Kapcsolódó könyvek
Stefan Heym - Lassalle
"...Bármilyen volt is Lassalle máskülönben, egyénileg, irodalmi, tudományos szempontból, de politikai tekintetben kétségkívül az egyik legjelentékenyebb fickó volt Németországban. Számunkra a jelenben nagyon bizonytalan barát volt, a jövőben meglehetősen biztos, hogy ellenségünk lett volna, de mindegy, mégis súlyosan érinti az embert, amikor látja, hogyan teszi tönkre Németország a legszélső párt minden valamelyest rátermett emberét. Micsoda ujjongásban törnek ki, majd a gyárosok és a Haladó Párt-i disznók, hiszen magában Németországban Lassalle volt az egyetlen, akitől féltek. De milyen különc módja ez a pusztulásnak: komolyan beleszeret egy bajor követlányba - ő, aki Don Juan szeretett volna lenni -, feleségül akarja venni, összeütközésbe kerül egy leköszönt vetélytárssal, aki ráadásul egy havasalföldi szélhámos, és agyonlöveti magát vele. Ez csak Lassalle-lel eshetett meg, a léhaság és szentimentalizmus, zsidóság és lovagkodás e sajátos, egészen egyedülálló keverékével. Politikus ember, mint ő, hogyan állhat oda párbajozni egy havasalföldi kalandorral!" Engels Marxhoz 1864. szeptember 4.
Ismeretlen szerző - Amerikai elnökök könyve
Üdvözöljük az Amerikai elnökök könyve világában!
1789-ben George Washingtont választották az Egyesült Államok első elnökévé, és ez az amerikai függetlenségi háború korszakalkotó eseményei után segített átlépni a világtörténelem egy új időszakába. Azóta az Egyesült Államok, sőt a világ történelmét is azok az emberek formálják, akik az ország legmagasabb tisztségét töltik be. Az olyan lelkesítő vezetőktől, mint Abraham Lincoln, az olyan vétkes és vitatott figurákig, mint Richard Nixon, a Fehér Ház adott otthont a történelem legikonikusabb személyiségei közül jó néhánynak. A Bookazine Bestseller Amerikai elnökök könyve felöleli mindegyikük életrajzát. Ez a könyv - minden elnök részletes bemutatásával, Washingtontól Trumpig - nagyszerű bepillantást nyújt azoknak az embereknek az életébe, akik olyanná alakították az Egyesült Államokat, amilyennek ma látjuk. Reméljük, élvezettel olvas róluk.
Brigitte Hamann - Rudolf
"Bizonyos, hogy mindaz, amit Hermann Broch jellemzőnek tart az Osztrák-Magyar Monarchiára a XIX. század végén, hozzátartozik ehhez az életrajzhoz, és különösen ehhez: a frivolság, az élvezetek hajszolása, miközben a világot a hanyatlás hangulata tölti el, a kísérteties "operett bölcsesség" és a heurigerek melankóliája. Bécs "vidám apokalipszise" szinte Rudolf trónörökös körül kristályosodott ki, pedig a gazdag botránykrónikák az ifjú Habsburg életének csupán jelentéktelen részét teszik ki. A történészeknek nemigen vethetjük a szemére, hogy Rudolf trónörökösről a történelem azt tartotta érdemesnek feljegyezni: szoknyavadász volt (ami igaz), antiklerikális szabadgondolkodó (ez is igaz), és politikai szempontból bolond (ami egyáltalán nem igaz)" - írja Brigitte Hamann könyve előszavában. A szerző jól ismert hazánkban, ő írta a néhány éve megjelent nagy sikerű életrajzot Erzsébet királynéról is.
Rudolf trónörökösről szóló könyve - mely előbb készült el, mint az Erzsébet-életrajz - már büszkélkedhet mindazokkal az erényekkel, amelyek Hamann későbbi munkásságára is jellemzők: rendkívül könnyed, élvezetes stílus, a hatalmas anyag fölényes, magabiztos kezelése és nem utolsósorban témájának az előzőekhez képest egészen egyéni, eredeti megközelítése. Így nem törekszik arra, hogy mindenáron megfejtse a mayerlingi titkot és megválaszolja a megválaszolhatatlant: öngyilkos lett-e Rudolf vagy gyilkosság áldozata.
Elfogadja azt a sajnálatos tényt, hogy a "dicstelen mayerlingi vég majdnem végérvényesen tönkretette még a reményét is annak, hogy Rudolfot a történelem igazságosan ítélje meg."
A véget illetően marad tehát a nagy kérdőjel, de Rudolf nem mindennapi életét, jellemét, a császári és királyi család konfliktusait és ritka örömeit e monográfia alapján mégis megismerhetjük közelebbről.
Kerstin Gier - Smaragdzöld
Mit tesz az, akinek összetörték a szívét? Úgy van. Telefonál a legjobb barátnőjével, csokoládét majszol és hetekig dagonyázik a boldogtalanságban. Csak az a bökkenő, hogy az akarata ellenére időutazóvá vált Gwendolynnak egészen más dolgokra kell tartalékolnia az energiáit: például a túlélésre. Mert azok a szálak, amelyeket a kétes hírű Saint Germain gróf még a múltban illesztett egymáshoz, immár a jelenben is veszélyes hálóvá szövődtek.
Ahhoz, hogy felfedjék a titkot, Gideonnak és Gwendolynnak nem elég eltáncolni egy menüettet a 17. század egyik legpompásabb bálján, hanem hanyatt-homlok kell belevetniük magukat a kalandokba bármelyik évről is legyen szó...
Érzelmi hullámvasút az évszázadokon keresztül: Gideon és Gwen kalandjai Kerstin Gier, kitűnő bestseller-szerző tollából.
Beleszeretsz!
Rodica Doehnert - Hotel Sacher
A 19. századi végi Bécsben pezseg az élet, virágzik a kultúra. Az Operaházzal átellenben a legendás Hotel Sacher is fénykorát éli, pompás termeiben nyüzsögnek a vendégek. Az ambiciózus özvegyasszony, Anna Sacher irányítása alatt szobalányok, inasok és pincérek hada lesi az előkelőségek és hírességek minden kívánságát.
Martha és Maximilian Aderhold Berlinből érkezett, hogy tehetséges írókat fedezzenek fel újonnan alapított könyvkiadójuk számára, míg az elbűvölő Traunstein herceg és hercegné éppen a mézesheteiket töltik Bécsben. A hotel halljában szivarfüstbe burkolózó tekintélyes férfiak kötnek üzleti és politikai alkukat, mások kalandot keresve titkos légyottra sietnek.
Eközben rejtélyes bűnügy borzolja a kedélyeket: Marie Stadler, a szálloda konyháján dolgozó gyereklány, nyomtalanul eltűnt.
Hogyan fonódik össze a csillogó pompában és a sötét sikátorokban élők sorsa? S mi történt a kis Marie-val?
Rodica Doehnert regénye bepillantást nyújt a Hotel Sacher ragyogó kulisszái mögé, és megeleveníti az Osztrák-Magyar Monarchia aranykorának végnapjait.
Rodica Doehnert (1960) román származású német író, forgatókönyvíró, rendező. Hotel Sacher című regényéből 2017-ben Sacher Szálló címmel osztrák-német koprodukcióban filmsorozat is készült.
Németh Imre - A Bíbor-tenger partján
Xántus Jánosról, az 1849 utáni emigráció egyik jeles alakjáról, az igaz tudósról és hazafiról ír Németh Imre ebben a regényben; arról, hogyan küzdötte ki magának a száműzetés keserű kenyerén tengődő fiatal magyar az Újvilág természettudományos köreinek elismerését, és arról: hogyan jutott el, annyi viszontagság, hányattatás ellenére is álmai földjére, a Bíbor-tenger partjára. Az oly kevéssé ismert magyar utazónak méltó emléket állított ebben a művében a szerző. Részletesen és érdekesen ismerteti Xántus áldozatos, munkás életét, melynek során nagy amerikai intézmények mellett a Magyar Nemzeti Múzeum természettudományos gyűjteményének is megvetette az alapját.
Steve Nording - Széchenyi István magánélete
Akik csak szoborként ismerik Széchenyit, meg akik folyton hivatkoznak rá, meg tőle idéznek, most egy kissé más Széchenyit ismerhetnek meg a könyv lapjairól. Nem a nagy embert, hanem a nagy emberbe bújt kis ember történetét olvashatják. Azét, aki öröklött betegségei ellenére hihetetlen energiával küzdött nemes közcélokért, ámde közben volt egy másik, a világ által alig ismert élete is. Ő volt az, aki még saját családjában is szerelmi botrányt rendezett, aki összetűzött mindenkivel, aki a hatalmat képviselte. Aki egyszerre volt magyar hazafi, és buzgó barátja az osztrák uralkodóháznak. Aki eme két vonzalma között végül is egyedül maradt, átkokat szórtak rá mindkét oldalról. Aki kötelet követelt Kossuthnak, majd minisztertársa lett a kormányban. Titkosrendőrök figyelték szinte egész életében, és aki végül is a már-már kitörő elmebaj révén talált élete végére olyan menedékhelyre, ahonnan tovább folytathatta különös harcát.
Széchenyi, a magánember nagyon különbözött attól a személytől, akiről az iskolában tanulunk. Nording kitűnő könyve egyszerre leleplező és felmagasztaló olvasmány, tele titkokkal és meglepő részletekkel.
Marie Louise von Wallersee-Larisch - Sisi udvarában
Wallersee-Larisch grófnéról az újságolvasó közönség számontartotta, hogy nem csupán a világszép és extravagáns osztrák császárné és magyar királyné, Erzsébet unokahúga, de egyben az 1889 januárjában lejátszódó mayerlingi tragédiának, Rudolf trónörökös és Mary von Vetsera bárónő rejtélyes öngyilkosságának is egyik koronatanúja.
A tragédia után kegyvesztett lett, és a bécsi előkelő társaság kiközösítette.
A sokféle közvetett adatot összegereblyéző kutatók egy része súlyosan elmarasztalja őt, kerítőnek tekinti, aki romlott, pszichésen is beteg unokaöccse cinkosaként visszaélt a benne őszintén megbízó, fiatal bárókisasszony naivságával és szerelmi bódulatával. Mások szerint azonban ő csupán akaratlan közreműködő, sőt maga is áldozat volt, akit Rudolf manipulált, és semmiképp sem tekinthető felelősnek azért, amit Mary von Vetsera a maga felnőtt akaratából és elhatározásából végül megtett. Ha az előbbi igaz, akkor Marie Louise megérdemelte, hogy a társaság kitaszítsa köreiből - ám ha az utóbbi, akkor ez a büntetés túlzó volt és igazságtalan.
Akit igazságtalanul bántanak, persze még nem kap felmentést, hogy ha emlékiratot ír, abban csúsztasson, manipuláljon, netán hazudjon. Mentség nincs - de van magyarázat, ami némiképp világosabbá teheti a hátsó szándékokat, belső motívumokat, mégiscsak növelve valamiképp a megértést az iránt, aki ha torz eszközökkel is, de talán valódi méltánytalanság ellen tiltakozik. Mert hát ezért is fogott tollat a kezébe az, akiről a pletyka és a bulvár a mayerlingi tragédia után már csak így volt hajlandó tudomást venni: "Az a Larisch grófné, aki..." ...aki ezzel az emlékirattal megpróbált szembeszállni az igazságtalannak érzett kirekesztettséggel és bosszút állni császári rokonságán. Csorba László
Steve Nording - Kossuth Lajos magánélete
A könyv segítségével megismerhetjük Kossuth szokásait, életének apróbb-nagyobb eseményeit - a jókat éppen úgy, mint a rosszakat, a titkolni- és szégyellnivalót. Nem marad titokban egyik-másik házasságtörésének története és az sem, milyen anyagi körülmények között élt. Életének emigrációs korszakából számtalan apró, de fontos adat kerül elő, amit az olvasók többsége csak ezekről a lapokról tudhat meg. Kossuth Lajos, a magánember is nagyon összetett személyiség volt...
Nemere István - Kossuth Lajos magánélete
Hasonlóan eddigi műveihez a szerző ezúttal is mélyen beleásta magát a témába. Bár nem lehet elvonatkoztatni Kossuth politikai életétől, Nemere ezt lecsökkentette és könyvéből így is - vagy éppen ezért? - roppant érdekes történet bontakozik ki. Megismerjük Kossuth szokásait, életének apróbb-nagyobb eseményeit - a jókat éppen úgy, mint a rosszakat, a titkolni - és szégyellnivalót. Nem maradt titokban egyik-másik házasságtörésének története és az sem, milyen anyagi körülmények között élt. Életének emigrációs korszakából számtalan apró, de fontos adat kerül elő, amit az olvasók többsége csak ezekről a lapokról tudhat meg. Kossuth Lajos, a magánember is nagyon összetett személyiség volt...
Az ember, aki talán a legnagyobb hatást gyakorolta a magyar történelem néhány fényes évére, azon időszak elmúltával már nem tudott visszatérni az eredeti célhoz vezető utakra. Attól kezdve ugyan csak bolyongott, de a távolból is figyelte hazája sorsát, amelyre már egyre kevesebb befolyást gyakorolhatott.
Sibylle Knauss - De Sade márki hitvese
Renée-Pélagie de Montreuil 21 éves volt, amikor de Sade márki feleségül vette. Romantikus életről álmodozott, ehelyett állandó küzdelemben lett része: saját álmaival, férje szokásaival, a körülményekkel, anyjával. Három gyermeke született férjétől, akit rejtegetett a hatóságok elől, fedezett és befogadott minden botrány után.
Ki volt ez az asszony, aki de Sade márki hitvese lett? Frivol volt vagy naív, vagy őt magát is szexuális megszállottság hajtotta? És e házasság fényében milyennek mutatkozik maga de Sade? Képes egyáltalán a szadizmus "névadója" szeretni valakit? Mindenesetre a Bastille-ból, ahol a legsokkolóbb műveit írta, feleségének érzelmes leveleket küldözgetett. És akkor miért hagyta el őt az addig jóban-rosszban mellette kitartó és fiatalságát neki feláldozó asszony, amikor végre kiszabadult? Lebilincselő regény egy hírhedt férfi izgalmas sorsú asszonyáról.
Szerencsés Károly - Az ítélet: halál
Milyen fájdalmas, tragikusan izgalmas történelme van annak az országnak, ahol alig több mint száz év alatt hat miniszterelnököt állítanak bíróság elé, ítélnek el. Végeznek ki. Nem az akasztófa, vagy a halált hozó golyó az első képzettársítása a gondolkodó embernek a "miniszterelnök" szó hallatán. Sokkal inkább a bársonyszék, a csillogás, a hatalom, annak elismerése (tán irigylése is), hogy a miniszterelnök nagy horderejű döntéseket hozhat, egy ország, egy nemzet sorsának irányítója lehet, azzá válhat. S mégis a magyar történelem olyan, hogy az általa felszínre hozott embereket hat esetben is önmaga küldte a halálba. Hat különböző emberről, kvalitásról, sorsról van szó. Olyan mértékben más ez a hat ember, s olyan különböző morált, szellemiséget képviseltek, a szabad polgári állam megteremtésének ideájától a hungarizmuson át a kommunizmusig, hogy nevük egymás mellett szerepeltetése némi csodálkozást, mi több, ellenérzést válthat ki első olvasásra. Hogyan vethetők, hasonlíthatók össze ők hatan, Batthyány Lajos, Bárdossy László, Imrédy Béla, Szálasi Ferenc, Sztójay Döme és Nagy Imre? A válasz a politikai perekben rejlik. Ez a könyv azt elemzi, mutatja be, hogyan és miért ítélték halálra ezt a hat magyar miniszterelnököt.
Brigitte Hamann - Erzsébet királyné
"A császárné a legszebb asszony a világon" - írja gyámfia lelkes szavai alapján Széchenyi a naplójába, egy másik helyen pedig asszonyi angyalnak nevezi, aki a magyarság érdekeiért még felséges férjével is hajlandó szembeszállni. Ez a két dolog, a csodálatos szépség és az őszinte magyarbarátság magyarázza, miért volt I. Ferenc József szomorú sorsú feleségének mindig is kultusza Magyarországon. Brigitte Hamann, a jeles osztrák történész nem mindennapi feladatra vállalkozott, amikor e legendák övezte királyné életsorsának hiteles bemutatását tűzte ki céljául. Hamann nem idealizálja hősnőjét, nem csak az elragadtatás szavait ismeri, nem próbálja meg leplezni Erzsébet nehezen kezelhető tulajdonságait sem. Könyvéből megismerhetjük ezt az egész életében szabadságvágytól fűtött, az udvari etikett börtönében inkább csak vergődő asszonyt, hatalmas képzeletvilágáról árulkodó költészetét, tudásszomját, s egyszersmind képet kapunk a XIX. század második felének társasági (és társadalmi) életéről, szépségápolási és gyermeknevelési praktikáiról, politikai mozgalmairól, a Monarchia boldog békeéveiről, valamint Erzsébetnek a magyar kiegyezésben játszott valóban jelentős szerepéről. A kötet érdekes portrét rajzol egy nem mindennapi egyéniségről a gondtalan bajorországi gyermekkortól a fényes bécsi napokon, a budai koronázás pompáján és a királyné nyugtalan világkóborlásain át egészen meggyilkolásáig.
Gaby Schuster - A korona szolgálatában
Az elbűvölő kis hercegnő, mint a mesékben, meghódította a birodalom első emberének szívét, s elnyerte a trónt. A folytatás azonban nem mesébe illő. Az életvidám, bájos hercegkisasszonyból szomorú, magányos császárné lesz. A bécsi udvar merev világában harcolnia kell mindenért, ami fontos számára: gyermekeiért, szabadságáért, személyes vágyaiért. És sorban veszíti el az ütközeteket. Ám a sors útjába vezet egy férfit, Andrássy Gyula grófot. S az élet újra értelmet nyer.
Octave Aubry - A reichstadti herceg
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lepold Antal - Csernoch János
A rövidke könyv Nagymagyarország utolsó hercegprímásáról, Csernoch Jánosról szól, udvari papja, Lepold Antal visszaemlékezéseiben. Az író végigvezet minket az első világháború, a trianoni békediktátum, majd a rákövetkező időszak viharos eseményein, bepillantást kapunk egy pápaválasztásba, és megismerjük a hazájához haláláig hű főpapot. A hercegprímás esztergomi síremlékére a magyar törvényhozás ezt iratta; „Az égben visszakéri, amit a földön megmenteni nem tudott”.
Jean des Cars - Sisi avagy a végzet
Az Erzsébet királyné életéről szóló számtalan magyar és külföldi szerző tollából származó művet ez a kötet új szempontokkal egészíti ki. A francia történész könyve nagy feltűnést keltett, hiszen ő az eddigi szerzőkkel - akik főképp osztrák, német vagy magyar illetőségűek voltak - szemben elsősorban a tragikus sorsú asszonyt látja a császárnéban, aki nagy önfegyelemmel és lelkierővel viselte a rá zúduló csapásokat. Hiszen elvesztette első gyermekét, Zsófiát, aztán ragyogó tehetségű fiát, Rudolf trónörököst, de nem kevésbé tragikusan végezte lelki társa, szeretett unokatestvére, II. Lajos bajor király sem.
Ismeretlen szerző - Bibó-breviárium
Ez a kötet a magyar politikai gondolkodás egyedülálló alakjának életművét idézi fel. A gondosan kiválogatott Bibó-írásokat a bennük komplex módon érvényesülő történeti, jogtudományi, politikai, etikai, szociológiai és szociálpszichológiai szemlélet teszi páratlanná.
Ioszif Lavreckij - Che Guevara
Miután Che 1965. március 14-én hazaérkezett Kubába, nem mutatkozott a nyilvánosság előtt. Ez nem maradt észrevétlen sem a kubaiak, sem pedig a külföldi újságírók, megfigyelők előtt. Ahogyan teltek a napok, Che "távolléte", "eltűnése", egyre inkább magára vonta a figyelmet, s a legkülönfélébb találgatásokra adott alkalmat. Különösképpen elemükben voltak az Egyesült Államok reakciós lapjai. "Chét letartóztatták", "Che megszökött Kubából", "Chét megölték", "Che halálos beteg" - harsogták világgá a vastag betűs címek. A tény tény maradt: Che eltűnt, vagy legalábbis Kubába való visszatérése óta senki sem látta. Április közepén édesanyja, Celia, aki abban az időben egy Buenos Aires-i kórházban feküdt, különös levelet kapott Chétől. Che kijelentette: az a szándéka, hogy visszavonul a közéleti szerepléstől, egy hónapig elmegy cukornádat vágni, majd Alberto Granadosszal együtt öt évre munkásnak áll egy gyárba.
1965. április 20-án Fidel Castro, aki Camagüey tartományban részt vett a cukornád betakarításában, a Che tartózkodási helye felől érdeklődő külföldi újságíróknak válaszolva első ízben beszélt erről a témáról a nyilvánosság előtt: "Az egyetlen, amit mondhatok, hogy Guevara őrnagy mindig ott lesz, ahol a leghasznosabb lehet a forradalom számára, s hogy a kettőnk kapcsolatai - kitűnőek. Ugyanolyanok, mint ismeretségünk első idején voltak, vagy talán még jobbak!"
Fidel Castro nyilatkozata közvetve megerősítette azt a tényt, hogy Guevara nincs Kubában. Május elején Celia a Buenos Aires-i kórházból felhívta Havannát, és fiát kérte a telefonhoz. Azt felelték neki, hogy Che egészséges, de nincs jelen, s mihelyt tud, ő maga jelentkezik. Celia 1965. május 10-én meghalt, már nem tudott beszélni a fiával.
Che nem volt a szigeten.
Rex Warner - Julius Caesar
Az első rész az ifjú Caesar, Julius Caesar fiatalságáról, életének arról a kevésbé ismert szakaszáról, szól, mely nehezen elért első konzulságáig terjed. A második rész, az imperátor Caesar, a hadvezér és államférfi pályafutásával foglalkozik. Az önéletrajzi visszaemlékezések formáját öltő könyv lapjain sorra kibontakoznak a római köztársaság utolsó évtizedeinek viharos eseményei, a római pártviszályok és politikai küzdelmek éppúgy, mint a távoli Kisázsiában, Hispaniában, Galliában, Britanniában, Egyiptomban folytatott harcok a birodalom határainak kiterjesztéséért. Rex Warner nemcsak a főszereplő Julius Caesar alakját formálta meg plasztikusan és életteljesen, hanem a mellékszereplőkét is, akik többségükben a római történelem olyan ismert alakjai, mint Marius, Sulla, Cato, Cicero, Lucullus, Pompeius, Crassus, Spartacus, Catilina, Antonius, Kleopátra, Brutus és még sokan mások.