Milyen az a mezőgazdálkodás, amely úgy állít elő értékes, egészséges és piacképes élelmiszereket, hogy közben megőrzi a vidéket, az élővilágot? Hogyan tud a termelési, fogyasztási, védelmi feladatoknak megfelelni? Ezeket – az EU csatlakozásunk küszöbén különösen fontos – kérdéseket vizsgálja és megválaszolásukhoz ad az elmélet és a növéyntermesztés gyakorlata számára hasznos eligazítást a könyv.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Ökológiai gazdálkodás II.
A kiadvány a hasonló címmel közel egy éve megjelent könyvünk folytatása. Mint az előző kötet is a biotermelés, biogazdálkodás jelentőségét, gazdálkodási módszereit mutatja be. Ez a második kötet azonban már a biotermékek feldolgozását, tárolását és nem utolsó sorban a marketingjét is felöleli, így reméljük, hogy hasznos olvasmány lesz az érdeklődők számára.
Ismeretlen szerző - Védett és érzékeny természeti területek mezőgazdálkodásának alapjai
Az agrár-, vidék- és környezetpolitika nagy léptékű, történelmi jelentőségű stratégiaváltásának szükségességét felismerve született meg a Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program, amelynek véghezviteléhez új ismeretekre, gondolkodásmódra van szükség. A mű megalkotóinak nagy száma szinte szimbolizálja azt a sokszínű, bonyolult, de mégis összekovácsolódott, egymást kiegészítő, erősítő tudásanyagot, ami a tájhoz illeszkedő gazdálkodási rendszerek újrafogalmazásához szükséges. A könyvben részletesen elemzik:
– a természetvédelem és a mezőgazdálkodás kapcsolatát, fejlődésük irányát,
– a mezőgazdálkodás, a természetvédelem és a vidék újraegyesítését célzó európai agrármodellt,
– Magyarország területének környezeti érzékenységét, a védett és érzékeny területeken folytatott mezőgazdálkodás legfontosabb alapmodelljét egy nemzeti park gazdálkodásának példáján keresztül. Ajánljuk a könyvet a védett és érzékeny természeti területek földtulajdonosainak, használóinak, a természetvédelemben dolgozó szakembereknek, környezet- és tájgazdálkodással, mezőgazdálkodással foglalkozóknak és azoknak, akik a jövőben ebben a szellemben kívánnak tevékenykedni a mezőgazdaság, a vidékfejlesztés és a természetvédelem területén.
Ismeretlen szerző - Ökológiai gazdálkodás
Az ökológiai gazdálkodás világszerte az egyetlen olyan ágazat a mezőgazdaságban, amely dinamikusan fejlődik. Termékeire mind nagyobb szükség van. Mondhatjuk azt is, korlátlan piac áll rendelkezésre. Mit jelent ily módon termelni, élni, gondolkodni, erre ad választ tankönyvünk. Miután ez az első ökológiai gazdálkodás tankönyv Magyarországon, nem fértünk bele a szűkre szabott keretekbe, ezért szükséges volt kettébontanunk a könyvet, hogy a lehető legtöbb információt, ismeretet át tudjuk adni olvasóinknak. Az egész gondolatmenet csak a következő könyvünk megjelenése után teljesedik ki. Ekkor ismerhetik meg a kertészeti ökotermelés, az ökoélelmiszer-feldolgozás, valamint az ökológiai gazdálkodás ökonómiai és marketingkérdéseit, az irodalomjegyzéket és névmutatót. Ekkor lesz teljes az ökológiai termelés elveinek megfelelő vertikumú, lehetőleg zárt ciklusú termelés.
Radics László - Ökológiai gazdálkodás
Az ökológiai gazdálkodás alapismereteinek elsajátítását segítő, a felsőfokú tanintézmények számára összeállított szakkönyv, amelyből valamennyi, az ökogazdálkodás iránt érdeklődő szakember hasznos tanácsokat szerezhet. Öt ország - Franciaország, Németország, Olaszország, Portugália, Magyarország - ökogazdálkodásban jártas szakembereinek több éves közös munkájának eredménye a mű. A könyv mellékleteként egy DVD segíti az ismeretek elsajátítását. Kiadványunk az Európai Unió, Leonardo da Vinci programjának támogatásával készült.
Ismeretlen szerző - Az állattenyésztés alapjai
Az állattenyésztést szinte forradalmasította az immuno- és biokémiai genetika, a cito- és ökológiai genetika, az állattenyésztési biotechnológia, szemléletben hozott változást a géntartalékok megőrzésének felismerése, a környezetbarát gazdálkodás. E tudományok legkiválóbbjai fogtak össze, hogy az állattenyésztés mai ismereteinek szintézisét nyújtsák át az olvasóknak.
Ismeretlen szerző - Természetvédelmi, környezetvédelmi és tájökológiai praktikum
Neves egyetemi oktatók és kutatók tollából született a Természetvédelmi, környezetvédelmi és tájökológiai praktikum című munkafüzet. Komplex módon segíti az elméleti tudásanyag elmélyítését. Használatával terepi gyakorlatok keretében alkalmazhatók a különböző típusú élőhelyek vizsgálati módszerei. A munkafüzet szorosan kapcsolódik a vizsgálati módszereket is bemutató, a természet- és környezetvédelmi terepi gyakorlatainak elméleti tananyagát komplex módon átfogó könyvhöz.
Ismeretlen szerző - Általános állattenyésztés
A könyv megalapozza az egyes gazdasági állatfajok (ló, szarvasmarha, sertés, juh, baromfi stb.) tartásához, tenyésztéséhez szükséges ismeretek elsajátítását. Részletesen tárgyalja az állatok teljesítményének növelését szolgáló genetikai, szaporítási, biotechnológiai lehetőségeket és módszereket. Áttekinti a gazdasági állatok környezetével, viselkedésével, növekedésével, fejlődésével, értékmérőivel, küllemével kapcsolatos ismereteket. Összefoglalja a tenyész-értékbecslési, tenyészkiválasztási és párosítási módszereket, és választ ad a tenyésztésszervezési, a technológiai, a génmegőrzési és az állatvédelmi kérdésekre.
Ismeretlen szerző - Napenergia a mezőgazdaságban
Ma csaknem minden ország energiapolitikájában növekvő szerepet kap a tiszta, környezetbarát energia, köztük a megújuló energiaforrások hasznosítása. A népesség élelmiszer-ellátását az új évezredben a mezőgazdaságnak az új alternatív energiaformák bevonása és a környezet fokozott védelme jegyében kell megoldania. A megújuló energiaforrások - a víz-, a szél, a geotermikus energia, a biomassza - felhasználásán túl a közvetlen napenergia hasznosításának vannak figyelemre méltó perspektívái. A könyv ezeknek a lehetőségeknek a megismertetéséhez és elterjesztéséhez kíván hozzájárulni a különböző mezőgazdasági alkalmazások bemutatásával.
Ismeretlen szerző - Állattenyésztés 3. - Sertés, nyúl, prémes állatok, hal
Az állattenyésztési kézikönyvek harmadik kötete a sertés, a nyúl, a prémes állatok és a hal tenyésztését foglalja össze a legautentikusabb szerzők tollából. Az állat eredetétől kiindulva ismertetik a háziasítás történetét, az állat küllemét, alkati, biológiai sajátosságait, értékmérő tulajdonságait, ápolásának módjait, a tartás feltételeit, gazdaságos takarmányozását, nemesítését, szaporítását, a szaporulat gondozását. A fajtákat a tartás szerinti csoportosításban mutatják be. Az egyetemi hallgatóknak szánt kézikönyvet egyaránt jól hasznosíthatják az állattartó gazdák és a legújabb állattartó technológiák bevezetése előtt álló nagygazdaságok.
Rakonczay Zoltán - A természetvédelem története Magyarországon
Bár 93 törvény, 194 kormányrendelet, 176 miniszteri rendelet, 248 rendelet megalkotásának tényét tartalmazza a könyv, mégsem rendeletgyűjteményt tart kezében az olvasó, hanem egy fiatal, folyamatosan alakuló szakma megteremtésének a szervezet kiépítésének, a nemzetközi kapcsolatok létrehozásának, az anyagi háttér és a társadalmi támogatás megszerzésének és a megfelelő szakembergárda kiképzésének mozgalmas időszakát, nehézségeinek és sikereinek összefoglalását.
Ismeretlen szerző - Erdészeti ökológia
Az erdő erőforrásainak hasznosítása, az erdő állapota, az erdőgazdálkodással összefüggő ökológiai kérdések a társadalmi érdeklődés homlokterébe kerültek. E könyv az első hazai kísérlet ennek a szerteágazó, ellentmondásokkal terhelt témakörnek a tárgyalására. Széles betekintést nyújt az ökológiához kapcsolódó határterületekre is, hogy az ökológiai kapcsolatok mellett az erdei életközösség meghatározó szervezetcsoportjait (a növénytársulásokat, fogyasztó és lebontó szervezeteket) a teljességre törekvő szemlélet erősítése végett együttesen mutassa be.
Ismeretlen szerző - Állattenyésztés 2. - Baromfi, haszongalamb
Az állattenyésztési kézikönyvek második kötete a tyúk, a pulyka, a gyöngytyúk, a lúd, a kacsa és a haszongalamb tenyésztését, valamint a baromfikeltetés tudnivalóit foglalja össze a legautentikusabb szerzők tollából. Az állat eredetétől kiindulva ismertetik a háziasítás történetét, az állat küllemét, alkati sajátosságait, értékmérő tulajdonságait, ápolásának módjait, tartása feltételeit, gazdaságos takarmányozását, gondozását, tenyésztését és szaporítását. A fajtákat a tartás célja szerinti csoportosításban mutatják be. Az egyetemi hallgatóknak szánt kézikönyvet egyaránt jól hasznosíthatják az állattartó gazdák és a legújabb állattartó technológiák bevezetése előtt álló nagygazdaságok.
Ismeretlen szerző - Állattenyésztés 1. - Szarvasmarha, juh, ló
Az állattenyésztési kézikönyvek első kötete a szarvasmarha, a juh és a ló tenyésztését foglalja össze a legautentikusabb szerzők tollából. Az állat eredetétől kiindulva ismertetik a háziasítás történetét, az állat küllemét, alkati sajátosságait, ápolásának módjait, a tartás feltételeit, gazdaságos takarmányozását, szaporodásbiológiájukat, a szaporulat ellátásának kívánalmait, gondozásukat, az anya-, illetve apaállattartás feltételeit, végül a beteg állat gyógyításával kapcsolatos teendőket. A fajtákat a tartás célja (hízó, tejtermelő szarvasmarha; gyapjútermelő, bárányadó juh; igás és sportló, stb.) szerinti csoportosításban mutatja be. Az egyetemi hallgatóknak szánt kézikönyvet egyaránt jól hasznosíthatják az állattartó gazdák és a legújabb állattartó technológiák bevezetése előtt álló nagygazdaságok.
Ismeretlen szerző - Természetvédelmi élőhelykezelés
A népesség növekedésével egyre nagyobb teret foglalunk el a Földön, egyre inkább kihasználva a természeti erőforrásokat a pillanatnyi és növekvő igények kielégítése érdekében.
Szinte egyik napról a másikra megváltozik a táj, utak szelik át az eddig szinte érintetlen területeket, a városok terjeszkednek, bővül az épített környezet a természeti táj rovására. Még a védett természeti területeken is fennáll a veszély, hogy az élőhelyek és az azokat benépesítő élővilág megsínyli az ember közelségét.
Egy élőhely közössége addig tud megmaradni, ameddig a létfeltételei rendelkezésére állnak. Ha az ember közbelépésével, beavatkozásával drasztikusan megváltoznak ezen természeti körülmények, a növények kipusztulhatnak, az állatok elvándorolnak, a fajok száma csökken, az élőhelyek átalakulnak, a táj képe megváltozik.
A természetvédő szakemberek sokrétű tudást, komplex szemléletet és előrelátó gondolkodásmódot igénylő feladata a még meglévő élőhelyek megmaradásának elősegítése, az élőhely-visszaállítás lehetőségeinek feltárása, a diverzitás megőrzése.
Ehhez előbb fel kell mérni az élőhely adatait, az ott élő közösségek tulajdonságait, meg kell ismerni a működésüket, hogy ezek ismeretében lehessen az élőhelykezelés munkafolyamatait megtervezni. A végső cél, hogy az életközösségek önműködőek maradjanak, illetve azzá váljanak. Ezt akkor lehet megvalósítani, ha a biológus, a természetvédő, a műszaki mérnök, a halászati, az erdő- és vadgazdálkodási szakember együttműködve alakítja ki a megvalósítás lépéseit. Ennek a munkának elméleti alapjaival ismertet meg a népes szerzői közösség, akik a különböző szakterületek képviselői, de közös bennük az, hogy a természeti környezet megőrzését mindegyikük a szívén viseli.
Az esettanulmányok ennek a nagyon átgondolt és érzékeny munkának az eredményeit mutatják be azoknak a természetvédőknek a tollából, akik ezt a különleges munkát szinte elsőként vezették be hazánkban.
A veszélyeztetett vizes élőhelyek, gyepek, erdei élőhelyek, a különböző élőhelytípusok ismérveinek feltárása mellett az élőhelyek természetvédelmi kezelésének lehetőségei is megismerhetők ebből a könyvből, amely a természetvédelmi mérnökképzésén kívül a gyakorlati munkák elsajátításában is segítséget nyújt.
Rakonczay Zoltán - Természetvédelem
A könyv a természetvédelem legfontosabb alapelveit egyetemesen ismerteti, természetesen - elsősorban példákon keresztül - különös figyelmet fordít a hazai körülményekre.
A szerző az öt alapvető fejezetből háromban olyan ismereteket foglal össze, amelyek lényegét minden felsőfokú végzettségű szakembernek illene elsajátítani, de azokat elsősorban a mezőgazdászoknak, az erdészeknek és a pedagógusoknak szánta.
Az utolsó két fejezet elsősorban azoknak a szakembereknek szól, akik a természetvédelemmel hivatásszerűen kívánnak foglalkozni. A tankönyv legtöbb ismeretanyaga - az állandóan változó statisztikai adatokon kívül - a harmadik évezred első évtizedeiben biztosan nem fog átdolgozásra szorulni.
Láng István - Agrártermelés és globális környezetvédelem
A szerző a környezetvédelem globális kérdéseiből kiindulva tárgyalja a hazai agrár-környezetvédelem időszerű problémáit. A légkör, a vízkészlet, a talaj, az élővilág, majd az urbanizáció globális hatásait követi nyomon. A vizsgált gazdasági adatok felölelik az energetika, az ipar, az agrárgazdaság, a közlekedés és a turizmus hatásait. Ezekkel kapcsolatoban már nemcsak a globális viszonyokat elemzi a könyv, hanem a hazai agrártermelés következményeit is. Legfontosabb fejezete az európai együttműködés érdekében szükséges teendőket sorolja fel, mintegy programot adva a hazai környezetvédelem és környezetgazdálkodás közeli teendőihez.
Konkolyné Gyuró Éva - Környezettervezés
A környezettervezés korábbi szűk körű, többnyire a környezet rendezésére kiterjedő értelmezése kiszélesedik és nem lesz olyan területi vagy ágazati tervezési feladat, amely ne igényelné a környezettervezővel való együttműködést. A tervezés folyamattá válik, a tervező a terv megvalósulásának nyomon követését és a terv aktualizálását is elvégzi. Már évekkel ezelőtt is szükségünk lett volna olyan ismeretekre és ismerethordozókra, amelyek az új szemléletű stratégiai tervezés és a fenntarthatóság követelményeit ismerő környezettervezők képzéséhez járultak volna hozzá. A könyv pótolja e hiányok jelentős részét, átfogó képet ad a környezettervezés részterületeiről, kapcsolódásairól, és metodikai segítséget nyújt az egyes tervtípusoknál jelentkező feladatok megoldásához. A környezet-, természet- és tájvédelmi, környezetrendezési, környezetgazdálkodási, környezettudományi, valamint térség-, terület-, illetve vidékfejlesztési szakok hallgatói és a gyakorló szakemberek számára készült, akik munkakörük révén készíttetői, illetve készítői a környezetterveknek.
Ismeretlen szerző - Környezettechnika
A környezetkárosítás egyik jelentős forrása maga az emberi tevékenység. Ennek mértéke a technikai eszközök használatával megsokszorozódott, ilyenformán az ipar, ill. az iparszerű tevékenység a környezetszennyezés fő okozójává lépett elő. Környezetünk védelmének leghatékonyabb módja, ha a tevékenység végzésekor a technika minden lehetőségét felhasználva megakadályozzuk a környezet károsításait. A környezet megóvása érdekében alkalmazott technika az ún. környezettechnika tehát az ipar, a mezőgazdaság, a kereskedelem, a szolgáltatás, stb. területén a tevékenységgel szervesen összefüggő kérdés. E könyv a környezettechnika területén tevékenykedő, vagy azzal kapcsolatba kerülő egyetemi oktatók, hallgatók, kutatók és ezen a szakterületen dolgozó szakemberek számára készül, hogy részükre a környezetkárosítás csökkentésének lehetőségeit, technikai és technológiai eszközeit, valamint ezek alkalmazásával összefüggő műszaki-ökonómiai számításokat foglalja össze.A könyv szakmai színvonalában, nyelvezetében, felépítésében a célhoz igazodóan alapfogalmakat, összefüggéseket, adatokat, rendezéseket, jogszabályokat, számítási példákat tartalmaz rendszerezett a mindennapos munkavégzéshez is könnyen felhasználható formában. A könyv az egyes kapcsolódó szakterületek részleteire a vonatkozó szakirodalmakat, hazai és külföldi szabványokat fejezetenként adja meg. A könyv tehát egyfelől ismereti alapját jelenti a környezetvédelemmel kapcsolatos tennivalóknak, másfelől elősegíti a szakterület specialistáival, ill. a hatósági tevékenységgel való szakszerű együttműködést.
Szalay László - Bioméhészet
A mű fő értéke a magyar bioméhészet szabályozásának és igényrendszerének ismertetése, hiszen ez a feltétele a vegyszermaradékoktól mentes méz előállításának. A szerző ír a méhekkel való egész évi foglalatosságról, amivel elérhető a vegyszermentesség. A szerző részletesen ír a méhekkel való évi foglalatosságról, amivel elérhető a vegyszermentesség. Ennek feltételei még nem közismertek, ezért külföldi példákat is ismertet Ausztriából, az USA-ból, Franciaországból.A sok fénykép segíti a részletes szakmai ismeretek elsajátítását.
Karl-Heinz Böse - Az esővíz hasznosítása
A Cser Kiadó zöldkönyvek című sorozata a megújuló energiaforrások, az ökologikus építészet és a környezetvédelem témakörét dolgozza fel.