Az uralkodók magánéletéről mindig sokat fecsegnek az emberek.Különösen, ha az illető annyi okot ad rá, mint Pauline hercegnő, Napóleon húga, a Bonaparte család “fenegyereke”.
Két férje volt és számtalan szeretője – ez nyílt titok…
Georges Blond tapintatosan, ám kertelés nélkül tárja elénk a szép Pauline szerelmi és társadalmi bonyodalmakban, sőt egzotikus élményekben gazdag életét.
A háttérben kirajzolódik a francia császárság kora, Napóleon pályafutása Korzikától Szent Ilona szigetéig.
Lebilincselően izgalmas, kitűnő lélektani érzékkel megfestett portré sok hűtlenséggel elárulja e boldog-szerencsétlen nőnek, aki azonban egyetlen férfihoz mindighű maradt: a bátyjához, Napóleonhoz.
Kapcsolódó könyvek
Jared Cade - Agatha Christie és a hiányzó tizenegy nap
1926. december 3-án eltűnt otthonából egy közepesen ismert angol krimiszerző. 1926. december 14-én este, mikor férje azonosította egy harrogate-i szállodában, már a világ egyik leghíresebb asszonya volt Agatha Christie. A közbeeső tizenegy napban egész Anglia őt kereste, megtalálójának magas összegű jutalmat ígért egy napilap, médiumok kinyilatkoztatásait olvashatták az érdeklődők, az Amerikai Egyesült Államokban is újsághír lett belőle. Amikor végre megkerült, mindenki azt várta, interjúkat ad és elmagyarázza, mi történt az alatt a tizenegy nap alatt. De Agatha Christie egy nyilatkozatot kivéve soha nem volt hajlandó beszélni róla.
Jared Cade angol újságíró elhatározta, hogy utánajár a titoknak. Először is elolvasott mindent, amit valaha összeírtak a világ legismertebb eltűnéséről, aztán elkezdte felkutatni a még élő szemtanúkat, illetve a hajdani szemtanúk családtagjait. És eközben bukkant a kincsesbányára: Agatha Christie gyerekkori barátnőjének, sógornőjének lányára, aki mindent elmesélt, amit anyjától csak hallott, ráadásul olyan fényképekkel is megajándékozta, amelyeket még soha nem publikáltak.
Ezt a könyvet Agatha Christie nem hivatalos életrajzának is nevezhetjük, hiszen az eltűnés előtti és utáni éveiről is beszámol. Izgalmas, új nézőpontú mű egy tehetséges és bölcs asszonyról.
Consuelo de Saint-Exupéry - A rózsa emlékiratai
Antoine de Saint-Exupéry, A kis herceg szerzője hazájában jelképes alak: egyszerre különc arisztokrata, vakmerő pilóta, rajongó szerelmes és nemzeti hős, akinek személyiségét még műveinél is nagyobb érdeklődés övezi. Ezért is keltett hatalmas szenzációt feleségének fotókkal illusztrált emlékirata, amely ötven évig rejtőzött a Saint-Exupéry-hagyatékot őrző hajóbőröndben és most végre feltárta titkát: az igazságot a két "enfant terrible", Antoine és Consuelo közös életéről.
Consuelo és Saint-Exupéry kapcsolata nem úgy él a köztudatban, mint legendás szerelem, pedig az emlékiratból kitetszik, hogy 1930-ban két rendkívüli ember találkozott és házasodott össze alig néhány hetes ismeretség után.
A rózsa emlékiratai egy szerelmes asszony visszaemlékezése, aki nemrégen veszítette el társát, és önmagát faggatja a múltról.
Edith Piaf - Nem bánok semmit sem
"Nem volt és nem lesz soha másik Edith Piaf" - írja a visszaemlékezések eme kis kötetének előszavában Jean Cocteau. Hét esztendeje már, hogy nem gazdagítja sanzonokkal a világot Piaf, a francia dalok legkedveltebb előadója, de rajongóinak száma, és az általa népszerűvé vált sanzonok közönsége nőttön nő. Ez a kötet életének arra a szakaszára pillant vissza, amelyet "mint egy kis veréb" kezdett, és közvetlen elbeszélés egy "világsiker" útjáról. Önéletrajzában megismerjük sok pályatársát, a francia költészet, zene több neves alakját, akik részesei voltak életének. Utószóként mellékeljük a "Piaf karrier" éveinek adatait is, nálunk ismert sanzonjainak magyar fordítását, és képeket, amelyek közelebb hozzák őt, a régi ismerőst, azokhoz, akiket érdekel.
Vásárhelyi Miklós - Így élt Garibaldi
Giuseppe Garibaldi neve a legnagyobb olasz szabadsághősöké kőzött szerepel.
A különféle királyságokra és nagy birodalmak részeire szabdalt Itália egységesítéséért folyó harcok hőse ő, aki mindig ott fogott fegyvert Ezreknek nevezett seregével, ahol a legnagyobb szűkség volt rá. De nemcsak Itália népe gondol lelkes szeretettel Garibaldira, támogatta ő a magyar szabadságharcot, kapcsolatot tartott Kossuthtal, Klapkával, seregébe fogadta Tüköryt, Türr Istvánt, anyagi segítséget is nyújtott a Habsburg elnyomás ellen harcolni kívánó magyaroknak is.
Egy nagy élet nagy eseményeiről tudósít e gazdagon illusztrált életrajzban Vásárhelyi Miklós.
Antonia Fraser - Marie-Antoinette
Edmund Burke balsorsú hősnőnek tartotta, Jefferson szerint pedig a francia forradalom ki se tört volna, ha nincs Marie-Antoinette. A történészek véleménye is megoszlik: elfogult rajongói mellett mindig voltak nőgyűlölő támadói is.
Fraser érezhetően kedveli a királynét, de sokkal intelligensebb tudós annál, hogy mélyen brit, néha kíméletlen pártatlanságát meg ne őrizze. Könyvében nyomon követhetjük az elhanyagolt neveltetésű, a franciák által megvetett, és mindkét udvar által eszközül használt nő kálváriáját, amit többek között nyolc évig elhálatlan házassága is jellemez; a nő sorsát, akit gyermekei megszületése után hűtlenséggel, sőt leszbikussággal vádolnak. Tanúi lehetünk annak, hogyan nő fel szerepéhez, végigkísérhetjük felemelkedésének, majdhogynem felmagasztosulásának folyamatát is, amikor az ancien régime utolsó napjaiban a szó minden értelmében királynéként viselkedik, tárgyalásán pedig még ellenségei tiszteletét is kivívja.
Antonia Fraser könyvét kritikusai elragadtatva fogadták, s akárcsak eddigi művei, a Marie-Antoinette is méltán nagy érdeklődésre és sikerre számíthat.
Bánfalvy Csaba - Takács István - Zászkaliczky Péter - Újabb gyógypedagógus-történetek
Ez a könyv a „Gyógypedagógus-történetek” című könyvünk szerves folytatása, annak második része. Most azzal a generációval foglalkozunk, amelyik a 40-es években születettekből áll, és tagjai a 70-es években vagy a 80-as évek elején kerültek a Bárczira.
A „Gyógypedagógus-történetek” első kötete nagyjából az ezredfordulóig követte – az elbeszélt történelem módszerével – hőseinek és a főiskolai gyógypedagógiának a történetét. Ezen történet utolsó három évtizedének már a most kérdezett generáció tagjai is alkotó résztvevői voltak. Külön érdekessé teszi a velük készült interjúkat az, hogy miben látták máshogy a századvég főiskolai életét és gyógypedagógiáját a megelőző generáció velük egy időben és egy helyen jelenlévő tagjaihoz képest.
Dániel Anna - Így élt Türr István
Szabadsághős, akinek olasz földön szobrot emeltek, akit az elnyomott magyar nép szabadítóként várt, és nevét a Kossuth Lajoséval, Garibaldiéval együtt dalba foglalta; uralkodókkal és államférfiakkal országok sorsáról tárgyaló küldött, nagyszabású vállalkozások tervezője, tudományos társaságok megbecsült előadója, katona, akit az emberiség sorsa aggaszt, és annak békés jövőjéért küzd – ez mind ő. Hány arculata van, és mi avatja mégis ugyanazzá a személyiséggé? Járjuk végig veszélyes buktatókon át felívelő, izgalmas életútját, hogy megértsük!
Bitskey István - Így élt Bethlen Gábor
Bethlen Gábort nagy fejedlemnek tartották, és a kis országot, amelyet négy évszázaddal ezelőtt teremtett, fejlesztett és tett nagyá, Tündérkertnek nevezték.
Mitták Ferenc - Mitták Péter - Ötezer év, ezer híres történelmi személy
5000 év - az Egyiptomi Óbirodalomtól a XX. század végéig terjedő időszak - 1000 leghíresebb történelmi személyiségének életútját, kiemelkedő tetteit mutatja be ez a kötet. Az Ókort 200, a Középkort 300, az Újkort 300, a XX. századot 200 fő képviseli az összeállításban. Szeretne többet tudni Hannibálról, Kleopátráról, Nagy Sándorról, Lorenzo Mediciről, Oroszlánszívű Richárdról, Kolumbusz Kristófról, Napóleonról, Churchillről, De Gaulle-ról, Sztálinról? A kötetben megtalálja őket, nem kell monográfiákat lapoznia! Szeretné tudni, hogy ki volt Csin Si Huang-ti, Zenobia, El Cid, Minamoto no Joritomo, Bayard lovag, Primo de Rivera? A kötetből megismerheti őket és még számos társukat! 1000 híres világtörténelmi személy egy helyen: tényszerű, hiteles, kuriózumokkal teli portrék hozzák közelebb mindenkihez a múlt nagy alakjait.
Simone de Beauvoir - Egy jóházból való úrilány emlékei
"... Meggondolatlanul nagy kalandba bocsátkoztam, mikor beszélni kezdtem magamról: az ember elkezdi, és sohasem ér a végére. Első húsz esztendőmet már régóta el akartam mondani magamnak... Amikor ötvenéves lettem, úgy gondoltam, hogy elérkezett az ideje, kölcsönadtam mai tudatomat a gyermeknek s a leánynak, akiket valaha az elveszett idő mélyén hagytam, s akik az eltűnt idővel tűntek el maguk is. Életre hívtam őket fekete betűkkel, fehér papíron..." Simone de Beauvoir
Bertrand Meyer-Stabley - Az igazi Marilyn Monroe
A könyv szerzője hű marad a legszigorúbb értelemben vett igazsághoz - így igyekszik bemutatni Monroe kacskaringós életútját, amelyet ellentmondások feszítettek szét. A siker és a vagyon, a huszonhat film és a tizennégy év bálványozás éppúgy jellemezte sorsát, mint a mély magánéleti válságok. Marilyn sosem tudta feldolgozni szomorú gyerekkorát, s nehéz pályakezdését a mozi világában. A hírnév csillámai nem tudták befedni a bolond anya és az ismeretlen apa okozta gyógyíthatatlan sebeket, azt az önpusztítást, amely leromlott egészségi állapotú szervezetébe szinte időzített bombaként programozta a halált. Fényes és csillogó, de tragikus és hányatott élettörténet ez, amelyet az évek során a magány tovább nehezített, a könyv szerzője pedig meglehetősen tárgyilagosan mutatja be ezt a titkokkal, rejtélyekkel áldott és terhes életutat.
Fekete Sándor - Így élt Napóleon
Fekete Sándor 1963 és 1975 között az MTA Irodalomtudományi Intézet munkatársa. Ezekben az években jelennek meg alapművei a Petőfi-kutatás tárgykörében, valamint népszerű, ismeretterjesztő munkái a reformkor nagy alakjairól, Széchenyiről, Kossuthról, valamint a nagy francia forradalomról.
Fekete Sándor műve, a jól ismert "Így élt..." sorozat egyik tagja.
Bertrand Meyer-Stabley - Az igazi Audrey Hepburn
Őzikeszemei, karcsú termete és természetes eleganciája egy csapásra halhatatlanná tették. Audrey Hepburn már első sztárként forgatott filmjéért Oscar-díjat kapott. A látszólagos törékenysége ellenére is határozott asszony fergeteges karriert futott be. Tudtán kívül új ruhadivatot teremtett a világban. 39 éves korában ott hagyja Hollywoodot, hogy fiai nevelésének és párkapcsolatának éljen. Ettől fogva csak néhány európai filmben szerepel. Audrey Hepburn lenne a tiszta és tökéletes boldogság mintaképe? Nem hiszem, fájdalmas gyermekkora volt. Ezt a példaértékű, a tehetségnek és szépségnek szentelt, finomságtól és nagylelkűségtől átitatott életet meséli el híven Bertrand Meyer-Stabley.
Taxner-Tóth Ernő - A Brontë nővérek világa
˝A három yorkshire-i papkisasszony - Charlotte, Emily és Anne Bronte - művészete a világirodalom egyik nagy rejtélye. Hogyan lehetséges, hogy a világtól elzártan élő, az életből oly keveset tapasztaló nővérek az emberi lélek legmélyebb rétegeibe tudtak hatolni az Üvöltő szelek vagy Jane Eyre lapjain? Taxner-Tóth Ernő könyve felidézi a testvérek gyermekkorát, szól közösen kialakított képzeletvilágukról, amely előjátéka volt a romantikus regényeknek. A fiatalon elhunyt Bronte nővérek közül egyedül Charlotte-nak adatott meg, hogy belekóstolhasson az irodalmi életbe. A könyv külön érdekessége, hogy az olvasó belepillanthat a tizenkilencedik századi londoni kiadók világába is.˝
Barna Imre - Bob Dylan
Ki ez a Bob Dylan? Sokunk számára élmény és talány. Dalait a dilettáns is dünnyögheti-pengetheti, rockzenekar is játszhatja, táncolni is lehet rájuk, tüntetni is, filozófálni is.
Szövegeit csak félig értjük, mégis nekünk, helyettünk szólnak. Bob Dylant láttuk szakadt, didergő, folyton cigarettázó Magányos Fiúnak, láttuk elkötelezett folk-énekesnek, bőrdzsekis rockernek, luxusvillás milliomosnak, megtért izraelitának és megtért kereszténynek, filmszínésznek, írónak, festőnek.
Egyes dalszövegeit versként elemzik, nem is egészen alaptalanul. Mindig mást csinál, mint amit várnak tőle, mindig tud kellemes és kellemetlen meglepetésekkel szolgálni rajongóinak és ellenségeinek.
Barna Imre "regényében" végigköveti a gitározó vidéki srácot a sztárságig s tovább, s közben érzékletes képet rajzol emberi és zenei környezetéről, a rockkultúráról és annak kísérőjelenségeiről. Az életrajzi fejezetek közé Dylan saját írásaiból és interjúiból összeállított fejezetek illeszkednek, sok képpel.
P. D. Jephson - Egy hercegnő útja
A könyv szerzője Diana legközelebbi segítője és tanácsadója volt a nagyság és a hírnév éveiben, majd a legmélyebb leleki válság idején is. Az egyedülálló, közvetlen tapasztalatokon alapuló beszámoló a leghitelesebb, legkiegyensúlyozottabb leírás arról az asszonyról, akit milliók bálványoztak, és aki mégis megmaradt ellentmondásokkal teli rejtélynek. Nyolc, színfalak mögött töltött év eredményeképp íme a hercegnő, ahogyan még sohasem láttuk.
Sylvie Matton - Én, Rembrandt lotyója
Hendrickje Stoffels – Rembrandt szolgálólánya, kedvese, múzsája, modellje a lexikonok, művészettörténeti munkák szerint. De ki volt valójában ez az írástudatlan, mélyen vallásos parasztlány, aki alig húszévesen került az akkor már híres festő és magányosan élő özvegyember, Rembrandt házába? Ki volt valójában Rembrandt, minden idők egyik legzseniálisabb festője, akinek a szívét rabul ejtette és ecsetjét megihlette az érzéki szépségű, szelíd lelkű fiatal lány? És milyen volt az a világ, amelyben éltek, az amszterdami jómódú polgárok kívülről oly erényes, belülről oly romlott világa? Ezekre a kérdésekre keresi a választ regényében a francia írónő.
Salman Rushdie - Az éjfél gyermekei
Szalím pontban éjfélkor, India függetlenné válásának pillanatában született. Tizedik születésnapja előtt különös képesség ébred benne, amellyel be tud hatolni mások gondolataiba. Filmsztárok, krikettcsillagok, politikusok fejében kutakodik, még a képmutatás, a zsarnokság, a tiltott szerelem szagát is megérzi, s egy napon indiai létére egy különleges pakisztáni alakulatban találja magát...
Salman Rushdie indiai születésű brit író, akire mohamedán vallási vezetők kimondták a fatvát. A MAN Booker-díjas szerző neve komoly irodalmi védjegy, az író számos nemzetközi zsűri tagja, regényei világszerte sikerlistásak. Háromszor nősült, két fia van, jelenleg Padma Lakshmi modellel él New Yorkban.
Az Ulpius-ház öt kötettel indítja útjára a Salman Rushdie-életműsorozatot.
Gilles Leroy - Alabama Song
Az "Alabama Song" a húszas évek mitikus párjának, Francis Scott Fitzgerald amerikai írónak és az Egyesült Államok déli részéből, Alabamából származó arisztokrata feleségének történetét dolgozza fel. Fitzgerald első regénye, az Innen az Édenen megjelenésekor 24, felesége, Zelda pedig alig 20 éves volt. A pár egy pillanat alatt a New York-i társasági élet főszereplője és kedvence lett, újságok címlapjára került fotójuk, vagyonokat fizettek nekik reklámokban való szereplésért. Fitzgerald ontotta magából a magazinokban és jelentős folyóiratokban megjelenő novellákat, amelyeknek köszönhetően New York, Párizs és Alabama luxuskörülményei között éltek éveken át.
A siker ellenére az állandó rivalizálás megmérgezte a pár kapcsolatát, ugyanis Zelda is írással próbálkozott, sikertelenül. A Fitzgerald-család egyre boldogtalanabb lett, a férfi az alkoholba menekült, elvileg Hollywoodnak írt forgatókönyveket, de a történetei már senkinek nem kellettek. Felesége idegösszeomlást kapott, összesen ötven pszichiátriai osztályon kezelték Európában és Amerikában, s 48 éves korában egy kórházi tűzvészben vesztette életét.
Mary Hooper - Édességek kicsiny boltja
Az utcákon tyúkok, malacok, kutyák, macskák szaladgálnak, árusok kínálják portékáikat, trágyadombok, eldobált hulladék, sikátorok, nyüzsgő sokaság, hintók, díszes ruhákat viselő hölgyek és urak, sár, temetést játszó gyerekek, gazemberek karóra tűzött fejei, ezt látja Hannah, aki nővéréhez érkezik a fővárosba, 1665 nyarán.
Nővérének, Sarahnak kis édességboltja van, ahol elkél a segítség, azonban mire Hannah odaér, felüti fejét a rettegett betegség.
Mary Hooper könyvének feszültségét ez a kettősség adja: miközben a főszereplő kamaszlány szemével figyeljük a zsibongó várost, s átéljük Hannah fiatalságának minden izgatottságát, lelkesültségét, amit az új hely, egy másfajta életmód kínál számára, aközben ott settenkedik a félelmetes ragály, és lépésről lépésre közeledik feléjük.
A testvérek eleinte bizakodók, remélik, hogy a pestis távol marad az ő körzetüktől. Lefoglalja őket az édességek készítése, árusítása, apró kis gondjaik, Hannaht pedig a város fölfedezése és egy bontakozó szerelem. Azonban egyre gyakrabban hallják a lélekharang zúgását, és egyre közelebb oson hozzájuk a halál, míg egy nap már az ő utcájukat is eléri.
A vesztegzár alá vont városból elmenekülni csak a nagyon gazdagok számára leheteséges, csak ők képesek megvenni a távozásukhoz szükséges méregdrága egészséglevelet. A történet végén Hannah és Sarah már-már krimibe illő módon mégis kijut Londonból, és mi bízunk benne, hogy nem vitték magukkal a gyilkos kórt.