Három izgalmas történetet gyűjt egybe a népszerű ifjúsági író kötete:
A miskolci kalmár
A kék virágos kályha
A mesterjegy
Az első a 19. századi Tátra vadregényes erdeibe kalauzol el, ahol rablókkal küzdve szerzi vissza szerelme vagyonát egy talpraesett ifjú kereskedő.
A második Sárospatakon játszódik, s a művész fazekasmester kék virágos kályhájának eltűnt tervrajza áll az események középpontjában.
Egy tehetséges, igazságtalanul háttérbe szorított fiatal ötvösmester a harmadik történet hőse, aki a romos Boldogkővár omladékai között talált kincset használja fel remekműve megalkotására.
Kapcsolódó könyvek
Tutsek Anna - Régi emlékek
Tutsek Anna írásainak színhelye a 20-as, 30-as évek Magyarországa, annak is polgári, kispolgári környezete. Zárt világ, melyben hősei mindennapi életüket élik, helyüket keresik a világban, igyekeznek boldoggá tenni napjaikat...
A szerelem, a házasság, a biztos megélhetés, a boldog családi légkör, a tragédiák elkerülése, túlélése, a szegénységtől, annak megalázó voltától való menekülés... ezek hajtják a főszereplőket. Szimpatikus vagy kevésbé szimpatikus, csinos, fiatal lányok keresik a helyüket és boldogságukat, hivatásukat a világban. Csalódások és sikerek árán tanulják meg megbecsülni mindazt, amit saját erőfeszítéseikkel, kitartásukkal, becsületükkel elértek.
Kemény Dezső - A titokzatos kecskebak
Itt van, tessék! Bemutatjuk Szakács Imre nyomozó főhadnagyot, aki népszerűségében bizonyára vetekedni fog nagy külföldi riválisaival, Angyallal vagy Maigret felügyelővel. Szakács főhadnagy "ügyei", amelyekbe - olykor akaratán kívül - keveredik, talán nem annyira vérlázítóan szörnyű (akad olyan is persze), ám annál agyafúrtabb gonosztevőkre vallanak. Sejtelmes, bonyolult esetek ezek - és fantasztikusak. Mert hogy el ne felejtsük elárulni, e kötet minden elbeszélése nemcsak egy-egy izgalmas bűntény, hanem egy-egy meghökkentő, tudományos-fantasztikus ötlet körül bonyolódik.
Bret Harte - Aranyásók
A cím önmagáért beszél! A vadnyugatot idézi: nehéz sorsú, kalandos életű emberek világát, sziklás hegyormok alatt vágtató postakocsik és elfelejtett, beomlott aranybányák képét. Aki ezeket az izgalmas szép elbeszéléseket írta, maga is ott töltötte ifjúságát, a múlt század végi Kalifornia aranyat ígérő, vad vidékein: s talán éppen ennek köszönhető hogy hőseiben a fiatalos kalandvágy annyi romantikus bájjal keveredik. Francis Bret Harte nemhiába volt a maga korában Amerika legnépszerűbb novellaírója. Népszerűsége több mint fél évszázaddal halála után, ma sem csökken.
Móra Ferenc - Rege a csodaszarvasról és más elbeszélések
A kötet Móra Ferenc történelmi tárgyú, a magyar história kiemelkedő alakjait felidéző, elsősorban a fiatalabb korosztálynak szóló elbeszéléseit tartalmazza. A válogatás harmincegy elbeszéléséből a magyar történelem folyamata rajzolódik ki a honfoglalástól egészen az 1848/49-es szabadságharcig. A fekete-fehér illusztrációs,furfangos népi hősök (Nagyétkű Kórogyi, Beckó, Találdki Máté, Mézes Gergely) megmosolyogtató, tanulságos történeteivel kiegészülő kiadványt a tanulóifjúság figyelmébe érdemes ajánlani.
Gárdonyi Géza - Cifra mese
Meglepetés ez a könyv még Gárdonyi legjobb ismerői számára is: nagyobb részében eddig könyvben meg nem jelent írásokat, meséket és hasznos történeteket foglal magába. A kötet két szerkesztője, Z. Szalay Sándor és Tóth Gyula, korabeli lapokból, elfeledett gyerekkiadványokból merítette az anyag javát.
Hogy Gárdonyi milyen szeretettel gondolt az ifjú olvasókra, milyen lelkesedéssel és gonddal írt számukra, fölösleges bizonygatni az Egri Csillagok népszerűsége után. Ez a szép mesegyűjtemény mégis új vonással gazdagítja az ismert Gárdonyi-képet: a kisebb gyerekek számára találunk itt mesét, játékot, anekdotát, tanulságos és megható történeteket. Kitetszik belőlük, hogy a nagy író milyen mély hozzáértéssel, mennyi tiszta emberséggel tudta szórakoztatni, tudta magához emelni az olvasni kezdő gyermeket is. Meséinek, történeteinek egyszerű, világos nyelve a kifejező, szép magyar stílus egyik iskolapéldája.
A Cifra mese című kötetet Gárdonyi szellemétől ihletetten Kass János illusztrálta.
Móra Ferenc - Mindenki Jánoskája
A szegény nép szeretete és a jóság dicsérete csendül ki Jánoska történetéből. A falu koldusának nevelt unokája nemcsak az olvasó szívét hódítja meg, hanem a zárkózott, mindig szomorú földesúrét is, aki elvesztett unokáját gyászolja. Mire kiderül, hogy Jánoska nem más, mint a földesúr elvesztett unokája, a nagyúr már régen sajátjaként szereti a kedves kisfiút.
A kötet többi elbeszélése is gyerektörténetet elevenít meg, néhány közülük Móra Ferenc gyermekkorának emlékeit idézi.
Kishonthy Edina - Piros hó / Amatőrök
Szinte már kegyetlenül merev törvények és szabályok léteznek a kamasztársadalmon belül is - holott az ember azt gondolná, hogy kötetlen és laza normák uralkodnak. Kívülről talán tényleg ez is a látszat, de már benne élni. És én átélem! - döbbent rá örömmel Ági, és egyszerre úgy érezte, hogy egy nagyon fontos esemény részese. Sokakban nem tudatosul, csak élik ezt a nekik szokványosnak tűnő kamasz - életet. És nem is tudják, milyen kincs ez. Még nem érzik, micsoda kiváltságos és felemelő érzés végigmenni az iskolában, ahol mindenki ismerős, barát; körbeszaladni a téren, a belvárosban, beszélgetni, szóba állni bárkivel, aki korosztálybeli; csak úgy betérni egy presszóba, heccelni az eladót; hangosan énekelni és táncolni az utcán, mikor minden tiszta a napsütéstől; bulikra, összejöveteleken megismerni különféle érdekes személyiségeket, akiknek ők is érdekesek; telefonbetyárkodni a fülkében, és érezni az összetartozást minden velük egykorúval... Lehet, hogy soha nem is jönnek rá. Pedig ezt érezni, élvezni kell!
Ismeretlen szerző - Múlhatatlan gyerekkor
Ez a válogatás abba a világba vezet, amely rejtélyeivel felnőttet s gyermeket egyaránt mélyen érdekel. Hogyan is történt növekedésünk, eszmélkedésünk? Milyen volt a szülői fészek, az iskola, a pajtások köre? Mit hoztunk onnan magunkkal, aranyat-e vagy rézpénzt? Ez az indíttatás vajon meddig elegendő? A remekbe sikerült gyűjteményben nemcsak klasszikus és élő íróink szerepelnek, hanem művészeti és politikai életünk kiválóságai is: színészek, festők, államférfiak. Nemcsak fiatal olvasóink forgathatják haszonnal a színes és érdekes válogatást, hanem a felnőttek is.
Tutsek Anna - Gaál Mózes - Leányélet
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lengyel József - Igéző és más történetek
Máskor úgy gondolom - s ebben nincs ellentmondás -, nem a születéstől megyünk a halál felé, hanem megfordítva. Minden tettünk, munkánk, jó vagy rossz cselekedetünk más munkák, tettek, jó vagy rossz cselekedetek folytatása. És egyben kiindulópontja. Ez ad öröklétet mindennek, ami létezett a világon. Mikor éppen, hogy megszületünk – élünk; mikor kihűl a testünk – a világ tele van cselekedeteinkkel, érzéseinkkel. Mondják: Nem élt hiába, aki száz gyümölcsfáz ültetett, egy gyermeket felnevelt, vagy egy jó könyvet írt.
Fanta Mária - Nyári alma
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Berkes Péter - A Bánya Réme
Mit rejt vajon egy lezárt bánya, amelyben többé már nem fejtenek? Egy bánya, amely messze kígyózik a föld mélyében, s átnyúlik az országhatár alatt is? Ki merészel behatolni örök éjszakájába, s mit keres ott? S végül ki a rém, akivel odalent találkozik?
Izgalmas nyomozás során bomlanak ki ezek a rejtélyek Berkes Péter regényében, mely olyan kiskamaszokról szól, akik véletlenül találkoznak a Nagy Kalanddal, és sok könnyelműséggel, de komoly helytállással vetik bele magukat.
A lebilincselő kalandos könyvet Szőnyi Gyula illusztrálta
Zalán Tibor - Dani a Nagy Családerdőben
„ Az ablakszárnyak kitárulnak, a két kék holdparipa, hátán a kisfiúval és Holdherceggel, hangtalanul röppen ki a kert fölé. Egy pillanatra megállnak, majd szédítő sebességgel röpülni kezdenek az ismeretlen, sötét horizont felé.
– Jaj, már repülünk is... juj, nagyon félek… hé, már nem is félek... ó, hiszen ez olyan jó…nem is hiszem el, hogy repülök… pedig repülök... repülök... haza! – ujjong föl Daniban az öröm, és szemeit az éjszakai föld szentjánosbogarai felé meresztve, hangosan felnevet, és csak nevet, és csak nevet megállíthatatlanul...”
Álom és valóság fonódik össze Zalán Tibor regényében. A klasszikus meseelemeket megcsillantva, mintegy vázként használva, egy modern, ropogósan friss szöveget olvashatunk. Van három próba, van jó tündér és van gonosz. De a szereplők a mai gyerekek nyelvén beszélnek. És nincs mesterkéltség, finomkodás.
Zalán Tibor érti, szereti a gyermeklelket, már-már lélekbúvárként közelít a finom, kényes kérdésekhez, mágikus teret épít, odacsalogat, tanít, megnyugtat, megnevettet, és ...szabadon enged.
A történetet Keszeg Ágnes egyedi, kollázs technikával készült illusztrációi kísérik, és vezetnek be a Nagy Családerdő mágikus Birodalmába.
Mikszáth Kálmán - Tavaszi rügyek
Selmecbányai és rimaszombati elbeszélések. Mikszáth a gimnázium felső osztályait járta a csodált városban: a felvidéki Selmecbányán. Istenem, mennyi látnivaló! - kiált föl a Tavaszi rügyek bevezetésében. Az iskolaváros diákjai közül legnevesebb elődje Petőfi Sándor volt, róla a Petőfi-legenda Selmecen című írásában emlékezik meg. Az én Gyuri bácsim még diákkorából, az önképzőkör tagjának tollából való. Egész oldalas illusztrációkkal.
Kőris Emil - A katedrális
1566-ban vagyunk, a török sereg két ágra vált, az egyik Szulejmán vezetésével Szigetvárat ostromolja, a másik pedig Gyulát. Nem messze ettől a fontos alföldi vártól, egy Körös menti malom közelében rejtőzködik a molnár családja sűrű nádasok közt. A családfőt berendelték a várba ácsnak, a nagyobbik fiú - jó eszű vándor mesterlegény - épp az ostrom idején érkezik vissza Párizsból, ahová három esztendeje mesterséget tanulni indult, s most a nagyvilágot látott ember szemével nézi a hirtelen nyomorúságossá lett magyar életet. Művészlelkű öccse a parti anyagból székesegyházat épít... Megmenekül-e az apa a rommá lőtt várban? Sikerül-e átvészelnie a kis családnak ezeket a súlyos időket? Hogyan végzi a tehetséges magyar kisfiú? Erről szól ez a lenyűgöző, érdekes és tanulságos történelmi regény.
Rákos Sándor - Kisfiú idegenben
Egy idegenbe szakadt kisfiú története mindig megindító, csaknem elszomorító. De Rákos Sándor könyvén, még ha a kisfiú sorsa megható is, nincs okunk elszomorodni. Ezt a mese- és elbeszélésgyűjteményt joggal fogjuk fel úgy, hogy az a régi érzékeny és nagy képzeletű kisfiú, akiről a címadó történet szól, most nekünk mesél itt. Az a régi gyerek, akit nem lehet nem szeretnünk, már felnőve és költővé érve, gazdag képzelettel és mély emberséggel tárja elénk fákról, madarakról, egy nagyravágyó hőscincérről, egy szeretetre vágyó kiskutyáról meg egy csavargó kedvű piros autóbuszról szóló történeteit. Ha mesél, magával ragad merész mesélő kedvével, ha elbeszél, lebilincsel ábrázolása elevenségével. A többféle fajta írást tartalmazó könyv így válik egésszé: egy kitűnő költő hol játékosan könnyed, hol líraian mély vallomásává a világról és persze önmagáról - a gyerekolvasók számára.
Kemény Dezső - A vámpírok sziklája
Ilyen izgalmas táborozás sem volt még, amióta világ a világ! Totó lemarad a vonatról - és ez az egyszerű tény a titkok és meglepetések egész sorát eredményezi. Persze nem Totó jóvoltából, mert ő legszívesebben az egész táborozást átaludná meg átenné, de hát valami része mégis van az eseményekben. És a vámpírok? Igazak volnának a régi babonák? Az éjszaka rettentő rémei nem engedik, hogy a technika betörjön a hegyek közé? Vagy talán éppen a technika rejtegeti az izgalmas titkokat? Annyi biztos, a regény végére csak kiderül, hogy a sokféle izgalmas fordulat közül mi az, aminél joggal féltünk, s mi az, ami csak tréfa volt. Annyit mégis elárulhatunk, hogy a kötet hősei - féltucatnyi bátor és tettre kész úttörő -, bizony nem félnek sem a vámpíroktól, sem a saját árnyékuktól... I
Tömörkény István - Elbeszélések
"Szinte sajnálni való, hogy így elnyárspolgáriasodik a mezőség. A falusias csöndet, amibe most el van temetkezve a csárda, nem zavarja a fegyverdurrogás. Elvétve ha nyúlra vadász valaki. A lőporfüst szétterjeng a vidéken; mert ők ismerősek egymással a régi időből. Az egészet pedig nagy mélasággal nézi a kukoricaföldek mellől egy őskorbeli Keresztelő Szent János. Valami romantikus koldus a vállára akasztott egy ócska tarisznyát. Szent Jánosnak ez mindegy, ő egykedvűen néz szét a vidék fölött, és legföljebb akkor örülhetett, mikor csuda történt érte."
Janikovszky Éva - Kire ütött ez a gyerek?
"Amíg kicsi voltam és okos és kedves és szép, mindig tudták, hogy kire hasonlítok…Amióta nagy vagyok, és ütődött és nyegle és idétlen, csak ülnek és sóhajtoznak, hogy kire ütött ez a gyerek." Jót derülhet az éppen kamaszkorát élő olvasó, éppúgy mint a kamasz fiait-lányait nevelő szülő, s fedezhetik fel együtt, hogy változhat divat és technika, a kamaszlélek problémái változatlanok.
Nógrádi Gábor - Újra: Segítség, ember!
Mi történne, ha az állatok beszélni tudnának? Alighanem jól megmondanák a véleményüket rólunk, emberekről. Ebben a könyvben negyvenöt állat beszél, morog, kacag, kiabál, és bizony csak kevesen dicsérik az embert. Miért is tennék? Ugyan miért rajongana egy béka azért a vigyori gyerekért, aki befőttesüvegbe zárja? Vagy miért integetne bájosan a fóka annak a kétlábúnak, aki fegyvert fog rá? És vajon ki ne lenne ideges a farkas helyében, mikor mindig a szemére vetik, hogy megette Piroskát meg a nagymamát? Semmi kétség: nehéz az állatok élete, és ezen egyedül az ember segíthet. Mégpedig azzal, hogy szereti őket. De nemcsak a szívével, hanem az eszével is. Már ha van neki. Vigyázat! Állati szövegek!