Az 1975-ben független intézetként alakult washingtoni Worldwatch Institute (Világfigyelő Intézet) díjnyertes kutatócsoportja ismét nagyító alá veszi a világ előtt álló legnehezebb feladatot: hogyan építhetünk föl egy környezeti szempontból fenntartható gazdaságot.
A Jeges-tenger jégtakarójának elvékonyodásától a kétéltűek pusztulásáig, a közlekedés hatásaitól az adósságválságig A világ helyzete 2001 feltárja, hogy az utóbbi évtized gazdasági fellendülése milyen károkat okozott a természeti rendszerekben. A környezet pusztulásának egyre szemmel láthatóbb bizonyítéka csupán a jéghegy csúcsa – sokkal súlyosabb probléma az országok közötti és azokon belüli egyre növekvő gazdasági és jövedelmi egyenlőtlenség, amely hatalmas társadalmi feszültségekhez vezet, és megerősíti a változás igényét. A szerzők érvelése szerint vannak olyan utak, amelyeken gyorsan haladhatunk a környezet javítása és 6 milliárd ember szükségleteinek kielégítése felé.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - A világ helyzete 2013
2008-ra a világ népességének fele városokban fog élni, ezért foglalkozik A világ helyzete 2007 városaink jövőjével. Világszerte évente több mint 50 millió ember költözik városba. A történelem során először a városokban fog eldőlni az emberiség és bolygónk jövője. Ennek az átalakulásnak a környezeti, demográfiai, gazdasági és politikai hatásai próbatételt jelentenek az emberiség számára. A tét az, hogy a Föld ökológiai rendszerei képesek-e azt az élelmet, ivóvizet és éghajlati stabilitást nyújtani, amitől a városok és lakóik léte függ. A világ helyzete 2007 a világ városainak problémáin, megoldandó feladatain túl a haladás figyelemre méltó példáit is bemutatja. A fejezetek között pedig Városképek címmel tanulságos rövid történetekkel hívja fel a figyelmet Los Angelestől Petrán át Brnóig a merész újítókra, akik megtalálják a problémák kezelésének új módjait.
Rosta Gábor - Közösségi kertek
2009-ben jelent meg _A városi tanya_ című könyvem, amely szakmai körökben is kiváló kritikákat kapott, és összesen közel 2000 példány fogyott el belőle. A városi tanya egy válasz a válságra, alapvetően az egyéni lehetőségekről, a városi ökotudatos élet megteremtéséről, az önellátásról szól. Már ebben a könyvben is írtam a városi mezőgazdaság (urban agriculture) nyugati példáiról, a közösségi kertekről, a háborús és válságkertekről.
Már 2009-ben elhatároztam, hogy megvalósítom Budapesten a közösségikert-mozgalmat, és elindítom a város első közösségi kertjeit, így megalapítottam a Városi Kertek Egyesületet, és 2012-ben megnyitottuk Budapest első olyan városi-közösségi kertjét, mely az önkormányzat telkén és támogatásával jött létre. Ez lett az Első Kis-Pesti Kert.
A városi-közösségi kertek azóta felkapott sajtótéma lett, egyre inkább része kezd lenni a közbeszédnek, kifejezetten nagy a publicitása.
Új könyvem, a _Közösségi kertek_, az elmúlt négy év tapasztalatait foglalja össze. Hasznos módszerek gyűjteménye, mely a városi kertek alapításához, működtetéséhez és a közösségépítéshez nyújt segítséget. A _Közösségi kertek_ egyfajta útmutató a szomszédsági közösségek fejlesztéséhez. A könyv legfontosabb részei a közösségépítés folyamatának bemutatása és a kertészeti alapismeretek (a külföldi szakirodalom és a gyakorlati tapasztalatok felhasználásával).
Ajánlom a könyvet azoknak, akik alapítóként vagy tagként szeretnének részesei lenni egy városi-közösségi kertnek, és így szeretnének közösséget építeni, illetve azoknak, akik mernek változtatni.
Paul Ehrlich - Anne Ehrlich - A fajok kihalása
Csak az utóbbi fél évszazdban vált világossá, hogy az emberiség a fajokat természetes fogyásuknál lényegesen nagyobb sebességgel pusztítja ki, sokkal gyorsabban, mint ahogy az élővilág pótolni tudja. Szerencsére ez a gyorsuló folyamat feltartóztatható. A megoldás nem lesz könnyű, emberek százmillióinak nevelése és együttműködése szükséges hozzá. Mégsincs ennél fontosabb feladat, hiszen a fajok eltűnését meg kell állítani, mielőtt Földünk élő szerkezete annyira legyengülne, hogy egy pillanatban összeomlik, és a civilizáció megsemmisül.
Gévai Csilla - Nagyon zöld könyv
Ökológiai lábnyom, túlnépesedés, klímaváltozás, passzívház – ilyen és ezekhez hasonló fogalmakkal rendszeresen találkozunk mi, felnőttek, mert a Föld megóvása égető ügyünkké vált az utóbbi időben. Gévai Csilla Nagyon Zöld Könyve most a gyerekek számára is érthetővé, kézzelfoghatóvá teszi ezt a problémát. Komoly kérdésekről mesél okosan, érthetően és könnyedén, olyan képi és nyelvi leleménnyel, annyi humorral, hogy a legbonyolultabb kérdések is átláthatóvá, kezelhetővé válnak. Ez a könyv igazi hiánypótló mű: tanítva mesél a Földön működő kölcsönhatásokról, a világ működéséről, és mesélve tanítja meg mindazt, ami a gyerekek számára személyes üggyé teszi a környezetvédelmet. Minden gyerekszobában és iskolai könyvtárban ott a helye – nem is a polcon, hanem a gyerekek kezében! A könyv szerzője az eddig főként illusztrátori tevékenységéről ismert Gévai Csilla, aki nem csak illusztrátor, hanem kulturális antropológus; nem csak kulturális antropológus, de pedagógus; nem csak pedagógus, de kivételes érzékenységgel és humorérzékkel megáldott író.
Simó Endre - Világom, virágom
A természet bár két kézzel ontja számunkra a bőséget, sokszorosát annak, mint ami elegendő lenne ahhoz, hogy mindenkinek jusson élelem, mégis szerte a világon csaknem egymilliárdan éheznek, naponta több tízezren halnak éhen.
Tornyosulnak gondjaink a természetvédelem asztalán, és egyre jobban látszik, hogy nem tudunk mit kezdeni mindezzel.
Az viszont világosan kiderül a kötetben összegyűjtött jegyzetekből, kisebb-nagyobb tanulmányokból, hogy puszta létünk és fennmaradásunk azon múlik, hogy felismerjük-e közös érdekeinket és tudunk-e, akarunk-e tenni is érte valamit.
Borhidi Attila - Gaia zöld ruhája
Környezetvédelem, öko-tudatosság, emberi felelősség. Gaia (földanyánk) örökségének féltése, megőrzésének mikéntje a könyv témája.
Nagy József - Vége???
Tudod-e, hogy a XXI. évszázadban jelenlegi technikánkat, életvitelünket folytatása az emberiség öngyilkosságát, pusztulását jelenti? Tudod-e, hogy e szörnyű vég már gyermekeid, unokáid életében bekövetkezhet?
J. E. Lovelock - Gaia halványuló arca
A szerző, James Lovelock extravagáns ökológus, jelenleg független tudós, kutató, eredeti végzettségét tekintve kémikus (később orvosi PhD-t szerzett). Vizsgálódásai középpontjában az emberi tevékenység által kiváltott, globális ökológiai változások állnak. Egy általa feltalált műszer, az elektronbefogási detektor (ECD) alapvetően változtatta meg a környezetről való gondolkodásunkat. Az 1960-as évek elején részt vett a marsi életet vizsgáló NASA-programban. Ekkor fogalmazta meg az ún. Gaia-elméletet vagy Gaia-hipotézist (Gaia a Földet megtestesítő istennő a görög mitológiában), amely szerint a földi élő és élettelen világ egyetlen önszabályozó rendszert alkot. Szenvedélyes hangon, esszéisztikus stílusban megírt, számos meghökkentő elgondolást tartalmazó könyvei világszerte jelentős visszhangot váltottak ki. Ezekben többek között szembeszáll a közvéleményt és a politikai szférát jelentős mértékben meghatározó zöld gondolat több alaptételével is. A jelen kötet mintegy összegzését jelenti eddigi munkásságának, a Gaia-elmélet tömör összefoglalását nyújtva.
Buday-Sántha Attila - Környezetgazdálkodás
Az Akadémiai Kiadó gondozásában 1993-ban megjelent Környezetgazdálkodás (Általános rész) c. könyv áttekintést nyújt a környezetvédelem társadalmi és gazdasági öszszefüggéseiről.Ennek a könyvnek a szerves folytatását jelentő Környezetgazdálkodás (Részletes rész) c. könyvben kerül sor a környezeti elemek károsodásának és a károsító tényezőknek a részletes vizsgálatára. Ezt követően a könyv részletesen tárgyalja az egyes gazdasági ágazatok, a mezőgazdasági és ipari termelés, valamint a szolgáltatások környezetkárosító hatását, annak okait, valamint a műszaki fejlesztés környezetvédelmi szempontból kedvező irányzatait. A tanulmány záró fejezete a környezetvédelmi menedzsment területéről, valamint a környezetvédelem szervezeti, irányítási és finanszírozási rendszeréről nyújt tömör áttekintést.
Ismeretlen szerző - Ökológiai tanulmányok
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Hétköznapi kalauz
A jó döntés alapja a tájékozottság – könyvünk választási lehetőséget kínál mindennapi döntéseinkhez. A kézikönyv nyomon követi házon belüli és házon kívüli mindennapi életvitelünket. Célja a felkészítés az alkalmazkodásra, a meglévő és eljövendő problémák megoldására úgy, hogy javuljon életünk minősége, kiadásaink viszont csökkenjenek.
Frank Schätzing - Raj
AMIKOR A TERMÉSZETNEK ELEGE LESZ A EMBERBŐL - JÖN A RAJ
Frank Schätzing ma már klasszikus, de közel egy évtizede a magyar piacon elérhetetlen regénye egy hatalmas, hömpölygő gondolatkísérlet. Mi történne akkor, ha a természet likvidálási parancsot adna ki a környezetét romboló emberi faj ellen?
Egy halász nyomtalanul eltűnik Peru partjainál. Norvég olajkutató szakemberek furcsa organizmusokra bukkannak, amelyek több száz négyzetkilométernyi tengerfenéken élősködnek. Közben Brit-Kolumbia partjainál a tengeri emlősök rejtélyes átalakuláson mennek keresztül. Úgy tűnik, az események függetlenek egymástól, de Sigur Johanson, a különc biológus nem hisz a véletlenekben. Az indián bálnakutató, Leon Anawak pedig nyugtalanító következtetésekre jut, amelyekből egy közelítő katasztrófa körvonalai rajzolódnak ki.
A titkok utáni kutakodás közben valóra válik a tudósok rémálma; el kell ismerniük, hogy az ember kevesebbet tud a saját bolygójáról, mint a világűrről. Az események peregnek, miközben minden, az emberiség megmentésére irányuló próbálkozás előtt és mögött a feneketlen mélység tátong.
A korábbi műfordítást most Ladányi Anna szakértő közreműködésével, mondatról mondatra átdolgozva adjuk közre.
A MAGYARORSZÁGON MÁR 50.000 PÉLDÁNYBAN ELADOTT BESTSELLER TÍZ UTÁN ISMÉT A KÖNYVESBOLTOKBAN
Végh László - Szám Dorottya - Hetesi Zsolt - Utolsó kísérlet
Ötven éve még aligha volt olyan ember a világon, aki tudományos szempontokat mérlegelve arra a következtetésre jutott volna, hogy a rohamosan fejlődő emberiséget a végpusztulás veszélye fenyegeti. Gazdagodott, növekedett a világ, a tudomány haladása szédítő távlatokat vetített, elénk. Bízhattunk abban, hogy az atommagfúziót szolgálatunkba állítva kimeríthetetlen erőforráshoz jut az ember, és már az 1970-es évekre elkészül az első ilyen erőmű. Hittük, meghódíthatjuk a világűrt és gyarmatosíthatjuk a Naprendszert, valamennyi erő- és nyersanyagforrását a szolgálatunkba állíthatjuk. Ám vagy negyven évvel ezelőtt különböző nemzetiségű értelmiségiek egy csoportja felismerte és meg is fogalmazta, hogy kimeríthetetlen erőforrás nélkül az emberiség egészét sújtó válság felé tartunk. Ahogy telt az idő, egyre érzékelhetőbbekké váltak az erőforrás- és a világméretű környezeti válság jelei. Az 1973-as olajválság után lecsökkent a gazdaság növekedésének üteme. 1985-re lelassult a mezőgazdasági termelés több mint harminc éven át tartó igen gyors növekedése, és láthatóvá vált, hogy az iparszerű mezőgazdaság végzetesen károsítja a termőföldet és az édesvízkészleteket. Tíz éve a világ kőolajkészleteit felmérő szakemberek egy csoportja a nyilvánosság elé tárta, hogy már egy ideje évente sokkal több kőolajat használunk fel, mint amennyi új készletet évente találunk. Most 2008-ra megugrottak a kőolaj, földgáz és az élelmiszerek árai, és egyre hevesebb küzdelem folyik a bolygó még megmaradt erőforrásainak elosztásáért. 2008 őszére az USA egyre mélyülő pénzügyi válsága az egész világra kiterjedő pénzügyi és gazdasági válságra vezetett. Ez a könyv a világválság emberi és anyagi hátteréről, az összeomlással fenyegető átmenet zárható lefolyásáról és a felkészülés lehetőségeiről szól. Előrebocsátanánk, a Kárpát-medence népei a világ többi részéhez viszonyítva jobb jövőben reménykedhetnek. De a megmaradásra csak akkor lehet számottevő esélyünk, ha már most szembenézünk azzal, hogy ténylegesen milyen helyzetben vagyunk, mi várhat reánk és felkészülünk a jövőre.
Ismeretlen szerző - Paradigmaváltás?!
Környezeti problémáink enyhítése érdekében gyakran fölmerül egy világnézeti váltás (más szóval: paradigmaváltás) szükségessége. A szöveggyűjteményben szereplő öt írás az egyre erőteljesebb „új ökológiai paradigma” jegyében született: megkérdőjelezik kultúránk egy vagy több alapvető meggyőződését, és ezek meghaladására, újakkal történő helyettesítésére szólítanak föl.
Koppány György - Lakható marad-e a Föld?
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Láng István - Agrártermelés és globális környezetvédelem
A szerző a környezetvédelem globális kérdéseiből kiindulva tárgyalja a hazai agrár-környezetvédelem időszerű problémáit. A légkör, a vízkészlet, a talaj, az élővilág, majd az urbanizáció globális hatásait követi nyomon. A vizsgált gazdasági adatok felölelik az energetika, az ipar, az agrárgazdaság, a közlekedés és a turizmus hatásait. Ezekkel kapcsolatoban már nemcsak a globális viszonyokat elemzi a könyv, hanem a hazai agrártermelés következményeit is. Legfontosabb fejezete az európai együttműködés érdekében szükséges teendőket sorolja fel, mintegy programot adva a hazai környezetvédelem és környezetgazdálkodás közeli teendőihez.
Kate Turner - Zero waste konyha
Legyél zero waste bajnok! Tervezz, vásárolj és főzz pazarlásmentesen ezekkel az egyszerű, ötletes tippekkel! Használd fel az alapanyagokat az utolsó morzsáig: a szikkadt kenyérrel sűríts levest, a tojáshéjból készíts fehérjedús smoothie-t!
Ne dobd ki, inkább neveld újra: adj második esélyt a saláta torzsájának és a zöldséghéjnak! Ha túl sokat főztél a krumpliból, tésztából vagy rizsből, használd fel a maradékot új ételek elkészítéséhez!
Tedd izgalmasabbá a klasszikus recepteket: turbózd fel a pestót répazölddel, süss tortát banánhéjból!
Éld ki a kreativitásod az újrahasznosításban, és cseréld kisebbre a szemetesedet!
A könyv megjelenését a Rossmann Magyarország Kft. támogatta.
Ismeretlen szerző - Védett természeti értékeink
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dávid Lóránt - Turizmusökológia
A Turizmus és Területfejlesztési Tanszéken folyó turizmusökológiai kutatások célja alapvetően egy olyan turizmusfejlesztési elmélet és gyakorlat kialakítása, amely felelősségteljesen fenntartható módon, a helyi természeti és társadalmi-kulturális erőforrásokra alapozva teszi lehetővé elsősorban vidéki térségek turizmusának eredményes kutatását és termékfejlesztését.
Ismeretlen szerző - Remény a fennmaradásra
A jövőt nem jósolni, hanem teremteni kell. Amit ma teszünk, meghatározza a holnap történéseit. Hogy baj van a Földünkkel, immáron közhely. De ha tisztázzuk, hogy kik vagyunk, hol a helyünk, mik a kötelességeink, van még egy kis időnk a változtatásra. A változtatás szükségességéről szól könyvünk, melyet Kóródi Mária, volt környezetvédelmi miniszter állított össze, aki nemcsak hivatalból, hanem szilárd meggyőződésből is elkötelezett szószólója a fenntartható fejlődésnek.