George Washington élete nemcsak rendkívül érdekes kalandregény, hanem az Egyesült Államok 1763 és 1800 közötti történelmének “foglalata” is. Harcolt a hétéves háború amerikai hadszínterén, ott volt a Kontinentális Kongresszusokon, a független államok hadseregének főparancsnoka lett, az Alkotmányozó Konvenció munkáját irányította, s végül elsöprő többséggel megválasztották az ország első elnökévé. S amikor 1797-ben letette az elnöki posztot, mindenki érezte, hogy az amerikai történelem egyik legjelentősebb személyisége távozik a politika színpadáról. Egy olyan férfi, aki szilárd jellemének, jó ítélőképességének, nagylelkűségének és józanságának köszönhette politikai sikereit.
Hahner Péter kötete évtizedek óta az első népszerű magyar nyelvű Washington-életrajz.
Kapcsolódó könyvek
Fekete Sándor - Így élt Napóleon
Fekete Sándor 1963 és 1975 között az MTA Irodalomtudományi Intézet munkatársa. Ezekben az években jelennek meg alapművei a Petőfi-kutatás tárgykörében, valamint népszerű, ismeretterjesztő munkái a reformkor nagy alakjairól, Széchenyiről, Kossuthról, valamint a nagy francia forradalomról.
Fekete Sándor műve, a jól ismert "Így élt..." sorozat egyik tagja.
Vekerdi László - Így élt Newton
Tudjuk, hogy megalkotta a differenciál- és integrálszámítást, a fizikai optikát, a nevével fémjelzett mechanikát, amely 200 éven át volt a fizikai fejlődés alapja. Kimutatta, hogy például a Hold – amelyben Szent Dávid hegedül – ugyanolyan törvények szerint mozog, mint az eldobott kő.
De milyen volt a kor, amelyben élt? Milyenek voltak a kortárs tudósok? Hogyan érlelődtek a korszakalkotó felismerések? Milyen volt Newton, az ember, az esendő, gyenge és mégis csodálatos ember, akinek igazi arcvonásait eltakarja előlünk a túlzó kortársi tisztelet és a későbbi két évszázad istenítő csodálata. Ezt kísérli meg felvázolni a tudománytörténész oknyomozó pontosságával és az író múltba látó képzeletével Vekerdi László.
Jared Cade - Agatha Christie és a hiányzó tizenegy nap
1926. december 3-án eltűnt otthonából egy közepesen ismert angol krimiszerző. 1926. december 14-én este, mikor férje azonosította egy harrogate-i szállodában, már a világ egyik leghíresebb asszonya volt Agatha Christie. A közbeeső tizenegy napban egész Anglia őt kereste, megtalálójának magas összegű jutalmat ígért egy napilap, médiumok kinyilatkoztatásait olvashatták az érdeklődők, az Amerikai Egyesült Államokban is újsághír lett belőle. Amikor végre megkerült, mindenki azt várta, interjúkat ad és elmagyarázza, mi történt az alatt a tizenegy nap alatt. De Agatha Christie egy nyilatkozatot kivéve soha nem volt hajlandó beszélni róla.
Jared Cade angol újságíró elhatározta, hogy utánajár a titoknak. Először is elolvasott mindent, amit valaha összeírtak a világ legismertebb eltűnéséről, aztán elkezdte felkutatni a még élő szemtanúkat, illetve a hajdani szemtanúk családtagjait. És eközben bukkant a kincsesbányára: Agatha Christie gyerekkori barátnőjének, sógornőjének lányára, aki mindent elmesélt, amit anyjától csak hallott, ráadásul olyan fényképekkel is megajándékozta, amelyeket még soha nem publikáltak.
Ezt a könyvet Agatha Christie nem hivatalos életrajzának is nevezhetjük, hiszen az eltűnés előtti és utáni éveiről is beszámol. Izgalmas, új nézőpontú mű egy tehetséges és bölcs asszonyról.
Fekete Sándor - Így élt a szabadságharc költője
A legtöbb európai népnek van egy vagy két olyan költője, akit nem egyszerűen a szép versek művészének tart a világ, hanem mintegy az illető nép eszmei megtestesítőjének. A magyar költészet nagyjai közül Petőfi Sándor ilyen. Élete nem pusztán az irodalomtörténetre tartozik, nem csupán műveltség dolga, mennyire ismerjük üstökösi pályáját. Ez az élet nemzeti történelmünk része, annak egyik legszebb emberi teljesítménye: a forradalmár küzdelmeinek örök mintája. Tanulni belőle - minden új nemzedék kötelessége.. Ez a sodró erejű írás a költő saját műveinek nyomán, kortársi visszaemlékezések, levelek, újságcikkek tükrében mutatja be Petőfi életét és munkásságát. Közel száz illusztráció teszi teljesebbé a képet, köztük olyan ritkán közölt érdekességek, mint Petőfi szépírásfüzetének egy oldala, az általa rajzolt siketnéma-ábécé, apró grafikái a kisfiáról és költőbarátairól.
Kurt Vonnegut - Bajnokok reggelije
Ez a lexikonként is forgatható, gazdagon illusztrált regény valójában születésnapi ajándék. Kurt Vonnegut, Jr. írta önmagának, az ötvenedik születésnapjára. Az volt vele a célja, hogy - miként hajdan a rabszolgatartók tették a rabszolgákkal - felszabadítsa kitalált szereplõit. Személyesen. A Bajnokok reggelije világszerte sokmillió olvasót nevettetett meg és gondolkodtatott el, mert bizony nagyon különös könyv. Sok-sok könyv született arról, hogy a Bajnokok reggelije mennyire nagyon különös könyv.
Kovács István - Így élt Bem József
Az 1848-49-es magyar szabadságharc hősének, az erdélyi hadjárat fővezérének állít emléket fiatal költőnk első nagyobb prózai írásában.
A szerző részletesen bemutatja Bem "előéletét", elsősorban a harcoláshoz értő és ezért lelkesedő katonát. "Bemről elmondható – írja –, hogy született katona, de hogy született forradalmár lett volna, az távolról sem." De jó hazafi volt, úgy érezte, hogy hazája ügyét szolgálja, amikor az elnyomott jobbágyokért emel szót.
Kovács István sokoldalúan és szeretettel állítja elénk Bem Józsefet, az 1848-49-es magyar szabadságharc egyik vezéralakját. Az életrajzot sok, eddig ismeretlen fénykép díszíti.
Hahner Péter - Az Egyesült Államok elnökei
Amikor az elsőszámú világhatalom vezetőiről hallunk vagy olvasunk, hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy e jeles tisztség képviselői is hús-vér emberek. Történelemformáló egyéniségek éppúgy akadnak köztük, mint középszerű politikusok, vagy határozatlan, befolyásolható személyiségek.
A szerző az átdolgozott és bővített új kiadásban biztos kézzel vázolja fel az amerikai történelem korszakait. Élvezetes betekintést nyújt az elnökök életrajzába, bemutatva nemcsak kormányzati tevékenységüket, de emberi vonásaikat is.
A kötet különlegessége, hogy tartalmazz az amerikai alkotmány teljes szövegét eredetiben és magyar fordításban.
Rónaszegi Miklós - Így élt Marco Polo
E könyv hőse nem akármilyen ember. Világutazó, aki jó hétszáz esztendővel ezelőtt indult el csodálatos, akkoriban szinte hihetetlennek tetsző útjára. Szülővárosából, Velencéből távozva átvágott Ázsia hegyein, folyóin és sivatagain, hogy végül a rettegett tatárok Nagy Kánjának fővárosába - a mai Pekingbe - érkezzék. Onnan csak huszonnégy év múlva jutott haza. Tollba mondta úti élményeit; írása a középkor legnagyobb könyvsikere lett. Felfedező hajóskapitányok, kereskedők, tudósok és kincsekre éhes kalandorok haszonnal forgatták Marco Polo naplóját. E napló alapján vezet el bennünket könyvünk szerzője az izgalmas útra. Érdekes és tanulságos képet ad a korabeli Velencéről, a középkor világáról, a tatár birodalom kialakulásáról, a tatár birodalom kialakulásáról, és megpróbálja felkutatni hősének gyermekkorát, életének homály fedte szakaszait.
Erdődy János - Így élt Husz János
Husz János a XIV-XV. században élt tudós reformátor, a cseh nép hőse volt. Ő indította el azt a mozgalmat, amely az egyház megreformálását és a cseh nép nemzeti kibontakozását tűzte céljául. Az egyház elleni támadásaiért a konstanzi zsinat elé idézték, és Zsigmond császár látszólagos védelme ellenére halálra ítélték.
Husz János igazi élete mégis halála után kezdődött igazán. Híveinek tetteihez fűződnek a huszita háborúk, amelyek hozzájárultak a feudalizmus bomlásához, valamint a reformáció terjedéséhez. Erődy János írása segíti megértetni ezt az eléggé bonyolult, de az általános műveltség szempontjából fontos, érdekes történelmi korszakot.
Lengyel Dénes - Így élt Jókai Mór
Jókai Mór (1825-1904) író, lapszerkesztő.
Polgáriasodott körülmények között élő nemesi-értelmiségi család fia.
A pápai református gimnáziumban együtt tanul Petőfivel. Kecskeméten jogi stúdiumokat folytat, ügyvédi oklevelet szerez. Pesten lapot szerkeszt, politizál és ír.
A márciusi ifjak egyik vezéralakja. A világosi fegyverletétel után bujdosik, majd komáromi menlevélhez jut, visszatér az irodalomhoz, ír és ír.
Közben ismét közéleti férfiú: főszerkesztő, bankelnök, akadémikus, képviselő, főrendiházi tag.
Már életében klasszikus.
Országszerte ünneplik 1894-ben ötvenéves írói jubileumát, megindul műveinek gyűjteményes sorozata, a Nemzeti Díszkiadás, amely száz kötet.
Az író mindent tud, ami a romantikus regényíráshoz szükségeltetik. Voltaképp egyetlen könyvével sem fordul közvetlenül az ifjúsághoz, de a romantika természeténél fogva igen sok művének helye van a gyerekek, kamaszok könyvespolcán.
Olvasásszociológiai szempontból sokáig emlegetik a pubertást úgy, mint Jókai-korszakot. Nincs magyar író, aki az ő nyelvi gazdagságát felülmúlná, és manapság talán éppen ez a veszte írásainak: latin, német, francia és más idegen kifejezések, ill. a nyelvújítás kevésbé elterjedt szavai miatt egyre nehézkesebb olvasmány egyébként is vaskos köteteinek sora.
Meséit újra és újra összegyűjti az utókor.
Történelmi kisregényeiből, beszélyeiből, a török világ, a kuruc kor, a szabadságharc éveit idéző írásaiból utóbb már könnyebben kerekedik ifjúsági kötet: A huszti beteglátogatók (1982), A nagyenyedi két fűzfa (1993), A tengerszem tündére (1995).
Később pedig megkerülhetetlen olvasmány kell, hogy legyen: Egy magyar nábob (1853), Kárpáthy Zoltán (1854), A kőszívű ember fiai (1869), Fekete gyémántok (1870), Eppur si muove! (1872), Az arany ember (1873), Rab Ráby (1879), Sárga rózsa (1893).
A mester biográfiáját Mikszáth írja meg: Jókai Mór élete és kora (1906), Lengyel Dénes pedig egyenesen az ifjú olvasóknak állítja össze a pályaképet: Így élt Jókai Mór (1975).
Hegedüs Géza - Így élt Dózsa György
1972:
Új sorozatot indít a Móra Könyvkiadó 10-14 éves gyermekek számára Így élt... címmel.
Elmúlt idők legkiválóbbjainak életét és munkásságát mutatja be egy-egy kötetben, 80-100 fényképpel illusztrálva.
Az új sorozat első kötete az 500 évvel ezelőtt született Dózsa György, az 1514-es magyar parasztforradalom vezérének alakját, tevékenységét mutatja be.
A gazdagon illusztrált kötetből nemcsak azt tudja meg az olvasó, hogyan élt és harcolt Dózsa György az 1514-es magyar parasztháborúban, hanem azt is, hogyan élt tovább neve és szelleme a magyar irodalomban - Taurinus, Petőfi, Jókai, Ady, Illyés, Szabó Pál, Gergely Sándor, Juhász Gyula, Kiss József,Várnai Zseni, Rónay György, Juhász Ferenc írásaiban, Derkovits Gyula rajzaiban.
Levendel Júlia - Így élt Kosztolányi Dezső
Kosztolányi Dezső századik születésnapjára, 1985 márciusára jelenik meg a költő rövid életrajza. Az olvasó ajándékot kap ezzel a kötettel a meghitt, szép alkalomra, mert feltárul előtte a magyar irodalom egyik legkiválóbb költőjének alakja és sokszínű munkássága.
Meg kell őt ismerni! Színes egyéniség, páratlan tehetség, élete az alkotás hevében telik, az embert szolgálja, figyeli, mellé áll, keresi az igazságot, és egy nagy vargabetű kivételével a kisembert, az elnyomottat, a nehéz helyzetben élőket, a szorongókat szolgálja. Nagy tehetséggel megáldott költő-író, elragadó és gyarló ember.
Érdemes elmerülni színes költészetében és szórakoztató, gazdag prózájában.
Halász Zoltán - Így élt Pasteur
Louis Pasteurnek, a XIX. század egyik legsokoldalúbb, legsikeresebb tudósának életútja elevenedik meg sorozatunk új kötetében. Megismerjük gyermekkorát, korán kibontakozó tudományos érdeklődését, humanizmusát, amely a vegyészdiplomás kutatót a világ legnagyobb gyógyítóinak sorába emelte. Halász Zoltán színes, magával ragadó írását, amely most második kiadásban jelenik meg, érdekes korabeli dokumentumok illusztrálják.
Ismeretlen szerző - VIII. Henrik udvarában
Aki e könyv képeit végiglapozza, lépten-nyomon ismerős arcokra bukkan. Az ember nem tudja pontosan, hol is találkozott ezekkel a férfiakkal, asszonyokkal, leányokkal, de bizonyos benne, hogy valamikor, valahol már látta őket... Holbein egyszerű titka az, hogy mihelyt arcába néz valakinek, leomlik előtte minden nemzeti, társadalmi válaszfal: csak az embert látja... Mély részvét van ezeken a rajzokon? Vagy részvétlen igazmondás?... Egy bizonyos: Holbein egy szál krétával a kezében képes a legritkább, szinte már csodaszámba menő emberi magatartásra: a valóság manipulálatlan visszaadására... Akinek a vers ma is fontos, talán megkérdezi magában, elnézve Holbein rajzait: ugyan milyen verseket olvashattak, hallgathattak, dalolhattak ezek az emberek? Kis antológiánk erre a kérdésre próbál felelni... Gazdag és különös lírai flórát mutat be a gyűjtemény. S olyan korszakot, mely a magyar műfordítók figyelmét - furcsa módon - szinte teljesen elkerülte eddig. Nem habozok kimondani: fölfedező útra hívom és viszem az olvasót.
Igyekeztem a kötet költőiről betűvel is arcképet adni - ha nem is holbeini erejű portrét... Azt remélem, hogy aki e vázlatokat a versekkel együtt elolvassa - s közben elmereng a Holbein megidézte arcokon -, az előtt egy nagy történelmi regény kezd kibontakozni...
Tüskés Tibor - Így élt Zrínyi Miklós
Tizenhét esztendős Zrínyi Miklós, amikor a pápa magánkihallgatáson fogadja, és verseinek gyűjteményével ajándékozza meg.
Más nemesi ifjak még a kardforgatást, a társasági viselkedést tanulgatják, amikor ő már egy országrésznyi birtok ura és gondviselője.
Európai műveltségű költő, rettegett nevű hadvezér, hazája jelenéről és jövőjéről felelősséggel gondolkodó, széles látókörű politikus válik belőle. Kivételes tehetség, szenvedély, férfias akaraterő kell ehhez.
Tüskés Tibor műve a leghitelesebb források, Zrínyi versei, prózai munkái, levelei, a kortársak feljegyzései, korabeli metszetek, képek felhasználásával állítja az olvasó elé a XVII. század legnagyobb magyarjának alakját.
Bertók László - Így élt Csokonai Vitéz Mihály
Csokonai Vitéz Mihály "a magyar felvilágosodás legnagyobb lírikusa, legsokoldalúbb költőegyénisége" - írja róla a magyar irodalmi lexikon. "A debreceni kollégium keménykötésű préceptora, garabonciás, a csikóbőrös kulacs mulatós kedvű költője, a Lilla-versek reményt vesztett szerelmese" - mondják róla régi idők emberei. Mi úgy gondoljuk, hogy Csokonai Vitéz Mihály ennél sokkal több volt - költőnek is, embernek is, sebzett szívű szerelmesnek is.
Csokonai korát, életútját, munkásságát mutatja be ebben a kötetében Bertók László költő, a csurgói Csokonai-gimnázium egykori diákja, ápolva a Csokonai-hagyományokat, amelyek élesztését mintegy száz évvel ezelőtt Jókai Mór kezdte meg az És mégis mozog a föld című regényében.
Erdődy János - Így élt Kolumbusz
Azok közé tartozik - nincsenek sokan -, akiket nemcsak egy nemzet, nem is csak egy világrész, de az egész emberiség a maga fiának érez és vall" - írja hőséről Erdődy János, a kötet szerzője. Kolumbusz Kristófnak hívják, élete sötétség és fény változása, volt fent és lent, a király kegyeltje és bilincsbe vert fogoly. Sokat tett életében, és sok mindent elért. Egy dologban azonban nem sikerült neki: nem tudhatta meg, hogy a csodás India helyett új földrészre jutott el: Amerikába. Ennek a vasakaratú, színes életű embernek a pályája tárul az olvasó elé a százhúsz fényképpel illusztrált, mindvégig izgalmas és tartalmas kötetben.
Habsburg Ottó - V. Károly: Egy európai császár
Szép Fülöp és Őrült Johanna fia volt
Uralkodása alatt érte a Habsburg Birodalom legnagyobb kiterjedését, innen eredt a mondás, hogy „birodalmában sohasem nyugszik le a Nap.”
Uralkodása több tekintetből is korszakhatár a középkor és az újkor közt: Ő volt az utolsó császár, akit a pápa koronázott meg, és ugyancsak ő volt az utolsó uralkodó, aki német-római császári címét megpróbálta felhasználni az európai hegemónia megszerzéséhez. Uralkodása alatt folyt a reformáció, a lovagság utolsó felkelése, az utolsó lovagi csatát az ő seregei vívták Paviánál, a legnagyobb német parasztháború, és a mohácsi csata is az ő idején zajlott le. wikipedia
Ismeretlen szerző - Sztálin
Zsukov - mint a háború után elmondta - jelentést tett arról, hogy az ellenséges légierő Kijevet, Minszket, Szevasztopolt, Vilniust és más városokat támad. A jelenés után a vezérkar főnöke megkérdezte: - Sztálin elvtárs, értette, amit mondtam? A főtitkár nehezet sóhajtott a telefonba és nem válaszolt. Bénító, kolosszális, fantasztikus súlyt érzett a vállain és alig hatolt el a tudatáig Zsukov kérdése. Lehet, hogy felötlött benne annak az üdvözlő táviratnak a szövege, melyet Hitler küldött 60. születésnapjára: "Joszif Sztálin úrnak, Kérem, 60. születésnapja alkalmából fogadja legszívélyesebb üdvözletemet, s egyúttal jókívánságaimat. Önnek személyesen jó egészséget, a baráti Szovjetunió népeinek pedig boldog jövőt kívánok..." Sztálin hallgatott. - Sztálin elvtárs, értette, amit mondtam? Végre megértette. A földi istenek is tévedhetnek, és hibáik ára elképesztően magas. Ezerkilencszáznegyvenegy, június 22-ike, hajnali 4 óra volt.
Száva István - Vámos Magda - Így élt II. Rákóczi Ferenc
II. Rákóczi Ferenc, a magyar történelem egyik legjelentősebb alakja, a róla elnevezett 1703-1711-es szabdságharc vezetője, patrónusa volt. Alakja, életének példája évszázadokon át a szabadságra vágyó, érte harcoló emberek jelképe. Színes korrajz, izgalmas események és egy nagyszerű életpálya bontakozik ki ebből az írásból, melyet a szokottnál is gazdagabb képanyag tesz még változatosabbá, még érdekesebbé.