A Mostén olvasok!-sorozat elindításával a Pagony régi vágya teljesült: egy szisztematikusan felépített, pedagógusi szakértelemmel megtámogatott kortárs, magyar “olvasni tanulok”-sorozatot építünk. A Pagony legkiválóbb szerzői írnak a sorozatban: Berg Judit, Finy Petra, Gévai Csilla és Igaz Dóra után most Kertész Erzsi folytatja a sort az ifjú feltaláló, Ferkó történetével.
Ferkó olyan szerelmes, hogy oda sem tud figyelni a Feltalálók Iskolájában, de sehogy sem sikerül bemutatkoznia szíve hölgyének. Amikor a lány testvérei, Micike és Mucika, az ikrek beszöknek a cirkusz állatai közé, és Mucika neikiindul a városnak egy teve hátán, Ferkó végre akcióba lép. Találd fel magad Ferkóval, és száguldj te is a tevefutammal! Mindezt kicsit hosszabb szavakkal, bonyolultabb mondatszerkezetekkel, de még mindig röviden és egyszerűen, hogy az olvasás sikerélmény legyen!
2. szint
– Oldalanként 6-8 mondat
- Nehezebb szavak is előfordulnak
– Kicsit bonyolultabb, de könnyen követhető történet
– Nagy betűk 5-8 éveseknek
Kapcsolódó könyvek
Tersánszky Józsi Jenő - Misi Mókus kalandjai
Misi Mókus az erdő egyik hatalmas fájának tágas, kényelmes odvában született négy kistestvérével együtt. Ő volt közöttük a legvirgoncabb, a legnagyobb. Azonkívül volt még egy különös ismertetőjele: a farkincája fekete volt. Van ugyan mókusfajta, amelyiknek fekete színű a bundája, ám Misi családja a vörös mókusokhoz tartozott. Azoknak pedig legfeljebb a ragyogó, élelmes szemük fekete, minden tagjukat szép, rozsdavörös szőrzet fedi.
Polgár Judit - Kalandozás a sakktáblán
A sakkozás nemcsak játék, hanem gondolkodásmód is, amely már kisgyerekkorban elsajátítható, majd az élet számos területén sikerrel hasznosítható. Univerzális agytréning, amely logikus gondolkodásra tanít, fejleszti a problémamegoldó képességet, és szárnyakat ad a kreativitásnak. Polgár Judit könyvei mindezt mesével, rímekkel, játékos feladatokkal teszik, miközben a sakk szabályait is bemutatják.
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Sakkpalota. Abban lakott a király és a királynő... Így kezdődik a mese, amelynek szereplőire megannyi kaland és megoldásra váró rejtély vár. A Kalandozás a sakktáblán című kötetben megismerjük a sakkbábukat és furcsa szokásaikat, megtanulunk a sakktáblán közlekedni, és rajzolunk, színezünk, verselünk.
Illyés Gyula - Hetvenhét magyar népmese
"Ahogy mentem, mendegéltem, elmentem Pelegre, ott láttam jászolhoz kötözve a sok mesét, abból választottam ezt a legszebbiket. Hol volt, hol nem volt, még az Óperencián is túlnan volt, az üveghegyen innen volt, kidőlt, bedőlt kemencének egy csepp oldala se volt, teli volt kaláccsal, egy se volt benne. Hát hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy juhász..."- így kezdi egyik híres szép meséjét Illyés Gyula. És ő is, mint mesehőse, ment, mendegélt, meglátta jászolhoz kötözve a sok mesét. Felfigyelt rájuk, hazavitte őket, és a legszebb hetvenhét mesét el is mondta a gyerekeknek. Illyés Gyula költő. A már sokadik kiadásban megjelent könyv egyes darabjait úgy emelte át a magas irodalomba, hogy megőrizte a nép gazdag, élő nyelvét, a népmesék színes fordulatait, a magyar nép szellemét. Tündérmesékből, tréfás mesékből, Mátyás királyról szóló történetekből állt össze a kötet, mely a magyar könyvkiadás méltán legnépszerűbb műve, és Szántó Piroska 16 csillogóan szellemes, játékos, színes, egész oldalas illusztrációjával a magyar gyerek- ( és felnőtt:)) olvasók egyik kedvenc könyve.
Aszlányi Károly - Kalandos vakáció / Az Északi Park felfedezése
Az 1938-ban tragikusan fiatalon elhunyt írót sokan úgy emlegették, hogy humora Karinthyéval vetekszik. E két ifjúsági regénye egyértelműen beleillik kiadónk Klasszikusok fiataloknak sorozatába, s mint ahogy a többi klasszikust, ezt is élvezettel forgathatják gyermeklelkű felnőttek is.
A Felfedezők öttagú társasága fogalom a suliban. Némi töprengés után vakációjuk két hetét osztálytársuk, a "báró" papájának sápvári birtokán töltik.Ennek során mozdonyt vezetnek, porrá zúznak egy autót, találkoznak az ősök szellemével, megverik az urasági inast és még számtalan kalandban van részük. Ezután döntenek úgy, hogy a téli szünetet is együtt töltik, ezúttal egy alpesi síparadicsomban. Itt sem kerülik el őket az izgalmak, és újra találkoznak a "báró" húgával, Xénia baronesszel. És ez – nem véletlenül – újabb galibákat okoz…
Gárdonyi Géza - Egri csillagok
A mű tárgya történeti eseményekhez kötődik, Buda elfoglalása és a török 1552. évi hadjáratának kiemelkedő fontosságú eseménye, az egri vár ostroma szolgál fő témájául.
A mű lapjain kibontakozik a három részre szakadt Magyarország állapota: a mohácsi csata után a törökök 1541-ben elfoglalják Budát, az ország középső része török fennhatóság alatt áll. A törökök hatalmuk megerősítését és területük kiterjesztését megcélozva 1552 nyarán újabb hadjáratot indítanak a még el nem foglalt magyar területek ellen, majd több nagyobb végvár birtokbavétele után három seregük Szolnok alatt egyesült erővel indul a végvár ellen.
A vár bevételét követően a 80 000 főnyi óriási haderő Eger vára alá vonul, mely Dobó István kapitány vezetésével, maroknyi csapattal küzd meg az egyesült török sereg ellen. A szeptember 11-től többször megrohamozott, ostrom alá vett védősereg keményen helytáll a támadásoknak, így a törökök súlyos emberveszteségeket szenvednek. Az egyre hidegebb, támadók számára barátságtalanabb időjárás, a járványok és a heves ellenállás egyaránt hozzájárulnak a magyar sikerekhez, s végül a törökök október 17-18-án (38 ostromnap után) - feladva a további hadakozást - visszavonulnak és eltűnnek a vár alól.
Az egri diadalnak óriási fontosságot tulajdonított a korabeli Európa, a XVI. században ez volt az első alkalom, hogy sikeresen megvédtek egy magyar végvárat a védők, mely kiemelkedő stratégiai fontosságú helyen állt, hiszen az egész Felvidék előretolt védőbástyája volt s több falu is a védelme alá tartozott.
Horgas Béla - Sárpogácsa
Volt egyszer egy kaptafa,
tornyában a fakapta.
Ki kaptafát nem látott,
nem látta a világot...
Horgas Béla gyerekverseire a tréfás, játékos hangnem, egyben a mély líraiság a jellemző. Néhány szóval, színnel különös, varázslatos világot és hangulatot teremt.
A természetről szóló, lírai hangvételű versek mellett találunk a kötetben szójátékokra épülőket is.
Új válogatásunk az antológiákban és a Tipi-Tupa hercegnő című, első gyerekverskötetében megjelent költemények legkedveltebb, legszebb darabjai új, eddig kiadatlan versekkel egészítik ki. Stuiber Zsuzsa szuggesztív, mulatságos rajzai híven tükrözik a költemények hangulatát, belső világát.
Kósa Csaba - Esztendő, te vígságszerző!
Jönnek a hónapok: küllők az év kerekén. Farsang, gergelyjárás, pünkösd, húsvét, karácsony - a falu esztendejében felfénylő ünnepek. Vonulásukban rend és következetesség. megélednek a jeles napokhoz fűződő vígságok, az egyházi vagy máig fennmaradt pogány hagyományok. Az andrásfai falusi gyermekkor ünnepeire emlékezik Kósa Csaba, a már elfeledettekre s a még ma is élőkre. A lírai hangulatú novellákat néprajzi gyűjtésekből vett magyarázó szövegek kísérik, a kötetet pedig régi parasztregulákat idéző kalendárium zárja.
Kiss Ottó - Ati a tükör mögött
Amit látunk, az nem biztos, hogy van, és ez fordítva is igaz: nem mindent látunk, ami létezik - mondja Ati keresztapja. A fiú nagyon szeret náluk lenni, ráadásul abban a házban egy valódi rejtekajtós búvóhely lapul. Egy téli napon, amikor Ati visszaemlékezik a családi legendákkal és játékkal teli vidéki nyárra, ráébred, hogy keresztapja megállapítása nemcsak a rejtekhelyről szólt. Legalább annyira a Svájcban élő Géza bácsiról és Erikáról, Ati unokatestvéréről is. Múlt és jelen, emlékek és tükörképek fonódnak egybe a fiú titkokkal teli világában, ahol a boldog befejezés csak valaminek a kezdete.
Az Ati-trilógia záró kötete Hanga Réka illusztrációival vágyott gyerekkorunk bensőséges, mesébe illő tereibe vezet vissza.
Kányádi Sándor - A kíváncsi Hold
Fönn az égen bandukolt, kóborolt a Telehold. S kíváncsi lett módfelett, hogy a Földön mi lehet. Közelebbről volna jó, látni, milyen is a tó. Nem fürödtem soha még, hajnalig jót fürödnék. Elkötnék egy csónakot, csónakáznék egy nagyot, vagy kószálnék boldogan. (Mindig csak a sugaram jár a földi utakon.) Bemásznék egy ablakon: a fejemre puha ágy borítaná paplanát. Nem aludtam soha még - reggelig szundítanék. Nálam nélkül valahogy meglesznek a csillagok. Ezt gondolta, s legurult az égről a Telehold... A mese folytatását a Szegedi Katalin által illusztrált könyvből tudhatjuk meg.
Brückner Judit - Tüskés Tóni óvodába megy
A legkisebb korosztály számára készült történetből megtudhatjuk, hogy a süncsalád legkisebb gyermeke miként töltötte el első napját az óvodában. A pár perc alatt felolvasható szöveg mellett színes illusztrációk mutatják be az óvodai nap történéseit.
Ismeretlen szerző - Esti tündérmesék
A mese az álommal rokon, ám korántsem mindegy, hogy mit mesélünk gyermekeinknek elalvás elôtt. A kötet olyan klasszikus meséket tartalmaz, amelyek nemcsak nyugodt alvást és szép álmokat biztosítanak, hanem a gyermek érzelemvilágát is a legnemesebb értékekkel gazdagítják.
Népmesék olyan illusztrációkkal, amelyek rögtön belopják magukat a gyermekek szívébe.
Gazdag Erzsi - A nefelejcs dala
A Füzesi Zsuzsa rajzaival gazdagon illusztrált, színes kötetben többek között az alábbi verseket olvashatják a gyerekek: Keltegető; Itt a tavasz; A legszebb május; Biztató; Álom a réten; Pici csibe alszik; Éji lepke; Lépegetődal; Kedveskedő; Bojtorján; A vidám trombitások; Ürgeöntés; Hej, de vígan van a madár; Őszi búcsúzás; Cinege-etetés; Hóember
Máté Angi - Az emlékfoltozók
Hogy kik is azok az emlékfoltozók? Talán két tündér. Vagy két rigó. Esetleg két kislány. Két tündérrigólány: a limonádéhajú és a faodúbarna.
Amerre csak járnak, csodák történnek. Igazán nem kell hozzá sok. Elég egy tű meg egy cérna, és megfoltozzák a feledékeny roller és tölgyfa emlékeit. Egy horgászbot, és megcsiklandozzák a Holdat. Klakkognak és dübbögnek, de úgy, hogy a villamos kerekei szikrát hánynak. Erdőt szelídítenek és kinyitják a tengert; rókák és őzek a barátaik. Azt is megtudhatjuk: együtt mennyivel könnyebb és nehezebb élni, mint egyedül.
A legjobb első prózakötetesnek járó Bródy Sándor-díjjal, valamint az IBBY Év Gyermekkönyve díjjal kitüntetett Máté Anginak a Magvetőnél ez a második kötete. Akár a Kapitány és Narancshalat, úgy ezt a mesekönyvét is az IBBY Év Illusztrátora díjas Rofusz Kinga rajzai teszik még szerethetőbbé.
Fehér Klára - De igazán tud repülni a karosszék!
Ez a karosszék repülni tud - erősködik Mariann vásott kis unokatestvéreinek, akik nem akarnak játszani vele. Bizony elfelejtették már a rosszcsontok, hogy valaha ők is kicsik voltak. Mariann azonban nem keseredik el, mert talál a kertben egy bűvös karosszéket. Csak beleül, szemét szorosan behunyja, és máris száll a levegőben. A kislány óriási utazásokat tesz, és nagyon különös emberekkel találkozik. Megismerkedik Karika királlyal és udvartartásával, Százszorszép kirlálykisasszonnyal, bárányfelhőket fest Gedeonnal, és együtt altatja a tenger halait Hullám Hannával. A rozoga karosszék utasai - Mariann és Vivi baba - e képzelet szülte világban nagyon kellemesen töltik el a nyarat. A népszerű írónő bájos történetét Würtz Ádám illusztrálta.
Holdas Sándor - Gyorsan, gyorsabban, még gyorsabban
Ha az ember mozgásának sebességét szemléletesen akarjuk kifejezni, gyakran használunk hasonlatot. Úgy fut, mint a nyúl. Fürge, mint a gyík. Úgy úszik, mint a hal. Azt már kevesebben tudják, hogy milyen gyorsan fut tulajdonképpen a nyúl, milyen fürge a gyík, hogyan úszik a hal. Velük, az állatvilág gyorsasági rekordereivel ismerteti meg az olvasót Holdas Sándor könyve. Olyan érdekességekről is szó esik benne, mint hogy mennyi volt a bajnoki csúcs a békák 1938-as ugróbajnokságán, hogyan mérhető a versenyagarak, a prérifarkasok, a cápák vagy a fecskék sebessége.
Schmidt Egon - Madárvendéglők
Ha megtanítjuk a gyermekeinket rá, megértik majd a természetet. Megértik, hogy fák, bokrok és madarak beszélnek hozzánk, segítséget kérnek, és meg is hálálják, ha mással nem, avval, hogy szépek, vidámak és gyönyörködtetnek. Gondoskodj egy kismadárról, adj neki élelmet a téli fagyban, és tudhatod, tavasszal csak neked dalol majd a bodzabokor csúcsán. Schmidt Egon számos könyvében mesélte már el a gyerekeknek a madarak életét. Ez a képeskönyv két legszebb madaras írását tartalmazza. A Bodzavendéglő kisfiú szereplője, Andris „megmenti" a bodzabokrot a kivágástól. Az pedig hálából egész tavaszon át elszórakoztatja a „vendéglőjét" látogató madarak történetével. Ricsi, a másik történet szereplője madáretetőjében fogadja szárnyas barátait, és figyeli meg a téli életüket. Budai Tibor valósághű és mégis mesés rajzai nagyszerűen illeszkednek ezekhez az igaz mesékhez.
Csukás István - Síppal, dobbal
A csínytevő Hermész isten, hogy ellopott ökrei miatt méltán háborgó fivére, Apollón haragját enyhítse, teknősbékapáncélra feszített ökörbélből készült lantot ajándékozott neki. Apollón megengesztelődött, megkedvelte szépen zengő hangszerét. Kedvelik az emberek is. Nemcsak a lantból formálódott hegedűt, a hosszú fejlődés után véglegesen formát nyert zongorát, hanem a többi húros, fúvós és ütőhangszert is. Ezeknek a történetével, felépítésével, leghíresebb készítőmestereivel és művészeivel ismerteti meg az olvasót Csukás István könyve. A zeneszerszámokat Réber László derűs, szép rajzai mutatják be.
Bakó Krisztián - A kismalac és a farkasok és más mesék
Hol volt, hol nem volt, élt egyszer a sűrű, sötét tölgyerdő kellős közepén egy takaros kis házikóban egy talpraesett, vidám kismalac. Olyan egyedül volt akár a kisujjam, mégis szinte tavasztól-őszig az erdőt járta fáradhatatlanul elemózsia után kutatva, télen pedig behúzódott a jó meleg konyhájába, és egész nap csak sütött-főzött, mert hasát azt nagyon szerette.
De ebben az erdőben nemcsak ez a kedves kismalac lakott, hanem a lusta farkasok is, akik egész évben csak henyéltek, így nem csoda, hogy telente csapatokba verődve élelem után kutattak. Az ordasok mindenre elszánt, korgó gyomrú vezére pedig már régen szemet vetett a kismalacra...
Ismeretlen szerző - Gyémánt mesekönyv
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Fésűs Éva - A "becsületes" megtalálók
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.