“Akár kimondva, akár kimondatlanul, abban számos hazai kutató egyetértett, hogy sok korábbi és későbbi nép fegyverzete, taktikája hasonló volt a honfoglaló magyarokéhoz, sőt némelyek szerint kifejezetten azonos volt azzal. A hagyományosnak számító filológusi vagy régészeti megközelítés mellett érdemesnek tűnt tehát egy másik irányból, a történeti párhuzamok felől is alaposabban megvizsgálni a középkori magyar lovasság hadviselését.”
“Jelen munka pedig már arra is rámutat, hogy egyes korábbi véleményekkel szemben a hagyományos íjász könnyűlovasság jelenlétével egészen a XVI. század elejéig számolni kell Magyarországon.”
Kapcsolódó könyvek
Kertész István - A görög-római hadművészet fejlődése
A kötet a görög-római hadművészet történetét és fejlődését ismerteti a Kr. e. 13. század közepe - a trójai háború feltételezett időpontja - és a Római Köztársaság Julius Ceasar nevével fémjelzett bukása közötti időszak vonatkozásában, korszakonként, az ókori irodalmi és tárgyi emlékanyag segítségével. Kiegészítésképpen pedig egy-egy tanulmány elemzi a katonai hírszerzés és híradás gyakorlatát a klasszikus (görög-római) hadművészet korában, valamint az antik imperializmus természetét. Kertész István ókortörténész jelen kötete alapvető összefoglalása és továbbgondolása a korábban megjelent hadtörténeti könyveinek (Ókori hősök, ókori csaták; Antik harcmezőkön; Ez történt Marathónnál; Héraklész unokái: a lovas makedónok története Nagy Sándor haláláig; Hannibal: a pun háborúk kora; A hódító Róma).
Szun-ce - A háború művészete
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bruce I. Gudmundsson - DAK - Deutsches Afrika Korps
A német Afrika Korps egyedülálló katonai alakulat volt, amely észak-afrikai hadjárata során a Nyugati-sivatagban a dicsőség csúcsait éppúgy megismerte, mint a vereség mélységeit. A könyv egy német vezérkari tiszt szemszögéből mutatja be a csatákat, és betekintést enged a félelmetes hadigépezet működésébe. A DAK révén teljesebb, objektívebb képet alkothat az olvasó Rommelről és az általa vezényelt katonákról. Megismerheti, az alakulat miképp arathatott sorozatos győzelmeket, és melyek voltak a bukásához vezető tényezők.
Földi Pál - A Magyar Királyi Honvédség a második világháborúban
A gyalázatos trianoni diktátum nemcsak az országot csonkította rneg, de megszabta, hogy Magyarországnak csak 35 000 fő katonája lehet. Ezen belül meghatározták, hogy a tisztek arányszáma az összlétszám huszadrészét, az altiszteké pedig tizenötödrészét ne haladja meg. Megtiltották a tartalékos hadkötelesek, valamint a katonai szállítóeszközök mozgósítás útján történő igénybevételének megszervezését is. Szabályozták, hogy fegyvert, lőszert és bármilyen hadianyagot csak egy gyárban szabad előállítani. Mindennemű fegyver és lőszer behozatala Magyarországra kifejezetten tilos volt. A diktátum meghatározta az alakulatok szervezeti felépítését, valamint azok létszámkereteit. Rögzítették azt is, hogy milyen fegyver és milyen arányban lehet a csapatoknál, valamint azok lőszerkiszabatát is.
Dirk Blennemann - Hitler hadserege
Újszerű, elemző jellegű összehasonlítást ad a II. világháborús amerikai és német hadseregekről, behatóan vizsgálja a szervezeti felépítést csakúgy, mint a harcmezőn nyújtott teljesítményt. A német hadsereget kiegészítő Waffen-SS-egységeket, a Luftwaffe tábori hadosztályait és a külföldi önkéntesek szerepét is tárgyalja. Az 1938-as csehszlovákiai eseményektől Berlin bukásáig 12 kulcsfontosságú összecsapás került kiválasztásra, melyeken keresztül a német hadsereg szervezeti felépítése és katonai doktrínája működés közben vizsgálható.
Kurt Rieder - A III. Birodalom repülőgépei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
John R. Beaman Jr. - Messerschmitt Bf 109 in action, Part 2
Part Two of the Messerschmitt 109 story begins with the Bf 109F and covers every variant through to the Bf 109 K 4.
The book provides some coverage of the postwar Czech Avia S 90 and the Spanish HA 1112 MIL, both of which evolved from the Messerschmitt 109. It also features 98 photographs, 13 color paintings and numerous line drawings.
John R. Beaman Jr. - Jerry L. Campbell - Messerschmitt Bf 109 in action, Part 1
By the time the Third Reich collapsed in 1945, the Messerschmitt firm had produced some 34,000 examples of the legendary Bf 109, making it the most prolific aircraft of the era. Key to this tremendous output and to the plane's longevity was a simple design that allowed rapid production - even by unskilled Zwangsarbeiter - forced laborers - and gave Messerschmitt an advantage over the Focke Wulf Fw 190. The Nazis came to power in January 1933 intent on scrapping the Versailles Treaty that banned Germany from having an air force. Issued on 15 February 1934, the request by the new Reichsluftfahrtsministerium (RLM/Air Ministry) for a single-seat daytime air combat fighter with a top speed of 400 km/h brought a new lease of life to the financially strapped Bayerische Flugzeugwerke AG (BFW). BFW began work on the plane, its first military aircraft, that December, and in May 1935 the Bf 109 V1 prototype took to the air - 10 months before the first Spitfire - launching the career of an iconic plane whose numerous versions would serve the Reich until the end of World War II.
Terplán Zoltán - A keresztes hadjáratok és az Árpád-kori Magyar Királyság
Terplán Zoltán, a Thúry József Medievisztikai Kutatócsoport tudományos munkatársa, több éve foglalkozik az Árpád-kori Magyar Királyság külpolitikai kapcsolataival. Könyvében a keresztes hadjáratok magyar vonatkozásait állítja a középpontba kevéssé ismert részletek és összefüggések bemutatásával. A szerző nemcsak szakembereknek, tanároknak, diákoknak ajánlja művét, hanem mindazoknak, akiket érdekel ennek az izgalmas korszaknak a politika-, vallás- és hadtörténete.
Ismeretlen szerző - Bernardo de Aldana magyarországi hadjárata (1548-1552)
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Polübiosz - Polübiosz történeti könyvei I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Punka György - Sárhidai Gyula - Magyar Sasok
Először jelent meg Magyarországon egy kötetben a Magyar Királyi Honvéd Légierő technikatörténetének bemutatása. A könyv színes és fekete-fehér képekkel, részletes adatsorokkal, ritkaságszámba menő dokumentumokkal, szerkezeti- és géprajzokkal gazdagon illusztrált.
Benkő Mihály - Csata Nikápolynál
1396. június. A színhely Buda.
Itt gyülekeznek Európa számos országából a lovagok, hogy Zsigmond magyar király vezetésével kiűzzék a törököt Nikápolyból.
Hiába harcoltak hősiesen a lovagok, Bajazid szultán győzött.
Ugyanebben az időben Közép-Ázsiában egy másik uralkodó, Timur Lenk a régi mongol-török birodalom feltámasztásán munkálkodott, de útjában állt Bajazid szultán.
1402. július 28-án, Ankaránál Timur Lenk legyőzte Bajazid szultánt, a nikápolyi győzőt....
Még négy évtized volt Nándorfehérvárig.
Julier Ferenc - A hadvezetés művészete
Művészi hadvezetés alatt általában az állam haderejének az ellenséggel szemben történő oly mesteri alkalmazását kell értenünk, mely a haderő számára az ellenséggel való mérkőzés pillanatában a küzdelem megnyerhetésére az elképzelhető legkedvezőbb előfeltételeket biztosítja. A győzelem kivívása aztán a csapatok dolga. Az alább következő tanulmányban a haderő ily mesteri alkalmazásának csak vázlatát nyújthatjuk. Meg kell elégednünk azzal, hogy egyszerű megállapítások kapcsán a hadvezetés elméletének lényegét ismertessük, és egyben reámutassunk a hadvezérnek és a vezérkarnak munkájára a hadműveletek tervezése és végrehajtása körül s e munka nehézségeire.
Mindenekelőtt jöjjünk tisztába a haderő lényegével és feladatával.
Somogyi Győző - Mária Terézia magyar katonái
Vitam et sanguinem
A kor hadiviseletei
Huszárok
Gyalogság
Tüzérség és műszakiak
Határőrség
Magyar generálisok
Magyar nemesi testőrség
A sorozatról:
Somogyi Győző rajzainak, grafikáinak ihlető forrása a hadtörténelem. Előszeretettel rajzol katonafigurákat, ábrázol előkelőket és közembereket, hol sztyeppei könnyűlovasokat, páncélos lovagokat, végvári vitézeket a régebbi korokból, hol uniformisba öltöztetett gyalogosokat, lovasokat, tüzéreket az újabb időkből. Megörökít fegyvereket, zászlókat, megannyi katonaholmit, de ugyanúgy várakat, laktanyákat, tábort és csatateret. Munkái a magyar történelem korszakolása szerint, tematikus összeállításban jelennek meg a kiadó sorozatában, és képi világát neves hadtörténészek írásai teszik teljessé.
B. Szabó János - A tatárjárás
A Corvina kiadásában megjelent A mohácsi csata című nagysikerű könyv szerzője, B. Szabó János hadtörténész újabb munkájában a 13. századba, a tatárjárás korszakába kalauzolja az olvasót. A könyv az 1241-1242. évi magyarországi események ismertetésén túl választ keres arra a kérdésre is, hogy miért hívjuk tatárjárásnak a mongol inváziót, hogyan kerültek a mongol hadak Ázsia szívéből Magyarországra, miként sikerülhetett nekik meghódítani egész Kelet-Európát. A szerző újszerű válaszokat ad azokra a sokszor tárgyalt régi felvetésekre, hogy lehetett-e esélye a sikeres ellenállásnak Magyarországon, és hogy IV. Bélát, illetve az ország belpolitikai feszültségeit okolhatjuk-e a kudarcokért. Végül a Nagy Mongol Birodalom és a Magyar Királyság további kapcsolatait is felvázolva, a könyv magyarázatot keres arra, hogy a magyarság miként kerülhette el a kelet-európai népek jelentős részét "eltüntető" vagy átformáló mongol hódítás legsúlyosabb következményeit.
Bisztra Cvetkova - A várnai csata
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Resperger István - Kiss Álmos Péter - Somkuti Bálint - Aszimmetrikus hadviselés a modern korban
A közelmúlt katonai konfliktusai és hadi eseményei a hadikultúrák szemszögéből vizsgálva két kategóriába sorolhatók:
– Az ún. szimmetrikus katonai összecsapások jellemzője, hogy alapvetően hasonló hadikultúrák vívnak harcot egymással.
– Az ún. aszimmetrikus konfliktusokban pedig az alkalmazott hadikultúrák jellemzően eltérnek egymástól. Tehát az jellemző rá, hogy a résztvevő felek fegyveres harcának jellege, filozófiája jelentős mértékű eltérést mutat.
Az aszimmetrikus hadviselés esetén az ortodox hadikultúra képviselői ütköznek a gerilla hadikultúra képviselőivel.
Ezek az aszimmetrikus összecsapások napjaink egyik legnagyobb kihívását jelentik. Sok szakértő szerint mindamellett, hogy a hagyományos háborúk kirobbanásának az esélye is fennáll, a jövő katonai jellegű konfliktusai elsősorban aszimmetrikus jellegűek lesznek...
Kurt Rieder - A könyörtelen Waffen-SS
A könyv, amit az Olvasó a kezében tart, megpróbálja több oldalról bemutatni az SS, illetve a Waffen-SS históriáját: egyaránt szól borzalmas rémtettekről és páratlan diadalokról; háborús bűncselekményekről és harctéri helytállásról; kikezdhetetlen bátorságról és sötét aljasságról; hűségről és árulásról, hogy az érdeklődő a vérvörös betűkkel szedett vádirat vagy elfogult propaganda helyett árnyaltabb képet alkothasson a 20. század leghíresebb, egyszersmind leghírhedtebb katonai alakulatának a történetéről.