A Rorschach-teszt a klinikai gyakorlatban a legelterjedtebb projektív diagnosztikai eszköz. A teszt értelmezése két típusú alapvető ismeretanyagot igényel: pszichopatológiai jártasságot és pszichoanalitikus alapfogalmak ismeretét.
A tesztet a pszichológus/klinikai pszichológus akkor tudja a diagnózisalkotási folyamatban megfelelően használni, ha felismeri azokat a pszichopatológiai reakciókat, amelyek a válaszokban megjelennek; illetve ha a pszichodinamikus gondolkodás segítségével képes ezeket egy egységes pszichológiai véleménybe integrálni.
A könyv gyakorló klinikusok számára készül, ismertnek tekinti a Rorschach-teszt alapjait, ismertnek tekinti Mérei-iskola teremtő művét. A könyv első része Mérei alapfogalmaiban való tájékozódást segíti a mai nómenklatúra, diagnosztikai rendszerek és ismeretek felhasználásának segítségével. Külön fejezet foglalkozik a klinikai pszichológiai exploráció és véleményírás szabályaival, elveivel.
A könyv második része olyan betegségkategóriákat tárgyal, melyek Mérei idejében még nem léteztek, viszont a mai klinikai praxisunkban naponta találkozhatunk velük. A borderline személyiségzavar, kényszerbetegség, poszttraumás stressz-zavar, evészavar stb. diagnosztikai kategóriákat tárgyaló fejezetek a hazaitól eltérő, amerikai vizsgálati módszerbe (Exner Comprehensive System) is bepillantást engednek; emellett betegekről készült vizsgálati jegyzőkönyvek és vélemények bemutatásával segítik a tájékozódást és az elmélyülést az adott kórképben.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Személyiségzavarok
A személyiségzavarok napjainkban a népesség 10–12 százalékát érintik. A maladaptív személyiségműködés önmagában is jelentős és hosszantartó funkcióromlást eredményez, emellett rontja az esetlegesen társuló betegségek prognózisát. A kórkép a betegek és hozzátartozóik szenvedése miatt és a magas direkt és indirekt költségek miatt is kitüntetett figyelmet igényel. Az utóbbi évtizedekben igen jelentős tudás halmozódott fel e kórképek kialakulását, kórlefolyását, neurobiológiai korrelátumait és a kezelés lehetőségeit illetően.
Dr. Kovács József - Bioetikai kérdések a pszichiátriában és a pszichoterápiában
Az utóbbi néhány évtizedben a bioetika megszületésének és látványos fejlődésének lehettünk tanúi. A modern biológia és orvostudomány ugyanis olyan új etikai kérdéseket vetett fel, melyeket már nem lehetett megválaszolni a tradícióra vagy néhány orvosetikai kódexre való hivatkozással. A bioetika ennek eredményeként elfogadott diszciplínává vált nemcsak külföldön, hanem Magyarországon is. Az orvos-filozófus szerző könyve kísérlet arra, hogy bevezetést nyújtson a pszichiátriai és pszichoterápiás etika néhány alapvető problémájába. A mű tankönyvszerűen kritikusan összefoglalja és a hazai kontextusba ágyazva adaptálja az egyes fontosabb részterületek ma még külföldön sem túlságosan bő szakirodalmát. Ennek során természetesen felmerülnek az ilyen interdiszciplináris munkákra jellemző nehézségek: sokféle filozófiai, alkotmányjogi, pszichiátriai, történeti stb. kérdést kell érinteni. A könyv abban a reményben készült, hogy hathatós segítséget nyújthat a pszichiátriában és a pszichoterápiában előforduló fontosabb etikai kérdések felismerésében és azok megoldásában.
Dr. Lukács Liza - Lenyelt vágyak
„A kliens a túlsúlyával jelezni akar valamit a környezete felé, így számomra is üzenete van, amit fontos megértenem ahhoz, hogy a közös munkánk sikeres legyen. Fontos, hogy beszéljünk az evésről is, arról a témáról, ami őt régóta és sokat foglalkoztatja. Fontos, hogy valaki most máshogy hallgassa, hogy elmondhassa azokat a gondolatait is, amelyeket a barátnő, a munkatárs vagy a szerelme nem értene meg. Hogy feltárhassa az ételekhez és az evéshez fűződő különleges, ámbár sok szenvedést okozó viszonyát minden szégyenérzet nélkül és megbotránkozástól mentesen.”
Mit üzen a túlsúly? A legtöbben azt hiszik, a fogyás csak akaraterő kérdése. Edina is így volt ezzel, amikor 22 év szélmalomharc után felkereste a pszichológust. A kötetből megtudhatjuk, hogyan derült fény a koplalás és a túlevés mögött rejlő lelki okokra, hogyan ismerte fel és tanulta meg Edina kifejezni a valódi vágyait és a testi-lelki igényeit.
Mi történik a terápiás rendelő zárt ajtaja mögött?
Még ma is sokan hiszik, hogy aki pszichológushoz jár, az őrült vagy gyenge. A terapeuta esetei köteteiben egy-egy pszichoterápia történetét követhetjük nyomon az első találkozástól a lezárásig. Miközben betekintést nyerünk a terápia folyamatába és különböző módszerek működésébe, megérthetjük, hogyan segít a pszichoterápia teljesebb életet élni. A rendkívüli szaktudással és empátiával megírt esetek olyan, mindnyájunkat érintő élethelyzeteket mutatnak be, mint a felnőtté válás, párkapcsolati problémák, életközepi válság, betegséggel való küzdelem vagy a gyász. A szakemberek és laikus olvasók számára egyaránt érdekes kötetekben nemcsak egy-egy személyes sors bontakozik ki előttünk, hanem a terapeuta gondolkodásmódját is megismerhetjük.
Rajna Péter - Minden orvos (legyen) elmegyógyász (is)
„Az agy nem a gondolkodás, hanem a létfenntartás szerve. Az egyik állat karmokat, a másik fogakat növesztett, hogy magát fenntartsa: az ember agyat.” Szent-Györgyi Albert
Kinek?
Mindenkinek, aki beteggel foglalkozik
De mégis, kinek?
Főleg nem elmegyógyászoknak
Minek?
Mert túl sok az elmegyógyászati probléma
De mégis, minek?
Mert az elmeorvosok képtelenek ellátni őket
Miért?
Mert a lelki bajokkal foglalkozni kell
De mégis, miért?
Mert a beteg is elvárja
Hogyan?
Pozitív hozzáállással és empatikusan
De mégis, hogyan?
Szórakoztatva, de pontosan, érthetően
Mi a haszna?
A korai felismerés és megelőzés lehetősége
De mégis, mi a haszna?
Sikeresebb általános gyógyító munka
Tehát:
MINDEN ORVOS legyen ELMEGYÓGYÁSZ is!
Katona Ferenc - Az öntudat újraébredése
A könyv elsõ megjelenése óta 18 év telt el, s azóta számos új eredmény született mind az értelem, mind a magatartásfejlõdés vizsgálata terén. Sok tapasztalat gyûlt össze az éberségre, figyelemre, a környezettel való kapcsolatra irányuló mûszeres vizsgálatokkal. Új elméletek születtek a beszédfejlõdésrõl, a metakommunikációról, a térérzékelésrõl. Új elemeket hoztak az értelem fejlõdésének megvilágítására a különbözõ tanuláselméletek is. Elsõsorban gyermekgyógyászoknak, a csecsemõ- és a kisdedkori rendellenességek szûrésével, ellátásával foglalkozó szakembereknek ajánljuk.
Rózsa Sándor - Kállai János - Osváth Anikó - Temperamentum és karakter
Az elmúlt években a személyiséglélektan területén forradalmi változást hozott a Cloninger amerikai pszichiáter által kidolgozott elmélet, mely lényegében összefoglalta a modern biopszichológiai kutatások eredményeit Bizonyítékokra alapozott állítása szerint a szülők gyermekeikben nem csak személyes tulajdonságaik alapján fejtik ki nevelő hatásukat, de rezdüléseik, mozdulataik, reakciókészségük, érzelmek átélésére való képességük, egyszóval a szervezetük biológiai konstruktumából származó temperamentumuk is jelentősen befolyásolja a gyermek fejlődését.
Nemcsak szokásokat, morális megfontolást, a mások iránt érzett felelősséget adjuk át gyermekeinknek, hanem génjeinken keresztül valamilyen biológiai kombinációt is, melynek igényeinknek megfelelő működtetését már autonóm módon a gyermeknek kell megfelelő karaktersajátosságok felhasználásával kialakítania. Ez a könyv nem csak a személyiség biológiai folyamataiba nyújt betekintést, de bemutatja a személyiség mérésének egy lehetséges komplex módját is. Az elmúlt tíz évben a kérdőívet a világ számos országában adaptálták, és eredményesen használják a klinikai, pedagógiai munka- és szervezetpszichológiai gyakorlatban. Az itt bemutatott magyar adaptáció a nemzetközi gyakorlat egyik legnagyobb mintájára épül és a az egyik legmegbízhatóbb vizsgálóeszközként kínálja magát a pszichológus és a pszichiáter szakemberek számára.
Árvai Nóra - Nők a fájdalom árnyékában
Árvai Nóra ebben a könyvében az endometriózisról szóló legújabb kutatások mentén ír a betegségről, kóreredetről, diagnosztikáról, nehezített teherbeesésről, hagyományos és alternatív kezelési lehetőségekről.
Mégsem szakmai adatok puszta tárháza ez a kötet, hiszen a szerző maga is endometriózisból gyógyult, saját történetét megindító őszinteséggel és nyíltsággal vállalja fel. Emellett külön fejezet szól a betegséggel küzdőknek, a családtagoknak és barátoknak, a szerző szaktanácsadói praxisából vett példák nagy hangsúlyt kapnak. Példamutató könyv, vitalitásból, helytállásból, segíteni akarásból éppúgy, mint szakmai alaposságból. Azon kevés orvosi tárgyú könyvek egyike, amelyet laikusként, a konkrét betegségben való érintettség nélkül is feszült érdeklődéssel forgathat az olvasó.
Ismeretlen szerző - Az emberi arc
A könyv -az ember számára kitüntetetten fontos vizuális ingerről- az emberi arcról szól, mely sokkal több és színesebb információt jelent számunkra, mint a test bármely egyéb része.
Bálint Mihály - Az orvos, a betege és a betegség
Ez a könyv tizennégy körzeti orvosból és egy pszichiáterből álló munkacsoport kutató munkája során elért eredmények egy részét képviseli. Bár az elméleti következtetések tőlem származnak és a könyvet én írtam, a könyv alapjául szolgáló munkát teljes egészében tizennégy kollegám végezte. Feladatuk nem volt egyszerű. Kutatásunk különleges természete nem csupán azt követelte meg, hogy őszintén feltárják napi munkájuk számos eddig soha nem közölt személyes részletét, hanem el kellett fogadniuk ezek alapos és elemző kritikáját is. Bizonyára mély hatást gyakorol a könyv minden olvasójára a kutatás során elhangzott és fogadott jó szellemű kritika: a kutatómunka előrehaladása érdekében vagy nem vettünk figyelembe, vagy pedig eltűrtünk minden ingerültséget, bosszúságot és a személyes érzelmek bárminő megbántását.
„Egy dolog bizonyos: a könyvet valamennyiünknek célszerű – esetleg ismét – elolvasni, és aki beteg embernek szóval, kommunikációval valaha is próbált segíteni, vagy ennek a munkának a nehézségeit átélte, bizonyosan megérintődik, a gondolatok befolyása alá kerül.”
(Részletek Buda Béla dr. zárszavából)
Francine Shapiro - Győzd le a múltad!
Francine Shapiro olyan ajándékot adott a világnak, amely valamennyiünk életét megváltoztathatja: kidolgozott egy tudományosan alátámasztott módszert, amely enyhítheti életünk kisebb-nagyobb traumáiból származó szenvedését.
"Élményeinket egymáshoz kapcsolódó idegi mintázatok hálózatai őrzik, és ezek később nem elég adaptív gondolkodást, érzéseket és viselkedést válthatnak ki, olyan automatizmusokra kényszeríthetnek, amelyeket megváltoztathatatlannak vélünk. Pedig az elme összpontosításának módja akár az agy szerkezetét is átalakíthatja. Csak az a fontos, hogy tudjuk, hogyan használhatjuk tudatosságunkat e fontos gyógyulási folyamat elindításához. A Győzd le a múltad! praktikus útmutató, esettanulmányok és világosan megfogalmazott instrukciók segítségével vezet bennünket végig azokon a hatásos gyakorlati lépéseken – szó szerint milliók kezeléséből okulva –, amelyek győzelemmé alakítják a traumát. Olvassuk e könyvet olyasvalakivel, akit szeretünk… mindenekelőtt saját magunkkal!”
Feldmár András - A rettenetes, a csodálatos
Az élet rettenetesen veszélyes. Minden pillanatért, amit megélünk, hálát kell adnunk.
Feldmár András 1940-ben született Budapesten, 1956-ban vándorolt ki Kanadába, ahol előbb matematikus lett, majd pszichológiát és filozófiát tanult. 1974-ben ismerkedett meg R. D. Laing skót pszichiáterrel, aki elméleti és gyakorlati munkásságában radikálisan megkérdőjelezte a 20. századi pszichiátria dogmáit. Ez a találkozás egy életre meghatározta Feldmár tudományos munkásságát, a világhoz való viszonyát. Laing tanítványaként, barátjaként és szakmai örököseként számos terápiás kísérlet részese Európában és Amerikában. Szakemberekkel, teológusokkal, művészekkel és elszánt civilekkel arra keresi a választ, hogy hogyan tudnának a lélek és tudat sebeitől szenvedő emberek az orvos-beteg reláció kiszolgáltatottsága helyett élő, szeretetteli kapcsolatokból erőt merítve meggyógyulni. Feldmár a mai napig aktívan dolgozik terapeutaként, tanít, illetve számos szervezet számára végez tanácsadói munkát. Rendszeresen jön Magyarországra, ahol a Feldmár Intézet szervezésében előadásokat tart, csoportokat vezet. 2012-ben a Büntetés-végrehajtási Szolgálatért Emlékplakett bronz fokozatával tüntették ki, a fogvatartottak társadalmi reintegrációjával összefüggő módszerek kialakításáért és azok sikeres alkalmazásáért. A fogvatartottak társadalmi reintegrációját célzó Mesekör programért 2013-ban ERSTE Alapítvány Társadalmi Integrációs Díjat kapott.
A könyv Feldmár András 2016 nyarán, „A rettenetes, a csodálatos” címmel tartott előadásának anyagából készült, a Feldmár Intézet közreműködésével.
Ismeretlen szerző - Viselkedésfüggőségek
Szándékunk szerint e könyv segítséget nyújt a klinikusok számára, hogy megértsék és rendszerezzék azokat az állapotokat, amelyek nem teljesen tisztázottak a DSM-5-ben. E kötet első két fejezete neurobiológiai, elméleti, klinikai és igazságügyi szempontú áttekintést nyújt a viselkedési addikciókról. A bevezetőt követően 12, testedzéssel, evéssel, szerencsejátékkal, online játékkal, internetes szörfözéssel, e-mailezéssel és sms-ezéssel, kleptomániával, szexszel, szerelemmel, vásárlással, napozással és munkával kapcsolatos esettanulmányt mutatunk be.
A való életből vett esetek bemutatásán keresztül segítséget kívánunk nyújtani mind a gyakornokoknak, mind a praktizáló klinikusoknak, a vonatkozó diagnózisok és állapotok kezelésével kapcsolatos, jelenleg elérhető kutatások feltérképezésében, valamint gyakorlati tapasztalatok szerzésében. Az olvasók megszilárdíthatják a tudásukat a 1) főbb pontok áttekintésével, 2) a fejezetek végén található többválasztós kérdések megválaszolásával, valamint 3) a tipikus jeleneteket ábrázoló mellékelt videók megtekintésével. A célunk egy informatív, gyakorlatias és szórakoztató kötet létrehozása.
Buda Béla - Az elme gyógyítása
Pszichiátria: betegségek és betegek, gyógyszerek és lelki terápiák, kórházak és rendelők sajátos világ az egészségügyön belül, a test, a lélek és a társadalom határterületein. Az elmúlt évtizedek sok változást, fejlődést hoztak, de a 19. század végének szemléletmódjai és viszonyai még együtt élnek a 21. századéval, számos ellentmondást tapasztalható a tudomány és a gyakorlat között. Egy orvosi szakma tartja kézben az ellátást, miközben új segítő szakmák működnek, működnének közre. A közvélemény tájékozatlan, a közfelfogás hárító, miközben a társadalom megoldásokat várna a krónikus és leépülő betegek ellátásában, az öngyilkosság, az alkoholfogyasztás és a droghasználat megelőzésében, kezelésében. Buda Béla könyve e problémakörbe igyekszik bevezetni az olvasót, azonban könyve nem csak a szakmabelieknek szól: szándéka éppen az, hogy a köztudatban, közbeszédben meglévő háttérismeretekre utalva, különböző összefüggések és jelenségek metszeteit bemutatva az érdeklődő laikusok számára is érthetővé tegye a helyzetet. A pszichoterapeuta szerző nemcsak lassan félévszázados szakmai tapasztalataiból indul ki, hanem felhasználja korábbi szakirodalmi munkásságának részleteit is, köztük szaktudományos publikációkat is. Ezek azért is szükségesek, mert a problémafelvetés mellett a szerző szándéka a szaktudományi párbeszéd és vita megindítása. Különös vállalkozás tehát a könyv: Buda Béla elkötelezett híve szakmájának, mégis a kritikai számvetés szükségességét hirdeti a jobbítás, a fejlődés érdekében. Keserédes a hangnem, vállalt szubjektivitás váltakozik pontos dokumentációs törekvésekkel. A szelíd provokáció szándékos: ezekről a dolgokról őszintén, nyíltan, akár véleményeket ütköztetve is beszélni kell - ezt szeretné a könyv elősegíteni.
Magyar Imre - Kozmikus sértődés
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Judith Herman - Trauma és gyógyulás
E könyv olyan eseményekről szól, melyeket milliónyi magyar átélt: háborúról, holokausztról, az elnyomó (akár jobb-, akár baloldali) politikai rezsimek általi üldöztetésről - a közszférában zajló erőszakról. E könyv olyan eseményekről szól, amelyet napjainkban is sokak élnek meg: partnerbántalmazásról, incesztusról, gyerekbántalmazásról - a magánszféra rejtettségében zajló erőszakról. Az olvasó megismerheti az erőszakélményekre adott emberi reakciókat és a trauma hosszú távú hatásait, s mindenekelőtt a túlélés és a feldolgozás eszközeit, melyekkel leküzdhetők az erőszak okozta sérülések és veszteségek, és újra kezünkbe vehető életünk irányítása. Az amerikai pszichiáter könyve sorsfordító önsegítő könyv azoknak, akik szembe kívánnak nézni múltjuk fájdalmas emlékeivel, és elengedhetetlen mű azoknak a pszichoterapeutáknak, akik szakszerű kezelést kívánnak nyújtani pácienseiknek.
Harsányi András - Csigó Katalin - Demeter Gyula - Kényszerbetegség
A kényszerbetegségről szóló összefoglaló kézikönyv több év klinikai gyakorlatának és kutatómunkájának tapasztalatait összegzi. A kényszerbetegség a pszichiátriai/pszichológiai szakmai közéletben kevéssé ismert terület, világszerte is csak néhány kutatócsoport foglalkozik vele, szemben a jobban kutatott és publikált depresszióval, vagy szkizofréniával. A betegség pszichológiai aspektusai iránti érdeklődésünk pszichoterápiás képzettségünknek megfelelően adott volt. A kognitív idegtudományok és a neuropszichológiai vizsgálatok szerepe és jelentősége a PhD kutatómunkánk során rajzolódott ki. A kényszerbetegség neurokognitív vetületeinek a kutatásában Dr. Racsmány Mihály volt a mentorunk, aki a tudományos kutatással kapcsolatos kritikai szemléletre és maximális igényességre sarkallt bennünket, és kutatási eredményeink publikálását nagyban ösztönözte. Ugyanakkor betegeink nélkül, mindezen erőfeszítéseink sehova sem vezethettek volna.
A kutatásokban nyújtott segítségük, a több órás neuropszichológiai vizsgálatokban való részvételük, a pszichoterápiás ülések közös munkája nélkül ez a könyv nem születhetett volna meg. Külön köszönjük azon betegeink együttműködését, akik hozzájárultak a velük való munka egy-egy esetrészletének közléséhez. Anonimitásukat tiszteletben tartottuk, az esetrészletekből pácienseink nem felismerhetőek.
Könyvünkben azon témákat érintjük – a betegség etiológiája, diagnosztikája, terápiás lehetőségei –, melyek a gyakorló klinikusok, pszichiáterek, pszichológusok napi praxisában relevánsak lehetnek. Elképzelhetőnek tartjuk, hogy a könyv egyes fejezetei a laikus olvasók, vagy akár a kényszerbetegek számára is útmutatóul szolgálhatnak. A könyv egyes speciális témáinak – genetika, gyermekkori kényszerbetegség, idegsebészet, kognitív viselkedésterápia – megírására külső szerzőket, a téma specialistáit kértük fel, munkájukat ezúton is külön köszönjük. Könyvünk nem teljes, a kényszerbetegség kapcsán számos érdekes témát nem tárgyaltunk, törekedni fogunk ezeket jövőbeni vizsgálataink kutatási tárgyává tenni, feldolgozni.
Perczel Forintos Dóra - Mórotz Kenéz - Kognitív viselkedésterápia
Már több mint fél évszázada, hogy a pszichoterápia történetében fordulópontot jelentő viselkedésterápiás megközelítés az első lépéseit megtette. Az irányzat azóta rendkívüli fejlődésen ment keresztül, s míg kezdetben inkább csak a manifeszt viselkedéssel foglalkozott, mai formájában már a kognitív folyamatok megértésére és kezelésére vonatkozóan is gazdag eszköztárral rendelkezik. A könyv, a kognitív-viselkedéses nézetrendszer fejlődésének, és az irányzat tudományos alapjainak bemutatása mellett, elsősorban a gyakorlati felhasználás szempontjait szolgálja. Ismerteti az irányzat főbb módszereit, s külön fejezetekben foglalkozik a főbb pszichiátriai zavarokban alkalmazható kognitív viselkedésterápiás elvekkel és technikákkal. A szerzők arra törekedtek, hogy sok eset és gyakorlati példa ismertetésével segítsék a szakembereket a szorongásos zavarok, étkezési zavarok, hangulatzavarok, szexuális zavarok, valamint az addikciók korszerű kezelési elveinek és módszereinek megismerésében. Foglalkoznak a pszichózisok kezelésében alkalmazható módszerekkel is, valamint a kognitív viselkedésterápia gyermekkori alkalmazásának lehetőségeivel. A kötet hiánypótló, hiszen hasonló összefoglaló szakkönyv magyar nyelven még nem jelent meg. Elsősorban a pszichoterápiát művelő pszichológusok, orvosok, pedagógusok számára ajánlható, de haszonnal forgathatják érdeklődő laikusok is, vagy azok, akik maguk is érintettek a kötetben tárgyalt egy-egy problémában.
Dr. Czeizel Endre - Tehetség - talentum
Könyvemben azt próbálom bemutatni, hogy mi a tehetség és talentum, illetve ki a tehetséges és talentumos ember. Hiszen az adottságok birodalmát és ezen belül a tehetséget a fogantatáskor összetalálkozó két ivarsejt egyesüléséből kialakuló DNS-makromolekula határozza meg. S ez a jó szerencsétől függ. De hogy az adottságokból mi fog megvalósulni és az ígéreteknek tekinthető tehetséges gyermekekből lesz-e a talentum, az már nem a szerencsén múlik.
Ezt már a családi környezet, az iskoláztatás, a kortársi hatások és a társadalmi lehetőségek döntik el, valamint a szabad akaratunk, hogy mennyire vagyunk képesek kiaknázni kivételes adottságainkat.
Bálint Mihály - Az őstörés
A könyvben felvetett problémák már legalább tíz éve érlelődnek bennem. Időközben jó néhány letisztultnak ítélt dolgot megírtam és megjelentettem. Időrendi sorrendben ezek a következők: The Three Areas of the Mind (1958), Primary Narcissism and Primary Love (1960b), The Regressed Patient and His Analyst (1960a) és The Benign and the Maligant Forms of Regression (1965). Ezeket az önálló közleményeket újrarendeztem és részben átírtam, hogy beilleszthetők legyenek e könyvbe. A legtöbb változtatást az alaposan kibővített The Regressed Patient and His Analyst szenvedte el. (A tanulmány első feléből alkottam meg a III. részt, a második feléből pedig az V. részt).1967. április - Bálint Mihály
Vékássy László - A dadogók komplex kezelése
Mai ismereteink szerint a dadogás többfokú, többtünetű, többféle változatban megjelenő testi-lelki tünetegyüttes, amelyben a beszéd megváltozása csak egy jegy a jelenségben. Ez a felismerés vetette fel a pszichológiai, a logopédiai és az orvosi ismereteket egyesítő un. komplex módszerek szükségességét.
A szerző komplex módszerében a dadogás nem beszédzavar, hanem a beszédben megmutatkozó magatartás akadályozottsága (a dadogás a beszédmagatartás zavara).
A négy évtized során kialakított módszerrel a dadogás gyógyítható: a személyiség működőképes.