A dentozófia egyfajta önterápia, melyet a fogorvos végigkísér. Nem csak valós alternatívája a fogászati gyakorlat által ajánlott foghúzásnak, a mechanikai módosításoknak és az annak következtében létrejött harmonizálatlan szájüregnek, hanem egy olyan aspektus is, melyben eddig egyetlen tudományág sem mélyült el. Általa megszabadulhatunk a rémálmoktól, a különféle krónikus gyulladásoktól, az ekcémától, az allergiáktól, az asztmától, gyógyír lehet a hátfájásra, alvászavarokra stb.
Michel Montaud sebész-fogorvos, hivatását magánorvosként gyakorolja Franciaországban, Lyonban. A dentozófiai iskola megalapítója, mely tudományos társaságnak az a célja, hogy támogassa a természetes gyógymódokat Franciaországban és a világon mindenhol.
A gyógymód bármely életkorban alkalmazható, de a legkiemelkedőbb eredményeket a gyermekeknél figyelhetjük meg. Az izgatott gyermek figyelmes hallgatóvá alakul át. Egyszercsak egyenesen és rendezetten ír, hibák nélkül. Mindez anélkül történik, hogy egyetlen fog is áldozatul esne. Anélkül, hogy a gyermeknek egész nap fém fogszabályzót kellene hordania. Visszaáll a nyelv helyes pozíciója és az orrlégzés is, mely egy egész életen át elkíséri.
Ebben a könyvben Michel Montaud klinikai bizonyítékokkal és képekkel támasztja alá, hogy ez a terápia javítja a páciensek általános egészségügyi állapotát, mind fizikai, mind lelki értelemben. Ez az ígéretes módszer a fogászat egy humánus megközelítése, amely a test öngyógyító képességét használja ki.
Kapcsolódó könyvek
Csigó Katalin - A Rorschach-teszt klinikai alkalmazása
A Rorschach-teszt a klinikai gyakorlatban a legelterjedtebb projektív diagnosztikai eszköz. A teszt értelmezése két típusú alapvető ismeretanyagot igényel: pszichopatológiai jártasságot és pszichoanalitikus alapfogalmak ismeretét.
A tesztet a pszichológus/klinikai pszichológus akkor tudja a diagnózisalkotási folyamatban megfelelően használni, ha felismeri azokat a pszichopatológiai reakciókat, amelyek a válaszokban megjelennek; illetve ha a pszichodinamikus gondolkodás segítségével képes ezeket egy egységes pszichológiai véleménybe integrálni.
A könyv gyakorló klinikusok számára készül, ismertnek tekinti a Rorschach-teszt alapjait, ismertnek tekinti Mérei-iskola teremtő művét. A könyv első része Mérei alapfogalmaiban való tájékozódást segíti a mai nómenklatúra, diagnosztikai rendszerek és ismeretek felhasználásának segítségével. Külön fejezet foglalkozik a klinikai pszichológiai exploráció és véleményírás szabályaival, elveivel.
A könyv második része olyan betegségkategóriákat tárgyal, melyek Mérei idejében még nem léteztek, viszont a mai klinikai praxisunkban naponta találkozhatunk velük. A borderline személyiségzavar, kényszerbetegség, poszttraumás stressz-zavar, evészavar stb. diagnosztikai kategóriákat tárgyaló fejezetek a hazaitól eltérő, amerikai vizsgálati módszerbe (Exner Comprehensive System) is bepillantást engednek; emellett betegekről készült vizsgálati jegyzőkönyvek és vélemények bemutatásával segítik a tájékozódást és az elmélyülést az adott kórképben.
Székely József Iván - Drog, szex, téveseszmék, egészség
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - A DSM-IV-TR diagnosztikai kritériumai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jonice Webb - Ismeretlen érzelmek
Milyen emlékeid vannak a gyerekkorodból?
Szinte mindenki fel tud idézni apróságokat, akadnak pozitív emlékeid, például családi vakációkról, barátokról, nyári táborokról; és negatívak is, családi konfliktusokról, iskolai problémákról, szomorú vagy felkavaró eseményekről.
Az Ismeretlen érzelmek nem az ilyenfajta emlékekről szól.
A könyv azért született, hogy segítsen tudatára ébredned mindannak, ami nem történt meg a gyerekkorodban és ami ezért hiányzik az életedből. Ami nem történt meg veled, sokszor nagyobb hatással bír arra, hogy milyen felnőtté váltál, mint a már megtörtént események, amiket fel tudsz idézni.
Megesik, hogy úgy érzed, nehezen nézel szembe az élet kihívásaival?
Úgy teszel, mintha minden rendben lenne, ám titokban magányosnak érzed magad vagy olyan, mintha kezdenéd elveszteni a kapcsolatod a világgal?
Bár egy külső szemlélő számára úgy tűnhet, hogy jó életed van, ám ez mégsem tesz önmagában boldoggá? Esetleg túlságosan sokat iszol, eszel vagy kockáztatsz, remélve, hogy így kellemes érzésekhez juthatsz?
Ha így van, tudnod kell, hogy egyáltalán nem vagy egyedül ezzel - és lehetséges, hogy te is az érzelmi elhanyagolás hatásaitól szenvedsz.
A kezedben tartott útmutató kötet értékes tudást nyújt, és segítségével felismerheted, majd orvosolhatod a gyermekkori érzelmi elhanyagolásod hatásait, így közelebb kerülhetsz önmagadhoz.
Dr. Jonice Webb több mint huszonöt éve gyakorló pszichológus, és számos páciensét kezelte már sikeresen, akik mind azért keresték fel, mert úgy érezték, valami hiányzik az életükből. Bár több önsegítő könyv foglalkozik a gyermekkorunkban megélt tapasztalatokkal, az Ismeretlen érzelmek című kötet lapjain Dr. Webb éppen arról ír, ami "nem történt meg".
E könyv nem kizárólag az érzelmi elhanyagolástól szenvedők számára íródott.
A mentálhigiénés szakembereknek is külön fejezetet és eszközöket tartalmaz, azokhoz a páciensekhez, akik önmaguk felé nem kellő együttérzést tanúsítanak, és ezzel a legjobb kezelést is aláásták eddig.
Caroline Leaf - Tisztítsd meg elméd zűrzavarát
A Tisztítsd meg elméd zűrzavarát 5 egyszerű, tudományosan bizonyított lépést kínál a szorongás, a stressz és a mérgező gondolkodás csökkentésére.
Dr. Caroline Leaf neuropszichológiai szakpszichológus és bestsellerszerző legújabb könyve olyan bizonyított módszerekről szól, melyek segítségével meg tudsz szabadulni a mérgező gondolataidtól, szokásaidtól és traumáidtól, cserébe pedig pozitív szokásokat tudsz beépíteni életedbe.
Akár már 21 nap alatt felszámolhatod elméd negatív mintáit, és elindulhatsz a teljesség, a béke és a boldogság felé vezető úton.
Fedezd fel, hogy...
- Miről is szól az elme-menedzsment
- Hogyan alakíthatsz ki új szokásokat pár hét alatt
- Hogyan használhatod ideálisan gondolkodásodat és agyadat
Mindenkinek meg kellene tanulni elkapni a gondolatait, és változtatni azokon, mielőtt mérgező neurális hálózatokká és szokásokká állnának össze. De hogyan? A könyvből pontosan ezt fogod megtudni. Megtanulhatod, hogyan hozhatod ki a legtöbbet elmédből és agyadból, és hogyan emelheted új szintre gondolkodásodat. Alakítsd át mentális világodat az elme-menedzsment segítségével. Ez a kötet nemcsak azt tanítja meg neked, hogy hogyan kezeld szorongásodat, depressziódat, a stresszt és a félelmeidet, hanem azt is, hogy miként irányítsd életedet.
"A Tisztítsd meg elméd zűrzavarát egy olyan nagyhatású könyv, amely megváltoztathatja az egész életedet. Az elme irányításának elsajátítása nagyon fontos készség, amelyet tanítani kellene az iskolában, ám ez sajnos csak elvétve valósul meg. Ez a könyv segít csökkenteni szenvedésedet, és javítja általános kilátásaidat és hangulatodat."
Dr. Daniel G. Amen orvos, gyermek- és felnőttpszichiáter, díjnyertes kutató, az Amen Clinics alapítója, a New York Times tizenkét bestsellerének szerzője.
Császár Gyula - Pszichoszomatikus orvoslás
Ezt a könyvet a gyógyítás hivatását gyakorló szakembereknek, mindenekelőtt orvosoknak és klinikai pszichológusoknak ajánlom. E témakörben ez az első hazai összefoglaló munka, mely a gyógyításnak a természettudományos ismeretek által meghatározott "szakértői" feladatán túllépve a talán legdöntőbb kérdéseket tárgyalja: a beteg ember teljes ( testi, lelki és szociális) valóságát felölelni törekvő, komplex (pszichoszomatikus) szemléletmódot, az általa meghatározott gyógyító folyamatot (pszichoszomatikus orvoslást) és az orvos-beteg kapcsolat e szemléletben fogant gyakorlatának alapvető teendőit.
Glen O. Gabbard - A pszichodinamikus pszichiátria tankönyve
A pszichodinamikus pszichiátria tankönyvének jelen kiadása jelentős mértékben gazdagodott azáltal, hogy Dr. Gabbard ebben az egyedülálló és értékes könyvben az agykutatás legújabb eredményeit az emberi pszichikummal kapcsolatos klinikai elméleteinkkel ötvözte. Ez az új kiadás élesíti pszichodinamikai látásmódunkat, elmélyíti pácienseink megértését, és javítja terápiáink hatékonyságát. Minden kétséget kizáróan a klinikumban dolgozók számára nélkülözhetetlen kézikönyvről van szó.
Ismeretlen szerző - Orvosi szociológia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Michel Foucault - Elmebetegség és pszichológia / A klinikai orvoslás születése
Michel Foucault (1926-1984) a strukturalista filozófia meghatározó jelentőségű alakja, a párizsi College de France eszmetörténet-tanára volt. Filozófiai iskolázottsága lenyűgözően széles történeti ismeretanyaggal párosult, s gondolkodásában kiemelten fontos szerepet játszott a szociológiai tényfeltárás. Munkásságában Foucault megkülönböztetett figyelmet szentelt a deviancia témaköreinek, valamint azon módozatok és intézményrendszerek kutatásának, amelyek segítségével a társadalom "büntetni" igyekszik a normaszegést. Pszichológiai és pszichiátriai eszmefuttatásai is ebbe a témakörbe illeszkednek, s főként azoknak a kulturális előfeltételeknek a feltárására irányulnak, amelyek egy adott történeti kontextusban bizonyos jelentéscsoportok működését meghatározzák. Módszerének iskolapéldája az Elmebetegség és pszichológia, amely első alkalommal 1954-ben jelent meg. A szerző azokat a folyamatokat veszi sorra, amelyek révén a hagyományos elmeorvoslás - a társadalmi ellenőrzés eszközeként is - szigorúan elhatárolta egymástól a normálist és a patalogikusat, azaz az észt és a "tébolyt". A klinikai orvoslás születése (1963) kitágítja és történelmi dimenziót kölcsönöz ennek a gondolatnak: a modern orvostudomány mint intézményrendszer kialakulásának folyamatát járja körül az 1775 és 1825 közötti időszakban. Vezérelve az az új felismerés volt, hogy a betegség egyén és környezet kölcsönhatásának következménye.
Tringer László - A pszichiátria tankönyve
Tringer László a Budapesti Orvostudományi Egyetemen végzett, majd számos szakból, többek között pszichiátriából, neurológiából, csoportpszichoterápiából, klinikai farmakológiából, orvosi pszichológiából, klinikai szakpszichológiából, pszichoterápiából, magatartásterápiából, addiktológiából, geriátriából szerezte meg szakvizsgáit. 1994-től 2004-ig a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának igazgatója. Ebben a minőségében jelentős változtatásokat kezdeményez. Fokozott figyelmet fordít az oktatás korszerűsítésére. Új tárgyak oktatását kezdi meg (gyógyszerészi és fogorvosi pszichológia, pszichoterápia, orvosi rehabilitáció). Belső szervezeti átalakítások mellett krízis intervenciós osztályt létesít, pszichiátriai konzultációs szolgálatot, közösségi pszichiátriai programot indít, klinikai farmakológiai csoport kialakítását kezdeményezi. Tudományos munkásságának tengelyében a lelki jelenségek, magatartási zavarok és terápiájuk, valamint ezek biológiai, szociális és filozófiai összefüggései állnak. Munkásságát 173 publikáció, ebből hat önálló monográfia, 30 könyvfejezet, valamint 385, jelentős részben idézhető előadás jellemzi. Nemzetközi folyóiratokban angol, német és francia, illetve litván nyelven jelentek meg cikkei. Számos nemzetközi és hazai tudományos társaság, valamint szakfolyóirat szerkesztőbizottsági tagja. "A pszichiátria tankönyve" immáron harmadik kiadása jelzi, hogy nem csupán az egyetemi hallgatóság és a szakképzésben lévő orvosok használják szívesen, hanem a könyv olvasmányos stílusa lehetővé teszi, hogy érdeklődő kívülállók is haszonnal forgathassák.
Bessel van der Kolk - A test mindent számontart
Ez a mélyen emberi könyv átfogó megértést kínál a trauma okairól és következményeiről, reményt és világosságot nyújtva mindenki számára, aki megtapasztalta a trauma pusztító hatását. A trauma korunk egyik legnagyobb társadalmi kihívása, nemcsak a balesetek és a bűncselekmények folytán, hanem a szexuális és a családon belüli erőszak, illetve a közösségeken és iskolákon belüli bántalmazás által okozott rejtett károk miatt is.
Bessel van der Kolk a kutatás és a klinikai gyakorlat élvonalában eltöltött több mint harminc év tapasztalatából merítve bemutatja, hogy a trauma lényegét képező rettegés és elszigeteltség szó szerint átformálja az agyat és a testet, és hogy a traumatizált emberek miért élnek át érthetetlen szorongást, tompultságot és elviselhetetlen dühöt. Magyarázatot kapunk arra, hogy a trauma miként hat a koncentrációjukra, az emlékezetükre, illetve arra a képességükre, hogy bizalmon alapuló kapcsolatokat alakítsanak ki vagy akár otthon érezzék magukat a saját testükben.
A test mindent számon tart inspiráló történet arról, hogy néhány terapeuta és tudós - bátor és emlékezetes pácienseikkel együtt - miként törekedett arra, hogy beépítse az agytudomány, a kötődéskutatás, valamint a testtudatosság legújabb ismereteit azokba a kezelési eljárásokba, amelyek megszabadíthatják a traumatúlélőket a múlt zsarnoki uralmától. Bepillantást nyerünk abba, milyen erőteljes hatással lehetnek az emberi kapcsolataink - akár a családon belül, akár a tágabb közösségünk szintjén - mind a sérülés, mind a gyógyulás szempontjából.
Andrew Scull - A hisztéria felkavaró története
A hisztéria titokzatos betegség: a 17. században ütötte fel a fejét, amikor a boszorkányok rontásának tulajdonították, majd a melankóliához és a hipochondriához hasonlóan arra gyanakodtak, hogy a testnedvek egyensúlyának felborulása okozza. Később a női szexualitással hozták összefüggésbe, illetve gyenge férfiak problémájának tartották. A megfejthetetlen tüneteket rendhagyó módon próbálták enyhíteni: köpölyözéssel, hipnózissal; a betegeket bezárták, és cirkuszi látványosságként mutogatták, sokkterápiával kezelték és megcsonkították őket. Andrew Scull monográfiája a 17. századtól követi végig a hisztéria felkavaró történetét egészen a pszichoanalízis kialakulásáig, majd 20. századi eltűnéséig, a pszichiátriai gyógyszerek megjelenéséig. A betegség történetén keresztül új fénybe állítja az orvostudomány fejlődését is. A magyarországi kezelésekről szóló fejezettel Lafferton Emese egészítette ki a könyvet.
Osmanné Sági Judit - Erdélyi Alisza - Mi a neuropszichológia?
"A Harvard Egyetem múzeumában őrzik Phineas Gage koponyáját, mellette pedig egy több mint egy méter hosszú, három centiméter átmérőjű vasrudat. Az egykori vasútépítő mestert egy baleset tette az ideggyógyászat számára híressé. 1848-ban egy robbanás következtében a vasrúd szabályosan keresztülment a fején. A mester elvesztette az eszméletét, de egy óra múlva magához tért, saját lábán ment orvoshoz, kísérőivel nyugodtan társalgott a fejében keletkezett lyukról. Ezt követően 12 évig élt, így agyi károsodása következményeit volt idejük megfigyelni az orvosoknak. Halála után boncolás igazolta, hogy a vasrúd mind a két homloklebenyét súlyosan roncsolta. Legmeglepőbb az volt, hogy a betegnél nem tapasztaltak szembeöltő pszichikus zavart. Gage a balesetet követően munkaképes maradt. A korábban megbízható munkás azonban felelőtlenné, lustává és munkakerülővé vált. Képtelen volt tervszerűen cselekedni. Másokkal nem törődött, hiányzott az önfegyelme. Tudatában volt betegségének, de ez nem érdekelte, még tréfálkozott is róla. A homloklebegy roncsolódása elsősorban nem értelmi képességei csökkenésével, hanem személyisége megváltozásával járt."
Douwe Draaisma - Kizökkent elmék
A pszichiáterek és a pszichológusok gyakran azzal tisztelegnek szakmabeli kollégáiknak, hogy elneveznek róluk valamit - és természetesen betegséget. Alois Alzheimer, James Parkinson, Szergej Korszakov, George Gilles de la Tourette vagy Hans Asperger mind-mind hús-vér emberek voltak valaha, ám a nevük mára puszta szakkifejezéssé változott, amely valamilyen betegséget, szindrómát, autista vagy más rendellenességet jelöl. Lebilincselő új művében a Magyarországon is jól ismert holland esszéista, Douwe Draaisma tizenhárom ilyen "név" életét rekonstruálta az agykutatás és a lélekgyógyászat világából. Megnézte, mit is fedeztek fel pontosan, kik voltak a betegeik. Az olyan orvosoknak, mint Parkinson, Alzheimer, Korszakov és Asperger, de az olyan kevésbé ismert pszichiátereknek is, mint Capgras vagy Clérambault, volt egy sajátos képességük: olyan betegségtörténeteket írtak, hogy a beteg megelevenedett az olvasóban. A Kizökkent elmék izgalmasan, meghökkentően és közben megindítóan ábrázolja az agykutatás történetét. Draaisma finom és magával ragadó stílusában felejthetetlen olvasmányokká válik az olyan szindrómák kórtörténete, mint amilyen az Asperger-, a Bonnet-, a Korszakov-, a Clérambault-, a Gilles de la Tourette- és a Capgras-szindróma, vagy az olyan betegségeké, mint a Parkinson- és az Alzheimer-kór. A kötet mindeközben elevenen ábrázolja a pszichológia, pszichiátria tudományágának belső világát, hatalmi küzdelmeit.
Petros Levounis - Bachaar Arnaout - Carla Marienfeld - Motivációs interjú a klinikai gyakorlatban
Nagyszerű könyv mind a tapasztalt szakemberek, mind a kezdő klinikusok számára. Klinikusként gyakran kerülünk olyan helyzetbe, amikor olyan kezeléseket, vagy életmódváltást kell javasolnunk, amiket a páciensek nem feltétlenül szeretnének.
Amikor egy személy ambvivalens azzal kapcsolatban, hogy változtasson-e a viselkedésén, valószínűleg ellenállást vált ki, és csökkenti a változás valószínűségét, ha előírjuk számára a kívánatos viselkedést.
Az emberek inkább akkor hajlamosak változni, ha ez az ő szabad elhatározásukból történik, olyan célokat követve, amiket ők tűztek ki önmaguknak.
A motivációs interjú technikája annak az orvoslásnak a része, amely tiszteletben tartja az autonómiát, azt feltételezi, hogy a változás jóval nagyobb valószínűséggel megtörténik, ha azt a páciens akarja. Olyan erőfeszítésnek tekinthető tehát, amely a változásra való belső motiváció megteremtését célozza meg – azaz segítséget nyújt a betegnek, hogy megfogalmazza, mi az, amit valójában akar és értékel, és az ajánlott kezelés hogyan segíthet ennek elérésében.
A motivációs interjúnak nem célja az, hogy a pácienst meggyőzze, hogy olyan irányba haladjon, amit nem ő maga választott, vagy hogy rávegye arra, amit az orvos javasol, illetve, hogy bármire kényszerítse.
A motivációs interjú egyértelműen az a standardizált interjúkészítési készség, amelyre a klinikai munkánk támaszkodik, és ez a könyvből közérthető, gyakorlatban alkalmazható formában sajátítható el. Mind a kezdők, mind a tapasztalt szakemberek számára értékes tudást közvetít. A szerzők végigvezetik olvasóikat a motivációs interjú elsajátításához szükséges gyakorlati lépéseken, és érthető, szemléletes példákkal mutatják be az intervenciókat.
Petrakis Ismene L., MD., pszichiáter professzor, Yale School of Medicine és az addiktológus pszichiáter szakorvosképzési program vezetője
Ismeretlen szerző - Az öngyilkosság orvosi szemmel
Nem tagadva az öngyilkosság sokszínűségét, kialakulásának komplexitását, a szerzők a könyv megírásakor azt az elsődleges célt tűzték ki maguk elé, hogy - lévén gyakorló pszichiáterek - segítsenek a pszichiátriai okok, elsősorban a depresszió következtében kialakuló öngyilkosságok további megelőzésében. Ezen áldozatok többsége szomatikusan egészséges, és csak időlegesen szenved valamiféle pszichiátriai betegségben, elsősorban kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt major depresszióban, mert annak ellenére, hogy az utóbbi két évtizedben egyre több figyelem fordult a depressziós betegek felé, a major depresszió még mindig aluldiagnosztizált és alulkezelt betegség, és ez különösen igaz az öngyilkosságban meghaltakra vagy az öngyilkossági kísérletet elkövetőkre. Minden orvos többet tehetne, de a legnagyobb lehetőség - a pszichiáterek mellett - a háziorvosok kezében van, akik a legjobban ismerik a hozzájuk tartozó betegeket. A kötet a legkiválóbb magyar szakemberek, pszichiáterek közreműködésével készült, 18 fejezetben tárgyalja a legtragikusabb kimenetelű emberi viselkedésforma előzményeit, következményeit, a hozzátartozók problémáit, a magyarországi és a világban elterjedt öngyilkossági szokásokat, statisztikai adatokat. Reméljük, hogy ezzel a könyvvel egy olyan eszközt adunk a háziorvosok, a pszichiáterek és egyéb érdeklődő szakemberek kezébe, amely segítségével jobban felismerik a depressziós, ill. az öngyilkosságra veszélyeztetett betegeiket, hamarabb észreveszik a krízishelyzeteket, és a háziorvosok képesek lesznek a megfelelő krízisintervencióra, ill. terápiás beavatkozásra a területen működő pszichiáter kollégákkal közösen.
Csáth Géza - Egy elmebeteg nő naplója
E század elején egy csodálatos fantáziával és íráskészséggel megáldott fiatal nő került a budapesti Moravcsik-féle elmeklinikára. Akkortájt végezte ott éppen klinikai gyakorlatait dr. Brenner József fiatal orvos, Csáth Géza néven országos hírű novellista és zenekritikus. Rendkívül sokoldalú tehetség: zenél és zenét szerez, felfedező értékű zenekritikát ír, ráérez a legújabb festészeti ízlésre, s úttörője a novellaműfajnak. Akármibe fog, mindig és mindenben megelőzi kora gondolkodását, ízlését, műveltségét. Így van ez orvostudományi munkásságával is. A nagy tekintélyű, de konzervatív iskolát képviselő Moravcsik professzor égisze alatt a szakmában még igazán sehol el nem ismert freudi módszereket alkalmazza betege pszichés védelmi mechanizmusainak föltárásában, megismerésébe. A korszak magyar tudományosságát a teljes nyitottság jellemezte az új törekvések iránt. Még a konzervatív Moravcsik és orvosgárdája is eltűrte, sőt segítette kezdő orvosa freudista kísérleteit. Egy zseniális adottságokkal rendelkező elmebeteg, egy zseniális fiatal orvos és lélekbúvár író, valamint egy minden újra fogékony tudományos környezet szerencsés találkozása eredményeképpen született meg Az elmebetegségek pszichikus mechanizmusa.
Ez a munka azonban nemcsak tudománytörténeti jelentőségű. A laikus számára is rendkívüli olvasmányélmény. Nemcsak azért, mert A. G. naplóföljegyzései, pszichéje védelmére kialakított szimbólumai szépírói értékűek, hanem azért is, mert Csáth Géza a tudós pontosságával s a finom érzékenységű szépíró beleérző képességével deríti föl A. G. lelkivilágának legtitkosabb zugait.
Purebl György - Alacsony intenzitású pszichológiai intervenciók a mindennapi orvosi gyakorlatban
Ez a könyv elsősorban azoknak az orvos, pszichológus, egészségügyi szakdolgozó vagy egyéb segítő foglalkozású kollégáknak szól, akiknek nincs idejük pszichoterápiát tanulni, vagy éppen a mindennapi rohanás közben alkalmazni – de mégis úgy érzik, betegeiknek, klienseiknek szükségük van pszichológiai támogatásra.
A könyv nem pszichoterápiás gyorstalpaló, kizárólag a leggyakoribb, hétköznapi betegellátásban jelentkező pszichés problémákra igyekszik gyors, gyakorlati megoldást nyújtani. A könyvet nem elolvasni kell, hanem használni – felütni azoknál a problémáknál, amelyet éppen meg szeretnénk oldani. A használatától senki sem válik pszichoterapeutává, és nem is tud majd olyan pszichológiai problémákat megoldani, amelyek specifikus pszichoterápiát igényelnek. Azonban a könyvben foglaltak segítségével nagyon sok embernek gyors és pótolhatatlan segítséget tud nyújtani, amitől nemcsak a beteg lelkiállapota, együttműködése, orvossal, segítővel való elégedettsége lesz jobb, hanem az orvos és a segítő is jobban érzi magát.
Robert M. Sapolsky - Why Zebras Don't Get Ulcers
Renowned primatologist Robert Sapolsky offers a completely revised and updated edition of his most popular work, with nearly 90,000 copies in print
Now in a third edition, Robert M. Sapolsky's acclaimed and successful Why Zebras Don't Get Ulcers features new chapters on how stress affects sleep and addiction, as well as new insights into anxiety and personality disorder and the impact of spirituality on managing stress.
As Sapolsky explains, most of us do not lie awake at night worrying about whether we have leprosy or malaria. Instead, the diseases we fear-and the ones that plague us now-are illnesses brought on by the slow accumulation of damage, such as heart disease and cancer. When we worry or experience stress, our body turns on the same physiological responses that an animal's does, but we do not resolve conflict in the same way-through fighting or fleeing. Over time, this activation of a stress response makes us literally sick.
Combining cutting-edge research with a healthy dose of good humor and practical advice, Why Zebras Don't Get Ulcers explains how prolonged stress causes or intensifies a range of physical and mental afflictions, including depression, ulcers, colitis, heart disease, and more. It also provides essential guidance to controlling our stress responses. This new edition promises to be the most comprehensive and engaging one yet.
Michel Foucault - A bolondság története a klasszicizmus korában
A modern világban az ember és a bolond talán szilárdabban kötődnek egymáshoz, mint azokban a hatalmas állati átváltozásokban, amelyeket hajdan Bosch tűzbe borult malmai világítottak meg: egy kölcsönös és összeegyeztethetetlen igazság kitapinthatatlan köteléke fűzi őket össze. Elmondják egymásnak lényegüknek azt az igazságát, amely eltűnik azzal, hogy egyikük elmondta a másiknak. Minden egyes fény kialszik az általa létrehozott nappaltól, s ekképp visszaadatik annak az éjszakának, amelyet széttépett... Napjainkban az ember csak a bolond talányosságában rendelkezik igazsággal... Foucault könyve nemcsak a pszichiátria születéstörténete: mindenekelőtt filozófiai utazás az értelem és túloldala, a nem-értelem szembesülésének zónájába.