“Minden nyáron meglátogatom gyermekkorom színhelyét, a Ligetet. Évről évre formálódik a táj, omladoznak a házak, vadszőlő futja be a falakat, ösvényeket foglal vissza a természet. Ahogy sétálunk a kimélyített, sárgahomokos úton, a kimosott fagyökerek közül régi történeteket fúj elénk a szél. Ezeket a homokból előkotort, forgószélben megtáncoltatott, makacs történeteket és a hozzájuk szegődött, szelídebb újakat öleli egybe ez a kötet. — Némely novellának utóélete is van már: pályadíjas vagy játékfilm készült belőle, antológiában szerepelt vagy nemzeti ünnepen láthatta-hallhatta az egész ország. A többivel most találkozik először az olvasó.” Halász Margit
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Galaktika 252.
Galaktika 252, a Galaktika 2011. márciusi lapszáma
A Galaktika magazin márciusi számában új folytatásos kisregény indul, az izraeli Lavie Tidhar „Héberpunk”-ja. Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel. A hónap központi tudományos témája a szaporodó űrszemét egyre növekvő veszélyeit taglalja, illetve a megoldásra keres alternatívákat.
C. J. Cherryh két rövidke novellájában az értelem egymástól legtávolabb álló fajtáit vizsgálja. Mayer István „Offliniá”-ja egy, a terrorfenyegetés miatt begubózott, diktatórikus Európai Uniót vizionál. Cordwainer Smith a Vénuszt meghódító kínaiakról ír, míg Lőrinczy Judit egy szélsőségesen idegenbe szakadt nő életébe enged bepillantást. Visszatér Szőrplusz és Darger, Michael Swanwick két javíthatatlan bajkeverője is, akik a jövő radikálisan megváltozott Földjét járják és döntik romba szisztematikusan. A havi retro Matulay Sándor „Telefonvicc”-e, amelyben néhány téves kapcsolás fenekestül fölforgatja a főhős életét.
Az interjú az aktuális folytatásos kisregény szerzőjét, Lavie Tidhart szólaltatja meg, a játékrovat a „Killzone 3”-at mutatja be, a filmajánló a központi témára reflektálva az űrszemét filmes előfordulásai között tallózik. Az Intelligens dizájn különös szuperhősökkel ismertet meg, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy retro iPhone-kiegészítőről, az alvásvizsgálat otthoni eszközéről és egy praktikus, organikus formatervezésű kerékpárról.
Makk Attila - Tükörfény
Ez a könyv rólam, rólad és Őróla szól. Az esetek mindennaposak, a következmények természetesek, csakhogy ezt rendszerint nem vesszük észre. Az itt olvasható elbeszélések rávilágítanak a meglepő összefüggésekre. Miért nem talál a riporter a lottónyertesek között boldog embert? A magyar fölkelő és a szovjet katona hogyan halhat meg egyaránt a hazájáért?
Miként hoz romlást a jámbor jegyvizsgáló jólelkűsége? Hogyan okozza valaki a kedvese balesetét, amikor a találkára siet? Mi baja lehet az embernek attól, ha a Jóisten minden kívánságát teljesíti? Milyen lavinát indít el egy ártatlan tréfa? Mit tehet Jézus, ha a beteg nem akar meggyógyulni? Hogy jött “divatba” a fogszabályozó a 3. a. osztályban? Hogy lehet misét mondani egy tacskóért? Miként hat az ima 20 évre visszamenőleg? Mitől lesz csoda a csoda? Hogyan élik meg a fenyőfák a karácsonyt?
A megírt esetek egy része kitalált, más részük megtörtént. A leghihetetlenebbnek tűnő elbeszélések történtek meg a valóságban. Mert egyetlen író fantáziája sem képes fölülmúlni a valóság legmegdöbbentőbb produkcióját.
Örkény István - Egyperces novellák
"A mellékelt novellák rövidségük ellenére is teljes értékű írások.
Előnyük, hogy az ember időt spórol velük, mert nem igényelnek hosszú hetek-hónapokra terjedő figyelmet.
Amíg a lágy tojás megfő, amíg a hívott szám (ha foglaltat jelez) jelentkezik, olvassunk el egy Egyperces Novellát.
Rossz közérzet, zaklatott idegállapot, nem akadály. Olvashatjuk őket ülve és állva, szélben és esőben vagy túlzsúfolt autóbuszon közlekedve. A legtöbbje járkálás közben is élvezhető!
Fontos, hogy a címükre ügyeljünk. A szerző rövidségre törekedett, nem adhatott hát semmitmondó föliratokat. Mielőtt villamosra szállnánk, megnézzük, milyen jelzésű a kocsi. E novelláknak éppoly fontos tartozékuk a cím.
Ez persze nem azt jelenti, hogy elég csupán a föliratokat olvasgatni. Előbb a cím, aztán a szöveg: ez az egyetlen helyes használati mód.
Figyelem!
Aki valamit nem ért, olvassa el újra a kérdéses írást. Ha így sem érti, akkor a novellában a hiba.
Nincsenek buta emberek, csak rossz Egypercesek!"
Örkény István
Gimpel Tomi - Hogyan szelídítettem villamost
Az alcím alapján ez a könyv nagyjából egy órányi kikapcsolódást jelenthetne, de mindenkit lebeszélnénk arról, hogy nekiüljön, és lendületből végigolvassa az egészet. Az itt található szövegek ugyanis szellemi tápláléknak ugyanúgy alkalmatlanok, ahogyan chillit sem eszik senki azért, hogy jóllakjon vele. Aki azonban hangulati fűszerként tekint Gimpel Tomi írásaira, és ennek megfelelően finoman adagolva, ízlelgetve fogyasztja őket, örömmel fogja tapasztalni, hogy néhány értelmes gondolat is képes derűssé tenni egy napot.
Kádár Erzsébet - Harminc szőlőskosár
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kaszás István - A Galaktika urai
"Az ember nem marad örökké a Földön. Kilépve megszokott bolygójáról egyszer, talán csak évszázadok múltán, kilép magából a Naprendszerből is." Kaszás István regényében az emberiség több ezer éves ciklusokban egyre több és egyre távolibb bolygóra jut el, a Galaktika csillagai örök kihívásának engedelmeskedve. De "átkozottul sok minden van a Galaktikában, ami előtt még értetlenül állunk" - mondja egyik hőse valamikor a XXX.században... És még évezredek múltán is újabb kihívások teszik próbára a létéért, fennmaradásáért küzdő embert - galaktikus háborúk, értelmes lényekkel és érthetetlen erőkkel való találkozások -, mert "hiába jutottunk el a csillagokba, még mindig érezzük a kihívást, mely belőlük árad... éppúgy, mint régen. És mindig is kihívás marad, amíg csak élünk - és amíg csak lesznek állócsillagok." A kozmosz értelmes lényeivel való találkozások következményeit azonban - akárcsak ma - valószínűleg sohasem lehet előre biztosan kiszámítani. Ez tág teret enged a fantáziának - és Kaszás István bőven és kitűnően él ezzel a lehetőséggel, az olvasók biztos örömére.
Gabriel Wolf - Valami betegesen más
Adott egy zseniális zsaru, aki bőrdzsekit hord, egy igazi jóképű vén róka, csak cigin és kávén él, továbbá kiváló a munkájában. Kicsit már bele is fáradt és fekélyt kapott a sok stressztől. (Még szerencse, hogy ez a zsarutípus egyáltalán nem klisé.)
Ez a könyv (most már regényterjedelemben) tartalmazza a teljes első négy epizódot.
Találkozhatunk benne az Éjféli fojtogatóval, aki (meglepő módon) éjfélkor gyanútlan embereket gyilkol meg teljesen ok nélkül, mégpedig úgy, hogy megfojtja őket rosszindulatból!
Ott van még (bár ne lenne) Charles, aki direkt azért költözik oda a Kiber térre, hogy egyszer majd mondhassa, hogy ő a Kibertéri gyilkos, ami nagyon „cyber space”-esen hangzik. Úgyhogy azóta is mondhassa, mert már régóta ott lakik, aztat mindenki tudhassa! (Ezek nem az író szavai, hanem a gyilkosé, mert Charles egy igazi punk. Annyira művelt, hogy már nem kell értelmesen beszélnie sem.)
Említhetnénk akár (bár minek?) a Hegyi stoppost is. Sharon a hegyekben él, ahol senki sem jár (autóval sem), mégis stoppol. Minek, ha nem jár arra senki? Csak csinálja és kész, mert ehhez van kedve! (Végül is jogában áll, nem?) Ez egy lebilincselő thriller! Tele bilincsekkel. Egy erotikus könyv erotika nélkül...
Végül találkozhatunk Mike atyával (ami nem lesz túl kellemes). Ugyanis a jó pap holtig tanul, de Mike atya nem! Mármint úgy nem, hogy ő nem egy „jó pap”. Tanulni még csak-csak tanulna, de arra meg ideje nincs, mert túl sok szabadidejét veszi igénybe az önbíráskodás, hogy pedofilokat gyilkoljon. Néha selfie-ket is készít unalmában a Facebookra. Tehát elég sok a gondja szegénynek.
Jack persze mind a négyüket elkapja! Sőt, még a saját feleségét is, és társát is a rendőrségnél. Mindenki le lesz hát tartóztatva! Még azok is, akik semmi rosszat nem tettek. (Őket legfeljebb majd elengedik.)
Az előszóból kiderül, hogy miért számít ez a regény új irodalmi műfajnak. (Tizenhét unalmas pontban meg van indokolva.) Továbbá, ezáltal a pontos receptje is le van írva, hogy hogyan kell ilyen regényt írni... ami egyszer majd tananyag lesz. (Bár remélem, hogy nem!)
Mandy Kristóf - Lélekmelegítő
Körbejártad már a világot és biztos vagy benne, hogy akkor az gömbölyű és henger nem lehet? Szerinted, aki a sötétségben lapul az biztos, hogy prédára leső vadász? De mi van, ha ő az üldözött? Megbízol az angyalokban és rettegsz a démonoktól? Úgy véled, hogy a hibáidért mások a hibásak? Jobb szerinted a holtaknak a sírban és ha valaki visszatérne, azt te megvetően zombinak neveznéd és sikoltva rohannál el azt gondolván, hogy emberhúst eszik? Neked hiába mondaná egy lidérc azt, hogy gazdám, kívánságod számomra parancs, mert azt hinnéd, hogy a lelked akarja, Elfeledted már a mesék és legendák világát és elhiszel mindent, amit hallasz? Számítanak a külsőségek és előítéletek alapján döntesz?
Ha igen, ha nem, mindenképpen érdemes elolvasnod ezeket a szórakoztató, elgondolkodtató történeteket. Legyél részese Te is a kalandoknak és engedd, hogy kiforduljon sarkaiból az egész világod! Nézzük meg több szemszögből is a történeteket!
Kaland, izgalom, fantasy és sok tanulság!
Mert érdemes egy kicsit elgondolkodni és a dolgok mögé nézni. Vesd le Te is a sztereotípiák, félelmek és hiedelmek béklyóit!
Jó szórakozást!
Még több történetet olvasnál?
http://regenyeim.hu
Fejes Endre - A hazudós
Fejes Endre írói világának sokszínűségét reprezentálja novellás kötete. Hősei nehéz, küzdelmes sorsú munkások, a Józsefváros szűk utcáin, sötét terein élnek. Szűkre mért életükből a képzelet szárnyán, szivárványos álmok segítségével próbálnak kitörni. De meséik nem csupán a prózai valóságot szépítő hazugságok, hanem egy másfajta, emberibb élet utáni vágyakozást is kifejezik. A bukástól, a kudarctól akarja védeni szeretett hőseit az író, értük, velük perel lírai realizmussal telített írásaiban.
Bakos József - Napló az utókornak
A szerző előszava:
"Második novelláskötetemet tartod a kezedben, kedves olvasóm.
Újabb kalandozásra hívnak téged a könyv lapjai. Igaz történetek, álmok, fantáziavilágom eseményei keverednek a sorok között, hogy utat mutassanak neked, nekünk.
"Miféle utat?" - kérdezheted kíváncsian vagy bizonytalan fenntartással. Nos, a kérdés jogos, hiszen nem vagyok mindentudó csodalény, csak egy ember. Egy író, aki keresi az élet igazi értelmét, mint itt e Földön mindenki. Én is taposom a mindennapok mókuskerekét, dolgozom, szeretek, gondolkodom, élek és kiírom magamból mindazt, amit fontosnak tartok.
Figyelek a világra, és bízom abban, hogy a leírt történetek eseményei, mondanivalói, netán tanulságai egyszer valakinek, valahol segíthetnek abban, hogy megtalálja a helyes utat a boldogság felé.
Én úgy érzem, megtaláltam. Ezért köszönet a családomnak, akik nélkül ez a kötet sem jöhetett volna létre.
Ajánlom könyvemet mindenkinek, aki szeret álmodni, felnőttként is megmaradni egy kicsit gyereknek, aki nem fél szeretni, nyíltan kimutatni saját érzelmeit, és nem begubózva, "komoly" felnőttként egy szabályozott, szögletes, mondvacsinált sablonvilágban tengődni.
Az életet élni kell, megélve minden aprócska pillanatát, kiélvezni a boldogságát, megszenvedni minden keserűségét, sírni, nevetni, és őszintén, fenntartások nélkül szeretni. Ez lehet egy egyetemes recept ahhoz, hogy megtaláljuk a helyünket a körülöttünk uralkodó káoszban.
Kellemes kikapcsolódást és jó olvasást kívánok mindenkinek! - Bakos József"
Benedek István Gábor - Bergeni keringő
Benedek István Gábor sokféle műfajban alkot, de a magyar novellairodalom hagyományait követő rövidebb terjedelmű, kivételes finomságú írásai életművének minden bizonnyal legmaradandóbb részét képviselik.
Új novelláskötetében összegyűjtötte azokat az írásait, amelyek egy régi, de sosem feledhető háborúról szólnak. A szerzőt hétévesen elvitték Ausztriába, Németországba, Csehországba, és történetei ennek a szürreális utazásnak az állomásait elevenítik meg.
Az események tragikus voltát azonban átlengi az író kivételes derűje, a mesélés élvezete és varázsa, a különös sorsok felmutatásának öröme.
A szerző tizenöt novellát fűzött össze. Ezek az írások többnyire a magyar zsidó élet színterein kezdődnek, de ha hősei átlagosak is, a megpróbáltatások során kivétele sorsot és tanulságot mutatnak fel. Vagyis merőben új dimenziót öltenek. Ilyenformán hiába veszi körül a szereplőket drótkerítés, életük gyökerei a kincses hagyományokba nyúlnak, és a lélek felemelkedik a csodák magasságába.
Palotai Boris - Válogatott tévedéseim
Szellemes, kedvesen és megértően kaján, az emberi gyengéket tipikus női éleslátással tollhegyre tűző, hosszabb-rövidebb írások sorakoznak Palotai Boris új kötetében. A mindennapokból ellesett alakok, figurák, típusok és sorsok tűnnek fel egy-egy pillanatra ezekben az írásokban; a manöken pl., aki kihízik a munkaköréből, vagy a mellőzött nő, akinek egyetlen vágya, hogy egyszer az életben ő késsen el a randevúról, a szürke hivatalnoklány, akinek az életformáját teljesen felborítja a kölcsön-fridzsider, és így tovább. Nem "hősök" tehát, de nem is "ördögök", s az írónő a kötet ironikus címével is arra szeretne utalni, hogy nem is olyan biztos, mennyi ezekben a dolgokban a "hiba", és mennyi az örök emberi gyengeség, ami mindenkor elválaszthatatlanul hozzátartozik a hétköznapok történetéhez, az emberi élethez.
Feleki László - Le az olvasókkal!
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Duma László - vissza2padlógáz
vissza2padlógáz
Vagy fék1előre?
Mit érez egy férfi, ha a sportmotorját robogóra kell cserélnie? Hányféle életet élhet le a Békuci becenévre hallgató kis piros csoda? Mitévő lesz a kommentátor, ha el kell hagynia az autóversenyek világát? Miben hasonlítanak egymásra a nők és az autók? És a dodzsem meg a kukásautó? Tömegközlekedés vagy luxusautó? Fiatalít-e a sportkocsi?
A szerző bemutatkozó kötetében az életünket átszövő járműveken keresztül mesél nekünk emberi sorsokról, találkozásokról, döntésekről, ráébredésekről. A friss hangvételű, párperces novellákat grafikák egészítik ki.
Mindenkinek ajánljuk, aki látott már repülőt, hallott a villamosról vagy ült már autóban.
Duma László - vissza2padlógáz
vissza2padlógáz
Vagy fék1előre?
Mit érez egy férfi, ha a sportmotorját robogóra kell cserélnie? Hányféle életet élhet le a Békuci becenévre hallgató kis piros csoda? Mitévő lesz a kommentátor, ha el kell hagynia az autóversenyek világát? Miben hasonlítanak egymásra a nők és az autók? És a dodzsem meg a kukásautó? Tömegközlekedés vagy luxusautó? Fiatalít-e a sportkocsi?
A szerző bemutatkozó kötetében az életünket átszövő járműveken keresztül mesél nekünk emberi sorsokról, találkozásokról, döntésekről, ráébredésekről. A friss hangvételű, párperces novellákat grafikák egészítik ki.
Mindenkinek ajánljuk, aki látott már repülőt, hallott a villamosról vagy ült már autóban.
Novák Valentin - A szomszéd dinoszaurusza
Maj Om Ce mester és a borítószöveg: Van ez a Novák Valentin, aki egy mesterkélt mester. Az a rögeszméje, hogy Maj Om Ce mestert ő találta ki. Pedig a valóság az, hogy én találtam ki ezt a Novák Valentin mestert arra, hogy megírjon engem, ott, Közép-Európában. Ezt azért akartam, hogy tanulságul szolgáljak több dologban, ami majd a könyvben felfénylik vagy sem. Teremtésem oly jól sikerült, hogy ez az író homunculus tervezett mellém egy karaktert, nevezett Pro Li taoista sporthorgászt, akivel köszönjük, jól megvagyunk, ha belénk lapoznak, ha nem. Sőt, teremtésem még ennél is jobban sikerült, mert kreáltam ehhez az N. V-hez egy festőt, nevezett Miske Emőt, akivel egész jól megértették egymást, s aki képeket fabrikált a valóságomhoz... Majd elfelejtettem, e hölgy hozta be ezeket a hasas betűket a könyvbe, amit a nehezen olvasók, betűtévesztők, betűfelcserélők is felfognak. Talán Dyslexie font a neve. Így, óriási túlzással, mindenki hozzáférhet lejegyzett történeteimhez.
Végül egy találós kérdés: ha feldobják lepke, ha leesik béka. Mi az? Amíg ezen tűnődnek, jobban járnak, mintha azon rágódnának, mennyit vesz ki az adó a családi agyagperselyből.
Minden jót kíván: Maj Om Ce mester, az agyak keleti felének nyitogatója
Novák Valentin - A szomszéd dinoszaurusza
Maj Om Ce mester és a borítószöveg: Van ez a Novák Valentin, aki egy mesterkélt mester. Az a rögeszméje, hogy Maj Om Ce mestert ő találta ki. Pedig a valóság az, hogy én találtam ki ezt a Novák Valentin mestert arra, hogy megírjon engem, ott, Közép-Európában. Ezt azért akartam, hogy tanulságul szolgáljak több dologban, ami majd a könyvben felfénylik vagy sem. Teremtésem oly jól sikerült, hogy ez az író homunculus tervezett mellém egy karaktert, nevezett Pro Li taoista sporthorgászt, akivel köszönjük, jól megvagyunk, ha belénk lapoznak, ha nem. Sőt, teremtésem még ennél is jobban sikerült, mert kreáltam ehhez az N. V-hez egy festőt, nevezett Miske Emőt, akivel egész jól megértették egymást, s aki képeket fabrikált a valóságomhoz... Majd elfelejtettem, e hölgy hozta be ezeket a hasas betűket a könyvbe, amit a nehezen olvasók, betűtévesztők, betűfelcserélők is felfognak. Talán Dyslexie font a neve. Így, óriási túlzással, mindenki hozzáférhet lejegyzett történeteimhez.
Végül egy találós kérdés: ha feldobják lepke, ha leesik béka. Mi az? Amíg ezen tűnődnek, jobban járnak, mintha azon rágódnának, mennyit vesz ki az adó a családi agyagperselyből.
Minden jót kíván: Maj Om Ce mester, az agyak keleti felének nyitogatója
Baráth Viktória - A jófiú
A főnök című regényből megismert Oliver Jones ügynök története, amelyben feltűnik az Igazság-trilógia főszereplője, Hannah Jones.
Ismeretlen szerző - Körkép 70
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Körkép 64
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.