A Kötelmi jog szerzői új tematikát alkottak azáltal, hogy az eddigi gyakorlattól eltérően egy műbe foglalták össze a kötelmi jog általános részét és az egyes szerződések jogát. Ezek tankönyvvé érett s összetartozásuk okán egy kötetbe szerkesztett változata a jelen kiadás. I.rész : Kötelmi jog,szerződések joga – általános rész, felelősségtan. Szerző: Jobbágyi Gábor II.rész : Egyes szerződések. Szerző: Fazekas Judit
Kapcsolódó könyvek
Caroline Le Goffic - La protection des indications géographiques
"Champagne", "jambon de Parme" ou "oranges de Floride" ne sont que quelques exemples d’utilisations de noms de lieux pour désigner des produits mondialement réputés. Ces désignations constituent des indications géographiques, c’est-à-dire des signes identifiant des produits originaires de lieux auxquels peuvent être attribuées des qualités, réputations ou caractéristiques desdits produits.
Comment le droit organise-t-il la protection de ces indications géographiques, justifiée par la valeur économique qui s’y attache ainsi que par l’information qu’ils apportent aux consommateurs ? Quels sont les instruments juridiques utilisés ? À quels obstacles se heurte la mise en œuvre de la protection au niveau international ?
À partir d’une étude de droit comparé des régimes des indications géographiques en France, en Europe et aux États-Unis, cet ouvrage apporte des réponses claires à ces interrogations. La grande hétérogénéité des conceptions relatives aux indications géographiques permet de comprendre le choix de l’instrument de protection privilégié en Europe (appellation d’origine) et aux États-Unis (marque de nature collective). Face à cette diversité souvent conflictuelle, l’ouvrage vise à dégager une conception unifiée des indications géographiques, en vue de la construction d’un modèle international de protection conciliant les différentes approches. Des solutions sont ainsi proposées afin de remédier aux difficultés que rencontre la mise en œuvre d’une protection efficace au plan international.
Auer Ádám - Bakos Kitti - Buzási Barnabás - Nótári Tamás - Papp Tekla - Farkas Csaba - Társasági jog
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Földes Gábor - Adójog
Földes Gábor 2001-ben megjelent Adójog című egyetemi nívódíjas kötete tankönyv céljára készült, de ennél nagyobb igényű monográfia lett: nemcsak a bonyolult normacsoportokat mutatja be közbevételi jogrendszerünk szerkezetében új felfogásban, történeti szemlélettel és összehasonlító módszerrel, de összefoglalja a modern pénzügyi jogtan adójogi elméletét, a fejezetekben beépítve saját kutatási eredményeit is. A magyar jogi szakirodalomban ilyen alapokon elsőként dolgozta ki az adójogi dogmatikát, ami szerzői vállalkozásának legnagyobb érdeme. Folyamatos átalakulásban és fejlődésben lévő piacgazdasági rendszerünkben a változások érzékenyen érintik a pénzügyi jogot, különösen annak adójogi aljogát. Az Európai Unióba történő belépésünk, ennek jogrendje is befolyásolja a hazai adójogot: szinte valamennyi részterületének szabályai a jövőben már az EU jogszabályaival összeegyeztethetők lesznek. Mindezek a tételes jogi, adótani és adópolitikai változások indokolják a 2001. évi kiadás után az átdolgozott és bővített tankönyv megjelentetését. Földes Gábor ezeket az okokat ismerve elkezdte a kötet átdolgozását, de váratlan halála félbeszakította munkáját. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Széchenyi István Egyetem és a Miskolci Egyetem tanárai vállalkoztak arra, hogy az új kiadáshoz szakanyaggal hozzájáruljanak, beiktatva a 2004. évi kiadásba az új jogintézményeket és átvezetve a tételes jogi változásokat a szövegen - tehát a magyar adójog történetének futó pillanatáról képet nyújtva. A kötet második kiadása ily módon Földes Gábor szellemében, tudományos felelősségel készült, tiszteletben tartva az általa megteremtett jogdogmatikai felépítményt.
Volentics Anna - Gyermeki jogok - jogsértő felnőttek
Elhanyagolás és bántalmazás a családon belül. Az ifjúság megerősítése hatékony eszköz. Lehetséges a gyermekek megóvása? Körültekintés nélküli intézkedések. Mit tehet a gyermekvédelem?
Christopher M. Fairman - Fuck
_@$#*%! Our most taboo word and how the law keeps it forbidden._
This entertaining read is about the word "fuck", the law, and the taboo. Whether you shout it out in the street or whisper it in the bedroom, deliberately plan a protest, or spontaneously blurt it out, if you say "fuck," someone wants to silence you, either with a dirty look across the room or by making a rule that you cannot say the word. When it's the government trying to cleanse your language, though, you should worry. Words are ideas. If the government controls the words we use, it can control what we think. To protect this liberty, we must first understand why the law's treatment of "fuck" puts that freedom at risk.
This book examines the law surrounding the word and reveals both inconsistencies in its treatment and tension with other identifiable legal rights that the law simply doesn't answer. The power of taboo provides the framework to understand these uncertainties. It also explains why attempts to curtail the use of "fuck" through law are doomed to fail. Fundamentally, it persists because it is taboo; not in spite of it.
John Grisham - Az ítélet eladó
Annyi sikertelen próbálkozás után talán most megtörténik az áttörés, és sikerül kártérítésre kötelezni a dohányipart (pontosabban szólva az egyik dohányipari céget). Ezt a célt tűzte ki magának az a nyolc ügyvéd, akik hasonló kárigényes ügyeken már meggazdagodtak. További gyarapodásuk érdekében nem sajnáltak fejenként egy-egy milliócskát összeadni, és hosszú hónapokat tölteni a felkészüléssel.
Az ideális ügyfél felkutatása, akinek ügyét aztán megfelelő bíróság elé lehet vinni, valamint kellő létszámú tanút és szakértőt összegyűjteni valóban nem kis munka. Ráadásul nem érdemes semmit sem elkapkodni, hiszen az eddigi perekben minden esetben az alperes nyert (vagyis a dohányipar), ami a vád felkészületlenségét bizonyította.
Márpedig ha most sikerül kedvező ítélet kiharcolni, akkor beláthatatlan mennyiségű hasonló ügyfélre lehet számítani, hiszen annyi a dohányos, és közülük annyian halnak meg rákban. Aranybánya annak, aki kitartó – és aki megnyeri az első ilyen pert.
A helyzet komolyságával teljesen tisztában vannak a másik oldalon is, ezért pénzt nem kímélve készülődnek ott is a perre. A multik azonban nem csupán ügyvédeket vonultatnak fel (aki hozzák magukkal a szakértőiket), hanem törvénytelenebb módszereket is.
A felkészülésük (és az egész tárgyalás) egyik kritikus pontja az esküdtszék kiválasztása. Anyagiakat nem kímélve több száz választópolgárról gyűjtik az adatokat, hogy aztán szakértők kezében eldőljön: vajon kire szavaznának, melyik félnek lesz jobb, ha beválasztódnak az esküdtek közé.
Hiszen végső soron minden azon a tizenkét emberen múlik, akik a hetekig vagy hónapokig tartó tárgyalás után meghozzák a döntést.
Ez a per mindent eldönt majd, érződik a levegőben. Még nagyobb lenne a feszültéség, ha a felek sejtenék egy titokzatos harmadik jelenlétét. De egyelőre nem tudnak semmit – ám ez már nem sokáig marad így.
A történet rövidített formában már megjelent magyarul a Reader’ Digest válogatott könyveinek ötödik kötetében, Manipulált esküdtek címmel (1998), a filmváltozatot pedig idén játszották a mozikban.
Ruszoly József - Európa jogtörténete
Az 1963/64. tanév óta tartó egyetemi előadói pályafutásom alatt kezdettől fogva közreműködtem mindkét történeti jogi főkollégium: az egyetemes alkotmány- és jogtörténet, valamint a magyar alkotmány- és jogtörténet gondozásában. Tárgyainkat az 1981/82. tanév — miskolci tanszékalapításom — óta párhuzamosan adtam elő; e megoldást — mint Szegeden egyébként is bevett gyakorlatot — az Alma Materbe való visszatérésem, 1988 után is fönntartottam, ami — egyebek mellett — azzal az előnnyel is járt, hogy vizsgáztatásukat is együttes szigorlat keretében végezhetjük a második szemeszter befejeztével. Az elmúlt években visszatérő gondot jelentett e tárgyakat hallgató ifjúság ellátása tananyaggal. A szegedi tanszék mind ez ideig a Tankönyvkiadó gondozta tankönyvekre, a Horváth Pál szerkesztette Általános jogtörténetre (1991) és Csizmadia Andor Magyar állam- és jogtörténetére (utolsó kiadás: 1992) volt utalva, ám az .előadott tananyag jelentősen eltért tőlük. E különbségek áthidalását szolgálták a tanszék 1989 óta folyamatosan megjelenő tansegédletei, köztük Alkotmánytörténeti tanulmányok főcímmel repróit formában közreadott kolligátumaim három kötete (1991-1993). Mindezek mellett is elodázhatatlannak látszik jó évtizede tervezeti tankönyveim formába öntésének és folyamatos publikálásának elkezdése. Mivel részben eddigi előadásaimhoz képest is új utakon kívánok elindulni, csakis "fejezetekkel" kezdhetem, melyeknek kötetei végül egységes tananyaggá kerekednek. Ez idő szerint legnagyobb hiányt az egyetemes alkotmány- és jogtörténet stúdiumának szakjog-, különösen pedig magánjogtörténeti részeinél tapasztalok, miért is nem a hozzám közelebb álló európai és magyar alkotmány történeti fejezetekkel, hanem éppen ellenkezőleg: az újabb európai magánjogtörténettel kezdek e munkálathoz. Évtizedek óta szakadék tátong a rendszeres történeti magánjogot nyújtó római jog és az éppen e tekintetben nagyon is szűkszavú egyetemes alkotmány- és jogtörténet között. E szakadékot sem a Brósz Róbert és Pólay Elemér gondozta Római jog tankönyvnek a római jog továbbélését tárgyaló részei, sem a középkori és koraújkori jogfejlődés beható tárgyalásáról eleve lemondó Horváth Pál szerkesztette tankönyvek (Egyetemes állam- és jogtörténet, 1984; Általános jogtörténet, 1991) rövidke szakaszai sem tudták áthidalni. Pedig a római jog pandektisztikai elemei is a levegőben lógnak a magánjogtörténet középkort és újkori szakaszainak teljesebb föltárása nélkül. Egyetemes alkotmány- és jogtörténetünk csaknem fél évszázaddal ezelőtti oktatást disciplinaként való bevezetése óta különös helyzetben van: a nyugati egyetemeken nincs neki megfelelő stúdium, pedig anyagának jelentős részét ezen országok nemzeti jogtörténetírásából meríti. Egy-egy ország jogtörténetírásának vagy akár csak tankönyvirodalmának eredményeit pedig módszerbeli lég is nehéz "átemelni" saját egyetemes (európai) irányú tudományszakunk tananyagába. Az elmúlt évtizedekben a német tudományosság sokat tett az európai jogtörténet összehasonlító kutatásában. Frankfurt am Mainban könyvsorozatot és Ius Commune címmel folyóiratot kiadó intézet működik, s a német egyetemeken Neuere Privatrechtsgeschichte (Újabb magánjogtörténet) címmel gyökeret vert egy új tanszak, melynek magának is megvannak kézikönyvei, tananyagai.
Szilágyi Péter - Jogi alaptan
Szilágyi Péter Jogi alaptan című munkája elsősorban a kezdő joghallgatók számára íródott tankönyv, de azok is haszonnal forgathatják, akik a napi hírekben is előforduló jogi fogalmak pontos jelentésére kíváncsiak. A mű más hasonló tárgyú tankönyvektől abban különbözik, hogy nem korlátozódik a tételes jog tanulmányozásának előfeltételét képező olyan jogi alapfogalmak rövid magyarázatára, mint a jogalkotás, jogalkalmazás, jogforrás, jogszabály, jogi norma, jogtétel, jogviszony vagy alanyi jog, hanem emellett részletesen tárgyalja a jog- és állambölcseletnek azokat a kérdéseit is, amelyek megértéséhez nincs szükség előzetes tételes jogi tanulmányokra. Így többek között behatóan foglalkozik az állam- és jogtudományok tudományelméleti és módszertani kérdéseivel, az állam és a modern állam kialakulásának folyamatával és következményeivel, az állam sajátosságaival, funkcióival, szuverenitásával, az állami szervek típusaival, a normativitás mibenlétével és a jog fogalmával. Az ELTE jogi karának nívódíját 2002-ben elnyert mű átdolgozott és bővített kiadása az európai közösségi jog sajátosságait és alapvető fogalmait is tárgyalja, emellett kitér néhány, a közelmúltban nagyobb figyelmet kiváltó kérdésre is, így elemzi a visszaható hatály tilalmának és a szerzett jogok védelmének a különbségét is.
Fekete Gy. Attila - Szántó Gábor - Csecsemők a kukában
Érthetetlen, hogy a tudomány alig próbálja felderíteni, megérteni a motívumokat, a gyilkos anyákat a rendőrökön, bírákon kívül legfeljebb - mert ez többnyire kötelező - pszichiáter hallgatja meg, az igazságszolgáltatás egyelőre csak a bűncselekményre és a büntethetőségre koncentrál. Szociológusok például - tudomásunk szerint - nem kutatták, nem vizsgálták a tettesek körülményeit, az erkölcsi-anyagi hátteret, a nemi partnerek felelősségét... Pedig az ilyesfajta tudományos munka nélkül nem készülhet diagnózis, és nem lehet megelőzni a további bűncselekményeket. Most, amikor néhány történetet riporterként "körbejártunk", talán hozzájárulunk ahhoz, hogy a szakemberek is továbblépjenek. Igyekeztünk tényszerűek, tárgyilagosak maradni, hiszen szörnyű bűn a csecsemőgyilkosság, s még szörnyűbb, hogy a tettesek többsége nem érzi bűnnek. Mintha nem is egy szeretni való, ártatlan pici embert, hanem valami rosszindulatú daganatot "tenne el", amikor a szó tevőleges értelmében nem öli meg, "csak" hagyja elpusztulni, s aztán kidobja, mint valami megromlott húst. Nyilvánvaló, hogy ehhez a lélektelen ösztönállapothoz némiképp az is hozzájárul, hogy sok nőnek az abortusz nem jelent többet egy foghúzásnál...
Tóth Gábor Attila - A jogok törvénye
A könyv tárgya egy élettelen dokumentum: az alkotmány. Mégis az élő ember áll a fókuszában. A civilizáció gyümölcse, hogy az ember képes jogi eszközökkel előmozdítani a társadalmi koordinációt. Fontos szerepük van ebben az alkotmányoknak. A modern demokratikus alkotmányokkal szembeni elvárás, hogy ne az uralkodók javát szolgálják, hanem biztosítsák a politikai közösségben élő emberek szabadságát és egyenlőségét. Előfordul azonban, hogy az alkotmány nem ismeri el az emberek jogosultságait, és intézményei önkényesen működnek. A kötet hét tételben vizsgálja a szabadságot biztosítani és csorbítani is képes alkotmányokat és a jogok törvényszerűségeit.
I. A törvényekről: a tapasztalástól a morális bírálatig
II. Az alkotmányról: fékező bizalmatlanság és gyorsító bizalom
III. Az emberi életről: az abortusztól a genetikai mérnökségig
IV. A személyi szabadságról: a habeas corpustól a korlátlan fogva tartás tilalmáig
V. A szabad szólásról: gyűlöletbeszéd és befogadó társadalom
VI. A jogok migrációjáról: a United States versus Schwimmer-ügy elágazásai
VII. Exkurzus: az alaptörvény után.
Takács György - Ha a jogász latinul beszél
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Balásházy Mária - Kötelmi Jog
A könyv áttekintést ad a polgári jogi szerződések, és a kártérítés alapvető szabályairól. Feldolgozza a témára vonatkozó hatályos Polgári Törvénykönyvi rendelkezéseket és a joganyaghoz kapcsolódó legfontosabb ítélkezési gyakorlatot, kitekintést nyújt a vagyonjog-szabályokhoz kapcsolódó egyéb joganyagra is. Az anyag segít eligazodni a mindennapokban használt jogi fogalmak megértésében. Haszonnal forgatható mindazok számára, akik nem jogászok, de a joggal gazdasági kapcsolataikban nap mint nap találkoznak.
Scott Turow - Presumed Innocent
Hailed as the most suspenseful and compelling novel in decades, PRESUMED INNOCENT brings to life our worst nightmare: that of an ordinary citizen facing conviction for the most terrible of all crimes. It's the stunning portrayal of one man's all-too-human, all-consuming fatal attraction for a passionate woman who is not his wife, and the story of how his obsession puts everything he loves and values on trial--including his own life. It's a book that lays bare a shocking world of betrayal and murder, as well as the hidden depths of the human heart. And it will hold you and haunt you...long after you have reached its shattering conclusion.
Ismeretlen szerző - Magyar-német-magyar jogi szakszótár
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Mezey Barna - A fenyítőházak forradalma
Az amszterdami női fenyítőház falán 1667 óta olvasható egy felirat: Ne félj, én nem a vadságot bosszulom meg, csak kikényszerítem a jót. Kemény a kezem, de szeretettel teli a lelkem. - A fenyítőházba a magisztrátus eredetileg kiskriminálisoknak nevezett kistolvajokat és szajhákat, általában deviánsnak tűnő magatartást tanúsítókat (engedetleneket és szófogadatlanokat, herdálókat és dorbézolókat), valamint a szegények egyes csoportjait (csavargókat, koldusokat, vagabund elemeket) zártak. A protestáns társadalmak a középkor sommásan kezelt bűnözőtársadalmának irányából, afféle rendészeti kaput nyitva, a fenyítőházba terelték volna a haszontalan, de nem javíthatatlan elemeket. Ez az új rendészeti-büntető áramlat egy korábban jobbára ismeretlen felfogás alapjait rejtette magában. A társadalom számára hasznossá formálás, a jobbítás, a nevelés, a meggyőzés, az oktatás és a lelki gondozás céljait kitűzve egy korai reszocializációs gondolatot honosított meg. A fenyítőházi rezsimmel érkezett a börtön zárt világába a szervezett munkáltatás, ami azután átalakította a rezsim és az architekturális feltételrendszer zónáját is. Ezzel lényegében megteremtette a modern büntetés-végrehajtás alapeszméjét. A tömlöctől a modern börtönig vezető fejlődés részleteibe, a házak működésébe, a fogva tartottak életébe pillanthat be az olvasó, miközben a 1719. század legjelentősebb büntetésvégrehajtási fordulatának is szemtanúja lehet.
Glenn Greenwald - No Place to Hide
In May 2013, Glenn Greenwald set out for Hong Kong to meet an anonymous source who claimed to have astonishing evidence of pervasive government spying and insisted on communicating only through heavily encrypted channels. That source turned out to be the 29-year-old NSA contractor Edward Snowden, and his revelations about the agency’s widespread, systemic overreach proved to be some of the most explosive and consequential news in recent history, triggering a fierce debate over national security and information privacy. As the arguments rage on and the government considers various proposals for reform, it is clear that we have yet to see the full impact of Snowden’s disclosures.
Now for the first time, Greenwald fits all the pieces together, recounting his high-intensity ten-day trip to Hong Kong, examining the broader implications of the surveillance detailed in his reporting for _The Guardian_, and revealing fresh information on the NSA’s unprecedented abuse of power with never-before-seen documents entrusted to him by Snowden himself.
Going beyond NSA specifics, Greenwald also takes on the establishment media, excoriating their habitual avoidance of adversarial reporting on the government and their failure to serve the interests of the people. Finally, he asks what it means both for individuals and for a nation’s political health when a government pries so invasively into the private lives of its citizens—and considers what safeguards and forms of oversight are necessary to protect democracy in the digital age. Coming at a landmark moment in American history, _No Place to Hide_ is a fearless, incisive, and essential contribution to our understanding of the U.S. surveillance state.
Erdei Arpád - Hack Péter - Holé Katalin - Király Eszter - Koósné Mohácsi Barbara - Büntetőeljárási jog I.
E könyv a jelenleg hatályos, a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény rendelkezéseire alapozva dolgozza fel a büntetőjogi felelősségre vonás rendjét alkotó szabályokat. Az első kötet a büntetőeljárás alapfogalmainak, történeti rendszereinek, valamint az eljárás formáinak és tartalmának bemutatása utána statikus rész szabályait elemzi. Ebben a körben szól a büntetőeljárás alapelveiről, alanyairól, az eljárási cselekmények általános szabályairól, a bizonyításról és a kényszerítő intézkedésekről. A kötet utolsó négy fejezete már a dinamikus rész szabályai közül mutatja be a nyomozásra vonatkozó törvényi rendelkezéseket, a bírói engedélyhez kötött titkos adatszerzés és titkos információgyűjtés szabályait, a nyomozási bíró eljárását, valamint szól az ügyész feladatairól a nyomozás befejezését követően, és a vádemelésről. A dinamikus rész további rendelkezései, vagyis a büntetőeljárás bírósági szakaszának bemutatása, a rendkívüli jogorvoslatok, a külön- és különleges eljárások elemzése a második kötetben található.A jegyzet kerüli a mélyreható elméleti és dogmatikai elemzéseket, és inkább kommentárjelleggel segíti a törvény rendelkezéseinek megértését azáltal, hogy a tételes jog szabályai megalkotásának indokait próbálja feltárni és rendszerezni. A szerzők arra törekszenek, hogy a jegyzetből az olvasók olyan ismereteket szerezzenek a büntetőeljárásról, amelyek a tételes joganyag változása esetén is használható tudást jelentenek.
Patyi András - Varga Zs. András - Általános közigazgatási jog
A közigazgatás - még ha változik is - egységes egész. Általános tanai, amint a testnek a csontok, stabilitást biztosítanak és megismerhetővé teszik. Belső állandósága ellenére máshogy látja a jegyző, az ombudsman munkatársa, az ügyész, a bíró, az alkotmánybírósági tanácsos, és a kutató. Mindegyikük tapasztalata értékes, mert valóságos. Ez a kötet annyiban nyújt sajátos leírást, hogy mindezeket a szempontokat megjeleníti. A szerzők - néha találkozó, néha elváló - életútja folytán megközelítéseik másfél évtizedes gyakorlaton és még hosszabb érdeklődésen nyugszanak. A kötet mégsem megközelítések gyűjteménye, hanem következetes munka. A szintézist az oktató kötelezettsége biztosítja, hogy világos és érthető leírást adjon. A leírást két egyetem oktatóinak, és hallgatóinak tíz szemeszteren át érkező visszajelzései hangolták finomra. Ezért bízunk abban, hogy a kötetet tan- és szakkönyvként is eredménnyel forgatja az érdeklődő és értő Olvasó.
Ismeretlen szerző - Híres magyar perbeszédek
Különös, hogy vád- és védőbeszéd-gyűjtemény Magyarországon lassan több emberöltő óta nem jelent meg. Pedig nagy tanulságul szolgálhatnak a gyakorló szakembereknek, de a joghallgatóknak is szakmájuk jeles képviselőinek bírósági fellépései. Jelen kötetünkben ezért a közelmúlt néhány perbeszédét teszi közkinccsé a szerkesztő. Olvashatjuk a fogalommá (800 milliós mértékegységgé) vált tanácsadó-asszony és társai híres-hírhedt sikerdíjas ügyének néhány perbeszédét, aztán itt van a pártfinanszírozási (vagy annak álcázott?) ügy vádbeszéde, felelevenítjük a kecskeméti maffia-pert, a bankcsődök kezdeteit, megidézzük az akkoriban az évszázad bűntényének nevezett festménylopási ügyet, vagy az immár örök mementóvá változni kezdő móri mészárlás körülményeit. Tanulságosak egyes annak idején nagy visszhangot kiváltó rablási vagy ölési ügyekben elmondott záróbeszédek is.
Radnay József - Munkajog
A munkajogot, amely a munkáltató és a neki alárendelt – ennélfogva különös védelemre szoruló – munkavállaló közötti kapcsolat szabályozására szolgál, hazánkban önálló jogágnak tekintik. Magába foglalja mindazokat a jogszabályokat, amelyek a munkaszerződés alapján létrejövő munkaviszonyt és az azzal közvetlenül összefüggő életviszonyokat rendezik, valamint a munkaviszonyra vonatkozó egyéb szabályokat. A kötet külföldi kitekintést is ad e jogágban.