A legtöbb embernek örömet szerez a kísérletezés. Most újra megjelent ez a nagyszerű könyv, amely azt mutatja be, hogyan lehet felfedni – a tudósokhoz hasonlóan – a természet törvényszerűségeit.
150 izgalmas kérdésre keressük a választ a levegővel, a vízzel, a meleggel és a hideggel, a hanggal, a fénnyel, a mechanikával, a mágnesességgel és az elektromos árammal, a kémiával, a növényekkel és az ökológiával kapcsolatban. A tudósok a könyvben szereplő kísérletek zömét korábban már elvégezték. Ezek – és az összes többi – megismétléséhez csupán egyszerű eszközök szükségesek.
Természetesen Te is kigondolhatsz további kísérleteket. Minden elvégzett kísérlet eredménye abban segít, hogy jobban megértsük a világot, amelyben élünk.
Kapcsolódó könyvek
Jürgen Kehnscherper - Annett Hausten - Wolfgang Mochmann - A világ vallásai
A világ öt nagy vallása, a zsidó vallás, a kereszténység, az iszlám, a hinduizmus és a buddhizmus a témája ennek az ismeretterjesztő könyvnek. A szerzők megpróbálják elfogultság nélkül, tényszerűen ismertetni a vallások lényegét, különleges ünnepeiket, azokat az elemeket, amelyek hasonlóak ill. közösek bennük, majd az eltéréseket. A kötet olyan alapismereteket tartalmaz, amely egy kulturált, a világ iránt érdeklődő olvasó számára elengedhetetlenek. Megtudhatjuk, mi a Ramadán, kik az érinthetetlenek, mit hívnak nirvánának, miről szól a hegyi beszéd és hogy mi a sátoros ünnep. Tanulságos és élvezetes olvasmány, sok színes képpel, illusztrációval.
Rainer Köthe - Az ősember
Az emberiség keletkezésének és fejlődésének történetével ismerkedhetünk meg. Olyan kérdésekre kaphatunk választ, mint : Hogyan lehet megállapítani egy lelet korát? Miért hasonlítanak a majmok annyira az emberre? Milyenek voltak és hogyan éltek a neandervölgyi emberek? A kötet azonban azt is sejteti, hogy a " földanya " ölében még számos izgalmas lelet vár felfedezésre.
Wolfgang Tarnowski - Lovagok
A szerző arra vállalkozott, hogy közérthető és izgalmas módon mutassa be a lovagok legendás világának hétköznapjait. Megismerhetjük a kereszténységért küzdő napnyugati lovagság kifejlődésének hosszú történetét. A könyv lapjain megelevenednek a rég elmúlt csaták és a keresztes háborúk hősei, de feltárulnak a szentföldi lovagrendek titkai is.
Rainer Köthe - Titokzatos jelenségek és a tudomány
Létezik-e a havasi ember? Kiolvasható-e jövőnk a csillagokból? Felvehetjük-e a kapcsolatot a holtakkal? Voltak-e valaha ufók a Földön? Ezekkel és hasonló kérdésekkel foglalkozik a szerző ebben a kötetben, amelyből kiderül, hogy a rejtélyes jelenségek többsége nem állja ki a komoly tudományos vizsgálat próbáját vagy éppen teljesen megmagyarázhatatlan.
Michael Schmauder - A népvándorlás
Honnan jöttek a hunok és miért volt rettentő hírük? Hogyan szorongatták a nyugati gótok a Római Birodalmat? Hogyan válaszoltak a rómaiak a „barbárok" támadásaira? Miért dúlták fel Rómát a vandálok? Milyenek voltak a honfoglalás kori magyarok? A népvándorlás koránál húzhatjuk meg a választóvonalat az antik világ és a középkori Európa között. Michael Schmauder történész, egyúttal a Bonnban működő Rajnai Tartományi Múzeum régésze izgalmasan eleveníti fel ezt a nagy hatású történelmi változásokat hozó korszakot - az első hun támadásoktól a germán néptörzsek vándorlásain át egészen a Frank Birodalom létrejöttéig. A könyv utolsó fejezetében olvashatunk a korabeli magyarokról: van-e közünk a hunokhoz, mit talált Julianus, miről árulkodnak a régi sírok?
Heinz Sielmann - Hobbiállatok
A kutya, a macska, a kisrágcsálók, a madarak, az akváriumi halak, de még a kígyók is lehetnek hobbiállatok. Izgalmas dolog megfigyelni őket, mert még fogságukban is sokat elárulnak természetes életmódjukról, viselkedésükről. A szerző leírja, melyek a hobbiállatok, hogyan tartsuk őket, milyen tulajdonságaik és igényeik vannak. A hobbiállatok tartásával felelősséget vállalunk egy élőlényért, ami egyúttal sok örömöt és izgalmat is jelent.
Vitus B. Dröscher - Emberszabású majmok
Milyen eszközöket készítenek a csimpánzok? Mire jó a kurkászás? Tudnak-e beszélgetni velünk az emberszabású majmok? Vitus B. Dröscher, a magatartáskutatás tudományával foglalkozó művek ismert szakírója az emberszabású majmok - a csimpánz, a bonobó, a gorilla és az orángután - lenyűgöző világával ismerteti meg az olvasót. Képet kaphatunk e majmok életmódjáról és viselkedéséről, fejlett intelligenciájáról, kommunikációs készségéről és beszédes arcjátékáról. A szerző elkötelezett állatvédőként nyomatékosan felhívja a figyelmet az emberszabású majmok fennmaradását súlyosan fenyegető veszélyekre: az élőhelypusztításra, a vadászatra, az élve-befogásra, az illegális kereskedelemre. Nagyon sokat kell azért tennünk, hogy ezeket a különleges állatokat megőrizzük.
Marcus Junkelmann - Gladiátorok
Harcosok néznek farkasszemet egymással az aréna véres porondján. A közönség tombolva élteti őket. Mindjárt kezdődhet a kegyetlen küzdelem. A gladiátor felkészült a halálra! Az ókori Róma különös, titokzatos világába, a gladiátorok közé vezet el minket a Mi micsoda? sorozat legújabb kötete. A szerző Marcus Junkelmann történész és régész, évek óta vizsgálja a gladiátorok felszerelését és fegyvereit. A leírt fegyvereket és harci technikákat maga is kipróbálta az arénákban és az edzőtermekben. Megtudhatjuk, kik, mikor és miért rendeztek először viadalokat. Megismerhetjük a gladiátorok életét, és betekintést nyerhetünk az aréna titkaiba. A titkok megértését szakszerű leírások, színes festmények és rengeteg fénykép teszi egyszerűvé.
Hans Reichardt - A népvándorlás
A népvándorlás koránál húzhatjuk meg a választóvonalat az antik világ és a középkori Európa között. A történész-régész szerző izgalmasan eleveníti fel ezt a nagy hatású történelmi változásokat hozó korszakot az első hun támadásoktól a germán törzsek vándorlásain át egészen a Frank Birodalom létrejöttéig. A könyv utolsó fejezetében - 8 gazdagon illusztrált oldalon olvashatunk a magyarok vándorlásairól. Van-e közünk a hunokhoz, mit talált Julianus barát, miről árulkodnak a régi sírok?
Dr. Ulrich Sedlag - Elefántok
Ha nem ismernénk már születésünk óta az elefántokat, egy pillanatig sem hinnénk a létezésükben. Mert ki az, aki kételkedés nélkül elfogadná,hogy ezek az állatok az orrukkal enni tudnak, fákat csavarnak ki, sőt embereket emelnek vele a magasba? Minden bizonnyal sokan kétségbe vonnánk azt is, hogy az állat fogai akár embermagasságúra is megnőhetnek - egy ilyen kijelentéssel a szerző kockára tenné szavahihetőségét. Ám ettől még az elefántok rendkívül érdekesek. Páratlan módon alkalmazkodtak az életkörülményeikhez, és ősidőktől fogva "barátság" fűzi őket az emberhez. A hajdan oly gyakori állatfaj mára jócskán megfogyatkozott. Sok erőfeszítést igényel az embertől, hogy elegendő életteret biztosítson számukra, és megóvja őket, nehogy áldozatul essenek az emberi tudatlanságnak és kapzsiságnak.
Rainer Köthe - Felfedezők és utazásaik
Néhány száz évvel ezelőtt bátor felfedezők és kutatók keltek útra, hogy bejárva Földünk legtávolibb, veszélyes, ám mesés kincseket, titokzatos világokat és csodás rejtélyeket ígérő tájait, feltérképezzék bolygónk ismeretlen területeit. Viharos óceánokon keltek át, megküzdöttek a végtelen sivatagokkal, nem rettentette vissza őket a dzsungelek sötét útvesztője és a rájuk leselkedő ismeretlen betegségek sem. Szerencsére az ókortól kezdve egészen napjainkig mindig is akadtak bátor és vakmerő emberek, akiknek kíváncsisága és tudásvágya nagyban hozzájárult ismereteink gyarapodásához. Rainer Köthe, neves tudományos újságíró lebilincselő könyvében bemutatja a legnagyobb felfedezők utazásait, és azt, hogyan változott meg az ott élő emberek élete a felfedezések hatására.
Rainer Köthe - Hidak és alagutak
Hidak és alagutak - legyőzik a közlekedési akadályokat és új utakat nyitnak az ember számára. Az alagutak hosszúságát, a hidak magasságát és fesztávolságát tekintve újabb és újabb fantasztikus rekordok születnek a világban. A híd- és alagútépítés lebilincselő történetét ebben a kötetben egy ismert szerző, Rainer Köthe meséli el. Leírja, hogyan folynak az óriási építkezések, milyen gépeket használnak az építők, és arról is szól, milyen nagyszabású tervek várnak megvalósulásra a jövőben. Például az a hatalmas függőhíd, amely Szicíliát fogja összekötni a szárazfölddel, vagy az Alpok hegyvonulata alatt 57 kilométer hosszúságban húzódó Gotthard-alagút.
Petra Deimer - Bálnák és delfinek
A bálnák Földünk legnagyobb élőlényei. Szárazföldi emlősállatoktól származnak ugyan, de az évmilliók során kitűnően alkalmazkodtak a vízi életmódhoz. Néhányan közülük például nagyon mélyre és hosszú időre képesek lemerülni, s hosszú vándorlásban az összes emlősállatot lekörözik. Bonyolult, hangadásra épülő tájékozódási rendszerrel igazodnak el a mélyben, és több száz kilométerről tudnak énekelve beszélgetni egymással. Segítik sérült és beteg fajtársaikat. Játékosak és intelligensek, ahogyan arról a delfináriumok előadásain is meggyőződhetünk. Rengeteg történetet ismerünk a delfinekről (így nevezik a cetek nagy csoportján belül a viszonylag kis testű példányokat, a fogasceteket), amelyek segítettek a bajba jutott embereken. A MI MICSODA sorozat e kötete áttekintést nyújt a cetek testi felépítésről és viselkedéséről, bemutatja, hogyan vadásztak és vadásznak rájuk, s legújabban mi történik védelmük érdekében.
Joachim Oppermann - Dinoszauruszok
Néhány százmillió évvel ezelőtt lenyűgözően érdekes, mai szemmel elképesztő lények, a dinoszauruszok uralták a Földet. A könyv bemutatja a 60 legfontosabb dinoszaurusz fajt, vagyis az ősi "sárkányok" tündöklését és bukását, a Föld e korszakának izgalmas, lélegzetelállító drámáját.
Hans Reichardt - A hét világcsoda
A civilizáció bölcsőjének varázslatos tájaira kalauzolja el az olvasót ez a kötet. Megismerhetjük a világ hét csodájának történetét, születésüket és pusztulásukat is. Ezek a lenyűgöző alkotások a mai embert is ámulatba ejtik, a könyvet lapozgatva megtudhatjuk, milyen óriási erőfeszítésekkel, hogyan jöhettek létre és hogyan pusztultak el ezek a csodálatos építmények, az emberiség kultúrájának rekordteljesítményei.
Sabine Steghaus-Kovac - Hörcsögök, hódok és más rágcsálók
Miért nem kopnak el a hód fogai, miközben vastag fák törzsét rágja? Miért nem hal éhen a mormota a kilenc hónapig is eltartó téli koplalás közben? Miért tisztelik a hinduk szent állatként a patkányt? Sabine Steghaus-Kovac, biológus és szakíró ad választ a feltett kérdésekre a Mi MICSODA sorozat rágcsálókról szóló kötetében. Az olvasó azt is megtudhatja, miért nem fagy meg a lemming a sarkvidéken, hogyan bírja a hőséget a sivatagi ugróegér, és miért tud a csupasz turkáló gond nélkül oda-vissza közlekedni kiterjedt alagútrendszerében. A könyv nem csupán a rágcsálófajokkal és azok életmódjával ismertet meg, praktikus tanácsokat is ad azoknak, akik tengerimalacot, aranyhörcsögöt vagy egyéb rágcsálót szeretnének otthon tartani.
Rainer Köthe - Macskák
Megismerhetjük a macskák történetét, viselkedésüket, testük-lelkük minden titkát. A kíváncsi olvasó olyan kérdésekre is választ kap, hogy színvak-e a macska, mire jó a bajusz stb. A színes képeken szemügyre vehetjük a legszebb és legkülönlegesebb macskafajtákat.
Norbert Von Frankenstein - Kincsek nyomában
Évszázadokkal ezelőtti, meseszerű, titkokkal teli világ elevenedik meg a könyv lapjain. Legendás kincsek, ékszerek nyomtalan eltűnéséről, kincskutató expedíciókról, kalózokról és kalandorokról olvashatunk. Különösen felcsigázza érdeklődésünket a felfedezésre váró kincsekről, illetve a kincskeresés módszereiről szóló fejezet.
Vitus B. Dröscher - Ahogy az állatok látnak, hallanak és éreznek
Látás, hallás, tapintás, szaglás és ízlelés - az ember öt érzéke, melyek segítségével a világot észleli. Az állatoknak azonban sokkal több érzékük van, amelyeket mi, emberek gyakran természetfelettinek képzelünk. Vajon miért alkalmazhatók a kutyák rendőri és mentőszolgálatra? Hogy lehet, hogy a macskák mindig a talpukra esnek? Hogyan tájékozódnak a denevérek a sötétben? Hogyan érzik a szagokat, hogyan látják a színeket a különféle állatok? A kötet az állatok érzékelésének rendkívüli teljesítményeit mutatja be, többek között az ízeltlábúak, a madarak, az emlősök meghökkentő példáin keresztül. A szerző, Vitus B. Dröscher állatviselkedés-kutató a témáról több népszerű könyvet is írt.
Renate Germer - Múmiák a világ minden tájáról
A "múmia" szó hallatán az egyiptomi piramisok és fáraók jutnak eszünkbe, de nem csak Egyiptomban léteznek gyolcsba tekert múmiák. Kínában, Grönlandon és a Föld számos más országában is találtak a régészek mesterséges és természetes múmiákat. Az örök hó birodalma, a sivatag és a mocsár mind olyan terület, ahol megőrződhetnek a holttestek. A modern múmiakutatás ma már sok titokról fellebbentette a fátylat, így a múmiák a korabeli emberek életéről, kultúrájáról mesélnek. A tudósok korszerű módszerekkel vizsgálják a múmiákat, s így lassacskán összeáll a kép: Hogyan is nézhettek ki akkoriban az emberek? Mivel táplálkoztak? Miért balzsamozták be az egyiptomiak a halottaikat? Mit tudunk Ötziről? A Mi MICSODA sorozat Múmiák című kötetében Renate Germer egyiptológus és biológus izgalmas utazásra hív bennünket a letűnt korok e titokzatos követeinek életébe.