Az enciklika elsősorban lelkipásztori szempontok mentén haladva megerősíti az evangéliumi tanítás változhatatlanságát, ugyanakkor a szeretet és az irgalmasság szellemében önvizsgálatra, a testvéri odafigyelés fontosságára, az önhibájukon kívül reménytelenségbe süllyedt házasfelek és családtagok segítésére bátorítja a püspököket, a lelkipásztorokat és minden katolikus hívőt, hiszen – ahogy a Szentatya a buzdítás 1. pontjában írja – „A házasság válságának számos jele ellenére a család utáni vágy továbbra is eleven, és ösztönzi az Egyházat, főként a fiatalok között. E vágy válaszaként a családra vonatkozó keresztény üzenet valóban örömhír."
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - A péteri szolgálat a harmadik évezred küszöbén
Füzetünk a PPKE Hittudományi Kar és a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Dogmatika Tanszékei által 2007. november 15-16-án tartott tudományos konferencián elhangzott előadások szövegét tartalmazza.
„Az összes egyházak és egyházi közösségek között a katolikus egyház van annak tudatában, hogy megőrizte Péter apostol utódának szolgálatát, Róma püspökéét Isten »az egység örök és látható elvéül és alapjául« állított, s akit a Szentlélek támogat, hogy ebben az alapvető értékben mindenki mást részesítsen. (...) Mindazonáltal jelentős és bátorító az a tény, hogy Róma püspöke primátusának kérdése közvetlenül vagy közvetve tanulmányozás tárgya lett. Az is jelentős és bátorító, hogy ez a téma lényeges kérdésként van jelen nem csupán azokban a teológiai dialógusokban, amelyeket a katolikus egyház a többi egyházakkal és egyházi közösségekkel folytat, hanem általánosabban, az egész ökumenikus mozgalomban is" - II. János Pál pápa: Ut unum sint enciklikájából
Vanyó László - Ókeresztény írók lexikona
Az ókeresztény írók ránk maradt művei jelentősen hatottak az egész európai kultúrára. Szerzőik a keresztény tradíciónak az idők próbáját kiállt képviselői; olyan klasszikusok, akik - Vanyó László megfogalmazása szerint megőrizték egyidejűségüket a jelenkorral. E kötet a nemrég elhunyt szerzőnek, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Ókeresztény Egyház- és Irodalomtörténet Tanszék vezetőjének utolsó munkája. Vanyó László neve hazánkban elválaszthatatlan ókeresztény irodalomtól és dogmatörténettől: aki a XX. század második fele óta az egyházatyák írásaival akart foglalkozni, nem kerülhette meg tankönyveit, fordításait. Az általa szerkesztett könyvsorozatok – Ókeresztény írók, Ókeresztény örökségünk – a magyar egyháztörténelem eddigi legnagyobb patrisztikus szöveggyűjteményét alkotják. Jelen kötete az ókeresztény kor több száz írójának életrajzát és munkásságát ismerteti a II. századtól a VI. századig.
Mihályi Gilbert - Az Egyház liturgikus élete
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
II. János Pál - Familiaris consortio - A családi közösség
Az 1981. Krisztus Király ünnepén közzétett Familiaris consortio kezdetű apostoli buzdítás II. János Pál pápa legmeghatározóbb írásai közé tartozik. Bemutatja a házasságot és a családot a keresztény tanítás fényében. Elemzi a valóságnak ezt a szeletét, és megjelöli azokat a tennivalókat, melyek a családok életének kibontakozásához szükségesek, valamint azokat, melyeket a családoknak kell ellátniuk Isten országának építésében. A körlevél keletkezése idejében és ma is vezérfonal. Olyan alapmű, mely húsz év múltával is próféciaként hat. Ma is szenvedjük mindazoknak a tennivalóknak a végre nem hajtását, melyek a dokumentumban szerepelnek.
Hogy üdvözített és üdvözítő közösség lehessen a család, elengedhetetlen, hogy folyamatosan és szüntelenül, a fokozatosság elvét figyelembe véve megtérjen. Ehhez segít pontos, hiteles és szép tanításával az újra kiadott Familiaris consortio, melyet Isten áldását kérve ajánlok minden olvasó figyelmébe
Bíró László, püspök, rektor, az MKPK családreferense
Ismeretlen szerző - A Katolikus Egyház Katekizmusa
A Katolikus Egyház Katekizmusának jelen fordítása és kiadása a Vatikáni Kiadónál 1997-ben megjelent latin nyelvű mintakiadás alapján készült. Célja, hogy szerves és rendezett módon tárja elénk a katolikus tanítás lényegi és alapvető tartalmát, a hit és az erkölcs igazságait, a II. Vatikáni Zsinat és az egyházi Szenthagyomány egészének fényében. Elsődleges forrásként a Szentírásra, az egyházatyákra, a liturgiára és az egyházi Tanítóhivatalra épít. A latin nyelvű mintakiadás célja az, hogy hivatkozási alapja legyen a különféle országokban készülő katekizmusoknak vagy ilyen jellegű összefoglaló munkáknak.
A mű szerkezete, a katekizmusok nagy hagyományát követve, négy tartópillérre épül: szól a keresztségi hit megvallásáról (a _hitvallás_), a hit szentségeiről, a hitből fakadó életről (a _parancsolatok_), és végül a hívő imádságáról (a _Miatyánk_). Főként a katekézis felelőseihez szól. Első helyen a püspökökhöz: ők a hit tanítói és az Egyház pásztorai. Az ő feladatuk Isten népének tanítása, ehhez kínál segítséget ez a könyv. A püspökökön keresztül szól a nemzeti katekizmusok szerkesztőihez, a papokhoz és hitoktatókhoz is. De nagy haszonnal forgathatja minden keresztény ember, híven küldetéséhez, melyről II. János Pál pápa így vall bevezetőjében: "Őrizni a hitletéteményt, íme, ez az a küldetés, melyet az Úr Egyházára bízott és amit az betölt minden időben."
Ferenc pápa - Evangelii gaudium - Az evangélium öröme
Ferenc pápa első, önállóan írt apostoli buzdításának megjelenését világszerte nagy érdeklődés előzte meg, hiszen a vatikáni reformok, valamint az emberek számára is oly lelkesítő, szívhez szóló nyilatkozatai és cselekedetei sokak érdeklődését felkeltették.
Az evangélium öröme kezdetű megnyilatkozásának magyar nyelvű kiadását a pápa szavaival mutatjuk be:
Az evangélium öröme betölti azok szívét és egész életét, akik találkoznak Jézussal. Akik engedik, hogy üdvözítse őket, azok megszabadulnak a bűntől, a szomorúságtól, a belső ürességtől és az elszigetelődéstől. Jézus Krisztussal mindig megszületik és újjászületik az öröm. Ebben a buzdításban a keresztény hívekhez szeretnék fordulni, hogy meghívjam őket egy olyan új evangelizáló korszakra, amelyet ez az öröm jellemez, és irányt mutassak az Egyház útjának a következő évekre. Meghívok minden keresztényt – éljen bárhol és bármilyen helyzetben –, hogy még ma újítsa meg személyes találkozását Jézus Krisztussal, vagy legalábbis döntsön úgy: engedi, hogy ő találkozzon vele, hogy mindennap szünet nélkül keresi őt. Nincs olyan ok, amiért valaki azt gondolhatná, hogy ez a meghívás nem neki szól, mert „senki nincs kizárva abból az örömből, melyet az Úr hozott”. Aki kockáztat, azt az Úr nem csapja be, és ha valaki csak egy apró lépést tesz is Jézus felé, felfedezi, hogy ő már tárt karokkal várja érkezését.
Úgy határoztam, hogy itt javasolok néhány olyan irányt, amelyek az egész Egyházban bátoríthatják és segíthetik tájékozódásában a lelkesedéssel és dinamizmussal teljes új evangelizációs korszakot. Ennek alapján úgy döntöttem, hogy a következő kérdésekkel foglalkozom bővebben:
- A misszióra kilépő Egyház reformja
- A lelkipásztorkodás résztvevőinek kísértései
- Az Isten evangelizáló népe összességeként felfogott Egyház
- A homília és annak előkészítése
- A szegények társadalmi befogadása
- A béke és a társadalmi párbeszéd
- A missziós elköteleződés lelki motivációi
Helmut Weber - Speciális erkölcsteológia
A mű, melyet az olvasó a kezében tart, átfogó képet próbál adni a keresztény erkölcstan konkrét, speciális kérdéseiről egy olyan korban, amikor az erkölcsi értékek válsága miatt egyre többen érdeklődnek az Egyház tanítása iránt, ugyanakkor a liberális szellemi irányzatokat követve sokan támadják a Kinyilatkoztatásra épülő és örök értékeket hirdető katolikus erkölcstant.
A keresztény etika sosem korlátozódott csupán olyan általános témák tárgyalására, mint a törvény, a lelkiismeret vagy az „erkölcsiség forrásai". Sohasem félt a konkrét kérdésektől és problémáktól, sőt mindenekelőtt ezek érdekelték.
Az első etikai eszmélkedések az ősegyházban arra irányultak, hogy mit kell az adott pillanatban tenni vagy éppen elhagyni: hogyan viszonyuljanak a keresztények a császárkultuszhoz, az antik színházhoz, a fürdőkhöz, vagy hogy az üldözések idején meneküljenek-e? A válaszokat az Egyház vezetői a Biblia szelleméből kiindulva, praktikus és konkrét cselekvésre szólítva adták meg. A morál alapjait kifejtő általános témák és összefüggések csak később kerültek előtérbe.
A könyv szerzője - az említett okokra hivatkozva - gyakran tekint a történelmi dimenzióra: a korábban képviselt nézetek és ítéletek fejlődésére. Ha ugyanis látjuk, milyen régiek egyes elképzelések és hogyan változtak az idők során, korunk téziseit sem tartjuk teljesnek vagy egyetlennek.
Weber számára az emberi cselekedetek megszabásánál fontosabbnak látszik a konkrét témakörök szélesebb összefüggésbe ágyazott megértetése: hogyan lehet az adott kérdést teológiailag nézni vagy spirituálisán kezelni? Emellett hangsúlyozottan törekszik arra is, hogy a könyv fejezetei logikailag egymásra épüljenek. A témakörök szerves egymásutánja és kapcsolódási pontjainak kimutatása ugyanis világossá és könnyen érthetővé teszi a tárgyalt területet.
A mű, bár minden etikai problémát nem érinthet, kimerítően ismertet olyan témákat, mint az őszinteség az orvosi tevékenységben, a politikai életben vagy a médiumok területén. Külön fejezetet szentel a bioetika kérdéseinek (mesterséges megtermékenyítés, géntechnika, kísérletek az emberen stb.), hosszan tárgyalja a házasság és a nemiség problémakörét, s érint olyan örök-aktuális területeket is, mint a háború és a béke erkölcsteológiai vonatkozásai.
Reméljük, hogy Helmut Weber könyve a keresztények és minden érdeklődő számára lehetőséget nyújt az Egyház erkölcsi tanításának megismerésére, a felmerülő etikai kérdések mélyebb vizsgálatára és megoldására.
Ismeretlen szerző - YouCat - A katolikus egyház ifjúsági katekizmusa
Tanulmányozzátok a katekizmust! Ez szívem kívánsága. Tanulmányozzátok a katekizmust lelkesen és kitartóan! Szánjatok rá időt! Tanulmányozzátok szobátok csendjében, olvassátok kettesben, ha jóban vagytok valakivel, alakítsatok tanulócsoportokat, cseréljétek ki gondolataitokat az interneten. Szüleitek nemzedékénél sokkal mélyebb gyökerű hitre van szükségetek.
XVI. Benedek pápa
Az ifjúsági katekizmus előszavából
Ismeretlen szerző - Zsinat után
E gyűjtemény annak a meggyőződésnek köszöni eredetét, hogy Egyházunk történelmi korfordulóját éljük. S mivel minden korforduló válsággal jár, amelyet bizonytalanság jellemez, ami viszont szükségképp nyugtalanságra, aggodalmakra vezet - mindez ellensége a nyugodt építőmunkának -, tájékoztatásra, megnyugvást és biztonságot sugárzó irányfényekre van szükség. Ezért szólaltatjuk meg Egyházunk néhány felelős állásban lévő, nagyobb áttekintéssel rendelkező főpásztorát, valamint a hittudomány képviselőit. Az időpont is alkalmasnak látszik: véget ért a "hit éve", a zsinat utáni korszak első, még sok bizonytalansággal és tapogatózással teljes időszaka. Elöljáróban Suenens bíboros, a zsinat egyik moderátorának szavait idézzük, amelyek rávilágítanak sok értetlenség és ellentmondás belső okára: a zsinat évtizedes belső egyházi fejlődés beteljesülése, s akik ezt nem élték át, most zavartan szemlélik annak gyümölcseit.
Ferenc pápa - Laudato si’
„Milyen világot szeretnénk továbbadni azoknak, akik utánunk jönnek, a felnövekvő gyermekeknek? Miért jöttünk erre a világra? Milyen célért dolgozunk és küzdünk? Miért van ennek a földnek szüksége ránk? Ha nem tesszük fel ezeket az alapvető kérdéseket, nem hiszem, hogy az ökológiával kapcsolatos aggodalmaink jelentős hatásokat érhetnek el.”
Ferenc pápa
Ferenc pápa ökológiai témájú enciklikájával – a Naphimnusz első szavait idézve – Assisi Szent Ferenc nyomába lép és együtt dicsérik a Teremtőt a teremtett világért. Ezzel Ferenc pápa a mai világot élénken foglalkoztató ökológiai kérdéseket az egyházi tanítás első vonalába emelte. A hat fejezetből álló enciklika összefoglalja a tudományos problémákat, tárgyalja a témával foglalkozó bibliai részeket, feltárható okokat nevez meg, és arra is választ ad mit kell tennünk. Enciklikája két imádsággal zárul, amelyek közül egyik a keresztények számára íródott a másik az egyistenhívők nevében szól a teremtett világ értekeinek a megőrzéséért.
Réti József - Örömet hozzak, hol gond tanyázik
_„Olyan jó már harmadjára is elolvasni. Példamutató, ahogy püspök atya él, ahogy beszél. Nagy szükségünk van világos és egyértelmű útmutatására. Minden fiatalnak a kezébe kellene adni.”_
A _Szeressek ott, ahol gyűlölnek_ című interjúkötet olvasói nagyon várták a folytatást, és Beer Miklós ezúttal sem okoz csalódást. Egyházi vezetőtől szokatlan nyíltsággal, könnyed nyelvezettel válaszol az újabb kérdésekre, amelyek a ma emberét foglalkoztatják. Személyes élményein, történetein keresztül pedig ismét rengeteg tanulsággal szolgál.
A folytatás címe az első részhez hasonlóan Assisi Szent Ferenc imájából való. S amely nagyon is jellemző püspök atyára: örömet hoz, bárhová is hívják.
Jorge Mario Bergoglio (Ferenc pápa) - Isten a Városban
Bármelyik nagyvárosban, amelyik otthonunk, valóban elgondolkodhatunk azon: "Hol van Isten?" Sőt, az igazat megvallva, azon is elgondolkodhatunk: "Hol van az ember?"
A csodálatos városnegyedek falai mögé zárkózva, elveszve a városközpontok névtelen embertömegében, a szegénynegyedekbe taszítva, a külső megfigyelő előtt az ember nem jelenik meg.
"Misszionárius"-nak kell lennie annak, akit Krisztus küldött az emberekhez, hogy tanúbizonyságot tegyen arról, a város nem egy üres puszta, se nem parlagföld, hanem olyan hely, ahol Isten "jelen" van és "népe életének aktív főszereplője".
A nagyváros életét kell megközelíteni a hit és a szeretet tekintetével, hogy feltáruljanak benne Isten jelenlétének megtalálható jelei.
Babos István - Az egyház szentségei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
XVI. Benedek pápa - Verbum Domini
XVI. Benedek pápa az _„Isten Szava az egyház életében és küldetésében”_ témában megtartott püspöki szinódus utáni apostoli buzdítása a püspököknek, a klérusnak, az Istennek szentelt személyeknek és a laikus hívőknek. A dokumentum többek között foglalkozik Isten Szavának hirdetésével a fiatalok, az elvándorlók, a szenvedők és a szegények körében. Felhívást intéz a Biblia és a kultúra közötti találkozás megújítására, a Biblia megismertetésére az iskolákban és az egyetemeken.
Walter Kasper - Daniel Deckers - A hit szívverése
Walter Kasper napjainkban a katolikus egyház egyik legismertebb személyisége. Nemcsak személyes életútjáról számol be ebben a páratlanul érdekes interjúkötetben, hanem áttekinti a világegyház helyzetét is. Könyvei és tanulmányai régóta ismertek és közkedveltek, most azonban először szólal meg a beszélgetés közvetlenségével, „egy élet tapasztalatait” összegezve. Pályája sok tekintetben párhuzamos XVI. Benedek pápáéval: a dogmatika professzora Tübingenben, 1989–1999 között Rottenburg-Stuttgart püspöke, majd a Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsa vezetője. A tudós teológus és a gyakorlati lelkipásztor szintézist alkot gondolkodásában. Az ökumenikus mozgalom elkötelezett híveként is reális és elgondolkodtató képet rajzol a keresztény egység útján elért eredményekről, az előttünk álló feladatokról és nehézségekről.
Ismeretlen szerző - A katolikus egyház katekizmusának kompendiuma
A Kompendium az egyetemes Egyháznak, a Katolikus Egyház Katekizmusának hűséges és megbízható szintézise. Tömören tartalmazza az Egyház hitének minden lényeges és alapvető elemét, egyfajta vademecum, mely lehetővé teszi az olvasónak, hívőnek és nemhívőnek egyaránt, hogy egy tekintettel átfogja a katolikus hit egész panorámáját. Tükrözi a Katolikus Egyház Katekizmusának szerkezetét, tartalmát és nyelvezetét, s remélhető, hogy e szintézis segítséget és ösztönzést ad magának a Katekizmusnak jobb és mélyebb megismeréséhez. A Kompendium a maga rövidségével, teljességével és világosságával minden emberhez is szól, akik a sokféle üzenetet hangoztató és szétszóró világban szeretnék megismerni az Élet Útját, az Igazságot, amelyet Isten Fiának Egyházára bízott.
Wilhelm Hünermann - Lángoló tűz
X. Pius pápa,
szegény és gazdag,
szelíd és alázatos,
a katolikus ügyes erős védelmezője,
igyekezett mindent megújítani Krisztusban;
jámboran elaludt az Úr 1914. évében
augusztus 20-án.
Ismeretlen szerző - Zoboralji harangszó
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Barsi Balázs - John Henry Newman
Földi életünk igazi története nem más, mint mélyen érintő találkozások és rátalálások sorozata. A legmélyebb emberi találkozások pedig belenyúlnak a transzcendens világba, vagyis Istenhez kapcsolnak bennünket. Ilyen mélységesen megjelölő, Istenhez vivő találkozásra ad alkalmat John Henry Newman bíborossal ez a jubileumi esztendő, születésének 200. évfordulója.
Az az út, melyet ez a XIX. századot szinte teljes egészében végig élő, bámulatos intellektusú s ugyanakkor szíve mélyéből hívő, ,,modern egyházatya'' bejárt, míg a katolikus egyházban rátalált Krisztus igazi Egyházára, igencsak időszerű programot vázol a XXI. század kereszténye elé, ezért is éppen az ő életpéldájával és tanításával folytatódik _Az életszentség mesterei_ című, évekkel ezelőtt útnak indított sorozat.
John Henry Newman megtérése mélyén titokzatosan, ám hatalmasan jelen van a Szent Szűz misztériuma. Ezeken a lapokon ezért három Máriával kapcsolatos evangéliumi mondatot elmélkedünk végig, melyek tartalma mélyen megjelölte Newman életútját, és nekünk is nagy segítségünkre lehet katolikus hitünk megerősödésében.
A könyv anyaga triduum keretében hangzott el Pécsett, a kármelita nővérek templomában 2001. július 14--16.
Bernhard Liss - Beszélgessünk!
A könyv hétköznapokra szánt lelkigyakorlatot nyújt házaspároknak. Házaspároknak ez a lelkigyakorlat azt a különleges lehetőséget nyújthatja, hogy a házasságot mint szentséget, tehát hitből valót, mélyebben megértsék. Itt arról van szó, hogy a mindennapi élet „szokásos területét” közelebbről megvizsgálják, hogy házastársukkal való kapcsolatukban az Istennel való találkozás lehetőségét fedezzék fel. Ha a házasság mint szövetség, Isten működésének hét szent jele közül az egyik, akkor nemcsak az úgynevezett vallásos élet az a hely, ahol ég és föld összeér, hanem a házaspár minden találkozása alkalmas arra, hogy Isten-élményt nyújtson.