Kiss Károly az első hivatásos katonatiszt, akit irodalmi és tudományos munkássága alapján a Magyar Tudós Társaság 1831-ben levelező tagjává, majd 1840-ben hadtudományi rendes tagjává választott. Kiss egész életében a nemzeti függetlenség, a polgári átalakulás és a tudományos haladás ügyét szolgálta. A reformkorban elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar hadi műnyelv és a nemzeti hadtudomány fejlesztésében; honvéd ezredesként kiemelkedő szerepe volt az 1848-1849-es polgári forradalomban és szabadságharcban a nemzetőrség és a honvédsereg szervezetében, kiképzésében; az abszolutizmus időszakában hadtörténészi tevékenységével segítette elő az önálló magyar hadügy eszméjének ébrentartását. Élete és munkássága érdekes fejezete a magyar tudománytörténetnek.
Kapcsolódó könyvek
Dennis Showalter - Patton és Rommel
George S. Patton tábornok. Nyelve olyan éles volt, mint az általa egykor forgatott lovassági kard, haragja pedig mindent elsöprő - mint harckocsihadosztályainak rohama. Faragatlan, néha pózoló magatartása és a parancsnok társait, valamint a közvéleményt egyaránt nyugtalanító, konfliktust kereső beállítottsága ellenére Patton fellépése tiszteletet parancsoló volt. Ha feljebbvalói szabad kezet adtak volna neki, az amerikai hadsereg már 1944 szeptemberében diadalt arathatott volna Berlinben. Erwin Rommel tábornok. A harctéren nem tűrt ellentmondást, bátorságát még az első világháború lövészárkaiban bizonyította, amiért is megkapta a "kék Max"-ot (Pour le Mérite). Frontharcos volt, aki katonáinak példát mutatva a harckocsi lövegtornyából vezette ütközetbe egységeit. Az Adolf Hitler személyes biztonságáért felelős különítmény élére kinevezett Rommel mélyen elítélte a Harmadik Birodalom által elkövetett bűnöket. A Führer meggyilkolását célul tűző összeesküvésben való szerepvállalása miatt bukott katona lett belőle. Egy rövid észak-afrikai összecsapástól eltekintve e két legendás hadvezér soha nem találkozott a fronton. A Patton és Rommel az első önálló mű, mely áttekinti a - katonáik által csodált, ellenfeleik által elismert, vezetőik által ugyanakkor egyaránt gyűlölt - két tábornok párhuzamos életrajzát. Hogyan kovácsolódott vitézségük az I. világháború poklában? Hogyan jutottak előre a katonai ranglétrán, míg be nem következett az elkerülhetetlen összeütközés a politikai vezetéssel? Dennis Showalter hadtörténész, miközben választ ad e kérdésekre, élethű portrét fest e két férfiról, kiknek a hadviselés módszertanát gyökeresen megváltoztató harci stratégiái ma is a tananyag részét képezik a világ katonai főiskoláin.
Eugene B. Sledge - Pokol a Csendes-óceánon
Eugene B. Sledge második világháborúban nagy hírnevet szerzett tengerészgyalogos hadosztályban, az 5-ös tengerészgyalogosok 3. zászlóaljában szolgált Peleliun és Okinaván. Feljegyzéseit, naplójegyzeteit Újtestamentumában rejtegette. Ebből született a Pokol a Csendes-óceánon című könyv, amely végtelen egyszerűséggel és őszinteséggel meséli el, mit élt át egy tengerészgyalogos a csendes-óceáni hadszíntéren vívott brutálisan kegyetlen háborúban. Mi mentette meg, mi fenyegette és mi változtatta meg az életét. Elmeséli azt is, hogyan tanulta meg gyűlölni és gyilkolni - később szeretni - embertársait.
Ács Tibor - Bolyai János új arca – a hadi mérnök
A Bolyai János életéről és munkásságáról szóló irodalom többféle képet vázolt fel a matematika óriásáról, a zseniális gondolkodóról, azonban 15 esztendeig tartó katonaéletében, 27 esztendeig tartó nyugdíjas mérnöktiszti életében sok még az ismeretlen, feltáratlan terület.
Bolyai új arcának, a hadi mérnöknek hiteles rekonstrukciójához újabb, megbízható elsődleges forrásokat nyújtanak azok a többségében még feldolgozatlan és feltáratlan katonai iratok és dokumentumok, melyeket az MTA Könyvtár Kézirattárának és a marosvásárhelyi Teleki–Bolyai Könyvtár Bolyai-gyűjteményei, a budapesti Hadtörténelmi Levéltár és a bécsi Kriegsarchiv fondjai őriznek. A szerző ezekben a gyűjteményekben végzett kutatómunkájának eredményeként készült könyve első részében az ifjú Bolyai életében a bécsi mérnökakadémiai évek históriáját mutatja be, majd felvázolja hadi mérnöki pályafutását és korszakalkotó geometriai fölfedezését, mérnöki szolgálatának és működésének temesvári, aradi, lembergi, olmützi eseményeit és történéseit, végül a „nyugalmazott ingenieur kapitány” életének hétköznapjait és alkotásait.
A kötetet okmánytár zárja. Az ott közölt dokumentumokból a Bolyai-kutatás előtt 120 irat eddig teljesen ismeretlen volt.
Markó Árpád - Egy elfelejtett magyar író-katona
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ordas Iván - Simonyi óbester
A kuruc szabadságharc vereségétől a negyvennyolcas forradalomig terjedő száznegyven esztendő a legkevésbé ismert korszaka hadtörténelmünknek. Ezen belül is van egy fél évszázad, amelyről a köztudatban a halványnál is halványabb kép él: ez a Mária Terézia halálától a reformországgyűlésekig eltelt kereken ötven esztendő. A regény hőse ezt a viharos fél évszázadot küzdötte végig. A nagykállói nagy vágó-mészáros fia Simon Józsefnek született, szinte kölyökkorában katonának állt, s közhuszárból lett Simonyi József ezredessé, olyan korszakban, amikor a Habsburgok nagy ellenfelének, Napóleonnak a hadseregében a nála jóval kevésbé vitéz és eredményes harcosok jóval fiatalabb fejjel tábornagyságig, sőt hercegségig vitték. A lenyűgözően érdekes regény széles korkép hátterében ábrázolja a "legvitézebb huszár" izgalmas kalandokban bővelkedő életét.
Adorján Andor - Híres katonák
Ez a könyv Adorján Andor "Nagy katonák" című művének változatlan utánnyomása Híres katonák címmel. Az eredeti megjelent a Karriérek Kiadóhivatalnál Budapesten 1912-ben.
Ismeretlen szerző - Ego sum Gallicus captivus
1940., 1941., 1942., 1943 ... a második világháború vészterhes, sorsfordító évei. A lengyelországi német büntetőtáborokból, de Ausztriából is százával szöknek át a francia hadifoglyok, vállalva az ismeretlen veszedelmeket, úttalan utakon, kalandos körülmények közepette a szomszédos Magyarországra, amelyről csupán annyit tudnak, hogy bár a németek szövetségese, nem áll hadban Franciaországgal. Némelyek még azt is tudni vélik, hogy ebben a furcsa országban, "Pannóniában", még érvényesek azok az ősi törvények, amelyeket Szent István király hozott valaha, ezer esztendeje.
És a szökevények nem csalatkoznak. A magyarok befogadják őket, és az az ezernyi francia, akit a háború vérzivataros esztendeiben erre a földre vezérelt csillaga, személyesen megtapasztalhatta, hogy még nem veszett ki az emberség a világból.
Az egykori francia hadifoglyok emlékezései fölelevenítik a viszontagságos szökés izgalmát, az internáltság ezernyi, olykor humoros részletét, az akkori Magyarország munkás hétköznapjait, majd a német megszállás és a nyilas terror emberirtó iszonyatát.
gyűjteményünk az emberi helytállásnak és hűségnek, a szolidaritásnak és hazaszeretetnek állít emléket.
Zachar József - Póka-Pivny Aladár - Az amerikai függetlenségi háború magyar hőse
1944. szeptember 16-án bocsátották vízre a floridai Jacksonville-ben a Kováts Mihály nevű hajót, amely azonnal bekapcsolódott a fasiszták elleni háborúba.
1955. április 15-én az Amerikai Egyesült Államok szenátusa május 11-ét Kováts Mihály-emléknappá nyilvánította. 1978. január 6-án Cyrus Vance külügyminiszter Budapesten, az Országházban így beszélt: ...Fiatal köztársaságunk, amely függetlenségi harcát vívta, hálával fogadta Kováts Mihály ezredest, aki segített George Washington tábornok lovassági alakulatainak megszervezésében és kiképzésében. Kováts ezredes életét áldozta az amerikai függetlenségért Dél-Carolinában, a charlestowni csatában.
1979-ben Karcagon, a Győrffy István Nagykun Múzeumban Kováts Mihály életét bemutató kiállítás nyílt, amelynek rendezésében részt vállalt a Hadtörténelmi Intézet és Múzeum, valamint a Magyarok Világszövetsége is. Talán e néhány mozaik után is kialakult az olvasóban a kérdés: ki ez az ember, akiről hajót neveznek el, akinek halálának napját emléknappá nyilvánítja az amerikai szenátus, akiről megemlékezik az Egyesült Államok szenátusa, akinek életéről kiállítás nyílt.
Ezekre a kérdésekre is válaszol az a két kontinensre kiterjedő kutatómunkával összeállított életrajz, melyet Zachar József az 1974-ben elhunyt Póka-Pivny Aladár tudományos hagyatékának felhasználásával, saját magyarországi, ausztriai és németországi kutatásaira támaszkodva írt.
Charles Messenger - Az utolsó porosz
A II. világháború egyik legnagyobb kérdése, hogy a német tábornokok nagy része miért maradt a végsőkig hű Hitlerhez. A válasz egyetlen ember, Gerd von Rundstedt, a porosz hadsereg rangidős tisztjének alakjában keresendő, aki sok éven át volt a Wehrmacht meghatározó személyisége. Charles Messenger, hogy Gerd von Rundstedt élettörténetének és katonai karrierjének fontosságát kihangsúlyozza, a XX. századi német történelem tablójára helyezi alakját, különös hangsúlyt fektetve a Hitler-korszak viharos éveire.
Otto Carius - Tigrisek a sárban
A II. világháború fémes üvöltéssel vette kezdetét, ahogyan a német Villámháborús gépezet keresztül robogott Európán, melyet a XX. század legfélelmetesebb fegyverei vezettek: a páncélosok. A német páncélosok erejét semmi sem testesíti meg jobban, mint a hírhedt Tigris.
Otto Carius páncélos parancsnok, e könyv szerzője első kézből vezeti az olvasót a csaták sűrűjébe, tele vérrel, füsttel, sárral és puskaporral, melyek oly gyakori velejárói voltak az elit német harcoló alakulatok mindennapjainak. Carius volt az egyik legsikeresebb Tigris parancsnok, több mint 150 ellenséges harckocsit semmisített meg és bátorságáért kitüntették a Lovagkereszttel, tölgyfalombokkal.
Molnár Imre - A fővezér
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Földes Péter - Az utca hadvezére
Dr. Landler Jenő élete
Kovács István - Honvédek, hírszerzők, légionisták
,,1891. június 15-én Felicjan Szybalski, az 1849-ben Magyarországon harcolt lengyel légió 2. dzsidásezredének egykori tisztje gazdagon díszített fényképalbumot ajándékozott a Nemzeti Múzeum könyvtárának. Az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött album a magyar szabadságharc több mint százhúsz lengyel résztvevőjének fotóját tartalmazza. Plohn József mellett így Szybalski nevéhez fűződik a ,,világcsoda-küzdelemben vérrel áldozók" arcképcsarnokának megteremtése. Plohn József masinája elé állította, ültette az öreg honvédeket, a gazdag vállalkozó, művészetpártoló ,,Felicjan úr" pedig 1888. március 15-én újsághirdetésben kérte egykori bajtársait, hogy fényképüket, rövid életrajz kíséretében küldjék el neki. Az Oszmán Birodalomban 1849 késő nyarán oltalomra talált lengyel menekültek névsorán kívül - amelyet parancsnokuk, Józef Wysocki tábornok tett közzé emlékiratában - a Szybalski-album fotói sarkalltak arra, hogy a szabadságharc lengyel résztvevőinek életrajzi adatait összegyűjtsem. Amikor huszonnyolc évvel ezelőtt a kutatásba fogtam, nem gondoltam, hogy e munka évtizedekig fog tartani, és azt sem, hogy több mint 3400 ember életét örökíthetem meg. Van, akiét egy mondattal, van, akiét tíz oldalon..."
Miloslav Stingl - Indiánok hadiösvényen
Indián lovasok száguldanak a prérin, fejük fölött tomahawkot forgatnak, arcukat harci színekre festették. Ez a hadiösvényt járó indiánok jellegzetes képe.
A legdicsőbb indián harcosok, Pontiac, Ülő Bika, Vakmerő Ló, Vörös Felhő, a nagy Geronimo és sok más híres törzsfőnök sorsával, a legjelentősebb indián háborúk történetével ismertet meg bennünket ez a könyv, dr. Miroslav Stingl, a neves amerikanista tudós műve. Történelmi források alapján számol be mindenről, ami a hadiösvényre lépett indiánok életével, szokásaival, lelkivilágával összefügg. Együtt járjuk hőseinkkel a szakadatlan és nemegyszer könyörtelen harcok tövises útját, elkísérjük őket messzi északra, az áthatolhatatlan erdőrengetegekbe, a végtelen prérikre és a csatatérré vált távol-nyugati aranymezőkre. Megtudjuk, milyen emberek voltak a nyomkeresők, hogyan avatkoztak az indiánok sorsába a hírhedt prémvadászok, a „tüzes vizet” árusító lelketlen kufárok és az aranyláz megszállottjai. Az sem marad titok előttünk, hogy miért skalpoltak az indiánok, és miért gyötörték halálra hadifoglyaikat.
Harminc fejezetre tagozódik a könyv – egy jobb sorsot érdemelt, nagyszívű nép történetének tragikus mozaikja –, s izgalmas meseszövés dolgában a winnetoui drámával vetekedik.
Dr. Miroslav Stingl több etnográfiai tanulmányúton vett részt Amerikában és a világ egyéb tájain. Legutóbbi nagy „világkörüli útja” alkalmával hónapokat töltött az Egyesült Államok és Kanada indiánlakta körzeteiben, s gyűjtötte könyve anyagát. Így született meg ez a mű, amely méltán megérdemli, hogy igaz ügyért harcoló, bátor és töretlen hitű hőseit őszinte szeretetünkbe fogadjuk.
Eugene B. Sledge - With the Old Breed
“Eugene Sledge became more than a legend with his memoir, With The Old Breed. He became a chronicler, a historian, a storyteller who turns the extremes of the war in the Pacific—the terror, the camaraderie, the banal and the extraordinary—into terms we mortals can grasp.”—Tom Hanks
“In all the literature on the Second World War, there is not a more honest, realistic or moving memoir than Eugene Sledge’s. This is the real deal, the real war: unvarnished, brutal, without a shred of sentimentality or false patriotism, a profound primer on what it actually was like to be in that war. It is a classic that will outlive all the armchair generals’ safe accounts of—not the ‘good war’—but the worst war ever.”—Ken Burns
Sombori Sándor - Gábor Áron
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ungváry Krisztián - Hősök?
A magyar főváros hetvenöt évvel ezelőtt kezdődő ostroma ma is a történelmi emlékezet kitüntetett színhelyének számít - olyasfajta eseménynek, amely újra és újra ideológiai és politikai csatározások áldozatául esik. A korábban uralkodó, antifasiszta értelmezéssel szemben az utóbbi évtizedek szélsőjobboldali emlékezetkultúrája már "hősökként" ünnepli a kitörésben részt vevő katonákat, miközben egyre kevesebb szó esik a történelmi tényekről és az esemény szereplőinek valóságos mozgatórugóiról.
Ungváry Krisztián _Budapest ostroma_ című, számos hazai és nemzetközi kiadást megélt, páratlanul népszerű kötete után ezúttal a csatában részt vevő német katonai elitet vizsgálja: kollektív életrajzgyűjteménye azokat a német katonákat veszi sorra, akik fontos vezető beosztásban vettek részt a fővárosi harcokban, vagy budapesti tartózkodásuk alatt előkelő kitüntetésekben (Vaskereszt Lovagkeresztje, Német Aranykereszt) részesültek.
A történész az érintett személyek kapcsán részletesen szól pályájuk magyarországi vonatkozásairól, ezen belül is a főváros ostromában játszott szerepükről, a Budapesten nyomon követhető mozgásukról, a velük kapcsolatba hozható eseményekről, valamint a kitörési kísérletben való részvételükről.
A több évtizedes, aprólékos kutatómunka eredményeként megszülető százhuszonhárom életrajz fókuszában hús-vér emberek állnak, akiknek esendőségeik és erényeik csak együtt kezelhetők. A történeteikből kirajzolódó nagyszabású tabló egyaránt rámutat a német katonai életpályák különbségeire, a hőskultusz ellentmondásaira és a világháború borzalmaira.
UNGVÁRY KRISZTIÁN (1969) történész fő érdeklődési területe elsősorban a 20. század politikai és hadtörténete, illetve az emberek viszonya saját történelmükhöz. Számos nagy visszhangot kiváltott történeti munka szerzője. _A Horthy-rendszer mérlege_ című akadémiai disszertációjával elnyerte az MTA doktora címet.
Fekete Sándor - Így élt Napóleon
Fekete Sándor 1963 és 1975 között az MTA Irodalomtudományi Intézet munkatársa. Ezekben az években jelennek meg alapművei a Petőfi-kutatás tárgykörében, valamint népszerű, ismeretterjesztő munkái a reformkor nagy alakjairól, Széchenyiről, Kossuthról, valamint a nagy francia forradalomról.
Fekete Sándor műve, a jól ismert "Így élt..." sorozat egyik tagja.
Kovács István - Így élt Bem József
Az 1848-49-es magyar szabadságharc hősének, az erdélyi hadjárat fővezérének állít emléket fiatal költőnk első nagyobb prózai írásában.
A szerző részletesen bemutatja Bem "előéletét", elsősorban a harcoláshoz értő és ezért lelkesedő katonát. "Bemről elmondható – írja –, hogy született katona, de hogy született forradalmár lett volna, az távolról sem." De jó hazafi volt, úgy érezte, hogy hazája ügyét szolgálja, amikor az elnyomott jobbágyokért emel szót.
Kovács István sokoldalúan és szeretettel állítja elénk Bem Józsefet, az 1848-49-es magyar szabadságharc egyik vezéralakját. Az életrajzot sok, eddig ismeretlen fénykép díszíti.
Jared Cade - Agatha Christie és a hiányzó tizenegy nap
1926. december 3-án eltűnt otthonából egy közepesen ismert angol krimiszerző. 1926. december 14-én este, mikor férje azonosította egy harrogate-i szállodában, már a világ egyik leghíresebb asszonya volt Agatha Christie. A közbeeső tizenegy napban egész Anglia őt kereste, megtalálójának magas összegű jutalmat ígért egy napilap, médiumok kinyilatkoztatásait olvashatták az érdeklődők, az Amerikai Egyesült Államokban is újsághír lett belőle. Amikor végre megkerült, mindenki azt várta, interjúkat ad és elmagyarázza, mi történt az alatt a tizenegy nap alatt. De Agatha Christie egy nyilatkozatot kivéve soha nem volt hajlandó beszélni róla.
Jared Cade angol újságíró elhatározta, hogy utánajár a titoknak. Először is elolvasott mindent, amit valaha összeírtak a világ legismertebb eltűnéséről, aztán elkezdte felkutatni a még élő szemtanúkat, illetve a hajdani szemtanúk családtagjait. És eközben bukkant a kincsesbányára: Agatha Christie gyerekkori barátnőjének, sógornőjének lányára, aki mindent elmesélt, amit anyjától csak hallott, ráadásul olyan fényképekkel is megajándékozta, amelyeket még soha nem publikáltak.
Ezt a könyvet Agatha Christie nem hivatalos életrajzának is nevezhetjük, hiszen az eltűnés előtti és utáni éveiről is beszámol. Izgalmas, új nézőpontú mű egy tehetséges és bölcs asszonyról.