“Az érzelmi zsarolás a manipuláció igen erős változata, amelynek során a hozzánk közel álló emberek közvetlenül vagy közvetve azzal fenyegetnek, hogy megbüntetnek bennünket, ha nem tesszük meg azt, amit szeretnének. Az érzelmi zsarnokok tisztában vannak azzal, mennyire fontos számunkra a velük való kapcsolatunk. Jól ismerik sérülékeny pontjainkat és legféltettebb titkainkat. Függetlenül attól, hogy mennyire szeretnek bennünket, ezeket az intim információkat használják fel ahhoz, hogy céljukat elérjék – azaz meghajoljunk az akaratuk előtt.
Ebben a könyvben a népszerű Susan Forward apró darabokra szedi az érzelmi zsarolással terhelt kapcsolatokat, és eszközöket ad az áldozatok kezébe a visszavágáshoz. Világosan, közérthető stílusban vázolja fel a lehetséges lépéseket; segítségül listákat, gyakorló feladatokat ad, valamint olyan kommunikációs technikákat tanít, amelyekkel megerősíthetjük a kapcsolatainkat, és örökre kiléphetünk az érzelmi zsarolás ördögi köréből.
Dr. Susan Forward Los Angelesben élő, nemzetközileg elismert terapeuta, előadó és író. Magyarul is megjelent Mérgező szülők, illetve Mérgező anyósok és apósok című kötetei évek óta igen nagy népszerűségnek örvendenek.”
Kapcsolódó könyvek
Paul Watzlawick - John H. Weakland - Richard Fisch - Változás
A családterápia, a rendszerelmélet és a konstruktivista filozófia úttörője Villachban született és tanult. A velencei Cá Foscari Egyetemen filozófiából és filológiából doktorált, majd a zürichi Carl Jung Intézetben analitikus pszichoterápiából szerzett képesítést. 1957-ben települt át Amerikába, El Salvador egyetemén kezdte kutatói pályáját. 1960-ban Don D. Jackson hívta meg a Palo Alto-i Mental Research Institute kutatói csapatába. Emellett 1967-től a Stanford Egyetemen oktatott pszichiátriát. Az MRI-ben G. Bateson munkacsoportjában (Jackson, John Weakland és Jay Haley mellett) kidolgozta a szkizofrénia "kettős kötés" elméletét. 1967-ben jelent meg az emberi kommunikációról szóló alapműve. Weakland és Richard Fisch társaságában megalapítója volt az MRI keretében működő Brief Therapy Centernek. Rövidterápiás megközelítésük alapelveit foglalták össze az 1974-ben megjelent Change, Principles of Problem Formation and Problem Resolution c. kötetben. Ennek magyar kiadását tartja kezében az olvasó.
Paul Martin - Szex, drogok és csokoládé
Az élvezet nehezen megfogható téma. Felismerjük, ha találkozunk vele, és nyilvánvalónak tűnik, hogy mind többre vágyunk belőle. De vajon meg tudnánk-e határozni a mibenlétét? Vajon a vágyakozás vagy a beteljesülés okoz-e nagyobb örömet? Könyvünk brit szerzője, Paul Martin, a Cambridge-ben végzett brit biológus - a természettudományok doktora, a behaviorista biológia kutatásának specialistája - e művében mindenekelőtt egészségünk és lelkiéletünk szempontjából vizsgálja a gyönyöröket és túlzásaik veszélyeit. Olyan fontos kérdéseket próbál meg tisztázni, mint a vágy, az öröm, a boldogság és elégedettség közötti különbségeket. Tárgyilagos szemléletével nem egyszer el is oszlatja az előítéleteket, a babonás félelmet az élvhajhászat egyes formáitól. Például kiderül a könyvből, hogy a csokoládé iránti "szenvedély" jogtalanul viseli ezt a nevet: a csokizás a vizsgálatok szerint nemcsak ártatlan, de kifejezetten hasznos élvezet.
A szerző emellett elénk tárja a gyönyörök lenyűgözően érdekes, gazdag és színes kultúrtörténeti hátterét is, gyakran megidézve a témáról a filozófia és pszichológia klasszikusait. Feleleveníti a történelem jeles személyiségeinek kedvenc élvezeteit: Viktória királynő és a marihuána, Freud és a kokain, Stevenson és az ópium, Churchill és az alkohol kapcsolatát. De választ kapunk arra is, mi történik, ha egy élvhajhász embert a fizika és kémia törvényein kívül semmi sem akadályoz kéjvágya kiélésében, vagy hogy a heroin intravénás élvezete tényleg mérföldekkel jobb-e, mint a legnagyobb szexuális gyönyör hússzorosa.
A könyv magyar kiadását szakemberek segítségével összeállított magyarországi körképpel egészítettük ki, amely bemutatja a jelenlegi hazai helyzetet az örömkereső szenvedélyek és következményeik terén.
Ian J. Deary - Az intelligencia
Létezik-e általános intelligencia? Mi történik az intelligenciával öregkorban? Számít-e, hogy kinek mekkora az agya? Hasznosak-e az IQ-tesztek? Miért emelkednek a teszt-pontszámok az utóbbi ötven évben? Ezek a kérdések a XX. századi pszichológia legizgalmasabb problémái közé tartoznak, de úgy tűnik, a róluk szóló viták az új évszázadban sem csendesednek. Ian J. Deary segít abban, hogy az olvasó tájékozottan tudja megítélni az ember szellemi képességeivel kapcsolatos álláspontokat. Az utóbbi évtizedek legfontosabb kutatásainak eredményeit jól áttekinthetően tárja elénk, miközben rávilágít arra is, amit még ma sem tudunk az agy működésének rejtelmeiről.
Elaine Morgan - A nő származása
A nő származása úttörő munka, amely elsőként érvel amellett, hogy a nő evolúciós szerepe éppoly meghatározó fontosságú, mint a férfié.
A Teremtés könyve szerint Isten először a férfit alkotta meg. Az asszony megkésett kis ötlet volt; leginkább az Úr nyájas gesztusa a férfi felé. Aztán vagy kétezer éven át a Szentírásnak ezzel a részével igyekeztek magyarázni és indokolni a nő alávetettségét és állítólagos alacsonyabbrendűségét, azt állítva, hogy csupán másolat, s még csak nem is a legtökéletesebb. Hiszen nem minden tekintetben olyan, mint a férfi; aligha sorolható a Mindenható legsikerültebb alkotásai közé.
Charles Darwin Az ember származásában egészen más felfogásban írt fajunk eredetéről, hiszen ő a legkevésbé sem gondolta, hogy a nő valamiféle megkésett ötlet lenne; számára nyilvánvaló volt, hogy a női nem legalábbis egyidős a férfival. Az ember származása megjelenésének áttörést kellett volna előidéznie a nemek társadalmi kapcsolatában - de nem így történt. A férfiak szinte azonnal hozzáláttak a nagyon is ínyükre való elfoglaltsághoz, hogy vadonatúj okfejtésekkel igazolják a nők nyilvánvaló alsóbbrendűségét és megmásíthatatlan alávetettségét - azóta is töretlen kedvvel végzik ezt az emelkedett feladatot. A teológia helyett a biológia, az etológia és a primatológia eszköztárát vetik be annak érdekében, hogy eljussanak - mindig ugyanoda.
Részletek a könyvből
Elaine Morgan (1920-2013) televíziós sorozatok szerzőjeként volt ismert, amíg 1972-ben meg nem jelent és nem lett nemzetközi könyvsiker A nő származása. Ezután tíz évet töltött az emberi evolúció tanulmányozásával, s 1982-ben (magyarul 2017-ben) napvilágot látott A vízimajom elmélet című munkája, amely világszerte számos kutató és tudós elismerő támogatását nyerte el.
Jared Diamond - A világ tegnapig
„Alapvetően az emberek mindig is egyformák.”
- Nem egészen. - válaszolja Diamond. A különbségek sokrétűek, másképp számolunk, másképp választunk férjet/feleséget, neveljük gyermekeinket, ápoljuk szüleinket, a veszélyre másképp reagálunk, mást eszünk, nem beszélve arról, hogy milyen különbségek vannak a társadalmi, szociális szokásokban. Az ipari államokban heterogén populáció él egymás mellett, és még sorolhatnánk. De a modern társadalmak viszonylag újak, ha arra gondolunk, hogy az 60 millió évvel ezelőtt jelentek meg az első proto-humán fajok.
A tradicionális társadalmak sok szempontból bepillantást nyújtanak abba a világba, ahogy tegnapig, több tízezer éven át éltek az emberek. Ez a hosszan tartó életmód pedig beépült biológiai lényünkbe, zsigereinkbe.
Diamond nem másodkézből, vagy hallomásból ismeri a tradicionális társadalmakat. 40 éven keresztül járt vissza Új-Guineába, ahol leginkább érintetlenül maradtak a hagyományos életformák, és ismeri az ausztrál, a polinéz, az afrikai és az amazonasi indián törzsek világát.
Posztindusztriális megfelelési kényszereink közepette, és szorongva a jövő turbulens eseményeitől, nem tehetünk jobbat, minthogy Diamondot olvasunk, és levonjuk a magunk környezetében alkalmazható konzekvenciákat.
Christopher Chabris - Daniel Simons - A láthatatlan gorilla
Hogyan futhatott el egy rendőr egy brutális támadás mellett úgy, hogy észre sem vette? Mi a közös a bűnözőkben és a sakkmesterekben? Miért hemzsegnek díjakat besöprő filmekben is a vágási hibák? Miért költ el egy cég milliárdokat egy terméke bevezetésére, amikor pedig saját elemzői is tudják, hogy nem fognak sikerrel járni?
Christopher Chabris és Daniel Simons figyelemre méltó történetekkel és az intuícióval ellentétes tudományos eredményekkel demonstrálnak egy fontos igazságot: agyunk nem úgy működik, ahogy mi azt gondoljuk. Azt hisszük, úgy éljük és értjük meg a világot, ahogy az a valóságban van, de gondolatainkat a mindennapi illúziók ostromolják. Közlekedési szabályokat állapítunk meg, és bűnügyi pereket építünk arra a feltételezésre, hogy az emberek észreveszik, ha valami pont az orruk előtt történik.
A láthatatlan gorilla számos példán mutatja meg, hogy az illúziók miként tévesztenek meg minket. Chabris és Simons elmagyarázza, miért esünk áldozatául ezeknek a mindennapi illúzióknak, és mit tehetünk, hogy be tudjuk oltani magunkat a hatásaik ellen.
Nagy Zsóka - Megoldjuk, szívem
"Vagy igazam van, vagy boldog vagyok" - tartja az ismert párkapcsolati mediátor, aki könyvében példák tucatjaival illusztrálva bemutatja, melyek a "pár-bajok" kialakulásának főbb okai, jellemzői, mikre kellene férjnek, feleségnek, élettársnak felfigyelnie. Közös beszélgetéseken beavat abba is, hogyan döbbenthetők rá a "felek" saját és a másik hibáira, s együtt miként találhatnak mindnyájuk számára működőképes megoldást kapcsolati gondjaikhoz.
Candace B. Pert - Nancy Marriott - Érezd magad istenien!
A szerzőt a 'Mi a csudát tudunk a világról?' című filmből ismerhetjük: biológus, farmakológus és kutatóorvos. Munkássága nagy port kavart a tudóstársadalomban, mert bebizonyította, hogy az elme és a test az érzelmeken keresztül kommunikál egymással. Eddig erről csak feltevések léteztek, de Pert kísérletekkel támasztotta alá, hogy a szellem és a test együtt, egymással interaktívan „vezényli” a szervezetben zajló történéseket. A könyvet nagy elismerés övezi, úttörő lépésnek tartják szerte a világon. Egyik nagy erőssége a stílusa: miközben a szerző elméleti mondanivalóját olvassuk, vele utazunk előadásról előadásra, megéljük magánélete összes nehézségét és szellemi válságait. Candace tettei és gondolatai teljes összhangban állnak egymással. Miközben bemutatja élete folyását, olyan vezető tudósokkal és meghatározó egyéniségekkel találkozunk, mint a Dalai Láma, Deepak Chopra vagy John Nash matematikus, akiről az Egy csodálatos elme című film is készült. Aki tudatossá avatja hétköznapjait, először önmagát gyógyítja meg, majd a világot is. Ahogy fejlődik és csiszolódik a személyisége, úgy tükröződnek ezek a kedvező változások a környezetében. Olyan ez, mint amikor kavicsot hajítunk egy csendes tó vizébe, s az hullámokat vet. Tudatunk kiteljesedése is így idéz elő tömeges szemléletváltást. Lássunk tehát hozzá, s juttassuk magunkat olyan élethez, amelyre mindig is vágytunk! Ez a kulcsa annak, hogy istenien érezzük magunkat itt, a földön.
Sárvári György - A belső harcos útja
A belső harcos mindannyiunk jobbik fele, lelkünk sértetlen része: mindig tudja a jó irányt, ismeri az igazi értékeket, figyelmeztet, ha meghátrálunk. A belső harcos bármikor képes megújulni és átalakítani az életünket. Éberen őrzi álmainkat, remélve, hogy egyszer valóra váltjuk őket. Sárvári György könyve arra biztat mindannyiunkat, hogy élesszük fel a bennünk szunnyadó belső harcost, térjünk vissza eredendő önmagunkhoz, hagyjunk fel rossz kompromisszumainkkal, és váljunk ismét az életet élvezni képes, a munkában örömet találó, bátor, vállalkozó szellemű emberekké. Bár a könyv coaching kézikönyvnek íródott, a laikus számára is könnyen követhető, olvasmányos, a vállalati vezetők problémáiban általános emberi dilemmákkal szembesít. Végtére is a fegyelem, az időkezelés, a szabályok betartása, a kommunikáció, az együttműködés, az egymáshoz való viszony, végső soron pedig az elengedés, az elmúlás, a halál mindannyiunk életének fő kérdései.
Horváth Éva - Tükörképek - avagy egy "lélekbúvár" élettapasztalatai
Blogom könyvben való kiadása nem más, mint olyan történetek, események, élettapasztalatok leírása, amelyek mindannyiunk életében előfordult, vagy előfordul. Ha egy-egy történet bárki számara ismerős lenne, az csak a véletlen műve. Minden leírás egy-egy életterületet ölel fel.
Allan Pease - Testbeszéd
Minden mozdulatunk közlés. Ha e testbeszédet megtanuljuk helyesen értelmezni és használni, jobban megértjük embertársainkat és jobban megértethetjük önmagunkat. A szerző könyv ében saját tapasztalatait és a viselkedés-lélektan legújabb eredményeit felhasználva számos élethelyzetben elemzi a gesztusok jelentését és kínál gyakorlati útmutatót.
P. J. Blumenthal - Kaspar Hauser testvérei
Kaspar Hauser, az emberektől elzártan nevelkedett fiú történetével korától kezdve egészen napjainkig rengeteget és rengetegen foglalkoztak. A különös vadember és a hozzá hasonlóan emberektől elvadultan felcseperedett, valódi Tarzanok és Mauglik meséjét néhányan csupán elrettentő kuriózumként borzongták végig, holott ezek a rémmesék valójában az emberi lét legkomolyabb kérdéseit feszegetik. Vajon eleve gyengeelméjűnek születtek ezek a szerencsétlenek, vagy a társadalomtól, az emberek közösségétől való elszakadás fejlesztette vissza eredetileg velük született képességeiket? Elsajátítható-e felnőttkorban az emberi viselkedés, a beszéd, a társadalmi együttélés szabályrendszere? Egyáltalán, mi teszi az embert emberré? A születés vagy a neveltetés? P. J. Blumenthal író-újságíró a témában egyedülállóan gazdag anyagot gyűjtött össze: száz, kisebb-nagyobb részletességgel feldolgozott esettanulmány segítségével mutatja be a Kasparhoz hasonló gyermekek különös fogadtatását a társadalomban és az esetük kapcsán felvetődő legfontosabb problémákat.
Oliver Sacks - A férfi, aki kalapnak nézte a feleségét
A híres angol neurológus, Oliver Sacks meghökkentő orvosi esettörténeteiben a hangsúly nem a betegségek rémséges leírásán van. Amire Sacks kíváncsi, az a testi-szellemi fogyatékosságaival küszködő ember belső világa. Szerinte az orvos feladata az, hogy megtalálja betegének azt a közeget, a létezésnek azt a módját, ahol fogyatékosságai ellenére épnek, embernek érezheti magát. Nekünk, olvasóknak pedig ezek a történetek lehetőséget adnak arra, hogy rácsodálkozzunk az emberi természet hihetetlen gazdagságára, s egyben felülvizsgálhatjuk a fogyatékosságról alkotott elképzeléseinket. Oliver Sacks 1933-ban született Londonban, orvosi diplomáját Oxfordban szerezte.1965 óta New Yorkban él, ahol az Albert Einstein College of Medicine ideggyógyász-professzora. Eddig 22 nyelven kilenc könyve jelent meg. Ébredések (1973) című kötetéből Robert De Niro és Robin Williams főszereplésével nagy sikerű film készült, amelyet Oscar-díjra jelöltek. A The New York Times egyik kritikusa „az orvostudományok koszorús költőjének" nevezte. Sacks 2002-ben megkapta a Rockefeller Egyetem Lewis Thomas-díját, amellyel a természettudós írói életművének költői értékeit ismerték el.
Gary Chapman - Egymásra hangolva
„A szeretet nyelve egyetemes. Ám ahányan vagyunk, annyiféle nyelvjárást beszélünk.”
Gary Chapman
Gary Chapman amerikai pszichológus nevét az általa alkotott „szeretetnyelvek” fogalma tette világhírűvé. Legismertebb könyve, melynek témája a szeretet kommunikációja a házasságban, több mint tízmillió példányban kelt el világszerte.
Chapman család- és párterapeutaként szerzett több évtizedes tapasztalata alapján arra a felismerésre jutott, hogy a szeretetet ugyanúgy tanuljuk, mint az anyanyelvünket, és a szeretetközlés alapvetően ötféle kommunikációs csatornán keresztül történik. A szeretet kifejezésének ez az öt módja: elismerő szavak, minőségi idő, ajándékozás, szívességek, testi érintés.
Mindannyian azon a nyelven fogadjuk be és fejezzük ki a szeretetet, amelyre neveltetésünk és személyes hajlamaink nyomán a legfogékonyabbá váltunk. Ezért fordul gyakran elő, hogy az üzenet küldője és befogadója nem érti meg egymást. Ilyenkor panaszolja a férj, hogy hiába vesz virágot a feleségének, csak egy erőltetett mosoly a válasz. „Talán már nem szeret?” – teszi fel magának a kérdést, holott csak arról van szó, hogy szeretetközlése nem ért célba, mert a felesége nem az ajándékok, hanem a minőségi idő nyelvén ért.
Mi tehát a megoldás? Aki nem riad vissza egy kis nyelvtanulástól, könnyen ráhangolódhat társa, családtagja, barátai szeretetnyelvére.
Fedezze fel szeretetnyelvét a könyvben található teszt kitöltésével.
Murányi Péter - Természetes Nyelvtanulás
Még olvasni sem tudtál, és már óvodás korodban tökéletesen beszéltél magyarul? Te zseni vagy! Tudtad, hogy az agyad magától felszedi a nyelvtant és a szavakat, ha jó irányból tartod elé a példákat? Bizony, a nyelvtanulás ösztönös, és a gyermekkori, ragyogó adottságok ma is megvannak benned. Vajon mitől nehézkesek az iskolai próbálkozások, és hogyan éleszthetjük fel a meglévő képességeinket? E könyv eszközök és módszerek seregét adja a kezedbe, amelyekkel a megszokottnál sokkal könnyebben és vidámabban sajátíthatsz el új nyelveket. Felfedi a kultúrák dallamainak a rejtelmeit, megmutatja, hogyan tanulhatsz meg beszélni a kedvenc időtöltéseiden keresztül, és hogyan válhat játékká a nyelvek beszippantása. A szerző nyelvtanár, utazó, tolmács, fordító és NLP-tanár. Kamaszkora óta él különböző kultúrákban, és immár két évtizede tanulmányozza a nyelvek elsajátításának fortélyait. Nyelvtehetséged ékes bizonyítéka, hogy megérted ezeket a mondatokat. Szeretnéd-e más nyelvekre is kiterjeszteni a képességeidet? E könyvből megtudhatod, hogy ez miként lehetséges.
Dr. Paul Hauck - Hogyan bánjunk az őrjítő alakokkal?
Dr. Hauck rendkívül népszerű könyvei közérthető és lényegre törő stílusban látnak el bennünkt gyakorlati tanácsokkal arra vonatkozóan, hogy miként álljunk helyt a hétköznapi élet kihívásaival szemben. Világosan és mellébeszélés nélkül elmagyarázza, hogy milyen cselekedetekre milyen válaszcselekedetek várhatók, és hogyan tudjuk magunkhoz ragadni a dolgok irányítását. Ha elolvassa ezt a könyvet, kedvező fordulatot vesz az élete - mostantól fogva nem kell szenvednie az őrjítő alakoktól!
Mérő László - Mindenki másképp egyforma
Mérő László matematikus, a nagysikerű Észjárások című könyv szerzőjének új könyve a racionális gondolkodásról szól, jóllehet ilyesmi talán nem is létezik. Sok jel mutat arra, hogy az emberi gondolkodás alapvetően nem racionális, még olyan problémák megoldsában sem, amelyeknél a színtiszta logika eszközei kiválóan alkalmazhatók lennének.
Életünk különböző területein szüntelenül igyekszünk olyan döntéseket hoznim amelyekkel a legoptimálisabb eredményt érhetjük el. Ilyen döntések léteznek, és róluk is szól ez a könyv. Érdemes tehát megismerkednünk a Neumann-féle játékelmélettel, az evolúció-kutatás eredményeivel, a génszelekcióval, a kvantumelmélettel, és még sok minden mással is.
A könyv megértéséhez elég a négy matematikai alapművelet ismerete. A szerző közérthetően, olvasmányos formában kalauzolja végig az olvasót a bonyolult témakörökön, feltárja a köztük levő összefüggéseket, s olyan gondolatébresztő analógiákra világít rá, amelyek tanulságai egyaránt szükségesek a mai ember és a mai társadalom boldogulásához.
Mérei Ferenc - V. Binét Ágnes - Gyermeklélektan
Ez a könyv a gyerekről szól. Érzelmeiről és kötődéseiről, gondolatairól és játékairól. Arról a sajátos szemléleti módról, ahogyan a világot látja: a gyermekiről. Az indulattelt feszültségnek és a játékos megoldásnak arról a gazdagságáról, amely az átélést jellemzi. (...) A gyermekinek a megértésével egyben saját történetünkről, gondolkodásunk alakulásáról, érzelmeink bontakozásáról, személyiségünk fejlődéséről is világosabb képet kapunk. Jobban föl tudjuk eleveníteni emlékeinket a világ megismeréséről, arról a felnőttszemmel meglepő kíváncsiságról, ahogyan gyermekkorunkban kipróbáltuk önmagunkat egy adott helyzet lehetséges változataiban. Többet tudunk felidézni azoknak az élményeknek a rendkívüli indulati hőfokából, amelyek korai kapcsolatigényeinknek örömeit és kudarcait őrzik. Nemcsak a gyereket ismerjük meg jobban, hanem önmagunkat is. Nevelni csak úgy tudunk, ha látjuk a gyerekben a felnőttet, akivé lesz. De a pszichológiai szemlélet - a nevelésben, a gyógyításban, az esztétikában - egyre inkább megkívánja azt is, hogy lássuk meg a felnőttben a gyereket, aki volt: a gyermekit.
Jo Marchant - Gyógyító elme
Megtanítható-e az agyunk arra, hogy a szervezetünket meggyógyítsa? Milyen mértékben befolyásolják gondolataink, érzelmeink és hitünk a fizikai egészségünket? Az alternatív orvoslás művelőinek állításai hamisak, vagy léteznek eredményes módszerek is?
Az elme test feletti uralmán alapuló medicina ellentmondásos területét olyan tévhitek övezik, amelyek nemcsak félrevezetik a pácienseket, és hamis reményeket keltenek bennük, hanem súlyos következményekkel is járhatnak. De ez nem jelenti azt, hogy tudatunknak nem lehet gyógyító szerepe. A szerző, Jo Marchant, legújabb tudományos kutatási eredményei alapján adja meg a választ arra, hogyan befolyásolhatja mentális állapotunk az élettani folyamatokat, milyen úton érhető el köztük az az összhang, amely az egészségünket is javíthatja.
Jo Marchant genetikából, valamint mikrobiológiából szerzett PhD-fokozatot, és rengeteg ismeretterjesztő írása jelent meg a legkülönfélébb témákról, köztük a génsebészetről vagy a vízalatti régészetről olyan vezető tudományos lapokban, mint a New Scientist, a Nature, a The Guardian. Gyakran szerepel a BBC Radio, a CNN és a National Geographic különböző műsoraiban. Jelenleg Londonban él. Royal Society-díjra is felterjesztették.
Desmond Morris - Bensőséges kötelékek
Anyánk csókjára, gyengéd ölelésére valamennyien emlékszünk, és valamennyien úgy hisszük, a régmúlt emlékei csak az agyunkban, a tudatunkban fészkelnek. Pedig őrzi őket a testünk, őrzik ösztönös mozdulataink, észre sem vett apró gesztusaink, szinte minden megnyilvánulásunk. Állat-őseinktől kaptuk örökbe sokszor egyszerű és természetes, sokszor bonyolult szertartássá vált viselkedés-variációinkat, amelyek az idők során és a különböző kultúrákban az eredeti funkciójukra alig (vagy egyáltalán nem) emlékeztető formákban jelentek meg. A társas kapcsolatok rendszere az evolúció folyamán a rideg célszerűségből a baráti, szexuális, társasági és ezer más érintkezésfajta összetett, alig követhető kavalkádjává változott, ahol a szerelmes csóktól a fejsimogatásig vagy az elismerést kifejező tapsig (és persze azon túl is) terjed a skála. Ez a bölcs és egyben nagyon szórakoztató, szellemes, sőt helyenként egyenesen frivol könyv rengeteg olyan ismerettel ajándékoz meg bennünket, amelyeknek voltaképpen mindannyian a birtokában vagyunk. Csak éppen azt nem tudjuk, honnan, miért és mi módon...