Kapcsolódó könyvek
Vitányi Iván - Vitairat a mai magyar művelődésről
"A helyzet tehát olyan, hogy nem maradhatunk benne szenvtelenek. Nem valami szép lelkű kultúrsznobizmusból paposkodunk a kultúra mellett, hanem a szocializmus és a nemzet alapvető érdekéből. A közművelődés ügye nem járulékos AZÉRT-EZ-IS-MENJEN-CSAK, hanem a nemzet sorsának, jövőjének egyik kulcskérdése. Nem abból kell kiindulni, hogy mennyi kultúra kell a pénzhez, (értsd: a meglévő erőforrások ésszerű felhasználásához, gazdasági fejlődésünk feltételeinek megteremtéséhez)."
Heltai Jenő - Veri-e uraságod a feleségét?
Egy letűnt világ "kis ügyei" elevenednek meg Heltai szellemes és könnyedén magvas karcolataiban, humoreszkjeiben. Voltak emberek - korlátolt úrinők, dörzsölt kereskedők, ügyeskedő színészek, rafinált színésznők - ,akiknek ezek a kis "ügyek" - a divat, az "ügyes" házasságtörés, a munka nélküli pénzszerzés - a maguk korában mindent: boldogságot, létük értelmét, életet és halált jelentettek. A megértő, de meg nem bocsátó Heltai megmosolyogta, néha ki is figurázta őket. Érezte bennük az elavulót, az tovatűnőt, a történelem megnevettető fonákságait. Az idő az ő humorát igazolta: elmúlt évtizedek panoptikumában jár, aki e kis írások történeteit olvassa, figuráit maga elé idézi.
Jaroslav Hašek - Švejk
A regény hőse, mint az alcím is állítja, egy "derék katona". Furcsa tisztesség a Švejké: részt vehet az első világháborúban, először a hátországban (katonai fogdákban és egészségügyi intézményekben), majd a fronton, végül fogságban. ő a készséges kisember, aki roppantul igyekszik a tisztesség és becsület látszatát kelteni, azonban menti a bőrét, mégpedig úgy, hogy addig hülyéskedik, amíg a bolondok közé zárják, mert tohonyaságaival és furfangjaival terhére van a katonai feljebbvalóinak.
A szatírikus regény, amely ezt az alakot teszi hősévé, háború- és monarchiaellenes élű. A panoptikum, melyet az író és a monarchia militarista világából felvonultat, gyilkos, megsemmisítő nevetésre készteti az olvasót. A dicsőséges "csihi-puhi" anekdotafűzérszerűen kibontakozó, javarészt Švejk által kommentált története: az esztelenségnek, a fegyelmezés gépies, lélektelen formájának, a korlátoltságnak, a kakasdombon is kiélhető cezaromániának, az alkoholizmusnak eseményéből áll össze. Švejk észjárása a cseh nép történeti tapasztalatait sűríti, leleplezi a háborút, a császárság kórhadt rendszerét és általában az emberi ostobaságot. A népi - sokszor naturalista - nyelvezetű dialógusok szatírikusak, állandó feszültséget, folyamatosságot teremtenek, egybeötvözik a sok-sok epizódot. Hasek hősének passzív rezisztenciájában zseniális írói készséggel jelenik meg a sajátos cseh kispolgári világ. A regény befejezetlenül maradt, ám így is egésznek tűnik.
Magyarul először Karikás Frigyes fordításában látott napvilágot, külföldön, a két világháború között. A teljes és hiteles fordítás (Réz Ádámé) 1956 óta jelenik meg.
Michael Korda - A szerencse fiai
Kellner Henrik uradalmi tiszttartó három fia, Sándor, Vince és Zoltán Túrkeve mellől, egy tanyáról vágott neki az országnak, majd a világnak. Már a kezdet kezdetén kiderült, hogy a határozott, erős egyéniségű Sándor a legtehetségesebb köztük. Az 1910-es években Budapesten tevékenykedett filmkritikusként, később rendezőként. A Tanácsköztársaság idején direktóriumi tagként a filmgyártás művészeti vezetője volt, ezért októberben el kellett hagynia Magyarországot. Ausztriában, Németországban, Hollywoodban dolgozott, majd 1932-ben megalapította a London Films céget, s az angol filmipar legmarkánsabb alakja, felvirágoztatója lett. (Ezért is kapta meg, a filmvilágban elsőként, a lovagi címet). Testvéreit maga után hozatva rendkívül összetartó, közös és nagy sikerű munkákra,de családi perpatvarokra is mindig kész együttest szervezett maga köré. A festőnek készülő Vincéből ötletes díszlettervezőt faragott, a függetlenebb természetű Zoltán pedig a maga tehetségéből (de természetesen bátyja támogatásával) lett kiváló filmrendező. Barátaik, közeli munkatársaik között tarthatták számon Winston Churchillt, H. G. Wellst, Graham Greene-t, Charles Laughtont, Laurence Oliviert, Vivien Leigh-t és másokat, akikről e könyv szerzője, Michael Korda, mulatságos, érdekes adomák egész sorozatát jegyezte föl. Filmjeik - a VIII. Henrik magánélete, a Lady Hamilton, a Szép Heléna szerelmei, Az eszményi férj, a Négy toll, a Sanders, a folyam ura, a Kiáltsd, ez kedves vidék! - a mozitörténet klasszikusai.
Michael Korda, Vince fia, aki a három testvér mesébe illő karrierjének történetéből eleven, színes, információgazdag biográfiát írt, más téren, az irodalom területén tett szert hírnévre. Egy patinás könyvkiadó vállalat igazgatóhelyettese és több sikeres könyv szerzője.
Takács Róbert - Emberevők
A felvilágosodás hajnalán játszódó, fordulatokkal teli kalandregényben a békés, rózsaszínűnek tetsző világból véres árnyak tűnnek elő. Főhősünk alászáll a Styxként hömpölygő folyókon az Alvilágba, hogy üldözőbe vegye az emberevőket, s leszámoljon az elmaradottság sötét árnyaival. A józan ész győzelme azonban még várat magára, mert a cselekmény olyan fordulatot vesz, hogy ő maga válik üldözötté...
Az első kötetes író regényének megírását a szegedi boszorkányperek és a délvidéki vámpíresetek ihlették.
Vlagyimir Mihajlov - Irány a Mars!
Szovjet űrhajó száguld a világűrben öttagú személyzetével. Útjának végcélja a Mars. Az utazás sima, zökkenőmentes. Ámde a cél közelében egyszeriben minden a feje tetejére áll az űrhajóban: a műszerek felmondják a szolgálatot, az irányító szerkezet nem engedelmeskedik az emberek akaratának. Az űrhajósok abban a hiszemben vannak, hogy ez már a Mars hatása. Az űrhajó le is száll velük, de legnagyobb csodálkozásukra nem a Marson. Mint később kiderítik, a Mars egyik mesterséges holdjára kerültek. A bolygó a szó szoros értelmében foglyul ejtette őket, mert űrhajójukat elnyeli. A műhold belsejében fantasztikus dolgokat tapasztalnak. A földi technikai színvonalat messze túlszárnyaló világ tárul a szemük elé. De sehol egy élőlény, akitől útbaigazítást kaphatnának Saját űrhajójuk és rádióadójuk megsérült, nem sok reményük van tehát arra, hogy valaha is kiszabadulnak innen. Egy mód volna rá...
És az űrhajósok, leküzdve kezdeti csüggedésüket, szívós, szisztematikus munkával hozzálátnak, hogy megfejtsék a soha nem látott szerkezetek, műszerek titkát.
Értékelések
Statisztika
Címkék
Kollekciók
- Nem szerepel egyetlen kollekcióban sem.