Kapcsolódó könyvek
Szentágothai János - Réthelyi Miklós - Funkcionális anatómia I-III.
A több kiadást és utánnyomást megélt Funkcionális anatómia, Szentágothai János egyszemélyes remekműve, a szerző halála óta először jelenik meg a klasszikus formában és megújított tartalommal. A magyar orvosképzés egyik nagy értéke az anatómia, a szövettan és a fejlődéstan azonos szemléletben történő oktatása, valamint az anatómia egységének a megőrzése. Így a hallgatók már tanulmányaik elején egységes és teljes képet kaphatnak az emberi test tökéletes harmóniájáról. Az átdolgozást az ország négy orvosegyetemének anatómiatanszék-vezetői végezték el.
Ismeretlen szerző - Tájanatómia
Az emberi test szerkezetének sokoldalú és közvetlen tapasztalatai élmény alapján való megismerése az orvosi tájékozódás és kórismézés legfontosabb alapja. Ezt szolgálja magas fokon a Tájanatómia, amely az emberi test részeinek, üregeinek és tájékainak felépítését az azokat alkotó szerkezeti elemek térbeli viszonya alapján, az orvosi gyakorlat igényeinek megfelelően tárgyalja. A művészien illusztrált könyv egyrészt boncolási gyakorlati vezérfonal: az anatómia leíró ismertetése mellett, azzal szinte párhuzamosan a hangsúlyt a topográfiai tájékozódásra helyezi. Másrészt az orvostanhallgatót előkészíti az orvosi diagnosztikára és beavatkozásra, harmadrészt a gyakorló orvos számára nyújt topográfiai segítséget. A Funkcionális anatómiából megszerzett rendszeres morfológiai ismeretanyagot tájanként, kellő részletességgel foglalja össze, segítve ezáltal a szigorlati felkészülét. A végtagok tájanatómiai leírásával kezdődik, ezt követi a törzs, majd a fej-nyaki tájék. A könyvben használt nómenklatúra az 1980-ban elfogadott PNA módosítás (XI. Nemzetközi Anatómiai Kongresszus, Mexico City). Az új nómenklatúra mellett megjelenik a PNA New York-i módosítása, valamint a klinikai gyakorlatban még mindig használatos baseli (BNA) nómenklatúra. Kiemelt szerepe van a tájanatómiai viszonyok ismeretének a sebészi, műtéti beavatkozások segítségében, de nélkülözhetetlen egyéb orvosi tevékenységekben is, feltétlen segítséget nyújt minden orvos számára a morfológiai ismeretek rövid áttekintéséhez, hiszen "az emberi test szerkezetének komplex, szintetikus szemlélete az orvosi tájékozódás és mindennemű cselekvés alapja."
Dudich Endre - Dr. Loksa Imre - Állatrendszertan
Az állatrendszertani tankönyv szerzőinek az volt a törekvése, hogy rövid áttekintést adjanak az állatvilág óriási dimenziójú rendszeréről. Az állatfajok száma egyre növekedik, mert az új kutatási eszközök és módszerek lehetővé teszik olyan élőhelyek átkutatását is, ahová azelőtt az ember nem tudott behatolni. Ezért a rendszer részeiben szinte állandóan változik. Ma még igen messze vagyunk attól, hogy végleges rendszerről beszélhetnénk. Éppen ezért a tankönyv rendszere is csak vázlatos keresztmetszetnek tekinthető.
Az állatfajok megismerése és ismerete egyre újabb és újabb területeken válik szükségessé. Az állatok által okozott haszon és kár pénzben kifejezve ma már elképesztő nagyságrendet érhet el. Az emberi, állati és növényi szervezetre káros, veszedelmes állatfajok ismerete alapja mindenféle védekezésnek és orvoslásnak. Az ökoszisztémák belső összefüggéseit az állatfajok pontos ismerete nélkül nem lehet értelmezni. Bizonyos mértékű állatrendszertani tudásra és állatismeretre mindenkinek szüksége van, aki a maga világképét meg akarja alkotni.
Sem az oktatók, sem a különleges területeken dolgozó kutatók nem lehetnek képesek arra, hogy lépést tartsanak a rendszer fejlődésével és annak változásait beillesszék tudásuk rendszerébe. Tankönyvünk rendszerének megállapításakor és az említendő fajok felsorolásában arra törekedtünk, hogy egy korszerű rendszerbe helyezzük be azokat az állatfajokat,amelyeknek ismerete általánosságban szükséges.
Kiss Ferenc - Szentágothai János - Az ember anatómiájának atlasza I-II.
Több mint egy évtizednyi tetszhalott állapotból kelt életre az atlasz az évszázad végére. Sajnos ezen évek során, a mű alkotói közül Szentágothai János is eltávozott közülünk (1994). Váratlan halála előtti utolsó találkozásunk alkalmával is az atlasz felélesztéséről beszélgettünk, így örömmel teszek most eleget kívánságának és bocsátom útjára az eredeti ábrákat mindenben megtartó, szerkezetében kissé átdolgozott Kiss-Szentágothai atlaszt.
Az atlasz 4. kiadásának előszavában olvasható a következő mondat:,,A valóban didaktikus és szemléltető előadások mellett azzal segíthetjük elő legjobban az anatómiai oktatást, ha hallgatóságunknak jól méretezett tankönyvet, rövid, de valóban szintetikus tájanatómiát és természethű atlaszt adunk a kezébe." Az atlasz hazai és nemzetközi sikere jól átgondolt szerkezetében és természethűségében rejlik. A változás lényege a három kötetnek két kötetté való sűrítése.Az első kötetben található a csonttan, az ízülettan, a fej, a nyak, a törzsfal és a végtagok ereit és idegeit bemutató képek, valamint a szívről szóló fejezet. A második kötetben szerepel a zsigertan, az idegrendszer és az érzékszervek ábrái. Ez a kötet kiegészült a modern képalkotó eljárások segítségével készült, a koponyát és a testüregeket bemutató felvételekkel.
Komoly Sámuel - Palkovits Miklós - Gyakorlati neurológia és neuroanatómia
A neuroanatómia az elmúlt évtizedekben óriási fejlődésen ment át, magyar nyelven ennek ellenére évtizedek óta ezt a fejlődést tükröző, az új, dogmákat sorra döntő ismereteket összefoglaló neuroanatómiai könyv nem jelent meg. Ennek a munkának egyik célkitűzése, hogy a neurológia oktatása során azokat az alapjelenségeket, reflexeket, vizsgálati fogásokat kell megtanítani, melyek nagy valószínűséggel kijelölik a határt az ép és a kóros működés között, és igazolt lokalizációs és/vagy differenciáldiagnosztikai jelentőségük van. Az egyes neurológiai betegségeket illetően ez a könyv a mindennapi gyakorlatot szemelőtt tartva törekszik a neurológiai kórképek ismertetésére. A neuroanatómiai rész hasonló elvet követ. A neurológiai betegségek lokalizációs, de nagyobb terjedelemben azok funkcionális neuroanatómiai hátterének megértéséhez szükséges adatokat ismerteti.
Ismeretlen szerző - Funkcionális anatómia
A tankönyv tartalmazza mindazokat a funkcionális anatómiai ismereteket, amelyek szükségesek az egészségügyi főiskolai képzés minden szakán ahhoz, hogy a hallgatók további tanulmányaikban megértsék és elsajátítsák a különbözô klinikai tárgyakat. Az összefüggések könnyebb megértéséhez az egyes szervek fejlôdését és fejlôdési rendellenességét is ismerteti. A legfontosabb szerkezeti és funkcionális kapcsolatok komplex szemléletének kialakítását segítendő rövid sejttani, szövettani, egyedfejlődési és humángenetikai alapismereteket is tartalmaz. Ezek az ismeretek és a 95 vázlatos (színes, ill. fekete-fehér) ábra hasznossá teheti a könyvet nemcsak az egészségügyi, de más főiskolák hallgatói, illetve az egészségügyi alap-, közép- és továbbképzésben résztvevők számára is. A könyv terjedelme, tömörsége révén orvostanhallgatók és orvosok érdeklődésére is számot tarthat, a régebben tanultak rekapitulálása céljából.
Dr. Tarsoly Emil - Funkcionális anatómia
A tankönyv tartalmazza mindazokat a funkcionális anatómiai ismereteket, amelyek szükségesek az egészségügyi fôiskolai képzés minden szakán ahhoz, hogy a hallgatók további tanulmányaikban megértsék és elsajátítsák a különbözô klinikai tárgyakat. Az összefüggések könnyebb megértéséhez az egyes szervek fejlôdését és fejlôdési rendellenességét is ismerteti. A legfontosabb szerkezeti és funkcionális kapcsolatok komplex szemléletének kialakítását segítendô rövid sejttani, szövettani, egyedfejlôdési és humángenetikai alapismereteket is tartalmaz. Ezek az ismeretek és a 95 vázlatos (színes, ill. fekete-fehér) ábra hasznossá teheti a könyvet nemcsak az egészségügyi, de más fôiskolák hallgatói, illetve az egészségügyi alap-, közép- és továbbképzésben résztvevôk számára is. A könyv terjedelme, tömörsége révén orvostanhallgatók és orvosok érdeklôdésére is számot tarthat, a régebben tanultak rekapitulálása céljából.
Ismeretlen szerző - Összehasonlító anatómiai praktikum I-II.
Az összehasonlító (comparativ) anatómia a biológus- és biológiatanár-képzésben fontos alapozó tárgy, melyet egyetemeinken az első két év során oktatunk. Könyvünk megírásával az a célunk, hogy a hallgatóinknak segítséget nyújtsunk az anatómiai gyakorlatok elvégzéséhez, hogy ezeken a foglalkozásokon saját tapasztalataik alapján legyenek képesek megismerni az állatvilág főbb képviselőinek külső és belső testfelépítését, hogy lássák, az egyes állatok életmódja milyen bonctani (anatómiai) sajátoságokkal jár együtt, azaz a különböző fajok és csoportok hogyan alkalmazkodtak környezetünkhöz. Az állatvilágban tapasztalható óriási változatosság azonban egy hosszú, ma is tartó fejlődési folyamat, a kibontakozó leszármazási sorok, rokonsági kapcsolatok révén, és azokat egyben igazolva is, jelentős nyomokat hagyott az állatok felépítésében. Az összehasonlító anatómia eredményei ezért a molekuláris biológia technikák mellett ma is fontos bizonyítékai a filogenezisnek, ill. a törzsfejlődés egyes mozzanatainak.
Ábrahám-Bende-Megyeri - Ábrahám Ambrus - Bende Sándor - Megyeri János - Anatómia - Élettan
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Tarsoly Emil - Mészáros Tamás - Funkcionális anatómia gyógytornász hallgatók számára
Az anatómiával kapcsolatos ismeretek az ókorba nyúlnak vissza, bár abban az időben még
nem voltak kifejezetten csak anatómiával foglalkozó orvosok. Az orvostudományban azóta
végbement, emberi távlatokban szinte felmérhetetlen fejlődés folyamatosan a specializáció
felé terelte a fejlődése menetét. Így ma már valóban léteznek kifejezetten csak az anatómiával
foglalkozó orvosok, illetve az anatómia átszövi a diszciplína minden ágát. Az egészségügy
szinte bármely területe igényli az ott dolgozóktól a nagyon pontos, folyamatosan frissen
tartott anatómiai ismereteket.
Jelen könyv elsősorban gyógytornászhallgatóknak készült. Számukra rendkívül fontos az
emberi test egzakt ismerete, tanulmányaik és később munkájuk során naponta kell ezirányú
ismereteiket gazdagítani, frissíteni.
A könyv hat nagy fejezetben tárgyalja az emberi test felépítését. Ezeken belül
leghangsúlyosabb és legrészletesebb természetesen a mozgásrendszer ismertetése.
Testtájanként ismerkedhet meg az olvasó a csontokkal, izmokkal, ízületekkel, ezek mozgás
közbeni funkciójával. A hat nagy fejezetet egészíti ki a magáról az anatómiáról mint
tudományról és az egyedfejlődésről szóló rész, illetve az anatómia történetét bemutató egység.
Ismeretlen szerző - Zootaxonómia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
T. W. Sadler - Langman orvosi embryologia
A Langman Orvosi embriológia kötet immár fogalomnak számít az orvostanhallgatók körében. Az olvasó már a tizedik kiadást tarthatja a kezében, amely naprakész anyaga mellett ragaszkodik azokhoz a hagyományokhoz, amelyek a korábbi kiadásokat jellemezték, vagyis tömör, de mégis alapos leírást ad az embriológiai folyamatokról és azok klinikai jelentõségérõl különös tekintettel azokra, amelyek nélkülözhetetlenek a fejlõdési rendellenességek diagnosztizálásában és megelõzésében. Ez a könyv szerencsésen ötvözi a gondosan szerkesztett szöveget az ábrákkal és pásztázó elektronmikroszkópos felvételekkel. Az embriológiai alapismereteket összhangba hozza a klinikai megfigyelések adataival. Ez a legújabb kiadás a korábbiak tapasztalatai alapján még inkább hallgatóbarát, új része például a kötet végén található szójegyzék, amely a kulcsfontosságú szakkifejezések gyors magyarázatával szolgálja a minél könnyebb tanulhatóságot.
Jakucs Erzsébet - A mikológia alapjai
Ez a könyv az első magyar nyelven megjelenő általános mikológiai tankönyv, amely abból a célból íródott, hogy a mikológia egyetemi oktatását szolgálja és egyben lehetőséget teremtsen a magyarul olvasó érdeklődőknek e tudományág alapjaival való megismerkedésre. Mikológiát önálló, kötelező tárgyként a hazai felsőoktatási intézmények közül ma egyedül az Eötvös Loránd Tudományegyetemen oktatnak. Ennek bevezetésére a biológusok és biológiatanár-szakosok oktatásába azért volt szükség, mert a tudomány mai állása szerint tarthatatlan, hogy az élővilág egyik legnagyobb és legjelentősebb, különálló csoportját alkotó gombákat továbbra is a növényvilág részének tekintsük. Az eddig hagyományosan a növénytani tárgyakon és a mikrobiológián belül, széttagoltan tanított mikológiai ismeretek nem tükrözik e tudomány jelenlegi fejlődési szintjét és nem alkalmasak a hallgatók egységes mikológiai szemléletének kialakítására. A mikológiát mint alaptárgyat a felsőfokú biológiaoktatásban az állattani és növénytani alapozó tárgyak (szervezettan és rendszertan) mellett, azokkal párhuzamosan az első két évben célszerű a tanrendbe illeszteni. Ennek megfelelően elsősorban a szervezettani és a rendszertani alapismeretek, valamint a gombák természetben játszott szerepének és egyre növekvő jelentőségű gyakorlati alkalmazásának összefoglalása volt a célom. Célomnak tartottam továbbá a mikológiai szaknyelv elsajátításához szükséges legfontosabb kifejezések és a legfőbb taxonómiai elnevezések megismertetését is.
Szabó István Mihály - A bioszféra mikrobiológiája I-III.
A bioszféra mikrobiológiája nagyszabású, modern, a magyar környezettudomány legnagyobb mélységű és terjedelmű, a „Magyar Felsőoktatásért Emlékplakett”-tél és „Akadémiai Nívódíj”-jal is kitüntetett szakkönyvsorozata, mely a forrásmunka igényével tárja elénk a mikroorganizmusok szerteágazó, nélkülözhetetlen részvételét a természet anyagcseréjében és energiaforgalmában. Szerzője jelenleg a sorozat V. és VI. kötetét rendezi nyomda alá. Az I. kötet itt közreadott 3. kiadása a baktériumsejt mikroszkópos, illetve molekuláris szintű organizációját, anyagcsere-sajátosságait és a mikroorganizmusok földtörténeti evolúciójának haladását tárja elénk.
A bioszféra mikrobiológiája alapvető kézikönyve lehet mindazoknak, akik e szakterületre, illetve ennek közép- vagy felsőfokú oktatására specializálódnak, akik a környezetvédelem, a mezőgazdaság, az ipar, a közegészségügy, a bányászat, az anyagszállítás, a korrózióvédelem, a műtárgykonzerválás stb. területén a mikrobák tevékenységét megérteni, kutatni, korlátozni vagy hasznosítani szándékoznak, végső soron azonban bárkinek, aki e szakkönyvsorozatot egyfajta mikrobiológiai lexikon vagy oktatási segédkönyv minőségében alkalmazza.
Werner Kahle - Anatómia III.
A harmadik kötetben a kezdő nemcsak bevezetést kap az idegrendszer és az érzékszervek elemi szerkezetébe, hanem egyszerű és tömör formában bepillantást nyerhet a tudomány jelenlegi állásába is: az elektronmikroszkópia, a hisztokémia és az elektrofiziológia eredményeibe, valamint az immunhisztokémia és az autoradiográfia alkalmazásával nyert új kutatási eredményekbe.
Továbbá bemutatja az embrionális fejlődést és az agy működését is.
Ismeretlen szerző - A makroszkópos és mikroszkópos anatómia alapjai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Haraszty Árpád - Növényszervezettan és növényélettan
A kötet egyetemi- és főiskolai hallgatók számára készült tankönyv. A mű először 1953-ban jelent meg, azóta folyamatosan bővítik, aktualizálják tartalmát. A tárgyalt nagyobb témakörök: sejttan; a növényi törzsfejlődés útja az egysejtűtől a soksejtű test kialakulásáig; a növények szövettana, histologia; a növények szervei, organographia; az élettér és az életmód hatása a növények testszerveződésére; növényélettan, physiologia. A szemléltető illusztráció fekete-fehér rajzokból, és mikroszkóppal készült fotókból áll. A kötet végén részletes mutató található.
Kőnig Frigyes - A művészeti anatómia alapjai
Korunk rajzoktatásában is szerepet kap a művészeti anatómia, igaz nem olyan hangsúlyosan, mint néhány emberöltővel ezelőtt. Jelentős iskolák találhatók főleg a közép- és kelet-európai országokban. A tárgy iránt az elmúlt években megnőtt az érdeklődés, mivel a figurális művészet a kortárs tendenciák között most is erősen jelen van. Számos távol-keleti művészhallgató számára ezek a rajzi tanulmányok jelentik az európai kultúra megértéséhez szükséges egyik kapcsolódási pontot. A rögzített képi anyagok fontos lépcsők a múlt értékeinek értelmezéséhez, megértéséhez, és továbbra is nélkülözhetetlen ismeret a formákkal foglalkozó kortárs alkotók számára. Számtalan olyan, sokszor szavakkal sem leírható dolog van, amit képek nélkül nem ismerhetnénk meg, nem tudnánk felfogni, azonban rajzzal érthetővé tehető.
A tartalomból:
Történeti áttekintés
A rajzi tanulmányok készítésének fő szempontjai
Kezdő tanulmányok
Az emberi csontváz
A koponya csontjai
Az arc izmai
A felső végtag csontjai
A váll izmai
A kar hajlítóizmai
A kar feszítőizmai
Az alkar hajlítóizmainak mély rétege
Az alkar hajlítóizmainak felületes rétege
Az alkar feszítőizmainak mély rétege
Az alkar feszítőoldalának felületes rétege
Az alkar feszítőizmainak feszítőrétege
A medencecsont
Az alsó végtag csontjai
A láb csontjai
A térd ízületének szerkezete
Az alsó végtag izmai
Külső csípőizmok
A comb izmai
A lábszár izmai
Az alsó végtag izomrendszerének működése
A törzs csontjai
Mellizmok
Hasizmok
A törzs izmai
A felsőtest elülső oldalának működése
A felsőtest elülső oldalán található izmok alsó és felületes rétegei
A hát izmai
A hát izmainak alsó és felületes rétegei
A nyak izmai
Tanulmányok állatokról
A szerzőről
Anatómiai nevek
Fráter Loránd - Radiológia
Az ultrahang, a komputertomográfia, a digitális szubsztrakciós angiográfia, a digitális radiográfia, a mágnesrezonanciás képalkotás, illetve a digitális formában keletkező képeket archiváló és szükség esetén akár nagy távolságba is közvetíteni képes számítógépes rendszerek elterjedése, egyre szélesebb körű hozzáférhetősége jelentős mértékben megváltoztatta a képalkotó diagnosztika szerepét, helyét a diagnosztikus folyamatban. A nagyteljesítményű modalitások a korábbinál fontosabb szerepet játszanak a legtöbb betegség kivizsgálásában. Lerövidítik, ugyanakkor sokszor költségesebbé teszik a diagnózishoz vezető utat, ezért indikációs körük, diagnosztikus teljesítőképességük ismerete a gyakorló orvos számára nélkülözhetetlen. A szerzők törekvése annak felvázolására irányul, hogy az egyes szervek, szervrendszerek betegségeinek kivizsgálásában mely módszerek, milyen sorrendben, milyen megbízhatósággal és mekkora kockázat árán alkalmazhatók a betegek gyors, ugyanakkor a lehetséges mértékig kockázatmentes és költséghatékony gyógyítása érdekében. Mindazonáltal a bőséges képanyag hozzásegíti a terület iránt különösen érdeklődő olvasót is ahhoz, hogy tudásvágyát is kielégítse. Az orvostanhallgatók és a szakvizsgára készülő orvosok számára ez a könyv vezérfonalként szolgálhat, melyre felfűzhetik a számos más hazai és külföldi szakkönyvből megszerzendő tudásukat.
Monos Emil - A vénás rendszer élettana
A „Vénás rendszer élettana" c. munkájában Monos Emil - több évtizedes tudományos kutatói és oktatói tapasztalataira, valamint az előző három kiadás tanulságaira támaszkodva - modern rendszerszemlélettel, gazdagon illusztrált áttekintést ad a vénás rendszer élettani funkcióiról, működésének fizikai és strukturális alapjairól.