“A náci rémtettek zsidó áldozatai és azok a balszerencsés hadifoglyok, akik mindezeknek tanúi voltak, megérdemlik, hogy hallathassák a hangjukat.”
Az Auschwitzban vallási és etnikai alapon fogvatartottak sorsáról számos beszámoló született, kevésbé ismert azonban, hogy a hírhedt haláltáborban hadifoglyok is voltak. Colin Rushton hiánypótló írásában Arthur Dodd és más elfeledett brit katonák történetét meséli el, akik közül sokan közel két évet töltöttek a minden képzeletet felülmúló borzalmas munka- és életkörülmények között. A folyamatos fenyegetettség ellenére emberek tudtak maradni, sokszor életüket kockáztatva segítették a náluk még nyomorúságosabb helyzetben lévő, az auschwitzi hierarchia alján elhelyezkedő zsidó rabtársaikat – ételt, ruhát juttattak nekik, és a lengyel partizánokkal együttműködve próbálták támogatni szökési kísérleteiket.
A szörnyűségek és a rémálmok életük végéig kísértették őket, a háborút követően mégsem részesültek semmiféle jóvátételben vagy lelki támogatásban. Az Auschwitzi szabotőrök gördülékenyen és olvasmányosan mutatja be a történelem eddig ismeretlen szeletét, méltó emléket állítva a hősies hadifoglyoknak.
Értékelések 4.5/5 - 1 értékelés alapján
Kapcsolódó könyvek
Antony Beevor - A D-nap
A D-nap még Sztálint is csodálattal töltötte el. "Az egész háború folyamán nem került sor ehhez hasonló vállalkozásra" - írta Churchillnek. Akik részt vettek a La Manche túlsó partjáról indított invázióban, legyenek katonák, tengerészek vagy repülősök, sohasem fogják elfelejteni a látványt. Természetesen a német védők sem, akiket csak az utolsó pillanatban riadóztattak a normandiai partokon. Ez volt a valaha összegyűjtött legnagyobb inváziós flotta.
A vállalkozás nagysága és az aprólékos tervezés példa nélkül álló volt, és bár a hídfőállásokat a tervek szerint sikerült elfoglalni, hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy a csata következő fázisa sokkal nehezebb lesz, mint azt bárki gondolta volna. Normandia vastag sövényei a védőknek kedveztek, és a németek, különösen a Waffen-SS hadosztályok ravaszul és kétségbeesett vadsággal küzdöttek. Ahogy egyre mélyebben hatoltak a szárazföld belsejébe, a brit, kanadai és amerikai erők olyan harcokba keveredtek, melyek ádázságukban gyakran felvették a versenyt a keleti fronton vívott ütközetekkel.
A veszteségek egyre nőttek, akárcsak a feszültség mindkét oldal parancsnokai között. A harcmezők között vagy a szövetségesek bombázásaiban csapdába esett francia civilek elmondhatatlan gyötrelmeken mentek keresztül. Még a felszabadulás örömének is megvolt az árnyas oldala. A Franciaország északi részén vívott csata nem csak egy generációt jelölt meg, hanem az egész háború utáni világot, és nagymértékben befolyásolta az Amerika és Európa közötti kapcsolatokat.
A _D-nap_ eddig mellőzött, új dokumentumokat használ fel fél tucat ország több mint harminc archívumából, és így válik a normandiai csata eddigi legszemléletesebb, legalaposabb beszámolójává. Akárcsak a _Sztálingrád_ és a _Berlin, 1945 - Az összeomlás_ esetében, Antony Beevor magával ragadó narratívája hűen közvetíti a valódi háborús tapasztalatokat.
Robert Merle - La mort est mon métier
«Le Reichsführer Himmler bougea la tête, et le bas de son visage s'éclaira...
- Le Führer, dit-il d'une voix nette, a ordonné la solution définitive du problème juif en Europe.
Il fit une pause et ajouta :
- Vous avez été choisi pour exécuter cette tâche.
Je le regardai. Il dit sèchement :
- Vous avez l'air effaré. Pourtant, l'idée d'en finir avec les Juifs n'est pas neuve.
- Nein, Herr Reichsführer. Je suis seulement étonné que ce soit moi qu'on ait choisi...»
Stephen E. Ambrose - Az elit alakulat
A 101. légideszant-hadosztály 506. ejtőernyős ezredének Easy százada a világ legjobb gyalogszázadai közé tartozott. Ambrose ennek a roppant figyelemre méltó alegységnek a második világháborús történetét mondja el,az 1942-ben Georgia államban végzett embert próbáló alapkiképzéstől a D napon át a végső győzelemig.
Az Easy század mindent végigcsinált. Ejtőernyővel szállt le a D nap hajnalán, és Hitler berchtesgadeni Sasfészkének elfoglalásával fejezte be a háborút.
E könyv annak a gyalogszázadnak állít emléket,amely 150 százalékos veszteséget szenvedett a háború végéig,ahol a Bíborszív-kitüntetés egyszerű szolgálati jelvény volt csak,ahol valóban "egy falka testvér" módjára koplaltak, fáztak, éltek és haltak együtt a katonák. Stephen Ambrose ezeknek az amerikai hősöknek a történetét gyakran a saját szavaikkal mondatja el.
Műve sok órányi interjú,eredeti naplók és levelek alapján készült.
"Hihetetlen harci út, Ambrose pedig fantasztikus érzékkel mutatja meg minden egyes mérföldjét".
- The Tampa Tribune -
Stephen Hart - Russell Hart - A II. világháború német páncélosai
A fekete-fehér fotókkal, valamint rajzokkal illusztrált kötet minden fontosabb német páncélozott harcjárművet bemutat: harckocsikat, önjáró lövegeket, páncélvadászokat és rohamlövegeket. Ismerteti tervezésük és fejlesztésük történetét, változataikat és teljes műszaki leírásukat. Olyan lánctalpas harcjárművekről is áttekintést nyújt, mint a Marder önjáró lövegek, a Tiger, Königstiger, Jagdtiger, Jagdpanther és a StuG III-as. Mindazonáltal _A II. világháború német páncélosai_ nem csupán műszaki adatok, információk gyűjteménye. A szerzők nagy hangsúlyt fektettek a harckocsik hadműveleti szerepének ismertetésére a keleti front nagy páncéloscsatái és az 1944-es normandiai harcok során. A kötet függelékeiben más jelentős német páncélozott harcjárművekről is találunk részletes leírást, többek között a Luchs könnyű felderítő harckocsiról, a Nashorn önjáró páncéltörő lövegről, az Elephant páncéltörőről és a Hummel önjáró nehéz tüzérségi lövegről.
Szita Szabolcs - Magyar sorsok Auschwitz-Birkenauban
Szinte hihetetlen, de Szita Szabolcs könyve a magyar Auschwitzról az első monográfia, amely magyar történész tollából erről a témáról íródott. A deportálás általa előadott története sok tekintetben elüt attól, ahogy a történészek nálunk el szokták beszélni a magyar holokausztot. A szerző nem elégszik meg ugyanis azzal, hogy kizárólag a deportálás elhatározását, előkészítését (a gettósítást), és a deportálandók kiszállítását ecsetelje, továbbmegy ennél, hogy nyomon kövesse a deportáltakat halálos útjukon, elkísérve őket egészen a gázkamrákig. Szita Szabolcs Auschwitz-története igyekszik magába integrálni a tanúságtevők múltat illető tudását, megannyi fájdalmas tapasztalati emlékét, és egyúttal biztosítja, hogy a túlélők a saját hangjukon adják tovább a maguk történetét az utókornak. Nagyon váratott már magára ez az újmódi reprezentáció a holokauszt hazai történetírásában. A magam részéről nyugodt szívvel beiktatnám Szita munkáját az iskolai tanmenetbe, mint ajánlott olvasmányt. Már csak azért is, hogy ezzel is elejét lehessen venni a holokauszttal kapcsolatos ijesztő tudatlanság és előítéletesség jövőbeli terjedésének. (Gyáni Gábor)
Antony Shaw - A II. világháború napról napra
Antony Shaw kronológiája a címéhez híven napról napra követi a második világháború eseményeit. Emellett szócikkeket olvashatunk a hadászati-harcászati alapelvekről, a fontosabb fegyverekről, az események főszereplőiről. A művet térképvázlatok és 400-nál is több fotó teszi változatosabbá.
Somogyi Győző - Hungarian Soldiers in the World Wars 1914-1918, 1939-1945 / A világháborúk magyar katonái 1914-1918, 1939-1945
Könyvünk olyan katonák egyenruháit és fegyverzeteit mutatja be, akiknek jelentős része végigharcolta mindkét világháborút.
Gasparovich László - A rettegés ötven napja
1944 karácsonyán bezárult Budapest körül a szovjet Vörös Hadsereg gyűrűje, és ezzel a városban rekedtek számára elkezdődött a rettegés ötven napja.
Az orosz hadsereg ötven napig ostromolta a várost, és ez az ötven nap a borzalmak beláthatatlan láncolatává vált mind az ostromlók, mind a védők számára, és százszorosan is az lett a mindent passzív kívülállóként elszenvedő lakosság számára.
Ez a kötet Budapest ostromáról szól, de a száraz tények számbavétele mellett a harcok résztvevőinek visszaemlékezéseire épül: a lakosok – nagyszüleink – történeteire, a magyar, a német és az orosz katonák szóban és írásban fennmaradt visszaemlékezésére.
A történetekből kikerekedik egy másik igazság is az eddig ismert mellett. Minden igaz, amit az ostromról tudunk, és igaz az ellenkezője is: igaz, amit a hősiességről, a kitartásról, az elszántságról tudunk, de igaz az is, amit a csüggedtségről, az árulásról, a kapzsiságról, az önzésről hallottunk. Igaz, amit a kegyetlenkedésről írtak, de az is igaz, hogy nem csak a németek és a nyilasok kegyetlenkedtek... Mint ahogy az oroszok sem voltak kizárólag primitív fosztogatók. Vagy nem csak ők voltak azok.
A legfőbb igazság azonban, ami minden résztvevőt kínoz mind a mai napig, ha visszaemlékszik a rettegés ötven napjára, az a lerombolt városról készült képek láttán merül fel a leggyakrabban: Uramisten, mit tettünk?!
Jeffrey L. Ethell - Sasok Észak-Afrika és a Földközi-tenger felett, 1940-1943
Nem sokkal azután, hogy 1940. június 10-én Olaszország hadat üzent Nagy-Britanniának, Líbiában és Egyiptomban megkezdődtek a két nagyhatalom közel-keleti összecsapásai. A kisebb incidenseket csakhamar jelentős erőket mozgósító, súlyos összetűzések követték. Az olasz hadsereget olyan veszteségek érték, melyek az év hátralévő részében is éreztették hatásukat. A balsikerek miatt az olaszok szövetségese, Adolf Hitler 1941 februárjában Erwin Rommel Generalleutnant vezetésével Tripoliba küldte az Afrika Korpsot, hogy segítsen visszaszerezni Benito Mussolininek az elvesztett területeket. Ezzel a lépéssel a földközi-tengeri hadszíntéren kezdetét vette az az elkeseredett küzdelem, mely során a Luftwaffe teljesítőképessége határaihoz érkezett. A szembenálló felek számára hamar nyilvánvalóvá vált, hogy az elviselhetetlen környezet, a forróság és a homok nagyobb fenyegetést jelent a repülőgépekre, mint maga az ellenség.
A Lufwaffe bevetésen.
Az archívumokból és magángyűjteményekből származó, sok esetben első ízben nyilvánosságra kerülő korabeli fotókból megtudhatjuk, hol és hogyan szolgáltak a különböző típusú német repülőgépek és hajózóik. A képekhez tartozó, sokoldalú tájékoztatást adó szöveg repüléstörténeti szakértők munkája. Az értékes, hasznos könyvsorozat részletes, valósághű áttekintést nyújt a Luftwaffe 1939 és 1945 közötti bevetéseiről.
Barta Róbert - Az első és második világháború képes története
A háborúk évszázada
A francia forradalom kezdetétől az I. világháború kitöréséig tartó időszakot (1789-1914) a történetírás nem véletlenül nevezi "hosszú 19. századnak". A korszak már önmagában is hosszabb egy évszázadnál, de a jelző elsősorban az európai és a világtörténelemben ekkor bekövetkezett gyökeres átalakulások miatt indokolt. A polgári forradalmak több hulláma mellett új nemzetállamok alakultak ki, melyek a modernkori gyarmatosítás győztesei és azok kihívói, valamint főként és történeti gyökerei miatt katonaállamként működő nagyhatalmak mellett tartósan meghatározták az akkori Európa történetét. Mindezekkel párhuzamosan zajlott az ipari forradalom, mely a gazdaságot és a társadalmat, az életmódot, az eszméket, de még a közízlést és a művészeteket is alapvetően átalakította.
A magyar és nemzetközi történetírásban is egyre inkább elfogadottá vált a "rövid 20. század" kifejezés, amelynek értelmében a korszak kezdete nem a századforduló, hanem az I. világháború kitörése; lezárása pedig nem az ezredforduló, hanem a Szovjetunió szétesése, a hidegháború lezárása. A háborúk évszázada két világháborút (1914-1918, 1939-1945), egy azok közé beékelődött átmeneti időszakot (1918-1939) és egy teljesen új típusú szuperhatalmi szembenállást (1947-1991) hozott. Ez alatt nem csupán birodalmak estek szét és új államok jöttek létre, de a modernkor teljesen átalakította a gazdasági és társadalmi viszonyokat, új eszmék terjedtek el, és milliók életformája, gondolkodásmódja változott meg. Európa elveszítette a világban addig betöltött vezető szerepét, aminek legnyilvánvalóbb jele a Brit Birodalom fokozatos szétesése. A 20. században Európa sorsát történetében első ízben nem európai hatalmak döntötték el. A korszak olyan mértékű és mélységű átalakulásokat hozott, amelyek tükrében a 19. század és a korábbi időszak az idilli béke korának tűnhettek.
A katonai erő és a katonai eszközök korlátlan alkalmazása miatt vált a két világháború a 20. századi történelem legvéresebb és leginkább sorsfordító korszakává.
A kötet a háborúk évszázadának két legnagyobb konfliktusát az újabb kutatások eredményeit felhasználva és korabeli fotók, plakátok, térképek, ábrák, táblázatok segítségével próbálja közelebb hozni az olvasóközönséghez.
Andrew Nagorski - A legnagyobb csata - Sztálin, Hitler és a küzdelem Moszkváért
Több mint fél évig (1941 szeptember 30. és 1942. április 20. között) tartott a moszkvai csata, a második világháború legnagyobb (összesen hét millió katona vett benne részt) és legvéresebb (csak a szovjet veszteséglistán közel két millió fő szerepelt) ütközete, amely fordulópontot hozott a háború addigi menetében. Az 1941 júniusa óta töretlenül és villámgyorsan előrehaladó német hadsereget csak a főváros közvetlen határában tudta megtorpanásra késztetni a Vöröshadsereg. A moszkvai csata után azonban már csak rövid időszakokra tudták átvenni a kezdeményezést a folyamatosan hátráló németek. Az amerikai újságíró alapos és számos újdonsággal szolgáló könyve a német invázió megindulásától fogva beszéli el a második világháború ezen szakaszának történetét. Az olvasmányos és sodrú lendületű, ugyanakkor tárgyilagos elbeszélés számos egyéni portrét és történetet megörökítve lebbenti fel a fátylat a "nagy honvédő háború" sokszor csak üres mítosza mögötti húzódó véres és tragikus valóságról. A hősies tettek mellett megismerjük a tétova és sokat hibázó Sztálint, a fronton uralkodó kegyetlen politikai terrort és a Moszkvában kibontakozó zűrzavart. A jegyzetekkel, bibliográfiával, valamint fekete-fehér képmelléklettel kiegészített, név- és tárgymutatóval záruló, széles körben ajánlható kötet közérthetően, ugyanakkor megbízhatóan ismertet meg a második világháború, és a modern történelem egyik fordulópontjával.
Vargyai Gyula - Tengelytörés - "Szövetséges" államok a keleti fronton 1941-1944
Lehet-e újat mondani arról az időszakról, amelyet a világ eddigi legpusztítóbb háborúja jellemez? A szerző új kötete alapján - amely a Sisak és cilinder folytatása - igennel válaszolhatunk. Vargyai Gyulának módjában állt a bonni Külügyminisztérium archívurnában őrzött egykori német követjelentéseket egymással összevetni, sorrendbe állítani. A szerző a mozaikokból - töredékeiben is - jól értelmezhető képet szerkesztett. Nem is kép, de kórkép, ami kikerekedik az egymásnak válaszoló dokumentumokból. Szlovákia, Horvátország, Magyarország, Románia, de még a távoli Spanyolország is megjelent a keleti fronton, nem elsősorban a Szovjetunió elleni háború céljaival, hanem a német kegyekért való eszelős versenyfutás kényszerképzetétől űzetve. A magabiztos versenyfutásról azonban nagyon hamar kiderült, hogy vesszőfutás, majd ámokfutás, ráadásul hiányzott hozzá a „nevezéshez" szükséges minimális felszerelés és elképzelés is. A kötet lapjain feltárul az egyes államok politikusainak és katonáinak értelmetlen és elképesztően becstelen vetélkedése. És megtudjuk, hogy Ribbentrop külügyminiszter zsaroló követei ádáz harcban álltak Himmler külföldre akkreditált SS-rendörattaséival is.
Ungváry Krisztián - Hősök?
A magyar főváros hetvenöt évvel ezelőtt kezdődő ostroma ma is a történelmi emlékezet kitüntetett színhelyének számít - olyasfajta eseménynek, amely újra és újra ideológiai és politikai csatározások áldozatául esik. A korábban uralkodó, antifasiszta értelmezéssel szemben az utóbbi évtizedek szélsőjobboldali emlékezetkultúrája már "hősökként" ünnepli a kitörésben részt vevő katonákat, miközben egyre kevesebb szó esik a történelmi tényekről és az esemény szereplőinek valóságos mozgatórugóiról.
Ungváry Krisztián _Budapest ostroma_ című, számos hazai és nemzetközi kiadást megélt, páratlanul népszerű kötete után ezúttal a csatában részt vevő német katonai elitet vizsgálja: kollektív életrajzgyűjteménye azokat a német katonákat veszi sorra, akik fontos vezető beosztásban vettek részt a fővárosi harcokban, vagy budapesti tartózkodásuk alatt előkelő kitüntetésekben (Vaskereszt Lovagkeresztje, Német Aranykereszt) részesültek.
A történész az érintett személyek kapcsán részletesen szól pályájuk magyarországi vonatkozásairól, ezen belül is a főváros ostromában játszott szerepükről, a Budapesten nyomon követhető mozgásukról, a velük kapcsolatba hozható eseményekről, valamint a kitörési kísérletben való részvételükről.
A több évtizedes, aprólékos kutatómunka eredményeként megszülető százhuszonhárom életrajz fókuszában hús-vér emberek állnak, akiknek esendőségeik és erényeik csak együtt kezelhetők. A történeteikből kirajzolódó nagyszabású tabló egyaránt rámutat a német katonai életpályák különbségeire, a hőskultusz ellentmondásaira és a világháború borzalmaira.
UNGVÁRY KRISZTIÁN (1969) történész fő érdeklődési területe elsősorban a 20. század politikai és hadtörténete, illetve az emberek viszonya saját történelmükhöz. Számos nagy visszhangot kiváltott történeti munka szerzője. _A Horthy-rendszer mérlege_ című akadémiai disszertációjával elnyerte az MTA doktora címet.
Leopold Jerzewski - Katyń, 1940
Katyń... Egy lengyel számára sokatmondó ez a helységnév. Éppen ötven esztendeje, 1940 áprilisában és májusában közel 15000 lengyel állampolgárt, magas rangú tiszteket, értelmiségieket gyilkolt le a szovjet NKVD kommandója ezen a helyen. A lengyel tisztek többsége a német-lengyel háború idején került szovjet területre, miután Sztálin, eleget téve a Molotov-Ribbentrop paktumban vállalt kötelezettségének, úgyszintén megtámadta Lengyelországot.
Később, amikor a lengyel emigráns kormány Moszkva szövetségese lett, Sztálin és Berija letagadta a tömeggyilkosságot. Pedig német kezdeményezésre már a második világháború alatt nemzetközi vizsgálóbizottság állapította meg, hogy a kivégzéseket a szovjet – nem pedig a német – jelenlét idején hajtották végre.
Az elmúlt években a lengyelek újra meg újra megpróbálták a világ elé tárni a tényeket. E művek közül is kiemelkedik Leopold Jerzewskinek Európa-szerte ismert, olvasmányosan megírt könyve. Jerzewski valódi neve egyébként Jerzy Łojek, édesapját, tisztként, úgyszintén Katyńban végezték ki.
A magyar olvasó egy orosz emigráns kiadó jóvoltából ismerkedhet meg a könyvvel.
Rick Atkinson - Hajnali hadsereg
Európa felszabadítása és a Harmadik Birodalom elpusztítása a bátorság és a sorscsapások, a tévedések és a tartós sikerek eposzába illő története. A LIBERATION-trilógiának ebben az első kötetében Rick Atkinson azt mutatja be, hogy miért felfoghatatlan a mai olvasó számára a szövetségesek végső győzelme az Észak-Afrikában 1942-1943 során kibontakozó nagyszabású dráma megértése nélkül.
A Hajnali hadsereg az 1942 novemberében lezajlott merész partraszállási hadművelettől kezdve végigköveti az amerikai és a brit hadsereg útját, miközben Marokkóban és Algériában előbb a franciákkal csatáznak, majd Tunéziában a németekkel és az olaszokkal veszik fel a küzdelmet. A tapasztalatlan és gyakran csapnivalóan irányított hadsereg ütközetről ütközetre lassacskán nagyszerű haderővé válik. A történet középpontjában a rendkívüli képességű, de nem hibátlan parancsnokok állnak, akik idővel a harcmező meghatározó szereplőivé válnak: Eisenhower, Patton, Bradley, Montgomery - és Rommel.
Atkinson kutatásokkal briliáns módon alátámasztott, eddig ismeretlen anyagokban és meglepő meglátásokban gazdag, lendületes prózája a civilizáció jövőjéért folytatott monumentális küzdelem mélyen emberi történetét meséli el.
Ismeretlen szerző - Nehézharckocsik
A kötet a német, brit, amerikai, szovjet illetve a magyar TAS nehézharckocsi-típusokat, egymás elleni küzdelmüket, előállításukat gyártástechnológiai kérdéseit, szervezeteiket és az alkalmazási elveiket mutatja be. Részletes ismertetésre kerülnek a második világháború híres nehéz harckocsijai a legendás Tiger, Panther és Königstiger, a szovjet KV és ISz nehéz harckocsik, illetve a brit Churchill és az amerikai M-26 Pershing típusok. Melyik volt a legjobb? Erre a kérdésre a könyvben az összehasonlító elemzések igyekeznek szakmailag és tudományosan megalapozott választ adni.
Antony Beevor - Kréta
Mintha forgatókönyvet lapoznánk, a szépírói vénával is megáldott történeti szakíró, Antony Beevor könyvének lapjairól életre kelnek a második világháború legendás ütközetének, Kréta németek általi elfoglalásának eseményei. Az angol szerző a túlélő brit résztvevők tanúvallomásait is felhasználva alapos kutatómunkát végzett. Az 1993-ban Runciman-díjjal elismert izgalmas, olvasmányos mű tulajdonképpen egy alig tíz napig tartó, hadtörténeti szempontból páratlan akciónak a részletező krónikája. Miután Görögország 1941 áprilisának végén elfogadta a németek fegyverszüneti feltételeit, az országban állomásozó szövetséges erők (britek, ausztrálok, új-zélandiak) Kréta szigetére menekültek. A sziget elfoglalását maga Hitler is különösen fontosnak tartotta, ezért a Luftwaffe megkezdte Kréta három hétig tartó pusztító bombázását, majd május 20-án kezdetét vette a világtörténelem addigi legnagyobb szabású légideszant hadművelete. Az elit ejtőernyős zászlóaljat, a zöld ördögöket elképesztő ötlettel nagy méretű vitorlázó gépek szállították a helyszínre. A hangtalanul leereszkedő csapatrészek - bár iszonyú veszteségek árán - meglepték a többször is rossz megoldást választó védőket. A mintegy 10 000 ejtőernyőst számláló rohamosztagosok június 1-jére elfoglalták a szigetet. Az invázió aránytalanul nagy veszteségei miatt a németek a háború további szakaszában nem véletlenül nem alkalmazták többé ezt a bevetési módot. Az egy blokkban elhelyezett fekete-fehér fotók és térképvázlatok szemléletes képet nyújtanak a hadműveletekről. A függelékben tájékoztatást kapunk a titkos szervezetekről, a brit és német hadrend részleteiről, a szigetre küldött rádiótáviratokról és a görög politikai szervezetekről. Ezenfelül jegyzetek, forrás- és irodalomjegyzék, név- és tárgymutató segíti a további tájékozódást.
Antony Beevor - Sztálingrád
A KLASSZIKUS NEMZETKÖZI BESTSELLER A II. VILÁGHÁBORÚ FORDULÓPONTJÁRÓL
Antony Beevor világsikerű, nagy ívű összefoglaló munkája a II. világháború egyik legnagyobb fordulópontjáról a szerző kiterjedt német és orosz levéltári kutatásainak köszönhetően egyszerre tárja olvasói elé a történelmi tényeket, és azt, ahogyan a történelmet a szereplői – a legfelsőbb német és orosz vezérkaron át a hódítókból bekerített éhezőkké váló, vagy éppen a mai szemmel már elképzelhetetlennek tűnő nehézségek ellenére kitartó katonák és a minden háború legtöbb szenvedését viselő civilek – megélték. Beevor egy kalandregény izgalmával és feszültségével kelti életre fantasztikus ismeretanyagát.
„Sztálingrád nemcsak a II. világháborús szovjet hősiesség nagyszerű jelképeként fontos, hanem a háború lélektani fordulópontjaként is. (A geopolitikai fordulópont korábban, 1941 decemberében következett be, amikor Hitler erőit visszavetették Moszkva alól és Amerika belépett a háborúba.) Paulus fegyverletételének a híre bejárta az egész világot, meggyőzve a népeket arról, hogy a nácik soha nem diadalmaskodhatnak. És hirtelen a németeknek is szembe kellett nézniük a jövőjükkel: a háború azzal fog véget érni, hogy a Vörös Hadsereg elfoglalja Berlint. És mindmáig látható a Reichstag falán meghagyott cirill betűs graffiti: _Sztálingrád–Berlin_.”
Viktor E. Frankl - Mégis mondj igent az életre! / Logoterápia dióhéjban
Világszerte olvasók egész generációi számára nyújtott megrázó élményt Viktor Frankl pszichiáter klasszikus memoárja, amelyben a náci haláltáborokban zajló mindennapi életről számol be.
Frankl négy koncentrációs tábort járt meg 1942-45 között, ezek egyike Auschwitz volt. Meg kellett tapasztalnia szülei, fivére és várandós felesége halálát, és később ezekből a tragikus élményekből, saját és mások végletes gyötrődéséből kiindulva hozta létre terápiás módszerét. A szenvedést nem kerülhetjük el, állítja Frankl professzor, azt azonban eldönthetjük, hogy milyen módon viszonyulunk hozzá, és találunk-e benne értelmet.
Értelmet találni az életben, bármilyen is az; kitűzni bizonyos célokat, és azok felé haladni - Frankl logoterápiájának ez a törekvés az alapköve. Sok tekintetben a pszichoanalízisre épít ez az elmélet, de annál általánosabb érvényű, és pozitív üzenete révén mindenkit szíven talál. Az ember egyedi, senki mással össze nem téveszthető lény, hangsúlyozza dr. Frankl, éppen ezért mindenkire rá van bízva, hogyan éli meg, hogyan értelmezi saját személyes tapasztalatait. Hozzuk ki a legtöbbet a lehetőségeinkből, forduljunk bizakodással a jövő felé, és legyünk elfogadóak - a logoterápia módszere ebben segít.
Viktor E. Frankl 1997-ben, kilencvenkét évesen hunyt el. Könyvét azóta több mint harminc nyelvre fordították le, gondolatai olvasók tízmillióihoz jutottak el. Visszaemlékezését az amerikai kongresszusi könyvtár már évtizedekkel ezelőtt beválogatta a tíz legnagyobb hatású könyv közé.
Edith Eva Eger - A döntés
"Abban szeretnék segíteni olvasóimnak, hogy felfedezzék, miként szökhetnek meg saját elméjük koncentrációs táborából, és válhatnak azzá az emberré, akinek lenniük kellene. Segíteni szeretnék abban, hogy átéljék, mit jelent megszabadulni a múltjuktól, a kudarcaiktól és a félelmeiktől, a dühüktől és a botlásaiktól, a megbánásaiktól és a feloldatlan fájdalmaiktól -, hogy átélhessék azt a szabadságot, amelyben az életet teljes, gazdag, ünnepi mivoltában élvezhetik. Nem választhatunk fájdalom nélküli életet. De választhatjuk azt, hogy szabadok leszünk, megszökünk a múltunk elől, akármi történjék is, és megragadjuk a lehetségest." Dr. Edith Eva Eger
A magyar származású dr. Edith Eva Egert 1944-ben családjával együtt a nácik haláltáborába, Auschwitzba deportálták. Ma klinikai pszichológus a kaliforniai La Jollában, illetve a Kaliforniai Egyetem oktatója San Diegóban. Emellett az amerikai hadsereg és haditengerészet tanácsadójaként tűrőképességi tréningeket tart és segíti a katonákat a poszttraumás stressz legyőzésében. Számos tévéműsorban szerepelt, többek közt az Oprah Winfrey Show-ban, illetve a CNN különkiadásában, amely az auschwitzi tábor felszabadításának hetvenedik évfordulójára készült. Ezen kívül főszereplője volt a holland nemzeti televízió holokausztról forgatott dokumentumfilmjének is. Rendszeresen tart előadásokat az Egyesült Államokban és külföldön.
Dr. Edith Eva Eger tizenhat éves volt, amikor a nácik megérkeztek magyarországi szülővárosába, Kassára, és családjával együtt Auschwitzba hurcolták. Szüleit a hírhedt náci orvos, Joseph Mengele küldte gázkamrába, aki később arra kérte Edithet, hogy táncolja el a Kék Duna keringőt - jutalmul egy vekni kenyeret kapott. Edith a nővérével együtt túlélte a borzalmakat, és úgy döntött, megbocsát fogva tartóinak, és mindennap élvezi az életet. Évekkel a kiszabadulását követően egyetemre ment és pszichológusnak tanult, ma pedig többek között bántalmazott nőknek, poszttraumás stresszel, függőséggel vagy gyásszal küszködőknek segít. A döntés egyszerre memoár és útmutató, melynek célja, hogy mindannyiunknak segítsen kiszabadulni saját elménk börtönéből. Dr. Eger műve reményt és lehetőséget ad mindazoknak, akik meg akarnak szabadulni a fájdalomtól és a szenvedéstől. Akár rossz házasság, mérgező család vagy gyűlölt munkahely börtönében sínylődnek, akár önmagukat korlátozó hiedelmek szögesdrótja tartja őket fogva a saját elméjükben, ez a könyv arra tanít, hogy a körülményektől függetlenül dönthetünk úgy, hogy az örömöt és a szabadságot választjuk.