A polgári jog a jogrendszer talán “leghétköznapibb” ága, abban az értelemben, hogy a polgári jog által szabályozott társadalmi viszonyok olyan általánosan és olyan terrnészetességgel vannak jelen mindennapjainkban, hogy-e viszonyok “jogiasságát” gyakorta nem is észleljük. Ha valaki reggel munkájába indulva rmondjuk villamosra száll, aligha jut eszébe, hogy azzal, hogy a járműre felszállt, egy személyfuvarozási szerződést kötött. A mindennaposság mellett a polgári jogra az is jellernző, hogy a bennünket körülvevő társadalmi valóság hihetetlenül széles spektrumát fogják át szabályai és egészen szokatlanul nagy mozgásteret biztosítanak a benne szereplő alanyoknak: egy és ugyanazon polgári jog szabályozza pl. a tulajdonviszonyokat, a szerződések bonyolult világát, az öröklési jogot, a szellemi alkotások jogát stb. Más szavakkal ezt úgy szokás kifejezni, hogy a polgári jog által szabályozott életbeli tényállások lényegében felleltározhatatlanok, végtelen számúak és végtelen számú variációkkal vannak jelen valóságunkban.
Ez a fajta sokféleség és sokszínűség jócskán megnehezíti az elmélet művelőinek dolgát abban, hogy a polgári jog fogalmát szabatosan meghatározzák. Kivétel nélkül megálló, egyszer és rnindenkorra szólóan igaz meghatározást adni valószínűleg nem is lehet, bár ezzel sokan megpróbálkoztak. A magunk részéről a leghelyesebb rmegoldásnak azt tartjuk, ha két, a számos definíciókísérlet közül legelterjedtebb és legelfogadottabb koncepciót ismertetjük anélkül, hogy köztük bárrnilyen szernpontból értékbeli hierarchiát állítanánk fel vagy rnás rmódon egymásra vonatkoztatnánk őket.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Emberi jogok
A kötet hazai és külföldi jogeseteket alapul véve, nemzetközi össze-hasonlító módszert alkalmazva mutatja be az alapvető jogok általános kérdéseit és az egyes alapjogok sajátosságait. Az első rész az emberi jogok igazolásával, csoportosításával, a jogok korlátozásának alapjaival foglalkozik, valamint bemutatja az emberi jogok védelmének nemzetközi intézményrendszerét és a magyarországi alapjogvédő fórumokat. Az egyes alapjogokat tárgyaló második rész egy-egy fejezete foglalkozik az élethez és az emberi méltósághoz való joggal, a hátrányos megkülönböztetés tilalmával, a véleménynyilvánítás szabadságával, a gyülekezési és az egyesülési joggal, a vallásszabadsággal, a személyes adatok védelméhez és a közérdekű adatok nyilvánosságához fűződő joggal, a politikai részvételt biztosító jogokkal, az eljárási jogokkal, a tulajdonjoggal, valamint a szociális jogokkal. A kötetet átfogó irodalomjegyzék és részletes eset-, név- és tárgymutató zárja.
Ismeretlen szerző - Munkahelyi ügyeink lexikona
Munkahelyünkön is számos intézni való ügyünk van, sok esetben tudni szeretnénk, hogy dolgainkat jól intézték-e. A jogok és kötelességek pontos ismerete ma már nélkülözhetetlen minden munkaviszonyban álló dolgozó számára. A Mindennapi ügyeink lexikonának 1983. évi első kiadása után joggal vetették fel, hogy az egyébként sikeres kiadvány kevés tájékoztatást adott a munkahelyi ügyek intézéséhez. Négy esztendő múltán a Mindennapi ügyeink lexikonának új, átdolgozott kiadása jelent meg, ennek a folytatása ez a kötet. A kiadó és a közreműködők úgy vélik, hogy a munkahelyen előforduló, ismeretet, tájékoztatást és útbaigazítást igénylő ügyek nagy többségét tartalmazza a Munkahelyi ügyeink lexikona. Minthogy ez úttörő vállalkozás, nem támaszkodhattunk korábbi tapasztalatokra, bizonyosan lehet majd a címszavak körét bővíteni.
Ismeretlen szerző - Közjogi intézmények a XXI. században
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Tanja Lau - Der LL.M. 2010
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Herke Csongor - Büntető eljárásjog
A Jogi Szakvizsga Segédkönyvek összefoglalják az adott tárgyhoz kapcsolódó legszükségesebb ismereteket, tartalmazzák a témához kapcsolódó joggyakorlatot, iratmintákat. A kötetek tartalma szorosan kötődik az IRM Jogi Szakvizsga Bizottsága által megállapított követelményekhez. A tananyag elsajátítását a áttekintő táblázatok és ellenőrző kérdések is segítik.
A könyv azonban nemcsak a jogi szakvizsgára, hanem a joghallgatók számára is segítséget nyújthat a büntető eljárásjog szigorlati vizsga sikeres teljesítéséhez. Éppen ezért minden fejezet végén megtalálhatók az alapvető és kiegészítő vizsgakérdések, amelyekhez megoldókulcs is tartozik.
Ismeretlen szerző - A Munka Törvénykönyve
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Csatlós Erzsébet - Az Arktisz nemzetközi jogi helyzete
A kötet célja az Északi-sarkvidék nemzetközi jogi helyzetének tisztázása abban a kaotikus helyzetben, amelyet a nyersanyagéhes államok vetélkedése és az ezzel összefüggő megválaszolatlan jogi kérdések okoznak a jeges térségben. Vajon az Arktisz - elsősorban vízi - területére ugyanazok a jogi szabályok vonatkoznak, mint a Föld bármely más részére, vagy különleges adottságai speciális rendelkezések, esetleg új jogi kategóriák alkalmazását indokolják? A terület története ugyanis jogi szempontból az általánostól való eltérésre, így jogi bizonytalanságok halmazára épül. A mű a vitatott kérdéseket elemzi, áttekinti és értékeli a térségre vonatkozó jelenlegi parti állami szabályozást, illetőleg nemzetközi kooperációt, és ezek fényében a terület jogi helyzetére vonatkozó megállapítások tételén keresztül mutatja be az Arktisz nemzetközi jogi helyzetét.
Ismeretlen szerző - Az ingatlan jogi kézikönyve
Mikor sérti a szomszédjogot az állattartás, mi a tűrés közfelfogás szerint elfogadott mértéke, ha a szomszéd disznót tart?
Mikor utasítja el a földhivatal a tulajdonjog-bejegyzés iránti kérelmet?
Mi a teendő birtokháborítás esetén?
Mekkora a földmérési hibahatár?
Melyek a közös tulajdon megszüntetése iránti perek sajátosságai?
Hogyan értelmezzük az új társasházi törvény rendelkezéseit?
Érinti-e a haszonélvezetet az ingatlan bírósági végrehajtás során történő értékesítése?
Hogyan lehet rendelkezni megüresedett ranghellyel?
Mik a szavatossági szabályok ingatlan eladása esetén?
Közös vagy különvagyon-e a házastársak részére lakásépítéshez nyújtott szociálpolitikai kedvezmény felhasználásával a különvagyoni ingatlanon létrehozott érték?
Hogyan szerezhet magyarországi ingatlantulajdont a diplomáciai képviselet?
Ilyen, és ehhez hasonló gyakorlati és elméleti kérdésekre kaphat választ az Olvasó, ha belelapoz e könyvbe, melynek szerzői bírák és ügyvédek, a téma neves szakértői. Az ingatlan jogi kézikönyve olyan kiadvány, mely kísérletet tesz az ingatlannal kapcsolatos jogi szabályozás összefoglalására és feldolgozására.
Pokol Béla - Középkori és újkori jogtudomány
Az állampárti szocializmusban – átvéve a szovjet mintát – kialakult az egyes tételes jogtudományoktól teljesen elkülönített jogelmélet és ennek elvékonyított ismerettömege. A szerző ebben a kötetben négy irányban igyekezett tágításokat végrehajtani. A bevezető fejezetben a középkori és újkori európai jogfejlődés néhány alapvető vonulatát vázolta; a következő fejezetekben – és ez adta a kötet címét – az európai jogtudomány elmúlt ezeréves fejlődésének főbb fázisait elemezte; végül a két utolsó fejezetben a magánjogi dogmatika, illetve a büntetőjogi dogmatika főbb kategóriáinak fejlődését foglalta össze röviden. E két utóbbi nyitással célja az volt, hogy lehetővé váljon a jogelmélet és e két jogterület teoretikusai számára közös vitafórumok kialakítása, és ezzel a sok évtizede megszűnt jogfilozófia/büntetőjogtan, jogfilozófia/magánjogelmélet diskurzusai újjáteremtődjenek.
Pokol Béla az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerez diplomát, és e kar Államjogi Tanszékén kezdett tanítani. Kutatásai súlypontjai a jogszociológiai, a politikai szociológiai és a szociológiaelméleti kérdések felé tolódtak el, így 1984-ben az újonnan alakuló Politológiai Csoporthoz megy át. MTA doktori disszertációját "A komplex társadalom" címmel védte meg, mely után 1991-ben egyetemi tanárrá nevezték ki. Magyar és német nyelven jelennek meg könyvei.
Bódiné Beliznai Kinga - Föglein Gizella - Horváth Attila - Máthé Gábor - Révész T. Mihály - Völgyesi Levente - Magyar alkotmánytörténet
A korábbi magyar alkotmány- és jogtörténeti tankönyvekhez képest e tananyag módosított szerkezettel kívánja szolgálni az egyetemi oktatást. A tradicionális feldolgozásokkal szemben a kötetben a kronologikus szempont másodlagossá vált a magyar állam történeti modelljeinek analízise mellett. Ezt a felfogást kívánja szolgálni az állammodellek általános elemzésének és az államfejlidés legáltalánosabb tendenciáinak kiemelt ismertetése, az állami szervek működési és szerkezeti sajátosságainak különválasztott kezelése. Harmadik átdolgozott, javított kiadás.
Kecskés László - Polgári jogi tanulmányok
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - A Polgári Törvénykönyv magyarázatokkal
"2013. február 11-én elfogadásra került az új Polgári Törvénykönyv. A kötet arra vállalkozik, hogy az elfogadást követő legrövidebb időn belül olyan segédeszközt adjon a felhasználók kezébe, mely az új Ptk. megalkotását vezérlő általános elveket és az egyes szabályok mögött található koncepciót, jogalkotói szándékot is magyarázza. Az új Ptk.-ra való felkészülés során az egyes szabályok, mindenekelőtt a megváltozott rendelkezések és az új jogintézmények megértéséhez kiemelten fontos, hogy hozzáférhető legyen a jogalkotó szándéka. Ezt szolgálja, hogy a kötet szerkesztője Prof. Dr. Vékás Lajos, a Kodifikációs Főbizottság elnöke, és a kötet elkészítésében kizárólag olyan szerzők vesznek részt, akik hosszú ideje aktívan közreműködtek az új Ptk.-t előkészítő Szerkesztőbizottság munkájában. A magyarázatok elsősorban arról kívánják tájékoztatni az olvasót, hogy miben változtat az új Ptk. a hatályos polgári jogon (elsősorban a Ptk.-hoz képest, de adott esetben a külön törvényekhez és a bírói gyakorlathoz képest is), és miért kerül sor ezekre a módosításokra. A változtatásokon és azok indokain kívül a magyarázatok kitérnek azokra az egyéb forrásokra is - mindenekelőtt az uniós irányelvekre - , amelyeknek a kódexbe történő beépítése indokoltnak látszott. A szerzők a fontos intézmények magyarázatánál kitérnek arra is, hogy mennyiben vehető figyelembe a korábbi bírói gyakorlat az új Ptk. alkalmazásánál.Nem paragrafushoz rendelten történik a kommentálás, hiszen ehhez elengedhetetlenül szükségesek a hatályba léptető és a kapcsolódó jogszabályok is. E helyett a kötet Fejezetenként fűz magyarázatot az új Ptk. rendelkezéseihez.A könyv elsődleges célja a felkészítés az új Polgári Törvénykönyv alkalmazására. Ajánljuk mindazoknak, akik akár egyénileg, akár szervezett keretek között fogják megtenni ezt."
Ismeretlen szerző - A Polgári Törvénykönyv
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Grosschmid Béni - Fejezetek kötelmi jogunk köréből I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Peter Stein - A római jog Európa történetében
A római jog története nem ért véget a Nyugatrómai Birodalom bukásával, mert azóta is, mindmáig jelen van Európában. E ténynek köszönhetjük az európai kultúra egyik alapvető értékét: a jog uralmát (rule of law), de egyszersmind az egész európai kultúra számos jellegzetes vonását is. A neves brit jogtudós, Peter Stein, a Cambridge-i Egyetem nyugalmazott regius professora ebben a művelt nagyközönség számára is jól befogadható módon megírt könyvében az ókori kezdetektől a középkoron át egészen a jelenkorig követi nyomon, hogyan gyakorolt hatást a római jog az európai jogrendszerek és az európai jogtudomány fejlődésére. A szerző szemléletesen mutatja be, hogyan élt tovább a római jog a középkorban és a kora újkorban hosszú évszázadokon át mint ius commune, vagyis mint az európai államok közös joga. A 19-20. században megalkotott polgári törvénykönyvek is döntően a római jogi tradíció átvételét tükrözik. Ezért szolgálhat a római jog napjainkban is modellként a magánjog európai szintű egységesítése számára. A könyv minden bizonnyal meggyőzi az olvasót arról, hogy a római jog korunkban sem vesztette el kiemelkedő jelentőségét.
Ismeretlen szerző - Gazdasági társaságok - Cégtörvény
A Gazdasági társaságok - Cégtörvény című kötet szerzői arra vállalkoztak, hogy összefüggéseiben, elméleti igényességgel, ugyanakkor a gyakorlatban is jól alkalmazhatóan bemutassák a gazdasági társaságokra vonatkozó megújult szabályozást. Ez a könyv tartalmában is, szerkezetében is eltér a Ptk. Jogi személy könyve kommentárjától. A Ptk. rendelkezései mellett bemutatja ugyanis a módosult cégnyilvántartási és cégeljárási szabályokat; az egyes jogi személyek átalakulása, egyesülése, szétválása külön törvényben szereplő rendjét; valamint az új szabályozásra történő átállás - anyagi és eljárási - szabályait. A kötet nem paragrafusonként halad, hanem egy-egy érintett terület teljes áttekintését adja, olyan bírák, ügyvédek és jogtudósok ismertetésében, akik a szabályozás előkészítésében részt vettek, illetve az új rendelkezéseket a gyakorlatban is alkalmazzák. A függelék már a legutóbbi módosításoknak megfelelően tartalmazza az érintett jogszabályszövegeket: a Ptk. Harmadik könyve első részét a jogi személyek általános szabályairól, harmadik részét a gazdasági társaságokról, a 2013. évi CLXXVI. törvényt a jogi személyek átalakulásáról, egyesüléséről és szétválásáról, valamint a 2006. évi V. törvényt a cégnyilvántartásról és a cégeljárásról, továbbá a Ptké. átmenetre vonatkozó szabályait.
Ismeretlen szerző - A társasági törvény magyarázatokkal és mintákkal
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ződi Zsolt - Jogi adatbázisok és jogi forráskutatás
DIKÉ. Jog- és állambölcseleti értekezések. Doktori mestermunkák. Ződi Zsolt szemléletesen mutatja meg azokat a pontokat, ahol – egyfajta hermeneutikai művelet eredményeként – a konkrét esetre vonatkoztatható konkretizált norma megtalálásában helyt kaphat a számítógép támogatta jogi forráskutatás. A kereső-megismerő művelet folyamatában a számítógép ebben csak eszköz, melynek funkciója – a tárgy szempontjából – a rögzítés és közvetítés. Így színre lépésének jelentősége a beszéd/írás váltáshoz hasonlítható, ahol az írás mint eszköz alapvetően változtatta meg a megismerés és tudás mennyiségét és minőségét, s magának a nyelvnek, a nyelv kínálta lehetőségeknek és képességeknek a birtokbavételét. A számítógépes információkezelés világában rövid két évtized alatt berendezkedtünk, s tudjuk, hogy nincs visszaút, ahogy nincs visszaút a Corpus Iuris Hungaricihez sem. Amit talán még nem tudunk vagy nem tudatosítunk eléggé, hogy az új módon szervezett tudásbázis át-alakítja a munkamódszereinket, az ismereteinket, s a gondolkodásunkat is. Az olvasót a felfedezés, a ráismerés élményében részesítve ennek tudatosítása felé tesz jelentős előrelépés Ződi Zsolt műve – nyugodtan köszönthetjük tehát benne az új idők hírnökét. (Szabó Miklós)
Kecskés László - Polgári jog - A személyek joga
Jelen monográfía a magyar polgári jog egyetemi oktatási anyagának egyik fontos területével a személyek jogával foglalkozik. Előzménye volt a "Magyar Polgári Jog Altalános Rész II.
A személyek joga" című 1999-ben megjelent tankönyv. A személyek jogára vonatkozó magyar jogi szabályozás rendkívül nagymértékben megváltozott az elmúlt években. Elsősorban ez a körülmény tette szükségessé az anyag átdolgozását, felfrissítését. Az új kiadásnak a tematikája bővebb, mint az előzőé. Ez a mostani tankönyv a korábbi műben érintett anyagrészek nagymértékű újraírásán túlmenően tartalmazza ugyanis a személyhez fűződő jogok polgári jogi védelmével kapcsolatos legfontosabb ismereteket, valamint a magyar társasági jogban időközben EU-jogharmonizációs okokból bekövetkezett tételes jogi kiegészítéseket is.
Patrick Daillier - Alain Pellet - Kovács Péter - Nguyen Quoc Dinh - Nemzetközi közjog
A tankönyv a francia nyelvterületen jelenleg használatos leghíresebb tankönyv magyar fordítása és egyben adaptációja. A nemzetközi közjog ismeretanyagát átfogóan mutatja be, különös hangsúlyt fektetve a nemzetközi bírósági joggyakorlat legfontosabb tételeinek pontos idézésére. A hivatkozások az Állandó Nemzetközi Bíróság és a mai Nemzetközi Bíróság ítéleteire és tanácsadó véleményeire ily módon a nemzetközi jogi gondolkodásmód elsajátítását is elősegítik. A kötet általános nemzetközi közjogi ismeretanyagába az adaptáció során beépült a magyar alkotmányjogi, alkotmánybírósági és szerződéskötési gyakorlat ismertetése is. A kötet a Miskolci Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hivatalos tankönyve, ugyanakkor kézikönyvszerűen is használható a jogalkalmazó és az érdeklődő olvasó által.