Legéndy Jácint új verseskötetében megmutatja, hogy az underground létezés eredendő vadságán milyen könnyedén iramlik át a spontán szolidaritás és a váratlan szépség. Egyéni módon tömbökbe rendezett, központozás nélküli szövegei néha rejtjeles sztélék, vagy titokban rituális célokat szolgáló oltárok, esetleg alternatív zenét üvöltő pengehangfalak, szinte már saját költői jelenlétének preparátumlemezkéi a nyelv mikroszkópja alatt, de olykor a líra igényes képi eszközeinek segítségével megalkotott avantgárd videóklipek gyanánt ugyancsak felfoghatók. Legéndy Jácint minden érzékszervünkre akar és tud hatni. A rejtett hatodikra is.
Értékelések 5.0/5 - 1 értékelés alapján
A dunszt.sk kritikája itt olvasható : https://dunszt.sk/2020/1/5/legendy-oltara
→ Az értékelés eredetileg itt jelent meg:
Kapcsolódó könyvek
Bodor Béla - A nevek születése
Bodor Béla nem egyszerűen újabban született verseit gyűjtötte egybe második kötetében, eleve „kötetegészben” gondolkodott; A nevek születésének koncepciója 1975 óta érlelődik benne. Darabjai ugyan önállóan is megállják helyüket, igazi értelmüket azonban a költemények egymástól nyerik. A költő ugyanis afféle „világleltárt” készít bennük, a konkrét látványok, figurák, szituációk, jelenségek pontos leírásaiból építi fel egy imaginárius – saját értelmét az összefüggésekből elnyerő - világ modelljét. A külön-külön talán prózainak, túlontúl leírónak látszó versek (Az első mozdulattal; Az arckifejezések; Mindent elvisz; A korareggeli; Az asztallapon stb.) a modern szemiózis értelmében egymás indexeiként „működnek”. – Színvonalas, átgondolt kötet, elmélyülésre hajló verskedvelőknek ajánlható.
Bodor Béla - Ragtime a Vérnősző Barommal
Ezt a kötetet Dallamos fekvésváltó gyakorlatok című első könyvem kiadása (1989) óta megjelent rövidebb verseimből állítottam össze. Így természetesen nincsenek benne az 1997-ben megjelent A nevek születése című kötetben szereplő versek, melyek egységes könyvkompozíciót alkotnak. Ezzel szemben itt egészében olvasható az 1970-es évek végén, 1980-as évek elején írott két ciklusom, a Ragtime és A horror metafizikája, melyek annak idején, a szamizdat-korszak szellemében, inkább csak gépiratban forogtak. Előbbi egyben még nem jelent meg, utóbbi pedig csak technikai okokból került első kötetem anyagába. Poétikailag inkább itt a helye.
Köszönettel tartozom a versek első közléséért a 2000, a 84-es kijárat, az Alföld, a Beszélő, az Élet és Irodalom, a Holmi, a Jelenlét, a Jelenkor, a Kelet-Nyugat, a Kortárs, a Palócföld, a Polisz című folyóiratok, az Aki utoljára nevet, A költészet másnapja, a »Már nem sajog« - József Attila legszebb öregkori versei és a Szép versek antológiák, valamint az ATV, az MTV1 és a TV4 képes, és a Magyar Rádió Magyar Írás, Fiók és Első közlés című hangos folyóiratai szerkesztőinek.
Kada Erika - Bella Rózsa - Forradások
Igazán nem számítanak ritkaságnak a verselő-illusztrátor páros alkotta "négykezes" kötetek, ezek közé tartozik két kecskeméti pedagógusnő, a magyar szakos Kadáné Kiss Erika és a rajztanár Bella Rózsa közös "albuma": két kifinomult lélek megnyilatkozási kísérlete. ; Kada Erika versei, kisprózái és epikus mondandójú prózaversei két ciklusra tagolódnak: a lírai és prózai munkákat tartalmazó Forradások és a töredékeket, lírai futamokat, emlékképeket soroló Szilánkok címűekre. Mindkettő az élet apróbb-nagyobb dolgai, sokszor köznapi jelenségei (egy plakát látványa, egy iskolai vizsga vagy kórházi nap feszültsége, egy arc fölidéződése stb.) fölötti érzékenységről tanúskodik, mint az irodalmi szempontból eredetinek aligha nevezhető tűnődések füzére. Sokszor csupán érzések villannak meg; fragmentumok, aforisztikus följegyzések, etűdök szólnak lényegében ugyanarról: a szenzibilis alkat sebszerűen érzékeny valóságérzékeléséről. Bella Rózsa illusztrációi nem önálló grafikai alkotások, csupán illusztratív kísérői az írott munkáknak. Stílusuk sem egységes, némelyik finoman erezett pontos másolat, némelyik meg néhány vonalas vázlat; akad köztük szimbolikus értelmű és van realista látású, legtöbbjük a szöveg túlságosan didaktikusra sikeredett rajzos újrafogalmazása. ; A "négykezes" könyv nem az irodalmi vagy képzőművészeti élményekre vágyóknak szól igazán, inkább csak dokumentuma annak, hogy az alföldi városban él két pedagógusnő, aki nem pusztán az óráit tartja meg, de alkotni vágyik.
Acsai Roland - Milyen évszak
Palackposta Lillának Hajak, csuklók, órák, nyitott szájak - Semerre egy arc, mondtam magamban, az álmukban beszélő fecskéket hallgatva, mikor kémény-csikket nyomtam háztetők hamutáljába; vagy ha senkit sem ismerve egy város járt-kelt bennem: a pirosnál taxiba szállt, kutyát sétáltatott, rágyújtott, fizetett, egyedül volt: legközelebbi ismerőse egy plakát az újságosbódé falán; vagy apró kavicsok alatt metrójegyekre írott üzenetek között a te üzeneted keresve, végig a Boulevard Raspail-on kék ég, zöld platánok, vörös napernyők, hideg szélben imbolygó lámpák alatt, hol nevedet csak üres ásványvizes palackon láttam viszont, és téged sehol sem láttalak.
Acsai Roland - Természetes ellenség
Acsai előszeretettel emlegeti magával kapcsolatban Seamus Heaneyt, tehát a táj-lét-rétegek mélyfúróját, tőzegvágóját. És az ő költészete is – első remek kötete után – további tőzegfejtés. A múltakat, élete legközelebbi múltjait térképezi; plasztikusan és takarékosan adagolva képeit... Acsai verse – struktúraközpontú... Ahogy szerkeszt. Ahogy elemeit "visszahozza". Ahogy megdöbbent minket, lét-elemien, hogy mi van még a főnevek, jelzők mögött... Teljesen öntörvényű, öntémájú, témáját a végsőkig föld-döngölően, föld-falón kimeríteni akaró (és tudó!) költészet... és önálló hangja van, semmi Heaney. Acsainak megvan önmaga rendkívül komolyan vett (és vehető) költői lehetősége. Valamije, amivel így, kategóriájában, szerintem a legjobb.
Tandori Dezső
Acsai Roland 1975-ben született Cegléden.
Első verseskötete Milyen évszak címmel jelent meg a Liget Könyvek sorozatban, 2001-ben.
Szakáli Anna - Hajnali Napköszöntő
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gyimóthy Gábor - 7 és hó
A 7 és HÓ vidám szójátékverseket, nyelvtörőket, szatirikus költeményeket tartalmazó kiadvány. A kötet pillanatképeket rögzít egy érdekesen felfogott mindennapi valóságról. A műfajilag és nyelvfordulatokban változatos gyűjtemény egésze a szerző alapos műveltségéről, sziporkázó szellemességéről, pergő nyelvezetéről, bámulatosan gazdag képzelet- és érzelemvilágáról tanúskodik. A kötet CD-melléklete egyfelől hangoskönyv, mely a megjelölt versek "hangos" változatát kínálja szakavatott előadásban - audio, illetve számítógépes CD-lejátszó használatával. Másfelől két szórakoztató interaktív meglepetést tartogat. Kérdés, hogy egy szójáték élvezhetőbbé válik-e azáltal, hogy versbe szedjük? Nem tudom, de amíg a szójáték, mint ötlet, "magától" adódik, a rímbe szedés már szándékos játék a szavakkal. A könyv tartalma ez az eljátszadozás.
Ismeretlen szerző - 111 vers Kolozsvárról
...a kapuja kilenc záras- Vajon kilenc kapuja van-e a verskolozsvárnak is? A nóta s a poézis egyáltalán mindig mindent igazol. Homérosz óta már ez le nem jár, semmilyen mesemalmon, se Duna-Tisza vizén-közén, mert az elme körüli játékosan komoly tűzre s a tüzet körülülő elmére mérget vehettek a Herodotoszok is, annak az olaszul még ki se mondott humanista vezérelvnek a nevében, hogy ha nem is így igaz, de így találó Kolozsvár nemcsak a múzsák fellegvára volt a reneszánsz ide később és félénken bekopogtató ideje útja, hanem maga a múzsa: múzsája népköltésnek és műköltésnek. (Áprily Lajos, Bágyoni Szabó István, Bajor Andor, Balla Zsófia, Cs. Szabó László, Dsida Jenő, Egyed Emese, Egyed Péter, Farkas Árpád, Horváth István, Jékely Zoltán, Kányádi Sándor, Király László, Kiss Jenő, Kónya Sándor, Lászlóffy Aladár, Lászlóffy Csaba, Létay Lajos, Molnos Lajos, Orbán János Dénes, Palocsay Zsigmond, Reményik Sándor, Salamon László, Szilágyi Domokos, Szőcs Géza, Tóth István, Vásárhelyi Géza).
Ismeretlen szerző - 101 vers Európáról
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - 101 vers az elődökről
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - 101 vers a Székelyföldről
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Tamás Zsuzsa - Mit tud a kert
Árvaság és védettség-tudat. Idegenség és mindenhez tartozás, minden esendőhöz lehajolás. Első pillanatra azt hisszük, hogy egymás ellentétei, de az olvasás során kiderül, hogy egymást értelmező ikerfogalmakról van szó. Mit tud a kert? Többet, mint mi önmagunkról tudunk. A gyerekkori Éden képeit és folyamatos őszi Halottak napját. Bátor, női hangon szólnak Tamás Zsuzsa versei. Az idegenség modern és későmodern emberének tapasztalatát közvetítik, a sorokban, képekben, névvel vagy név nélkül megidézett József Attila, Kafka vagy Pilinszky írásai szóltak annak idején. Látványos gesztusok nélkül emelik vissza a száműzött rímet, formát trónusára (ahonnan az én generációm letaszította). Kitárják előttünk a kert, első és végső otthonunk kapuját. (Takács Zsuzsa)
Ismeretlen szerző - 111 versparódia
Az erdélyi magyar irodalomban a paródia műfaja különösen dúsan tenyészett az utóbbi öt-hat évtizedben; ebből nyújt egy kis ízelítőt e kötet, noha nem egy remekműről le kellett mondani, hogy fájdalmas rezonanciákat ne keltsen. Ám még így is sokkal több e könyv, mint Vicces Versigorák Virágoskertecskéje. A paródiának sok minden mást pótolnia kellett „a múltban” (s pótolnia kell még a sokáig tartó jelenben is). (...) Böngésszünk benne bizalommal...
Vachott Sándor - Vachott Sándor költeményei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szóts Balázs - esemesszerelem
Pontosan tíz esztendővel ezelőtt kezdődött, hogy álnév alatt irodalmi talentumát, tehetségét szomjasan nyitogató fiúként, szemérmesen rímekbe kezdtem folyatni lelkem már megolvadt aranyát. Ékszereshez sohasem vittem, csak egy-két műgyűjtőnek mutattam meg, na és persze ami(aki) a legfontosabb.
Poczai Péter - Tuonela
Tuonela, a holtak birodalma az alvilág a finn mitológiában. Az ősi hiedelmek szerint a jó és a gonosz emberek sorsa ugyanaz: árnyékszerű kísértetként járják az alvilágot. Ezt az árnyékvilágot, a halál istene Tuoni és felesége Tuonetar uralja. Tuonelát egy folyó fogja közre melyen a holtakat Tuoni lánya szállítja. Az túlvilág és az ahhoz kapcsolódó hiedelmek fontos szerepet töltött be a történelem során a finnek körében, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Tuonela megjelenik a nemzeti eposzukban, a Kalevalában. Jean Julius Christian Sibelius finn zeneszerzőt a nemzeti-romantikus zene megteremtőjét például kezdetben szintén a Kalevala ihlette meg és a Tuonela hattyúja című zenekari művével világhírre tett szert. A finn mitológia alap gondolata és a lelkek bolyongása a központi témája a jelen verses kötetnek. Hiszen jó és rossz örökös harca, életünk során elkövetett bűneink emberi létünk gyarlósága az, ami meghatározza a mindennapjainkat.
Utassy József - Hóemberség
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Vankó Gergely - Táltostánc
DAL HALÓDIK
Dal halódik a szomszéd szobában.
Nem tudom, meddig hallgathatom még.
Öröktől fogva e dalra vágytam.
S ha elhal: Koszorúzom emlékét.
2016. február 12.
E költemény egyike a kötetben szereplő verseimnek. Régebbi, újraélesztett műveim és egészen frissek kapnak helyet a könyvben. Szakadatlanul dolgozom alkotásaimon, hiszen a Költészet: Élet. A pillanat folyamatossága. S ez maga az Öröklét...
Petrás Mária - Döbrentei Kornél - Zsoltáros ultimátum
"Petrás Mária keramikus és Döbrentei Kornél költő olyan művészemberek, akik a mai állapotok között, "hivatalosan" nemigen férnek be sehová. Bár más-más műfajokban munkálkodnak, egyben azonosak, ami a befogadásukat illeti: nem kívánatosak a "trendinek". Ennek ellenére - vagy csak azért is - az egyikük kell a megnyomorodott indulatoktól sápadt magyar férfiaknak, a másikuk meg a hitetlenségtől és elmaradt szerelemtől szenvedő nőknek, és a hívő édesanyáknak." Makovecz Imre
Az album Döbrentei Kornél verseit és Petrás Mária alkotásainak fotóit tartalmazza kimagaslóan szép kivitelben.
Bagu László - Az argentin típusú családok lemészárlása
A költő előző kötete, az 1998-as Halálcsináló után írt válogatott versei négy ciklusba rendezve. 44 vers kötődésről és félelmekről, az Úrról s az ő madarairól.