Punka György sok-sok exkluzív fotóval illusztrált, technikai adatokat és egyéb táblázatokat tartalmazó munkájából megismerhetjük a második világháború egyik legjobb vadászgépének, a Messerschmitt Bf 109-esnek magyarországi történetét. A gépet hazánkban is gyártották, és mind a keleti fronton, mind a hazai légiháborúban alkalmazta a Magyar Királyi Honvéd Légierő. A szerző rendkívüli részletességgel ismerteti a típus történetének ezt a számunkra nagyon fontos epizódját.
Kapcsolódó könyvek
M. Szabó Miklós - A Magyar Királyi Honvéd Légierő a második világháborúban
A nagy forrásbázisra – levéltári kutatásokra, magyar és idegen nyelvű kiadványokra, magánkézen levő eredeti hadműveleti naplókra – épülő monográfia a magyar hadtörténeti irodalomban elsőként vállalkozik arra, hogy képet alkosson a volt magyar légierő második világháborút megelőző és a háború alatti technikai, szervezeti s alkalmazási kérdéseiről.
A szerző a bevezetőben bemutatja a Trianont követően kialakult helyzetet, széles tömegekre is ható soviniszta propagandát, amely a valós sérelmeket felnagyítva – ezzel a feszítő politikai és társadalmi kérdéseket elfedve – eredményesen buzdított az elszakított területek visszaszerzéséért folytatott harcra. Ez természetesen hatott a légierő szellemének alakulására is.
Ezt követően kronologikus sorrendben ismerkedünk meg a magyar légierő történetének eseményeivel. A nagyobb súly itt is természetesen az 1938–1945 közötti időszakra esik, a szerző azonban bemutatja azt az erőfeszítést is, mellyel a hadseregvezetés már a húszas évek végétől igyekezett lerakni egy majdani ütőképes légierő alapjait.
A könyv jól szemlélteti a légierő fejlesztésével kapcsolatos elgondolásokat, azok folyamatos módosulását, és azt, hogy a tervek az anyagi, technikai és személyi feltételek hiányában nem valósulhattak meg. A megfelelő színvonalú ipari háttér, valamint a szakemberek hiánya lehetetlenné tette a revansista törekvésektől fűtött, eltúlzott tervek végrehajtását. A vágyálmok eredményezte kaotikus állapotok uralkodtak a magyar légierőnél is, amikor sor került a délvidéki bevonulásra, majd a Szovjetunió elleni háborúra.
A szerző objektíven elemzi a magyar repülők légi harcait. Jó érzékkel nyúl az olyan, a közérdeklődés előterében álló eseményekhez, mint a bácskai ejtőernyős bevetés, a kassai bombázás, a kormányzóhelyettes repülőbalesete. Óvakodik attól, hogy túlzottan belebonyolódjék ezek tárgyalásába, ugyanakkor meggyőzően, a történelmi tényekhez ragaszkodva, a mendemondákkal és hamis mítoszokkal leszámolva mutatja be az eseményeket.
A szerző részletesen kitér a Magyarország ellen 1944 nyarán-őszén végrehajtott, a lakosság körében is nagy áldozatokkal járó amerikai-angol légitámadásokra, s az ellenük folyó magyar légvédelmi tevékenységre. Rámutat azokra a tényezőkre, amelyek a harcban részt vevő magyar vadászrepülők tetteit motiválták.
A könyvet fényképek, vázlatok és táblázatok szemléltetik.
Nagyváradi Sándor - M. Szabó Miklós - Winkler László - Fejezetek a magyar katonai repülés történetéből
A magyar repülés szakirodalmában ez a könyv egyedülálló. Az első könyv, amely átfogóan tartalmazza a magyar katonai repülés történetét, fejlődését, eseményeit 1945-ig. Ez az első repülő szakmai könyv, amely marxista alapokon ismerteti, elemzi és reálisan értékeli az eseményeket. A felszabadulás után több mint négy évtizeddel már nagyon nagy szükség volt e téma ilyen fokon és módon való feldolgozására. E könyvben a műszaki-technikai ismeretterjesztésen kívül elsősorban a politikai, katonapolitikai és nemzetgazdasági összefüggések elemzése és értékelése a lényeges. A szerzők az egyes fejezetekben rendszerezett és gondos anyagválogatással igyekeztek ismertetni az adott időszakoknak megfelelően a szervezési elképzeléseket, a technikai fejlesztési problémákat, a valóra vált eredményeket, valamint a fontosabb repülési eseményeket, harci alkalmazásokat. A szerzők ezúton is köszönetüket fejezik ki mindazoknak az intézményeknek ill. személyeknek, akiktől értékes segítséget kaptak e könyvhöz.
Dirk Blennemann - Hitler hadserege
Újszerű, elemző jellegű összehasonlítást ad a II. világháborús amerikai és német hadseregekről, behatóan vizsgálja a szervezeti felépítést csakúgy, mint a harcmezőn nyújtott teljesítményt. A német hadsereget kiegészítő Waffen-SS-egységeket, a Luftwaffe tábori hadosztályait és a külföldi önkéntesek szerepét is tárgyalja. Az 1938-as csehszlovákiai eseményektől Berlin bukásáig 12 kulcsfontosságú összecsapás került kiválasztásra, melyeken keresztül a német hadsereg szervezeti felépítése és katonai doktrínája működés közben vizsgálható.
Számvéber Norbert - Páncélosok a Dunántúlon
A második világháborúban a 6. páncéloshadsereg volt Németország utolsó nagy támadó hadműveletre képes, viszonylag intakt hadserege. Amikor a kudarcba fulladt ardenneki offenzíva végén kivonták a frontról, a lehetőségekhez képest újra feltöltötték élőerővel és haditechnikai eszközökkel, és ha nem is teljesen, de visszanyerte 1944. őszi erejét. Bevethették volna a már német felségterületen a Rajna felé nyomuló nyugati szövetségesek ellen, vagy átcsoportosíthatták volna akár Sziléziába, akár a Baltikumba, akár a Visztula Hadseregcsoporthoz Berlin megközelítési útjaira a szovjetek ellen, hiszen mindenütt égetően nagy szükség volt erősítésre és ellentámadást indítani képes friss erőkre. Azonban nem így történt: Magyarországon vetették harcba a Dunántúlon végrehajtott „Tavasz ébredése” hadművelet keretében, amely a második világháború utolsó német „nagy offenzívája” volt.
A hadművelettel kapcsolatban számos kérdés vetődik fel. Mi volt a németek valódi terve ezzel a látszólag értelmetlen támadással? Mekkora szerep jutott ebben a jobb napokat látott német páncélos fegyvernemnek? Igaz-e, hogy a szovjetek az 1943-ban már bevált kurszki védelmi irányelveket alkalmazták újra? Milyen harcjárműtípusok csaptak össze a Dunától nyugatra és mekkora mennyiségben? Hogyan boldogultak az amerikai gyártmányú M4A2 harckocsik szovjet személyzettel a sokkal nehezebb német Panther és Tiger B páncélosok ellen magyar földön? Mekkora páncélosveszteségeket szenvedtek a szemben állók? Mennyire volt sikeres a szovjetek csattanós válasza, a Bécs felé indított támadó hadművelet? Hogyan alkalmazták e harcokban páncélosaikat a németek, a szovjetek, a magyarok és bolgárok?
A könyv a részletes eseménytörténet mellett többek között e kérdésekre is keresi a választ. A felek hadműveleti irataiból származó tényeket számos naplórészlet és visszaemlékezés színesíti, és még a térképvázlatok is korabeli eredeti anyagok alapján készültek. A szerző által feltárt orosz levéltári és szakirodalmi források, valamint az újabban megjelent német memoárok a téma minden korábbinál részletesebb feldolgozását tették lehetővé.
Maruzs Roland - Tábornoki kar 1945-1956
Az első olyan feldolgozást ismerheti meg az olvasó, amely hiteles levéltári források alapján mutatja be a honvédség és a néphadsereg tábornoki karát az 1945 és 1956 közötti időszakban.
A második világháború befejezése és az 1956-os forradalom és szabadságharc között csupán tizenegy esztendő telt el. A történelem időkerekében ez elenyésző, a magyarság történetéhez mérten sem számít nagy időintervallumnak, mégis akkora változások mentek végbe ez alatt, amely több évtizedre meghatározta Magyarország, valamint a magyarság sorsát és szerepét. A haderőben is jelentős átalakulások történtek, megszűnt a nagy múltú Magyar Királyi Honvédség s előbb „demokratikus honvédség” jött létre, majd szovjet minta alapján létrehozták a Magyar Néphadsereget. A korszak jellegzetességéből fakadóan az 1945 és 1956 között szolgáló tábornokok között jelentős különbségek figyelhetőek meg. Az első években még többségben voltak a Ludovika Akadémiát végzett komoly katonai tudású „régi” tisztek, majd a kommunista hatalomátvételt követően a szakmai tudás háttérbe szorult és csak az elvhűség számított. Így fordulhatott elő, hogy a pártvezetés péksegédből, szabóból, vasmunkásból vagy villamoskalauzból kreált tábornokokat…
Manfred Griehl - Német bombázók Anglia és Oroszország fölött
1940 augusztusának első napjaiban a Luftwaffe megindította a koncentrált támadást a szigetország ellen. 1000 vadászgép védelmében a 2. és a 3. Luftflotte mintegy 500 bombázója emelkedett a magasba, hogy elpusztítsa a vadászrepülő-parancsnokság földi objektumait. Ezzel egy időben Ju 87-es zuhanóbombázók fontosabbnak ítélt La Manche menti célpontokat támadtak a kikötők semlegesítésére. A súlyos veszteségek ellenére, mely időnként a pilóták és a repülőgépek számának aggasztó mértékű csökkenéséhez vezetett, a RAF vadászrepülő-parancsnoksága mindvégig megőrizte hadműveleti képességét. A Luftwaffe bombázóerői elsőként a Lengyelország elleni győztes hadjárat során adták tanújelét elsöprő taktikai fölényüknek. A lengyelországi hadműveletet követő, Dánia és Norvégia ellen végrehajtott támadás a Wehrmacht teljes győzelmét hozta, Franciaország bukása után pedig úgy tűnt, a német haderő elég erős ahhoz, hogy akár egész Európát meghódítsa. A brit légvédelem azonban heves ellenállást tanúsított a légitámadásokkal szemben, az első jelentősebb vereséget okozva ezzel a német légierőnek. Hitler kontinentális politikája, így a balkáni invázió, Kréta szigetének megszerzése, Luftwaffe-egységek Olaszországba telepítése, a hajókonvojok ellen indított támadások és az atlanti-óceáni csata során a légierőt számos veszteség érte, ami óhatatlanul együtt járt a Kampfgeschwader bombázó-Gruppéinak gyengülésével. A legtöbb veszélyt rejtő feladatot a Luftwaffe számára azonban az 1941 nyarán a Németországgal korábban megnemtámadási szerződést kötő Szovjetunió elleni támadás jelentette.
John R. Beaman Jr. - Jerry L. Campbell - Messerschmitt Bf 109 in action, Part 1
By the time the Third Reich collapsed in 1945, the Messerschmitt firm had produced some 34,000 examples of the legendary Bf 109, making it the most prolific aircraft of the era. Key to this tremendous output and to the plane's longevity was a simple design that allowed rapid production - even by unskilled Zwangsarbeiter - forced laborers - and gave Messerschmitt an advantage over the Focke Wulf Fw 190. The Nazis came to power in January 1933 intent on scrapping the Versailles Treaty that banned Germany from having an air force. Issued on 15 February 1934, the request by the new Reichsluftfahrtsministerium (RLM/Air Ministry) for a single-seat daytime air combat fighter with a top speed of 400 km/h brought a new lease of life to the financially strapped Bayerische Flugzeugwerke AG (BFW). BFW began work on the plane, its first military aircraft, that December, and in May 1935 the Bf 109 V1 prototype took to the air - 10 months before the first Spitfire - launching the career of an iconic plane whose numerous versions would serve the Reich until the end of World War II.
Bruce I. Gudmundsson - DAK - Deutsches Afrika Korps
A német Afrika Korps egyedülálló katonai alakulat volt, amely észak-afrikai hadjárata során a Nyugati-sivatagban a dicsőség csúcsait éppúgy megismerte, mint a vereség mélységeit. A könyv egy német vezérkari tiszt szemszögéből mutatja be a csatákat, és betekintést enged a félelmetes hadigépezet működésébe. A DAK révén teljesebb, objektívebb képet alkothat az olvasó Rommelről és az általa vezényelt katonákról. Megismerheti, az alakulat miképp arathatott sorozatos győzelmeket, és melyek voltak a bukásához vezető tényezők.
Chris Chant - A II. világháború német harci repülői
A II. világháború első három évében a német légierő, a Luftwaffe gépei alapvető szerepet játszottak a náci hadigépezet Blitzkrieg sikereiben. A vadászgépek, vadászbombázók, zuhanóbombázók, rombolók, bombázók és felderítőgépek kötelékei egyszerűen kisöpörték a légtérből az ellenséges repülőgépeket, megbénították a szárazföldi csapatokat, majd romhalmazzá változtatták a városokat. A könyv részletes leírást ad azokról a legfontosabb német típusokról, amelyek 1939 és 1945 között szolgálatban álltak. A kötet a gyártók nevének betűrendjében tárgyalja azokat a leghíresebb Luftwaffe-gépeket, amelyek a konfliktusban szerephez jutottak, köztük a Messerschmitt Bf 109-est, a Focke-Wulf Fw 190-est és a Junkers Ju 87-est, a híres-hírhedt Stuka zuhanóbombázót.
Jack Greene - Alessandro Massignani - Rommel észak-afrikai hadjárata
Észak-Afrika és a Közép-Kelet sivatagaiban született meg a II.világháború legnagyobb legendáinak egyike: Erwin Rommel, a Sivatagi Róka legendája, aki az Afrika Korpsot vezényelte a Bernard Montgomery vezette 8. brit hadsereg `sivatagi patkányai` ellen. Ez a kivételes mű exkluzív interjút közöl Rommel német-olasz tolmácsával, megismertet a szembenálló felek földközi-tengeri hadászati terveivel, bemutatja a hadjárat napjaink Észak-Afrikájára és Közép-Keletére kifejtett hatását, továbbá teljes leírást ad a szíriai és az iraki hadműveletekről is.
John R. Beaman Jr. - Messerschmitt Bf 109 in action, Part 2
Part Two of the Messerschmitt 109 story begins with the Bf 109F and covers every variant through to the Bf 109 K 4.
The book provides some coverage of the postwar Czech Avia S 90 and the Spanish HA 1112 MIL, both of which evolved from the Messerschmitt 109. It also features 98 photographs, 13 color paintings and numerous line drawings.
Hans-Ulrich Rudel - Stuka pilóta
A második világháború legsikeresebb német ászának visszaemlékezéseit tartja kézben az olvasó. A könyv első, teljes magyar kiadását.
Hans-Ulrich Rudel katonai teljesítménye elvitathatatlan, hiszen ő volt a német hadsereg valaha legmagasabb kitüntetését megszerző katonája. Megsemmisített több, mint 500 tankot, 2000 földi célpontot, a szovjet flotta büszkeségét, a Marat csatahajót. Sztálin személyesen tűzött a fejére vérdíjat. 2500 bevetése volt, ezt azóta sem múlta felül senki.
A szinte ész nélküli bátorság, a háborús jártasság és nem utolsó sorban a tiszteletet parancsoló eredmények dokumentuma ez a könyv. A "Stuka pilóta" ugyanakkor kivonata annak is, hogy milyen információkkal rendelkeztek és azokból milyen következtetést vontak le a keleti fronton szolgáló katonák.
Külön kell azonban választani a harcos teljesítményét a mögötte húzódó ideológiától. Ez a nemzetközi bestseller ezt meg is teszi, ezért is vált ilyen népszerűvé szerte a világon.
Rudel könyvének népszerűsége a világon mindenhol emberfeletti katonai teljesítményének állít emléket.
Dennis Showalter - Patton és Rommel
George S. Patton tábornok. Nyelve olyan éles volt, mint az általa egykor forgatott lovassági kard, haragja pedig mindent elsöprő - mint harckocsihadosztályainak rohama. Faragatlan, néha pózoló magatartása és a parancsnok társait, valamint a közvéleményt egyaránt nyugtalanító, konfliktust kereső beállítottsága ellenére Patton fellépése tiszteletet parancsoló volt. Ha feljebbvalói szabad kezet adtak volna neki, az amerikai hadsereg már 1944 szeptemberében diadalt arathatott volna Berlinben. Erwin Rommel tábornok. A harctéren nem tűrt ellentmondást, bátorságát még az első világháború lövészárkaiban bizonyította, amiért is megkapta a "kék Max"-ot (Pour le Mérite). Frontharcos volt, aki katonáinak példát mutatva a harckocsi lövegtornyából vezette ütközetbe egységeit. Az Adolf Hitler személyes biztonságáért felelős különítmény élére kinevezett Rommel mélyen elítélte a Harmadik Birodalom által elkövetett bűnöket. A Führer meggyilkolását célul tűző összeesküvésben való szerepvállalása miatt bukott katona lett belőle. Egy rövid észak-afrikai összecsapástól eltekintve e két legendás hadvezér soha nem találkozott a fronton. A Patton és Rommel az első önálló mű, mely áttekinti a - katonáik által csodált, ellenfeleik által elismert, vezetőik által ugyanakkor egyaránt gyűlölt - két tábornok párhuzamos életrajzát. Hogyan kovácsolódott vitézségük az I. világháború poklában? Hogyan jutottak előre a katonai ranglétrán, míg be nem következett az elkerülhetetlen összeütközés a politikai vezetéssel? Dennis Showalter hadtörténész, miközben választ ad e kérdésekre, élethű portrét fest e két férfiról, kiknek a hadviselés módszertanát gyökeresen megváltoztató harci stratégiái ma is a tananyag részét képezik a világ katonai főiskoláin.
Eugene B. Sledge - Pokol a Csendes-óceánon
Eugene B. Sledge második világháborúban nagy hírnevet szerzett tengerészgyalogos hadosztályban, az 5-ös tengerészgyalogosok 3. zászlóaljában szolgált Peleliun és Okinaván. Feljegyzéseit, naplójegyzeteit Újtestamentumában rejtegette. Ebből született a Pokol a Csendes-óceánon című könyv, amely végtelen egyszerűséggel és őszinteséggel meséli el, mit élt át egy tengerészgyalogos a csendes-óceáni hadszíntéren vívott brutálisan kegyetlen háborúban. Mi mentette meg, mi fenyegette és mi változtatta meg az életét. Elmeséli azt is, hogyan tanulta meg gyűlölni és gyilkolni - később szeretni - embertársait.
Ságvári György - Somogyi Győző - Szabó Péter - Honvédhuszárok
A könyv előzménye a Nagy huszárkönyv, mely az első világháborúval bezárólag mutatja be a magyar huszárság élettörténetét. Ezt a kiadványt „kis huszárkönyvnek” hívják a szerzők, mert – az előbbi folytatásaként – rövidebb terjedelemben ábrázolja kizárólag a 20. század eleji magyar királyi honvédhuszárság képes történetét. Az 1920–1945 közötti időszak könnyűlovasságának világát két időszakra tagolja: külön elemzi a béke és a háború éveit. A békeévek (1920–1938) huszárjainak hétköznapi és ünnepnapi foglalatosságai közül leginkább a kiképzést szemlélteti: komoly felkészülésben vettek részt azok az önkéntes huszárok, akik később lóról hadakoztak. A háborús évek magyar huszártörténelmének főbb eseményeiről közöl áttekintést: az 1. lovasdandár 1941. évi ukrajnai hadműveleteiről, az 1941–1943 között a keleti hadszíntéren lévő csapatlovasságról, a felderítő osztályok 1944–1945-ben véghezvitt dolgairól, az 1944-ben lengyel hadszíntérre került 1. lovashadosztályról és méltatja az 1944–1945-ös honvédő huszárok tetteit.
Adolf Galland - 104 légigyőzelmem
A lázadót, aki a mindenható Birodalmi Légimarsallal pimaszkodni mert, Adolf Gallandnak hívták. Az eset az angliai légicsata idején történt. Galland, a német légierő, a Luftwaffe vadászórepülő-tábornoka, a legendás, több mint száz légigyőzelmet adatott "ászok" egyike, túlélte a háborút. Életrajza - ez a könyv - a második világháború német vadászrepülésének dokumentum-hitelességű története, hiszen a fegyvernem kialakulásának kezdeteitől, a harmincas évek közepétől részt vett benne. A könyv ugyanakkor lélegzetelállítóan izgalmas olvasmány, kalandregény a javából. De ezek a kalandok a valóságban is megtörténtek, a könyv minden betűje igaz! Arról pedig, hogy a magyar szöveg ugyanúgy magával ragadja olvasóját, ahogyan az eredetinek sikerült, a szerző két egykori harcostársa, maguk is kitűnő vadászrepülők - gondoskodik: Cserny Miklós és Tobak Tibor.
George Forty - Az Afrika Korps I. - Az Alexandriába vezető út
1941. elejére az angol csapatok előrenyomultak Észak- Afrikában. Megsemmisítették a teljes 10. olasz hadsereget, elfoglalták Kirenaikát és készen álltak arra, hogy tovább folytassák győzelmes előrenyomulásukat. Két hónappal később azonban a helyzet megváltozott. Az ellenség az egyiptomi határon állt, és ostrom alá vette Tobrukot. Mi okozta a hadiszerencse ily hirtelen megváltozását? A kairói hastáncosnők és bártulajdonosok miért tartották fontosnak, hogy olasz és német szótárakat szerezzenek be a lehető legsürgősebben? A válasz egyszerű: megérkezett a hadszíntérre Erwin Rommel és a legendássá vált Deutsches Afrika Korps. Hitler - akit rendkívül aggasztott az Észak-Afrikában harcoló olasz erők összeomlásának lehetősége - maga döntött úgy, hogy német csapatokat vezényel a hadszíntérre visszavonuló, demoralizált szövetségese támogatására. 1941. február 14. és 20. között érkeztek meg a DAK első egységei Tripoliba, és összecsaptak a britekkel. Erwin Rommel, a Sivatagi Róka parancsnoksága alatt az Afrika Korps hamarosan a II. világháború egyik leghíresebb harcoló alakulatává vált.
Az Alexandriába vezető út című első kötetben George Forty az Afrika Korps sivatagi háborúja első, eseménydús évének legemlékezetesebb pillanatait követi nyomon. Természetesen már sok könyvet írtak az észak-afrikai háborúról. A kötetet mégis egyedülállóvá teszi az, hogy ebben a történetet az Afrika Korps katonái mondják el a saját szavaikkal, és visszaemlékezéseiket látványos, korábban nem publikált fényképfelvételek illusztrálják.
Kurt Rieder - Vadászok akcióban!
„1915 és 1945 között a vadászpilóták társadalma alkotta a hadsereg elitjét, az ászok pedig a vadászerők ünnepelt hősei voltak. Kevés pilóta volt képes a megtisztelő titulus megszerzésére: ahhoz, hogy valaki ásszá váljon, olyan képességek szükségeltettek, melyek tízezer emberből legfeljebb egy számára adatnak meg. Azok a férfiak, kik az első világháború éveiben repülték a vászonból és fából, zongorahúrokból és vascsövekből összetákolt, kehes motorok által hajtott, idegtépőén bizonytalan masinákat, és nap-nap után veszedelmes harci missziókat teljesítettek, kivételesen bátor emberek voltak. Ám a rettenthetetlen szív, avagy a harci ösztön önmagában még vajmi keveset ért: ha nem társult mellé képzettség és hidegvér, úgy inkább hozott bajt a pilóta fejére, mintsem segítette győzelmekhez.”
Erdélyi Béla - Vér és acél
Bár sok jó könyvet írtak már a 2. magyar hadsereg háborús szerepléséről, s e könyvek alapján majdnem mindent tudunk háborújáról, ám nagyszerű helytállását nem ismerjük igazán. Néhány sorban tettek eddig említést erről. Alig hallhattunk-olvashattunk valamit az Oszkol-völgy véres utóvédharcairól, valamint az első vonalak iszonyú megpróbáltatásairól: a rajvonalbeli életvitelről, a hóárkok pszichózisáról, a testi-lelki szorongásról, a harcok rohamairól, az őrjöngő órákról, a pergőtüzek pokláról, a hógödrök dermesztő éjjeleiről, a tisztek és a legénység viszonyáról.
Erdélyi Béla hadnagy a 108/2 század parancsnokaként teljesített szolgálatot a keleti fronton 1942/43-ban, így a szemtanú hitelességével örökítette meg az eseményeket, s ábrázolja a tisztek és a legénység harctéri életét. Mint tiszt, világosan látta, hogy a hadszíntérre kikényszerített katonák a legkevésbé sem vétkesek az elszenvedett kudarcok miatt, az összeomlást a legfelső politikai vezetők, a vezérkar, a parancsnoki kar, a tábornokok okozták.
Habár az egységek nem rendelkeztek megfelelő harci eszközökkel és az orosz tél elviseléséhez szükséges ruházattal, mégis emberfeletti áldozatot hoztak: megállították a Vörös Hadsereget az Oszkol-völgyében, ami lehetővé tette, hogy elkerülje a fogságba esést ötven-hatvanezer magyar honvéd és a németek végrehajthassák tervszerű hadmozdulataikat.
Erdélyi Béla hadnagy kiemelkedő parancsnoki teljesítményét mutatja, hogy százada 179 katonájából 132 élve hazajuthatott. Hősies helytállásáért a kormányzó személyesen tüntette ki. A rendszerváltást követően őrnaggyá léptették elő a Don melléki csatákban tanúsított hősiességéért és megkapta a vitézi címet.
David Fraser - Rommel
Hegyivadászaival Monte Kolovrat égbe nyúló, hóborította szikláit ostromolta, páncélosai átdübörögtek Európán. A líbiai sivatag homoktengerében számumként tört előre Tobruk erődjéig, melyen győzelmi zászlaja hirdette az ember, a katona, a nagy hadvezér azóta sem halványuló dicsőségét. Mindig az élen haladt. Kivont karddal, nyeregből vezényelte a mindent elsöprő rohamokat. Személyisége áttöri az idő korlátait, s acélpengeként hasít bele a történelem szövetébe. A belőle áradó fékezhetetlen energia és őserő átível időn és téren, s már életében legendákkal övezte alakját. Erwin Rommel életet a legnemesebb katonai erényeket példázza, melyekkel méltán vívta ki katonái rajongását, ellenfelei rettegését, elismerését és tiszteletét. Katona volt a szó legnemesebb értelmében - karizmatikus ereje csalhatatlan ösztönnel és magas szakmai hozzáértéssel párosult. A történelem másik oldalon álló robosztus személyisége, Winston Churchill, a vérzivataros világégés közepette nem véletlenül jegyezte meg a képviselőházban: "Igenis, ki kell jelentenem, hogy Erwin Johannes Eugen Rommel nagy hadvezér." Jelen kötet a korábban hasonló címmel megjelent kiadáshoz képest lényegesen teljesebb, csorbítatlan formában jut el a közönséghez, így garantálva, hogy az érdeklődő előtt valóban a rajongott-rettegett hadvezér igazi portréja rajzolódjon ki.