Kapcsolódó könyvek
Hegedűs Gabriella - Az örökbefogadás ajándéka
Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik az örökbefogadást fontolgatják, ajánljuk azoknak a családoknak, barátoknak, akik támaszt szeretnének nyújtani a környezetükben élő örökbefogadás előtt állóknak, ajánljuk azoknak a szülőknek, akik már örökbe fogadtak, és ajánljuk mindazoknak, akik kíváncsiak arra, hogy mi is valójában az örökbefogadás, milyen utat kell bejárni, míg végre azok a családok is megismerkedhetnek a gyermekvállalás, -nevelés boldogságával, akiknek az "igazi" gyermekáldás nem adatott meg. Ismerkedjenek meg könyvünk szereplőivel, akik nyíltan, őszintén mesélnek - örüljenek velük együtt az "ajándéknak", aki nem más, mint az immár igazi családban élő, boldog gyermek.
Jane Nelsen - Pozitív fegyelmezés
Jane Nelsen pozitív fegyelmezésről szóló könyve szokatlan hangot üt meg a magyar gyereknevelési irodalomhoz szokott olvasó számára. A szerző leleplezi, hogy a hagyományos büntetőeszközök a gyerek megalázására épülnek, amire ép lelkű gyerek csak ellenállással vagy önfeladással reagálhat. A könyv célja, hogy segítsen a bevett fegyelmezési eszköztárunkat olyan eszközökkel leváltani, amelyek határozott korlátokat állítanak, de egyben jellemformálóan hatnak, a felelősség és az életismeret irányába terelik a gyereket, miközben mentesek a megalázástól és az öncélú, rejtett bosszúvágytól hajtott büntetéstől. Nem kell ezt szégyellni: Nelsen fegyelmezni akar, de pozitív, azaz a személyiségfejlődést és a kapcsolatokat előrevivő formában. A Pozitív fegyelmezés hasznos tippeket, eszközöket adhat azoknak, akik az egyensúlyt keresik szabadon engedés és korlátozás között. A könyv egyaránt szól szülőknek és tanároknak – mindenkinek, aki a hagyományos eszközöket valóban hatékonyakkal szeretné leváltani, vagy ilyeneket is beépíteni az eszköztárába. A Pozitív fegyelmezés hasznos és gondolatébresztő adalék bármely gyerekekkel foglalkozó ember számára.
Kim John Payne - Egyszerűbb gyermekkor
A világhírű pszichológus-pedagógus szerző műve több országban valóságos mozgalmat indított el: szülőkét, akik nem hagyják, hogy korunk konzumkultúrája bedarálja őket, és egy élhetőbb, tartalmasabb, szebb gyermekkort kívánnak lányaiknak és fiaiknak biztosítani.
Ez a könyv arról szól, miként csökkenthetjük gyermekeink életében a fékevesztett tempót, a stresszt, a képernyők uralmát, a tárgyak, tevékenységek és tagolatlan információk sokaságát, melyek anélkül árasztják el és teszik függővé őket, hogy igazi örömet nyújtanának nekik. (Sőt: közvetlenül járulnak hozzá ahhoz, hogy napjainkban egyre több a különböző pszichológiai „címkével” ellátott – hiperaktív, figyelemzavaros, magatartászavaros – gyerek.)
A könyvben leírt egyszerűsítési rendszer minden családban megvalósítható, feltéve, hogy megvan a szándék és az elkötelezettség. A lépéseket nem teendőjegyzéknek, hanem menünek kell tekinteni, melyből az olvasó választhatja ki a saját családjában megvalósítható és fenntartható pontokat.
A szerző nem „könnyen, gyorsan” típusú instant megoldásokat kínál, hanem egy szemléletmódot: a gyermekkor tiszteletét. Ettől azonban nemcsak gyermekünk fog megkönnyebbülni, de mi magunk is felszabadítónak találjuk majd az egyszerűsítéssel nyert bensőségesebb, melegebb családi légkört és szülői hitelességünk növekedését.
„Kívánom, hogy minél több szülőhöz jussanak el a könyv mindennapi életben hasznosítható ötletei. Nem fognak csalódni – egy más minőségű családi életet jósolok mindenkinek, aki kipróbálja. Én már megtettem: azóta nagyokat lélegzem, a családommal együtt.”
László Zsuzsa
oktatásszociológus
Kollár János - Ugye te vagy az igazi anyukám?
Jó szívvel ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak,
- akik foglalkoznak az örökbefogadás gondolatával, ezért gyakorló örökbefogadókkal és szakemberekkel készült beszélgetéseket szeretnének olvasni,
- akik örökbefogadó szülők, mert megismerhetik sorstársaik tapasztalatait és véleményét,
- akik nehéz helyzetben vannak, mert nem tervezett gyermeket várnak, hiszen választ kaphatnak kérdéseikre, megismerhetik a rendelkezésükre álló segítség különböző formáit, és ezek ismeretében lehetőségük nyílik arra, hogy sorsukon változtassanak,
- akik az örökbefogadás területén dolgozóként szeretnék szélesíteni tudásukat,
- akik leendő szakemberként e területet választják hivatásuk gyakorlásához,
- akik "laikusként" érdeklődnek az örökbefogadás témája iránt,
- akik egyszerűen csak szeretnének bepillantást nyerni más emberek sorsába, és
- akik kíváncsiak, milyen válasz adható arra a kérdésre: Ugye Te vagy az igazi anyukám?
Dávid-Kacsó Ágnes - Örökbefogadás és nevelőszülőség a segítő szakember szemével
A könyv tárgyalja az örökbefogadás jelentését, formáit, az örökbefogadás sajátos kérdéseit, az örökbefogadást, mint a gyermekvédelem egyik lehetőségét, a családi elhelyezés szakaszait, klinikai kérdéseit, a sikeres elhelyezés feltételeit, illetve a speciális igényű gyermekek örökbefogadását vagy gondozását.
Fekete-Sipos Márti - Igazibb az igazinál
Egy budapesti gyermekotthonban egy kislány ücsörög a bőröndje mellett. Nem hajlandó kipakolni. Bizonygatja, hogy érte jön a nevelőapukája, de hiába várja. Egy fővárosi kórház parkjában egy nő kilenc hónap minden fájdalmát könnyeibe gyűjti. A bőröndjénél csak a lelke nehezebb. Felnéz az emeletre, legszívesebben felrohanna, karjaiba venné a kisfiát, akit otthagyott, és bocsánatot kérne tőle, de már nem teheti. Számtalan hasonló bőröndről hallani: ki az elképzelt és elgyászolt gyermek emlékét őrzi benne, ki a képzeletében élő anyát és apát várja utóbbi fedelén üldögélve. A gyermeknek az "örökre", a leendő szülőnek pedig a "sajátom" kifejezésbe vetett hitét kell megújítania.
Susan Stiffelman - Gyereknevelés hatalmi harcok nélkül
Folyamatosan áll a bál otthon? Gyermekünket reggelente képtelenség kiimádkozni az ágyból, majd időben útnak indítani az iskola felé? Este kizárólag hosszas fenyegetőzéssel és alkudozással vehető rá, hogy nekilásson a leckének, miközben szinte lehetetlen elvonszolni a számítógép elől? Ha valami nem úgy van, ahogy szeretné, rögtön dacolni kezd, nyafog, hisztizik, mire persze bennünk is felmegy a pumpa? Volt egyáltalán egy nyugodt napunk mostanában?
Itt az ideje, hogy legyen! Susan Stiffelman, a neves pszichoterapeuta állítja: a kényszer csak ellenállást és konfliktusokat szül. A Gyereknevelés hatalmi harcok nélkül arra buzdít, hogy álljunk át gyermekünk oldalára. Hiszen végtére is egy csapat vagyunk! Legyünk higgadt, magabiztos hajóskapitányok közös életünk tengerén, szélcsendben és viharban egyaránt! Ha erős támaszként állunk csemeténk mellett a legválságosabb pillanatokban is, ha értékeljük egyedi tulajdonságait, ha képesek vagyunk a jelenben élni és örülni az együtt átélt pillanatoknak, hamarosan úgy fogjuk érezni: gyermekünket kicserélték.
Csempésszük vissza a békét mindennapjainkba!
SUSAN STIFFELMAN a kaliforniai Malibuban élő család-, házasság- és okleveles pszichoterapeuta, a The Huffington Post nagyra becsült szülői életvezetési tanácsadója. Útmutatásai a világ minden táján emberek életét változtatják meg.
David Elkind - Hajszolt gyerekek
Valamennyien boldog és az élet kihívásaira sikeres válaszokat adó felnőtteket szeretnénk gyerekeinkből. Szemünk fénye már óvodásként úgy kezeli a tabletet, hogy elbújhatunk mellette, iskolásként különórán gyakorol idegen nyelveket, edzésről edzésre rohan, és korrepetálásra jár azokból a tárgyakból, amelyek kevésbé mennek neki - hiszen a maximalizmust nem lehet túl korán elsajátítani. Vagy mégis? Tulajdonképpen mi az, hogy "túl korán"?
A gyerekeket egykor kis felnőtteknek tekintették, és a felnőtt világ logikáját igyekezték rájuk erőltetni. Manapság ismét ez a helyzet: a gyermekkort a megszűnés veszélye fenyegeti. Loholó világunkban már a legkisebbek is loholnak. Miközben arra vágyunk, hogy szilárd alapokra építkezhessenek, kirántjuk a lábuk alól a talajt, és kihívástól kihívásig kergetjük őket. Elfelejtettük volna, hogy a legfontosabb feladatuk a szabad játék és a kibontakozás? David Elkind mára klasszikusnak számító könyve, a Hajszolt gyerekek arra keresi a választ, hogyan óvhatjuk meg gyerekeinket a modern világ okozta stressztől, a média sugallta hamis ideáloktól és a kortárs csoport nyomásától. Mit tegyünk, ha általános iskolás lányunk mindenáron sminkelni szeretné magát, fiunknak pedig határozott elképzelései vannak kedvenc ruhamárkáit illetően? Tényleg akkor bánunk egyenrangú félként csemeténkkel, ha megosztjuk vele kétségeinket és szorongásainkat? Valóban gondoskodóak vagyunk, ha terápiára küldjük problémás gyerekünket? Lassítsunk le! Ne akarjunk edzők vagy tanárok lenni! Legyünk egyszerűen csak szülők, hogy gyerekeink is úgy viselkedhessenek, ahogy viselkedniük kell: gyerekként.
DAVID ELKIND a massachusettsi Tufts University professzora, fő szakterülete a gyermeki fejlődés. Tudományos munkásságát világszerte elismerik, népszerűsítő gyermeknevelési könyvei és előadásai pedig szülők tízezreinek nyújtanak segítséget. Cape Codban él feleségével él, három fia és négy unokája van.
Jo Frost - Szuperdada
"A nevelés azt jelenti, hogy meleg szeretettel fordulsz a gyerek felé, ám határozott vagy, amikor arra van szükség." Jo Frost tizenöt éve hivatásos bébiszitter. Válságkezelő szuperdadaként bebizonyította, hogy a szükséges korlátok felállításával, az alapszabályok következetes betartatásával rövid idő alatt a leggubancosabb helyzetben is látványos eredményt lehet elérni. Áldásos tevékenységét az angol szülők a Szuperdada című tévésorozatban követhették nyomon. Ez az áttekinthető, bájos humorral megírt könyv abban különbözik a hasonló kiadványoktól, hogy nemcsak az elvek szintjén igazít el, hanem a mindennapok apró válsághelyzeteiben is praktikus tanácsokkal segíti a szülőket. Néhány ügyes "technikai" fogás alkalmazásával a hatalmi harccá vált evésmizériák, a figyelemfelhívó magatartászavarok vagy az egész családot kimerítő krónikus alvásproblémák is sikeresen "átprogramozhatók".
L. Stipkovits Erika - Szeretettel sebezve
Miért követem el ugyanazokat a hibákat, amelyeket a szüleim is elkövettek?
Miért sikertelenek a kapcsolataim?
Mit üzennek érthetetlen, indokolatlan testi tüneteim?
Szüleink viselkedése, mintája jelentős hatással van arra, hogy mi magunk milyen társak, szülők leszünk. Van-e esélyünk megváltoztatni a tudattalanul beépült, akár generációkon keresztül örökített szülői mintáinkat, vagy az eredmény minden tudatos erőfeszítésünk dacára ugyanaz lesz, csak „pepitában”?
A szerző izgalmas példákon, terápiás eseteken keresztül ismerteti az egyes szülőtípusokat: a borostyán, a szülősítő, az idomár, a jó fej, a mártír, az üveghegy, a szuperszülő, az agresszor, a bátorító szülői viselkedést. Bemutatja a gyakran keveredő típusok hatásait a gyermekekre, a felnőttkori életünkre, kapcsolatainkra, és segít abban, hogy felismerjük szüleink nevelési stílusát – és szülőként, a jobbítás szándékával, sajátunkat is. Tesztjei és gyakorlatai – melyeket szüleinkkel, testvéreinkkel, párunkkal is végezhetünk – fejlesztik önismeretünket, így felnőttként életünk teljesebbé, szülői viselkedésünk, családi- és párkapcsolatunk is harmonikusabbá válhat.
„Bizony tőlünk is függ, hogy amikor átadjuk ismeretlen örökségünket, a szüleinktől, őseinktől kapott viselkedési mintáink, értékeink, hiányaink, történeteink, titkaink, örömeink és vágyaink sokaságát gyermekeinknek, az Pandora szelencéje vagy kincsesládika lesz-e számukra.”
L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, hipnoterapeuta. Több évtizedes tapasztalattal rendelkezik pszichés és személyiségzavarok, családi, párkapcsolati és életvezetési problémák feltárásában és kezelésében. Számos helyen tanít, rendszeresen publikál és országszerte tart előadásokat. Az Integratív Pszichoterápiás Egyesület, a Magyar Hipnózis Egyesület, a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Pszichológiai Társaság tagja.
Singer Magdolna - Ki vigasztalja meg a gyerekeket?
„Visszatartom a dühömet. Ha kiengedném, akkor megtelne vele az egész szoba.”
„Azt képzeltem, hogy akit szeretek, annak baja esik, mert én rossz vagyok.”
„Nem volt egy élő lélek, aki megértett volna, és ez végtelenül magányossá tett. Megtanultam a leckét, hogy tapintatból erről nem beszélünk."
Vajon mit élnek át a gyerekek, amikor szüleik válnak, vagy amikor elvesztik egy közeli családtagjukat? Mire van szükségük ezekben a nehéz időkben? És ki vigasztalja meg őket, ha a szülők saját fájdalmukban, dühükben nem tudnak feléjük fordulni?
Súlyos veszteség idején a gyerekek legtöbbször nem tudják megfogalmazni, min mennek keresztül. Modern világunkban ráadásul a gyász tabu: a felnőttek sokszor saját érzéseikkel sincsenek tisztában, nemhogy a gyerekekével. Így a hiány meggyászolásában – ha egyáltalán megtörténik – a kicsik általában magukra maradnak, és ez a magány és elhagyatottság felnőttéletükre is kihat.
Singer Magdolna gyászterapeuta bevezet minket egy rejtett világba: gyerekek és felnőttek mesélnek fiatalon átélt veszteségeikről, és arról, miként tudtak megküzdeni fájdalmas érzéseikkel. Harminc különálló történet segít megérteni, mit éreznek és észlelnek a gyermekek válás és halotti gyász idején, a megható önvallomásokból pedig az is felsejlik, hogyan vigasztalhatjuk, támogathatjuk őket életük e nehéz szakaszában.
„A felelősség és a szeretet ébresztő csengője ez a könyv. Értsük meg a gyermek veszteségeit és tanuljuk meg gyámolítani, érteni, átérezni és megfelelően viszonyulni a sebzett lélekhez! Ne feledjük, ez lesz a gyermek mintája, ahogyan majd ezt teszi ő is saját gyermekével!”
dr. Bagdy Emőke, a pszichológia professzora
Mary Higgins Clark - Kristin Hannah - Stella Rimington - Ben Sherwood - Éjjeli bagoly / Bármit a szerelemért / Végveszélyben / Charlie St Cloud halála és élete
Mary Higgins Clark: Éjjeli bagoly
Valami nagyon nincs rendben a Stonecroft középiskola egyik évfolyamának huszadik érettségi találkozóján. Hét barátnő közül, akik annak idején mindig ugyanannál az ebédlőasztalnál ültek, öten meghaltak az utóbbi két évtized során. A hatodik lány rejtélyes körülmények között eltűnik az ünnepségsorozat közben. Teljesen világos, hogy ez nem lehet véletlen. De vajon kinek lehetett köze az eltűnésekhez a Stonecroftban végzett diákok közül? És miért? Újabb izgalmas krimi a műfaj koronázatlan királynőjétől.
Kristin Hannah: Bármit a szerelemért
Az elveszett álmok súlya alatt magába roskadó Angie Malone visszaköltözik szülővárosába, ahol zajos, szerető és kissé bolondos családja várja tárt karral. Arra számít, hogy talán nemrég meghalt édesapja éttermének felvirágoztatása változást hozhat az életébe. Összetalálkozik egy fiatal lánnyal, és az is lehet, hogy a változás valahonnan máshonnan érkezik. Szívbemarkoló történet, amely az anyaság csodájáról szól, és arról, mi mindenről mondunk le boldogan a szeretetért.
Stella Rimington: Végveszélyben
A brit titkosszolgálatok tudomást szereznek róla, hogy terroristatámadást terveznek egy angliai célpont ellen. Az MI5-nél dolgozó Liz Carlyle azt a nem könnyű feladatot kapja feletteseitől, hogy derítse ki, ki lehet az akció végrehajtója, és ki vagy mi ellen irányul. Az először kilátástalannak tűnő nyomozás során Liz eljut a norfolki partokig, ahol a terroristákról a kép kezd végre összeállni... Bemutatkozó regényében az MI5 korábbi igazgatója közkinccsé teszi a brit titkosszolgálat belső működését.
Ben Sherwood: Charlie St Cloud halála és élete
Amikor Charlie St Cloud a szomszéd kölcsönvett autóját összetöri, és a balesetben az öccse, Sam életét veszti, Charlie megesküszik, hogy sohasem felejti el a testvérét. Tizenhárom évvel később, amikor abban a temetőben dolgozik, ahová Samet eltemették, Charlie találkozik Tess Carroll-lal, a nagyon szemrevaló lánnyal, aki vitorlázik is. Ahogy erősödik a kapcsolatuk, Charlie arra kényszerül, hogy számára addig szinte elképzelhetetlen döntést hozzon. A szokatlan témájú regény választ keres az élet nagy kérdéseire.
Glenn Doman - Janet Doman - Hogyan sokszorozzuk meg gyermekünk intelligenciáját?
Glenn Doman már fél évszázada bebizonyította, hogy a kisgyermekek sokkal többre képesek, mint azt valaha is gondoltuk. Figyelemre méltó munkássága alatt, mely során azt kutatta, hogy miért tanulnak gyorsabban a gyerekek hatéves korukig, mint később, gyakorlati módszereket is kidolgozott. Az Institutes for the Achievement of Human Potential Intézet alapítójaként olyan programokat alkotott, amelyeket a szülők otthon is könnyedén elvégezhetnek gyermekükkel. A Hogyan sokszorozzuk meg gyermekünk intelligenciáját? című könyv átfogó programot biztosít, ami megmutatja, milyen egyszerű és örömteli a gyermeket olvasni tanítani, segíteni megértetni vele a matematikát, és bővíteni ismereteit, tudását. Elmagyarázza, hogyan kezdjük el, majd miként bővítsük a programot, hogyan szerezzük be a szükséges kellékeket, és azt, hogy milyen módon fejleszthetjük gyermekünk tanulási képességeit. Követve az egyszerű napi programot, az Ön gyermeke is megtapasztalhatja a tanulás örömeit, ahogy több millió gyermek megtapasztalta már szerte a világon. A Hogyan sokszorozzuk meg gyermekünk intelligenciáját? című könyvvel babáját/gyermekét olyan jelentős előnyökhöz juttathatja, amelyek egész további életére kihatással lesznek.
Ismeretlen szerző - Mindenkinek jár a család
Mitől család egy család? Egy férfi és egy nő szeretetkapcsolata már azzá teszi, vagy kötelékük nem volna teljes gyerekek nélkül? Mi mindent képes megtenni az ember azért, hogy utódai legyenek? Hogyan szerethetünk valakit a sajátunkként úgy, hogy nem a mi vérünkből jött a világra? És mi a helyes törekvés: gyermeket találni az arra áhítozó pároknak, vagy a kitaszított fiúknak, lányoknak keresni édesanyjuk helyébe anyát, édesapjuk helyébe apát?
Akár így, akár úgy, miként a Heti Válasz legújabb interjúkötetének címében is igyekeztünk megfogalmazni: mindenkinek jár a család. Jelen könyvünk 2009 óta megjelenő interjúköteteinket gyarapítja, mely sorozatunkban eddig nyolc beszélgetésfüzér született. Újdonságunkban olyan embereket mutatunk be, akik nem vér szerinti – egészséges és sérült, fehér és barna bőrű, újszülöttként vagy nagyobb korban magukhoz vett – utódokat nevelnek.
A 13 megszólaló között találjuk Miklósa Erika operaénekest, az egykori Virtuózok-győztes klarinétos Lugosi Dániel Ali nevelőapját vagy éppen Váli Dezső festőművészt. Vallomásuk messze nem öncélú kitárulkozás; épp ellenkezőleg. A kötetünkben megszólalók ezzel szeretnének másokat is hozzásegíteni ahhoz az élményhez, amit egyikük így öntött szavakba: „Mindegyik gyermekem a sajátom. Csak éppen van, amelyiket nem én szültem.”
Dr. John Townsend - Kamaszhatárok
A határvonalak-sorozat új darabja a tinédzserek szüleinek ad segítséget abban, hogy miként hozhatják ki a legjobbat a kamaszkor folyamatos változással járó, nehéz időszakából, és hogyan készíthetik fel a tizenéveseket arra, hogy megtanuljanak felelősséget vállalni önmagukért. A pszichológus szerző, aki maga is két tizenéves fiú apja bepillantást nyújt a kamaszok sajátos gondolkodásmódjába és világába, és hangsúlyozza, hogy a kamaszoknak a szülői szeretet és figyelem mellett stabil korlátokra és határokra is szükségük van. Gyakorlatias megközelítéssel mutatja be, hogy a világos határok és a megszegésükkel járó következmények hogyan segítenek a kamaszoknak az éretté válásban. Könyvében sorra veszi a kamaszkorra jellemző problémás viselkedésformákat és konfliktusforrásokat (tiszteletlenség, tanulási problémák, vitatkozás, problémás barátok, kimaradás, telefonhasználat stb.), illetve hatékony kezelésük lehetőségeit.
Kim John Payne - Melegszívű fegyelmezés
A gyereknevelésben ugyanúgy vannak korszakok és divatok, mint a kultúra minden más területén. Volt idő, amikor a szülők túlzásba vitték a fegyelmezést, és a merev hozzáállással kikényszerített engedelmesség sok nemkívánatos következményhez vezetett. Ezzel szemben ma sok szülő még a fegyelmezés gondolatát is elutasítja, mert attól félnek, hogy ezzel eltaposnák gyerekük akaratát, és nem adnának teret egyénisége kibontakozásához. Nem akarják kitenni őt sok rossz élménynek, amit nekik maguknak kellett hajdan átélniük, és persze nem tehetetlen talpnyalóvá, hanem erős akaratú felnőtté szeretnék nevelni, akitől távol áll a kritikátlan tekintélytisztelet. Mások attól tartanak, hogy a fegyelmezés elidegenítené tőlük a gyereküket.
Ám ha egy gyereknek nagyobb szabadságot adunk, mint amivel bánni képes, akkor könnyen olyan helyzetekbe kerül, amelyekben nem boldogul. Mivel nem érzi magát biztonságban, szorongó, frusztrált és zavarodott lesz, folyamatosan ellenszegül, és kihívó viselkedéssel igyekszik a szülőből válaszreakciót kicsikarni, vagy olyan dolgokról kezd rendelkezni, amelyekről a felnőttnek kellene döntenie.
Ma a gyerekek egyébként is nehéz helyzetben vannak: túl sok inger éri őket, és túl sok a bizonytalanság az életükben. Éppen ezért mára a zavarodottság és a megnövekedett szorongás vált "normálissá", és ezek fényében nincs mit csodálkozni azon, hogy otthon és az iskolában is mind gyakrabban találkozhatunk problémás viselkedéssel. Ám fontos, hogy megértsük: ilyenkor nem egyszerűen "rossz magaviseletet", hanem a biztonságérzetet hozó egyensúly meglelésére tett kísérleteket láthatunk.
Bármilyen sokra is becsüljük a szabadságot, a korlátok és határok elengedhetetlenek ahhoz, hogy egy gyerek mentális egészségben nőhessen fel, és képes legyen megfelelően tájékozódni. Mindaddig, amíg ezeket tudatosan a gyerek változó igényeihez igazítjuk, nem kell attól félnünk, hogy elnyomjuk őt, vagy megromlik a kapcsolatunk. Éppen ellenkezőleg: a korának és aktuális helyzetének megfelelő, rugalmas határok a gondoskodás és biztonság érzetét nyújtják, így a szülő és gyerek közötti kötődést is erősítik.
Kim John Payne az egyik legismertebb ma is élő gyermekpszichológus, akinek Egyszerűbb gyermekkor című műve világszerte és Magyarországon is óriási sikert aratott. Új könyvében a melegszívű fegyelmezés filozófiájával és gyakorlatával ismertet meg, melyek segítségével a kényes nevelési helyzetekben is jól reagálhatunk, hatékonyan kezelve az ellenszegülő, provokatív, követelőző és más módon problematikus megnyilvánulásokat.
"Melegszívű fegyelmezés, irányítás, ide fut ki ez a könyv, rengeteg gyakorlati tanáccsal, és láthatod: így tudsz magadnak, gyerekednek és mindnyájunknak egy jobb világot építeni."
Dr. Vekerdy Tamás
Ruby Wax - Használati utasítás az emberhez
Az emberi faj fennmaradása valóságos csoda. Mind igazi győztesnek számítunk az evolúciós éhezők viadalában, ahol egy a billióhoz az esélye annak, hogy nem békának születünk. Ettől elvileg a világ legboldogabb fajának kellene lennünk, mégsem vagyunk azok. Mi lehet az oka?
Ruby Wax humorista és mindfulness-szakértő egy idegtudós és egy buddhista szerzetes közreműködésével keres választ az élet nagy kérdéseire, amelyek mindannyiunkat foglalkoztatnak. Olyan témákat jár körül, mint az evolúció, a gondolatok és az érzelmek kezelése, a párkapcsolatok, a gyereknevelés, a jövő és az együttérzés.
A tudományos megalapozottsággal megírt kötetet a szerző a tőle megszokott humorral és saját életéből vett anekdotákkal színesíti. Az érintett témákhoz kapcsolódóan a szerzetes és Ruby mindfulness-gyakorlatokat is ajánlanak, amelyekkel megszabadulhatunk rossz szokásainktól, csökkenthetjük a mindennapi stresszt, egyúttal hosszabb és békésebb életet élhetünk.
Podonyi Hedvig - Lépésről lépésre
6 év olykor hihetetlenül nagy változásokat is hozhat: ennyi idő alatt lesz a külvilággal ismerkedő újszülött babából kíváncsi és egyre önállóbb kisiskolás. Ez a meghatározó időszak sok-sok kérdést vethet fel bennünk.
Milyen fontos fizikai változások következnek be az első 6 évben? Melyek a gyermek megfelelő fizikai fejlődésének feltételei? Hogyan segíthetjük szülőként a mozgásfejlődést, milyen esetben érdemes szakember segítségét kérnünk és milyen megoldásokkal számolhatunk?
Miként alakulnak, csiszolódnak az értelmi képességek az egyes életkori szakaszokban? Miről "szól" a gyermeksírás? Milyen a figyelemfejlődés, melyek az egyes életkorokra jellemző játéktevékenységek? Hogyan alakul a beszédfejlődés? Melyek a leggyakoribb beszédhibák és hogyan kezelhetők? Milyen módon fejleszthető a kreativitás?
Hogyan erősíthetjük gyermekünk önbizalmát, hogyan vezethetjük őt szeretettel és gondoskodóan az önállósodás felé? Mivel támogathatjuk érzelmi és szociális képességeinek kibontakoztatásában, hogy felnőttként is jól szót értsen másokkal és hogy örömteli kapcsolatokban élhessen?
Könyvünkben lépésről lépésre kísérjük végig a szülőket, nagyszülőket, családtagokat a gyermek fejlődésének nem mindig könnyű, de csodálatosan izgalmas útján.
Daniel Siegel - Tina Payne Bryson - Igenközpontú nevelés
Daniel Siegel és Tina Payne Bryson, a nagy sikerű _Drámamentes fegyelmezés_ és _A_ _gyermeki elme_ kötetek szerzői, ebben a könyvükben tágabb keretbe helyezik a nevelést: annak lehetőségeként írnak róla, hogy a gyermekek pozitív minőségeket megtapasztaló, a kihívásokra rugalmasan reagáló, kiteljesítő életet élő felnőttekké váljanak. A szerzők szerint ehhez az egyensúly, a reziliencia (rugalmas ellenállási képesség), az értő belátás és az empátia kifejlesztésén keresztül vezet az út, és a korszerű tudományos eredmények ismertetésén túl számos gyakorlatot is bemutatnak ahhoz, hogy a hétköznapokban adódó helyzeteket felhasználva minden szülő elősegíthesse gyermekében az igenközpontú nevelés e négy alapelemének kialakulását.
Ez a könyv arról szól, hogy miként segíthetünk a gyermekeknek igent mondani a világra. Hogy miként ösztönözhetjük őket arra, hogy megnyissák az elméjüket az új kihívások, az új lehetőségek előtt, az előtt, hogy kik ők és mi mindenné válhatnak. Arról szól, hogy miként hangolhatjuk igenközpontúságra az agyukat.
Siegel új szintézist hoz létre pszichológiai tudásunkban, miközben közel hozza az olvasóhoz a pszichoterápia világát. A leírt esetek nyomán képet kapunk arról, hogyan dolgozik egy terapeuta, milyen egy elfogadáson és empátián alapuló terápiás kapcsolat.
Pam Laricchia - Szabadon tanulni
Szabadon tanulni, örömmel élni.
Az otthontanuláson gondolkodsz?
Érdekel a szabadtanulás?
Tarts velem és ismerd meg azt az öt, a tanulást és a mindennapi életet meghatározó alapelvet, amelyet megváltoztatva a családunk maga mögött tudta hagyni az iskolarendszert. Másfél évtizednyi tapasztatom alapján, ma már látom, hogy mennyire kulcsfontosságúak voltak – és azok a mai napig – ezek az új alapelvek szabadtanuló életünkben. A könyv számtalan történettel, példával illusztrálva, pontos, letisztult nyelvezettel mutatja meg a szabadtanulás mélységeit és lehetőségeit.
„Az itt leírt alapelvek bármelyik család életében segítenek szorosabbra fűzni a szálakat.”
Fábián Dóra, két otthontanuló gyerek édesanyja, gyerek pszichológus, Kapcsolódó Nevelés oktató
„Hiánypótló, hiteles, magával ragadóan őszinte beszámoló a valódi szabadtanulás családi élményéről, tele gyakorlatias kérdésekkel és élhető megoldásokra inspiráló ötletekkel.”
Rémán Izabella, Gyermekkor Ökológiája
„Végre látom leírva, sorba és rendbe rakva, hogy mik azok az összetevők, amiktől szabadtanulás a szabadtanulás.”
Turi-Nagy Éva, három szabadtanuló gyermek édesanyja, a Beli Buba babahordozó iskola alapítója, a Clonlara Iskola magyarországi irodájának vezetője