Nagy az izgalom a pusztai madárkórházban, közeleg a farsang. A madarak titokban készülnek a mulatságra, mert Kecmec professzor szigorúan tilt minden rendbontást. Ricsi, a sérült varjú a főszervező, őt a szerelem is hajtja: szeretné elnyerni Királyka tetszését.
A farsang parádésan sikerül, de reggel a madarak döbbenten veszik észre, hogy Királyka eltűnt. Ki lophatta el?
Euzébió, a nagymenő, nyugalmazott pesti detektívmacska siet Ricsi segítségére: elindul az expedíció az ítéletidőben, a havas pusztán Királyka előkerítéséért.
Sikerül-e Euzébiónak a jó ügy érdekében legyőznie természet adta ösztönét? Előkerül-e Királyka? Megvalósulhat-e Királyka és Ricsi szerelme? Meggyógyulnak-e a madarak, és elröpülhetnek-e természetes élőhelyükre?
Kapcsolódó könyvek
Lázár Ervin - Lovak, kutyák, madarak
Okosabban kellene bánni az embereknek a természettel. Úgy, hogy minden élőlény meglelje benne a maga nyugalmas élőhelyét.
- Nagy, nyugodt erdő kellene? - kérdezte a fiam.
- Az is.
Estefelé egy rajzot tett elém. Kesze-kusza vonalak hálózták be a papírt, a rajz alján valami fűrésszerű, bökős képződmény, a tetején pöttyök, foltok, köröcskék, oválisok.
- Ez a Nagy Nyugalmas Erdő. Ezt most éjszakára itt hagyjuk, és amelyik állatnak nincs nagy nyugalmas erdeje, az a sötétben ideköltözik.
Másnap reggel, rögtön ébredés után, nagy óvatosan megközelítettük a rajzot. A Nagy Nyugalmas Erdőben, egy öreg fán, tényleg ott ült a rétisas. Az elefánt is eljött. Ez meg fürj, sólymok, orrszarvú, még erszényes farkas is van. Boldogan néztük a vidám állatseregletet, s ők is boldogan néztek vissza ránk. Megmenekültek. Rátaláltak a Nagy Nyugalmas Erdőre.
Lázár Ervin - Az aranyifjítószóló madár
Ámi Lajos (1886-1963) Szamosszegen élt. Apja cigány-kovács volt, anyja magyar parasztcsaládból származott. Cigánynak tartotta magát. Fiatal korában ipari üzemekben dolgozott. Írni-olvasni nem tudott. Erdész Sándor néprajzkutató 1958-1962 között 262 meséjét gyűjtötte össze. A meséket 1968-ban három kötetben az Akadémiai Kiadó jelentette meg. A kötetekből kilenc mesét választottam, hogy hozzáférhetőbbé tegyem a mesekedvelő gyermek és felnőtt olvasók számára. Átdolgozásaimban igyekeztem a lehető leghívebben megőrizni az eredetiket. - Lázár Ervin
Berg Judit - Tökmagok a korallzátonyon
A Most én olvasok!-sorozat elindításával a Pagony régi vágya teljesült: egy szisztematikusan felépített, pedagógusi szakértelemmel megtámogatott kortárs, magyar „olvasni tanulok”-sorozat harmadik darabját tartja kézben az olvasó. A Pagony legkiválóbb szerzőit kéri fel a sorozatban való részvételre: minden szerző négy könyvet ír, négy különböző nehézségi szinten. A történetek lazán összefüggnek egymással, de természetesen önállóan is olvashatók. A sorozatot Berg Judit könyveivel indítjuk, ahol négy tökmag, Benő, Minka, Rézi és Palkó kalandjait követhetjük nyomon – négy olvasási szinten keresztül. Ebben a kötetben barátaink a tenger mélyén régészkednek, korallzátonyokat csodálnak, és mellesleg az is kiderül, hogy a sünök és a tengeri sünök rokonok-e! 3. szint ● oldalanként 10-15 mondat ● bővített és összetett mondatok is ● nehezebb, hosszabb szavak is ● bonyolultabb történetszövés
Csukás István - Süsü, a sárkány
Több mint huszonöt éve bocsátotta útjára Csukás István Kossuth-díjas író legendává let mesehősét, Süsüt, a sárkányt. A behemót, ám szívében szelíd, híres egyfejű, akit háromfejű apja kitagadott, az emberek közé került. Előbb riadalmat keltve, azután szeretettől övezve. Bár vágya, hogy elnyerje a királylány kezét, nem teljesül, de kárpótlásul a Fő-fő Udvari Sárkány címet azért megkapja. Kalandjainak ártatlan sutasága, kedves humorral ábrázolt figurája révén, a gyerekek és a már felnőtt gyerekek kedvence lett.
Ismeretlen szerző - Az én mesém 6.
Boldog, aki egy gyermek szemébe nézhet, aki mesélhet neki, de igazán az a boldog, aki hallgathatja, mi több olvashatja a gyermekek meséit, mert az visszarepíti az Aranykorba; oda, ahol még igaz volt az igaz, ahol még nem létezett a mohóság, oda, amikor még nem szánalommal néztek az önzetlen hősökre, oda, ahol még jó volt az ember csak úgy magamagáért. Mert ez a valódi érték.
Hatodik esztendeje olvassuk a gyerekek meséit, benne a jóság, a szépség elsődlegességét. Ebben a hat-hétezer mesében, amit ajándékba küldtek a szerzők az évek során, megismerhettük magát az erkölcs világrendjét. Boldogok vagyunk, mert sokat tanultunk belőle. Megtanultuk, hogy "jótett helyébe jót várj", hogy "az igazság győzedelmeskedik", hogy a szeretet és a gondosság a legfontosabb a világon.
Az érték-fosztott emberi természet és a nagybetűs TERMÉSZET mára már elvált egymástól. Azonban az érték, az erkölcs ott rejtőzik minden ember lelkében, és minden esetben megnyilatkozik a mesék birodalmában.
_"Az emberekben a változatlan alap-rétegű tiszta, világos és a változó tényezők minden nehézség nélkül, önkéntelenül köréje rendeződnek. Az emberélet csöndes-derűs, egyszerű, titok nélküli, teljes összhangban a testtelen erőkkel és a természettel."_ - írta hetven évvel ezelőtt Weöres Sándor.
Ezért a legfőbb feladatunk, hogy magunknak, családunknak, szeretteinknek a legmélyebb emberi természetünkből, a legbensőbb valóságunkat adjuk át - a saját mesénket - emberségünket.
_Buzás Kálmán és Nagy Krisztina szerkesztők_
Pásztohy Panka - Mentsük meg a kiskutyám!
Lili nagycsoportos óvodás. Mindennap ugyanazon az úton megy az óvodába. Mindennap kétszer kerüli meg a nagy gesztenyefa melletti gödröt. És mindennap elsétál egy zöld kerítéses ház előtt, ahol egyszer csak feltűnik egy kiskutya. Lili egykettőre összebarátkozik a kutyussal, el is nevezi Pitypangnak. Nap mint nap meglátogatja, megosztja vele az uzsonnáját, labdázik vele. Azonban egy nap a kis Pitypang eltűnik. De Lili nem adja fel, és megkeresi a kiskutyát!
Végvári Imre - Jövőmenők
Mit hoz a jövő? Minden kisgyerek kíváncsi rá. Nem is sejtik, hogy sok minden már most is előkészülőben van, ami két-három évtized múlva, fiatal felnőtt korukban mindennapi valóság lesz. Önvezető autóra, színváltó ruhaanyagra, 3D nyomtatásra ma is akad példa, s tudjuk, hogy a gyógyító nanorobotok vagy az értelmesen kommunikáló háztartási robotok fejlesztésén sokan dolgoznak. Mi lenne, ha hirtelen a jövőben teremhetnénk? Az időutazás ugyan nem tartozik a megvalósulóban lévő utópiák közé, de ha apa mesél, akkor ez is lehetséges. Mesél Priuszról és Gordiuszról, a két talpraesett macskáról, akik véletlenül egy időgépet csennek el, amely egyenesen 2050-be repíti őket...
Mechler Anna - Tóbiás, a kukásautó
A Kerék mesék legújabb részének hőse Tóbiás, a kukásautó, aki szemetet szállít hétről-hétre és egy sor izgalmas kalandot is átél: kincset talál, lomtalanít az Operaháznál, és még a budai Várba is ellátogat egy éjjel. Lehet, hogy Bartolót, a markolót és Pedrót, a tűzoltóautót is viszontlátjuk? Vajon milyen lehet egy karácsony a munkagépeknél? A könyvből ez is kiderül!
A tizenkét izgalmas mesét Mechler Anna írta és Hajba László részletgazdag rajzai keltik életre. A történetek nem csak szórakoztatnak, hanem rengeteg hasznos dolgot is megtanítanak a kukásautók munkájával kapcsolatban.
Pásztohy András - A kisegér, aki majdnem hős lett
Egy bájosan szívmelengető, és finom humorral átszőtt, klasszikus meseregényeket idéző történet egy kisegérről, aki majdnem hős lett. Na meg persze a barátságról és a szeretetről is sokat tanulhatunk a kisállatok izgalmas kalandjai során.
A Pásztohy András fejében megszületett szövevényes mesét Pásztohy Panka imádnivaló rajzai teszik teljessé.
Magával ragadó történet, amit nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek sem akarnak majd letenni.
Szepes Mária - Harkály anyó
Az új Pöttyös Panni sorozat utolsó kötetében Panni az élet kérlelhetetlen törvényével, az elmúlással találkozik. A megrendítő élményt csak az enyhíti, hogy amint az elhullott harkály madár helyén csakhamar új harkály kopogtat, az élet is a maga folytonosságával végső soron győzedelmeskedik a halálon. Szepes Mária finom, bensőséges ábrázolással tárja elénk azt a folyamatot, ahogy a kislány a körülötte lévők segítségével ismét visszanyeri derűs kiegyensúlyozottságát. A könyv hangja a téma ellenőre sem szomorú, az óvodai élet megannyi vidám, kedves mozzanatától a gyerek-felnőtt viszony sokféle árnyalatáról olvashatunk. A szép és ötletgazdag rajzok F. Győrffy Anna munkáját dicsérik.
Marék Veronika - Kippkopp és a hónapok
Minden hónaphoz egy mese, ahogy Kippkopp hóembert készít, tobozokat gyűjt, vagy éppen pipacsvirágokkal játszik. A hónapok váltakozása már a kisgyerekeknek is hamar feltűnik, Kippkopp pedig csupa jó ötletet ad, hogyan tölthetjük el az időt és hogyan fedezhetjük fel a különböző évszakok nyújtotta szépségeket.
G. Szász Ilona - Álomszövő Pendula
Valamikor réges-régen, dédanyáink idejében Palotás vidám városka volt. Vasárnap a tűzoltózenekar hangjaira sétáltak a hölgyek és urak. A Rigójancsi cukrászdában fagylaltoztak, Vekni péknél vették a fahéjas kalácsot, Marie-nál vásárolták gyönyörű kalapjaikat, Kaptafa Tóniónál csináltatták cipőiket. A Piac téren minden reggel elmesélték egymásnak álmaikat. Naplementekor a városka kovácsoltvas kútja mellé odaült az ábrándos kis Pendula, a kalapos kisasszony. A felhőket bámulta, amelyek néha virágra, máskor elefántra hasonlítottak. Az emberek jóízűen nevettek bolondozásain. Ám egy viharos éjszakán a pékműhelyből felszálló füstből alakot öltött a gonosz Markoláb. Attól fogva minden éjjel elrabolta és zsákjába tömködte az álmokat. Palotást beburkolta a szomorúság, mint valami szürke takaró. Vajon sikerül a kalapos kisasszonynak az álomszövő Alinda anyó és barátja, Füstfaragó Jakab segítségével legyőzni az álomrablót?
Ha most szót fogadtok, és gyorsan a paplan alá bújtok, elmesélem nektek a Markoláb és kalapos Pendula történetét úgy, ahogy én a nagyanyámtól hallottam, aki az ő nagyanyjától hallotta, aki a Palotás piacán suttogó kofáktól hallotta...
Vagy úgy, ahogy elképzeltem.
G. Szász Ilona kiváló meseíró és bábdramaturg története és Szegedi Katalin káprázatos képei egy réges-régi világba kalauzolják el a kisebbeket és nagyobbakat.
Berg Judit - Ősz a Nádtengeren
Ősszel a Nádtenger élete megváltozik. Vándormadarak ezrei éjszakáznak a csendesen hajladozó nádszálakon, mások hosszú téli álomra készülődnek. Lengevár lakóira, a zöldbőrű lengékre is sok feladat vár: be kell gyűjteniük a termést, hogy legyen mit enniük a télen, és elő kell készíteniük a nagy fűzfa odvát, hogy menedéket adjon a fagyok idején.
Berg Judit nagy sikerű Lengemesék-sorozatának legújabb kötetében sosem látott, új ellenség fenyegeti a Locsogó-tó nyugalmát. A jószívű és elszánt Füttyös Vilkó idegen vizekre merészkedik, majd minden eddiginél nagyobb veszedelembe csöppen. Timkó Bíbor varázslatos rajzai hűen mutatják be a nádas élővilágát, miközben az olvasót észrevétlenül repítik a békaderbi helyszínére, a füstifecskék szárnyai közé vagy éppen az ellenséggel vívott nagy csata közepébe.
Balogh István - Panna és Mágocs
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szigeti Kovács Viktor - Lúna gyermekei
Régóta vitatott probléma, hogy hogyan hozzák a gólyák a gyerekeket. A szerző új regénye többek között ezt a kérdést is firtatja. De arra is választ kapunk ebben a fordulatokban gazdag, izgalmas történetben, amely egy gólyacsapat útjáról szól Afrika felé, hogy miért repülik át a madarak minden évben a világot, miért olyan a színük, amilyen, vagy miért fészkelnek a házaink melletti oszlopokon.
Az emberi tulajdonságokkal felruházott gólyák hihetetlen kalandjaiban és a mögöttük kirajzolódó mitológiában a gyermek és felnőtt olvasók egyaránt megtalálják a nekik szóló üzeneteket.
Csapody Kinga - Jó gyerek lettem!
Sziasztok! Zsombi vagyok, és jó gyerek. Szerintem. Anyuék nem mindig értenek velem egyet, de akkor is nekem van igazam.
Rájöttem, hogy egy csomó dologra jók a felnőttek, és ezt el is mesélem nektek. Nem hiszed? Figyelj csak!
Ez a családi beszélgetőkönyv segítséget kíván nyújtani abban, hogy a közös olvasás és Pásztohy Panka gyönyörű illusztrációinak nézegetése közben könnyebben induljon el dialógus szülő és gyermeke között arról, hogy miért is fontos szót fogadni, meghallgatni, amit a felnőttek kérnek. Kívánjuk, hogy legyen ez egy kis mentőöv a dackorszak végtelennek tűnő napjaiban.
Harcos Bálint - A Tigris és a Motyó
„A Tigris már egy napja várt, hogy kinyíljon az ajtó. Annyit járkált föl és alá, hogy a kedve harapós lett, a lába pedig sajgó.” Mert a nagy-nagy Tigris arra vár, hogy az első kölyke megszülessen. Egyszer csak kinyílik az ajtó, és a Tigris kap egy motyót. Ámde ki van benne? A kis… tigris? Vagy valaki más?
Harcos Bálint (Szofi tüsszent) bravúros, egyszerre vicces és megható verses meséje, Dániel András (Kuflik, Kicsibácsi és Kicsinéni, Mit keresett Jakab az ágy alatt?) páratlanul humoros rajzaival igazi csemege!
Gyakorló és leendő apukáknak, és persze gyermekeiknek, közös olvasásra.
Rippl Renáta - Piroska, a hófehér nyuszi
Vajon mitől örökérvényű a Grimm-testvérek Piroska és a farkas története? Mitől izgat minden olvasót és mesehallgatót évszázadok óta? Rippl Renáta, aki számos gyönyörű mesekönyv illusztrátora, szintén erre keresi a választ a KönyvTárs című Kolibri-sorozat új kötetében.
Ebben a csodálatos, részletgazdag rajzokkal készített képeskönyvben Piroska egy hófehér nyuszilány, aki csipkebogyóborral és (stílszerűen) répatortával indul látogatóba beteg nagymamájához. Azonban a drámai jeleneteket a gyerekek számára is kedvesen, humorral átszőve ábrázolja az író-rajzoló: a farkas hasában jó kedélyűen cseveg Nagymama és Piroska, a kedves vadász pedig, aki esetünkben egy vizsla, dugóspuskával látja el a farkas baját
A bájos Grimm-átiratot egy mascarponés répatortarecept teszi még egyedibbé.
Bartos Erika - Bogyó és Babóca társasjátéka
Babóca és barátnői tojást festenek, hiszen a fiúk mind meglátogatják őket húsvét reggelén. De jaj, Ugri tojásai összetörnek! Vajon kinek van ideje segíteni a húsvéti készülődés közepette? Nem fogod kitalálni...
A második mesében Bogyó Pihével társasozik a réten. Bogyó mindig az első szeretne lenni! Sajnos a társasban ez a szerencsén is múlik... A dühös csigafiú megpróbál egyedül játszani, de rájön, hogy mégis jobb együtt lenni, mint egyedül otthon morcoskodni. Ugye? Próbáljátok ki ti is Bogyóék társasjátékát, amit megtaláltok a szabályokkal együtt a könyvben
Szilágyi Lajos - Trixi bábszínháza
Trixi egér és barátai nagy feladatra vállalkoznak. Az elmaradt bábszínházi előadás helyett rendezik meg az erdő állatainak a saját bábszínházukat.