Kapcsolódó könyvek
Hegyi Iván - 10-esek
Vitatható tizenegyes!
Nem vitatható tízes.
Mert azok, akik e kiadvány főszereplői, kivétel nélkül 10-es mezben játszottak-játszanak. Tizenegy extraklasszis labdarúgó sorakozik a Világszámok című kötetben, amely egy sorozat kezdeti darabja. A kiadó (Sprint) és a szerző (Hegyi Iván) nem meri állítani, hogy a közre adott tizenegy minden idők legjobbja, azt viszont bátorkodik kijelenteni: a Puskás, Pelé, Maradona, Platini, Zico, Gullit, Zidane, Totti, Ronaldinho, Messi, Neymar névsor nyugodt szívvel vállalható. Hogy aztán olyan hírességek maradtak ki, mint Cubillas, Matthäus, Rivaldo, Szavicsevics, s a magyarok közül Tichy, Farkas, Détári? Ez az elképzelés határainak tulajdonítható. A készítők ugyanis ragaszkodtak (elsőre) a 10-eshez és (általában) a tizenegy virtuózhoz. A tizenkettő már tucatot - vagy akár dühös embert is - jelent, a tizenhárom a szerencsére-balszerencsére utal, tízen vagy kilencen pedig nehezen lehet futballozni.
Igaz, ez nem egy csapat. Már csak azért sem, mert gondolják meg, Puskás és társai közül ugyan ki állna a háló elé? (Habár a leghíresebb magyar két percig védett egy Honvéd-Dózsa rangadó véghajrájában.) De hogy mindegyikük eltalál a kapuhoz, az biztos. Cselben és átadásban szintén dáriusi gazdagságú a garnitúra.
Vándor Kálmán - Futballvilágbajnokok A-tól Z-ig
A sportvilág legértékesebb trófeáját a labdarúgók mondhatják magukénak. A futballjáték már az 1900-as, párizsi olimpián győzelmet aratott. Igaz, akkor még félve, titokban, inkább csak bemutatószerűen rúgták a labdát, de a football már belopta magát a nézők szívébe. S négy évvel később, 1904-ben megalakult a FIFA, ami nagy lökést adott a sportág fejlődésének. Az 1908-as londoni olimpián már hivatalosan is szerepelt a nyári játékok műsorában, de a NOB nem nézte jó szemmel, hogy a hivatásos és amatőr labdarúgók egymással versengjenek az olimpiai Coubertin-i szellemében. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy amikor 1921-ben a francia Jules Rimet lett a FIFA elnöke, a nemzetközi szövetség minden erejét latba vetette, hogy a futballvilág saját hatáskörében építse fel sikercsúcsait. S hogy ez a törekvés, amely közel tíz éves harc után jutott el a megvalósulásig, kirobbanó sikert arathasson, a ladrúgás szerelmeseként tisztelt Jules Rimet felajánlotta a Világ Kupát, amely halála óta az ő nevét viselte egészen addig, amíg 1970-ben a brazilok végleg el nem nyerték. A francia Abele Lafleur, 4 kg színaranyból megformált igen értékes trófeája azóta Rio de Janeiróban, a Brazil Labdarúgó Szövetség kincsestárát díszíti. A Rimet Cup helyett 1974-ben a World Cup-ot állította a FIFA a labdarúgók elé, s az olasz Silvio Cazzaniga 36 cm magas és 4,97 kg súlyú trófeája ma minden válogatott álma. A magyar labdarúgók két ízben - 1938-ban és 1954-ben, a franciaországi és a svájci VB-n - karnyújtásnyira voltak a Világ Kupától, de elnyerniök mindmáig nem sikerült. Talán Mexikóban...
Dénes Tamás - Real Madrid
A Real Madrid-könyve, amely valójában egy új kötet, támaszkodik az egyébként már régen az utolsó példányáig elfogyott elsőre. A történeti fejezet nagy része ugyan - a dolog természetéből adódóan - változatlan maradt, de kiegészítettük a Florentino Pérez elnökké választásával kezdődött új korszak eddigi históriájával, amelybe huszonhét hónap alatt három nagy siker, a hazai bajnokság, a Bajnokok Ligája és az európai Szuperkupa megnyerése, valamint három világklasszis, Luís Figo, Zinedine Zidane és Ronaldo leigazolása is beletartozik. Jelentősen átalakult a játékoskeret, felerészt kicserélődött az akkori állomány, s ez természetesen e könyveben is nagy hangsúlyt kap.
Hetyei László - A magyar labdarúgó-válogatott legendás kapusai
Ebben a könyvben a magyar labdarúgó-válogatott 115 éves történelmének legjelentősebbnek ítélt kapusai kerülnek bemutatásra. Egy ilyen válogatás mindig szubjektív, és mindig okot ad kritikára. Szerencsére sok kiváló hálóőr fordult meg a honi pályákon 1902 októbere, a magyar válogatott első hivatalos mérkőzése óta, így mindenki kiválaszthatja a saját szempontjai alapján a kedvenceit.
A nemzeti tizenegyben - a hivatalos statisztikák alapján - kilencvenhét kapus szerepelt. Közülük csemegéz a könyv, és mutat be tizenöt hálóőrt.
És hogy kik ők?
Domonkos László, Zsák Károly, Plattkó Ferenc, Szabó Antal, Háda József, Tóth György, Grosics Gyula, Henni Géza, Szentmihályi Antal, Gelei József, Dr. Géczi István, Mészáros Ferenc, Disztl Péter, Petry Zsolt, Király Gábor.
Dénes Tamás - Lakat T. Károly - Régi csibészek
A kötet a magyar és a külföldi futballtörténelem "két csapatra való" (11-11) klasszisának a pályáját és élettörténetét eleveníti fel. Kiderül belőle, miért ült börtönben a hőskor leghíresebb futballistája, Schlosser Imre. Hogyan került a világbajnoki részvételébe (s ezüstérmébe) Cseh Matyinak egy rangadó utáni verekedés? Valóban az éjszaka császárai voltak-e a futballisták a hatvanas évek Budapestjén, hol siklott ki Törőcsik András élete, miért került a gulágra Eduard Sztrelcov, miért tekintette szinte a fiának Higuitát, a kolumbiai kapust a kilencvenes évek leghíresebb drogkereskedője? Ki volt a botrányhős, aki az angol futball első üzletembere is volt egyben, ki az a kétszeres világbajnok brazil csillag, aki megölte az anyósát, miért nem lett világsztár Kocsis Lajos, s még temérdek érdekesség. Félidei találkozó rokonlelkekkel: öntörvényű zsenik a művészvilágban, a magyar film Gascoigne-ja, a színpad Cantonája vagy éppen a rockzene Törőcsik Andrása.
Moldova György - A Szent Labda
Moldova György a szurkoló és 60 éves koráig még aktív labdarugó szemével emlékezik vissza a Vasas, a magyar labdarúgás történetére. A Vasas ugyanúgy járt már mennyben is, mint a magyar labdarúgás. Akkor még itt játszott Kubala, a labdarúgás nagy ikonja. Jelenleg a magyar labdarúgás és a Vasas a pokolban jár. A könyvben visszaemlékezések, beszélgetések vannak a magyar futball legendás alakjaival.
Nagy Béla - Fradi volt, Fradi lesz, míg a földön ember lesz!
A FERENCVÁROSI TORNA CLUB labdarúgó szakosztálya 88 éves története során a magyar futball egyik kiemelkedő klubjának számított. Eredményei, közismert sikerei tiszteletet parancsoltak mind a hazai, mind a nemzetközi sportéletben. Népszerűsége közismert, szukolótáborának rajongása szinte legendás. A "Fradi-szív" dobbanása nem ismer országhatárokat, nem ismer távolságokat. A kaliforniai magyarok például a Golden Gate vándordíj alapításával is bizonyították, hogy bár távol vannak az Üllői úttól, de szívük szeretete a ferencvárosi fiúk felé száll.
Az Üllői úti stadionban pedig hétről-hétre tízezrek buzdítják a zöld mezeseket, a szeretett csapatot. Ezt a klubot a szeretet, az együvétartozás érzése táplálta mindenkor a sikerek és a balsikerek idején egyaránt. Elmondhatjuk, hogy sikereink elsőszámú éltetője a klubszeretet. Az a klubszeretet, amely az idők végtelenjén át minden igaz fradistának jellemzője. A klubszeretet egyedi megnyilvánulását látványosan és szépen, művészi szinten nyújtotta át egy ferencvárosi dalpályázat díjnyertes művével a Fülöp Kálmán - Wolf Péter szerzőpáros. Daluk címe: Fradi volt, Fradi lesz - míg a Földön ember lesz!
Ez a cím megrendítően tömören mondja el jelennek, jövőnek a sokak számára fontos lényeget.
A dal szerzőinek engedélyével választottuk jelen kötetünk címadójának a szívhezszólóan szép mondatot. Labdarúgószakosztályunk 88. születésnapja alkalmából más "dalok" kapcsán is merengtünk múltról, jelenről, múltat és jelent idéző mondatokról, adatokról.
Így könyvünk egy-egy fejezetének címét ferencvárosi "nóták" és természetesen a mindenkori Fradi induló - Sallay Mihály 40 évvel ezelőtti szerzeménye - jelöli.
A "meccstelen" napokon lapozzák érdeklődéssel és figyelemmel futballtörténetünk egy-egy, ezúttal inkább "újkori" darabkáját. Mindenekelőtt pedig Fülöp Kálmán vallomásából olvashatják, hogy születik egy Fradidal...
Somogyi Zsolt - Torghelle Sándor
"Bunkó vagyok. Egy sötét tapló, egy nagyképű majom.
Édes istenem, hányszor hallottam ezt vissza magamról!
Tinédzserkoromban talán zavart volna, ha vadidegenek bírálnak, ma már hidegen hagy, pedig a neten aztán ömlik a mocsok. Nem csak rám, nem csak a futballunkra - mindenki célponttá vált.
Nem azért írok könyvet, hogy megváltoztassam a rólam kialakult képet. Holott az ismerősök mindig mondják: Sanyi, te egyáltalán nem olyan vagy, mint azt gondolják az emberek! Még Betty, életem párja sem akart velem szóba állni, amikor elkezdtem nyomulni rá, mondván, sok rosszat hallott rólam. Őt sikerült meggyőznöm, és immár egy tündéri kislányt nevelünk együtt.
Még csak 32 vagyok, de rengeteg minden van mögöttem: a Facebook-generációnak pusztán egy troll vagyok, akin nevetnek, ugyanakkor én büszkén tekintek a karrieremre. Nehezen tettem túl magam apám elvesztésén, de boldog lehetek, hogy megélte, amikor az egész stadion a nevemet skandálja a válogatott meccsén. Sokaknak nem a németeknek, az argentinoknak vagy a braziloknak lőtt góljaim ugranak be, hanem az, hogy ügyetlenkedem, vagy hogy kiállít a bíró. Azt viszont senki sem vitatja: szívvel-lélekkel játszom, küzdök, hajtok, mindig mindenhol.
Jól élek a futballból, de tudom, hol a helyem, sosem felejtem el, hogy egy hétköznapi lőrinci fiú voltam. Vagyok.
Szerinted nem így van?
Hát, azt is leszarom!" (Torghelle Sándor)
Szegedi Péter - Dénes Tamás - Az 1938-as magyar vb-ezüst
Az 1938-as magyar vb-ezüst a magyar labdarúgás mára teljességgel feledésbe merült nagy, sőt talán legnagyobb korszakának, és ezen belül is az 1938-as magyar-olasz vb-döntőnek állít emléket, rengeteg meglepő tényt, összefüggést felvonultatva, történelmi és társadalmi kontextusba helyezve a történéseket. Mert hihetetlen, de igaz: a magyar csapat már 1938-ban, mindössze 16 évvel az Aranycsapat előtt vb-döntőt játszott! Egy kis ízelítő ebből az egészen valószerűtlen, mára teljesen feledésbe merült világból: ekkoriban volt olyan év, hogy a kétszeres világbajnok Olaszországban a 18 első osztályú csapatból 12-nek volt magyar az edzője! Ezért is volt különösen érdekes az 1938-as vb-döntő, ahol a tanítvány találkozott a mesterrel. Ez a vb abból a szempontból is izgalmas volt, hogy már nagyon érződött az egy évvel később kitört második világháború előszele. Mindez csak még érdekesebbé teszi ezt a sok képpel illusztrált, letehetetlen könyvet, amely nem csupán a futballszeretőknek szól.
Az Aranycsapat emlékezete, sőt egyenesen legendája mélyen beépült a magyar köztudatba, a focin jóval túlmutató módon. Az 1945 előtti elképesztően izgalmas, színes és sikeres magyar focivilágról és társadalomról viszont, ahonnan mindez kinőtt, meglepő módon szinte semmit sem tudunk. Egy elsüllyedt, kincsekkel teli, csodálatos kontinens ez - a magyar fociatlantisz. Az 1938-as magyar vb-ezüst ezt a nagyszerű világot és annak csodálatos szereplőit mutatja be.
Johan Cruyff - Totális foci
Johan Cruyff senki máséhoz nem fogható, maradandó nyomot hagyott a mai futball arculatán, méghozzá sokszorosan. Ő volt az 1960-as évek végén és az 1970-es évek elején a világot ámulatba ejtő holland totális foci legfontosabb játékosa mind az Ajaxban, mind pedig a holland válogatottban, majd ő tette a Barçát azzá a Barçává, amilyennek ma ismerjük, 1973-tól játékosként, 1988 és 1996 között pedig edzőként. Neki köszönhetjük Guardiolát és azt a Barça-stílust, sőt egyenesen filozófiát, amely Messi, Iniesta és a többiek közreműködésével évek óta a világfoci egyik meghatározójává teszi a Barcelonát. Cruyff játékstílusa és játékfilozófiája óriási hatást gyakorolt a modern foci arculatára.
Az 1974-es holland-német vb-döntő Cruyff főszereplésével a modern focitörténet egyik csúcspontja, több generáció számára meghatározó élmény. Cruyff egyszerre hős, példakép, guru és tanítómester. Hívei és ellenfelei is megbűvölten hallgatták, amikor magához ragadta a szót, és a maga különleges amszterdami dialektusában és sodró stílusában beszélni kezdett.
Ez a nagyon személyes, közvetlenül tragikus halála előtt írt memoár az egyetlen igazi krónikája életének. Ezúttal is, mint korábban mindig, egyszerűen, könnyen érthetően, de egyúttal mélyenszántóan és elgondolkoztatóan fogalmaz. Nem csupán a focirajongók számára izgalmas olvasmány: amellett, hogy sok új és meglepő, eddig nem ismert dolgot tudunk meg a lehető legmagasabb szinten űzött foci legbelső berkeiből (Barça, Ajax, a holland válogatott), egy nagy tanítómester szavait halljuk az életről, sikerről, családról.
Kamler János - A Bajnokok Ligája legjobb 50 mérkőzése
Csaknem két évtizede, 1992-ben indult útjára a Bajnokcsapatok Európa-kupája (BEK) örökébe lépő Bajnokok Ligája (BL), s az évek során igazi futball-, no meg bizniszgyárrá nőtte ki magát - nem csupán bajnokcsapatokkal. Ne legyünk álszentek, a jelentős átszervezés is hozzájárult az európai futballőrület kiteljesedéséhez, a legrangosabb kupasorozat megnyerésének tavaly, idén és jövőre is volt, van, illetve lesz rangja, lesznek benne jó és kevésbé jó meccsek - könyvünkben viszont kizárólag emlékezetes ütközeteket szedtünk csokorba. A rendelkezésre álló hely csupán ötven meccset "enged" felidézni, holott ennek háromszorosa is a legjobbak közé tartozhatna. Ezért is szeretjük a Bajnokok Ligáját - jobban, mint a BEK-et...
Pethő András - Philipp Lahm
Philipp Lahm hosszú éveken át volt meghatározó klasszisa a német futballnak. Profi karrierje során neve egyet jelentett a megbízhatósággal és a nélkülözhetetlenséggel. A Bayern Münchent és a német válogatottat csapatkapitányként vezette a legnagyobb sikerekre. Már aktív játékosként is a legnagyobb legendák között tartották számon. A szerző korábban megjelent művei: Sikersztori Bayern-módra 2012 - 2014, Végül mindig a németek, A német titán.
Dénes Tamás - Rochy Zoltán - A 700. után
A magyar labdarúgó-válogatott 1996. szeptember 1-jén játszotta 700. hivatalos mérkőzését.
A szám — több mint tiszteletet parancsoló! Gondoljunk csak bele: a négyszeres világbajnok brazilok és a háromszoros világelső németek nemrég lépték át a hatszázat, az olaszok alig járnak túl a félezren...
Ez a — főként a magyar futball rég- és közelmúltja — iránt érzett tisztelet indított bennünket arra, hogy összegyűjtsük, pontosítva, kiegészítve közreadjuk ennek a 700 találkozónak a legfontosabb tényeit, adatait.
Vállalkozásunk persze nem úttörő jellegű, az előd kiadványok közt vannak remek és kevésbé remek munkák egyaránt. Valamennyi azonban kisebb időtartamot ölel fel, sok tekintetben kevesebbet is nyújt, mint amennyit mi szerkesztettünk össze, legjobb tudásunk alapján.
Őszintén reméljük, hogy könyvünket nemcsak a számok, listák, statisztikák szerelmesei, hanem minden futballszurkoló, szakmabeli és egyszerű sportrajongó is haszonnal forgatja, ha leemeli könyvespolcáról.
A magyar válogatott játékosai és vezetői pedig — szintén az elődök példáján felbuzdulva — mindent megtesznek majd azért, hogy a hétszáz utáni mérkőzések egészükben méltóak legyenek a majd’ kilenc és fél évtizedes történelmi előzményekhez...
A szerzők
Dénes Tamás - Mácsik Viktor - A legyőzhetetlen Arsenal
Az Arsenal veretlenül nyerte meg a 2003-2004-es angol bajnokságot. Ezzel olyan bravúrt ért el, amelyhez hasonlóra 115 esztendeje nem volt példa a világ legrégebbi, mindmáig viruló elitligájában.
Dénes Tamás - Sándor Mihály - B. Bába Éva - A magyar labdarúgás története (1897-2015) - I-V.
A díszdoboz tartalma:
- I. kötet: Amatőrök és álamatőrök (1897-1926)
- II. kötet: Profikorszak VB-ezüsttel (1926-1944)
- III. kötet: Aranykor (1945-1966)
- IV. kötet: Szocialista profizmus (1967-1986)
- V. kötet: A futball elhúzódó rendszerváltozása (1986-2015)
Thiery Árpád - A gólzsák
"Gyerekkoromban a futball még tömegjáték volt. Iskolából jövet minden nap találtunk magunkban teret, parkot, zsákutcát, és rúgtuk a teniszlabdát, a rongylabdát, a kavicsot - ami éppen akadt. Bajnokságokat szerveztünk. Egy iskolaközi mérkőzés jelentőségével semmi sem ért föl.
Miénk volt a salak, az aszfalt, a gyep, a park.
Bizonyos, hogy vége a legendáknak. Átalakulóban van vagy már át is alakult az életünk, s vele együtt a játékhoz való viszonyunk. Átalakult a labdarúgás is. A grundoktól a stadionokig, a mezítlábas kisfiúk viselkedésétől a profivá lett világsztárokéig. A grundok megszűntek. A tereken autók parkolnak. A lakótelepek aszfaltozott játékketreceiben legfeljebb nyolc-tíz gyerek "döngeti" a labdát. Több nem fér el a ketrecben. Ma már más a divatsport, a szülők előkelőbb sportágakat választanak, a fiúk szakszerűen irányított edzésekre járnak. Az életük beosztva, szinte óraműszerűen zajlik.
Van ebben valami lehangoló. S talán aggasztó is."
Dénes Tamás - Sándor Mihály - Futballtörténelmi lecke
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Vándor Kálmán - Futball lexikon
A labdarúgó világbajnokságok mindig felkavarják a múltat is. Ilyenkor a futball szerelmesei visszaemlékeznek, régi szép napokat emlegetnek, felelevenítik mindazokat, akik egykor a bravúrokat végrehajtották, szóval nosztalgiáznak.
Ez így van, amióta világ a (futball) világ. Én is ennek a kedvtelésnek szeretnék hódolni, amikor átböngészek megsárgult újságlapokat, előkeresek porosodó könyveket, s kiváncsian kutatom, vajon kik lesznek az olaszországi világbajnokság új sztárjai. Egy ilyen visszapillantás azonban elkerülhetetlenül hiányos marad, hiszen 1930-tól 1990- ig hatvan esztendő telt el, s tizenhárom világbajnokság zajlott le. Ki emlékszik vajon arra, hogy Uruguayban kik is voltak a sztárok, milyen drámai események hősei voltak a döntő játékosai, szóval felfrissítésre vár a múlt. A világbajnokok nevét már régen elfelejtettük, pedig ők is éppen olyan kedvencek, olyan zsonglőrök és olyan félelmetes játékosok voltak, mint mai utódaik, Maradona és társai. Mindenkire azonban nem emlékezhetünk, legfeljebb a legjobbakra. A magyar labdarúgás ugyan nem került fel soha a győzelmi dobogó legfelső fokára, de azért két döntőben mégis csak ott voltunk, s nekünk is voltak világklasszis játékosaink. Valamennyit, természetesen nem eleveníthetjük fel, hiszen akkor egy külön könyvet lehetne írni róluk. De szólni, megemlékezni lehet azokról, akiknek a nevét öregek és fiatalok egyaránt ismerik, s tisztelettel emlegetik, bár nagyon sokat aligha tudnak róluk. Nos, ez a Futball Lexikon segíteni kíván mindenkinek, hogy megismerje a labdarúgás mindenkori világbajnokait és a magyar futball legjobbjait. A múlt és a jelen találkozik e pár oldalon, s talán statisztikai adataival megkönnyíti az eligazodást a Mondiale '90 mérkőzésein.
Lovász Tamás István - Heves megyei labdarúgó krónika (1900-2008)
A megyei szövetségben eltöltött évek alatt szembesülnöm kellett azzal, hogy megyénk futballjának múltja az idősebbek emlékezetébe, majd lassan a feledésbe merül. Úgy éreztem, azok az emberek akik életben tartották és tartják településük labdarúgását megérdemelnek annyit, hogy munkájukról összegzés készüljön az utókornak.
A sporttörténelem lapjai általában csak a legnagyobbakat említik meg. A nagy futball piramis alsóbb részén lévők névtelenek maradnak. A futball azonban azért tudott a világ legnagyobb játéka lenni, mert hatalmas a tömeg, a szürke eminenciások tömege, akik naggyá teszik a sportágat.
A következő oldalakon szűkebb hazánk Heves megye futballjának rövid krónikáját próbáltam felvázolni. Nem lehetett a teljességre törekedni, de minden bajnokság eredményeit, legfontosabb adatait megtalálhatja a kedves olvasó 1900-tól napjainkig az NB I-től a megyei II. osztályig, s a lehetőségek keretein belül megemlítve a körzeti és utánpótlás bajnokságok legjobb csapatait is. Remélem megfelelő kiinduló anyag lehet azok számára is ez a könyv, akik ennél részletesebben szeretnék kutatni saját településük futballmúltját.
Dénes Tamás - Nagy brazil futballkönyv
A magyar nyelv egyik különlegessége, hogy a beszédben egy másik nép neve a minőség szinonímája lett. Ha a futballról beszélgetve bárki is a brazil szót használja milyenséget érzékeltetve, azonnal tudhatjuk, valami nagyszerű játékelemről, mozdulatról van szó. Ami a japánoknál munkafegyelem, az olaszoknál a könnyedség, a németeknél a precizitás, az angoloknál a hagyománytisztelet vagy éppen a hidegvérűség, az a braziloknál pompás futballtudás. Az Aréna 2000 Kiadó nagyon régóta szeretett volna könyvet készíteni a brazil labdarúgásról a Nagy brazil futballkönyvvel szeretnék méltóképpen ünnepelni a legutóbbi világbajnokság győzteseit, a világ első számú futballnemzetének képviselőit.