadta a pöttyöket, amelyek ruhájáról átszálltak rá, és éktelenül viszkettek. A bárányhimlő azonban kiváló alkalom volt arra is, hogy Panni és nagymamája az egész napot együtt töltse. Amikor pedig a pöttyök már megint csak a ruhán voltak, Panni újra játszhatott Péterkével, Tamarával, cicákkal, kutyákkal, sőt az óvodakezdés előtt elutazott nagymamájával a Balatonra.