“Ötéves koromban nagy bánat ért. Azóta sem éreztem annál nagyobb szomorúságot. Meghalt szegény nagyanyám, aki napont szobájában ült a kanapén, és mesélt nekem… A meséket, a dalokat vele együtt fekete koporsóba zárták, hogy soha többé vissza ne térjenek. Akkor valami végleg eltűnt az életünkből. Bedördült előttünk annak a bűvös világnak kapuja, melyen át ki-be jártunk, és nem akadt többé senki, aki megnyitotta volna. Negyven esztendő múlva, hogy összeszedegetem a Napkeleten gyűjtött Krisztus-legendákat, ismét eszembe jut az az egyetlen, a Jézus születéséről szóló. Valami belülről bíztat: mondjad el… Nos, hát legyen.” Így kezdi a “názáreti próféta” személyéhez fűződő történeteit Selma Lagerlöf, a fiatalabb nemzedékek körében is népszerű, kedvelt írónő, a Nils Holgersson csodálatos utazásának szerzője. Az ebben a kötetben csokorba gyűjtött nyolc tündérien naiv “szent történetben” kirajzolódnak a legendás helyek, elevenen kibontakozik a gyermek Jézus, Júdás, a bölcsek, Szent Péter, Veronika nagy Pilátus alakja. Úgy, ahogyan a Bibliában nem olvashatunk róluk, de az író képzeletének köszönhetően magunk is az események résztvevőivé válunk.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - A keresztyén hit
"A könyv a keresztyén hit alapelveit foglalja össze, tömör, könnyen érthető magyarázatokkal. Azt próbáljuk bemutatni, hogy tulajdonképpen miben hisznek a keresztyének -akik a világ legnagyobb vallási közösségét alkotják-, mire támaszkodik a keresztyén hit, hogyan fejlődött, változott a keresztyén vallás és közösség az évszázadok során, és hol van a helye a modern világban és a mai egyházban.
A könyv segítséget nyújthat a keresztyén hívő embernek hite elmélyítésében, a nem keresztyéneknek a keresztyén hit, a különböző keresztyén tanok és a róluk folytatott viták megértésében. Alapvetően azonban azt szeretnénk világossá tenni, hogy a keresztyén hit alapja a Biblia." (A szerző)
John Maisel - Isten-e Jézus? / Is Jesus God?
A Moszkvai Állami Egyetem tanárai és hallgatói számára tartott előadás átdolgozott anyaga.
Adapted from a lecture delivered to faculty and students Moscow State University U.S.S.R.
Henry Chadwick - A korai egyház
A kötet a jeruzsálemi ősgyülekezetből megszülető és az 5. század közepén már nemcsak nyelvében, hanem teológiájában és hagyományában is két ágra: a nyugati és a keleti egyházakra szétváló kereszténység történetének fő vonalait mutatja be. A kiváló angol egyháztörténész arra a kérdésre keresi a választ, hogy Jézus követőinek kicsiny közössége hogyan vált az apostoli misszió, az üldöztetések, történelmi fordulatok, a teológiai és egyházszervezeti viták közepette világegyházzá, s mindeközben hogyan jöttek létre a későbbi évszázadokat meghatározó intézményei, a teológiai gondolkodást megalapozó dogmatikai döntései, a mindennapi életet átható sajátos hagyományai. Chadwick feltárja az egyház sokrétű és korántsem ellentmondásmentes kapcsolatát a zsidósággal, a hellén civilizációval, a római állammal és a pogánysággal.
Alister E. McGrath - Bevezetés a keresztény teológiába
A keresztény teológusok nem kevés öngúnnyal "kánaáni nyelvnek" nevezik a maguk szakmai és a kívülállók számára nemigen érthető nyelvezetét. AIister McGrath szinte lehetetlen feladatot old meg könyvében, olyan bevezetést ad a keresztény teológia kétezer éves hagyományába, mely a "kívülállók", de legfőképpen a "kezdők" számára érthetővé és világossá teszi a legfőbb kérdéseket. A könyv három fő része gyakorlatilag külön-külön is ugyanazokat a témákat tárgyalja, eltérő megközelítésben. Az első rész a keresztény teológia történetét, fejlődését és változásait mutatja he a legjelentősebb teológiai iskolák, irányzatok és alkotók nézetein keresztül, a kezdetektől napjainkig. A második rész a keresztény teológia szerkezetét írja Ie (módszereit, forrásait, anyagát, stb.), a harmadik rész pedig a keresztény teológia kulcsfontosságú témáit (Isten, Szentháromság, Krisztus, bűn és megváltás, üdvösség, egyház és kapcsolat a többi vallással) tárgyalja.
Heinrich Harrer - Hét év Tibetben
1944. A világot ötödik éve borítja lángba és vérbe a második világháború. Az osztrák hegymászó, Heinrich Harrer és társai 1939 óta brit hadifogságban vannak Indiában, míg végül a sokadik szökési kísérletük sikerrel jár, és a Himaláján keresztül Tibetbe, majd a tiltott fővárosba, Lhászába jutnak. Harrer nagy és vészterhes idők tanúja lesz az itt töltött évek alatt: épp trónjára lépő XIV. Dalai Lámával közeli barátságot köt, majd átéli az 1950-es kínai megszállást és az ezt kísérő szörnyű pusztítást.
A Hét év Tibetben a nagy utazások története: a hegymászó több ezer kilométeres utat tesz meg szabadulása érdekében, de ennél fontosabb belső utazása, amely során megbékél önmagával, és a tibeti kultúra beavatott ismerője, és egyik legelszántabb védelmezője lesz. Heinrich Harrer klasszikusa egy letűnt korszakot varázsol elénk, és egyben életben tartja a reményt: a páratlan tibeti kultúra még menthető és megismerhető.
C. S. Lewis - Csűrcsavar levelei
A cambridge-i irodalomprofesszor, író és kritikus leghíresebb könyvében „alulnézetből” láttatja a világot. Az ember ősi ellenségével szemben a szatíra fegyverét alkalmazza, jelezve, hogy félelmesen komoly mégsem rémületes valósággal van dolgunk.
A tapasztalt főördög leveleiben időszerű, huszadik századi tanácsokkal látja el a kezdő kísértőt: hogyan térítse le a jó útról a gondjaira bízott fiatalembert.
„Tudom, hogy élvezetek segítségével már sok lelket nyertünk meg magunknak. De maga az öröm mégis az Ellenség találmánya, nem a miénk. Ő csinálta a gyönyöröket, nekünk szerteágazó kutatásaink ellenére sem sikerült egyetlenegyet sem előállítanunk. Csupán annyit tehetünk, hogy az embereket arra ösztökéljük, hogy az Ellenség alkotta örömöket általa tiltott időpontban, módon vagy mértékben élvezzük. Arra törekszünk, hogy minden örömöt kiszakítsunk természetes feltételeinek talajáról, és ott gerjesszük fel, ahol legtávolabb esik a természetestől. Legkevésbé emlékeztet a Teremtőre, s a legkevesebb örömet okozza. Aranyszabály: a vágy mind gyötrőbb legyen, a gyönyör mind csekélyebb. Így biztosabb – és stílusosabb.”
Chaim Potok - Davita hárfája
Nehéz sorsú, vegyes házasságból született gyermek Ilana Davita Chandal. Anyja európai zsidó családból származik, apja angolszász protestáns. Mindketten elkötelezett harcosai és hívei a munkásosztály ügyének, a jobb jövőnek – ahogy azt Marxtól tanulták. Aztán jön a keserves csalódás – a spanyol polgárháború és Oroszország Németországgal kötött paktuma. A rendkívül okos kislány teljes identitászavarban, és meglehetősen magára hagyatva nevelkedik, mert tudvalevő, hogy az ilyen emberek életében, mint a szülei, első a mozgalom. Hogy Davita ebből a miliőből hogyan jut el a hit kereséséig, s hogyan találja meg azt a zsidó vallásban, majd kényszerül megtapasztalni az újabb csalódást, immáron az ortodoxia vaskalaposságában és korruptságában – erről szól Chaim Potok felemelő és megrendítő regénye. Hívőnek, hitetlennek, boldognak, boldogtalannak egyaránt olyan élmény, amely egy életen át elkísér.
C. S. Lewis - Keresztény vagyok
A szerzőnek ez a kötete a BBC rádióban elhangzott előadás-sorozatának gyűjteménye. Benne az erkölcs, a képzelet és a racionalitás - avagy a jó, a szép és az igaz - szempontjából egyaránt lenyűgöző erővel vonultatja föl a keresztény eszméket, tudatosan mellőzve a felekezeteket elválasztó dogmatikai különbségeket.
Ismeretlen szerző - Mariweka
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Vermes Géza - A qumráni közösség és a holt-tengeri tekercsek története
Vermes Géza könyvében részletesen tárgyalja a holt-tengeri tekercsekkel és a qumrani közösséggel foglalkozó kutatások öt évtizedét, tételesen felsorolja a qumrani könyvtár anyagát, valamennyi szöveg bevezetéseként rövid ismertetést ad, és a legjelentősebb kéziratokból - a szerző fordítása alapján - részleteket közöl. A Második Templom judaizmusának kontextusába illesztve foglalkozik a qumrani közösség azonosításának problémájával, a közösség történetével, szervezeti felépítésével, teológiájával, legfontosabb vallási eszméivel és irodalmi tevékenységével. Tárgyalja az esszénizmus - kereszténység azonosításának problémáját és azt, hogy mennyire változtatta meg a qumrani kéziratanyag ismerete a tudománynak a Bibliához és a posztbiblikus irodalomhoz való viszonyát, valamint foglalkozik az Újszövetség kutatására gyakorolt hatásával. A kötet a holt-tengeri tekercsek teljes katalógusa mellett naprakész bibliográfiát is közöl. A kötetet a szakterület kutatói, egyetemi hallgatók mellett a Második Templom korának judaizmusa iránt érdeklődő laikus olvasók is haszonnal forgathatják.
Dr. Henry Cloud - Dr. John Townsend - Dave Carden - Earl Henslin - Alice Brawand - Családfánk titkai
A gyerekkorunkban a családunkban elsajátított magatartási és kapcsolati minták személyiségünk részévé válnak, és egész életünket végigkísérik. A káros minták akár nemzedékeken át hagyományozódnak kifejtve romboló hatásukat az újabb és újabb generációk életében. Többnyire ez áll a család felbomlása, a lelki sérülések, a szenvedélybetegség vagy a családon belüli bántalmazás hátterében. Ám nem szükségszerű, hogy megismételjük elődeink hibáit. A könyv pszichológus, illetve lelkipásztor szerzői terapeutaként szerzett tapasztalataik alapján állítják, hogy a káros minták megváltoztathatók, és az érzelmi sérülések gyógyíthatók. Terápiás gyakorlatuk mellett a Biblia évezredes bölcsességéből merítve vizsgálják, hogyan ismerhetjük fel azokat a családunkban elsajátított viselkedési és kapcsolati mintákat, amelyek negatívan hatnak az életünkben, ha nem változtatunk rajtuk. Könyvükből megtudhatjuk, mit tehetünk azért, hogy a diszfunkcionális működési módokat átdolgozva egészséges mintákat alakítsunk ki, és adjunk tovább gyermekeinknek.
Lena Einhorn - Mi történt a damaszkuszi úton?
Lena Einhorn svéd író, orvos, filmrendező felfedezőútra invitálja az olvasót. Az Újszövetség könyveiben, az ókori és középkori történetírók és teológusok írásaiban keresi a választ a kutatókat évszázadok óta foglalkoztató kérdésre: ki volt a valóságos Jázus, ki volt a valóságos Pál apostol, hogyan lehet elhelyezni életútjukat a történelemben. A szövegek összehaspnlítása, az adatok egybevetése, a forráskritika, a régészeti leletek gondos számbavétele mind hozzájárultak ahhoz, hogy kutatóútja közben megfogalmazzon egy lélegzetelállítóan merész hipotézist, ami történelmi tárgyú esszéjét regényszerűen izgalmas olvasmánnyá teszi.
C. S. Lewis - A rettentő erő
Kozmikus trilógia a _Narnia kórnikái_ szerzőjétől
A trilógia harmadik része önálló történetként is olvasható. A korábban már vereséget szenvedett sötét hatalmak igyekeznek még egyszer egyesíteni erőiket, hogy végső csapást mérjenek a földre. A mindenható varázsló, Merlin, sok száz év után visszatér az élők sorába. A KKK nevű kutatóintézet tudóstestülete, amely a fekete mágia által egyre nagyobb befolyásra tesz szert Anglia-szerte, Merlin hatalmát megszerezve igyekszik véghezvinni azt az összeesküvést, amelyben újra kívánják "kondicionálni" a társadalmat. A feszültségekkel teli, lélegzetelállító történetfolyamban a mágusok, démonok, értelmes állatok és bolygó-angyalok mellett ismét találkozunk Ransommal, _A csendes bolygó_ főhősével, és megtudhatjuk, milyen küldetéssel érkezett haza legutóbbi útjáról, a Vénuszról.
Dr. Lawrence Crabb - Mélybenéző
Ki mer szembenézni mindazzal, ami a szíve mélyén, lelke rejtett zugaiban meghúzódik? Pedig érzéseinket, tetteinket és kapcsolatainkat nagyrészt ezek a hatások és élmények határozzák meg. A lelkész-pszichológus szerző önismeretre segít, és megmutatja a változás útját, amely elvezethet az őszinte és mély személyes kapcsolatra Istennel és emberekkel.
Ismeretlen szerző - A kereszténység krónikája
Mintegy kétezer évvel ezelőtt a Római Birodalom távoli tartományában a palesztinai zsidók egy kicsiny csoportja azt kezdte vallani és hirdetni, hogy a Jeruzsálem melletti Golgotán keresztre feszített Názáreti Jézus feltámadt, és ő az Isten Fia, a Messiás. "Térjetek meg és keresztelkedjetek meg mindnyájan a Jézus Krisztus nevében a bűnök bocsánatára, és veszitek a Szentlélek ajándékát... és hozzájuk csatlakozott azon a napon háromezer lélek." Ezzel elindult útjára a kereszténység, majd fokozatosan kiépült szervezete, intézményrendszere, a keresztény egyház is, amely a történelem során oly mélyen befolyásolta és meghatározta Európa és a világ jelentős részének életét.
Közel 300, kronológiai rendbe szedett, legtöbbször kétoldalas tanulmányban A kereszténység krónikája gondos körültekintéssel, eleven stílusban rajzolja meg ennek a két évezrednek a történetét a Jézus születése körüli időktől egészen napjainkig. Foglalkozik a katolikus, az ortodox és a protestáns egyházakkal csakúgy, mint a keresztény vallás viszonyával más világvallásokhoz. A könyv szerzői rávilágítanak arra a szerves kapcsolatra, amely - kiváltképp a középkorban - a keresztényi lét és a mindennapok viszonyát jellemzik, és nem kerülik el figyelmüket az építészet, a festészet és a zene történetének kiemelkedő alkotásai sem, amelyek gyakran a kereszténység jegyében jutottak el virágzásuk csúcsára. Ezt a fejlődést plasztikusan érzékelteti a könyvet illusztráló csaknem 1000 színes kép, térkép és grafika.
Szinte valamennyi téma mélyebb feltárásában további dokumentumok vagy háttérmagyarázatok, életrajzok és fogalommagyarázatok sietnek az olvasó segítségére, aki ennek folytán nem csupán egy világvallás átfogó krónikáját tartja a kezében, hanem megtalálhatja benne egyszersmind a kereszténység gondolkodóinak arcképcsarnokát is.
Külön értéke a könyvnek, hogy szerkesztőségünk a hazai nyelvi változatot magyar egyháztörténettel is kiegészítette. A gazdagon illusztrált összefoglalás színes képet ad a magyar vallási élet kialakulásáról, fejlődéséről, legszebb tárgyi emlékeiről Szent Istvántól napjainkig.
Lawrence J. Crabb - Közelebb Istenhez
E könyv nagyon "forró" és nehéz témát boncolgat, mivel napjainkban nagyon divatos lett sok olyan gyülekezet, ahol az u.n. "Jólét és egészség" evangéliumát hirdetik. Olyan téves tanításokkal próbálnak hívőket toborozni, amelyeket szívesen hallgat ez ember. Istentől elvárhatod, hogy minden nehézséget elhárítson boldogságodnak az útjából. Ha "igazi hívő" leszel, akkor az Úr megáld és gazdag leszel...Isten meggyógyít minden betegségedből. Akinek elég hite van a gyógyulásában, elfogadhatja azt Isten kezéből...
Ezekkel csak az a baj, hogy nincsenek benne a Bibliában.
L. J. Crabb prófétai éleslátással mutat rá korunk kereszténységének halálos betegségére: Isten helyett az ember került a középpontba. A legfőbb erény önmagunk szeretete lett. Isten helyett az ember került a középpontba, a mai ember Istent problémáinak megoldására használja. Célja nem az Istenhez való közeledés, hanem a fájdalommentes élet. Jézus soha nem probléma mentes életet, hanem örök életet ígért!
A szerző ezzel szemben olyan teológiára építi emberszemléletét, amely "túléli a fájdalom támadásait". Az emberi élet célja - figyelmeztet - nem a jó közérzet, hanem Isten megismerése, akár fájdalmak árán is...
Bill Hybels - Csak pár lépés
Vezessük hitre az embereket néhány egyszerű lépés segítségével!
Mi lenne, ha tudnád, hogy ha egyszerűen odamész valakihez, és megszólítod, azzal megváltoztathatod az illető örökkévaló sorsát? Csak pár lépés egy örökre szóló változásért! Ez nem a módszerekről szól, hanem arról, hogy őszinte érdeklődést tanúsítunk egy másik ember iránt. Csak annyi kell hozzá, hogy a szíved ráhangolódjon a Szentlélekre, kész légy kimerészkedni "kényelmi körödből", és belépni valaki másnak az életébe.
A Csak pár lépés a huszonegyedik századra szabott személyes evangélizáció. A Ne térítgess, élj! c. könyvében lefektetett alapra építve Bill Hybels megmutatja, hogyan teheted magadévá az elsőként Jézus által bemutatott modellt, aki több mint 2000 évvel ezelőtt kilépett a Mennyből, hogy reményt és megváltást hozzon a bukott világban élő összetört embereknek. Most rajtad a sor! Lehet, hogy a te történeted nem ilyen drámai, mégis megváltoztathatja az életét valakinek, aki csupán néhány lépésnyire áll tőled - és neked is, ahogy megtanulod, milyen erő rejlik abban, ha törődéssel, könyörülettel és befogadással fordulsz valaki felé a Szentlélek vezetése alapján.
A személyes evangélizáció legfőbb értéke Hybels szerint a Szentlélekkel való együttműködés. Ez azt jelenti, hogy csak azt a szerepet játszod el, amit neked szántak - mész, ha a Lélek azt mondja, hogy menj, beszélsz, ha azt mondja, beszélj, és elhallgatsz, amikor megsúgja, hogy már eleget beszéltél.
Hybels arra bátorít, hogy éljünk 3D-ben...
* Dolgozzunk azon, hogy barátokat szerezzünk
* Derítsük ki a történetüket
* Döntsük el, mi legyen a következő lépés
... és így tanuljuk meg megérteni a Szentlélek sugallatait. Szolgálatának legutóbbi évtizede alatt megfogalmazódott gondolataiból és átélt élményeiből merítve Bill Hybels friss nézőpontból, meggyőző erővel, ösztönző szabatossággal mutat rá, mekkora erő rejlik az evangélizációnak ebben a személyes, mélységesen kapcsolati megközelítésében.
Nagy a tét. A következmények örökre szólnak. És talán csak egy beszélgetésnyire vagy attól, hogy örök hatást gyakorolj valakinek az életére - azzal, hogy megteszel egy pár lépést felé.
Ha azáltal, hogy tíz lépést megteszel egy termen keresztül, hitre segíthetnél valakit, lehet, hogy másképp kezdenél el járni.
Dr. Henry Cloud - Dr. John Townsend - Játszmák nélkül
"A jó konfrontációs készség a siker elengedhetetlen feltétele az élet minden területén. Az eredményes emberek jó konfliktuskezelők, tudják, hogyan folytathatnak hatékony konfrontációt, és nyíltan szembenéznek a kapcsolataikban felmerülő problémákkal" - írják a népszerű határvonalak-sorozat pszichológus szerzői könyvük előszavában.
Minden kapcsolatban szükség van olykor a konfrontációra. Időnként egyszerűen csak nemet kell mondanunk, ha nem akarjuk túlhajszolni magunkat, máskor határokat kell húznunk, mert irányító, manipuláló, felelőtlen, netán agresszív partnerrel állunk szemben. Néha pedig arra van szükség, hogy - éppen a kapcsolat érdekében - tisztázzuk a problémákat.
A Játszmák nélkül segít konfrontációs készségünk fejlesztésében, megtanulhatjuk, hogy a konfliktusok vállalása és az őszinteség nem mond ellent a szeretetnek, sőt a tisztázó beszélgetések erősebbé és biztonságosabbá teszik a kapcsolatokat. A szerzők gyakorlati ötletekkel, javaslatokkal, illusztratív párbeszédekkel mutatják be, hogy a másik félnek együttműködési lehetőséget kínáló, ítélkezésmentes hozzáállás hogyan segíti elő a problémás kérdések konstruktív megoldását.
Richard H. Niebuhr - Krisztus és kultúra
Ez a könyv joggal tekinthető a 20. századi keresztyén társadalometika egyik klasszikusának, melyben a szerző kultúránkat és hitünket egyaránt vizsgálat tárgyává teszi. Krisztus nagyobb a mi kulturális megnyilvánulásainknál, és nem azonosíthatjuk őt ideológiáinkkal. Miközben a "kultúrteológiát" mint ideológiát elveti, megmutatja hogyan lehet Isten és felebarátaink szolgálata valóságos üzenet abban a társadalomban, amelyben élünk.
A kultúra kifejezés tág értelemben magába foglalja az emberi közösségek életét meghatározó sajátosságok összességét, szoros értelemben pedig a kialakult értékrendszereket jelöli. Mindkét összefüggésben elengedhetetlen eszköze annak az emberi igyekezetnek, mellyel sorsunkat irányítjuk. A keresztény közösségek történelmében és tagjainak életében a kultúra hatásának és az azt alakító válasznak gazdag, feszültségekkel és ellentmondásokkal teli sokfélesége található. Ezt a nagyon is összetett örökséget elemzi és rendszerezi Niebuhr klasszikus és a huszadik század második felének nyugati-keresztény gondolatvilágára igen jelentős hatás gyakorló munkája. A pártállam gettójából nemrég szabadult magyar hívők felekezeti hovatartozástól függetlenül nagy haszonnal fogják olvasni ezt a munkát. Segítségével azonosíthatják az első világháborút túlélő barokk vallásosság magyarországi kulturális sajátosságait, az elnyomatás éveiben tanúsított szembenállás ma is élő, jellegzetes vonásait; inspirációt kaphatnak a hirtelen talált szabadság kulturális kihívásainak megoldására és az evangélium hirdetésében ránk szabadult lehetőségek és feladatok megvalósítására.
Somfai Béla SJ, professor emeritus, Szegedi Hittudományi főiskola
Niebuhr könyve a teológiai és vallásfilozófiai irodalom klasszikus műve, amely a téma bármely kutatójának nélkülözhetetlen vezérfonala.
Bogárdi Szabó István református püspök
Átfogó, igényes és kiegyensúlyozott értekezés egy olyan problémáról, amelyhez a hívők minden korban igyekeztek kialakítani a helyes hozzáállást.
Fabiny Tibor egyetemi tanár, KGRE
Nagyszerű elemzés a kereszténység egyik legjelentősebb kérdéséről: hogyan és mennyire mérvadó Krisztus magatartása és tanítása abban a környezetben, amelyben élünk.
A New York Times könyvszemléje
Frank Hammond - Ida Mae Hammond - Disznók a szalonban
Az Egyház egyre nagyobb része döbben rá a szabadító szolgálat szükségességére. Egyre többen ismerik fel, hogy ez is fontos része annak a helyreállítási munkának, amelyet napjainkban a Szentlélek közöttünk végez.
Ez a mű, amelyet a Hammond házaspár Gyakorlati kézikönyvnek szánt a démonoktól való szabadulás tárgykörében mind a szabadulni vágyók, mind az e területen szolgálók számára, olyan kérdéseket tárgyal bibliai megközelítésben, mint
- hogyan hatolnak be a démonok egy emberbe,
- honnan tudhatjuk, hogy valakinek szabadulásra van szüksége,
- hogyan szolgáljunk mások, illetve önmagunk felé, - melyek a leggyakoribb démoni csoportosulások.