Kapcsolódó könyvek
Erdei Ferenc - Felsőörs - Prépostsági templom
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szalontai Barnabás - Máriapócs - Kegytemplom
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Novotny Gyula - Az avasi templom
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Hervay Ferenc - Zirc - Apátsági templom
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Tombor Ilona - Zsámbék
Fővárosunk távolabbi környékének egyik legfestőibb pontja Zsámbék. A Budai-hegységen át kellemes út vezet a régen oly jelentős, ma már a forgalomból kieső kis németlakta községbe. Múltbeli fontosságának bizonyítéka a monumentális Árpád-kori templom. A hajdani premontrei prépostsági templom romos állapotában is egyike hazánk elsőrendű műemlékeinek. Vajon miért épült ezen a félreeső vidéken ilyen kiemelkedő műalkotás? - teszi fel a kérdést a templom monografusa, Lux Géza, és meg is adja a kielégítő választ: Zsámbék mindenekelőtt forrásokban bővelkedő hely. Tudjuk, hogy a legrégibb emberi települések előfeltétele a jó víz közelsége. Éppen ezért Zsámbék már a rómaiak idején s nyilván azelőtt is lakott hely volt. További fontosságát az Árpád-kori útvonalhálózat magyarázza meg: Zsámbék ugyanis az akkori egyházi fővárost, Esztergomot, a világi fővárossal, Székesfehérvárral összekötő országút közepe táján fekszik. Földrajzi jelentősége tette indokolttá az Árpád-kori vár megépítését is, melyhez a terepviszonyok nagyon alkalmasak voltak. Az összes célszerűségi szempontokon túl itt is megfigyelhetjük, hogy a középkori építőmesterek és építtetők mennyi művészi érzékkel állítják épületeiket a tájba. Zsámbék temploma csekély magaslaton épült, mégis messzire láthatóan uralkodik a tájon. A későbbi építkezések - az újabb XVIII. századbeli templom - ma ugyan kissé megzavarják a képet, mely a maga korában lenyűgöző hatású lehetett. A középkori település emlékét megőrizték a rendszertelen, kanyargós utcasorok. Észak felől domb emelkedett a templom közelében, de az 1934. évi ásatások alkalmával elhordták és ekkor derült ki, hogy itt állt a kolostor, melynek helyét régebbi kutatóink nem ismerték.
Kovács László - Görföl Jenő - Középkori templomok Dél-Szlovákiában
Az első templomok központi helyeken, püspöki székhelyeken, nemzetségfői, törzsfői udvarhelyeken, ispáni várak közelében épültek. A templomépítésről és a templomlátogatásról Szent István törvényei külön megemlékeztek.
Az I. törvénykönyv 1001-ből így rendelkezik: "A papok és az ispánok pedig hagyják meg az összes falusi bíróknak, hogy ezek parancsára vasárnap mindenki menjen templomba, öregek és fiatalok, férfiak és nők, kivéve azokat, akik a tüzet őrzik."
II. törvénykönyvében pedig ezt mondja: "Tíz falu építsen egy templomot, amelyet két telekkel és ugyanannyi rabszolgával lássanak el, lóval és kancával, hat ökörrel és két tehénnel, harminc apró marhával. Ruhákról és oltárokról a király gondoskodik, papról és könyvekről a püspök."
Csáky Károly - Szakrális emlékeink nyomában I.
Egyféle barangolásra és zarándoklatra invitáljuk a kedves olvasót sorozatunk első kötetével. Az Ipoly mente tizenegy települését zárjuk be úgy, hogy elsősorban azok egyházi jellegű nevezetességeit: a települések templomait és szakrális kisemlékeit vesszük szemügyre. Éppen ezért talán több ez, mint a megszokott honismereti barangolás.
Gink Károly - Czagány István - A budavári Mátyás-templom
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Zentai Tünde - Kovácshida
A festett templomokat bemutató sorozat újabb kötete a korábbiakhoz hasonlóan bemutatja a település, a templomépítő közösség és a templom rövid történetét, a Kovácshida esetében ismert festő/asztalos mester, Gyarmati János, részletesen elemzi a templombelsőt és annak egyes elemeit, elhelyezi a templomot a dél-dunántúli festett templomok között, és betűhív archív anyagokat, válogatott irodalmat közöl.
A kötet angol nyelvű rezümét tartalmaz.
A könyvet Deim Péter színes fotói illusztrálják.
Csorba Csaba - Erdélyi várak
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Török Gyöngyi - Gótikus szárnyasoltárok a középkori Magyarországon
A gazdag képanyagot tartalmazó kötet a középkori művészet egyik jellegzetes alkotásával, a szárnyasoltárokkal ismerteti meg az olvasót. A gótikus szárnyasoltár a céhes keretekben dolgozó festők, asztalosok együttes munkájának eredménye volt; a legfőbb művészeti ágakat hangolta össze egy megépített dekoratív egységen belül. Ez a "kisépítészet" jól illeszekedett a gótikus templomok monumentális terébe. Ismert XV. századi oltáraink legjava a vidéki templomokat díszítette, az erdélyi alkotások a XVI. század elejéről maradtak ránk nagyobb számban. A könyv első ízben mutatja be a Magyar Nemzeti Galéria gazdag szárnyasoltárgyűjteményét a maga teljességében. Megtalálhatók benne a hosszú évekig tartó restaurálás során újjászületett magyarországi szárnyasoltárok, a festett bibliai jelenetekkel és faragott szobrokkal, valamint a névadó szentek - Szent Magdolna, Szent Katalin, Szent Márton, Szent Miklós és mások - legendáinak ábrázolásával.
Mátéffy Balázs - Élő kövek
Az ismeretlen Mátyás-templom
Élő kövek – Az ismeretlen Mátyás-templom címmel jelent meg a VIVA Média Holding és az Incoronata a Mátyás-templom Kulturális Központjának gondozásában a legújabb, 240/325 mm méretű album, amely 550 képpel illusztrálva mutatja be az ország egyik legértékesebb műemléképületét.
Horváth Zoltán György - Gondos Béla - Károlyi György - A Balatontól a Bakonyig
Látótávolságra álló középkori templomok. Hatalmas falakkal megmaradt, festői templomromok. Gizelláról és Margitról mesélő Veszprém. Az annyiszor megénekelt Tihany. Kinizsi Pál Nagyvázsonya. Titokzatos pálos kolostorok. Káprázatos romantika Felsőörsön. Pompás kapuzatok Litéren, Monoszlón és Kéttornyúlakon. Öskü körtemploma. Veszprém, Inota és Somlószőlős freskói. Elképesztő gazdagság igen kis területen: 118 templom vagy templomrom 83 településen, majd 5OO fotóval bemutatva. És a díszlet: dombok és hegyek, Balaton-part, szépen karbantartott falusi házak, szőlőskertek...
Ismeretlen szerző - Esztergom - Főszékesegyház
Cséfalvy Pál ír a bazilika építésének történetéről, bemutatja a főszékesegyház részeit. A Tájak - Korok - Múzeumok Kiskönyvtár 3. füzetét térképek és fekete-fehér fotók illusztrálják.
Simon Goldhill - A Jeruzsálemi Templom
A Templom az ókori zsidók vallási központja volt, az ókori világ egyik csodája. K. u. 70-ben Titus római császár a júdeai lázadás leverése során leromboltatta. Azóta a templom csak a képzeletünkben élt - a zsidók sóvárogtak utána, a keresztények egyik központi metaforájukként őrizték, a muszlimok ikonként tisztelték. A szerző feltárja a Templom egyedülálló történetét, s ennek a történetnek a különböző felhasználási módjait a vallási, politikai és kulturális kontextusokban. Olyan történetet beszél el, mely a keresztes hadjáratoktól kezdődően szerepet játszott a modern politikai világ alakításában.
Dusha Béla - Az árvízi Fogadalom Temploma
"E könyv a múlt alkotásaiba ad betekintést. A világháború és pénztelenség miatt oly sokáig épülő Fogadalmi Templom falairól, szobrairól, orgonájáról, de a jelen időkben megalkotott szekkókról is áttekintést ad. Az is felfedezhető, hogy élet van e templomban. Élet van a papnevelő intézetben, a főiskolán. Szemével és szívével olvassa e könyvet, aki kézbe veszi, hogy örömet és lelki felüdülést találjon benne!" (Gyulai Endre, Szeged-Csanád megyei püspök)
Barsi Balázs - Boldog John Henry Newman templom
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Sisa József - Híres magyar templomok
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Csigó László - Magyar katolikus templomok
A templomok építészeti hagyományait évszázadok alakították ki, formálta az egyház változása, az építészeti technika fejlődése. Külső megjelenésük függött attól, kik és hol építkeztek, meghatározó volt az építtető anyagi helyzete, társadalmi rangja. Lényege azonban mindig változatlan maradt, a templom Isten háza, a liturgia helye. Minden keresztény templom középpontja a szentélyben lévő oltár, kiemelt jelentőséget kap a hajóban elhelyezett szószék, ahonnan a pap hirdette az igét. A templomoknak közösségteremtő ereje volt és van ma is. Lehetőséget nyújt az egyénnek csendes elmélyülésre, imára, Isten dicsőítésére, de keretet biztosít a közösség egyéb tevékenységeinek elvégzéséhez is. Tanúja örömöknek és szenvedéseknek, segít mindezek elviselésében, falai megvédik a benne oltalmat keresőt, papjai nevelik a jövő nemzedékét.
Rév Ilona - Templomépítészetünk ma
Magyarországon 1945 óta több mint 200 templomot építettek. Ezek közül választotta ki Rév Ilona azt a 17 példát, amelyet építészeti megoldása alapján a legszebbnek ítélet, s amelyeken keresztül képet ad mai templomépítészetünkről.
Értékelések
Statisztika
Címkék
Kollekciók
- Nem szerepel egyetlen kollekcióban sem.