A BEVEZETÉS A TÉRTECHNOLÓGIÁBA című könyv második kötete a gyakorlatban is működű készülékek és eljárások sorát mutatja be. Így ismertetésre kerültek olyan gyakorlati eljárások mint a vákuum energiájának kinyerési módszerei,
a hidegfúziós eljárások és a szimmetriacsökkentésen alapuló eredmények.
Mindhárom esetben az elmeleti megalapozás után a tanulmány a gyakorlatban is működő készülékek elvi elrendezését mutatja be. A függelékben a tértechnológia terén megadott szabadalmakat ismerteti, melyek már néhány technológiai adatot is tartalmaznak.
Kapcsolódó könyvek
Muttnyánszky Ádám - Kinematika és kinetika
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
A. M. Boncs-Brujevics - Az elektroncső fizikai alkalmazásai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Veszprémi Tamás - Fehér Miklós - A kvantumkémia alapjai és alkalmazása
A kvantumkémia és a számítástechnika fejlődésének köszönhetően a számításos kémia ma már a kémia több területén is egyenrangú partnere a kísérleti munkának. Veszprémi Tamás és Fehér Miklós könyve bevezet a kvantumkémia alkalmazásába, ezzel nagy segítséget nyújt a számításos kémia megértéséhez és szerkezeti kémiai műveléséhez. A szerzők nagy didaktikai készséggel kezelik témájukat, építve a Budapesti Műszaki Egyetem Szervetlen Kémia Tanszékén évek óta kiválóan működő "Veszprémi Iskola" tapasztalataira. A könyv egyaránt ajánlható kvantumkémiai számításokat tervező vagy csupán a téma iránt érdeklődő kutatóknak, tanároknak, felsőbb éves vegyész és vegyészmérnök hallgatóknak, valamint doktoránsoknak.
Oláh Anna - Bolyai Farkas hőtani elméletei, kemencerakó, -öntő tapasztalatai
Oláh Anna – maga is marosvásárhelyi fizikus – tudomány-, iskola-, helytörténeti adatok sokaságát gyűjtötte egybe az 1800-as évek első felében nagy visszhangot kiváltott Bolyai-kemencékről.
A kötet három része betekintést ad Bolyai Farkas fél évszázados kemenceépítő tevékenységébe. Ezt követően feltárja Bolyai Farkas kemencékkel kapcsolatos tekintélyes mennyiségű iratának hihetetlen történetét, végül közreadja a kibetűzött, értékelt, száz oldalnál is nagyobb terjedelmű hőtani kéziratot.
A mikrohullámú sütők és a légkondicionált lakóterek mindennapjaiból tanulságos eljutni a hamuba sült pogácsától a kemencerakás fortélyaiig. Mindenütt tények, dokumentumok, idézetek. Sajátos művészet ez, olvasmányosat, gondolatébresztőt írni adatokból, levelekből, visszaemlékezésekből. Szerzőnek úgy sikerülhetett, hogy évtizedes kézirat megfejtés, dokumentum összeillesztés során képes volt átköltözni a vizsgált időszakba.
Az igazi meglepetést az okozta, hogy a Kemencze-tan iratait évtizedeken keresztül, mint elveszett hagyatékot emlegették. Oláh Anna megfejtette azt a rejtélyt, hogy hol, hogyan „kallódtak” az iratok. Mindenhez a megfelelő forrást rendelve, ám mégis szépírói lendülettel adja elő a szerző a magyaros slendriánságnak elképesztő mindenhatóságát.
A harmadik feladat Bolyai Farkas 1840-ből származó hőtanának ismertetése, megvitatása, korszerűségének megállapítása. Nem volt könnyű ezeknek a jelzet, számozás nélküli iratoknak a rendbe rakása, kibetűzése, majd tudománytörténeti elemzése. Oláh Annának végül sikerült elérnie, hogy a szigorúan felépített Bolyai kézirat érthető legyen.
Jelentős kéziratot, ritka értékes és gondosan kiválogatott tudománytörténeti anyagot tart kezében az olvasó. A három fejezet közül az első a korral és Bolyai Farkassal is megismertet, bizonyítja a kemenceépítés jelentőségét, benne Bolyai szerepét. A második fejezet a magyar tudományos szervezés nagy kudarc-története, gyakran hátrányos helyzetünknek számos okával és tanulságával.
Végül a harmadik fejezet, a meg nem jelent, egybe nem szerkesztett tankönyv, a Hőtan, amely remek összefoglalása a korabeli tudományos igényeknek, egy tudománynak elkötelezett kemenceépítő remeke.
Nagy Ferenc Csaba - Elektrotechnika I.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Sárközi Zoltán - Műszaki mechanikai alapismeretek
Az ember élete szorosan összefügg a természettel, amelyben állandó változásoknak vagyunk tanúi. Érthető tehát, hogy az összes tudományágak közül a természettudományok fejlődtek ki először, a többi tudományok jóval későbbi eredetűek. Annak ellenére, hogy az első írásbeli feljegyzések csak az időszámításunk előtti néhány évszázadból kerültek elő (pl Arkhimédész, Hérón, stb.), a fennmaradt több ezer éves emberi alkotásokból mégis arra következtethetünk, hogy már az ezt megelőző időkben is viszonylag igen magas színvonalú volt a természettudományok ismerete. Erről tanúskodnak a ma is álló, pontos égtájak szerint épített egyiptomi piramisok, csillagvizsgálók, a több ezer évig épségben maradt múmiák stb. A természettudományokkal való foglalkozás nem öncélú, ugyanis nemcsak a természetben előforduló változások, jelenségek megismerését tűzzük célként magunk elénk, hanem az azokból levonható törvényszerűségek meghatározását, és ezek gyakorlati hasznosítását, alkalmazását is.
Ismeretlen szerző - Fizikai kislexikon
Ez a kislexikon, amelyet az olvasó most a kezében tart, napjaink egy nagyon fontos tudományágával, a fizikával kíván megismertetni. A szerzők célja, hogy a fizikában és a határterületein előforduló szakkifejezések, rövidítések és jelek mögött rejlő fogalmakat a tudomány mai állásának megfelelően, szabatosan és megbízható alakban, röviden ismertesse, hogy a fizika iránt érdeklődök tájékozódását megkönnyítse.
Mint terjedelme és jellege révén szükségszerűen bizonyos határok közé szorított zsebkönyv, előadásmódjában alapvetően különbözik a tankönyvektől: úgy foglalja össze az alapismereteket, hogy feltételezi olvasója ismeri már a fizika alapjait és járatos az alsóbb matematikában. Viszont a benne foglalt ismeretanyaggal segítséget kíván nyújtani a következő lépés megtételéhez, az alapismeretek bizonyos fokú elmélyitéséhez. Kutató szakembereknek újat nem nyújt, hiszen anyaga éppen az általuk felhalmozott ismeretek és tapasztalatok leszűrése. Gyakorlati szakemberek viszont haszonnal forgathatják, mert az egyes fogalmakról nyújtott tömör, ugyanakkor szakszerű magyarázatok elvezetnek a zsebkönyvektől a szakkönyvekig.
Richard P. Feynman - R. B. Leighton - M. Sands - Szilárdtestfizika II. - A hidrogénatom / A szupravezetés
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - A legnagyobb magyar feltalálók
Mondják. hogy a Teremtő igen nagy tudással áldotta meg a magyar embert, s a magyar ember ezt az isteni ajándékot nagyvonalúan osztogatja mások jobbulására. szórja a Világ négy égtája felé szakadatlanul az idők kezdete óta. Valóban. a népek országútján fekvő Magyarország történelme során sok vért veszített, sokat harcolt a szabadságáét és kevés ereje maradt arra. hogy boldogulásáért küzdjön.
Ennek ellenére nagyszerű találmányokkal gyorsította a tudomány haladását. Így jött létre a gőzgép, a villanymozdony, a gépkocsi, a rádió, a televízió, de még a golyóstoll is. Ebben a folyamatban pedig jelentős és vitathatatlan szerepet vállaltak és vállalnak a magyar feltalálók és tudósok, A magyar feltalálók már a XX. század előtt is sok fontos problémát oldottak meg, találmányaikkal számottevően segítenek elő az emberiség természettudományos és technikai fejlődését, Mégis, munkájuk elszigetelt Volt, csupán egyesek kiemelkedő tehetségének, szívós kitartásának eredményét ismeri a világ.
Azt gondolhatnánk, hogy a XXI. század végre változást hozott feltalálóink megítélésében, ám a magyar állam sajnos semmit nem tesz honfitársaink elismertetéséért, s már ott tartunk, hogy nem csupán az országhatárokon túl megjelenő tankönyvekből hagyják ki a magyarokat, de a hazai oktatásban is egyre kevesebbet törődnek velük.
Ezen a helyzeten szeretnénk javítani a magunk szerény eszközeivel. Természetesen a könyvünkben bemutatott feltalálók munkássága csupán egy apró része annak az eredménynek. amellyel mi magyarok gazdagítottuk a világot. Ismerkedjünk meg nemzeti nagyjaink közút azokkal, akikről Eötvös Loránd Írta; “Múlékony életünkben arra törekszünk, hogy valami maradandót alkossunk."
Nyilasi János - Atomok és elemek
A kémiai elemek az anyagfajták között jól elhatárolható, a többitől minőségileg különböző kategóriát képviselnek. Egyes elemeket már az emberiség történetének legrégibb szakaszában ismertek és alkalmaztak, másokat csak az utóbbi évtizedekben sikerült mesterségesen előállítani. Viszonylag régóta ismert elemekről kiderült, hogy sajátságaik sokkal értékesebbek, mint ahogy azt korábban a nem tiszta minták vizsgálatai alapján gondolták. Számos elemnek hosszú ideig nem volt említésre méltó gyakorlati jelentősége, a tudomány és technika fejlődésével azonban közülük jó néhány (pl. a félvezető sajátságúak) szinte egyik napról a másikra az érdeklődés középpontjába került.
A kereken százféle kémiai elem tulajdonságai minőségileg különböznek ugyan egymástól, mégis egységes rendszert alkotnak. A szerkezeti kémia eredményei, amelyek a legújabb elméleti és kísérleti módszerek gyümölcsöző kölcsönhatásaiból alakultak ki, lehetővé teszik az elemek egységes nézőpontból történő tárgyalását. Kiindulva az atomi állandókból, illetve sajátságokból és számításba véve az atomok között ható kötőerők természetét és minőségét, vagyis a halmaz szerkezetét, viszonylag kevés adat birtokában el lehet igazodni az elemek sokaságában, értelmezni lehet makroszkopikus sajátságaikat.
Amikor tehát könyvem megírásánál arra a feladatra vállalkozom, hogy a jelen kor igényének megfelelő, áttekintő képet nyújtsak a kémiai elemekről, elég részletesen kell foglalkoznom az atom-, illetve általában anyagszerkezeti kérdésekkel, a kémiai kötések problémáival, végül a szerkezet és tulajdonság sokoldalú összefüggéseivel. A történeti fejlődés vázlatos ismertetését indokoltnak tartom, viszont le kell mondanom -- már csak a könyv korlátozott terjedelme miatt is -- a kísérleti eljárások, mérési módszerek tárgyalásáról. Ez utóbbit annál is inkább megtehetem, mert ilyen jellegű ismereteket nyújtó könyvek az érdeklődő olvasó rendelkezésére állnak.
Könyvem megértése bizonyos alapfokú fizikai, kémiai ismereteket feltételez. Hazánkban a középiskolai kémiaoktatás ma még a klasszikus alapokon (Bohr-féle atommodell) nyugszik. A tudomány és technika gyorsuló fejlődése és az ezzel kapcsolatos társadalmi igény azonban egyre sürgetőbben követeli a kémiaoktatás korszerűsítését. Mindezt azért említem, mert szeretném, ha könyvemmel nemcsak általánosságban járulnék hozzá olvasóim természettudományi látókörének bővítéséhez, de segítséget tudnék nyújtani a modem szemléletű kémia tanulásához, illetve tanításához is.
Szilas László - A látszerész
Az Ipari Szakkönyvtár könyvei mindenekelőtt a szakmunkásoknak készülnek. A gyakorlati szakembereknek szükséges ismereteket foglalják össze azzal a céllal, hogy megkönnyítsék a munkát, elősegítsék az ésszerű, gyors és jó minőségű termelést, a korszerű technika helyet alkalmazását, a munkaeszközök és munkamódszerek tökéletesítését, ezeken keresztül a szakmunkások magasabb szakmai felkészültségét.
Az Ipari Szakkönyvtár kötetei tehát a lakatosok, esztergályosok, bádogosok, kovácsok, kohászok, kőművesek, villanyszerelők, asztalosok, víz-, gáz, központifűtés- és felvonószerelők, ácsok, burkolók, hegesztők, híradástechnikai ipari, műszeripari, vegyipari, élelmiszeripari, textilipari, bőripari, műanyagipari stb. dolgozók részére készülnek. Ott óhajtanak lenni munkahelyeiken és otthonaikban, hogy segítségükre legyenek a gyakorlati, a szakmai problémák megoldásában. Hasznos és megbecsült, különösebb fáradságot nem igénylő olvasmányok kívánnak lenni az otthoni időtöltés alkalmával. Munka közben pedig emlékeztetőként, "utánnéző"-ként kérnek helyet a polcon vagy a munkapad sarkán.
Fejes Gábor - Centrifugálás
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
W. J. Price - Atomabszorpciós spektrometria
A lángok alkalmazása az analitikai kémiában a legnagyobb múltra visszatekintő emissziós spektrokémiai módszercsoport, lényeges fejlődésbe a 40-es évek végén lendült. A fejlődés iránytangense nagymértékben megnövekedett azután, hogy Walsh az 50-es évek közepén az atomabszorpciós méréstechnikát kidolgozta. Az atomi gőzök analitikai alkalmazása a vizsgált elem sajátságainak megfelelően különféle hőmérsékleteken lehetséges, és így vannak esetek amelyek szobahőmérsékletű mérést is lehetővé tesznek. Az elemeket atomi állapotban tartalmazó közeg tehát már nem csak a lángokra vonatkozik, hanem tartománya kibővült az atomi állapotba juttatáshoz alkalmas közegekre, ugyanakkor az emissziós üzemmódban gerjesztett atomi állapotba kerüléshez felhasznált energiaközlési lehetőségek is lényegesen továbbfejlődtek, és ennek alapján is differenciálódtak a módszerek.
A mennyiségi elemzés szempontjából az atomok gerjesztését felhasználó módszercsoport közül az atomabszorpció különleges helyet vívott ki magának. Ennek oka a meghatározható elemek nagy számában, a mérések nagyon jó standard deviációjában, az esetek egy részében a kémiai előkészítés elhagyásának lehetőségében adható meg. Szükséges ezért, hogy az analitikus szakemberek különös figyelmet szenteljenek az atomabszorpció legfontosabb ismereteinek elsajátítására. Különösen hangsúlyozandó az alapvető elméleti ismeret, amelynek alapján kiválaszthatjuk a megfelelő közeget a feladat megoldásához, ugyanakkor azonban szükséges megismerni azokat a gyakorlatban bevált módszereket, amelyekkel a meghatározások biztonsága megfelelő.
Price könyve helyesen tálalja a gyakorlati szakember részére az atomabszorpció legfontosabb tudnivalóit. A kb. egytized résznyi elméleti alap mellett a könyv többi része logikusan beosztott tárgyalásformában adja közre mindazt a fontos gyakorlati anyagot, amely az atomabszorpciót felhasználó analitikusnak szükséges. Nagy örömömre szolgál ezért, hogy a magyar szakembereknek ajánlhatom a Műszaki Könyvkiadó gondozásában megjelent munkát. Remélem, hogy e méréstechnika további elterjedéséhez hathatós segítséget fog nyújtani.
Pozsgai Imre - Képalkotás, kémiai analízis és szerkezeti vizsgálat a korszerű pásztázó elektronmikroszkópban
Könyvemet az egyetemi oktatás támogatására szántam, fő célom az egyszerűség és érthetőség volt. Az 1. részben azokat az alapismereteket tárgyalom, amelyek nélkül a 2. rész, a Csúcstechnika nem lenne érthető. A szóban forgó 2. rész magában foglalja az elmúlt húsz esztendő bámulatos fejlődését a pásztázó elektronmikroszkópia területén. Ez a fejlődés kihatott a nanotechnológiára, információs technológiára is, ezért ennek sokat köszönhet minden okostelefont vagy számítógépet használó ember.
A könyvben több szakma művelője megtalálja a saját érdeklődésének megfelelő területet. A fémfizikus információt talál a visszaszórtelektron-diffrakcióról, amely a fémfizika területén szinte nélkülözhetetlen eszközzé vált. A biológust az alacsony feszültségű vagy alacsony energiájú pásztázó mikroszkópiáról vagy a kriomikroszkópiáról szóló fejezetek segíthetik munkájában, céljai megvalósításában. Mind az anyagtudományi, mind pedig a biológiai területen dolgozó kutató számára nélkülözhetetlenek azok az analitikai lehetőségek, amelyeket a könyvben tárgyalt elektronsugaras mikroanalízis és mikro-röntgenfluoreszcens analízis nyújt.
A könyv utolsó mondata Marx György egy idézete, amely a könyv mottója is lehetne: _Az_ _ismeretek "felezési ideje", azaz elavulása exponenciálisan gyorsul, épp ezért az_ _iskolának, az oktatásnak nem a lezárt tudás átadására, hanem az ismeretek_ _megújításának képességére kell törekednie._
Ismeretlen szerző - A kvantummechanika klasszikusai
A kvantummechanika, korunk elméleti fizikai gondolkodásának egyik csúcsteljesíménye, az elmúlt évtizedekben túljutott fejlődésének első átmeneti szakaszain, bizonyos fokú lezártság stádiumáig, olyannyira, hogy a tudomány ez új ágazatáról már mint klasszikusan lezárt gondolatrendszerről, máig megemésztetlen értelmezési problémáiról és próbálkozásairól pedig mint „ortodox” értelmezésről beszélnek. Meg lehet tehát már rajzolni azt a fejlődési ívet, amelyet e tudományszak bejárt -- erre a feladatra vállalkozik jelen könyvben Fényes Imre professzor, a kvantummechanika nemzetközileg elismert magyar képviselője, munkatársaival, Fáy Gyulával és Tőrös Róberttel. Mégpedig oly módon, hogy egymás mellé gyűjti korunk legnagyobb fizikus-gondolkodóinak azon írásait amelyekben a bejárt út mérföldköveit kell látnunk. S valóban: Planck, Einstein, Bohr, de Broglie, Heisenberg, Schrödinger, Pauli, Dirac, Born, Neumann és Wigner dolgozatai tényleg kirajzolják önmagukkal a kvantummechanikai gondolkodás fejlődésvonalát. A tizenegy „huszadik századi klasszikus” írásait összekötő magyarázó szöveggel, bő jegyzetapparátussal és irodalomjegyzékkel nyújtja át az olvasónak.
Gillemot László - Anyagszerkezettan és anyagvizsgálat
Az Anyagszerkezettan és anyagvizsgálat című tankönyv a korábbi Metallográfia és anyagvizsgálat című egyetemi tankönyv továbbfejlesztése. Az utóbbi évek eredményeinek tananyagba való beépítése szükségessé vált a gépészmérnök hallgatók számára.
Pataki Béla - A technológia menedzselése
A tudományos eredmények száma 1990-től napjainkig megduplázódott. Ugyanannyi tudományos eredmény gyűlt össze a kezdetektől 1990-ig, mint azóta máig. E hihetetlen burjánzás közepette a Gyorsuló tudomány sorozat szerény kísérlet, hogy a tudományok egy-egy szeletébe bepillanthasson a nyájas Olvasó.
A tudásalapú társadalomban és gazdaságban a technológiamenedzsment kulcsszerepet játszik azzal, hogy a vállalatok versenyképességének, illetve bármilyen szervezet sikeres működésének szolgálatába állítja a technológiát, hasznosítva a tudomány eredményeit. A gazdaságilag fejlett országokban közel negyedszázada töretlenül fejlődik és virágzik ez a szakterület, Magyarországon azonban még mindig nagyon kevesen ismerik. A könyv e rendkívül szerteágazó témakör legfontosabb alapkoncepcióit, fejlődéstörténetét és főleg stratégiai szintű kérdéseit vázolja fel, magyar terminológiát javasolva az angol szakkifejezésekre. Kitér az információtechnológia menedzselésének szemléletváltására és legfontosabb aktuális vitájára is. Kiforrott elméletek és bevált módszerek mellett napjainkban formálódó, ígéretes újdonságokat is bemutat.
Dr. Pataki Béla a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem menedzsment és vállalat-gazdaságtan tanszékének docense, a magyar nyelvű Harvard Businessmanager alapító- és társszerkesztője.
Máté Imre - Időformula
Minden új gondolat csak addig érvényes, amíg valaki nem cáfolja meg azokat. A kozmosszal kapcsolatos elgondolásaimmal, témafelvetéseimmel én is megkísérlem „eltéríteni” az olvasókat.
A könyv első részében az elméleti fizika egyes izgalmas kérdéseire keresem a választ, míg a második részben korábban megjelent publikációimból kaphatnak egy kis ízelítőt.
Képzeljék el, lehetséges-e, hogy a világegyetemünk miközben tágul, zuhan egy őrült szingularitás felé. Valóban lehetnek olyan mesterséges terek, ahol a gravitáció iránya nem a bolygók középpontja felé mutat? Terünk három ismert irányába belefér még jó néhány térdimenzió, vagy ez valóban másként működik, mint eddig gondoltuk? Létezik-e nullponti energia, ha van, akkor mi az, és honnan ered? Önöknek mit jelent az idő, van-e valóságos távlata? Milyen a világ, amelyben élünk? Valóban olyan, mint amit az érzékszerveink számunkra közvetítenek, vagy más, amit már csak elképzelni lehet?
A dimenziók kapcsolatában engem is elbűvölt és megérintett a végtelen. Ez vezetett ahhoz, hogy megpróbáljam más szemüvegen át szemlélni a valóságot, és bemutatni a kozmosz valamennyiünket érdeklő titkát.
Kisfalusi Gábor - A finommechanikai ipar meghonosítása Magyarországon
A Magyar Optikai Művek (MOM) a magyar ipartörténet kiemelkedő jelentőségű szereplője volt. A rendszerváltoztatás után felszámolt üzem története sok szempontból tanulságos. A szerző alapos levéltári kutatások alapján kiderítette, hogy az 1950 után megjelent MOM-mal foglalkozó újságcikkek és kiadványok rengeteg tévedést tartalmaznak.
Diósi Lajos - Bevezetés a kvantuminformáció-elméletbe az elméleti fizika oldaláról
A kvantuminformáció gyorsan fejlődő kutatási terület. Új intézetek, laboratóriumok keletkeztek világszerte egyedi kvantumrendszerek vizsgálatára, vezérlésére, mely különleges és komplex matematikai, fizikai és technikai feladat. A kvantumtechnológiák ígért előnye is felvillanyozta a területet, melyet nemrég még marginálisnak tartottak. Korábban számos alapvető kvantumos tulajdonságot csak egyedi rendszerek statisztikus sokaságán bizonyítottak, egyedi rendszeren sohasem. A kvantum-szuperpozíció redukciója, bomlása vagy feléledése anélkül szerepelt tankönyveinkben egyedi rendszereken illusztrálva, hogy egyedi rendszeren valaha is kísérletileg tanúsították volna. Mára azonban a fiatal generáció ezeket a kvantumelméleti és kísérleti alapokat az anyatejjel szívhatja magába.
2001-től fogva tavaszi szemesztereken adtam elő választható tárgyként végzős és végzett fizikusoknak az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. A tizenkét előadás nem fedhette le a kvantuminformáció minden standard fejezetét. Elméleti fizikusként, illetve a fizika egységébe vetett meggyőződéssel közelítettem a témához. Tisztes egyensúlyt értem el a kvantuminformációs törzsanyag és azt az elméleti fizika épületéhez kötő fejezetek között. A szöveg nem kíván speciális matematikai ismereteket, csupán a komplex vektorterek és a valószínűség-számítás elméleti alapjait. Tökéletes olvasóm lesz, aki előzőleg kvantumelméleti laptanulmányokat folytatott. Akik készek sokszorosan több időt fordítani kvantuminformációs tudásszerzésre, azoknak kimerítő monográfiák állnak rendelkezésükre – jobbára angolul.
A két angol nyelvű kiadást (Springer, 2007 és 2011) megélt, másodszorra kissé bővített, de még mindig vékony kötet immár magyar nyelven is olvasható.