A sorozat zárókötetében – az előző négy könyvhöz hasonlóan – harminc népi mondóka, illetve dal található, amelyekhez ölbeli játékok leírásai kapcsolódnak. A Kállai Nagy Krisztina rajzaival illusztrált gyűjtemény segítségével gyerek és szülő egyaránt átélheti a közös játék felszabadító erejét, és természetesen közben új ritmusok és játékok is születhetnek. A kötethez CD melléklet is tartozik, amely tartalmazza a kötet valamennyi mondókáját és dalát.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Ragyog a mindenség
A Ragyog a mindenség gyermekvers-antológia a kortárs erdélyi irodalom 24 kiemelkedő alkotójától közöl mintegy 200 verset, és mint az utóbbi húsz év gyermekekhez szóló lírájából merítő válogatás, iránymutató az olvasás megkedveltetése, a további könyvválasztás tekintetében. Ez a kötet ugyanakkor hangsúlyosan több mint versantológia: rendhagyó módon arra vállalkozik, hogy teret adjon a vers, a rajz és a zene találkozásának. A gyermeki világ meghatározó motívumait követő versciklusok mindegyikét más-más – összesen tizennégy – Erdélyben alkotó grafikusművész illusztrálta, a stílusok, technikák, színek és formák sajátos ritmusú váltakozása pedig káprázatos vizuális elemekből építkező teret eredményez. A gondolat és a folt, a rím és vonal képzeletbeli összefonódását pompásan egészíti ki a muzsika: az antológiát a nemzetközi hírű Kaláka együttes legújabb albuma teszi teljessé, amelyen a kötet szerzőitől választott egy-egy vers szólal meg, mint sziporkázó dalokká kibontott költemény. A nagy gonddal, rendkívül igényes kivitelben készült könyv ráragyog olvasóira, valós élményt nyújt számukra – mert ez az, ami egyetlen kisgyermek világából sem hiányozhat.
Ismeretlen szerző - Mondókáskönyv 1.
Gyermekkorom távolából bukkantak elő ezek a mondókák, szüleim emlékezete is felszínre hozott néhányat, sokat pedig kis barátaimtól tanultam.
Ezeket gyűjtöttem össze, színes képeket gondoltam ki köréjük.
Szeretettel nyújtom át nektek, gyerekek. Lapozgassátok, nézegessétek!
Kívánom, hogy kedvetek teljék benne, akkor is, ha már ismerős szavakra leltek és akkor is, ha csupán most ismerkedtek ezekkel a mondókákkal.
/Füzesi Zsuzsa/
Gróh Ilona - Szunnyadj, kisbaba
Legyenek esti dalaitok! javasolja Gróh Ilona, a Ringató alapítója. Hiszen a kisgyermek elaltatása minden családban különleges rituálé, és ennek a legtöbb helyen fontos része a szavak muzsikája, az altatódal. Ezért a Ringató családi énekeskönyvek negyedik darabjába Gróh Ilona örökérvényű altatódalokat, mondókákat és verseket gyűjtött, melyeket Szalma Edit csodálatos képei kísérnek.
A Szunnyadj, kisbaba első fejezetében magyar népi altatók találhatók, a második rész dalai más népek ajkán születtek, de magyar szöveggel énekelhetjük őket. Végül a harmadik fejezetben megjelenik az egyszerű kétszólamúság és jó néhány klasszikus bölcsődal, melyek bármikor énekelhetők altatóként is.
Szeretnénk, ha ez a szelíden hangszerelt lemez melyen jól ismert zenészek, valamint számos Ringató-foglalkozásvezető is közreműködik főként a dalok megtanulásában lenne segítségére az énekelni vágyóknak, és nem helyettesítené a szülők egyedi, a kisgyerek számára pótolhatatlan hangját.
Gáll Viktória Emese, foglalkozásvezető, a Ringató-mesék szerzője
Rutkai Bori - Pizsamátor
Miután a Rutkai Bori Banda Sárkányjárgánya körbeszáguldotta az országot,
és számos családban "házi kedvenc" lett - megérkezett a Pizsamátor, és vele együtt az újabb kaland-dalok.
De kik azok a Pizsamátorok? Köztünk élő átváltozóművészek: hol kalózok, hol bunkerépítők, máskor porszívószelídítők, olykor piciklis artisták, balatoni indiánok vagy a Rizibizi Diszkóban halandzsázó maharadzsák. És ahogy a Pizsamátorok átváltoznak, úgy telnek meg színnel és varázslattal a hétköznapok...
A lendületes tánczenék egyik játékból a másikba repítenek. Rutkai Boriék bátran nyúlnak "felnőtt" zenei alapokhoz, amit aztán át- meg átszőnek humoros mesevilággal. Az egész családot megtáncoltató, felvidító dalok szövegeit Bori írta, a könyvet is az ő festményei illusztrálják. A Rutkai Bori Banda koncerteken pedig megelevenednek a dalokhoz készített bábok és animációk is! Keressétek a közös kalandokat, és találjátok meg a bennetek élő Pizsamátort!
Gróh Ilona - Sárkányparipán vágtattam
"A gyerekek azt fogják szépnek és jónak tartani, amit mi megmutatunk nekik. Igen nagy felelősség ez, mutassuk hát a legjobbat!" (Gróh Ilona, a Ringató módszer kidolgozója)
"Már egy jó órája beszélgettem a foglalkozásvezetőkkel, mikor rájöttem, a Ringatókon nem a lányomra, hanem rám akarnak hatni. Hogy újra merjek énekelni, játszani, mesélni, kitalálni, mosolyogni. Hogy a művészetekre (és a világra) nyitott Leilát neveljek. Meggyőződésem, ezzel többet tesznek a nyitott társadalomért, mint sokan, akik beszélnek róla." (Veiszer Alinda, riporter)
"A két nagy sikerű Ringató családi énekeskönyv folytatásaként most hatvan klasszikus gyerekdalt válogatott csokorba Gróh Ilona.
A zeneszerzők között Kodály Zoltán, Szőnyi Erzsébet, Ádám Jenő, a szövegírók sorában pedig Weöres Sándor, Gazdag Erzsi és Csukás István neve szerepel. A gyűjteményben a komponált gyerekdalok mellett más népek dalaival is találkozunk.
A CD mellékleten közreműködik Gróh Ilona (ének), Gáll Viktória Emese (ének, koboz), Hazay Annamária és Hazay Tímea (ének, gitár), Szabó Adrien (hegedű), Balogh Sándor (furulya, citera, doromb, nádiduda), Mazura János (tuba).
Kiadványunkat az előző kötetekhez hasonlóan haszonnal forgathatják gyerekek, szülők és pedagógusok is."
Ismeretlen szerző - Mondókáskönyv 5.
E kötet olyan mondókákat tartalmaz, melyeket Erdélyben élő vagy onnan származó barátaim jegyeztek fel. Ezekből válogattam. Szerepel a könyvben néhány csángó mondóka is: régies nyelvezete miatt egyik-másik talán kissé nehezen érthető, színes, érdekes kifejezései miatt mégis érdemes gyermekeinknek megtanítanunk.
Természetesen ez a könyv nem tudományos, szakszerű néprajzi összeállítás. Ezeket a mondogatókat, csúfolókat, altatókat és változataikat határon innen és túl ma is használják, ismerik; remélem, a gyerekek sok újat, érdekeset fedezhetnek fel köztük.
Jó szórakozást!
Palya Bea - Altatok
"Az ötlet, hogy altatókat írjak, már nagyon régi, sok dalkezdemény hevert papíron, gépben. De a lendületet, hogy az Altatok könyv-lemez megszülessen, a hasamban rúgicsáló kislányom adta. Szenvedélyes inspiráció volt ez. Az énekek a lélek belső tájaira is elvezetnek minket, hiszen nemcsak az altatásról van bennük szó, hanem általában az intimitásról, a gyengédségről, amely mindenki számára alapkérdés. Gyakran csak az énekhang szól, és sok dalban csak finom hangszerelés van. Egzotikus hangok, apró csilingelések, hangtálak, a keleties oud, tanpura… Kérdezték tőlem, ez vajon gyereklemez-e. Hát, annyira, amennyire az Álom-álom kitalálom. Leginkább azt írnám rá, hogy 0-99 éves korig. Vannak “felnőttesebb” és “gyerekesebb” dalok, ám én azt gondolom, hogy a kicsik - és a nagyok is - majd egyben fogadják be az anyagot, és majd az a lelkükben, fülükben megtalálja a maga helyét.Az álombirodalmi utazást kicsik és nagyok számára Szottfried Zsófia festményei segítik majd, így ez a könyv-lemez egyszerre ajándék a fülnek, a szemnek, az agynak és a léleknek."
Palya Bea
Gróh Ilona - Ölbéli játékok, mondókák, dalok
A Ringató gyerekkönyvek mellé most a polcra kerülhet egy elsősorban felnőttekhez szóló, de a gyermekek javát szolgáló kiadvány, amely a népszerű Ringató foglalkozások zenei anyagának jelentős részét tartalmazza. Az otthoni élmény megszületéséhez kitűnő segítséget nyújt a könyvhöz mellékelt énekes CD, amelyen a kötetben megtalálható valamennyi dallam és jó néhány népi hangutánzó játék is szerepel. A “családi könyv” mondókáit, felhasználási javaslatait és kottáit Maros Krisztina humoros és finom grafikái színesítik, hogy a kötet a gyerekekkel együtt lapozgatva is teljes élményt nyújtson. „Vedd ölbe, ringasd, énekelj! - gyakran hangoztatott mottónk. Nem felszólítás, hanem kérés. Bízom benne, hogy ezt a könyvet forgatva sokan kapnak kedvet a játékhoz, énekléshez a gyerekek és önmaguk örömére, gazdagodására. Ugyanis az énekhanggal, az ölbéli játékokkal nem pusztán a „zenét közvetítjük”, hanem a kicsi gyermek számára egy magasabb szintű odafigyelést, tudást, az érzelmek intenzívebb átadását.”
Gróh Ilona, a Ringató mozgalom vezetője
Rutkai Bori - Sárkányjárgány
A Rutkai Bori Banda új dalaival világ körüli útra indulunk!
Bejárjuk a Föld és az Ég mesetájait: leszállunk egy tengerparti játszótéren, tovább röpülünk az ázsiai pázsitok felett, Afrikában Nap papával és Hold mamával bújócskázunk, és felfedezzük a Palánta planétákat is. Kalandos utazásunk a nyárból a télbe visz, és még a mesevárba is ellátogatunk...
A humorral teli, sziporkázó dalszövegekhez az egész családot megtáncoltató vidám zenék társulnak, amikhez Bori virágzó színekben pompázó, festett illusztrációkat készített.
Rutkai Bori énekes, dalszerző, szövegíró, festő. Úgy képzeld el őt, hogy az egyik kezében ecset van, a másikban mikrofon, és ha volna egy harmadik és negyedik keze, akkor azzal a Sárkányjárgányt kormányozná.
A Picur Rádió 2014-es viaDal-án a könyv címadó dalával Bori megnyerte a legjobb szövegírónak járó díjat.
Palya Bea - Nappali dalok
Ha berakok egy zenét, és elkezdünk táncolni a nappaliban, miután mindenki megérkezett a saját világából, sokkal könnyebb az egymásra hangolódás.
Ezért olyan dalokat írtam, amelyek az átmeneteket segítik pulzáló, táncra késztető ritmusokkal, szép ívű, otthonosan csengő dallamokkal. Egy mozgékony zenefolyam született, amely egy élettel teli áramlatot von körénk, bemozgat, elringat, megnevettet, gyönyörködtet. Magamhoz, majd a szeretteimhez terel.
Figyeltem a hangokat: melyik térben mi szól, milyen hétköznapi hang válhat zenévé. Így lett dallá a húsklopfolás, a porszívózás, a mosás, a fogmosás, a kávégép berregése vagy a kerti hintaágy nyikorgása. Ahogy a szavakkal és a dallamokkal játszottam, azt vettem észre, hogy már nem nyűg a házimunka, mindenben dallamot és ritmust, a játék lehetőségét fedeztem fel. És ez a játékos hangulat kezdett szétterjedni a lakásban.
A lemez önmagában is használható: hallgassátok, táncoljatok rá, élvezzétek a dalokat mindenhol. A könyv második részében játékokat találtok, amelyek közül sok kapcsolódik a dalokhoz. És vigyázat, nehogy tökéletesen akarjátok csinálni! A könnyed hangulat, a közös játék, a dolog élvezete a fontos. A gyerekeinknek ennél többet nem is adhatunk: a felszabadult, közös zenélés, éneklés, játék örömét.
Ismeretlen szerző - Mondókáskönyv 2.
Köszönetet mondok mindazoknak, akik az első Mondókáskönyv megjelenése után sok-sok - számomra eddig ismeretlen - mondókát küldtek, biztatva újabb kötetek összeállítására. Az ő gyűjtésük eredményeképpen születhetett meg ez az újabb kötet, s még további három is. Örömmel ajánlom a gyerekeknek ezt a második Mondókáskönyvet.
Ismeretlen szerző - Jöjj ki, napocska!
A népszerű Ringató-könyvek után itt a várva várt friss antológia, amely népi ölbéli játékokat, mondókákat, valamint dalokat és verseket tartalmaz. A könyv egyszerre nyújt fejlesztő szórakozást a kisgyermekes családoknak, és foglalja össze a bölcsődei zenei, anyanyelvi és irodalmi nevelés anyagát.
Gróh Ilona bevezetőjében módszertani útmutató olvasható, a gyűjtemény dalainak éneklését pedig letölthető zenei anyag segíti.
A Ringató-foglalkozásokról jól ismert játékok, mondókák és hangutánzók mellett a kötetben helyet kaptak többek között Nemes-Nagy Ágnes, Tamkó Sirató Károly és Weöres Sándor klasszikusai, illetve Varró Dániel, Nyulász Péter, Tóth Krisztina és még sok kiváló költő legkisebbeknek szóló művei is.
Rutkai Bori - Űrdöngölők
Űrdöngölők… Mit jelenthet ez a furcsa, rejtélyes szó?
Táncoslábú ufókat? Égig érő, csűrdöngölő slágereket? Vagy egy kalandos utazás résztvevőit, akik körül a végtelen és féktelen mesélőkedv álombeli történetekkel népesíti be a csillagfényes éjszakát?
A nagy sikerű Sárkányjárgány és Pizsamátor után a Rutkai Bori Banda egy vidám, pörgős Űrdiszkóba várja az egész családot. A Bori által megfestett és megénekelt dalokkal még a Föld nevű, titokzatos bolygóra is eljutunk, és megismerjük a galaxis legfurcsább élőlényeit és szokásait. Például, hogy születésnapokon egymás fülét húzkodják.
Nyíljon hát a könyv, és induljon a tánc!
A Rutkai Bori Banda űrbéli vendégei a lemezen (többek között):
Sena Dagadu és Mező Misi énekesek, Hajdú B. István sportriporter
Jakabosné Kovács Judit - Kerekítő 1.
Mondókák pontos játékleírással
A könyv olyan mondókákat gyűjt csokorba, melyek nem csak mondogathatók, de el is játszhatók. Ezt a mondókai sorai közé csúsztatott játékleírások segítik és az énekelhető mondókák zenés verziója interneten meg is hallgatható. Kállai Nagy Krisztina kedves, színes a kicsiknek is izgalmas rajzai könnyedén fölismerhetőek, nagyon szerethetőek. A könyvben egy manócska kísér minket végig, akinek a felfedezése az újabb lapokon önmagában is jó játék. A mondókákat már az egész pici újszülöttek is szívesen hallgatják, közös eljátszásuk pedig 6-8 hónapos kortól egész nagyóvodás korig szórakoztatja a gyerekeket.
Ismeretlen szerző - Muzsikáló madárház
A Kaláka együttes madarakról szóló dalai népesítik be a mesekönyv madáretetőjét. A könyv telis-tele van madarakkal. A madáretető madarai feltűnnek a dalszövegekben, melyek kiváló költők versei, és a gyönyörű, színes, élethű illusztrációkban is. Cinkék,rigók, varjak, verebek - rengeteg madár tölti velünk a telet! Nekünk persze könnyű, hiszen télen a meleg szobából jóllakottan nézzük a kinti, hideg világot. De a madarak? Melegíteni nem tudjuk őket, de etetni annál inkább!
Gryllus Vilmos bevezetői hasznos tanácsokkal látják el a gyerekeket a madáretetés fortélyairól.
Ismeretlen szerző - Mackó, mackó, gyere ki!
A mondókák, dalocskák hozzátartoznak már a legkisebb gyerekek mindennapjaihoz is. És mennyi van belőlük! Sok a kedvenc, de néha egy-egy újabbal kedveskedünk gyermekeinknek. Hogy könnyebben eszünkbe juthasson, több kis válogatást készítettünk belőlük, mindezeket nagyon könnyű, kisgyerekkézbe való színes habszivacs alapra helyezve. Szülő, gyermek válogathat a saját hangulatának, stílusának, igényeinek megfelelően belőlük.
Keresztesi József - Mit eszik a micsoda?
Malacok a játszótéren, egy iszapban hempergő bivalyborjú vagy épp a titokzatos Lápi Trotty - Keresztesi József gyerekverseinek tüneményes szereplői ők, csupa csintalan, szeretnivaló lény, akik folyton nyammognak vagy épp falnak valamit. Valójában olyan kölykök, akiket nem neveznénk éppen jólneveltnek, bár már tudják, hogyan kéne viselkedni. Adonyi Gábor eleven rajzai népesítik be ezt a csupa humor világot, ahol a versek ritmusa úgy döbög, mint a gyerekek lába az étkezőasztal alatt.
Ismeretlen szerző - Toppantós
Mikor kezdjünk mondókázni egy kisgyerekkel? Ha lehet, még akkor, amikor anya pocakjában lakik. És aztán mindig, mindenhol, minden alkalommal: ringatás, öltöztetés, etetés, fürdetés, altatás közben - játsszuk és dudorásszuk végig együtt vele a napokat.
A Toppantós a legkisebbeknek készült: a népköltészeti és gyerekirodalmi szövegek legjavát válogattuk ki. A legegyszerűbb dajkarímektől kezdve egészen a verses mesékig, játékmondókákig, találós kérdésekig sok-sok mondogatni valót kínálunk.
Mivel az egyes népi gyerekmondókák variációinak száma végtelen, mi csak egy-egy változatot mutatunk be, ám arra biztatunk minden olvasót, bátran változtasson, költse át, írja újra ezeket - úgy, ahogyan ő tanulta, ahogyan ő szereti, vagy ahogyan a gyerekének tetszik. S reméljük, azt is felfedezik, mennyi játéklehetőség rejlik a kortárs magyar gyerekirodalom remekeiben!
Ismeretlen szerző - Süss föl, nap
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gryllus Vilmos - Mókus, mókus, mit csinálsz?
Gryllus Vilmos nemcsak mások verseit zenésíti meg, de ő maga is ír verseket, mondókákat, amelyek magával ragadó ritmusuk, könnyen megjegyezhető szövegük miatt rögtön a legkisebbek kedvenceivé válnak. Most Horváth Ildi rajzaival lapozgathatjátok a jól ismert verseket az erdőről, a mókusról, a rókáról, a szarvasról és a sünről.