A kötet azt a folyamatot értékeli, ahogy a katolikus irodalomszemlélet meghaladta XIX. századi elképzeléseit, és megvalósította az egyetemesség egyfajta ideálját. A folyamat lelkiségi síkon, Prohászka Ottokár fellépése után indult meg, aki a szó szoros értelmében átlelkesítette a katolikus hitéletet és létszemléletet. A katolikus irodalomértelmezés nagykorúsodása vele kezdődik. Az ő nyomán és hatása alatt Sík Sándor és Kállay Miklós nagyjából közös ideálokat követve vetettek számot a katolikus irodalom problémáival. Rónay György szerepe azért fontos, mert nemzedéke több írójával az egyetemes magyar irodalom szerves részévé tette a katolikus irodalmat. A folyamat tetőpontja Pilinszky Jánosnak az irodalommal foglalkozó prózai írásaiban érzékelhető, ő képviselte legkövetkezetesebben, spirituális gondolatokkal átszőve, a katolikus létszemlélet egyetemességét, amely a földi súlyokat levetve tökéletesebb világrend felé tájékozódik.
Kapcsolódó könyvek
Berecz Sándor - Kegyhelyeink története
Szent István király Nagyboldogasszonynak ajánlott fel országát 1038. augusztus 15-én. Azóta Mária-tiszteletünk nemcsak megmaradt, hanem állandóan terjed. Kegyhelyeinket nemcsak buzgón látogatjuk, de történetüket is egyre szorgalmasabban kutatjuk. Az eddig elért eredményről számolunk be, hogy áhítatunk csak fokozódjék és annál nagyobb bizalommal imádkozgassunk a mindenkor Segítő Szűz Máriához.
Sík Sándor - Pázmány, az ember és az író
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
P. Ángyán Aurél - A gyűdi kegyhely a történelmi események forgatagában
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Narratívák 11.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Civilizációk és vallások
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Anselm Grün - A bor
A bor immár több mint hatezer éve ejti bűvöletbe az emberiséget. Minden kultúrában szimbolikus jelentőséget tulajdonítottak neki, sokféle rítus kötődött szenteléséhez vagy megáldásához, és gyakran áldozták az isteneknek. A borban lelt öröm a kereszténység Örömhíréhez is hozzátartozik. A bor az életért érzett hála és az istenihez fűződő kapcsolat megtestesítője. Anselm Grün a keresztény hagyományból kiindulva szemléli a bort, annak spirituális dimenzióját vizsgálja; ugyanígy tárgyalja a bor szerepét a Bibliában, valamint a kereszténység történetében és a mai ember életében. A képek bősége és a szöveggel alkotott összhangjuk megteremti a borról való gondolkodás meditatív légkörét, miközben föltárja szimbolikus gazdagságát.
Bolberitz Pál - Freund Tamás - Hit és tudomány
A Manréza sorozat új kötetében a kor egyik meghatározó tudósa, a morálteológus Bolberitz Pál és az agykutató akadémikus Freund Tamás beszélgetésének lehetünk tanúi. A téma szinte örök, a hit és a tudomány viszonya, de az erről folytatott beszélgetés, nem csak számos új megközelítést vet föl, hanem lenyűgözően érdekes is. A személyes életutakra, példázatokra és a tudományos irodalom új felvetéseire egyaránt kitérő beszélgetés, helyenként éles vita is, melyben egyaránt előtérbe kerül – ahogyan szerzők fogalmazzák – a bűn biológiája és biológia bűne. A megoldásokat a szerzők a reménység végtelen útjain keresik, de felvetéseik eligazítóan hatnak a mai élet számos kérdésében is.
A kiadás éve: 2010.
Alexander Zieger - Gudrun Schlechte - Ily színes a mi hitünk
Ez a könyv alighanem egyedülálló mű a hazai katolikus könyvkiadásban. Olyan átfogó, szinte minden vallási jelenségre és történésre reflektáló alkotás, amely feltehetően egy csapásra kedvelt olvasmánya lesz a hitét kereső és ápoló magyar ifjúságnak. De nem csak nekik. Reméljük, hogy felnőttek is megkedvelik ezt a minden szempontból hasznos, rengeteg információt tartalmazó könyvet. Reméljük, hiszen belelapozva bárki meggyőződhet arról, hogy feltétlenül hiánypótló, nélkülözhetetlen munkát tart a kezében, mely nem csak a katolikus, hanem sok más keresztény és nem keresztény vallás főbb jellemzőit is ismerteti az olvasóval.
Lexikon? Tanköny?
Olvasmányos ismeretterjesztő mű?
Mindhárom együtt, mégis több ezeknél. Ám semmiképpen sem száraz ismertetése vallásunk, hitünk alapigazságainak, történetének, fejlődésének, életének. Hasonlattal élve, sokkal inkább egy szélesre tárt ablak, amelyen keresztül kitekinthet az olvasó hitünk sokszínű világára.
Alvin H. Rosenfeld - Kettős halál
Az Indianai Egyetem professzora által írt kötet a mai napig az egyetlen összefoglaló jellegű munka a holokauszt irodalmáról. A munka nem törekszik a holokauszt teljes irodalomtörtének bemutatására; a fő célja az, hogy értelmezzen. Mi az a holokauszt-irodalom? Beszélhetünk-e ilyen kategóriáról? Hogyan képes a próza, a költészet és a dráma nyelve megbirkózni a feladattal, ami nem kevesebb, mint a soáról műalkotást írni, ami sokak szerint lehetetlen? Lehetséges-e irodalommá formálni a holokausztot, ha igen, miként lehet ezt úgy megtenni, hogy ne váljon puszta absztrakcióvá, ami elszakad a történelemtől? Amennyiben a vállalkozás lehetetlen, akkor ennek erkölcsi vagy gyakorlati okai vannak? Miben különbözik a túlélők által írt holokauszt-irodalom, és miben különbözik azoké, akiket közvetve vagy közvetlenül nem érintett a soá?
A szerző az e kérdésekre adható válaszokat mutatja be, többek között Paul Celan és Nelly Sachs, Elie Wiesel és André Schwarz-Bart, Rolf Hochhuth és Peter Weiss, William Styron és Sylvia Plath műveit vizsgálva. Az általa kialakított értelmezési keretek alkalmasak arra is, hogy például Kertész Imre vagy Radnóti Miklós munkásságát is új megvilágításba helyezzük. A kötetet a 20. századi magyar- és világirodalom kedvelőinek ajánljuk.
Ismeretlen szerző - Megfeszíttetve, de meg nem törve
A liberalizmus a filiszter világnézete. A francia forradalomból megszületett polgáré, aki nagyképű, fitogtatott tudálékossággal ránevelődött arra, hogy az élet legnagyobb és mindig égető kérdéseit is közömbösen kezelje. Nem tagadja feltétlenül a túlvilágot, de nem is törődik vele. Lehet, hogy van Isten, de a vallás szerinte magánügy, s az élet az állam is és az egyes ember is minden valláserkölcsi kötöttségtől függetlenül rendezheti be. Legnagyobb érték szemében a független emberi ész. Az igazságokat az állapítja meg s nem a valóság, az erkölcsöket a korlátlan szabadság szabályozza és nem isteni normák. Eredmény: polgári házasságával törvényhozás útján kikezdte, kettős normájával, nyers erotikába fulladt irodalmával, művészetével pedig teljesen szétdúlta a társadalom alapegységét, a családot; gazdasági téren hirdetett és alkalmazott szabadversenyével meghizlalta az élelmesek kis csoportját és a technikai fejlődés szédítő fokán megszégyenítő nyomorba nyomta a túlnyomó többséget; jogi elméletével a társadalmak élére állított minden ügyek korlátlan hatalmú intézésére egy hazug, bőbeszédű, s rendesen érdekszövetkezetek és nem a nép akaratából összeálló, tehetetlen parlamentet. Azaz megteremtette, világra hozta a bőrünk egész felületén és lelkünk legbenső mélyén is égető fájdalommal szenvedett átkos, kilátástalan mai életet.
A bolsevizmus édes gyermeke a liberalizmusnak... A marxizmus a vezetők erkölcsi nihilizmusa miatt nemcsak hitelét vesztette, hanem rendszerének a gyakorlati életbe áterőszakolt belső ellentmondásaiból előálló tarthatatlan állapotok miatt halálos csődben van...
Marad tehát a kereszténység, amely egyetlen központi gondolatával fenséges egységbe fogja a nagy kérdéseket, megjelöli minden dolognak a maga helyét, s minden ember és nemzet számára a másik sérelme nélkül követeli az igazságos részt a jogokból, a szabadságból, a kenyérből.
Helyzete is a nevelés szempontjából ma előnyösebb, mint a múltban. A liberalizmus korában egyetlen bűnbak az Egyház volt. Mindent ráfogtak. Minden bajért őt tették felelőssé és mindig őt feketítették. Ma a hangos, boldogító rendszerek összeomlottak, vagy összeomlóban vannak. A az ifjúságnak a nagy pusztulás és pusztítás láttára felnyílt szeme a farizeusok fekete, szólamokba göngyölt nagy bűneit élesen látja.
(Márton Áron, Erdély püspöke -- Erdélyi Iskola, 1933/34. 5-6. szám)
Richard Elliott Friedman - A Biblia rejtett könyve
Richard Elliott Friedman, a híres bibliakutató, a Ki írta a Bibliát? írója most először tárja elénk döbbenetes és forradalmi felfedezését: a bibliai szövegekbe beágyazva ott rejlik egy folytonos elbeszélés, amit darabokra szabdaltak és más történetekkel, törvényekkel és versekkel szőttek át az ókori szerkesztők. Egy géniusz egyedülálló művét, a Biblia szívét ismerhetjük meg. Ez a prózai remekmű három évezred távlatából tér vissza hozzánk - úgy összerakva, ahogy írója eredetileg olvasásra szánta -, új, magával ragadó fordításban.A közelmúltban Harold Bloom J könyve és Friedman Ki írta a Bibliát? című művei széles körben ismertté tették a J forrásként ismert rövid bibliai szöveget. Ám A Biblia rejtett könyve Friedman azon korszakalkotó felfedezését mutatja be, hogy a J forrás nem egy mű, hanem egy másik mű eleje: egy hosszú, remekül összekapcsolt, nagy művészi erejű prózai alkotás kezdete.Friedman kreatív módon ötvözve a kutató és a detektív munkáját: helyreállította az írott történelem hajnaláról származó művet, s ami elénk tárul, az lélegzetelállító. Nem az írás első primitív szárnypróbálgatásait ismerhetjük meg, hanem egy izgalmas, bonyolult sagát, egy szerelemmel, árulással, háborúval és bűnhődéssel teli regényt. Az olvasók olyan történetben mélyedhetnek el, amelyet közel három évezrede senki sem olvasott egységes, folytonos elbeszélésként.Friedman megismerteti olvasóit a rejtett mű felfedezésének izgalmas történetével. Felvonultatja bizonyítékait, s bemutatja, hogy az egyedi nyelv- és témahasználat - a híres "tarka köntös" két esetétől kezdve a Seolra (a holtak birodalmára) való kilenc hivatkozásig, a testvérféltékenységtől a nemi erőszakig - hogyan bukkan fel újra és újra összefüggést teremtő módon a Biblia egyes részeiben, ám máshol nem. Friedman drámai módon tárja elénk, hogyan szűrődik át egyre inkább egy egyedülálló író hangja a sorok közül, mely hang sokkal nagyobb mértékben meghatározza a Bibliát, mint korábban bárki gyanította volna.Magát a művet merész, erőteljes, az eredetihez figyelemre méltóan hű fordításban tolmácsolja Friedman. A történet a paradicsom megteremtésének és megromlásának jól ismert epizódjával kezdődik, majd egy család tizenkét nemzedéke sorsának követésével történelmi áttekintést nyújt: az árulások és azok visszacsapásainak történetét, a szerelmekét és a vetekedő testvérekét, a háborúkét és a kémekét. A családból nép lesz, a nép uralkodócsaládot talál magának és rábukkan a békéhez vezető útra. Az elbeszélés szerzője sodró lendületű művet írt a családi viszályokról, a szörnyű árulásokról, és végül Dávid fia, Salamon alatt egy nagy királyság megszületéséről.Ez a mű kincs, mondja Friedman. A Biblia szíve, s a prózairodalom kezdete lett. Az olvasók most lehetőséget kapnak, hogy megismerjék az első nagy prózaíró egyedülálló alkotását: Isten és az emberiség, a jó és a rossz epikus ívű küzdelmét. A Biblia rejtett könyve örökre megváltoztatja a Bibliáról alkotott képünket. "Izgalmas, provokatív, nagyra törő, s mégis tiszteletteljes", mondja Donald Spoto. "Friedman legújabb könyve szokás szerint kikezdhetetlen tudományos kutatásokon alapul.""Friedman műve valószínűleg azok közé az egy nemzedék során csak egyszer bekövetkező áttörések közé tartozik, melyek után egy tudományterület örökre megváltozik… Döbbenetes megállapításainak bizonyítékait teljes egészükben bemutatja. Ha mindez igaz, akkor a következményei beláthatatlanok… A bibliakutatáson túl hatással lesz általában véve az irodalomtörténetre is, mivel Friedman azt tette, amit ígért: újra felfedezte a nyugati civilizáció első nagy prózaíróját." - H. G. M. WILLIAMSON, a hebraisztika regius professzora, Oxford Egyetem"Egy csodálatos mű rejlik beágyazva a Bibliában. Egyetlen szerző írta, közel háromezer évvel ezelőtt. Korábbi versekről tudunk, ám ez a legrégebbi prózai irodalom: egy hosszú, csodálatos, izgalmas történet. S ami a legmeghökkentőbb: annak ellenére, hogy ez a legkorábbi ismert hosszú prózai alkotás, közel sem kezdetleges, primitív írás. Rendelkezik mindazokkal az erényekkel, amiket a világirodalom legnagyszerűbb alkotásaiban fellelhetünk. Mestermű. Ha régészként fedeznénk fel egy ilyen minőségű és terjedelmű művet, akkor ámulat és izgalom töltene el minket. Ám ennél sokkal bámulatosabb dolog történt. Ez a mestermű évezredeken át itt hevert a szemünk előtt, beleszőve a világ legismertebb könyvének szövetébe. És nem csak a Biblia egy része volt, hanem a szíve, a magja. Most lehetőségünk nyílik arra, hogy elolvassuk ezt a történetet, amit közel háromezer éve senki más nem olvasott. A szöveg ezredforduló körüli felfedezése számomra szinte csodának tűnik - a múlt ajándékának." RICHARD ELLIOTT FRIEDMAN"Fantasztikus, varázslatos könyv az irodalmi rekonstrukcióról. Egyetlen regényírót sem fog érintetlenül hagyni az eltemetett kincs feltárása és napfényre hozatala, egyetlen olvasó sem lesz, akit ne nyűgözne le a könyv. Friedman energikus érvelése és bölcs megállapításai teljesen érthetővé teszik álláspontját… Az enigmákba burkolt misztikum helyett A Karamazov testvéreket kapjuk kibontva, hogy mindenki láthassa." - PAUL WEST, a Földiek és A párizsi patkányember írójaA SZERZŐRŐLRichard Elliott Friedman a hebraisztika és az összehasonlító irodalomtudomány professzora, a Katzin-katedra betöltője a San Diegó-i Kaliforniai Egyetemen. Doktori címét a Harvard Egyetemen szerezte, vendégoktatóként tanított Oxfordban és Cambridge-ben. Az Isten rejtett arca és a Ki írta a Bibliát? című nagy sikerű könyvek szerzője.
Bikfalvi Géza - „Mindent Isten nagyobb dicsőségére”
Tanulmánykötet
Barlay Ö. Szabolcs - A poézis teológiája
Fiatal olvasóim kérésére legkedvesebb költőim verseit veszem sorra, és melléjük csatolom egyéni reflexióimat. Régmúlt idők emlékeit elevenítem fel, amikor egyetemi előadásaimon lélekbúvárként elmerültünk egy-egy költő versének elemzésében. Olykor elég volt egy szó, egy jelző, és megindult a közös munka. Mindenki elmondhatta, mit jelent számára a szavak mögött rejtőző fogalom, mely olyan, mint a virágon a szirom: jelek, melyek mögül érzések, meglátások végtelen mélysége tárul fel. Ehhez csend és idő kell. Ez a kettő hiányzik ma legjobban. Éppen ezért segítek, hogy megláttassam a hajnalnak és naplementének leheletfinom színeit is. (Barlay Ö. Szabolcs)
Adriányi Gábor - Az egyháztörténet kézikönyve
Scitovszky János hercegprímás 1857. augusztus 14-én a következő szavakkal kezdte püspökeihez intézett körlevelét: "A magyar vallásos irodalmat illetően a legérzékenyebb hiányosság az egyháztörténet terén van." Sajnos, ez a megállapítás részben még ma is helytálló. Igaz, ilyen tárgyú művek kiadására a II. világháború utáni évtizedekben nem nyílt lehetőség, s ha mégis megjelenhetett néhány egyháztörténeti munka, a fennálló rendszer cenzorai gondosan kitörölték a marxista-leninista ideológiával összeegyeztethetetlen részeket. Ennek fényében érthető, hogy Adriányi Gábor könyvének első kiadása (1974) csak önerőből jelenhetett meg - Münchenben. Az egyháztörténet kézikönyve egyetlen kötetbe sűríti kétezer év eseményeit. Ilyen körülmények közt az anyag tömörítése ugyan felveti a válogatás problémáját, ám a szerzőt ebben nem egyéni, hanem tárgyi szempontok vezették. Műve így a terjedelemhez viszonyítva maximális teljesítményt nyújt, különösen, ha figyelembe vesszük a bőséges irodalomjegyzéket, mely lehetőséget ad arra, hogy az olvasó a felvetett problémát tovább tanulmányozhassa. Adriányi Gábor az első kiadás után negyed évszázaddal kibővítette könyvét az elmúlt időszak eseményeivel, így a Szent István Társulat a kézikönyv új kiadásával 2000 év történetének naprakész krónikáját adja az Olvasó kezébe.
Tower Vilmos - A pápák szerepe hazánk megmentésében és fennmaradásában
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Komlós Aladár - A magyar zsidóság irodalmi tevékenysége a XIX. században
"E könyvvel szemben, mely a magyar zsidóság irodalmi tevékenységét kívánja megrajzolni, alighanem fel fog hangzani az az ellenvetés, hogy a magyar zsidók irodalma része az egyetemes magyar irodalomnak, nem szükséges hát, sőt kár külön foglalkozni vele. De ha mindenki hasznosnak ítéli, hogy felkutassák a hazai zsidóság történelmét, miért volna kifogásolható a zsidóság irodalmi működésének megvizsgálása, amely nélkül amaz sem ismerhető meg?"
Gárdonyi Máté - Bevezetés a Katolikus Egyház történetébe
Az Egyház története az evilági történelemben foglal helyet. Ezért megközelítése lehetséges a politikatörténet, a kultúrtörténet és más területek részéről. Ezek a szempontok mind helyet kell, hogy kapjanak az egyháztörténelem írásában. Ebből is látszik, hogy ez a teológiai tárgy nagyon összetett. Sok apró részből épül fel a tudomány egésze. Az egyháztörténelemnek mégis a legérdekesebb része az egyház belső élete. Ez pedig a kinyilatkoztatásból, annak a megfogalmazásából, a keresztény életeszmény, erkölcsi felfogás és lelkiség történetét jelenti. Ez a gondolkodásmód, szellemiség, a keresztény ember életén keresztül hatással van a társadalomra. Az elmondottak alapján két folyamatról van szó: a társadalomnak az egyházra való hatásáról és az egyháznak a társadalomra való hatásáról, mely belülről, az egyház lényegéből indul ki. Ez utóbbi azonban mégsem jelenti azt, hogy az egyház politikai hatalmat akar magának szerezni.
Gárdonyi Máté egyháztörténelme sok értékkel rendelkezik. Nagyon röviden és pontosan tud fogalmazni. Ennek oka, hogy más teológiai diszciplínákban is járatos. A mások oka azonban az, hogy a rövid megfogalmazásokhoz nagy lényeglátásra van szükség, amivel a szerző rendelkezik. Jól ismeri az általános társadalomtörténeti vonatkozásokat is, ezért az egyháztörténelmet el tudja helyezni a profán történelemben. Látja, hogy milyen folyamatok, mit idéznek elő az egyház belső életében, továbbá azt, hogy az egyház, különböző korokban, hogyan hat a társadalomra.
Ismeretlen szerző - Útjaidon
_Az élet útjaira tanítasz engem._
_Színed előtt az öröm teljessége,_
_s jobbodon a gyönyörűség mindörökké._
_16. zsoltár_
2002 februárjában a PPKE BTK _Esztétika Tanszékének_ oktatói elhatározták, hogy tanszékvezetőjük, Jelenits István 70. születésnapjának méltó megünneplésére ünnepi kötetet állítanak össze. Ismerőseik, kollégáik, barátaik közül felkeresték azokat, akikről tudták, hogy elhatározásukat támogatni fogják. Időközben kiderült, hogy a _piarista közösség_ is hasonló vállalkozásba fogott. E két elhatározás találkozásának eredménye az elkészült Ünnepi kötet.
Pierre Pierrard - A katolikus egyház története
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Régi vallásos énekek és énekeskönyvek
Lelkiségtörténeti sorozatunkban a Kárpát-medence 1800 előtti vallásos áhítatot tápláló irányzataival, az áhítat megnyilvánulásának irodalmi és művészeti emlékeivel foglalkozunk. Szeretnénk a témája miatt kitagadott egyházi irodalmi műfajokat értékük és rangjuk szerint elhelyezni az irodalomtörténeti folyamatokban. A Kárpát- medencében egymás mellett keletkezett és élt, különböző nyelvű lelkiségi művek közös örökségünket jelentik, ezen örökség együttes vizsgálatára törekszünk.