“Az Utcamesék megrázó, empatikus, ugyanakkor kíméletlen látlelet a hajléktalanok helyzetéről. Kozma Lilla Rita dermesztő közelségből mutatja meg az emberi szenvedés és kiszolgáltatottság hétköznapjait.”
Péterfy Gergely
író
“Ha a színházban két sorral előtted ül, vagy ha a profilját nézed a nagy teákkal, egy ízig vérig írónő. Nekem azonban az utcás csajszi, aki a hallgatóimat vezeti be a hajléktalanellátás nem túl meseszerű világába. Valahogy így kell ezt megmutatni, gyönyörűen finoman és hitelesen, Nehéz bevallani, de nekem is újszerű volt. Várom a többit.”
Mihály Bulcsú szociális munkás-mesteroktató
ELTE TÁTK Szociális Munka Tanszék
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Galaktika 252.
Galaktika 252, a Galaktika 2011. márciusi lapszáma
A Galaktika magazin márciusi számában új folytatásos kisregény indul, az izraeli Lavie Tidhar „Héberpunk”-ja. Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel. A hónap központi tudományos témája a szaporodó űrszemét egyre növekvő veszélyeit taglalja, illetve a megoldásra keres alternatívákat.
C. J. Cherryh két rövidke novellájában az értelem egymástól legtávolabb álló fajtáit vizsgálja. Mayer István „Offliniá”-ja egy, a terrorfenyegetés miatt begubózott, diktatórikus Európai Uniót vizionál. Cordwainer Smith a Vénuszt meghódító kínaiakról ír, míg Lőrinczy Judit egy szélsőségesen idegenbe szakadt nő életébe enged bepillantást. Visszatér Szőrplusz és Darger, Michael Swanwick két javíthatatlan bajkeverője is, akik a jövő radikálisan megváltozott Földjét járják és döntik romba szisztematikusan. A havi retro Matulay Sándor „Telefonvicc”-e, amelyben néhány téves kapcsolás fenekestül fölforgatja a főhős életét.
Az interjú az aktuális folytatásos kisregény szerzőjét, Lavie Tidhart szólaltatja meg, a játékrovat a „Killzone 3”-at mutatja be, a filmajánló a központi témára reflektálva az űrszemét filmes előfordulásai között tallózik. Az Intelligens dizájn különös szuperhősökkel ismertet meg, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy retro iPhone-kiegészítőről, az alvásvizsgálat otthoni eszközéről és egy praktikus, organikus formatervezésű kerékpárról.
Ismeretlen szerző - Miért marad???
Ez a kézikönyv elsősorban azon szakemberek számára készült, akik hivatásuknál fogva rendszeresen találkoznak bántalmazott nőkkel és gyerekekkel. Tapasztalataink szerint a magyar felsőoktatási intézményekben még mindig igen esetleges, hogy a képződő szakember hall-e modern ismereteket a családon belüli erőszak jellemzőiről és kezelési módszertanáról, ezért e tömör összefoglaló talán sokaknak hasznos tudást adhat a mindennapi munkához. A családon belüli erőszakról szóló pontos tudás nélkül a segítő továbbra is értetlenül áll majd a „Ha bántják, akkor miért marad?" kérdés előtt. Noha ez a kézikönyv elsősorban szakemberek számára készült, meggyőződésünk, hogy a benne leírt jelenségek megismerése másoknak is hasznára válik. Akik akár családi, akár baráti körben találkoznak a családon belüli erőszakkal, szintén értékes eszköz birtokában lehetnek: a tudatosság és az aktív bevonódás bármelyikünket támogató „laikus szakemberré" tehet. A bántalmazás felismerésében és az ilyen kapcsolatokból való kilépésben kulcsfontosságú a civil szereplők - a támogató barátok és családtagok, munkatársak és ismerősök részvétele.
Pan-dji - Vádirat
Észak-Koreáról keveset tudunk. Az országgal kapcsolatos híreket a nukleáris és rakétakísérletek, vagy a kommunista dinasztia aktuális uralkodójának külső szemlélő számára megdöbbentő kinyilatkozásai, tettei dominálják.
Belső világáról, az emberek hétköznapjairól, gondjaikról, bánataikról imitt-amott jelentek meg írások, főként észak-koreai menekültek tollából, olyanokéból, akiknek sikerült megszökniük az északi rendszer poklából.
A Vádirat azonban az első mű, melynek írója ma is Észak-Koreában él. A személyével kapcsolatos részletek a szerző védelme érdekében homályban maradnak. A neveket és a helyszíneket érthető megfontolások alapján, számolva a súlyos retorziókkal, ugyancsak megváltoztatták.
Az elbeszélések valódiságában mégsem kételkedünk egy pillanatig sem. Mert maguk a történetek nagyon is valóságszerűek. Mert nagyon is beleférnek abba a képbe, amelyet ezzel az országgal kapcsolatban magunk elé képzelünk. Mert valóságosnak tűnnek a helyszínek, az emberek, a környezet és a konfliktusok. Egyszóval minden.
Olvasva az írásokat hol elcsodálkozunk, hol megdöbbenünk. Felháborodunk, gyomrunk görcsbe rándul: lehetséges, hogy a 21. században ilyen élet jut osztályrészül egy egész népnek, huszonhétmilliónyi embertársunknak. És magunkban tiltakozunk: hogyan nézheti ölbe tett kézzel a nemzetközi közösség, hogy mindez a szemünk előtt megtörténhessen?
A Vádirat szerzője és azok, akik a műnek Észak-Koreából való kijuttatásában szerepet játszottak, már megtették a magukét. Ők nem ültek ölbe tett kézzel. Rajtunk a sor, hogy mi is tegyünk valamit. Első lépésként, hogy elolvassuk és átérezzük a Vádiratban szereplő tanúvallomásokat.
Bánó Attila - 44 meghökkentő eset a magyar történelemből
Bánó Attila számtalan érdekes, talán kevésbé ismert rejtélyes történettel szórakoztatta eddig olvasóit. Ebben a kötetben a szerző 44 történeten keresztül a becsület különböző aspektusait mutatja be egy hatévszázados időutazáson keresztül. Nyomozhatunk egy kicsit Anjou Mária titokzatos halála kapcsán. Vajon a rejtélyes lovas baleset valóban baleset volt? Hogy viszonyultak a paráznasághoz a korabeli uralkodók? Igaz, hogy Hunyadi egy „dublőr” segítségével menekült meg? Mátyás király miért törte össze a velencei üvegből kapott ajándékait? Miért harcoltak a patikusok az orvosok ellen az 1600-as években? Vajon mi járt annak a könyvnyomtatónak, aki kijavította a Biblia hibáit? Hogy halt ki a Zrínyi család? Vajon jól ítéljük meg az iszlám hatásait? Mit súg erről nekünk a történelem? Mi lehetett az Ady Endre és Tisza István közötti ellentét valódi oka? Az érdekes kérdésekre sokszor meghökkentő vagy épp megdöbbentő válaszokat kaphatunk.
Ismeretlen szerző - Galaktika 302 XL
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - HiperGalaktika 02
Az első HiperGalaktika sikere után, amely az információs társadalom legújabb eredményeivel foglalkozott, itt a második, amelynek ezúttal a jövő oktatása a központi témája.
Az új HiperGalaktika-sorozat legfőbb erénye, hogy a kutatók által körbejárt egy-egy téma mellé ugyanazzal a témával foglalkozó novellákat is helyez, ezáltal ötvözi a Galaktika legjobb hagyományait a szakértői anyagok szakmai hitelével.
Az új HiperGalaktika bemutatja a legújabb trendeket a tanítási-tanulási módszertanban, így képet kaphatunk az innovatív tendenciákról, s gyakorló tanárok is hasznosíthatják az anyagokat, hiszen nemcsak "száraz" szakszövegeket olvashatunk, hanem konkrét példákat, iránymutatásokat is. Így világos lesz, miért és hogyan használhatjuk például a Wikiket a tanórai gyakorlatban, illetve képet kaphatunk a blogok működéséről és hasznosságáról, felhasználhatóságáról az oktatás szervezésében.
Barbro Lindgren - Kishúgom született
"- Mit gondolsz, miért nőtt meg ennyire a hasikám? - kérdezi Kallét anyukája.
- Biztosan túl sokat ettél - vélekedik Kalle.
- Szó sincs róla, nem ettem túl sokat.
- Akkor hát miért lettél ennyire kövér? - csodálkozik a kisfiiú.
- Azért, mert egy kisbaba rejtőzik benne - árulja el a titkot anyukája. Kalle meglepődik. Erre aztán sohasem gondolt volna.
- Mit szeretnél inkább, kishugit vagy kisöcsikét? - kérdezi anyukája.
- Én öcsit akarok, akivel azután futballozhatnánk - válaszolja Kalle."
Néhány hét múlva megszületik - Marika. Kalle eleinte nagyon megértő, azután nagyon gonosz lesz anyukájához és Marikához, hiszen a kishúg olykor fontosabb személyiség, mint az ötéves kisfiú. Nehéz időszak ez Kalle számára, de amikor Marika először szólítja a nevén, olyan elégedett és boldog lesz, mint eddig még soha.
Ismeretlen szerző - HiperGalaktika 03
A HiperGalaktika 2009-es kötete a megszokott formában novellákon és tudományos írásokon keresztül mutatja be a jövőt. Az SF-szerzők és a szakemberek szemén át nézhetjük meg a komputer és az ember kapcsolatának lehetséges alakulását.
A kötetben olyan témák szerepelnek, mint kibővített valóság; ember és gép; kötetlenül, avagy vezeték nélküli kapcsolat; gondolatvezérlés; esélyegyenlőség és digitális szakadék; internet és vallás; tömegkommunikáció - amikor tényleg a tömeg kommunikál; digitális diagnosztika; rések a falon, avagy a netbiztonsági problémák; internetezés és autonómia; Informatikai veszélyforrások ; virtualitás és a mindennapi élet; a játék jövője. A kérdések a mindennapi életünkön túllépve, a jövő lehetőségeit, várható és elképzelhető fejlődési irányait mutatják be. Mindezt a megszokott szórakoztató, informáló stílusban.
A novellák szerzői között olyan neveket fedezhetünk fel, mint Robert Silverberg, Jennifer Pelland, Michael, T. Cricket, Szélesi Sándor, Kánai András, F. Tóth Benedek. A tanulmányokat az informatikai szakma neves szakemberei jegyzik.
A kötet a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság közreműködésével készült.
Nemere István - A rejtélyes elődök és egyéb fantasztikus rögeszmék
Az elődökről túl keveset tudunk ahhoz, hogy képet alkossunk róluk. Mégis, néhány tanulságot máris levonhatunk.
Mostanában több divatos elmélet hirdeti, hogy a földi emberek fejlődésébe egykor (genetikai úton) idegen, kozmikus civilizáció küldöttei avatkoztak bele; így próbálják magyarázni az egyébként magyarázhatatlan, gyors civilizációs "ugrást".
Az elmélet ellenkezik a darwini fejlődéselmélettel, de Engelsnek az emberré válásról alkotott véleményével is. A rejtélyes fejlődési ugrásokat és az ókor számtalan más titkát azonban az elődök léte megmagyarázza és ez az elmélet nem áll szemben a materializmus egyetlen tanával sem. Nem idegen űrhajósok ("istenek") tettek bennünket emberré, hanem mi magunk, a saját erőnkből értünk fel már egyszer egy kisebb csúcsra és - ha nem jön közbe egy elháríthatatlan kozmikus katasztrófa - ezt a civilizációs fejlődést folytatta volna az emberiség. Így mai tudásunk, technikánk és kultúránk több ezer évvel előbbre járhatna, űrhajóink már régen a Világűrt szelnék át, talán más civilizációkkal is felvettük volna a kapcsolatot. Sajnos, egy csapás - amelyet szerintünk nem maga az akkori emberiség idézett elő - akadályt gördített fejlődésünk elé.
Ez a gondolat is e könyv megírására késztetett. Hiszen most - úgy tűnik - ismét válaszút elé kerültünk. Régi, oly magas csúcsokra jutott civilizációnk órák vagy napok alatt teljesen megsemmisülhet. Egy nukleáris világháború az egykori Csapásnál sokkal pusztítóbb lehet; azt már senki sem élné túl. Egy ilyen veszély árnyékában élve nem árt néha tudatosítani magunkban, hogy a Föld minden népe közös hajtásból ered, hogy a szó legszorosabb értelmében is egymásnak rokonai, sőt testvérei vagyunk, az "elődök" utódai... Ha nem akarjuk, hogy világunk elvesszen, mindenáron fenn kell tartanunk a békét. Az egyetlen járható utat.
Mert gondolni is rossz arra, hogy az esetleg mégis túlélők kis csoportja legyen kénytelen ismét nekifogni a világ - és az ember - újjáépítésének.
Pőcze Flóra - A Moszkva tér gyermekei
A fiatal társadalomkutató, Pőcze Flóra Magyarországon elsőként vállalkozott arra, hogy ne kívülállóként tanulmányozza a hajléktalan létet: 2009 nyarát a Moszkva téren töltötte az ottani közösség részeként. Könyve a galeri tagjainak életeseményeit, mindennapjait mutatja be; többek között megtudhatjuk belőle, hogy milyen hierarchia-rendszer és csoportnorma alapján épül fel a kommuna, hogyan lett hajléktalan a volt kosarasból, az állami gondozottból, vagy az unatkozó mezőgazdasági munkásból, aki csak telente csatlakozik a társasághoz. Az egyedülálló kötetet szociofotók és szlengszótár teszi teljesebbé.
Gerald Durrell - A halak jelleme
Korfu: romantikus születésnapi mulatság, jégszekrényeltérítéssel, megfeneklett sétahajóval, nagyarányú koplalással. London: állatkereskedés - szakértelem és állateledel nélkül. Kamerun: hogyan pottyant mérgeskígyó a díszvacsora díszvendégének tányérjába? És megint London: az orrvérzés félelmetes gyógymódjai. Bournemouth: az angol tengerpart szókimondó asszonysága.
"Ez a kölyök nem normális", mondta ingerülten 1931-ben Lawrence Durrell, és ezt a megjelölést alkalmazza kisebb variációkkal azóta is Gerald öccsére. Márpedig Gerry, a család fekete báránya szerint épp hogy ő maga az egyetlen józan ember egy tébolyult világban, és a bolondok gyülekezetének néhány igen kellemes példányát vonultatja fel könyvének lapjain. A halak jelleme méltó folytatása annak a sorozatnak, amelyet a Családom és egyéb állatfajták meg a Madarak, vadak, rokonok nem egészen dicstelenül kezdett. Réber László rajzai csodálatos harmóniában egyesülnek a bogaras családnak, a távoli vidékek növény- és állatvilágának és a közelebbi tájak csudabogarainak mulattató történeteivel.
Ismeretlen szerző - Galaktika 285 XL
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - MetaGalaktika 1.
ELŐSZÓ
A Metagalaktika válogatás a Galaktika első huszonöt számának elbeszéléseiből, novelláiból. A Galaktika minden eddigi számában közöltünk tudományos ismeretterjesztő cikkeket, és tanulmányokat, vallomásokat, kritikákat a science fiction esztétikai, történeti vagy idológiai kérdéseiről, hiszen tájékoztatni akartuk olvasóinkat, ismertetni akartuk a sci-fi világának minden "kiterjedését". A Metagalaktikából hiányoznak ezek a cikkek, mert olvasnivalót akartunk adni, és nem is elsősorban a Galaktika hűséges olvasóinak, hanem azoknak, akik a tudományos-fantasztikus irodalmat nem szeretik, mert nem ismerik, vagy nem szeretik, mert nem ismerik eléggé.
Irvin D. Yalom - A magyar macska átka
„Hat lebilincselő mese életről és halálról egy virtuóz terapeuta tollából.” – Kirkus
Irvin D. Yalom az emberi lélek feltárásának mestere, a „kétszemélyes terápia” elkötelezett híve, akinek hitvallása, hogy a terapeutának a pácienssel együtt kell fejlődnie és változnia, fenekestül felfordítja elképzeléseinket a páciens–terapeuta viszonyról.
Ezúttal hat, részint saját klinikai tapasztalataiból merített, részint fiktív történetet írt, melyekben aprólékos részletességgel, magabiztos nyelvi kifejezőerővel mutatja be szereplőit, egykori pácienseit, akik nemcsak a terapeuta álmaiba és gondolataiba fészkelik be magukat, de az olvasó számára is emlékezetesek maradnak.
Miközben Yalom betekintést enged a terapeuta szívének és elméjének legmélyebb bugyraiba, arra hívja fel a figyelmet, hogy törékeny és egyedi kapcsolataink végtelen lehetőségek tárházai, megváltozni, önmagunkat jobban megismerni és megérteni pedig soha nem késő.
Ismeretlen szerző - Fiúk évkönyve 1967
Miként a korábbi években, ezúttal is rendkívül gazdag és változatos tartalommal jelenik meg a Fiúk évkönyve. Száz cikk. novella, vers, riport. művészi rajzok és fényképek, színes mellékeletek - a művészet és a tudomány, a sport és a politika, a régmúlt és a jelen érdekes eseményei, a világváltozás gyors üteme tárul fel e könyvben, és nyújt érdekes olvasmányt, világjáró újságírók, kiváló tudósok. írók és művészek írásaiban nemcsak egy esztendőre, hanem több évre szóló érdekes ismereteket jó szórakozást találnak a nagyvilággal, hazánkkal, az élettel ismerkedő fiatalok.
India - képekben: A görög vázák világa; Az orosz forradalom amerikai riportere; Siqueirosnál, Mexikóban; Cowboyparádé Kanadában: Hóbortos Világjárók: Svédországi útiképek; Ajövő faluja; Barangolás a Közlekedési múzeumban; Az Állat- és Növénykert: katonai rangjelzések; Grajnoj en Vento - nemzetközi gyereklap; A ló históriája: Laboratórium a Holdon; Tudományos mikrokönyvtárak; Fiatalok bőrápolása; Az időjárás és a sport - számtalan különböző téma, és mindez csak ízelítő a változatos írásokból. A Fiúk évkönyve 1967. kötetet ez évben is örömmel nyújtja át a kiadó a könyv barátainak.
D. Somogyi Eszter - A kegyelem érintése
Milyen a drogfüggő hajléktalanok világa egy szociális munkás szemével?
Doroti fiatal, vidéki lány, aki szociális munkásként Budapest utcáit járja, hogy életeket mentsen, és megoldást keressen azoknak, akiknek már nincsen semmi esélye ebbe a társadalomban. Meglátja az embert abban a kamaszlányban, aki anyja szeretetének hiányában az aluljárókban keresi az élet értelmét, majd amikor várandós lesz, végleg elveszíti a talajt a lába alól. Doroti meglátja az embert abban a középkorú férfiban is, akinek alkoholizmusa elmarta mellőle kislányait, úgy, hogy az majdnem a gyermekek életébe került.
Azonban Dorotinak a saját életében is van mit helyrehoznia. Úgy érzi, szakadékba esett: a szüleivel talán sosem jön helyre a kapcsolata, a szerelem messziről elkerüli, ráadásul egy szektába hajló gyülekezet csontig hatoló sebeket ejtett önbecsülésén. Szerencsére barátnője, Rebeka és kollégája, a Koszovót megjárt volt katona, Iván minden erejükkel támogatják, és egyik nap belép Doroti életébe Dávid, a fiatal tolmács fiú is.
Dorotinak előbb fel kell dolgoznia a múltat, hogy legyen jövője. Meg kell keresnie Istent, majd a saját helyét a világban, hogy felismerje a szerelmet, amelyet Isten ígért neki.
D. Somogyi Eszter tíz évig dolgozott a Baptista Szeretetszolgálatnál utcai szociális munkásként, drogfüggő hajléktalanok között, Budapesten. A kegyelem érintése olyan eseteket dolgoz fel, amelyeket végigkísért az évek alatt.
Georges Fleury - Kutyatörténetek
A királyi termetű, remek szimatú német juhász, Pyrrhus, Vic, a vidám pireneusi juhászkutya, Lesko, Vox és még sokan mások... ők a társai és barátai Francois Rostollandnak, a brianconi országos mentőkutyaképző iskola megteremtőjének, akinek lenyűgöző, teljesen az állatok szeretetének szentelt életét meséli el Georges Fleury ebben a könyvében.
Kokó, a tréfacsináló holló, "aki" mindent ellop, ami a "csőre ügyébe" kerül... A lavina áldozatainak megmentéséért küzdő, jeges havat kaparó kutyák... Az 1990-es mexikói, örményországi és iráni földrengések. A juhászkutyák, amelyek egy pizsama megszimatolása alapján megtalálják az elveszett fiút. A kábítószer és a robbanóanyag rejtekhelyét felfedező nyomozókutyák...
A Pyrrhus, Lesko és a többiek az álllatok életének kedves, drámai és mulatságos epizódjait mesélik el. Soha nem írtak még meghatóbbat és igazabbat négylábú és szárnyas barátainkról.
Georges Fleuryt a háborús történetek vitathatatlan mesterének ismerték el Baroudeur című híres regényének megjelenése után. 1989-ben adta ki Kheopsz című, egy rendkívüli német juhász életéről szóló, bestsellerré vált könyvét, majd 1990-ben a Koumbalát, amely elnyerte a "Harmincmillió Barátunk" irodalmi díját.
Ismeretlen szerző - Galaktika 213.
6 Marina és Szergej Gyacsenko: Üszkös Torony (befejezõ rész)
20 Játék... és kiszámíthatatlanság
22 Lawrence Schimel és Mark A. Garland: Meglátni a csillagokat
28 Elhagyni a Földet
36 Gajdács Ádám: Zuhanás
56 Filmajánló
58 Tim Pratt: Képtelen Álmok
70 Megvalósult sci-fi
72 Ez lesz a jövõ (László Zoltán-portré)
76 Megvalósult sci-fi
78 Kenessei András: Raondaoh
86 Könyvajánló
88 Valerij Ciganov: Marsbéli elbeszélések
Ismeretlen szerző - Galaktika 211.
A Galaktika XXVIII. évfolyam, 211. számának tartalma (2007. október):
6 Robert Reed: Milliárdnyi Éva (befejező rész)
20 Játék... és finanszírozás
22 Richard Wilson: Szülőváros
24 Műhold-jubileum
32 James Stoddard: Csillag-vezére hányt-vetett...
40 Filmajánló: A DeLorean
42 Antal József: Végítélet-variációk
46 Kasztovszky Béla portréja
50 China Miéville: A londoni különös események...
64 Megvalósult sci-fi
66 F. Tóth Benedek: Pillanatfelvétel
76 Megvalósult sci-fi
78 John Shirley: Háromszázad év
84 Könyvajánló
86 Keith Laumer: Üzenet egy idegennek
Ismeretlen szerző - Galaktika 208.
A Galaktika XXVIII. évfolyam, 208. számának tartalma (2007. július):
6 Catalin Sandu: Párbaj
20 Játék... és függőség
22 Arthur C. Clarke: Bűntény a Marson
26 Bűn és bűnhődés
34 Terry Pratchett: Rendszerhiba az „örök világossághoz”
44 Filmajánló
46 Képes Gábor: A közös nevezõ
50 Patrick Raveau: A fa emléke
55 Dr. Horváth András: Élet a Marson
60 Robert David: Az ikertornyok
68 Megvalósult sci-fi
70 Karawynn Long: És a Holdon még állítsunk kicsit
84 ifj. Hegedüs Sándor: A lélekbúvár