Pikler Gyula (1864-1937)
Pikler Gyula, a századforduló univerzális érdeklődésű jogtudósa, a magyar pozitivista jogbölcselet legnagyobb alakja, a polgári radikális irányzat egyik elindulója. Szabó Imre akadémikus könyve nemcsak a jogászoknak szól, hanem a társadalomtudományok iránt érdeklődőknek általában, de élvezettel olvashatják azok is, akik a tudománytörténettel, illetve a hazai gondolkodás történetével foglalkoznak.
Kapcsolódó könyvek
Somfai Balázs - Családjog
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Patrick Daillier - Alain Pellet - Kovács Péter - Nguyen Quoc Dinh - Nemzetközi közjog
A tankönyv a francia nyelvterületen jelenleg használatos leghíresebb tankönyv magyar fordítása és egyben adaptációja. A nemzetközi közjog ismeretanyagát átfogóan mutatja be, különös hangsúlyt fektetve a nemzetközi bírósági joggyakorlat legfontosabb tételeinek pontos idézésére. A hivatkozások az Állandó Nemzetközi Bíróság és a mai Nemzetközi Bíróság ítéleteire és tanácsadó véleményeire ily módon a nemzetközi jogi gondolkodásmód elsajátítását is elősegítik. A kötet általános nemzetközi közjogi ismeretanyagába az adaptáció során beépült a magyar alkotmányjogi, alkotmánybírósági és szerződéskötési gyakorlat ismertetése is. A kötet a Miskolci Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hivatalos tankönyve, ugyanakkor kézikönyvszerűen is használható a jogalkalmazó és az érdeklődő olvasó által.
Ismeretlen szerző - Magyar alkotmánytörténet
Az alkotmány történeti felfogása - mely nem a kartális megfogalmazódáshoz köti a constitutiót, hanem az állami élet szerves fejlődésében kialakuló és érvényesülő általános alkotmányos elvek jelenlétéhez - képezi a Magyar alkotmánytörténet szerkesztési koncepciójának alapelvét. A zömében a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar jogtörténészei által írott munka a magyarság nemzetségi, törzsi és törzsszövetségi szerveződésétől a nomád állammodell kialakulásán és működésén át vezeti az alkotmánytörténet folyamatát a Kárpát-medencében megalapított keresztény magyar állam kiépítéséig. Ezt követően a patrimoniális, a rendi képviseleti, az abszolút és alkotmányos monarchia, a parlamentáris királyság és végül a magyar köztársaságok modelljeinek elemzésével teszi teljessé a képet a magyar alkotmányfejlődésről. A kötet tudatosan vállalt szerkesztői elve, hogy csak kevéssé követi a kronologikus rendet, ehelyett a magyar joghistória történetének jellemző alkotmányos jogfolytonosságára helyezve a hangsúlyt a közjogi intézmények (országgyűlés, államfő, központi és helyi közigazgatás, törvénykezési szervek) feldolgozásával rajzolja meg a magyar alkotmánytörténet tablóját. Ezzel lehetővé teszi az olvasó számára, hogy megszabadulva a köz- és politikatörténet szokásos cezúráinak bilincsétől a maguk folytonosságában ismerjen meg olyan jellegzetesen évszázadokon át nyúló intézményeket, mint a szent korona tana, a királyi hatalom és jogkör alakulása, a magyar országgyűlés fejlődése, a vármegyék története. A kötet olvasója így egészében szemlélheti a magyar alkotmányosság és közjog történeti fejlődését.
Földi András - Hamza Gábor - A római jog története és institúciói
E tankönyv - és egyúttal kézikönyv - szerzői arra törekedtek, hogy a római jogot a modern jogok alapjaként mutassák be. Kétségtelen, hogy a római jog anyaga immár másfél évezrede nem változik, rohamosan változik azonban jelenkori világunk, amelynek jobb megértése végett időről időre a római jogról alkotott képünket is meg kell újítanunk. Emellett az elmúlt esztendők kutatásai sok új és jelentős eredményt hoztak, melyeket a jelen kézikönyv szerzői művük megírása során figyelembe vettek.
Gheorghe Bratescu - A boszorkány-perek
A boszorkányperek, amelyek a "sátáni hatalmak" tudatos és folyamatos szolgálatának vádjára épültek a "történelmi képtelenségek" sorát gazdagították. Évszázadokon át Európának egy jelentős része a démonizmus rémképének lidércnyomása alatt élt, és ez a szörnyű pszichózis később átterjedt az óceánon túlra is...
A "sátán cimboráiról" a legkülönbözőbb és legfantasztikusabb legendákat szőtték, amelyek részben irtózatot, részben felháborodást keltettek. A boszorkányoknak az inkvizíció és a világi bíróságok jegyzőkönyveibe foglalt vallomásai olyan különös dolgokról számolnak be, amelyek a legmerészebb fantasztikus regények íróinak képzeletén is túltesznek. Jelen írás azonban nem ezeknek a "csodabogaraknak", nem ezeknek a különleges és rendkívüli dolgoknak gyűjteménye akar lenni, hanem megkísérli feltárni a "boszorkányüldözés" társadalmi hátterét és intézményes kereteit is.
Dr. Kara Pál - Dr. Szakács Gyula - Hogyan intézzük hivatalos ügyeinket? I-II.
Nincs olyan ember, akinek előbb-utóbb ne akadna valamilyen hivatalos elintéznivalója, s a lebonyolítás a legtöbbünknek nehézséget okoz, nem megfelelő tájékozottságunk kellemetlen következményekkel, sok bosszúsággal, időfecsérléssel járhat. A magánokiratok - például szerződés, megállapodás, végrendelet - szabályos elkészítésének mikéntjével sincs tisztában legtöbbünk holott erre szükség lenne. A szerzők kiválasztották a mindennapi életnek azon területeit, amelyekkel kapcsolatban az "egyszerű állampolgárnak" a legtöbb hivatalos ügye van. Megmondják, melyik ügyben hová kell fordulni, mi a teendők, mik a jogaink, s bőségesen bocsátanak rendelkezésünkre iratmintákat.
Azt ajánljuk olvasóinknak, fussák át a második kötet végén található tárgymutatót, s meggyőződhetnek arról, hogy ez az a könyv, amelyre ha most nem, hát később, de mindenképpen szükségük lesz.
Kártyás Gábor - A munka díjazása
Nincs munkaviszony munkabér nélkül. Nem könnyű azonban eligazodni a munkavállalónak járó egyes bérformák között, vagy betartani a kifizetésre, elszámolásra vonatkozó szabályokat.
Könyvünk összefoglalja a munka díjazására vonatkozó munkajogi rendelkezéseket, áttekintve a leggyakoribb bérelemeket, a vasárnapi pótléktól az ügyelet díjazásán át a jutalomig. A számos gyakorlati kérdés között ismertetjük a minimálbérrel kapcsolatos rendelkezéseket, a munkabér elszámolásának, kifizetésének szabályait és részletesen bemutatjuk a távolléti díj számítását. Az egyes témák tömör magyarázatát gyakorlatias példák teszik követhetővé. A könyvben ahhoz is segítséget talál, hogyan érdemes a munka díjazásának kérdését kollektív szerződésben, vagy munkaszerződésben szabályozni, hol megengedett az eltérési lehetőség a munka törvénykönyvéhez képest. Nem hiányozhat egyetlen számfejtéssel foglalkozó, vagy személyügyi szakember polcáról sem!
Pokol Béla - Középkori és újkori jogtudomány
Az állampárti szocializmusban – átvéve a szovjet mintát – kialakult az egyes tételes jogtudományoktól teljesen elkülönített jogelmélet és ennek elvékonyított ismerettömege. A szerző ebben a kötetben négy irányban igyekezett tágításokat végrehajtani. A bevezető fejezetben a középkori és újkori európai jogfejlődés néhány alapvető vonulatát vázolta; a következő fejezetekben – és ez adta a kötet címét – az európai jogtudomány elmúlt ezeréves fejlődésének főbb fázisait elemezte; végül a két utolsó fejezetben a magánjogi dogmatika, illetve a büntetőjogi dogmatika főbb kategóriáinak fejlődését foglalta össze röviden. E két utóbbi nyitással célja az volt, hogy lehetővé váljon a jogelmélet és e két jogterület teoretikusai számára közös vitafórumok kialakítása, és ezzel a sok évtizede megszűnt jogfilozófia/büntetőjogtan, jogfilozófia/magánjogelmélet diskurzusai újjáteremtődjenek.
Pokol Béla az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerez diplomát, és e kar Államjogi Tanszékén kezdett tanítani. Kutatásai súlypontjai a jogszociológiai, a politikai szociológiai és a szociológiaelméleti kérdések felé tolódtak el, így 1984-ben az újonnan alakuló Politológiai Csoporthoz megy át. MTA doktori disszertációját "A komplex társadalom" címmel védte meg, mely után 1991-ben egyetemi tanárrá nevezték ki. Magyar és német nyelven jelennek meg könyvei.
Platón - Törvények
Életünket mindvégig azzal kell töltenünk, hogy mi emberek, férfiak és nők, a legszebb játékokat játsszuk...
A Törvények, Platón hatalmas jogfilozófiai műve nemcsak jogalkotás, hanem a bűn lélektanának történetében is fordulatot jelent.
Platón műveinek kommentált Atlantisz-összkiadása az utóbbi évtizedek klasszika-filológiai kutatásai alapján szükség szerint javítva, átdolgozva vagy teljesen új fordításban közli az egyes dialógusokat, s tartalmazza az eddig magyarul nem olvasható szövegeket is.
Horváth Barna - Angol jogelmélet
A szerzőt Angliából hazatérve az angliai élmények és benyomások arra az elhatározásra ösztönzik, hogy megírja az angol jogbölcseleti gondolkodás történetét. Másfél évtizedes munkájának eredményeként 1943-ban született meg az Angol jogelmélet című monográfiája. Műve az angol jogi kultúra legfontosabb sajátosságainak bemutatása mellett áttekinti az angol jogbölcselet fejlődését a skolasztikusoktól kezdve a középkori és újkori gondolkodókon keresztül John Austinon át az "újabb irányok"-ig, egészen az amerikai jogi realizmusig. Említésre méltó, hogy az angol jogelmélet kéziratának elkészítése közben, az 1930-as években formálódott és látott nyomtatásban napvilágot Horváth saját jogelméleti rendszere, mely számos ponton támaszkodott az angol-amerikai jogelméletre. Egy, a common law ideológiájáról szóló ekkoriban megjelent tanulmányában megfogalmazza saját jogelméleti törekvésének célját, mely szerint fel kell adnunk azt a törekvést, hogy a jog lényegét egyetlen ideálban megtaláljuk. Olyan módszerre van szükség, amely összeegyeztethető a különböző filozófiai álláspontokkal. Ugyanitt megjegyzi, hogy fel kell szabadítani "a jogelméletet az alól az illúzió alól, mintha a szembenálló filozófiai álláspontok között szükségképpen választani kellene", illetve fel kell szabadítani "az egy eszméjű, egy alapgondolatú módszer optikája alól." 7 Ez az a motiváció, amely Horváthot arra készteti, hogy a neokantiánus tradíciót, illetve a mindenkit ez idő tájt vitára inspiráló kelseni elméletet meghaladva szembenézzen a jog társadalmi természetével és annak következményeivel, mert a jog nem csupán normatív természetű jelenség, hanem társadalmi képződmény is.
Ismeretlen szerző - Híres magyar perbeszédek
Különös, hogy vád- és védőbeszéd-gyűjtemény Magyarországon lassan több emberöltő óta nem jelent meg. Pedig nagy tanulságul szolgálhatnak a gyakorló szakembereknek, de a joghallgatóknak is szakmájuk jeles képviselőinek bírósági fellépései. Jelen kötetünkben ezért a közelmúlt néhány perbeszédét teszi közkinccsé a szerkesztő. Olvashatjuk a fogalommá (800 milliós mértékegységgé) vált tanácsadó-asszony és társai híres-hírhedt sikerdíjas ügyének néhány perbeszédét, aztán itt van a pártfinanszírozási (vagy annak álcázott?) ügy vádbeszéde, felelevenítjük a kecskeméti maffia-pert, a bankcsődök kezdeteit, megidézzük az akkoriban az évszázad bűntényének nevezett festménylopási ügyet, vagy az immár örök mementóvá változni kezdő móri mészárlás körülményeit. Tanulságosak egyes annak idején nagy visszhangot kiváltó rablási vagy ölési ügyekben elmondott záróbeszédek is.
Hankiss Elemér - Kelet-európai alternatívák
˝Vannak-e alternatívái Kelet-Európának? Vagy, hogy e kérdést arra az országra szűkítsük le, amelyre figyelmünket összpontosítottuk: van-e ma a magyar társadalomnak lehetősége arra, hogy igazi alternatívák között válasszon? [...] Kényszerpályán fut-e az ország vagy történetének egy újabb válaszútjához érkezett el, ahol fontos döntéseket hozhat és jelentős szerepet játszhat abban, hogy meghatározza önnön jövendő pályáját? - Ezekre és hasonló kérdésekre keres választ a könyv.˝
Antalffy György - Szalay László a reformkor politikai-jogi gondolkodója
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szathmáry Béla - Magyar egyházjog
Könyvem elsősorban a hittudományi egyetemek és főiskolák hallgatói számára készült, de a világi egyetemek jogi karain folyó egyházjogi oktatásban is hasznos olvasmánynak szántam. Munkámban jó néhány, még mindig időszerű egyházjogi kérdést is felvetek. Úgy hiszem, ez törvényszerű, mert az állam és az egyház elválasztásának alkotmányos rendelkezéséből következően hagyományaink tiszteletben tartása mellett elengedhetetlenül szükséges újragondolni a népegyházból a hitvalló egyházba való átmenet lelki és anyagi természetű feladatait. Leendő lelkészeinket az elméleti tudományok mellett több és hasznosabb gyakorlati ismeretekre kell megtanítanunk, hogy a szószék közelebb kerülhessen a padsorokban helyet foglaló és a krisztusi közösséget áhító lelkekhez. Meg kell teremteni az egyházon belül az egyházjog tudományos művelésének feltételeit, fel kell nevelnünk egy új tudós nemzedéket. Létre kell hoznunk hittudományi és jogtudományi egyetemeink számára az egyházjogi tanszékeket. Csak ezeken az alapokon nőhet fel az egyházjog tudományával foglalkozó fiatal nemzedék.
Fellegi Borbála - Út a megbékéléshez
-Hogyan használhatjuk konfliktusainkat közösségi kötelékeink erősítésére?
-Remélhetünk-e igazságot, ha a sérelem okozására adott válasz célja a sérelmek helyreállítása?
-Mi zajlik le áldozatok és elkövetők lelkében, amikor a megtorlás helyett a jóvátétel lehetőségét helyezik gondolataik középpontjába?
-Hogyan képesek szemben álló felek egymással leülni, és közösen részt vállalni egy békésebb jövő kialakításában?
-Milyen hatással lehet mindez az emberek és közösségek egymás közti viszonyaira és a társadalmi integrációra?
E könyv ilyen és hasonló kérdések mentén tekinti át a helyreállító (resztoratív) igazságszolgáltatás elméleti hátterét, gyakorlati alkalmazásait, nemzetközi elterjedtségét, a magyarországi intézményesülés folyamatát és a jelenlegi büntetőügyi közvetítői (mediációs) rendszer jellegzetességeit. Mindemellett a kötet képet fest egy jogalkalmazókat érintő interjúkutatáson keresztül a hazai bírák és ügyészek mediációval kapcsolatos gondolatairól is.
Dr. Barabás Gergely - Dr. Baranyi Bertold - Dr. Kovács András György - Nagykommentár a közigazgatási eljárási törvényhez
Nagykommentár, mely a Ket. normaszövegének értelmezésén túl az arra épülő közigazgatási (felső)bírósági esetjogot is tárgyalja. A joggyakorlat mellett foglalkozik a hatósági eljárás alkotmányos vonatkozásaival, épít a hazai és nemzetközi jogelmélet eredményeire, valamint a szupranacionális bírói fórumok esetjogában megfogalmazott általános jogelvekre, így nyújtva átfogó eljárásjogi értelmezési és érvelési segédletet az ügyfelek és a hatóságok számára.
Lektorálta: dr. Darák Péter - dr. Vitál-Eigner Beáta
Farkas Ákos - Róth Erika - A büntetőeljárás
A büntetőeljárás című tankönyv új, negyedik kiadásának elkészítését a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 2018. július 1-jén történt hatálybalépése tette szükségessé. A Be. új szerkezete, új jogintézményei, a meglévő jogintézmények eltérő értékelése, az eddig megszokottól eltérő elnevezése, a korábbról megőrzött rendelkezése eltérő tartalmú szabályozása, nem utolsósorban a törvény terjedelmének a korábbi, 1998. évi XIX. törvényhez képest jelentős megnövekedése a korábbi, összesen 608 §-ról 879 §-ra indokolttá tették a tankönyv újraírását.
Jelen kötet az előzőekhez hasonló, a korábbi kiadásokhoz írt előszavakból nyomon követhető szerkesztési elvekre épül, vagyis a törvény szövegét ritkán idézzük, inkább csak magyarázzuk. A hallgatónak a törvény megtanulása külön a tankönyvön kívüli feladat. Ezek az elvek a felhasználók visszajelzései szerint beváltak, azonban a fejezetek végén szereplő kérdésektől az oktatás során szerzett tapasztalataink alapján eltekintettünk.
Tekintettel arra, hogy a Be. hatálybalépésétől a kézirat leadásáig csak négy hóna telt el, a szerzőknek szembe kellett nézniük azzal – az új kódexek által teremtett – helyzettel, hogy a törvényhez kapcsolódó fontos jogszabályok közül számos még nem látott napvilágot, a joggyakorlat még csak most kezd formálódni, és a törvényt elemző elméleti munkák is csak a közeljövőben születnek meg. Mindezek a tényezők arra ösztönöztek bennünket, hogy a törvény szövegének elemzésére koncentráljunk. Ennek során felhasználtuk a már megjelent, törvényhez kapcsolódó jogszabályokat. Arra törekedtünk, hogy az általunk vállalat keretek között bemutassuk a törvény fő szerkezeti elemeit, alapvető rendelkezéseit, illetve a jelenlegi perspektívából látható, a jogalkalmazó számára rendelkezésre álló értelmezési kereteket.
Agárdi Ferenc - Hamis tanúk, taláros bűnösök
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jakab Éva - Borvétel és kockázat
A bortermelés és a bor értékesítése már az ókorban is a társadalmi érdeklődés középpontjában állt. Jogilag releváns problémát elsősorban a kárveszély és a kockázatelosztás szabályai jelentettek. A kötet a szerződési gyakorlat aspektusából kínál új dogmatikai megoldásokat olyan kérdésekre, amelyek évszázadok óta vitatottak a római jogban, és döntően befolyásolták az egyes európai magánjogok adásvételi szabályainak kialakulását. Az új felismerések a jogélet, a görög nyelvű papiruszokban és a latin forrásokban fennmaradt szerződési formulák átfogó feldolgozására épülnek. A munka a jogintézményeket azok gazdasági kontextusában vizsgálja, figyelembe véve az egyes jogi kultúrák párhuzamosan kifejlődő vagy eltérő vonásait. Számos fejezet érdekes olvasmányt nyújt a jogban nem járatos, de a borkultúra történeti gyökerei iránt érdeklődő olvasónak is.
Tóth Gábor Attila - A jogok törvénye
A könyv tárgya egy élettelen dokumentum: az alkotmány. Mégis az élő ember áll a fókuszában. A civilizáció gyümölcse, hogy az ember képes jogi eszközökkel előmozdítani a társadalmi koordinációt. Fontos szerepük van ebben az alkotmányoknak. A modern demokratikus alkotmányokkal szembeni elvárás, hogy ne az uralkodók javát szolgálják, hanem biztosítsák a politikai közösségben élő emberek szabadságát és egyenlőségét. Előfordul azonban, hogy az alkotmány nem ismeri el az emberek jogosultságait, és intézményei önkényesen működnek. A kötet hét tételben vizsgálja a szabadságot biztosítani és csorbítani is képes alkotmányokat és a jogok törvényszerűségeit.
I. A törvényekről: a tapasztalástól a morális bírálatig
II. Az alkotmányról: fékező bizalmatlanság és gyorsító bizalom
III. Az emberi életről: az abortusztól a genetikai mérnökségig
IV. A személyi szabadságról: a habeas corpustól a korlátlan fogva tartás tilalmáig
V. A szabad szólásról: gyűlöletbeszéd és befogadó társadalom
VI. A jogok migrációjáról: a United States versus Schwimmer-ügy elágazásai
VII. Exkurzus: az alaptörvény után.