Nyolcvanéves a stressztudomány, ennek történetét, folyamatát akarják a könyvben a szerzők bemutatni, külön kiemelve a magyar származású Selye János úttörő szerepét. A kötet végighalad Selye állatkísérleteken alapuló kutatásaitól és közleményeitől a modern stressztudományokig – ami a sejtbiológiától a társadalomtudományokig, például a munkahelyi stresszig – terjed.
A szerzők egyike Selye utolsó magyar PhD-diákja volt, ily módon többéves személyes kapcsolat fűzte a világhírű tudóshoz. Részben ennek révén, részben hétvégi magánbeszélgetésekből tudott meg sok kulisszatitkot Selye életéről és munkásságáról, többek között a stressz melletti egyéb nagy felfedezéseiről (pl. a szteroid hormonokról végzett kutatásairól és felosztásukról), amelyekért nem sok elismerést kapott. Nem kapott Nobel-díjat sem. Ezért emlékezik meg e könyv ezekről a valójában stresszhez kapcsolódó eredményekről külön fejezetekben.
A történelmi visszatekintésekre oly jellemző illusztrációk, fényképek, dokumentumok egészítik ki a reprezentatív kötetet.
Kapcsolódó könyvek
Bánki M. Csaba - Agyunk fogságában
A neves pszichiáter-pszichofarmakológus szerző legújabb kötete izgalmas témát jár körül: a tudomány mai napig legnagyobb rejtélyeinek egyikét, az emberi agyat. Milyen folyamatok irányítják legemberibb szervünket, és lesz-e valaha is lehetőségünk pontos működésének megismerésére? Van-e az agynak neme? Hogyan alakul ki a szkizofrénia, a depresszió vagy a pánikbetegség? Mit gondoltak régen az agyról, és hol tart ma az agykutatás? Mi a tudomány jelenlegi álláspontja a gyógyszerek, a kábítószerek vagy az alkohol hatásairól? Hogyan gyógyít a pszichoterápia, milyen hatalma van a szavaknak az agy felett? És legfőképpen: mi irányítjuk az agyunkat vagy ő irányít minket?
A szerző számtalan izgalmas kérdés segítségével igyekszik kideríteni, mennyire lehet független és önálló a gondolkodásunk, a viselkedésünk, mennyire vagyunk kiszolgáltatva az agyunkban lezajló folyamatoknak vagy a géneknek. Beszámol a legújabb kísérletekről, kutatási eredményekről, az agyi működést magyarázni próbáló különböző elméletekről.
A kötet lebilincselő szellemi kalandot ígér minden olvasónak.
Magyar Imre - Diabetes mellitus
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jakabos Sára - Fehér köpenyben
Jakabos Sára 1945. november 23-án született Kézdivásárhelyen. Általános orvosként Moldvában, egy kilenc faluból álló község felnőtt és gyerekorvos teendőit látta el két éven át, majd újabb két évig a szülővárosához közeli Bereck községben, kezdetben gyerek-, majd felnőttorvos. 1975-ben került Kézdivásárhelyre, ahol másfél évet körzeti orvosként, munka-egészségtani képzést követően üzemorvosként dolgozott. Általános szakorvosi (principal) vizsga után, üzemorvosi munkája mellett a helyi kórház belosztályán teljesít ügyeleti szolgálatot. 1990-ben férjével és két gyerekével áttelepedtek Magyarországra. Dunaújvárosban, kezdetben a Pszichiátria Kórház beosztott orvosaként tevékenykedett, majd 1994-ben pszichiátriából, 1996-ban biofizikai orvoslásból, 1998-ban addiktológiából szakvizsgázott, 2001-ben Autogén tréning alapfokból, 2004-ben az Európai Addikció Súlyossági Index alkalmazásából szerzett tanúsítványt. 1999-től, jelenleg is, adjunktusi beosztásban dolgozik a Dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Pszichiátria osztályán.
Csúcs László - Hittel, tollal, szikével
A pécsi Pius Főgimnázium diákjaként hosszan vívódott a szerző: vajon pap legyen, esetleg újságíró, netán orvos? Vonzalma mindhárom irányban erőteljes volt, ám végül is szülész-nőgyógyász lett. Jól választott – mondhatjuk most már az utókor tévedhetetlen tisztánlátásával.
Esetében azonban a gyógyítás és a kései lehetőségként megadatott írás egymást kiegészítő és erősítő tevékenységgé vált. Így teljesedett ki sok évtizedes orvosi hivatása és közéleti munkássága nemzete szolgálatában. A most nyilvánosság elé tárt, örömben és bánatban, sikerben és kudarcban bővelkedő novellái ezt jól igazolják.
Az 1956-os, népirtással felérő abortuszrendeletet így éli meg: „Egész eddigi orvosi életem összeomlása.” Kétségbe ejtő helyzetében Istenhez fordulva így imádkozik: „Segíts kiutat találnom ebből a reménytelennek látszó helyzetből!” És Isten megsegítette – mint oly sokszor –, a kiutat megtalálta.
A könyv címe az adott három szóval foglalja össze munkásságának lényegét: Azt, ahogyan élt mint családapa és közéleti személyiség. És nem utolsósorban azt, amiért hitvallása szerint mindhaláláig élt: „… a végsőkig küzdöttem minden rám bízott életért”.
Mohács város díszpolgára 1906-ban Székesfehérváron született és 2003-ban búcsúztunk el tőle a mohácsi temetőben. 66 évig szolgálta szeretett városát.
Szirmai Imre - Valami ideg
Azt mondja Szirmai Professzor, Deák Ferenc után szabadon, hogy "nem elég nem hazudni, mondani kell az igazat". A fanyar irónia sebészkésének - amellyel, mint módszerrel, az "emberben az agyat keresi" - a humor veszi el az élét. Pénzorientált világunk távol áll a modernségtől. Könnyedén beereszti a babonát, dajkálja a misztikumot és ragaszkodik a megszokott butaságokhoz, mert bajban van... Mennyit tudnak orvosok és nem-orvosok arról, hogy mire kell az agy, és mit okoz, ha megbetegszik? Elég keveset! - mondja a Professzor. Ennek ellenére, mint a jó doktor, ígéri a tisztelt olvasónak: csak nyugodtan, nem fog fájni! Az orvos-elit hajlítható, néha meggondolatlan és végtelenül kiszolgáltatott a vetélkedő gyógyszercégeknek, érzéketlen hivataloknak, keserves újításoknak, áltudományos hazugságoknak és egymásnak.Ugyanez történt a betegekkel is. A manipuláció sikere azonban mindig a másiktól függ – aki hagyja magát. Éppen ezért nem árt vigyázni, mert: „a jövő az, amivé a dolgok váltak”... És hogy miért ír ilyeneket, nem csak szakkönyvet, arra a válasz az előszóban áll: „Azt akarom, hogy kérdezd meg! ...és kérdezd meg még egyszer, ha már elolvastad”.
Széll Kálmán - Fehérköpenyes óriások
A jelen kötet portréi megelevenítik a XX. század öt jelentős, országos figyelemre érdemes orvosának pályáját és személyiségét, akik közül négyet a szerző közelről ismerhetett. „A hazai aneszteziológia és intenzív terápia alapítójaként számon tartott és országosan ismert nevű Széll Kálmán ezzel a tanulmánykötetével a legjelentősebb életművet felmutató orvostörténészek sorába került” − írja Ajánlásában a pályatárs és barát, István Lajos professzor.
A Magyar Nyugat Történeti Kiskönyvtára 6. kötete
Besznyák István - Idézetek, gondolatok az orvostudományról
Mindnyájunk gondolatvilágának kialakításában jelentõs szerepet játszottak elõdeink, mestereink példái és tanításai, az olvasmányaink során szerzett tapasztalatokra és ismeretekre való emlékezések. A gondolatok, idézetek, aforizmák hasznosak lehetnek életünk különféle területein. Élénkíthetik nyelvünket, fogalmazásunkat, emlékezetessé tehetik elõadásainkat. A könyv szerkesztõje több évtizede foglalkozik idézetek, aforizmák, bölcs gondolatok gyûjtésével, amelyek az orvostudomány különféle területeivel kapcsolatosak. Amikor ezen gyûjtõ, tanulmányozó munkássága eredményeként e könyvet összeállította, célja többirányú volt. Szellemi táplálékot, útmutatót ad, emléket állít az elõttünk járó szellemi nagyságoknak, az arra érdemes mestereinknek, hogy azokat az utánunk jövõk is felhasználhassák.
Magyar Imre - Kozmikus sértődés
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Zoltán János - Szakmám szolgálatában
Előszó
Jelen könyvemet azért írtam meg, mert barátaim – akikkel megosztom gondolataimat – azt mondták, hogy ez is, akárcsak az előző, Utam a diplomáig című önéletrajzom tulajdon képpen az ifjúságnak szól, mert szemlélteti, hogyan törekedjék az ember céljainak elérésére, és hogyan fogadja az őt érintő eseményeket.
Így hát megírtam szakmai tevékenységem történetét, szigorúan ragaszkodva a témához. Nem tértem ki magánéletem ügyeire, és nem szóltam hobbimról avagy szenvedélyemről, a va dászatról sem. Igaz, ez ismétlődést is jelentett volna, mert a vadászatról több könyvem jelent meg: öt társszerzőségben feleségemmel és vadásztársam mal, dr. Tomai Évával. A másik ötöt egyedül írtam.
Kérem, fogadják jóindulattal és elnézéssel grafomániám ezen újabb termékét.
Benedek István - Tibeti orvoslás és varázslás
Lélekszámra kicsiny, méreteit tekintve hatalmas ország Tibet. Mindig izgatta az ember fantáziáját, mindig "rejtelmes" és "tiltott" ország volt. Két évtizede amikor önállóságát elveszítve Kína autonóm területe lett, megszűnt a rejtelmessége, és pár éve a határait is megnyitották az idegenek előtt, nem tiltott ország immár. A kíváncsiság nem szűnt meg iránta, sőt Tibet határozottan "divatba jött" -filmek, televíziós adások, riportok szólnak róla, utazók keresik fel, emigráns tibetiek hordják a hírét szét a világban. Nincs hónap, hogy a világsajtó ne foglalkozna valamiért a tibetiekkel.
Ezt a könyvet nem a Tibet-divat szülte. Másfél évtizeddel ezelőtt készült, amikor a dalai láma még nem élt emigrációban, Kőrösi Csomának még nem ünnepelték a bicentenáriumát, nem tartottak még tibetiológus-világkongresszust Magyarországon, és a könyv szerzője még nem vett feleségül egy tibetológust.
Ez a könyv önálló része a Mandragóra című műnek, ami a varázslás, kuruzslás és orvoslás kapcsolatát kutatja az emberiség történetében, főként a közelmúltban, a 19. század fordulópontja körüli évtizedekben, amikor még lehetett találni olyan népeket, amelyeket nem, vagy csak alig érintett meg az európai-amerikai civilizáció.
Tibetnek kitüntetett helye van ebben a kutatásban, mert ezer éve még jelentős birodalom volt, fejlett kultúrával, ezen belül magas rendű orvosi ismeretekkel. Hatalma azonban megtört, szellemi fejlődőképessége elhagyta, merev vallási dogmatizmusba süllyedt. Orvostudománya vajákossággá alakult, orvosai vagy kuruzslók lettek, vagy "csodadoktorok", akiknek hírneve messzire elhatolt, tudása mégis kétessé vált. A legendás tibeti "ősi gyógymód" pályafutását kíséri nyomon ez a könyv, beleágyazva az ország történelmébe és kulturtörténetébe.
(Benedek István)
Magyar Imre - A kérdés
"Orvos vagyok, és valójában akkor is orvos maradok, ha munkámat nem végezhetem olyan körülmények között, mint az elmúlt csaknem ötven évben." - Az orvos-író, vagy ha tetszik: az író-orvos Magyar Imre új könyvének első mondata ez. A kérdés változatos műfajú írásainak: tanulmányainak, beszámolóinak, előadásainak, vitacikkeinek és önéletrajzi vallomásainak az élén, amelynek az ihlete, s ennélfogva a természete is egyanyagú; éppen azok a kérdések ösztönözték megírásukra a tudós belgyógyász professzort, amelyekkel elsősorban a gyógyító ember találkozik a Létben és a hétköznapi életben. A filozófia síkján vagy az Irodalomban éppúgy, mint a mindennapi klinikai gyakorlat vagy az egyetemi tanári oktató munka során, s ezeknek a szakmai szenvedély inspirálta kérdéseknek az általánosítható tapasztalatai, ahogyan a könyv szerzője a tudós hitelével és személyes meggyőződése prizmáján keresztül elénk tárja őket, minden "laikus" olvasója számára érthető és olykor drámaian izgalmas látleletekkel érnek föl, annak az írónak a tollából, aki "ebben a könyvben, amely a Műhely sorozatcímet viseli - folytatódik a már idézett mondata, amely a könyv ars poeticájaként is felfogható - nem óhajtok műhelytitkokat írni. Arról szeretnék beszámolni, amit orvosként a betegekről, a világról, az emberről általában gondoltam és gondolok ma is." A kérdések, amelyek körül Magyar Imre orvosi és írói műhelyének a gondolatai forognak, persze sokrétűek; Homérosz époszának orvosi vonatkozásai éppúgy beletartoznak, mint a magyar egészségügy mai helyzetének tárgyilagos átvilágítása (ami által a könyv az ősi hivatásra épülő mai intézményrendszer belülről látott diagnózisát is tartalmazza), s a nagyvizit értelmének platonizáló dialógusban való kifejtésétől az euthanázia vagy a beteg felvilágosításának dilemmájáig olyan, minden embert foglalkoztató és nyugtalanító kérdések, amelyekre elsősorban az orvos joga és kötelessége a válaszadás kísérlete, mert a "gyógyító ember" fogalmának a teljessége a valóságban is ezt követeli a hippokrátészi eskü igazi elkötelezettjeitől.
Magyar Imre - Behrens doktor és társai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szarvas Ferenc - Differenciáldiagnosztikai kalauz
A könyv a mindennapi betegellátásban gyakran felmerülő differenciáldiagnosztikai problémákkal foglalkozik, különös figyelemmel a háziorvosi tevékenység szempontjaira és a "periculum in mora" esetekre. A könyv nagyobb részét képező első három fejezet az anamnézis és a fizikális vizsgálat alapján előtérbe kerülő panaszokból és tünetekből kiindulva tárgyalja a racionális diagnosztikai lépéseket. Néhány cím ebből a részből: Ismeretlen eredetű láz, Mellkasi fájdalom, Hasmenés, Vérzékenység, Akut has, Sárgaság, Struma, A női emlő rendellenességei. Az általános belgyógyászati és sebészeti ihletésű részek után további 9 diszciplína szerint felmerülő témák következnek: Ideggyógyászati és psychiatriai anomáliák, Mozgásszervi panaszok és tünetek, Bőrtünetek, Látászavarok, Hallászavarok, Arctájéki és szájüregi fájdalmak, Húgyúti rendellenességek, Nőgyógyászati és szülészeti, Csecsemő és gyermekgyógyászati sürgősségi kórképek. A könyv a felsőbb éves hallhatók oktatásának a támogatásán kívül egyaránt szolgálhatja a posztgraduális (háziorvosi rezidensi) képzést és a diplomájukat régebben megszerzett orvosok továbbképzését is.
Antalóczy Zoltán - Kardiológia
Ebben a könyvben az olvasó egy széles látókörű és nagy klinikai tapasztalattal rendelkező orvosprofesszor tolmácsolásában ismerheti meg a szívbetegségek tünettanát, vizsgálatának módját, a noninvazív és az invazív technikát, a terápiát, a nagy kardiovaszkuláris szindrómákat és részletesen, fejezetenként tárgyalva az egyes betegségcsoportokat.
A szerző a részekben is az egészet keresi. Az egész embert tartja szem előtt és szintézisre nevel, ami olykor hiányzik a korszerű kardiológia gyakorlatából. Könyvében nem irodalmi nézeteket sorol fel és ütköztet egymással, hanem mindig a maga véleményét írja le, ahogyan ő látja és ahogyan ő tudja a kardiológiát.
A könyvet ajánljuk kardiológusoknak, belgyógyászoknak az alapellátás, a társszakmák orvosainak, az orvostanhallgatóknak és mindazoknak, akiket érdekel a modern kardiológia.
Antalóczy Zoltán - Orvosi hivatásom és hitvallásom
Az orvosok az én felfogásomban erkölcsi normák szerint élő, magasan kvalifikált emberek, akik műveltségüket a közéleti tudás szintjére emelik. Betegeikért mindhalálig küzdenek, és tudásukkal, lelkiismeretükkel a betegeket még a lét és nem-lét határán állva is képesek visszahozni. Az orvosok az én felfogásomban hivatásuknak tekinti az egyetemeken az oktatást, és a legszentebb dolognak tartom azt, ha egy orvos a másik orvost gyógyítani tanítja...
Papp Lajos - Verbum cordis
„Nem vagyok író. Sokat gyötrődtem: szabad-e könyv formában megjelentetni interjúkat, előadások lejegyzett változatát, rólam írott újságcikkeket? Szabad-e a szívemet kinyitni, kitárulkozni olyan mértékben, hogy az nemcsak szívem rejtett titkait fedi fel, hanem gyarlóságomat, bűneimet, hibáimat, félelmeimet is láthatóvá teszi?"
Mess Béla - Két szenvedély rabságában
(...) Miután naplót soha életemben nem vezettem, ezért ebben a könyvben sem az egyes események, kongresszusok, külföldi utak stb. kronológiai sorrendben történő pontos és hiteles leírását adom. Bizonyos rendszerezési elvek betartása mellett (életkorszakok, ezen belül a két szenvedély szerepe stb.) mégis inkább a számomra fontos azon eseményekre, történésekre igyekszem koncentrálni, melyek naplóban történt rögzítés nélkül is megmaradtak emlékezetemben, és amelyekre legtöbbször pozitív (aránytalanul ritkábban negatív) emocionális töltéssel gondolok vissza. (Mess Béla)
Romics László - Zsíranyagcsere-zavarok a mindennapi gyakorlatban
Magyarországon a halálozási statisztikák azt mutatják, hogy az emberek több mint 54 %-a a keringési rendszer betegségeiben hal meg. A magas lipidszintek kockázatfokozó hatásuk miatt a legfontosabb rizikófaktorok közé sorolhatók. A zsíranyagcsere-zavarok jelentőségét az általa okozott különböző súlyosságú, gyakran halálhoz is vezető szövődményei mutatják. A különböző rizikófaktorok eliminálásával, a megfelelő gyógyszeres kezelés kiválasztásával a cardiovascularis morbiditás és mortalitás csökkenthető. E könyv a zsíranyagcsere-zavarok felismerésének és kezelésének elveit foglalja össze olyan szempontból, hogy megismertet az atherosclerosis és annak talaján kialakuló szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőivel, a megfelelő gyógyszer és diéta kiválasztásával. Megtudhatjuk az adott egyén kockázatának a becslését, útmutatást kapunk a népesség életmódjának a megváltoztatására. Részletesebben tárgyalja a vérlipidek felépítését, anyagcseréjét, ezek normális és kóros értékeit. Ajánlást olvashatunk a diétás kezelésre és az életmód megváltoztatására. A klinikai rész tárgyalja a hyper- és dyslipoproteinaemiák kezelésében alkalmazható ismertebb és a legújabb gyógyszerek körét. A könyv szól minden orvoshoz és betegellátással foglalkozó más képzettségű szakemberhez.
Kun Miklós - Kedves Hilda
Kun Miklós 1908-ban született Szegeden. Orvosi tanulmányait a prágai, bécsi és szegedi egyetemen végezte. Orvosi működését a budapesti Szabolcs utcai zsidókórházban kezdte, majd dolgozott Szondi Lipót pszichológiai laboratóriumában, György Júlia patronázs egyesületében.
A háború alatt munkaszolgálatos, s több száz zsidó gyermek életét menti meg.
A háború után a Népjóléti Minisztériumban főosztályvezető, bányaorvos, majd a Hévízi Állami Gyógyfürdőkórház igazgatója. 1957-től az Országos Ideg- és Elmegyógyászati Intézet osztályvezető főorvosa, majd tudományos főigazgató-helyettese, az Országos Alkohológiai Intézet igazgatója, az Eötvös Loránd Tudományegyetem pszichológiai tanszékének címzetes egyetemi tanára. Nyugalomba vonulása után az Igazságügyi Elmemegfigyelő és Gyógyító Intézet tudományos tanácsadója.
Kun Miklós önéletrajzát 1999 és 2003 között Füri Anna és Kun János jegyezte le.
Ádám György - Érzékelés, tudat, emlékezés
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.