Ez a kötet szigorú értelemben nem szakkönyv, ám a tudományos igényű olvasók számára is korrekt eligazodást nyújt a parapszichológia nehezen átlátható és rejtélyekkel teli birodalmában.
A szerző, Paulinyi Tamás közel harminc éves pszi-kutatói és -szakírói munkássága, valamint a spirituális körökben való rendszeres előadói tevékenysége során szerzett benyomásai alapján hitelesen képes összefoglalni ezt a nehezen megközelíthető és kifejthető témakört.
A parapszichológia egy korszakosan új kérdéskört vizsgál: a tudatunk és a valóság között megfigyelhető, fizikailag jelenleg megmagyarázhatatlan, de bizonyítottan létező kölcsönhatásokat – mai szemmel a csodákat. Ide tartozik nemcsak a telepátia, a jövőérzékelés és a véletlenek tudati befolyásolása, hanem a ritkábban megfigyelhető, tárgyakra gyakorolt drámai tudati hatás is.
Ezek együtt egy olyan képességcsoportot alkotnak, amelynek léte már jó száz éve bizonyított, ám furcsaságait a mai tudományos világképben egyelőre valóban képtelenség értelmezni.
A könyv szerkezete a pszi-kutatás történetének ívét követi. Olyan „paraportrékra” épít, amelyek az aktuálisan taglalt témát valós személyeken – elsősorban parafenoméneken és parakutatókon –, valamint megtörtént eseteken keresztül mutatják be. A függelék a pszi-képességekkel kapcsolatos otthon is végezhető képességfejlesztő gyakorlatok technikáit részletezi, nemcsak felnőttek, hanem gyerekek számára is.
A kötet valódi célja nemcsak a tudományos parapszichológia történetének, képviselőinek és eredményeinek rövid bemutatása, hanem – a megtörtént valós esetekkel szembesítve az olvasót – a pszi különös világának testközelbe hozása, megértetése és elfogadtatása.
Kapcsolódó könyvek
Barabási Albert-László - Behálózva
Könyve, mint minden igazi tudomány, látszólag egyszerű kérdést kutat, egy detektív szívósságával: Hogyan kapcsolódik minden egymáshoz, és mit jelent ez a tudományban, az üzleti és a mindennapi életben? „A világunkban meglévő hálózatok valódi természetének megértésével olyan, az emberiséget foglalkoztató kérdésekben kerülhetünk közelebb a válaszhoz, mint a vírusok leküzdése, a gazdasági válságok kezelése, a terrorizmus visszaszorítása vagy akár az emberi társadalom gondjainak megoldása. A Behálózva című könyvet 13 nyelvre fordították le, és több országban felkerült a bestseller listára. Hazánkban 2003-ban jelent meg először, szintén Vicsek Mária fordításában. Az azóta eltelt időszakban a könyv megindult a világranglistán. Jelen kiadásunk alapja a Penguin Book kartonált változatú kiadványa.
Mérő László - Mindenki másképp egyforma
Mérő László matematikus, a nagysikerű Észjárások című könyv szerzőjének új könyve a racionális gondolkodásról szól, jóllehet ilyesmi talán nem is létezik. Sok jel mutat arra, hogy az emberi gondolkodás alapvetően nem racionális, még olyan problémák megoldsában sem, amelyeknél a színtiszta logika eszközei kiválóan alkalmazhatók lennének.
Életünk különböző területein szüntelenül igyekszünk olyan döntéseket hoznim amelyekkel a legoptimálisabb eredményt érhetjük el. Ilyen döntések léteznek, és róluk is szól ez a könyv. Érdemes tehát megismerkednünk a Neumann-féle játékelmélettel, az evolúció-kutatás eredményeivel, a génszelekcióval, a kvantumelmélettel, és még sok minden mással is.
A könyv megértéséhez elég a négy matematikai alapművelet ismerete. A szerző közérthetően, olvasmányos formában kalauzolja végig az olvasót a bonyolult témakörökön, feltárja a köztük levő összefüggéseket, s olyan gondolatébresztő analógiákra világít rá, amelyek tanulságai egyaránt szükségesek a mai ember és a mai társadalom boldogulásához.
Kapocsy György - Nemzeti parkjaink
Éppen 100. évfordulóját ünnepelték a világ első nemzeti parkja (Yellowstone, Egyesült Államok) fennállásának 1972-ben, amikor hazánkban az első hasonló, úgymond legmagasabb szintű természetvédelmi területet létrehívták a Hortobágyon.
Az elmúlt évszázad alatt másfél ezerre nőtt a nemzeti parkok száma a világban, és összterületük több mint tízszer nagyobb, mint hazánk. Az ember az elmúlt évszázadokban évtizedekben ugyanis oly mértéktelenül, meggondolatlanul pusztította természeti környezetét, hogy egyre sürgősebbé vált Földünk egy-egy jellegzetes, ősi természeti képének eredeti formában történő megőrzése, saját érdekünkben is!
Ezek a rezervátumok közel sem öncélúan "bekerített" földdarabok. Az egyre városiasodó ember szellemi-testi kikapcsolódását éppúgy szolgálják, mint a biológiai ismeretszerzést, az oktatást és a tudományos kutatást. Szerencsére Magyarországon egyre inkább tudatosul, hogy természeti kincseink, a magyar táj, a jellegzetes növény- és állatvilág megőrzése éppoly kötelességünk, mint nemzeti kultúránk, történelmi hagyományaink, szellemi és tárgyi népművészetünk megőrzése és illő ápolása.
Öt nemzeti parkunk (Hortobágy 1972, Kiskunság 1975, Bükk 1976, Aggtelek 1985 és Fertő tó 1991), több mint 130 tájvédelmi körzet és mintegy ezer védett természeti objektum jelzi e törekvés gyakorlati megvalósulását.
Tisztában vagyok azzal, hogy mi, magyarok nem büszkélkedhetünk Niagara-vízeséssel, Serengeti pusztával... és mégis, a következő könyvlapokon bemutatott természeti értékek számomra mindennél fontosabbak. Mert e tájak, kövek, növények és állatok - összességükben - a Szülőföldet jelentik.
Nemere István - A rejtélyes elődök és egyéb fantasztikus rögeszmék
Az elődökről túl keveset tudunk ahhoz, hogy képet alkossunk róluk. Mégis, néhány tanulságot máris levonhatunk.
Mostanában több divatos elmélet hirdeti, hogy a földi emberek fejlődésébe egykor (genetikai úton) idegen, kozmikus civilizáció küldöttei avatkoztak bele; így próbálják magyarázni az egyébként magyarázhatatlan, gyors civilizációs "ugrást".
Az elmélet ellenkezik a darwini fejlődéselmélettel, de Engelsnek az emberré válásról alkotott véleményével is. A rejtélyes fejlődési ugrásokat és az ókor számtalan más titkát azonban az elődök léte megmagyarázza és ez az elmélet nem áll szemben a materializmus egyetlen tanával sem. Nem idegen űrhajósok ("istenek") tettek bennünket emberré, hanem mi magunk, a saját erőnkből értünk fel már egyszer egy kisebb csúcsra és - ha nem jön közbe egy elháríthatatlan kozmikus katasztrófa - ezt a civilizációs fejlődést folytatta volna az emberiség. Így mai tudásunk, technikánk és kultúránk több ezer évvel előbbre járhatna, űrhajóink már régen a Világűrt szelnék át, talán más civilizációkkal is felvettük volna a kapcsolatot. Sajnos, egy csapás - amelyet szerintünk nem maga az akkori emberiség idézett elő - akadályt gördített fejlődésünk elé.
Ez a gondolat is e könyv megírására késztetett. Hiszen most - úgy tűnik - ismét válaszút elé kerültünk. Régi, oly magas csúcsokra jutott civilizációnk órák vagy napok alatt teljesen megsemmisülhet. Egy nukleáris világháború az egykori Csapásnál sokkal pusztítóbb lehet; azt már senki sem élné túl. Egy ilyen veszély árnyékában élve nem árt néha tudatosítani magunkban, hogy a Föld minden népe közös hajtásból ered, hogy a szó legszorosabb értelmében is egymásnak rokonai, sőt testvérei vagyunk, az "elődök" utódai... Ha nem akarjuk, hogy világunk elvesszen, mindenáron fenn kell tartanunk a békét. Az egyetlen járható utat.
Mert gondolni is rossz arra, hogy az esetleg mégis túlélők kis csoportja legyen kénytelen ismét nekifogni a világ - és az ember - újjáépítésének.
Varga András - Varga Domokos - Ég és Föld
Volt-e eleje az időnek? És lesz-e vége? Kialudhat-e a Nap? Miért hosszabbak a téli éjszakák, mint a nyáriak? Mik azok a fehér éjszakák? Igazából mekkora a Hold? Összeütközhet-e egy üstökös a Földdel? Hogyan születtek a csillagok? Mik a hullócsillagok? Miért éppen a Földön van élet? Miből lesznek a felhők? Mitől ered el az eső? Honnan jön a folyók vize? Hol járhatsz gyalog a tengeren? Mi fűti a Föld mélyét? Hogy született a Himalája? Mitől reng a Föld? Hol érdemes aranyat keresni? Melyek a legpótolhatatlanabb kincsei a Földnek?
Íme, néhány kérdés a sok közül, amelyet a _Kérdések könyvé_nek első kötete, az _Ég és Föld_ felvet és megválaszol. A természeti világ rejtelmeibe vezeti be ez a színesen és gazdagon illusztrált mű az ifjú olvasókat, oly módon, hogy már a nyolcévesek is érdeklődéssel lapozgathatják, de még a tizenévesek is bőven kapnak segítséget földrajzi gondjaik megoldásához a kitűnő ábrák révén. Haszonnal forgathatják még a felnőttek is ezt a könyvet, s kiváltképpen a szülők és a pedagógusok, amikor iskolás korú gyerekeikkel foglalkoznak, nyiladoztatják értelmüket, felkeltik kíváncsiságukat a természet csodáira.
A sikeres kötet szép és modern grafikáját Kiss István készítette.
Nemere István - Parajelenségek könyve
Fantomszigetek, jetik, levitáció, spontán égés, gabonakörök, energiavámpírok, földalatti világok, űrből jött járványok, jóslások, szellemek - mindnyájunkat érdeklő témák. Nemere Istvánt is érdeklik már évtizedek óta. Ebben a könyvben gyűjtötte össze mindazt, amit ezekről és más témákról a legfontosabbnak tartott. Legalább száz olyan esetet ír le, amelyekben a miénkkel határos, általunk mégsem eléggé ismert para-világ érintkezik a miénkkel. Megtudjuk, kik azok, akik beszélnek a holtakkal, holott tudósok. Megtudjuk, hogy régen holt zeneszerzők miképpen alkotnak még ma is itt köztünk néhányunk segítségével, vagy egykorvolt írók írják-e tovább valaha félbeszakadt műveiket? Elolvashatjuk elsőkézből egy asztaltáncoltatás történetét, amely a szerzővel esett meg és amelyről film is készült. Olvashatunk a túlvilági hangokról, az autóstoppos szellemekről és a washingtoni Fehér Ház és a moszkvai Kreml régi lakóinak kísérteteiről. No és tudományos kísérletekről, amelyekben újra és újra bizonyságot nyer, hogy parajelenségek, paraképességek léteznek.
Fehér László - Különös növények
Sok érdekes növény akad a változatosan gazdag növényvilágban, amely különös alkalmazkodóképességével bámulatba ejti az embert. Sokszor hallottuk már: a természetben a jobb életkörülményekért, a létért folyó harcban a vesztesek vagy kipusztulnak, vagy pedig kiszorulnak a jobb termőhelyekről. A mostoha körülmények - emitt például a sivatag éles fényei, szárazsága, amott meg éppen a trópusi őserdők sötétje, dús páratartalma - igen nagyfokú alkalmazkodásra kényszeríti őket. A földtörténeti korok nagymértékű éghajlatváltozásai is okozhatták, hogy ugyanazon a földrajzi helyen élő növények időközben szervezetük teljes átalakítására kényszerültek, hogy továbbra is megmaradhassanak őshazájukban.
A szélsőséges termőhelyeken általában a szélsőségesen furcsa növények tudták csak lábukat megvetni: szinte minden szervük, egész fölépítésük a túlélést, az egyedfönnmaradást szolgálja. Némelyikük annyira eltér a köztudatban élő "fű-fa-virág" képtől, hogy első pillantásra még afelől sem biztos az ember, élőlények-e egyáltalán.
Az egyed puszta léte azonban még nem biztosítja a faj fönnmaradását. A helyhez kötött növények a szél vagy az állatok - főleg a rovarok - közvetítésével juttathatják csak el egymáshoz a megtermékenyítő virágport. A rovarcsalogatásnak egészen fantasztikus módjait látjuk majd a sorra kerülő virágoknál. Ezeket a jobbára messzi földrészeken élő, egzotikus növényeket általában csak hallomásból ismerjük, csodálatos tulajdonságaikról talán csak mendemondákból értesültünk. Most e könyvben valódi arcukat szeretnénk bemutatni, mert gyakran nem létező legendás képességekkel is felruházták őket. S lehet, hogy a valóság izgalmasabbnak bizonyul majd a különös növényekről költött legendáknál!
Hankó Ildikó - Emberek
1980 - Rajzolta Lacza Márta
Földünkön több mint 5 milliárd ember él. Vannak köztük szőkék, barnák, alacsonyak, magasak, ferde szeműek - ki tudná számba venni azt a változatosságot, amit ez a sokféle ember képvisel? Az ember társadalmi és biológiai tény. Ez a kis kötet a sokarcú emberiséget mint biológiai lényt szeretné közelebb hozni az olvasóhoz, bemutatni az egyes földrészek legjellegzetesebb embertípusait.
Nemcsak ilyen emberek élnek a Földön, de számtalan változatuk ismeretéhez több kötetre lenne szükség. Az egész emberiség egy fajba (Homo sapiens) tartozik. A különböző környezeti hatásokra (éghajlat, táplálkozás stb.) kialakult öröklődő változások következtében azonban ez az egységes faj különböző fajtákra, rasszokra tagolódott. A környezethatás igen szembetűnő testi változásokat hozott létre. Például a melegebb éghajlaton élő emberek bőre sötétebb, a hideg és szeles vidékeken élőknél a szem védelmére kialakult a mongolredő. Így jött létre ez az ezerarcú emberiség, amelynek tagjai külsőleg különbözőnek ugyan egymástól, de mind egy fajhoz tartoznak. Külső jegyek alapján értékrangsort nem lehet és nem is szabad fölállítani köztük. Mind azonos értékűek.
Öveges József - A fegyverek fizikája
"A fegyverek fizikája" mindenkihez szól, felnőtthöz, fiatalhoz egyaránt. Korszerű, mindenkit érdeklő ás valamennyiünk létét közelről érintő tudományos ismereteket akar életközelbe hozni úgy, hogy az olvasó minden különösebb előképzettség nélkül is megértse azokat. De ne csak megértse, hanem további gondolkodásra késztesse, örömét lelje abban, hogy az élvezetes úton szerzett tudását a könyvben felvetett problémákra alkalmazni tudja.
Lendvai L. Ferenc - Nyíri J. Kristóf - A filozófia rövid története
Elõszó
Könyvünkkel a filozófia története iránt érdeklõdõk számára kívánunk rövid bevezetést nyújtani; egy ilyen jellegû munka érezhetõ hiánya bátorított bennünket arra, hogy az itt adódó nyilvánvaló buktatókat vállaljuk. A könyv a kapitalizmus elõtti korok filozófiájának történetét és a polgári filozófia történetét tárgyalja. Könyvünkben mindvégig arra törekedtünk, hogy a filozófiai eszméket a társadalmi teljesség részeként mutassuk be. E törekvésünkben, módszertani példaként, mindenekelõtt Hauser Arnoldnak a mûvészet és irodalom társadalomtörténetérõl írott munkája, valamint Lukács György mûve, Az ifjú Hegel hatottak ösztönzõen. Forrásaink részletes felsorolásával nem terheljük az olvasót: ami az összefoglaló jellegû filozófiatörténeteket illeti, itt Hegel alapvetõ jelentõségû elõadásain kívül a régebbi munkák közül Karl Vorländer, az újabbak közül F.C. Copleston mûvét használtuk; a Bevezetésben a Kossuth Kiadónál 1971-ben megjelent Munka és emberréválás címû kötetre, továbbá Hahn István és Tõkei Ferenc különbözõ munkáira is támaszkodtunk.
Köszönetet mondunk Erdélyi Ágnesnek, Faragó-Szabó Istvánnak, Hermann Istvánnak, Hont Istvánnak, Munkácsy Gyulának, Simon Endrének, Tõkei Ferencnek és Vidrányi Katalinnak, akik megjegyzéseikkel és tanácsaikkal a kézirat végleges megfogalmazásában segítségünkre voltak. A kézirat technikai elkészítésében Fürst Beáta és Orbán Lívia voltak segítségünkre.
Vágó István - Vigyázat, csalók!
Vágó István az észérveket és szarkasztikus humorát segítségül hívva cáfolja napjaink kuruzslóinak és szemfényvesztőinek állításait, és kérdőjelezi meg "segítő szándékuk" hasznát és hitelességét. Rávilágít hiszékenységünk veszélyeire, miközben az örök szkeptikus eszközeivel minket is felvértez, hogy e könyv elolvasása után képessé váljunk megvédeni magunkat azokkal szemben, akik örömest hasznot húznának gyengéinkből. Az ismert és elismert tévés személyiség tudása, tapasztalata és humora mindnyájunk épülésére válik - félniük pedig csakis azoknak kell, akik pontosa tudják, hogy van mitől...
"A szkeptikus nem fogad el semmit ténynek, amíg azt a XXI. századra kialakult szemlélet szerint nem igazolták. Ez a gyakorlat hozta létre korunk megannyi szenzációs találmányát és felfedezését, melyek létezésének vannak bizonyítékai: működik a mobil, a számítógép, az űrutazás, az egyre hatékonyabb gyógyszerek. Hogy ezek a gyógyszerek nem tökéletesek? Hát persze, minden gyógyszernél van jobb, hatásosabb, kevesebb mellékhatású. Épp ezért nem áll meg a tudomány fejlődése - és ezért nincsenek (és sosem lesznek) végső válaszok az élet alapvető kérdéseire. Tőlem se várjanak ilyeneket... De egy magamfajta szkeptikusnak, ha van célja, csak az lehet, hogy az embereket rávegye: ne hagyják magukat becsapni, tegyenek fel minél többször kérdéseket, kételkedjenek mindabban, amivel mások meglepik őket. Járjanak a végére, mielőtt sok pénzt költenek a »csodaszerre« vagy a csodát kínáló emberre."
Mészáros Zoltán - Trópusi pillangók
A pillangók szívderítő jelenségek. A rét, a liget, az erdei tisztás, a hegyoldal, vagyis a természetes táj nem képzelhető el nélkülük. Sok színpompás pillangó él Európában is, a legszebb, legnagyobb fajok azonban a melegebb vidékek polgárai. A trópusok gyepszintjében általában kevés a virág, több a mézlelő virág a fákon és a cserjékben. Ezért a pillangók is a lombkoronában mozognak, kevesebbet kerülnek a kereső ember szeme elé. A trópusi pillangók fajainak száma több tízezerre tehető, közülük mutatunk be jó néhányat.
Kósa Géza - Kína kerti virágai
Egykor a hosszú Selyemúton érkeztek földrészünkre az ősi Kína fejlett kézműiparának termékei. A gyönyörű selymeken és ritka porcelánokon látható pompás virágokat csak a képzelet szüleményének vélte az európai szem. Néhány korán meghonosított növény kivételével Kína virágai csak jóval később, a XVIII. századtól kezdve váltak ismertté Európában. Azóta bizony kiderült, semmi túlzás nem volt a korábbi hírekben. Kína, a "Kertek Anyja" számtalan szebbnél szebb, pompás növénnyel ajándékozta meg a világ kertjeit, nélkülük azok ma már elképzelhetetlenek. A kínai nép mindig szoros kapcsolatban élt a természettel. A városlakók sem szakadtak el soha a növényektől, a kínai embert mély vonzalom fűzte a földműveléshez és a kertészkedéshez. A virágok természetes szeretete sok-sok vad növényt honosított meg, a nemesítés is ősi kínai foglalatosság. Kínában a mérsékelt égöv fantasztikus gazdagságú növényvilágát megkímélt a jégkorszak, volt honnan válogatni. A hatalmas kínai uralkodók már igen korán építtettek nagyszerű kerteket, sok szépséges virágot gyűjtve össze bennük.
Peter Moss - Tóth Judit - Találkozott már kísértetekkel?
"Az ismeretlen mindig is vonzotta az emberiséget. Ha elődeink nem indultak volna el a megismerés rögös útján, mai civilizációnk nem alakult volna ki. A feltérképezetlen földeket azonban feltérképezték, a megfejthetetlennek tűnő titkokat megfejtették. Azokat a dolgokat pedig, melyek túl titokzatosnak bizonyultak, egyszerűen száműzték a tudományos gondolkodásból. A mai ember azonban nagyon is igényli a misztikumot, a varázslatot - pontosan azért, mert hidegvérrel megfosztották tőle."
A megfejthetetlen talányok körébe tartoznak a kísértetek is. Vajon kik ők és honnan jönnek? A túlvilágról, idegen bolygókról, vagy ...saját tudatalattinkból? S léteznek-e egyáltalán? A szellemekről mindenkinek van valamiféle elképzelése. De hogy élték meg a hátborzongató találkozást azok, akik szemtől szemben álltak velük? A modern, 20. századi kísértetekről és szemtanúikról mesél ez a könyv, melyben a hiteles történeteken kívül fényképfelvételek, valamint Angela Lewer megrázó illusztrációi szerepelnek.
Ismeretlen szerző - A magyar középkor története
A kiadó az ezredfordulót és egyben a magyar államiság 1000 évét egy reprezentatív összefoglalással ünnepelte. A tíz kötetes sorozat hazánk históriáját századonkénti bontásban tárgyalja. A szerzők az egyes korok legkiválóbb szakértői, egyetemi oktatók, akik szakítanak az egyoldalú politikatörténeti megközelítéssel, és a magyar történet sokoldalú bemutatására tesznek kísérletet népszerű-tudományos műfajban megírt könyveikben. Az új szintézis a legújabb kutatási eredményeken alapul, és cáfolja a megcsontosodott történetszemléleti közhelyeket. Újszerű megközelítése révén egy új történelemfelfogás bontakozik ki, amelynek lényege - ahogyan a sorozat egyik méltatója fogalmazott - ''a balsors motiválta sikertörténet.''
Telegdi Ágnes - Állatok erdőn-mezőn
A képeskönyv segítségével a Magyarországon a természetben legkönnyebben megfigyelhető emlősállatokkal ismerkedhetnek meg a gyerekek. A kötet rövid történetei a szerző találkozásait örökítik meg ezen állatok (mókus, mezei nyúl, őz, róka sün, szarvas, görény, vaddisznó és pocok) egy-egy példáján.
Ismeretlen szerző - Az intelligens válasz
A természettudomány az elmúlt évtizedekben feltárta az élő szervezetek felépítésének részleteit. A legapróbb élőlények, a sejtek belső világának felfedezése során lélegzetelállító összetettség tárult a biológusok elé.
Úgy tűnik, a mikrovilág kutatási eredményei nem támasztják alá Charles Darwin százötven éves elképzelését, mely szerint az élőlények spontán fejlődés során alakultak volna ki. A biológiai szerveződés minden szintjén összehangoltan működő, egymást feltételező alrendszereket találunk.
Az élővilág intelligens tervezettségét hirdető, alternatív tudományos iskola szerint a biológia legújabb felfedezései beteljesítették Darwin öncáfoló jóslatát:
"Ha be lehetne bizonyítani, hogy van olyan bonyolult szerv, amely nem képződhetett számos, egymásra következő, csekély módosulás révén, akkor az én elméletem teljesen megdőlne."
A tudomány keresi az adatokból következő legvalószínűbb magyarázatot...
Kempelen Farkas - Az emberi beszéd mechanizmusa, valamint a szerző beszélőgépének leírása
1791-ben jelent meg Kempelen műve. A szerző híres-hírhedt volt sakkozógépéről, a tudománytörténet azt tekinti legfontosabb alkotásának. Kempelen maga viszont beszélőgépét tartotta élete fő művének.
Egy életen át foglalkoztatta az emberi beszéd, a hangok képzése és azok utánzásának lehetősége. Hosszas előtanulmányokat folytatott, így született meg műve elméleti része: összefoglaló fonetikája. A hangképzés rejtélyének megfejtésére volt szüksége ahhoz, hogy a hangtannal ilyen mélységig foglalkozzon, és a hangképzés gépi utánzásának gondolata vezette odáig, hogy fonetikájában külön helyet szenteljen a hibás hangképzésnek, illetve kiejtésnek, és ezzel együtt azok helyesbítéséhez is fontos tanácsokkal szolgáljon. A fonetikus így válik logopédussá is. Műve második, rövidebb része mutatja be egyedülálló találmányát, beszélőgépét. Igazi tudóshoz méltóan nem tartja felfedezését véglegesen megoldott munkának. Eredményeit leírja, a köz elé bocsátja, reméli, lelkes követőkre fog találni.
Hogyan működött a gép? Erről szól a könyv második része. Elkészült a prototípus, de el is pusztult. Az arról készített másolatok viszont ma is megvannak. - Kempelen hiába várta a kor elismerő csodálatát, senki nem figyelt föl munkájára. Igazi világsikert sakkozógépével ért el. A mérnök, tudós, feltaláló, aki technikusként, vízmérnökként, építészként is maradandót alkotott, kora igazi polihisztora volt. Nem volt nyelvész, érdeklődése vezette a fonetikai munka megírásához.
A könyv Bécsben jelent meg németül és franciául. Nem vált igazán a magyar tudománytörténet részévé, annak ellenére, hogy tudtak róla és emlegették. Magyar nyelvű fordítására most kerül sor először. Megőriztük az eredeti kiadás huszonhét rézbe metszett tábláját, melyek szövegkiegészítésként és szövegmagyarázatként kísérik Kempelen munkáját. Mollay Károly kitűnő fordítása a mai olvasó számára izgalmas, érdekfeszítő olvasmányt jelent.
A. J. Christian - A Teljesség Hangja
"Mivel az élet körülötted létezik, ezért a látás, hallás, szaglás, tapintás, ízlelés eszközei azok, amelyek közvetítik számodra a környezetedet. Ha mersz bátran gondolkodni, rájöhetsz, hogy a Mindenségből csak azt ismerheted meg, amit az érzékeid felfogni képesek.
S noha sok bölcs tanítja, hogy a szem vagy a fül hazudik, alapvetően az érzékszerveid nem tévednek, csak a Mindenséget egy bizonyos formában tárják eléd. Látásod, hallásod vagy szaglásod tökéletesen érzékeli a Teljességet – pontosabban egyszerre határolja és olvasztja magába –, te vagy az, aki az élet és a teremtés kedvéért szűk ösvényen tartod felfogásodat.
Ez a könyv és a Teljesség-ciklus azért vezet az érzékszerveiden keresztül a felismerések felé, mert számodra most az a valóság, amit fel tudsz fogni. Amit olvasol egy könyvben, vagy hallasz egy előadáson, amit hiszel, vagy épp tudni vélsz, azok nem a te életed igazságai. Csak betűk, szavak, ábrándok és homály.
Ne az érzékeidben kételkedj, azok a valóságot tárják eléd; az érzékelés igaz, az értékelés a téves. Egyszerűen csak fel kell fedezned önnön lényedet: ha elindulsz a saját felfogásod teremtette ösvényen, és kitartóan Figyelsz önmagadra, egyre szélesebb, korlátlanabb utakat járhatsz be.
A teljes Teljesség-ciklus hat kötetből áll, felöleli mind az öt érzékszerved teremtette lehetőségeket, plusz eléd tárja az érzékeken túli érzékelésedet. Mivel a látás, a hallás vagy az érintés csodáját betűkbe ágyazni nem lehet, ezért addig csavartam a nyelv adta lehetőségeket, amíg a szavak érzeteket és rezgéseket adnak gondolatok helyett. Ezért egy-egy fogalom vagy szókép a Valóság megszámlálhatatlan igazságát tükrözi – már a fejezetcímekben is oly mértékben van összesűrítve a Mindenség, hogy évekig adhat felismeréseket.
Úgyhogy ha bárhol nem értesz valamit, nem baj, vedd elő gyakran a könyveket, mert napról napra mélyebb felfedezésekkel leszel gazdagabb. Kérlek, olvass nyugodtan, lassan, mert ha hagyod, akkor a sorok közelebb lökhetnek a Valóság megéléséhez - természetesen helyetted nem teremthetnek, de hát az életedet csak te élheted.
Láss hozzá."
Gábris Gyula - Marik Miklós - Szabó József - Csillagászati földrajz
A Csillagászati földrajz egyetemi-főiskolai tankönyve több mint egy évtized alatt hat kiadást ért meg, ami önmagában is bizonyítja fontosságát és sikerét. Természetes, hogy tudományunk napjainkban megfigyelhető gyors fejlődése könyvünk ismeretanyagát is érintette, jóllehet egyes fejezeteit különböző mértékben. Bizonyos, klasszikusnak nevezhető részek - pl. a szférikus csillagászat - ezért könyvünkben nem, vagy alig változtak, de az asztrofizika, az űrkutatás eredményei, a közelebbi vagy távoli környezetünkre vonatkozó számos új információ megkövetelte több fejezet, pl. a Naprendszer bolygóiról, holdjairól írtak alapos átdolgozását.