Mezopotámiát joggal nevezik a “civilizáció bölcsőjének”. Itt, a Tigris és az Eufrátesz folyók közötti területen (a szó jelentése: folyamköz) és a mai Irak és Szíria egyes vidékein fektették le a társadalmi fejlődés és az emberi haladás alapjait. A vadászó-gyűjtögető életmódról a földművelésre, a falusi életről a városi életre való áttérés is e tájakon meg végbe először. Mezopotámiában és a tágabb értelemben vett Közel-Keleten alakultak ki a bronzkorban az első birodalmak, és fejlődött ki az első írott nyelv.
___Az utolsó jégkorszak után bekövetkezett természeti változásoktól és ezeknek az emberi településekre való hatásától kezdve atlaszunk végigköveti azoknak a népeknek a kulturális, technológiai, politikai és gazdasági fejlődését, amelyek közel 12 000 év alatt a területet benépesítették. Ismerteti a korai nomádok életét, a hadakozó városállamok felemelkedését, Babilónia és Asszíria virágkorát, majd Dareiosz hatalmas Perzsa Birodalmát, illetve pusztulását i. e. 330-ban, mikor Nagy Sándor legyőzte. Mivel a korszakról szerzett tudásunk legnagyobb része régészeti feltárásokból származik, ezekkel is részletesen foglalkozik kötetünk, mindig a legfrissebb tudományos eredményeket tárva az olvasók elé. Emellett a nagyszerű képanyag segítségével bemutatja a legszebb művészeti emlékeket (az asszír palotadomborműveket, Babilon Istár-kapuját, a pazar ékszereket, fegyvereket stb.) és használati tárgyakat (szövőszék, írókészlet, szekér stb.).
___Az érdekes szöveget szemléletes ábrák és remek térképek egészítik ki. Fontos témakörök egész sora segíti a minél alaposabb elmélyedést, így külön, részletes ismertető olvasható pl. az uri királyi temetőről, a _zikkarratu_król, az írás kifejlődéséről vagy a babiloniaknak a tudományhoz, különösen a matematikához és a csillagászathoz való hozzájárulásáról.
___A sorozat többi kötetéhez hasonlóan földrajzi névmutató, név- és tárgymutató, bibliográfia, időrendi táblázat és kislexikon teszi gazdagabbá A mezopotámiai világ atlaszát.
Kapcsolódó könyvek
J. Baines - J. Málek - Az ókori Egyiptom atlasza
Tudásunk legértékesebb forrásai az ókori Egyiptomról a hatalmas építészeti emlékek: a piramisok, templomok, sírok, szobrok és sztélék. Ezek tanulmányozása - történjék ez akár az ország különböző tájain, akár a múzeumok és gyűjtemények teremtette modern környezetben - jó alkalom a szakemberek és laikusok találkozására. Általában semmiféle szaktudás nem szükségeltetik ahhoz, hogy lenyűgözve álljunk a gízai Nagy Piramis nagyszerűsége és műszaki megoldásai előtt, hogy megcsodáljuk a Deir-el-Medine közelében található, a Ramesszida uralkodók idejéből való sírok falfestményeit, vagy megdöbbenjünk a Királyok Völgyében Tutanhamon sírjából előkerült - most a Kairói Múzeumban látható - tárgyak pompáján és sajátos ízlésvilágán. Ha többet tudunk e műalkotásokról, jobban élvezzük és becsüljük őket. Mindebből könnyen meghatározható e könyv szándéka. Mert a szerzők célja világos : módszeresen tekintik át az ókori Egyiptom legfontosabb emlékeit, mérik fel történelmi és kulturális súlyukat, mutatják be azt a mitológiát, e világi reményt és túlvilági hitet, amelynek a modern ember pszichéjét vizsgáló tudósok oly nagy jelentőséget tulajdonítanak. Nem ok nélkül, mert az egyiptomi kultúra gondolkodásunkat a hitnél sokkal mélyebben befolyásolta, létünkről, személyiségünkről alkotott elképzelésünket alakította. Az Egyiptom földrajzáról, történelméről, civilizációjáról és kultúrájáról írott könyvek egyik legjobbikát tartja kezében az olvasó. Néhány fejezet és egy-egy téma gazdagon illusztrált bemutatása az egyiptomi civilizáció hétköznapjainak megismertetését szolgálja.
Jocelyn Murray - Az afrikai világ atlasza
Afrika, ez a népességét, tájait és lehetőségeit tekintve egyaránt hihetetlenül változatos kontinens nehezen mutatható be egyetlen könyv lapjain. Amilyen nehéz, olyan fontos azonban ez a feladat. Vajon Afrika - emberi és természeti erőforrásainak fejlesztése nyomán - a 21. század sikertörténetének színtere lehet? Vagy éppen tengernyi problémájának nyomása alatt a modern civilizáció csődjének élő példája lesz? Ebben a könyvben megtalálhatjuk a legalapvetőbb tényanyagot Afrika történelmének és jövendő kilátásainak megértéséhez, s az átdolgozásnak köszönhetően a kötet lépést tart az afrikai kontinens legújabb fejleményeivel is. Afrika helyzetének megértéséhez nélkülözhetetlen földrajzának áttekintése. A jelen atlaszban immár teljesen új térképanyagot talál az olvasó. Ezek színes, egyszerű és jól áttekinthető formában mutatják be a mai afrikai valóságot. Az Első rész sok térképpel kísért szövege fölvázolja a földrész természetföldrajzi adottságait, ezzel megadva a legalapvetőbb keretet a további fejezetekhez. Az afrikai természeti környezet bámulatos változatosságáról színpompás ízelítőt kapunk. A Második rész szerzői az afrikai kultúra különböző aspektusait sorra véve a hasonlóságokat és az eltéréseket egyaránt bemutatják. Képet kapunk itt az ősi királyságokról és birodalmakról, a művészetekről és a hagyományos építészetről, a földrész határain kívül élő afrikai diaszpórákról, a kontinens országaiban végbemenő urbanizációról. Afrika kultúráit térképekkel és fényképekkel gazdagon illusztrált, bőséges tudásanyagot felvonultató és tökéletesen naprakész tematikus fejezetekből ismerhetjük meg. Bizonyos, kiemelkedően fontos résztémáknak a kötet külön oldalakat szentel. Ezek a pazar fotókkal és részletes képmagyarázatokkal kiegészített lapok mindenekelőtt az afrikai kulturális örökség kiváltképpen látványos megnyilvánulásait kívánják szemléltetni. A Harmadik részben Afrika jelenlegi nemzetállamairól találunk bőséges információt, országról országra. Az egyes országokat nagyobb régiókba sorolva kezeli a kötet, s minden ilyen régió általános jellegzetességeiről külön szöveges-képes bevezető ad átfogó képet. Az összes ország esetében részletes térkép mutatja be a legfontosabb humán- és gazdaságföldrajzi tudnivalókat, a modern államon belül ható politikai és egyéb erőket pedig a fő szöveg foglalja össze. A kötetet bibliográfia, illetve név- és tárgymutató egészíti ki, megkönnyítve az érdeklődő olvasó és utazó dolgát. Ez a nagyra törő és adatgazdag könyv alapvető olvasmány lesz mindenki számára, aki erről a csodálatos kontinensről többet akar tudni. A jelen kiadás előkészítésekor a szerzők szükség szerint valamennyi szöveges részt, térképet, fotót és a bibliográfiát átdolgozták, lépést tartandó az újabb fejleményekkel. 96 térkép; 333 illusztráció (248 színes)
Martin Collcutt - Marius Jansen - Isao Kumakura - A japán világ atlasza
A japán világ atlasza az átlagos olvasókhoz és utazókhoz szól, akik szeretnének fogalmat alkotni Japán gazdag kulturális örökségéről és a közegről, melyben mindez létrejött. Megértése, élvezete nem igényel különösebb jártasságot a japán történelem, földrajz, kultúra területén. Reméljük azonban, hogy sikerül lekötni azoknak az érdeklődését is, akik már jól ismerik Japánt. Az áttekintés a történelem előtti emberek kőszerszámaitól korunk gyermekeinek számítógépeiig terjed, és hasonlóan változatos a térképek válogatása is.
David Attenborough - Az élővilág atlasza
Az élővilág atlasza átfogó képet nyújt Földünk - sőt a világegyetem - múltjáról, jelenéről és sok, ember okozta problémával terhes jövőjéről, a szemet gyönyörködtető, egymástól merőben eltérő élőhelytípusokról és az ott fellelhető életközösségek tagjairól. A kezdetektől végigkíséri az Olvasót bolygónk élővilágának fejlődéstörténetén, ismerteti a bioszféra nagy kiterjedésű ökológiai rendszereit az Egyenlítő menti trópusi övezettől a mérsékelt égövön át a sarkvidéki, zord éghajlatú tundráig és az örök hó birodalmáig.
Bepillantást nyújt a mélytengeri sötétség különös világába, tengerpartok, tavak és folyók életébe. A könyv rámutat az élőlények csodálatos alkalmazkodóképességére, s figyelmet ébreszt a biológiai kölcsönhatások és versengések tanulmányozására.
A világhírű ismeretterjesztő tudós, David Attenborough és több neves szakember által írt könyv nem kerüli ki az emberiség világméretű környezet- és természetvédelmi problémáit sem, feltárja az okok gyökerét, s utal a megoldás lehetőségeire. Káprázatos kép- és ábraanyag vezeti az olvasót eddig ismeretlen összefüggéseken, a természet ámulatba ejtő világán keresztül.
Sarah Brewer - Az emberi test
Az emberi test egyedülálló áttekintése a bőrtől a csontvázig. Több mint 350 körszerű anatómiai kép és grafikai illusztráció. Feliratozott ábrák és érdekes tények minden fejezetben. Dr. Sarah Brewer teljes áttekintést ad minden fő testi rendszerről – az izmoktól a védekezési rendszerig, az emésztéstől a szaporodásig.
Desmond Morris - A csupasz majom
Íme, így viselkedik a csupasz majom, a teremtés csúcsán – szeret, dolgozik, háborúzik. Ismerjük meg az embert olyannak, amilyen valójában: a majmok rokonának. Láthatjuk udvarolni, párzani, aludni, játszani, de megismerhetjük társasági viselkedését és tisztálkodási szokásait is. Desmond Morris klasszikussá vált könyve Darwin mesterműve, A fajok eredete szellemiségében nem bukott angyalként ábrázolja az embert, hanem mint egy majmot, amely bámulatra méltó rugalmassága, energiája és képzelőereje miatt felemelkedett, de akkor is csupán egy állat, amely könnyen elfelejti, honnan származik.
A csupasz majom mélyreható betekintést nyújt az ember eredetébe, nemi életébe, szokásaiba és az állatvilághoz fűződő, döbbenetes kapcsolataiba. Klasszikus ismeretterjesztő mű, amely egyszerre provokatív, érdekfeszítő és időtlen.
„Morris könyve népszerű humánetológia, összefoglalja azokat az ismereteket, amelyeket az emberi viselkedés biológiai tényezőiről az etológia nyújthat.”
_Csányi Vilmos_
Desmond Morris - Az emberállat
„Az ember nem más, mint az állatvilág egyik tagja. Egyszer szörnyeteg, másszor fenséges, de mindig állat. Hiába szeretjük bukott angyalnak tekinteni magunkat, ha a valóságban felkapaszkodott majmok vagyunk.” Az állati viselkedésről forgatott népszerű filmjeinek és műsorainak köszönhetően elismert zoológusnak számító Desmond Morris 1967-ben fordította figyelmét az emberállat felé. Az emberi viselkedésről szóló első könyve, A csupasz majom (The Naked Ape) világsikert aratott, és új kifejezéssel gazdagította fogalomrendszerünket. Azóta számtalan bestsellert írt (pl. Miért csinálja... a macska?, Miért csinálja... a ló?, Babafigyelőben, Állatlesen). Annak ellenére, hogy a jelenleg élő mintegy ötmilliárd ember bőrszíne, hitvilága és szertartásai nem egyformák, genetikai örökségünk szinte teljesen azonos. Ebben az emberi fajról festett portréban Desmond Morris egyenesen az emberi létezés leglényegét tárja fel, és feltérképezi az emberi élet és viselkedés összes vonatkozását. Az utódnevelés mikéntjétől kezdve a közös mimikáig a témák lebilincselő változatosságát kínálja: hogyan vezetjük le vadászösztönünket a számtalan sportág segítségével; hogyan követhetők nyomon a modern művészet gyökerei az emberi arcra hasonlító követ nézegető ősemberig, és hogyan tükrözik a világ különböző tájain fellelhető udvarlási szertartások az egyetemes érzést, amelyet szerelemnek nevezünk. Desmond Morris rányitja szemünket azokra a káros következményekre is, amelyekkel állati örökségünk megtagadása jár: a túlzsúfolt városi körülmények között a törzsi rendszerek lebomlásával fellángolnak a területszerzés motiválta harcok, a természetes társadalmi vagy szexuális viselkedésformák megváltozásával pedig emberi kapcsolatok hullanak szét.
Luigi Luca Cavalli-Sforza - Genetikai átjáró
Ez a könyv olyan különböző kutatási területeket vesz sorra, amelyek gyarapítják az emberi evolúcióval kapcsolatos tudásunkat. A régészet, a genetika és a nyelvészet felől közelít az utolsó százezer év történetéhez. Ez a három tudomány mostanában valósággal ontja az új adatokat és elméleteket. Az eredményekből várhatóan a közös múlt, az egyetlen történelem képe fog kibontakozni. Bár külön-külön még igencsak hézagosak az ismereteink, összegzésük remélhetőleg segít kitölteni a réseket. Más tudományágak - kulturális antropológia, demográfia, ökonómia, ökológia, szociológia - épp most csatlakoznak a közös erőfeszítéshez, és tágítják ki az értelmezés kereteit.Témájában ez a könyv súlyos társadalmi kérdésekre kínál választ. Többek közt magyarázatot ad rá, hogy miért hiteltelen a rasszizmus. A gének meghatározó szerepet játszanak abban, hogy milyenné válunk, de nem kevésbé meghatározó a kulturális, társadalmi és természeti környezet is, amelyben élünk. A fő genetikai különbség nem a népek vagy az emberfajták, hanem az egyedek között van. A népek genetikai eredete közti különbség nem csupán csekély (és egyre csökken a jelenlegi felgyorsult mobilitásban és a migrációs és kulturális cserekapcsolatok folytán), de jelentéktelen is, és elsősorban a különböző éghajlatokhoz való alkalmazkodásnak köszönhető, amelyekben élünk. Továbbá nem kis nehézségbe ütközik megkülönböztetni a genetikait a kulturálistól, a veleszületettet az elsajátítottól.Őszintén remélem, hogy az olvasó is osztozni fog velem abban az intellektuális örömben, amely elfogott minden egyes remélt és nem várt eredmény láttán, miközben egymás után bukkantam rá olyan tudományközi kapcsolódási pontokra, amelyek oly sokáig voltak gondosan elzárva egymástól.
Thomas Laessoe - Gombák
A Határozó Kézikönyvek a természet megismerésében segítik az Olvasót. A gondosan összeválogatott, színes fényképek, a rövid, lényegre törő leírások segítséget nyújtanak élő és élettelen környezetünk, a növények, az állatok, az ásványok és kőzetek világának megismeréséhez. Ezek a könnyen használható, szép kivitelű és tartalmas könyvek nem hiányozhatnak egyetlen természetet kedvelő felnőtt vagy gyermek könyvtárából sem.
Christopher Grey-Willson - Vadvirágok
Képes ismertető Északnyugat-, Nyugat- és Közép-Európa több mint 500 növényfajáról.
David Yeadon - Földi édenkertek
Embertől féltékenyen óvott tartományokról, csodás állatok és növények menedékhelyéről nyújt körképet ez a remek kötet. Írók és fotográfusok válogatott társasága festi le előttünk a Föld kivételes adottságú vidékeit, a természet finoman szerkesztett, mégis oly sebezhető rendszerét. Miközben bekalandozzuk világunk rejtőző vidékeit és körbehordozzuk tekintetünket, miközben büszkén és aggódva szemléljük környezetünk fogyatkozó természeti kincseit, páratlanul gazdag képanyag, számos magyarázó szövegrész és térkép mesél a legendák tájairól, a titkok kertjeinek állat- és növényvilágáról.
David Crystal - A nyelv enciklopédiája
David Crystal könyve az angolszász ismeretterjesztés legjobb hagyományait követve, olvasmányos és magas színvonalú összefoglalását adja mindannak, amit napjainkban a nyelvről tudni lehet. A hagyományosan nyelvészetinek tekintett témák mellett (grammatika, fonetika, fonológia, szemantika, nyelvtörténet, nyelvtudomány-történet) részletesen tárgyalja a nyelv pszichológiai, társadalmi aspektusait, és foglalkozik a nyelvi viselkedés patológiás zavaraival is. Több fejezete elemzi a nyelvnek a modern világban betöltött szerepét. Kiadásunk hazai nyelvészeti szakemberek segítségével készült, s amennyire ez lehetséges, igyekezett a könyv eredeti, főleg angol nyelvterületről vett példáit, sőt nyelvi humorát, vicceit is magyar megfelelőekkel kiegészíteni. A könyv illusztrációként több száz képet, grafikont, térképet, ábrát tartalmaz.
Mary Vincent - R. A. Stradling - A spanyol és portugál világ atlasza
Ennek az atlasznak az a célja, hogy mélyebben mutassa meg, miként alakították a környezeti tényezők és a történelmi események Spanyolország és Portugália valódi arculatát a történelem előtti időktől napjainkig, amikor is a félsziget egyike lett a leggyorsabban fejlődő régióknak. A két ország és kultúra megértéséhez tevékenyen járul hozzá a sok térkép, ábra, remek illusztráció. A kiemelt témák pedig tömören foglalják össze a legfontosabb tudnivalókat.
Pamela Forey - Cecilia Fitzsimons - Ehető növények
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Felix R. Paturi - A Föld krónikája
A Föld krónikája a Föld történetének gazdagon illusztrált dokumentuma, amely végigvezet bolygónk kialakulásától egészen a mai ember fellépését követő időkig.
Mikor és hol keletkezett a földi élet? Miért haltak ki a dinoszauruszok? Hogyan éltek az ősemberek? A Föld krónikája, a legújabb tudományos kutatási eredményekre alapozva, átfogó bepillantást nyújt a természet fejlődéstörténete.
A Föld krónikája 576 oldalán a következő ismeretanyagot nyújtja:
- 35 naptár, 800 rövid eseményleírással;
- 954 önálló cikk a geológia, a paleontológia, a botanika, a zoológia, az ökológia és az antropológia területeiről;
- 12 áttekinthető cikk a földtörténet nagyobb időegységeiről;
- 374, kifejezetten e kötet számára készült térkép, grafika és rekonstrukciós rajz;
- 47 oldalnyi függelék szójegyzékkel, időtáblázatokkal és tárgymutatóval.
A Föld krónikája szerzője Felix R. Paturi, akinek a természetről és a történelem előtti időkről már számos munkája megjelent. E kötet szerkesztésében tanácsadóként működtek közre: dr. Friedrich Strauch, a Münsteri Egyetem paleontológus professzora, és dr. Michael Herholz paleontológus.
A Föld krónikája a páratlan "Krónika" sorozat újabb kötete. E sorozatról bővebbet a borító hátsó fülszövegében olvashatunk.
Desmond Morris - A csupasz nő
Desmond Morris a világ talán leghíresebb etológusa. 1967-ben befejezett könyvét, A csupasz majom című munkáját, több mint 10 millió példányban adtak el szerte a világon, köztük Magyarországon is. Több más műve (Testközelben, Az emberállat stb.) is jelent meg nagy sikerrel magyar nyelven. Számos TV-műsort és filmet készített az emberi és az állati viselkedésről. Barátságos, közvetlen személyisége révén népszerű író és televíziós műsorvezető.
A világhírű szerző új könyvében a majom után lecsupaszította a "majomnőt" is: ezúttal a női testet veszi nagyító alá - a feje búbjától elindulva, le a lábfejéig. Kiemeli a minden nőben közös biológiai jegyeket, feltérképezi azokat a szokásokat és módszereket, melyeket a női test szépségének hangsúlyozására talált ki az ember.
A csupasz nő tudományos ismeretanyagban, érdekes történetekben és gondolatébresztő megállapításokban bővelkedve az etológus szemszögéből közelíti meg a nőt, hasznosítva a zoológus szerzőnek az emberállat megfigyelésében szerzett páratlan tapasztalatát is.
A könyvet - a szerző külön engedélyével - Eifert János magyar fotóművész felvételei teszik még izgalmasabbá.
(fotoklikk.hu)
Jared Diamond - Összeomlás
A letűnt civilizációk emlékei számtalan kutatót és turistát bűvölnek el, ám szakmai hozzáértésüket tekintve legyen közöttük bármekkora különbség, mégis mindegyikük fantáziáját az adott civilizáció fénykora vonzza. Jared Diamond azonban nem legjobb napjaikban tekint ezekre a kultúrákra, hanem végnapjaikat elemzi: mi okozta pusztulásukat, és mit tanulhat a mi globális civilizációnk bukásukból? Merthogy egy civilizáció nem feltétlenül omlik össze. A Húsvét-sziget lakóinak és a majáknak nem sikerült, viszont minden ma élő nép(csoport) átélt már jó néhány krízishelyzetet. A kérdés tehát adott: mit kell tennünk nekünk, hogy elkerüljük a katasztrófát? Az általános történelmi vizsgálatok egy adott korszakot vagy egy adott földrajzi területet érintenek. Ebből a szempontból is különleges ez a könyv, hiszen egy problematika fűzi össze a fejezeteket, így végül nem csupán a történelmet szerető emberekhez szól, hanem újszerű nézőpontjának, vizsgálati módszerének következtében a szociológiával, földrajzzal foglalkozók, vagy egyáltalán az – akár térben, akár időben – távoli kultúrák iránt érdeklődők is mind-mind komoly élményként gondolhatnak vissza a műre…
Szemléletmódja és következtetései érzékeny területre tapintanak rá. Felhívja figyelmünket civilizációnk sérülékenységére, helyzetünk ingatagságára, és érvei talán sokakat meggyőzhetnek a tudatosabb életmód választásáról, hogy önös szempontjainkat a közösség szempontjai alá rendeljék.
Jared Diamond az UCLA (Kaliforniai Egyetem, Los Angeles) földrajzprofesszora. Nevéhez több sikerkönyv és számtalan elismerés kapcsolódik. Pulitzer-díjas könyve, a Háborúk, járványok, technikák , megjelenésekor rögtön bestsellerré vált, és a tudományos könyvek kategóriájában az Amazon.com eladási listáját öt évig vezette. Összeomlás című könyve szintén az eladási lista élén debütált.
Arthur Koestler - Alvajárók
A Sötétség délben című regényével világhírűvé vált magyar származású író szerteágazó munkásságában kitüntetett helyet foglal el immár klasszikussá vált tudománytörténeti-tudományfilozófiai műve, az Alvajárók, amelyben az univerzumról alkotott kép változását, a csillagászat és a fizika kialakulását vizsgálja a babiloniaktól Newtonig. Miközben átfogó történelmi, tudományos és filozófiai ismeretekkel megrajzolja az adott korszak kulturális képét, és bemutatja azokat a kiválasztott személyiségeket - Kopernikuszt, Tycho de Brahét, Keplert, Galileit-, akiknek a tudományos gondolat fejlődése köszönhető, a szerző korszerű tudományképet sugall. "A tudomány haladását általában egyenes vonalú, józanul töretlen fejlődési folyamatnak tekintjük - írja -, holott nagyon is szabálytalan, olykor a politikai gondolkodás evolúciójánál is cikcakkosabb csapást követ. Különösen a kozmológiai elméletek fejlődése nevezhető - túlzás nélkül - a kollektív megszállottság és kiegyensúlyozott skizofrénia történetének, s az útvonalát meghatározó egyes felfedezések és felismerések inkább tűnnek egy holdkóros, mint egy elektronikus agy produktumainak. Amikor Kopernikuszt vagy Galileit lesegítettem a talapzatról, ahová a tudományos mitográfia állította őket, nem az volt a célom, hogy lealacsonyítsam őket, csupán hogy teremtő gondolkodásukba bepillantsak. Nem bánom azonban azt sem, ha a kaland melléktermékeként szembekerülök a legendával, mely szerint a Tudomány józan és szikár, a Tudósok pedig higgadtabbak és szenvedélyektől mentesebbek másoknál (aminek folytán a világ dolgainak irányításában vezető szerepet kellene játszaniuk), és képesek maguknak és kortársaiknak megfelelően racionális megoldásokat nyújtani a más eredetű etikai ítéletek helyett.
Szándékom volt, hogy e bonyolult tárgykört az átlagolvasó számára hozzáférhetővé tegyem, de remélem, hogy az egyetemi ifjúság is haszonnal forgatja majd könyvemet."
Ismeretlen szerző - Élővilág enciklopédia II. - A Kárpát-medence gombái és növényei
Hazai zoológusok, botanikusok, mikológusok és más szakemberek (összesen mintegy 150 fő részvételével) mutatják be az olvasóknak hazánk és tágabb környezetének biológiai értékeit. Az egyes fejezetek szerzői a téma elismert szakemberei, akik személye garancia arra, hogy a kérdéses témákról naprakész, tudományosan hiteles információk kerültek a kötetekbe.
Ismeretlen szerző - Magyarország emlőseinek atlasza
A Magyarország emlőseinek atlasza hiánypótló kötet, amely hazánk valamennyi emlősfaját bemutatja.
A legújabb természettudományos, biológiai ismeretek felhasználásával készült.
Hazánk természetföldrajzi és botanikai jellemzésén túl megismerteti az olvasót a hazai emlősfauna kialakulásával, az emlősfajok rendszertanával, természetvédelmi szerepével.
A szakszerű és olvasmányos fajleírások mellett szereplő elterjedési térképek összeállítását 424 kutató és természetvédelmi szakember adatai tették lehetővé.
A könyv külön értéke a teljességre törekvő szakirodalom-jegyzék, amely az elmúlt évtizedek magyar emlőstani publikációit összegzi.
A kötetet kiváló hazai természetfotósok színes felvételei teszik látványossá.