Egy törzsből származnak az istenek és a halandók. Emberi nemzetséget először fényes aranyból készítettek az istenek, ők, az Olümposzon élők. Akkor még mindenki fölött Kronosz égi király volt, s könnyű szívvel, akárcsak az istenek, élt a halandó, távol a bajtól, távol a jajtól, még az öregség sem járt köztük, mindvégig duzzadt az erőtől karjuk s lábuk, a kórság még nem törte meg őket, mint lágy álom jött a halál rájuk, s amíg éltek, csak jóban volt részük, a föld meghozta magától bő termését és dolgozni merő gyönyörűség volt, sok jó közepette, a dús legelőn legelészett nyájuk, s kedvelték az olümposzi boldogok őket.
Kapcsolódó könyvek
Ann Aguirre - Menedék
A második világégéskor születtem. Legendák szóltak egy olyan korról, amikor az emberek hosszú ideig éltek. Én dajkamesének tartottam. Az én világomban senki sem érte meg a negyven évet. Egy enklávéban éltem, ahol a legidősebb közülünk huszonöt éves volt. Némelyek azt suttogták, megváltás lenne számára a halál, de igazából csak nem akarták a saját maguk jövendőjét látni.
Pikk amióta csak az eszét tudja, vadásznő szeretett volna lenni. A vadászok feladata élelmet szerezni a közösségnek a föld alatti menedéket körülölelő, életveszélyes alagútrendszerből, amelyben örök sötétség honol, miközben igyekeznek elkerülni a Korcsokat, ezeket a zombiszerű, vérszomjas szörnyetegeket. Amikor az örök kívülálló, Fakó nevű vadászt osztják be mellé társul, aki titokzatos körülmények között került az enklávéba, a lányt tiltott érzelmek kerítik hatalmukba.
Fakóval hamarosan rádöbbennek, hogy a Korcsok egyre szervezettebben lépnek fel ellenük, ám az idősek nem hallgatnak figyelmeztetésükre. Megszokott kis világuk szertefoszlik, így rákényszerülnek, hogy szembenézzenek az ismeretlennel.
Köszöntünk az apokalipszisben!
Iulius Caesar - A polgárháború
A világirodalom Caesarról igen különböző portrékat rajzolt. Dante számára szinte isteni tiszteletre méltó hérosz, míg Voltaire szerint bandita, aki feleségeket, lányokat ölelget, s elemeli a pénzt. Ugyanilyen megosztott értékelést ad róla a történettudomány is. Egyesek úgy vélik, hogy a régi római királyság visszaállítására törekedett, mások szerint keleti típusú hellénisztikus monarchia kialakításán fáradozott, több kutató úgy gondolja, uralkodásának lényege osztályok és pártok felettiségében rejlik. A Caesar-irodalom tengerében lehetetlen kritika nélkül elfogadni bármelyik koncepciót is. Feldolgozásunk elemzi és szembeállítja az eltérő vélemények okait és a Caesar tevékenységével kapcsolatos ókori forrásokat. E folyamat során újszerű Caesar-kép bontakozik ki: Caesar rendszere katonai diktatúra, amelynek egyik - bár leplezett - változata később az augustusi rezsim is. Kiadványunk, az Auctores Latini sorozat kilencedik kötete bevezető tanulmányával, latin szövegével, magyar nyelvű lábjegyzeteivel és kritikai apparátusával első éves latin szakos hallgatók szövegolvasásához kíván segítséget nyújtani.
Ismeretlen szerző - Az ókori görögök és rómaiak története
E mű alkotóinak az volt a céljuk, hogy egyetlen kötetben mutassák be a görögök és rómaiak világát. A földkerekség első számú ókortudományi műhelyének számít az oxfordi kutatók műhelye, ahol könyvünk megszületett. Ma világszerte ebből a munkából oktatják a klasszikus ókorra vonatkozó ismereteket. Az anyag három nagy egységre tagolódik. Az első rész a görögöké, és a Kr. e. 8. századtól a 4. századig tárgyalja a görögség történelmét irodalmi, filozófiai, képzőművészeti teljesítményét. A második részt a görög és római nép érintkezésének, a hellenizmus korának szentelték a brit alkotók. Megismerkedhetünk Nagy Sándor birodalmának születésével, berendezkedésével és a hatalmas területen létrejövő utódkirályságokkal. A harmadik egység a Róma születésétől bukásáig tartó korszakot öleli fel, de eligazítást kapunk a széthullást követő periódus fejleményeit és a kereszténység európai térhódítását illetően is. Újszerű, hogy a politika- és társadalomtörténeti elemzéseket az eszme- és kultúrtörténeti folyamatokba illesztve tárgyalják a szerzők. A kötet - a térképek, ábrák, táblázatok és időrendi áttekintések mellett - gazdag és gondosan válogatott képanyagot is tartalmaz. A harminc tudós mindegyike a maga szakterületének vezető kutatója, így a mű az ókortudomány legfrissebb eredményeit és legmagasabb szakmai színvonalát tükrözi.
Plutarkhosz - Híres rómaiak
Plutarkhosz neves görög történetíró Párhuzamos életrajzok c. művéből kap ízelítőt e könyvben az olvasó.
"Olyan ez a munka - írja Plutarkhosz -, mintha napok hosszat együtt élnék hőseimmel, mintha írás közben sorra vendégül látnám őket, és házamba fogadva magam elé állítanám mindegyiket, hogy elnézzem, mekkora, mily gyönyörű. Tetteik közül kiválogatom a legszebbeket és a megismerésre legméltóbbakat."
Romulus, Coriolanus, Fabius Maximus, Tiberius és Caius Gracchus, Pompeius, Marius, Sulla, Julius Caesar, Cicero és még nyolc jeles római hadvezér és államférfi életrajzán keresztül a római történelem belviszályokkal, véres, hódító háborúkkal tarkázott hét évszázada bontakozik ki az olvasó előtt.
Plutarkhosz eredeti munkájának rövidített és átdolgozott kiadása elevenebbé, pergöbbé teszi a mintegy kétezer évvel ezelőtt született, helyenként hosszadalmas és nehézkes mű olvasását.
Eckhart mester - Intelmek és tanító beszédek
"Aki ezt a beszédet nem érti, ne bánkódjék miatta. Hiszen míg az ember nem válik hasonlóvá ehhez az igazsághoz, nem is értheti, amiről beszélek."
Izumi Kjóka - Szentek és démonok
„Miként Edgar Allan Poe művészete és irodalmi értéke sokáig fejtörést okozott a nyugati művészettörténészeknek, úgy kellett a japán olvasóknak is elmélyednie Izumi Kjóka (1873-1939) kifinomult alkotásainak megértésében. Olyan szerző volt ő, kinek az irodalomtörténeti szerepét és hatását méltatlanul alábecsülik. Írásai feltevésekből fakadnak, s ebben nagyon is eltér azon alapoktól, ahonnan Poe merített a nyirkos sivárságot árasztó alkotásai megírásához, ám mégis kiterjeszthetjük a gótikus kifejezést e kultúrákon átívelő dimenzióra, s indokolt mindkét íróra vonatkoztatni. Kjóka osztozik azon a dekadens romanticizmuson, melyen Poe is, és e hasonlóság arra késztet minket, hogy átgondoljuk, hogyan is lehetséges, hogy mindkettejüket a kísérteties és hátborzongató művek íróiként ismerik el.”
A „japán Poe-ként” is emlegetett Izumi Kjóka alkotásai magyarul ez idáig nem voltak olvashatók. Jelen válogatás a négy legjelentősebb elbeszélését tartalmazza.
E. T. A. Hoffmann - Martin mester és a kádársegédek
A német romantika máig egyik legnépszerűbb írójának három, eddig magyarul meg nem jelent kisregénye/novellája – melyekben keveredik a misztikum, a bölcselet, az irónia és természetesen a romantikus érzelmek világa.
Frithjof Schuon - Az emberi állapot gyökerei
Az emberi állapot gyökerei: e cím egy olyan perspekítvát sejtet, amely a lényegiség, a princípiumok, archetípusok és létokok tudatosítása felé nyílik. E tudatosításnak, tegyük hozzá, nem egy érvelő gondolkodás az alapja, hanem az intellekció. És itt mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a metafizikában nem létezik empirizmus: principiális tudás nem származhat tapasztalatokból, még ha tudományos vagy más tapasztalatok is lehetnek az intellektus intuíciójának kiváltó okai. Transzcendens intuícióknak azok a velünk született premisszák a forrásai, melyek bár a tiszta intellektussal egylényegűek, a «Paradicsom elvesztése» miatt de facto «elfeledetteké» váltak. Következésképpen a principiális tudás, miként azt Platón állítja, nem más mint «visszaemlékezés». Ez pedig egy ajándék, melyet Deo juvante többnyire az intellektuális és szellemi diszciplinák tesznek elérhetővé.
Hermann Keyserling - Új világ születése
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gaston Georgel - Az emberiség négy korszaka
Az emberiség fejlődésébe vetett hit, úgy tűnik, mára megingathatatlan dogmává vált, materialisták és keresztények egyaránt feltétlen híveivé szegődtek. Annak ellenére, hogy a technikai eszközök folytonos tökéletesítése mellett - amit a fejlődés egyik legfőbb érvének próbálnak tekinteni - a világot sújtó különféle válságok, a szellemi és morális süllyedés nagyon is szembeötlők; hogy neves modernkori filozófusok könyveket írtak a törvényszerű hanyatlásról; s mindenekelőtt, hogy évezredeken keresztül valamennyi nagy archaikus tradíció egyik sarkalatos tanítása volt az isteni Aranykortól a jelen Sötétkor végéig tartó egyre gyorsuló távolodás, a feltartóztathatatlan fejlődés viszonylag új keletű elmélete mégis megingathatatlanul tartja magát.
Gaston Georgel könyve azoknak az ősi hindu, görög-római, héber, kínai stb. tanításoknak a szisztematikus bemutatása, amelyek az emberiség egy-egy nagy ciklusának kibontakozásával, törvényszerűsségeivel, felosztásaival kapcsolatosak. Ennél átfogóbb, hiteles forrásokra támaszkodó mű még nem készült erről a témáról.
Somlai Tibor - Tér és idő 1925-1942
A húszas-harmincas évek modern lakásdesignja az art deco különleges, finom anyagok iránti előszeretetének, hűvös eleganciájának és a Bauhaus emberléptékű, gyakran túlzott egyszerűséggel vádolt praktikus szemléletének ötvözete. Akár a maguk tisztaságában, akár egymástól áthatva jelennek meg, mindkét vonulat magyarországi példái a korszak belsőépítészetének legszínvonalasabb alkotásai között érdemelnek helyet, s a tervezőknek méltó társai a munkáikat megörökítő fotográfusok.
Somlai Tibor formatervező-belsőépítész évtizedek tapasztalatait és kutatásait összegzi ebben a hiánypótló kötetben. Sorai könnyed hangvétellel, ám a beavatottak biztonságával vezetnek végig a korszak legszínvonalasabb belső terein és számos részletre, finom megoldásra, kuriózumra irányítják rá a figyelmet. Elsősorban az a tény ösztönözte, hogy bármily népszerű is lett napjainkra a korszak interieurkultúrája, a tervezők többsége továbbra is szinte teljesen ismeretlen. Mégsem ők könyvének főszereplői, hanem a bőséges illusztrációs anyag: néhol amatőr, jobbára professzionális archív felvételek százai, valamint a tervezés folyamatát is megidéző, tisztaságukkal gyönyörködtető akvarelltervek.
Míg a könyv első része a tervezők legfigyelemreméltóbb munkáit sorakoztatja fel, a másodikban egyes bútortípusok, berendezésfajták tematikus gyűjteménye található. A kötetet angol képjegyzék teszi hozzáférhetővé a külföldi olvasók számára, a DVD melléklet pedig virtuális sétára invitál Kozma Lajos Havas-villájába.
Somlai Tibor - Távol és közel
Ez az album a 2008-ban megjelent Tér és idő című kötet folytatásának tekinthető. A háború után felnövő új nemzedék mesterei az előző kötetben bemutatott művészek voltak. Így az 50-es, 60-as években tervezett bútorok még sokban hasonlítottak a ma már klasszikusnak számító 30-as, 40-es évek modelljeire. Az igények ugyan megváltoztak, de a fellendülő lakásépítés két-három szobás lakásai számára a többfunkciós szobabútorok továbbra is szükségesek voltak. Nagy változást jelentett a nagyüzemi gyártás. A terveknek az új anyagokhoz és gyártási technológiákhoz kellett alkalmazkodniuk. Az új nemzedék tisztában volt azzal, hogy a tömegtermelés nem árt művészi presztízsének. A kiállításokon, melyekből minden szezonban több is volt, előremutató és a kor szellemének megfelelő remek darabok reprezentálták az európai szintű magyar tervezőket. Sajnos a kereskedelem vezetői nem tudták követni a tervezők fejlődését. Így az üzletekben nagyrészt konvencionális, elavult bútorokat láttunk.
Simon Adams - Az ókori világ képes atlasza
Ebben az izgalmas atlaszban látványos térképeken vehetjük szemügyre, hogyan is nézett ki az ókori világ több száz évvel ezelőtt. Csodálatos, kézzel illusztrált képek mesélnek a különféle civilizációkról, találmányokról és emberekről. Ez a könyv az egyik legszínesebb kalauz az ókori világ megismeréséhez. A képek segítségével az olvasó megtalálhatja a legfontosabb ókori helyszíneket, és feltárulnak előtte a mindennapi élet ámulatba ejtő részletei.
Trencsényi-Waldapfel Imre - Görög-római mythologia
Mythos: görög szó és a görög nyelvben „beszédet", „szót", majd „szóbeszédet", „mesét" jelent. Mi az istenekről és az isteni származású hősökről szóló elbeszélő hagyományokat értjük alatta és ezek összességét, illetőleg az ezekkel foglalkozó tudományt nevezzük mythologiának. A görögök közül csak azok nevezték mythosoknak, azaz meséknek e hagyományokat, akik nem hittek bennük.
Dehát csakugyan a puszta képzelet szép és könnyelmű játékának hitték-e a költők, akik meghirdették, s pusztán a színek változatosságában gyönyörködött-e a nép, amelyik befogadta a mythost? Jogunk v-an-e, mint görög költészetet, a görög vallástól élesen elválasztani? A mythos a görögök hite szerint a Múzsák ajándéka, ezért, ha a mythos lényegét akarjuk megérteni, a Múzsákkal kell kezdenünk mythologiánkat, mint ahogy a mythos két nagy meghirdetője, Homeros és Hesiodos is a Múzsákkal kezdték éneküket.
A kilenc Múzsa nevét már Hesiodos is felsorolja, de csak későbbi hagyomány osztotta ki köztük így a szerepet: Kleio (latinosan: Clio) a történetírás, Melpomene a tragédia, Thaleia (Thalia) a vígjáték, Euterpe a zene, Terpsikhore a tánc, Erato a szerelmi költészet, Kalliopé az eposz, Urania a tudomány, főleg a csillagászat, Polyhymnia a hymnus-költészet istennője. Hesiodos a Helikonon találkozott velük, Homeros olymposiaknak nevezi őket, de a Parnassos hegyén is jelen vannak, ahol a kastaliai forrás vize részesítette a költészet és a jóstehetség adományában azt, aki ivott belőle. Északgörögországban a Pindos hegyén és a Tempevö/gyben tanyáznak és a Tempevölgy közelében, Pieriában, amiért Pzeriseknek (Pieridáknak) is hívják őket.
Bánfalvi András - Kilépés a fénybe
A szent mondások, az imák, amelyeket a Halottak Könyve az elköltözött szájába ad, a lelket ájultságából felriasztják. Megrázzák, nehogy a krokodilusok, a kígyók - saját káprázatai - hatalmukba kerítsék. A szó az, ami felkelti a lélek emlékezetét és emlékezetében a beavatás élményét; a szó az, ami felkelti a szívet. A szívet meg kell őriznie, mert a szív az égi tudat, a szeretet székhelye.
Hamvas Béla: Scientia Sacra
Hamvas Béla - Levelek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Lehmann Alfréd - Babona és varázslat
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Esztétika a régi Kínában
A kínai filozófia ókori nagyjait, a kínai irodalom kiemelkedő műveit, a középkori esztétika fő irányzatait elsősorban a sinológus, esztéta és társadalomfilozófus Tőkei Ferenc fordításai és tanulmányai ismerte meg a magyar közönség. Ő volt az, aki a hazai művelődés körét kitágítva a magyar kultúrába mintegy beemelte a kínai konfucianizmust, a taoizmust, a motizmust, és feltárta ezek belső összefüggéseit a kínai társadalom történeti fejlődésének sajátosságaival. Az életműsorozat olvasója most a kiváló tudós kalauzolásával fedezheti fel a kínai kultúra örökbecsű értékeit, amelyek nélkül nem lehet teljes a modern ember világképe.
Ismeretlen szerző - Kínai mesék és drámák
A kínai filozófia ókori nagyjait, a kínai irodalom kiemelkedő műveit, a középkori kínai esztétika fő irányzatait elsősorban a sinológus, esztéta és társadalomfilozófus Tőkei Ferenc (1930-2000) fordításai és tanulmányai révén ismerte meg a magyar közönség. Ő volt az, aki a hazai művelődés körét kitágítva a magyar kultúrába mintegy beemelte a kínai konfucianizmust, a taoizmust, a motizmust és feltárta ezek belső összefüggéseit a kínai társadalom történeti fejlődésének sajátosságaival.
Az életműsorozat olvasója most a kiváló tudós kalauzolásával fedezheti fel a kínai kultúra örökbecsű értékeit, amelyek nélkül nem lehet teljes a modern ember világképe.
Hamvas Béla - Hamvas Béla 33 esszéje
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.