“Minden fejben dől el!” – szokták mondani. Talán egyetértünk ezzel, de az is lehet, hogy némi ingerültséget kelt bennünk ez a mondat, annyiszor hallhattuk az elmúlt évek során olyan értelmezésben, hogy elegendő “pozitívan gondolkodni”, s önmagában ettől majd jól mennek a dolgok. Az élet minden bizonnyal nem ennyire egyszerű, s ha ezt már magunk is megtapasztaltuk néhány alkalommal, akkor fenntartásokkal fogadhatjuk a hasonló kijelentéseket.
Ugyanakkor ma már sokszorosan bizonyított tény, hogy a mentális beállítódásunk valóban jelentős hatást gyakorol a teljesítményünkre, a közérzetünkre, az egészségi állapotunkra, sőt, még az emberi kapcsolatainkra is. Például az élsportban bizonyos szint felett tényleg majdnem minden fejben dől el, erős mezőnyben a győzelem vagy vereség már jórészt a mentális állapoton és felkészültségen múlik. A gyógyítás világában is evidenciának számít, hogy amit elvárunk egy adott szertől vagy eljárástól, az nagymértékben befolyásolja a hatást. Alaposan dokumentált esetek bizonyítják, milyen lenyűgöző öngyógyító erők ébredhetnek a szervezetben a bizakodó gondolatok, a felépülésbe vetett hit, a pozitív elvárások nyomán. De gyakran a kapcsolataink sorsa is azon áll vagy bukik, hogy elég nagy súlyt helyezünk-e mindarra, ami a mi kezünkben (vagyis a fejünkben) van: az értékeinkre, az elveinkre, a meggyőződéseinkre, a józan mérlegelésre, a stratégiaalkotásra. Annak, aki csakis a folyton változó érzései alapján dönt, nagyon nehéz lesz a kapcsolatait jól működtetni, s azokban kitartani.
Ha tehát nem is minden, de számos dolog bizonyosan fejben dől el. Éppen ezért igen hasznos megtanulnunk, miként formálhatjuk a gondolatainkat, a mentális beállítódásunkat úgy, hogy ezek minél inkább segítsenek, ne pedig hátráltassanak bennünket az életünkben.
Értékelések 5.0/5 - 1 értékelés alapján
Kapcsolódó könyvek
Szendi Gábor - A férfi hanyatlása és bukása
Kicsoda a férfi? Bátor harcos, aki minden veszélytől megóvja családját? Csábító macsó, a női szívek elrablója? Példás és odaadó apa, aki munka után a gyerekeinek él? Nagy formátumú gondolkodó és zseniális tudós? Vagy épp az ellenkezője: erőszakos, bárdolatlan, züllött, önző és hatalmaskodó? Esetleg, ami még rosszabb: egyszerűen csak papucs?
A férfi a teremtés koronája és bukott angyal: amit felépít az egyik kezével, azt romba dönti a másikkal. Szájkosarat viselő fenevad, aki jól-rosszul igyekszik alakítani a kultúrlény szerepét. Öntörvényű lázadó, aki fejjel rohan a falnak, miközben többet kell pátyolgatni, mint egy óvodást. Igazi vezéregyéniség, de még a koszos alsónadrágjait sem képes önállóan kimosni.
SZENDI GÁBOR a tőle megszokott szellemes stílusban, kíméletlen alapossággal mutatja be az erősebbiknek vélt nemet - melyet mostantól célszerűbb volna a gyengébbiknek neveznünk. A férfi maga a rendszerhiba, az evolúció átgondolatlan, sebtiben összetákolt találmánya. Gyártási folyamatának kulisszái mögé pillantva láthatjuk, hányféle buktatón át vezet az út, mire egyáltalán megszületik - az igazi bonyodalmak pedig csak ezután következnek. A férfit fenyegető legnagyobb veszély ugyanis éppen saját maga.
A férfi hanyatlása és bukása súlyos állításokat fogalmaz meg, és nem ígér kész recepteket, ugyanakkor együtt gondolkodásra hív. Meglepő összefüggéseivel, meghökkentő eredményeivel és vadonatúj nézőpontjaival A nő felemelkedése és tündöklése méltó párja.
SZENDI GÁBOR író és pszichológus, a paleolit táplálkozás magyarországi meghonosítója és elterjesztője, mindenekelőtt azonban szabadgondolkodó. Azt vallja, hogy modern világunk fényévekre távolodott attól a létformától, amihez évmilliók során alkalmazkodtunk. Bár nagyvárosokban élünk, és szuperintelligens kütyükkel vesszük körül magunkat, az agyunk még mindig egy vadászó-gyűjtögető törzs tagjáé. Ha teljesebb és boldogabb életre vágyunk, először meg kell értenünk, mire is lettünk kitalálva.
Bábosik István - Személyiségformálás közvetett hatásokkal
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Antalfai Márta - A női lélek útja mondákban és mesékben
„Az olvasó érdekes és fontos írást vesz a kezébe ezzel a könyvvel. Szakkönyvet, amely azonban a művelt átlagember számára is érthető, és olyan kérdéseket tárgyal, melyek mindannyiunkat foglalkoztatnak.
A mesék és mondák világába vezet, amely iránt a technikai civilizáció és a racionalitás mai szintjén sem csökken az emberek érdeklődése, és amelyek ma is a gyermeki lélek szellemi táplálékai, melyeken át a felnőtt is kapcsolatot tud tartani saját gyermekkorával és fejlődéstörténetével.
Antalfai Márta felismerte, hogy a magyar mese- és mondavilág különösen gazdag az archetípusok szimbólumaiban. Kivált a női lelki fejlődés ábrázolódik benne sajátosan és szemléletesen. A jungi lélektan elméleti háttere és fogalomkészlete keretében a mi mondáinkban is megnyílik a tudattalan ősképek, alapkésztetések, félelmek és fantáziák birodalma, és megmutatkoznak a belső megoldások és lelki teljesítmények is, amelyek a személyiséget erősíteni tudják.
Túlzás nélkül lehet mondani, hogy a könyv eredeti alkotás, izgalmas olvasmány és egyben útmutató a saját tudattalanunk, gyakran lelki fejlődési egyenetlenségeinkből és elakadásainkból eredő komplexusaink felé."
Dr. Buda Béla
Gegesi Kiss Pál - P. Liebermann Lucy - Személyiségzavarok gyermekkorban
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Horváth Éva - Tükörképek - avagy egy "lélekbúvár" élettapasztalatai
Blogom könyvben való kiadása nem más, mint olyan történetek, események, élettapasztalatok leírása, amelyek mindannyiunk életében előfordult, vagy előfordul. Ha egy-egy történet bárki számara ismerős lenne, az csak a véletlen műve. Minden leírás egy-egy életterületet ölel fel.
Hermann István - Sigmund Freud
"... Nem vagyok sem tudós, sem megfigyelő, sem kísérletező és még kevésbé gondolkodó. Pusztán egy konkisztádori vérmérsékletű ember vagyok..." - mondja Freud saját magáról. Hogyan értékeli a marxizmus Freud személyét és főleg még ma is igen népszerű tanításait? Ennek a bemutatására vállalkozik a könyv szerzője. E munka egyik első kísérlet kísérlet arra, hogy a freudizmust marxista szemszögből mutassa be és tegye könyvalakban bírálat tárgyává. A szerző legfőbb törekvése, hogy bemutassa a pszichoanalízis társadalmi helyét és ismeretelméleti kérdésfeltevéseinek értékelését nyújtsa. A könyv tehát ezt a pszichológiai iskolát filozófiai szempontból tárgyalja. Úgy véljük, hogy e munka nagy szolgálatot tehet a nyugati áramlatokkal való vitamódszerek továbbfejlesztésére. Hozzájárul Freud elméletének helyes értékeléséhez, továbbá Freud által felvetett reális, az ismeretelmélet, valamint a lélektan szempontjából fontos kérdések további kidolgozásához.
Lukács Dénes - A Szondi-teszt korszerű értelmezése
A Szondi-teszt különös nehézsége az a terminológia, amelyet a szerző számos szimbólum, metafora, valamint a Bibliából átemelt kifejezéssel a teszt értelmezése céljából létrehozott. A fogalmak és a kifejezések sokszínűsége, azok betűhű alkalmazása megnehezíti az adatok interpretálását.
A könyvnek elsődleges célja e nehézség kiküszöbölése oly módon, hogy Szondi terminológiáját érthető fogalmakkal helyettesíti. Számos, a mindennapi gyakorlatban felvett teszt, valamint a teszttel vizsgált személy problémájának bemutatásával a pszichológus számára megkönnyíti a teszt értelmezését, és ezzel a teszt pszichodiagnosztikájában nem otthonos kollégáknak is segítséget nyújt.
Molnár Rita - A tükör
A tükörbe nézek,
…ha magamat akarom jobban megismerni…
…ha bizonytalan vagyok abban, hogyan tegyem kiegyensúlyozottabbá életem különböző területeit…
…ha nem értem Őt és egyes reakcióit, pedig tényleg szeretném…
…ha nem akarom olyan elvárásokkal terhelni a hozzám legközelebb állókat, amelyeknek, bármennyire is szeretnek engem, nem tudnak megfelelni…
…ha a gyermekemet szeretném boldognak látni és engedni, hogy a legjobbat hozza ki magából…
…ha a munkahelyi kapcsolataimat rendezném, fejleszteném és eredményesebb közös munkára vágyom…
…ha felelősséget akarok vállalni magam testi-lelki egészségéért és saját szervezetem egyéni igényeinek megfelelő életvezetést folytatni…
Az önismeret útjának állomásai a megvilágosodás, megértés, elfogadás, szeretet, szabadság, kiteljesedés, önmegvalósítás, boldogság és testi-lelki egészség. Mindnyájan erre vágyunk valahol. A tükör kulcs magunkhoz és másokhoz.
Ismeretlen szerző - A pszichológia módszerei
Ez a kötet a gazdag nemzetközi és hazai pszichológiai tudományos tevékenység egyik sajátos, gazdag, gyakorlati hasznú megnyilvánulása. A módszer a tudományos feltárás eszköze, s ezért nagymértékben függ attól a szakterülettől, amelyen alkalmazzák. A könyv bemutatja a tudományág minden fontosabb részét az általános pszichológián át az értelmi fogyatékos gyermekek pszichológiai vizsgálatáig, a szociál- és munkapszichológiától a kriminálpszichológia metodikai-metodológiai kérdéseiig.
A kötetet haszonnal forgathatják mindazok, akik a munka, a tanulás, a nevelés, a gyógyítás stb. pszichológiai kérdéseivel tudományosan foglalkoznak.
Spitzer Gyöngyi (Soma Mamagésa) - Egységben önmagammal
Kilenc éve jelent meg az első könyvem, és a sorban ez a kilencedik. A 9-es a számsor vége, amely a számmisztikusok szerint egyben egy korszak lezárultát is jelképezi. Ez valóban így van. Úgy érzem, ebben a kötetben adom át a legesszenciálisabban azt az életszemléletet, világlátást, ahogyan most, negyvenkilenc évesen gondolkodom és amelyet folyamatos tanulással fejlesztek. A könyvben szereplő három előadás tudatos koncepció alapján követi egymást. Az öntudatra ébredés magával hozza azokat a kérdéseket, hogy kik is vagyunk valójában, mi végre jöttünk erre a világra, merre van az utunk. Ha ezekre választ kapunk, jöhet a terveink, vágyaink megvalósításához szükséges erőgyűjtés, hiszen csak a megvalósulások útján kerülhetünk egységbe önmagunkkal, és ezáltal a másik nemmel, a világgal. Hiszem, hogy kizárólag rajtunk, a saját tudatosságunkon múlik, hogy mennyire vagyunk képesek élvezni az életet.
Ehhez kínál alapvető gondolatokat, hasznos szellemi útmutatást ez a kötet, melyben az Öngyógyító könyvemben ismertetett technikákat is jó néhány új módszerrel kiegészítettem. Mindezt szokásomhoz híven személyes történetekkel varázsoltam élőbbé, hogy még közelebb vihessem az olvasókhoz mindazt, ami nekem is segített.
V. Komlósi Annamária - Énelméletek
A kötetünkben szereplő tanulmányok akadémikus jellegűek (ezen belül is főleg kognitív hangsúlyúak), és elsősorban az anyag mélyebb, egyetemi szintű feldolgozásának célját szolgálják, ám akár közvetlen segítséget is nyújthatnak a pszichológia gyakorlati területein dolgozó kollégák számára: különösen az egészséges vagy patológiás személyiségműködés okainak tisztázásában.
Almási Kitti - Hűtlenség... és ami mögötte van
Miért épp a hűtlenséget választottam első könyvem témájául? Mert a rendelésemen jó ideje ez a leggyakrabban visszatérő probléma - alig akad olyan páciensem, akit valamilyen formában ne érintene. Persze felmerül a kérdés: egyáltalán mi az, hogy hűtlenség? Mit értünk ma megcsalás alatt? Amikor az Interneten felvetettük ezt a témát, parázs vita alakult ki a hozzászólók között. Volt, aki azt sem érezte annak, ha partnerén kívül szexuális kapcsolatot létesít másokkal is, hiszen - magyarázta - szabad lényeknek születtünk, nem lehetünk egymás tulajdonai és rabtartói. Más már annak a gondolatát sem bírja elviselni, hogy a társa rajta kívül mással is szívesen tölt időt - számára ez is árulás. Ezzel a könyvvel nem az a célom, hogy igazságot tegyek a szubjektív vélemények között, vagy moralizáljak - terapeutaként nem is tehetem, mert aki ítélkezik, az nem tud segíteni. Sokkal inkább az, hogy praxisom tapasztalatai alapján megmutassam, milyen gondokkal küzdünk ma ezen a téren, mert ami kirajzolódik előttem, az társadalmi méretű problémának tűnik. A hűtlenséggel azért érdemes foglalkozni, mert olyan sérüléseket okozhat, melyek nemcsak az adott kapcsolatra, de önbecsülésünkre és másokhoz való viszonyunkra is hatással vannak. Nem ritka például az alapvető bizalomvesztés, melynek nyomában szégyen, gyermeki kiszolgáltatottság-érzés, szenvedés és düh jár. Szeretném, ha akit érint a téma, az tudná: van esély arra, hogy egy csúnya történetből is önbizalmunkban - sőt, akár kapcsolatunkban - megerősödve kerüljünk ki. Sok olyan esetet láttam, ahol ez sikerült - ebben a könyvben megosztom, hogyan.
Popper Péter - Belső utakon
Az emberi kapcsolatokról
Semmilyen érzelem nem állandó hőfokú. Az érzelmek élnek, tehát természetes lüktetésük, apályuk és dagályuk van.
Minden kapcsolatnak vannak felfelé ívelő és romló periódusai. A kapcsolat vállalása azt jelenti, hogy rossz szakaszaival együtt vállaljuk. Egy kapcsolat újra kiemelkedhet a hullámvölgyből, ha megértően segítünk. Ha sértődötten elvonulunk, akkor baj lehet. Az emberi viszonyok nem tenyésznek szabadon, mint a gaz; gondoznunk, ápolnunk kell őket, mint a nemes növényeket.
Csirszka János - Az emberi személyiség pszichológiai vázlata
A személyiségelmélet történetében ismeretes és nyomot hagyó, mozzanat a filozófia személyiségképéből való kiválás, amely tudományelméletileg a pszichológia önállósodását jelentette, és sajátos alakulásának irányvonalát kijelölte. A pszichológiai személyiségkép önállósodása nem radikális szakítás a filozófiai személyiségképpel; annak tartalmát mind az elméleti, mind a gyakorlati pszichológusnak figyelembe kell vennie, és igazság-valóság konzekvenciáit érvényesítenie kell. Milyen is hát az emberi személyiség, és hogyan működik? A személyiség felépülésének, szerkezetének nomotetikus leírását már számos jeles és szakavatott szerző megkísérelte. Ezek ismeretében nehéz arra a kérdésre válaszolni, hogy az itt következő személyiségkép mennyiben új, eredeti, és mennyiben a szakirodalomban feltalálható képekből származó "kompiláció"? Biztos, hogy nem minden tekintetben "őseredeti", hanem szintézis. Eredetisége nem a semmiből való teremtettségét jelenti, sem pedig a már meglévő elemek egyszerű összerakását, hanem sajátos koncepció szerinti karakterisztikus szintézist. Az elemek (amelyek a szakirodalomban találhatók, és amelyek a szerző által termettek) dinamikus struktúrája tartalmazza azt a többlet-értéket, amely bemutatására alapot ad.
dr. Marosi Máday István - Individuálpszichológia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
R. Kelényi Angelika - Az agyam eldobom
A könyv íróját – aki pánikbetegségének felbukkanása előtt nemcsak bírta a tömeget, de kereste is; kifejezetten "boltkóros" volt, a legsűrűbb szórakozóhelyeket kedvelte, és sosem mondott nemet a mozira, színházra – egyik percről a másikra mindettől félelem kerítette hatalmába. Ezt a naplót saját tapasztalatai alapján jegyezte le, önsajnálat nélkül, fanyar öniróniával. A pánik nemcsak a depresszióval, hanem a hipochondriával is kézen fogva jár. Kemény munka megküzdeni vele, s van, akinek sikerül, van, akinek nem. R. Kelényi Angelika úgy gondolja, meggyógyult. Ehhez azonban idő kellett, és sok-sok minden más is...
Mirnics Zsuzsanna - A személyiség építőkövei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Bízz magadban!
"Az a baj, hogy nincs önbizalmam" - halljuk úton-útfélen, még olyan emberek szájából is, akikről adottságaik és körülményeik alapján nem gondolnánk, hogy ilyen problémával küzdenek. Mások nem vallják be, hogy így éreznek, sőt épp az ellenkezőjéről igyekeznek meggyőzni lehengerlő viselkedésükkel, ám arroganciájuk mögött gyakran szintén belső bizonytalanság, az önelfogadás hiánya húzódik meg.
Bár egész modern kultúránk énközpontú, narcisztikus, a lelkünk mélyén sokan nem szeretjük magunkat, és félünk, hogy mások is kevésnek, elégtelennek, értéktelennek találnak minket. Éppen ezért védekező pozíciót veszünk fel, visszahúzódunk, nehogy még jobban megsérüljünk - vagy éppen minden erőnkkel bizonyítani próbáljuk, hogy igenis érünk valamit. Ám a bennünk lévő kétséget a külső sikerek csak átmenetileg enyhítik. Ráadásul saját magunkkal kapcsolatos elégedetlenségünket hajlamosak vagyunk környezetünkre is kivetíteni, ezért rossz közérzetet és türelmetlenséget terjesztünk magunk körül.
Tiszta szívből szeretni és becsülni önmagunkat azonban nem könnyű, ha fájdalmas kudarcok terhét cipeljük, ha mások bántó, lekicsinylő mondatai belénk égtek, ha a szüleink sem fogadtak el minket feltétel nélkül. Ebben az esetben önismereti munkára van szükségünk, hogy felnőtt fejjel csodálkozzunk rá: minden gyöngeségünkkel együtt is értékes és szeretetreméltó emberi lények vagyunk. Ebben igyekeznek segítséget nyújtani a kötet kiváló szerzői is.
Dr. Csernus Imre - A nő
"Ez a könyv, a NŐ-ről szól, aki a férfiak imádatának a tárgya, az örök és megfoghatatlan csoda, amelyet már sokan leírtak és megfogalmaztak. Én meg arra vagyok kíváncsi, hogy hogyan lesz valakiből jó Nő! Nehéz téma, de ahogy megfigyeltem, ez mindkét nemet egyformán izgatja."
Mitől nő egy nő? És vajon mitől jó nő? Hogyan képes egy nő - vagy akár egy férfi - megélni saját nemiségét? Tud-e jó példával szolgálni gyermekeinek? Tudja-e jól érezni magát a saját bőrében? És tesz-e valamit azért, hogy jobb legyen?
Ha Ön elég erős, hogy feltegye magának ezeket a kérdéseket, lapozzon bele Dr. Csernus Imre legújabb könyvébe! Bátraké a szerencse...
Horváth L. G. - Új módszer a személyiség megismerésére
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.