Egyetlen igevers által is szólhat hozzánk Isten, de összefüggéseiben érteni az igét több és igényesebb feladat. Könnyebb a helyzet az Újszövetség olvasásakor, nehezebb az Ószövetség esetében. Ha a Zsoltárok könyvét olvassuk, könnyebb helyzetben vagyunk, de számos részlete van az Ószövetségnek, ahol szükség van némi segítségre.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Apostolok cselekedetei - Kolossé
_Térképek, táblázatok és ábrák jegyzéke:_
Péter és Pál csodái
Igehirdetések és beszédek az Apostolok cselekedeteiben
Az Akeldama helye
Annás családja
Palesztina, Szíria, Cilícia és Ciprus
Pál első missziós útja
Pál levelei, amelyeket útjai és fogságai alatt írt
Pál második missziós útja
Pál harmadik missziós útja
Nyelveken szólás az Apostolok cselekedeteiben
Heródes templomának alaprajza
Pál útja Rómába
Pál szolgálatának legfontosabb helyszínei
Az újszövetségi levelek keletkezési helye és ideje
Bevezetések Pál leveleiben
Ellentétek Ádám és Krisztus között a Róm 5:15-21-ben
Pál befejező áldásai leveleiben
Ismeretlen szerző - 1Thesszalonika - Jelenések
_Térképek, táblázatok és ábrák jegyzéke:_
Az Újszövetségi könyvek csoportosítása
A héber és görög betűk átírása
Bibliai mértékegységek
Természeti utalások Jakab levelében
Jakab utalásai Jézus hegyi beszédére
A Jelenések könyvének hét "boldogmondása"
A hét gyülekezet elhelyezkedése
Levelek a hét gyülekezetnek
A Jelenések könyvében található 14 doxológia
A pecsétek, trombiták és a poharak közötti kapcsolat
Ismeretlen szerző - Ézsaiás - Ezékiel
Térképek, táblázatok és ábrák jegyzéke:
Héber, görög betűk és mértékegységek
Az ószövetségi történelem áttekintése
Próféták Júdában, Izráelben, Edómban és Asszíriában
Messiási próféciák Ézsaiás könyvében
Jeremiás és Ezékiel világa
Jeremiás próféciáinak időrendi táblázata
Sáfán utódai
Párhuzamok Jeremiás siralmai és Mózes ötödik könyve között
A Jeremiás siralmai kiasztikus elrendezése
Párhuzamos szakaszok a Jeremiás siralmai 4:1-11-ben
Edóm és Izráel a Jeremiás siralmai 4:21-22-ben
Tírusz ügyfelei
Az ezeréves királyság temploma
Az ezeréves királyság templomának kapuja
Az ezeréves királyság templomának épülete
Az ezeréves királyság oltára
A föld felosztása az ezeréves királyság idején
Ismeretlen szerző - Apokrifek
Különös világot nyitnak meg számunkra az apokrifek. Tarka, színes világ ez, szinte áttekinthetetlen eszmei gazdagsága, mely adódó esetben veszélyeket is rejtett magában az egyházra nézve. Az apokrifek részben az apostoli atyák írásainak kortársai, részben túlmutatnak ezen a koron, átívelnek a II. századba, de még a IV. században is keletkeztek apokrifek. Az ortodoxia mindig igyekezett elhatárolni magát az apokrifektől, az apokrifek szerzői azonban fáradhatatlanul buzgólkodtak eszméik terjesztésén. Szándék és színvonal tekintetében igen különbözőek az apokrifek. Némelyeket a tanító szándék, másokat a kíváncsiság ihletett, sok apokrif a regényt pótolta a keresztényeknél, szórakoztató igénnyel készült. Történelmi szempontból messze igénytelenebbek az újszövetségi könyveknél vagy az apostoli atyák írásainál. Az apokrifek szerzői sokszor a névtelenség homályába burkolódznak, legtöbbször pedig más néven adják közre műveiket.
Ismeretlen szerző - Mózes öt könyve
Térképek, táblázatok és ábrák jegyzéke:
Héber, görög betűk és mértékegységek
Az ószövetségi történelem áttekintése
Hogyan nézhetett ki Noé bárkája
Az özönvíz kronológiája
Noé családja
Táré családja
Ábrám vándorlásai
Kánaán az ősatyák idejében
Ábrahám és Izsák útja Mórijjá hegyére
Jákób útja Háránba
Jákób családja
Időrendi táblázat Salamontól visszamenőleg Józsefig
Az ősatyák időrendje
Mózes származása Ábrahámtól
Figyelmeztetések, a bot használata és a fáraó reakciója a csapásokra
A csapások és Egyiptom istenei és istennői
Az izraeli naptár
A mózesi szövetség és hűbérúri megállapodások
A szent sátor alaprajza
Az áldozatokkal kapcsolatos szertartások
A törzsi táborok elhelyezkedése
Az izraeliek vonulásának törzsi rendje
A kémek útja Kánaán kikémlelésére
Kiegészítő étel- és italáldozatok
Mózes származása Lévitől
Ünnepi áldozatok
A midjániaktól zsákmányolt állatok elosztása
A kivonulás lehetséges útvonala
A lévitáknak szánt városok méretei
A hat menedékváros
Buji Ferenc - Az elfelejtett evangélium
„Végeláthatatlanul lehet vizsgálni az evangéliumokat, mint ahogy a mai biblikus teológia teszi, ám az a módszer, amellyel rendszerint megközelítik őket, méltatlan ahhoz a szellemhez, amelyben születtek. Ha nem a »lélek« szellemében folyik az evangéliumok vizsgálata, hanem a »betű« szellemében, azaz lélektelenül, akkor az valóban csak arra jó, hogy öljön, s nem arra, hogy éltessen” – mint ahogy kötete elején fogalmaz a szerző. Buji Ferenc e munkájában az evangéliumnak azokra a részeire és tanításaira igyekezett ráirányítani a figyelmet, amelyek – nem lévén összhangban a modern és polgári Jézus-képpel – rendre félhomályban vagy egyenesen sötétben maradnak. Látni és láttatni az evangéliumokban azt, ami abban mind a mai napig „botrány és bolondság”, lefújni róla a kétezer éve ráülepedett port, eredeti frissességében és radikalitásában bemutatni a jézusi tanítást: ez a szándéka e kötettel a szerzőnek.
E. G. White - Apostolok története
Az Apostolok története igazi bepillantást tartalmaz mindennapi életükről, hitbeli küzdelmeikről s leírt tanácsaikról egyaránt, valamint teljes Krisztus iránti odaadásukról egészen a mártírhalálig.
Pál, Néró előtt- micsoda ellentét! A gőgös uralkodó - előtte pedig: Isten gyermeke, aki hitéért felel. Néró a világi hatalom, tekintély és gazdagság csúcspontját érte el, de egyszersmind a bűn és gonoszság mélységét. ...Az agg fogoly, pénztelenül, barátok, tanácsadók nélkül állt ott Néró előtt ... Ő (Néró) sem hallotta még úgy az igazságot, mint ez alkalommal...
Akkortájt Rómában borzalmas tűzvész ütött ki, mely majdnem a fél várost elpusztította. Az a hír járta, hogy Néró a gyújtogatással a keresztényeket vádolta meg. Fondorlata eredményes volt: Krisztus követőinek ezreit - férfiakat, nőket és gyermekeket - gyilkoltak le a legborzalmasabb módon...
Isten gondviselése volt, hogy Péter apostol Rómában fejezhette be lelkipásztori szolgálatát: Néró császár elrendelte bebörtönzését, Pál utolsó fogsága idején. Így tehát a küzdelemben megőszült két apostolnak, kiket eltérő működési körük hosszú éveken át elválasztott egymástól, most együtt kellett bizonyságot tenni Krisztusról, a világ fővárosában... Ezután nemsokára Néró határozott: Pált vértanúhalálra ítélte. Mivel római pogárt kínpadra nem vonhattak, az ítélet: fejvételre szólt... Mártírhalálának szemtanúi számára - akik látták készségét, amellyel gyilkosainak megbocsátott, a Krisztusba vetett rendíthetetlen bizalmát - Pál az "élet illata" volt.
Péter, aki a rómaiak szemében zsidó és jövevény volt, megkorbácsolásra és keresztre feszítésre ítélték.. Hóhéraitól mint utolsó kegyet, azt kérte, hogy fejjel lefelé szegezzék keresztre, és ezt a kérelmét teljesítették is. Miért? Az az érzése volt, hogy reá nézve, aki Urát megtagadta, túl nagy megtiszteltetés olyan halállal kiszenvedni, mint ahogy Ura meghalt... Így halt meg Péter, a nagy apostol.
János magas kort ért meg...Őt is megidézték Rómába, hogy ott hitéért felelősségre vonják... világosan és meggyőzően védekezett... minél meggyőzőbb volt bizonyságtétele, annál jobban izzott ellenfelei gyűlölete. Dimitián császárt dühroham fogta el... Forró olajjal telt üstbe dobták: Az Úr azonban megőrizte életét.
Nemsokára a szászár parancsára Patmos szigetére száműzték... "Haszontalan anyagra a Mester nem áldoz gondos, alapos munkát. Csak az értékes köveket csiszolja fényesre..." Azért vagyunk e világon, hogy fölvegyük az önmegtagadás keresztjét. Mikor hátunkra emeljük a keresztet, észrevesszük majd, hogy az is emel minket.
Péter és az apostolok értékes kövekként éltek Isten kezében, kövessük mi is a példájukat.
Gerhard Kroll - Jézus nyomában
A hatalmas terjedelmű, illusztrációkban roppant gazdag kötet hármas célkitűzéssel készült. Szerzője mindenekelőtt Jézus életének helyszíneit kívánta bemutatni, írásban és képben egy szentföldi zarándoklatra óhajtotta meginvitálni az olvasót-lapozgatót. A könyv tehát sorra veszi Jézus földi életének mai helyszíneit: Betlehemet, Názáretet, Galileát, Jeruzsálemet stb., bemutatva a településeket és földeket, a tájakat és látványokat, a vizeket és építményeket, úgy ahogyan azok ma is láthatók. De e szinkrón utazás kapcsán - építve az ásatások, régészeti kutatások eredményeire - szól a szerző az első század elejének helyszíneiről is, bemutatja, hogyan nézett, nézhetett ki a Szentföld Jézus idejében. Végül - igaz, ezt már csak írásban teheti - e térbeli és időbeli zarándokút kapcsán elbeszéli Jézus életét is, az adott helyszínekhez kapcsolódóan újra felidézi az evangéliumokból kibontható történetet. Mert a jezsuita atya - természetesen - korántsem csupán egy valaha élt földi embert lát Jézusban, hanem a Megváltót. A könyv korántsem afféle mindenki számára való "képeskönyv", album, hanem - komoly elmélyülést igénylő, nem kevés műveltséget feltételező tudományos alkotás. A szerző nem egyszerű hívőkhöz szól benne, hanem hitüket a tudomány színe előtt is igazoltnak látni kívánó értelmiségiekhez, akik nem riadnak vissza a hatalmas szakirodalom legfőbb vitakérdéseinek végiggondolásától, történelmi, nyelv- és írástörténeti, vallás- és eszmetörténeti, valamint teológiai érvelések átgondolásától. A kötet - híven a hármas célkitűzéshez - meglehetősen összetett szerkezetű: a képeket (színes és fekete-fehér fotók, légi és űrfelvételek, régészeti rekonstrukciók rajzai, sokféle térkép és áttekintő ábrázolat stb.) folyamatosan magyarázó szövegek kísérik, ezek a helyszíneket, építményeket, földrajzi momentumokat stb. magyarázzák; ezekkel párhuzamosan futnak az elbeszélő és tudományosan érvelő részek, más szedéstükörrel és betűtípussal. A folyamatos olvasást némiképp nehezítő szerkezetet érdemes az olvasónak a könyvbe való elmélyülés előtt kissé kitanulnia. - Nagyszabású, kiemelkedő színvonalú alkotás.
Dr. Gyökössy Endre - Élet és ige
"Mivel évtizedek óta alig van nap, hogy két-három ember ki ne öntené előttem a szívét - ezt kaptam feladatul Gazdámtól -, úgyszólván ömlesztve jön elém a valós élet. Olyan igemagyarázatokat adok közre, amelyekben az élet felől indultam az Ige felé" - vallotta könyvéről Gyökössy Endre.
És valóban: a kötet utat mutat mindenki számára, miként lehet a külső vihar ellenére belső emberségünkben békességet nyerni, a zivatarok utáni pocsolyában is meglátni a kék égen felragyogó napot. Megtudhatjuk belőle:
- mi a titka a jó nap-kezdetnek
- hogyan védekezzünk a "lelki elmeszesedés" ellen
- mit tegyünk, ha környezetünkben állandóan panaszkodó, idegileg feldúlt emberekkel kell együtt élnünk
- miként ellenőrizhetjük meg a derűt, a vidámságot és a szellemi frissességet idős napjainkra is
- és még sok egyéb "titkot", amelyet a Lélek súg meg nekünk - a lelkünkről.
Joachim Langhammer - Öltözzétek fel az Isten minden fegyverét!
A keresztyének olyan világban élnek, ahol harcolniuk kell a világot uralma alatt tartó szellemi gonoszság ellen.
De ha rájönnek, hogy hol van a gonoszság forrása, akkor hozzá tudnak járulni a helyzet javításához. Először a saját szívükből kiarádó gonoszság fölött kell győzniük. Ez a megtéréssel kezdődik.
Csak ezután vehetik fel azokat a szellemi fegyvereket, amelyeket Isten ajándékoz nekik. Életünkben - és a szellemi harcban - nélkülözhetetlen az Úr hatalmas ereje és Fegyverzete...
A könyv a hit nehéz, de nemes harcát elemzi, és sorra veszi a szellemei fegyvereket, amelyeket magunkra öltve megállhatunk az örgög mesterkedéseivel szemben, és győzhetünk.
Walt Brown - Kezdetben
A "Kezdetben - A teremtés és az özönvíz meggyőző bizonyítékai" az eddig megszokottól egészen eltérő módon tekint erre az ismét felforrósodott témakörre. Óvatosan magyarázza a bizonyítékokat, amelyek forradalmasíthatják kezdetekre vonatkozó elgondolásainkat. Arra késztet, hogy gondolkozzunk el az ebben az ősi vitában felszínre kerülő új elképzelések felett.
Szigeti Jenő - Letűnt korok, régi titkok
A szerző a szavak mögött meghúzódó rejtélyeket, s azoknak a kéziratoknak a titkát kutatja, amely feljegyzésekben ránk maradt Isten szava.
Cseri Kálmán - Pál életútja
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Pecsuk Ottó - Pál és a rómaiak
Pecsuk Ottó doktori disszertációjában jól használható "kommentárt" ad a Római levélhez, miközben bevezeti olvasóit az első századi Római Birodalom, a korabeli judaizmus és az ősegyház világába, dinamikus képet rajzol az apostolokról, együttgondolkodásra és további tanulmányozásra ösztönözve az értő olvasót.
Richard Rohr - Rejtett dolgok
Richard Rohr ebben a kötetben a Szentírás szövegeinek mindig új és élő jelentését tárja fel, amely manapság éppen olyan aktuális, mint valaha. Szerinte szó sincs arról, hogy a Biblia könyvei elavultak, semmitmondóak, érthetetlenek lennének korunk embere számára. Hatalomról, bölcsességről, Isten jóságáról értekezik; a bőség, a hála és az öröm keresztény látomását kínálja szükséggel, ítélkezéssel és félelemmel teli világunk alternatívájaként.
D. A. Carson - Douglas J. Moo - Bevezetés az Újszövetségbe
Ez az alapmű az újszövetségi könyvek szerzőségével, keletkezési időpontjával, forrásaival és hasonló kérdésekkel foglalkozó történelmi témákat vizsgálja.
Merlin Carothers - A félelemtől a hitig
A neves amerikai szerző személyes tapasztalatain keresztül bevezet minket a hit titkába. Azt vallja, hogy életünk eseményei mind arra szolgálnak, hogy növekedjünk a hitben. Különösen a bajok, váratlan betegségek alkalmasak arra, hogy levizsgáztassanak bennünket, hogy milyen nagy a hitünk. Hiszünk-e abban, hogy Isten közel van hozzánk a legnagyobb veszedelemben is? Hiszünk-e abban, hogy szeret minket akkor is, amikor ezt nem tapasztaljuk? Ha rájövünk arra, hogy milyen kevés a hitünk, a szerző elmondja, hogyan lehetne növekedni a hitben. Mit kell tenni a mustármagnyi hittel, hogy az hatalmas fává terebélyesedjen.
Életének izgalmas kalandjait mondja el Carothers, amelyekben megtapasztalta Isten váratlan segítségét.
A hit maga is egy izgalmas kaland. Egyáltalán nem olyan, mint egy befőtt, amely évekig ott áll az éléskamrában. Hanem olyan, mint a hegyről lezúduló patak. Sziklákon, szakadékokon át rohan, amíg befut az óceánba. Életünk is ilyen, rohanunk, küzdünk, harcolunk, amíg egyszer eljutunk az Atya szeretetóceánjába.
Akarod-e ezt az izgalmas kalandot megélni? Akarod-e, hogy hited hegyeket mozgató hit legyen? Ezt mondja el ez a nagyszerű könyv. Ajánlom Neked!
Gary Inrig - A Bírák könyvének magyarázata
A Bírák könyve az olyan emberekről szól, mint amilyenek mi is vagyunk. Olyan emberekről, akiknek Isten minden képességet megadott arra, hogy naggyá legyenek, akik azonban hajlamosak voltak romlást okozni. Amikor mertek Istenben bízni, teljesen reá hagyatkozni, akkor acélszívű emberek voltak, akik korukra isteni bélyeget nyomtak. Amikor azonban a legnagyobb hősök saját erejükben kezdtek bízni, csakhamar kiderült, hogy olyan emberek csupán, akiknek “agyaglábuk” van, és nemcsak sodródtak a szellemi katasztrófákba, hanem azok előidézői is lettek. Amikor az életüket tanulmányozzuk és fölfedezzük azokat az isteni alapelveket, amelyek Istennek az Ő népével való bánásmódjában megnyilvánultak, megtanulhatjuk, mit jelent erőteljes, cselekvő életet élni egy olyan társadalomban, amely az Úr Jézus tanítványaival szemben egyre ellenségesebben lép fel.
John Stott - Az apostolok cselekedetei
_Az apostolok cselekedetei_ történelmi feljegyzés a Szentlélek pünkösdi kiáradásáról, az egyház megszületésének időszakáról. István mártírhalála, Fülöp szolgálata, Saul és Kornéliusz megtérése, valamint az első görög gyülekezet létrejötte megvetette a pogánymisszió alapjait, és elindult a keresztyén hit terjesztése a világ négy égtája felé.
A hívők közösségének minden korban hasznára válik, ha összehasonlítja magát az ősgyülekezettel, és igyekszik megragadni lelkesedését, szemléletmódját és erejét. De felismeri azt is, hogy az ősegyházban éppúgy előfordult versengés, képmutatás, erkölcstelenség és eretnekség, ahogyan napjaink gyülekezeteiben.
Ez a _Biblia ma_ kommentár olyan élő kérdéseket érint, mint megtérés és Szentlélek-keresztség, karizmatikus ajándékok, jelek és csodák, vagyonmegosztás, egység és egyházfegyelem, a szolgálatok sokszínűsége, missziós alapelvek, evangélizációs módszerek, egyház és állam kapcsolata.
John Stott (1921-) a legjelentősebb angol evangéliumi vezető. Több mint negyven bibliamagyarázata és teológiai könyve jelent meg, melyeket számos nyelvre lefordítottak. A cambridge-i Trinity College-ban szerezte doktorátusát, és tiszteletbeli doktor az USA, Kanada és Anglia számos egyetemén. A világkeresztyénségért végzett szolgálataiért a királynőtől megkapta a "Brit Birodalom Parancsnoka" kitüntetést.
A _Biblia ma_ sorozatban ez a hetedik könyve magyarul.
Ismeretlen szerző - Bibliaismereti kézikönyv
A Biblia szövege és mondanivalója olyan összetett, és nyelvezetében, kifejezőeszközeiben már oly távol áll korunk emberétől, hogy szükség van egy átfogó igényű kézikönyvre, amely képes közérthető módon, ugyanakkor megbízhatóan eligazítani az érdeklődő olvasót. A Bibliaismereti Kézikönyv elsősorban a közép- és felsőszintű oktatás igényeihez alkalmazkodik, s úgy közöl fontos tartalmi- és háttérismereteket az egyes bibliai könyvekről: Célközönsége a teológiai képzésben résztvevő egyetemisták mellett mindazok, akik bármilyen formában szembesülnek a Biblia szövegével. Bár meglehetős szabadságot kaptak saját anyaguk megírásában, a szerzők néhány közös irányelvet is szem előtt tartottak. Írásaikban megemlítik az egyes bibliai könyvekkel kapcsolatos legfontosabb bevezetéstani, hermeneutikai és hagyománytörténeti információkat; az adott ó- vagy újszövetségi könyv tartalmi és szerkezeti összefoglalását; az adott bibliai könyv főbb témáit; a könyv megértéséhez nélkülözhetetlen kortörténeti, földrajzi és természetrajzi ismereteket; a bibliai régészet felfedezéseit és hasznosítható eredményeit, valamint - amikor szükséges - a bibliai könyvek irodalmi és művészettörténeti utóéletét.