Kapcsolódó könyvek
Max Lüscher - A szerelem színei
Hogyan éljük meg szerelmi kapcsolatainkat? És hogyan éli meg partnerünk? Lüscher professzor új színtesztjéből könnyen kiderül, milyennek érezzük erotikus kapcsolatunkat. Számos csalódástól és tévedéstől kímélhetjük meg magunkat, ha Max Lüscher irányításával megtanulunk különbséget tenni a rajongó szerelem, az igaz szerelem, a mély barátság és az érdekkapcsolatok között. Egyszerű, világos nyelvezet és humor jellemzi a világhírű pszichológus új könyvét, melyben 45 év tapasztalat összegyűjtve mutat rá a többnyire nem tudatos összefüggésekre.
Walter Mischel - Pillecukorteszt
Az ismert kísérletben egy kisgyereknek adnak egy szem pillecukrot, és választás elé állítják: megeszi a cukrot most, vagy vár, és később kettő jár. Mitévő lesz a gyerek? És mit árul el döntése a későbbi életéről?
Walter Mischel mára legendássá vált pillecukortesztje bebizonyította, hogy a sikeres élethez elengedhetetlen a várakozni tudás: aki kellő önuralommal rendelkezik, az várhatóan magasabb pontszámot ér el az egyetemi felvételin, szilárdabb az önbecsülése, könnyebben kezeli a stresszt, eredményesebben valósítja meg célkitűzéseit és jobban megbirkózik a fájdalmas érzésekkel. De vajon az akaraterő velünk született képesség, vagy tanulható?
Dr. Mischel úttörő jelentőségű könyvében több évtizedes kutatói múltjából és gazdag élettapasztalatából merítve tárja fel az akaraterő természetét, azonosítja a kifejlődéséhez szükséges kognitív készségeket és gondolkodási mechanizmusokat. Bemutatja, miként alkalmazhatjuk ezeket a mindennapokban a fogyókúrázástól a dohányzás abbahagyásán és a szerelmi csalódások kiheverésén át a nyugdíjtervezésig.
WALTER MISCHEL a Columbia Egyetem Pszichológia Tanszékének professzora. Több mint kétszáz tanulmány fűződik a nevéhez, és társszerzője az immár nyolcadik kiadást megért Introduction to Personality (Bevezetés a személyiség tudományába) című könyvnek. Az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia és az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia egyaránt tagjává választotta, továbbá elnyerte az Amerikai Pszichológiai Társaság Kiemelkedő Tudományos Teljesítményért díját, valamint a pszichológiatudományi Grawemeyer-díjat. Walter Mischel New Yorkban él.
Ez a zseniális könyv alapvetően megváltoztatja az emberi természetről alkotott felfogásunkat.
DANIEL KAHNEMAN, a Gyors és lassú gondolkodás (Thinking, Fast and Slow) szerzője
Személyiségformáló és magával ragadó mű korunk egyik legnagyobb pszichológusától.
CAROL S. DWECK
a Stanford Egyetem pszichológiaprofesszora, a Szemléletváltás (Mindset) szerzője
Walter Mischel könyve páratlan vállalkozás, lélegzetelállító távlatokat tekint át a kreatív megismeréstudománytól az idegtudományon át a genetikáig.
ERIC R. KANDEL, a Columbia Egyetem Nobel-díjas professzora, a The Age of Insight (A felismerések kora) és az In Search of Memory (Az emlékezet nyomában) szerzője kevesebb
Rókusfalvy Pál - Povázsay Éva - Sipos Kornél - Halmi György - Az affektivitás vizsgálata, a Lüscher-teszt alkalmazási lehetőségei és standardizálása
Ennek a vizsgálati eljárásnak az alapja a színeknek az emberre gyakorolt pszichofiziológiai hatása. Lüscher pszichodiagnosztikai módszerével a személyiség affektív-emocionális szerkezetét ismerhetjük meg: a személyiség viszonylag állandó jellemszerkezetének alapvető törekvési irányzatai, a magatartás érzelmileg színezett belső hajtóerőit, a jelentkező neurotikus, affektív zavarok jellegét és súlyosságát. A szerzők egy-egy fejezetben konkrét példákon mutatják be e vizsgálati eljárás gyakorlati hasznosságát a különböző alkalmazási területeken. A könyv külön értéke az, hogy mintegy 3000 egészséges személyen végzett vizsgálat alapján közreadja a Lüscher-teszt magyar népességre érvényes standard értékeit is.
Oliver James - Hogyan fejlesszük érzelmi egészségünket?
Oliver James új megvilágításba helyezi életünk értelmét: „Ne a boldogságot kergessük, inkább érzelmi egészségünk javításán fáradozzunk!”
De mit is jelent valójában az érzelmi egészség? Mennyiben függ neveltetésünktől? Milyen képességeinket kell fejlesztenünk, hogy érzelmileg egészségesebbek legyünk?
Hogyan tárhatjuk fel múltbéli élményeinket? Miként írhatjuk át a gyermekkorunkban rögzült mintázatokat? Hogyan válhatunk jó szülővé és találhatunk a nevelés terén is megfelelő társat?
A könyv rengeteg érdekes pszichológiai vizsgálat, esettanulmány és példa alapján meggyőzően igazolja, hogy valóban teljesebb életet élhetünk, ha tudatosan vigyázunk érzelmi egészségünkre.
Az erkölcsi és értékrendi zűrzavar korában az önsegítő könyveknek is megújulásra van szükségük. Az élet iskolája (The School of Life) sorozat egyfajta újjászületés. Olyan, mindannyiunkat érintő témákkal foglalkozik, mint a pénz, a munka, a technológia, a szex, a testedzés, az egyedüllét és az érzelmi egészség.
Alain de Botton, a sorozat szerkesztője
Horváth Éva - Tükörképek - avagy egy "lélekbúvár" élettapasztalatai
Blogom könyvben való kiadása nem más, mint olyan történetek, események, élettapasztalatok leírása, amelyek mindannyiunk életében előfordult, vagy előfordul. Ha egy-egy történet bárki számara ismerős lenne, az csak a véletlen műve. Minden leírás egy-egy életterületet ölel fel.
Vercors - Sylva
A regény hősnője egy Sylva nevű lány, illetve nem is lány, hanem róka. Pontosabban: rókából lett lány. Története pedig a legcsodálatosabb, ami rókával megeshetik: miután nővé változott, megkezdődik értelmének fokozatos kibontakozása, emberivé alakulása. Ennek az átváltozásnak izgalmas, kalandokban bővelkedő csodáját beszéli el a regény mesemondója, egy fiatal angol földbirtokos, aki végül önmagán is észleli a csoda hatását: beleszeret Sylvába. Vercors regényét remek lélektani megfigyelések, humoros és kesernyésen fájdalmas epizódok tarkítják, s teszik mindvégig élvezetessé.
Yitta Halberstam - Judith Leventhal - Szívderítő csodák
A kötetet elsősorban a hölgyek számára ajánljuk, életkortól függetlenül. Mindegyik történet nőkről szól, akikkel mintha gyakrabban esnének meg a csodák, mint a férfiakkal. A szereplők közös tulajdonsága a benső hit, a szeretet kisugárzása, fogékonyság a megérzésekre, és a lehető legszerencsésebb cselekvés rendkívüli helyzetekben. Feleségként, szeretőként, anyaként és nagyanyaként, barátnőként vagy munkatársként, egyik apró csodát a másik után tárja eléjük az élet. Akár válságos időkben, vagy boldog napokon következnek be ezek a csodák, mindenképpen az élet fontos tapasztalatait köszönhetjük nekik. Emlékezetünk élénken megőrzi ezeket az apró, ám annál örömtelibb, sorsfordító véletleneket, a körülmények bámulatos egybeesését.
A Szívderítő csodák című kötet több mint ötven igaz története minden bizonnyal éppoly gyorsan utat talál a női olvasók lelkéhez, mint az eddigi kötetek.
Müller Péter - Szeretetkönyv
Hetvenedik születésnapján élete egyik legjelentősebb könyvével jelentkezik a magyar spirituális irodalom mestere. A szeretetről ír. Műve őszinte önvallomás. Gazdag tanítás de ugyanakkor társkeresés is. Az olvasó szeretét keresi. Azt mondja: "A szeretetről beszélni egyedül nem lehet. Csak együtt." Szól a szerelemről, a barátságról, a női és a férfisorsról. A párkapcsolatról, a szexualitásról és a magányról, társunk elvesztéséről, a saját lelkünkkel való barátságról, az öregségről, a családról a gyermeki és az anyai szeretetről, korunk érzelmi zűrzavaráról s az elmúlhatatlan égi szeretetről. A szeretet a legnagyobb szavunk. Minden örömünk és gondunk mögött ez az egyetlen szó rejlik. A jóskönyv élni segített. Ez a könyv továbblép. Szeretni segít.
François Mauriac - Viperafészek
A szerző talán leghíresebb műve, a Viperafészek is az egymást rosszul szeretők regénye, amelyben Mauriac a látszólag rendezett életű nagypolgári "mintacsaládokban" romboló hazug, álszent erkölcsök hatását írja le, a bűnt és a belőle következő bűntudatot állítva a középpontba. A regény főhőse a család feje, az apa, aki azért lett gonosz, mert sohasem szerették, és arra büszke, hogy mindenkivel meg tudja gyűlöltetni magát. És mégis... Lassanként kiderül, hogy az apa nem olyan megátalkodottan bűnös, mint amilyennek látszik, és a családja nem olyan ártatlan, mint amilyennek hisz és láttatja magát. Az apa is vágyott arra, hogy szeressen és szerethessék, de azon az éjszakán amikor megtudta, hogy felesége nem szerelemből ment hozzá, ezt az érzést kivetette szívéből. Legalábbis ő azt hitte. Ám élete alkonyán részvét ébred benne szerencsétlen unokája iránt és újjáéled benne a szeretet, amely megváltoztatja egész életét és énjét.
Egri Viktor - Égő Föld
Egri Viktornak, a kiváló szlovákiai magyar írónak a nevét és munkásságát Magyarországon is jól ismerik. Ebben a történelmi regényében Pannónia őstörténetének egyik legviharosabb korszakát mutatja be. Műve a longobárdokról szól, akik északról jövet az V. században foglalták el - a hun birodalom összeomlása után - a mai Dunántúl területét. A regény központi alakja Alboin longobárd király (563-572), a népvándorlás korának nagy hódítója. A kor, amelyben él és cselekszik, a sötét középkor, az embertelenség, a pusztítás és hódítás korszaka. A népek nagy csatájában egy egész nép teljes diadala vagy végső kipusztulása a tét. Összecsapnak a longobárdok és a gepidák - és a gepida népnek meg kell semmisülnie, hogy a csodaszép királylány, Rozamunda, Alboin felesége lehessen. Ám a király végzete is betelik: asszonya akaratából, hódításának, dicsőségének tetőpontján. Kettőjük szeretet-gyűlölet drámáját úgy mutatja be az író, mintha nem is csaknem másfél ezer éves történetről, hanem korunkban játszódó szerelmi-emberi tragédiáról szólna. Egri nem történelmi krónikát ír (bár hiteles történeti forrásokra, a többi között Paulus Diaconus Historica Longobardorum című munkájára támaszkodik), a hányatott, viharzó események közepette is az embert keresi, lélektani magyarázatot keres a krónikás száraz leírásai mögött rejlő eseményekre. És miközben avatott kézzel tárgyalja a nagyurak sorsát, nem téveszti szem elől az egyszerű embereket, mérhetetlen szenvedéseiket az erősebb, könyörtelen hódító igájában. Elmondja, hogyan teszik a királyok és főnemesek virágzó országukat "égő földdé", a romlás és halál pusztaságává, amikor új hódításra indulva kivonulnak belőle. Okulást, tanulságot nyújtó írás az Égő föld. Ám ezen túl - pontosabban éppen ezért - izgalmas, az olvasó figyelmét mindvégig lekötő, lebilincselő olvasmány.
Mihail Solohov - Emberi sors
Mihail Solohov a tolsztoji méretű nagyregények, társadalmi eposzok megalkotása előtt elbeszélésekkel indult el az írói pályán. Az anyajegy, a Sibalok magzatja, az Idegen vér és a többi, a húszas években keletkezett írás a polgárháború drámákkal és tragédiákkal teli időszakát ragadja meg, e remekmívű novellákban a kozákság egyéni sorsa egy egész vajúdó s gyötrelmekben újjászülető nép sorsfordulóját szimbolizálja. Az Emberi sors című világsikerű elbeszélés, amelynek egyszerű katonahőse a második világháború megpróbáltatásai és tragédiái után is megőrizte hitét az életben, az emberekben.
William Golding - A vétkes visszanéz
A Nobel-díjas író pályája első szakaszában írt regénye a felelősség, az emberi szolidaritás, az egyértelműen megformált világszemlélet kérdését feszegeti. Főhőse, a német hadifogságból hazatérő festőművész, Sammy Mountjoy drámai felfedezést tesz: cserbenhagyott szerelmese, Beatrice megőrült, és már hét esztendeje egy elmegyógyintézet lakója. Mountjoy úgy érzi, minden valószínűség szerint az ő árulása billentette ki Beatrice lelki egyensúlyát, s végiggondolja az életét, azt kutatva, hol is követte el a végzetes lépést, amely Beatrice-t az áldozatává tette. Megrendítő költői allegória a szabad akaratról, amely most a Golding Művei sorozat záródarabjaként csaknem 30 év múltán jelenik meg ismét. A magyar szöveget az eredetivel egybevetette Osztovits Levente.
Nemere István - Láz
Különös olvasmány - egyszerre krimi, lélektani és szerelmi történet. Két férfi és egy nő körül bonyolódik minden. Lehet, hogy az egyik férfi megölte akit a másik annyira szeretett? Az asszony már halott, a két férfi azonban még folytatja harcát. A könyv azért is érdekes, mert a szerző bevallottan önéletrajzi elemeket is elrejtett benne.
Mark I. Bubeck - Az ellenség
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jon Kabat-Zinn - Zindel Segal - John Teasdale - Mark Williams - Kiút a boldogtalanságból
A depresszió mára valóságos népbetegséggé vált. A rohanó világ, a mindenkit körülvevő bizonytalanság és a gyakori változások csak tovább rontják a depresszióra hajlamos személyiség esélyeit a betegséggel szemben, amely önerőből nem küzdhető le. Az orvosok általában antidepresszánsokat írnak fel, ám a gyógyszer önmagában nem segít. Lehet, hogy ideiglenesen könnyít a helyzeten, de nem oldja meg a problémát.
Ennek a könyvnek az a célja, hogy olyan eszközt adjon az olvasó kezébe, amellyel a búskomorság első jelentkezésekor kezébe veheti sorsa irányítását, vagyis megelőzheti a depresszió kialakulását - ahelyett, hogy tehetetlenül várná, hogy a betegség örvénye magába szippantsa.
A szerzők által ismertetett eszköz az éber tudatosság, amely nagyon egyszerű, ám annál hatékonyabb módja, hogy figyelmet szenteljünk problémás érzéseinknek és tapasztalatainknak, s ezzel segít kitörnünk a krónikus boldogtalanság ördögi köréből. Megtanulhatjuk, hogyan kerülhetjük meg a kétségbeeséshez, tépelődéshez és önvádhoz vezető gondolkodási szokásainkat, hogy rugalmasabban nézhessünk szembe az élet kihívásaival.
Az irányított meditációkat tartalmazó kísérő CD komplett csomaggá egészíti ki a könyvet bárki számára, aki jól ismeri a negatív gondolkodás és az önbizalomhiány lefelé húzó erejét, s aki a remény és a jó közérzet visszanyerésére törekszik.
Feldmár András - Akarat és odaadás
Azt hiszem, minden szokás illúzió, és a szabadság az igazi valóság. Mindannyian szabadságra vagyunk ítélve, és egy ember nem lehet nem szabad.
Feldmár András 1940-ben született Budapesten, 1956-ban vándorolt ki Kanadába, ahol előbb matematikus lett, majd pszichológiát és filozófiát tanult. 1974-ben ismerkedett meg R. D. Laing skót pszichiáterrel, aki elméleti és gyakorlati munkásságában radikálisan megkérdőjelezte a 20. századi pszichiátria dogmáit. Ez a találkozás egy életre meghatározta Feldmár tudományos munkásságát, a világhoz való viszonyát. Laing tanítványaként, barátjaként és szakmai örököseként számos terápiás kísérlet részese Európában és Amerikában. Szakemberekkel, teológusokkal, művészekkel és elszánt civilekkel arra keresi a választ, hogy hogyan tudnának a lélek és tudat sebeitől szenvedő emberek az orvos-beteg reláció kiszolgáltatottsága helyett élő, szeretetteli kapcsolatokból erőt merítve meggyógyulni. Feldmár a mai napig aktívan dolgozik terapeutaként, tanít, illetve számos szervezet számára végez tanácsadói munkát. Rendszeresen jön Magyarországra, ahol a Feldmár Intézet szervezésében előadásokat tart, csoportokat vezet. 2012-ben a Büntetés-végrehajtási Szolgálatért Emlékplakett bronz fokozatával tüntették ki, a fogvatartottak társadalmi reintegrációjával összefüggő módszerek kialakításáért és azok sikeres alkalmazásáért. A fogvatartottak társadalmi reintegrációját célzó Mesekör programért 2013-ban ERSTE Alapítvány Társadalmi Integrációs Díjat kapott.
A könyv Feldmár András 2015 nyarán, „Akarat és odaadás” címmel tartott előadásának anyagából készült, a Feldmár Intézet közreműködésével.
Bakó Tihamér - Verem mélyén
Bakó Tihamér, miközben fokozatosan bevezeti az olvasót a krízisintervenció elméletébe és azokba a lélektani ismeretekbe, amelyek a válságok megértéséhez szükségesek, drámai helyzetek egész sorával szembesít minket, amelyekkel több évtizedes pszichoterápiás gyakorlatában találkozott. Teszi ezt úgy, hogy a szakértelmet igazi beleéléssel ötvözi. A könyv valójában szakmai monográfia, melyben az ismeretterjesztő szándék inkább a stílus lendületében, érzelmi fűtöttségében, a szemléletes és meggyőző példák gazdagságában nyilvánul meg.
Cheryl Strayed - Vadon
Se szeri, se száma az olyan könyveknek, amelyek a középosztály középkorú tagjainak életválságáról szólnak. Többnyire önmagukat keresik, és e célból hosszú, fáradságos utakra is vállalkoznak. Vannak, akik befelé utaznak, a lélek mélységeit kutatják, mások valóságos utazásra indulnak, testüket és lelküket egyformán próbára teszik. Ők a zarándokok, akik a világ zarándokútjait járják, az El Caminót, ellátogatnak Rómába, Lourdes-ba, Nepálba. Útjuktól legalább annyira remélnek kalandokat, élményeket és szerelemet, mint lelki megbékélést. Első pillanatra a Vadon hasonló krónikának tűnik. Ám a szerző se nem középosztálybeli, se nem középkorú. Cheryl Strayed útja szeszélyes ötlettel indul, de ő ehhez a szeszélyhez makacsul ragaszkodik. Anyja hirtelen jött betegsége után Strayed élete viharos sebességgel hullott szét. Családi kötelékei meglazultak és eltűntek, házassága megromlott. Életének következő éveiben egymást érték a kudarcok. Egyedül maradt mindenféle értelemben. Egy sportboltban esett pillantása a legjelentősebb amerikai túraútvonalról szóló útikönyvre. Elolvasta a szöveget: a túra teljesítése először csak homályos ötlet volt, majd egyre inkább alakot öltött, végül világos célként rajzolódott ki előtte. Zarándoklata 1100 mérfölden és három hónapon át tartott, mégpedig igen zord körülmények között. Szánalmasan felkészületlen volt erre a megpróbáltatásra, testileg és lelkileg egyaránt. Kötetében kiváló láttató erővel idézi fel a hosszú gyaloglás keserves és felemelő pillanatait. Szenvedett a fájdalomtól, az izomláztól, a magánytól és az állandó éhségtől. A külső utazás, a távolság, a természet és a test meggyötörte, a belső viszont felemelte. Újfajta tisztelet és csodálat ébredt benne: útja végigjárása elsöprő és alapvető élményt jelentett számára.
Karl Koch - Fa-teszt
A fa-teszteket előszeretettel alkalmazzák a pszichológusok és a grafológusok, abból a megfontolásból, mert könnyen értelmezhető és a vizsgált személy számára is szórakoztató tevékenység a fa rajzolása, hiszen sok mindent elárul az alany személyiségéről.
A fa igazán gazdag szimbolikus tartalommal bír: jelképezi az életet, a vitalitást, a fejlődést és magát az embert is. A fa magában rejti a növekedést, a virágzást, a termést, de ott található az öregedés és a halás is.
A fában megjelenik ugyanaz a hármas tagozódás, ami az emberben is jelen van:
a gyökerek szimbolizálják a családot, az ösztönöket, az alapot és a tudatalattit
a fa törzse a testi dolgokat és az érzelmeket tükrözi
az ágak és a lombkorona az ember szellemi életet jelképezi
Tehát a feladatunk csak annyi, hogy előveszünk egy lapot és rajzolunk egy fát.
Hogy mit is árul el rólunk a rajz, az kiderül a könyvből.
Georg Kühlewind - A hetedik nap vége
"Ahhoz, hogy a teremtés nyolcadik napja, a világnak ember általi továbbteremtése beköszöntsön, az embernek Szent György mozdulatát kellene megvalósítania. Szent Mihály képviselője az emberek világában, a Földön, a földi tudatban küzd a sárkánnyal, akit az arkangyal az égből a földre taszított (János, _Jelenések könyve_, 12,7-8). Hogy féken tartsa, nem a sárkányra néz, hanem a megtisztított egekbe, hogy a küzdelemhez onnan merítsen erőt; vagy pedig rád tekint, a képet nézőre, hogy kövesd példáját: ez néma megbízása és biztatása. Lefordítva mai nyelvünkre: az emberi nem válságát csak úgy oldhatjuk meg, ha tudatos utat találunk a lélek ege felé, az intuíciók forrásának irányában - nem a sárkányra kell szegeznünk a tekintetünket."
_Georg Kühlewind_