2014-ben nagy vihart kavart a médiában, amikor Gwyneth Paltrow hollywoodi színésznő bejelentette, hogy különválik férjétől, Chris Martintól, a Coldplay énekesétől, mégpedig harmonikusan és közös megegyezéssel: tudatos elválással. Az addig ismeretlen kifejezés még aznap éjjel bejárta a világot. A meghatározás, melyet Katherine Woodward Thomas házasság- és családterapeuta alkotott meg, az olyan válások szinonimája lett, melyekben mindkét fél elismeri a szerepét a szakításban, és különösen ügyelnek arra, hogy jól és egészségesen működjenek együtt a jövőben.
E hiánypótló kötetből, Anglia egyes számú társadalmi bestselleréből az olvasó megismerheti a békés válás titkát, ami ráadásul a szakítás utáni felhőtlen élet előfeltétele is.
Kapcsolódó könyvek
Frank Joseph - A véletlen hatalma
Mindannyian átéltünk már megmagyarázhatatlan véletleneket - például egy régi barátunkra gondoltunk éppen, amikor megszólalt a telefon és az a régi barátunk hívott. A véletlen hatalma arra világít rá, hogy az ilyen események nem találomra történnek, hanem sorsdöntő elemek életünk kirakós játékában. A szerző megtanítja az olvasót, hogyan ismerje fel ezeket a jelentős véletleneket - vagy szinkronicitást, ahogyan Jung nevezte - és hogyan kövesse az ilyen esetekből leszűrt útmutatást. Szellemes szöveg, sok érdekes példával.
Priscilla Shirer - Eltökélt szívű nők
Olyan időket élünk, amikor férfiak és nők sokasága csupán sodródik. Kisebb vagy nagyobb társaságok - "a tömeg" - hatására abbahagy dolgokat, amiket korábban cselekedett, és megtesz olyan dolgokat, amiket egyébként nem tenne. Mindezt pedig azért, mert nincs meg az a tartása, ami az igazi jellem velejárója. Ezért olyan döntő kérdés, hogy sok-sok tennivalód közben szakítottál-e már időt annak eldöntésére: ki akarsz lenni? Priscilla Shirer bestseller szerző a Merj szeretni! (és a Valóban bátrak) alkotóival összefogva arra az elhatározásra biztat, hogy naponkénti döntéseid mostantól Isten dicsőségét szolgálják, és az legyél, akinek Ő megálmodott. A bibliai igazságokkal átszőtt, bátorítással fűszerezett könyv arra ösztönzi azt a nőt, aki a tükörből néz vissza rád, hogy bízzon Istennek az életére vonatkozó tökéletes tervében, és olyan eltökélt szívű nő akarjon lenni, aki "tudatosan nőies, meglepően megelégedett, és hűségesen az Övé". Ebből a fajtából nem folyik "tömegtermelés", de ők azok, akikre valóban szüksége van a férjnek, a gyermeknek, sőt az egész társadalomnak is.
Dr. Aszódi Imre - dr. Brencsán János - A házasélet abc-je
Könyvünk 1974-ben jelent meg először, azóta életünk, a családok életvitele sokat változott, ezért szükségessé vált a könyv egyes részeinek átdolgozása. A gyermekváráshoz fűződő jogszabályok alapvetően megváltoztak, ezeket a pontokat újra kellett írni. Igyekeztünk, hogy korszerű könyvet adjunk az Olvasó kezébe.
Mindannyian boldogságra vágyunk, és ebbe a házaséletben meglelhető boldogság is beletartozik. Közismert azonban, hogy sok házasság kerül válságba, végződik válással, milyen sokan küszködnek az együttélés gondjaival, szexuális zavarokkal, milyen sok az "egyszülős" család, a szülők nélkül felnövő gyermek, és még sorolhatnánk tovább a gondokat, hiszen házaséleti zavarban szenvednek azok is, akik képtelenek párválasztásra, a kapcsolatteremtésre.
Dr. Csernus Imre - A nő
"Ez a könyv, a NŐ-ről szól, aki a férfiak imádatának a tárgya, az örök és megfoghatatlan csoda, amelyet már sokan leírtak és megfogalmaztak. Én meg arra vagyok kíváncsi, hogy hogyan lesz valakiből jó Nő! Nehéz téma, de ahogy megfigyeltem, ez mindkét nemet egyformán izgatja."
Mitől nő egy nő? És vajon mitől jó nő? Hogyan képes egy nő - vagy akár egy férfi - megélni saját nemiségét? Tud-e jó példával szolgálni gyermekeinek? Tudja-e jól érezni magát a saját bőrében? És tesz-e valamit azért, hogy jobb legyen?
Ha Ön elég erős, hogy feltegye magának ezeket a kérdéseket, lapozzon bele Dr. Csernus Imre legújabb könyvébe! Bátraké a szerencse...
Robert Darnton - Lúdanyó meséi és más tanulmányok
"A felvilágosodás korabeli felvilágosulatlan tömegek gondolatvilága, úgy tűnik véglegesen elveszett" -ezzel a megállapítással kezdi történeti barangolásait Robert Darnton, a 18. századi kultúrhistória egyik legtekintélyesebb kutatója. Írásai azonban cáfolják a véglegességet, tanulmányaiban arra tesz kísérletet, hogy közelebb kerüljünk ehhez az időben távoli világhoz, és amennyire lehetséges megértsük gondolatait, viselkedését, társas viszonyait.
Mit hámozhahatunk ki a három-négyszáz évvel ezelőtt született népmesékből, miért szólnak ezek a történetek vérfertőzésről, gyilkosságról, emberevésről és egyéb szörnyűségekről? Mi vicces volt abban, hogy néhány suhanc macskákat mészárolt halomra egy nyomdászműhelyben, 1762-ben? Besúgó, forradalmár - esetleg kettő egyszerre? Első pillantásra meghökkentő események, tekervényes életutak bontakoznak ki Darnton dolgozataiból. A könyv második része az ancien régime tiltott irodalmáról szól, arról, hogy mit olvastak szívesen a franciák a forradalmat megelőző évtizedekben, kik voltak a szerzők és terjesztők, vagy éppen milyen hatást váltott ki a közönségből, ha a firkászok az uralkodópár hálószobatitkain csámcsogtak.
A magyar gyűjtemény két angol nyelvű kötet tanulmányai közül válogatott, és előszóval magyarázza Darnton élvezetes történeti munkáit.
Paulina Éva - Hol vannak a jó pasik?
Akik megismerték Paulina Éva vitairatát, válaszát Csernus doktornak, bizonyára örülnek annak, hogy hamarosan új könyvet is olvashatnak a szerzőtől. Néhány fejezetcímet ízelítőnek felsorolunk:
Ki rontja el a pasikat?; A született vadász; Nem a farka teszi; Ha elcsattan az első pofon; Joshi Bharat, a jó pasi; Óvakodj az őrült csókjaitól!; Millomos Jaguárral; Forró, fiatal szeretők; (Hogyan) Ne szalasszuk el a jó pasit?!
Bagdy Emőke - Kalo Jenő - Popper Péter - Ranschburg Jenő - A család
Amivel az emberiség sok ezer év óta makacsul próbálkozik, azt komolyan kell venni. Például a házasságot és a családot. Nem az a dolgunk, hogy cinikusan rálegyintsünk a családra, a házasságra, mert ezek nélkül még nem élt meg társadalom. S ha a próbálkozásokat mindig sok kudarc éri, azt is komolyan kell venni. Komolyan kell venni azt is, hogy az eddigi megoldási kísérletek még nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Az úgynevezett szabad (nyílt) házasságok, a házasság nélküli együttélés, a szingli élet, vagy ellenkezőleg a kommuna, nem bizonyultak elviselhető, tartós megoldásnak.
A tudomány mindig szemügyre vesz jelenségeket, kutat, hogy felelni tudjon arra a kérdésre: Miért? Ez hajtja e kötet szerzőit is. Vajon a belső okokról van-e szó, az ember szociális természete, érzelmi világa alakult-e át, vagy a külső, társadalmi tényezők rombolják-e az emberi kapcsolatokat? S ha végleges választ nem is, de a gyakorlati életben hasznosítható gondolatokat bőven kap az olvasó, amivel talán enyhíthet magánéletének válságain.
Terry - Mike - A csók
Megcsókolni az "Elsőt", olyan, mint a dinamit, készülj hát fel az izgalomtól való robbanásra. Szikrák villámlanak mindenfelől. Az első csók egy lépés az igazi romantikus kaland felé. Feltöltött érzelmi állapotodnak a testi kifejezése. Sok fiatalt megkérdeztünk: Mondják el tapasztalatukat az első csókról. Ez nagyon szórakoztató volt. A többség mosolygott és nevetve mondta el emlékeit. Arcukról tükröződött, hogy jó dolog visszagondolni az első csókra. Néha kicsit fájdalmas is. De, persze az idő minden sebet begyógyít. Néhány év múlva te is nevetni fogsz, amikor az első csókodra gondolsz.
Ismeretlen szerző - Ismerjük meg Japánt!
A Károli Gáspár Református Egyetem Japanológia Tanszékének oktatói által összeállított kötet nemcsak a japán szakos egyetemi hallgatókat kívánja bevezetni a japanisztika tudományának alapjaiba, hanem a japán nyelvet tanulókat és a japán kultúra iránt érdeklődőket is. Milyen a japán család? Milyen volt a szamurájok világa? Mit tanultak a császári udvarban? Milyen a japán információs társadalom? Ki tanul ma japánul? Mi az a kabuki és mi a nó? Milyenek a japán beszédhangok? Hogyan fordítsunk le egy japán levelet magyarra? Ezekre a kérdésekre is keressük a választ egyrészt a hagyományos területek - történelem, irodalom-, művelődés-, művészet- és vallástörténet, nyelvtudomány -, másrészt az újabb, a mai ismereti igényeknek is megfelelő területek - fordítástudomány, kommunikáció, társadalomismeret - felől megközelítve, közérthető stílusban. A kép természetesen közel sem lehet teljes, a kötetnek - reményeink szerint - lesz még folytatása.
Mark Buchanan - Nexus, avagy kicsi a világ
Utazik a vonaton, szóba elegyedik útitársával, és kis idő múlva közös ismerősre bukkannak. Milyen kicsi a világ, mondják ilyenkor, és meglepődnek. A Nexus arról szól, hogy ez nem meglepő, hanem szabályszerű. „Ezen a bolygón mindenkit mindenkitől csupán hat ember választ el… Az Egyesült Államok elnökét. Egy velencei gondolást. De nemcsak a nagy neveket. Akárkit. A bennszülöttet az őserdőben. A tűzföldit. Az eszkimót. A Földön bárkivel hat szemből álló lánc kapcsol össze. Jelentős gondolat.” A hálózatok különös és új elméletéről szól, amelyet elsősorban az internet hívott életre a természet- és társadalomtudományokban egyaránt rekord gyorsasággal talált újszerű alkalmazásokra. Elméleti alapjai már a hatvanas évektől készen álltak – éppen két világhírű matematikusunk – Erdős Pál és Rényi Alfréd jóvoltából. Egy elméletéről, amely a sejt és az ökoszisztéma, az emberi agy és az Internet közös törvényeit írja le, és arra is választ ad, hogy a szegény embert mért húzza még az ág is. Mark Buchanant a neves természettudományi lapok, a New Scientist és a Nature szerkesztőjeként ismerheti az olvasóközönség.
Jo Marchant - Gyógyító elme
Megtanítható-e az agyunk arra, hogy a szervezetünket meggyógyítsa? Milyen mértékben befolyásolják gondolataink, érzelmeink és hitünk a fizikai egészségünket? Az alternatív orvoslás művelőinek állításai hamisak, vagy léteznek eredményes módszerek is?
Az elme test feletti uralmán alapuló medicina ellentmondásos területét olyan tévhitek övezik, amelyek nemcsak félrevezetik a pácienseket, és hamis reményeket keltenek bennük, hanem súlyos következményekkel is járhatnak. De ez nem jelenti azt, hogy tudatunknak nem lehet gyógyító szerepe. A szerző, Jo Marchant, legújabb tudományos kutatási eredményei alapján adja meg a választ arra, hogyan befolyásolhatja mentális állapotunk az élettani folyamatokat, milyen úton érhető el köztük az az összhang, amely az egészségünket is javíthatja.
Jo Marchant genetikából, valamint mikrobiológiából szerzett PhD-fokozatot, és rengeteg ismeretterjesztő írása jelent meg a legkülönfélébb témákról, köztük a génsebészetről vagy a vízalatti régészetről olyan vezető tudományos lapokban, mint a New Scientist, a Nature, a The Guardian. Gyakran szerepel a BBC Radio, a CNN és a National Geographic különböző műsoraiban. Jelenleg Londonban él. Royal Society-díjra is felterjesztették.
Erik H. Erikson - A fiatal Luther és más írások
A 80-as évek elején elhunyt szerző a pszichoanalízis "revizionista" áramlatainak kiemelkedő képviselője. Jelentős újítása a "pszichotörténelem" módszerének kialakítása. A kötetünkben közölt Luther-életrajz ennek legkiérdemeltebb példája - a lélektani és történelmi ábrázolás egységének kiemelkedő színvonalú megvalósítása.
(A Gondolat kiadónál 1991-ben megjelent kötet fülszövegének írója rejtélyes módon Erikson halálhírét költötte, aki 1994-ben halt meg, 91 éves korában.)
Oravecz Nóra - Találd meg magad
Hogyan élhetsz te is olyan életet, amire mindig is vágytál, és amit senkivel sem cserélnél el? Miként kell megváltoznod ahhoz, hogy közelebb kerülj a kiteljesedéshez? Ilyen és hasonló kérdésekre kereste a választ az egyik legnépszerűbb magyar blogger előző kötete, az Élet másképp. Ezúttal pedig a szerzőt az foglalkoztatja: mihez kezdünk, amikor például egy diploma megszerzésével, egy új kapcsolattal, vagy karrierünk felépítésével már valóban a változás útjára léptünk. Ilyenkor talán mindannyian elkényelmesedünk egy picit, ezért is kell újra meg újra feltenni magunknak a kérdést: elégedett vagyok az életemmel? Vagy lehet, hogy még több van bennem?
Aziz Ansari - Modern románc
Elgondolkodtató, vicces és mélyre ható utazás a modern kapcsolatok szépségei és buktatói között Amerika egyik legfelkapottabb humoristájától.
Egyszer mindenki nekiveselkedik, hogy megtalálja az igaz szerelmet. Emberekkel ismerkedünk, randizunk, kapcsolatokat kezdeményezünk mindezt abban a reményben, hogy találkozunk valakivel, aki megérinti a lelkünket. Ez most bevett dolog, de elképesztő mértékben különbözik attól, ahogy az emberek alig pár évtizeddel korábban éltek. Az új technológiáknak hála döbbenetesen egyszerű kapcsolatba lépni, és válogatni a lehetőségek között. Akkor mégis miért ennyire frusztrált mindenki?
A problémák egy része saját korunk terméke. De a szerelmi életünk változásai mégsem írhatók egyedül a technológia számlájára, ugyanis rövid idő alatt a párválasztás teljes kultúrája végleg megváltozott. Ma az emberek idősebben házasodnak, mint valaha, és éveket töltenek életükből a Nagy Ő utáni kutatással.
Aziz rengeteget élcelődött a modern kapcsolatokon, de a _Modern románc_ kötet megírása közben úgy vélte, szintet kell lépnie. Összeállt az NYU szociológusával, Eric Klinenberggel, és közösen hatalmas kutatási projektbe fogtak, amely keretében több száz beszélgetést és fókuszcsoportot vezényeltek le Tokiótól Buenos Airesen át Wichitáig. Vizsgáltak viselkedésmintákat, közvélemény-kutatásokat, és létrehozták a Redditen saját kutatási fórumukat is, ahol több ezer üzenetet dolgoztak fel. Bevonták a világ társadalomtudomány-kutatóinak krémjét is.
A Modern románcban Aziz Ansari az itthon is nagy sikert aratott tévésorozat, a _Városfejlesztési osztály_ sztárja, maró humorát a legmodernebb társadalomtudománnyal ötvözi, hogy feledhetetlen tanulmányút keretében mutassa be nekünk szép, új romantikus világunkat.
"Szelleme, könnyed keveréke tényeknek, megfigyeléseknek, jó tanácsoknak és kacagtató humornak." - _New York Times_
Gary Taubes - Miért hízunk el?
Egyél kevesebbet, és mozogj többet! tanácsolja nekünk ország-világ, amikor felszalad ránk néhány kiló. Ám hiába a koplalás, a zsírszegény ételek, a sok testedzés, a kalóriák számolgatása - a diéta valahogy mégsem működik. Ha sikerül is lefogynunk, hamar visszaugranak a leadott kilók, vagy még több is.
Ha annyira nyilvánvaló, hogy a karcsúság a bevitt és felhasznált kalóriák helyes arányán múlik, miért nem sikerül megállítani a rohamosan terjedő elhízásjárványt?!
Sikerkönyvében GARY TAUBES lerántja a leplet a kalóriaegyensúllyal kapcsolatos tévhitekről, és elénk tárja azokat a tényeket, melyeket a szakemberek mind ez idáig figyelmen kívül hagytak. Ezenfelül megválaszolja az olvasókat leginkább foglalkoztató kérdéseket: miért tudnak soványak maradni egyesek, és mások miért híznak el? Milyen szerepet játszik a testmozgás és a genetika a testsúlyunk alakításában? Milyen ételeket ehetünk, és melyeket kell elkerülnünk, hogy ne küzdjünk túlsúllyal?
A Miért hízunk el? a legfrissebb eredményekre épülő, közérthető, a gyakorlatban is jól hasznosítható kötet, nélkülözhetetlen útmutató a helyes táplálkozáshoz és a testsúly szabályozásához. A könyvet egyszerűen követhető diéta teszi teljessé.
"Taubes csípős kritikája és lehengerlő érvelése örökre megváltoztatja azt, amit a kalóriákról, az élelmiszer-piramisról és az étrendünkről gondolunk." MENS JOURNAL
Ruth Benedict - Mori Szadahiko - Krizantém és kard
A Krizantém és kard a kulturális antropológia egyik nagy klasszikusa, mégsem egy száraz tudományos munka. Szórakoztató, olvasmányos formában vezet be Japán politikai, vallási és gazdasági életébe a feudalizmus korától kezdve a modern iparosodáson át egészen a második világháborúig. Bepillantást nyújt a japán emberek mindennapjaiba, az etikett, a szexualitás, a házasság és a gyermeknevelés pillanataiba éppúgy, mint a gésák és az örömlányok világába. Az elmúlt 50 évben Japán ugyan rengeteget változott, de Benedict számos állítása, mely a japán emberek érzelmi világára és a magatartásuk hátterében álló motivációkra igyekezett rávilágítani, mind a mai napig helytálló.
Ez a nagyszerű könyv azonban nem talált kedvező fogadtatásra Japánban. A tudományos világ nehezen tudta elfogadni, hogy egy amerikai nő, aki nem hogy a nyelvet nem beszéli, de soha még csak a lábát sem tette be az országba, bármi érdemlegeset tudjon mondani Japánról. Több mint fél évszázadot kellett várni az első olyan könyv megjelenésére, amely érdemeinek megfelelően méltatja Benedict munkásságát. Ez a könyv A Krizantém és kard újrafelfedezése, Mori Szadahiko műve. A két könyvnek egy kötetben való megjelentetésének célja, hogy segítsen helyesen értelmezni Benedict írását, és ezen keresztül a japán kultúrát.
Tibor Fischer - A magyar tigris
,,Orbán se nem jobboldali, se nem baloldali. Orbán Orbánról szól. Orbán a nyerésről szól. Orbán 1848 óta a legfontosabb magyar politikus lett, olyan fontos, amilyet nem látott a világ, mióta Liszt ujjai csiklandozták az elefántcsont-billentyűket. Nem rossz." ,,Az egyetlen különbség a fiatal Orbán meg a mostani között szerintem abban áll, hogy a mostaninak már nincs kedve játszadozni az áldozatával." Görbe tükör? Pamflet vagy stand-up? Sírjunk, vagy nevessünk? Tibor Fischer szellemes könyvecskéje tömör összefoglalása mindannak, amit, jobb szó híján, rendszerváltásnak és demokráciának nevezünk. No meg arról, hogy milyen is valójában a magyar média, hogyan viszonyul a politikához. Ha viszonyul egyáltalán, és nem csak dörgölődzik. Vagy ez is viszony(ulás)? És miért van az, hogy a nyugati sajtó nem tud semmit rólunk. Illetve amit tud, azt többnyire itthonról szivárogtatják ki, kellően kozmetikázva. Ettől még Budapest Bukarest, és örök vicc, hogy két magyar három pártot alapít. Mert a gondolkodás sohasem volt népszerű foglalkozás: ha ez ember valamire nem tud hamarjában rátapasztani egy meglévő címkét, akkor magának kell megfogalmaznia a feliratot, és ez fárasztó. Az ilyesmit senki sem szereti. Az új dolgok megzavarják a gondolkodást. Ha az ember boltba megy, akkor többnyire almát, narancsot vagy szilvát akar venni. Kinek kell, hogy összezavarják olyasmivel, ami narancsra hajaz, de a szagában van valami almaszerű, az íze meg leginkább a szilváé, miközben a zöldséges szerint béfonya. Azért nevezzük csak narancsnak, véli Fischer. Egyszóval: ,,senkit sem érdekel Magyarország valami nagyon, de azért elmondok róla egyet-mást, ha nem bánják". Mi meg csak röhögünk előre ezen is, mert tudjuk, hogy mindegyik politikus mögött van egy másik, aki jól járt. Vagy nem. No, de ki a jó politikus itt? És ki az az egy, aki első az egyenlők között? TIBOR FISCHER (Stockport, 1959) magyar származású angol író. Londonban nőtt fel, majd a Cambridge University latin és francia szakán tanult. 1988 és 1990 között a The Daily Telegraph magyarországi tudósítójaként dolgozott. Novelláival és regényeivel számos díjat nyert. Tagja a Királyi Irodalmi Társaságnak, a Canterbury Christ Church University kreatív írás kurzusának programigazgatója. Díjai: Betty Trask-díj, Man Booker-díj.
Rudi Westendorp - Öregség öregedés nélkül
Míg egy évszázaddal korábban a várható élettartam negyven évre rúgott, mára eléri a nyolcvanat, és az az embertársunk is megszületett már, aki százharmincöt évesen távozik az örök vadászmezőkre.
Áldás ez vagy átok az emberiségre nézve?
A világszerte elismert holland gerontológus, Rudi Westendorp könyvében az öregedést biológiai, gazdasági és szociológiai szempontból járja körül, olyan, minden korosztályt foglalkoztató témákat érintve, mint az öregedés és a betegségek kapcsolata; az élet minősége idős korban; vagy épp az öregedés biológiai és pszichológiai vonatkozásai.
Westendorp vallja, az hogy egészségben öregszünk meg, mítosz, a modern orvostudomány azonban egyvalamire tényleg képes: minél távolabb kitolni a halálunk időpontját.
És erre készen kell állnia mind az egyénnek, mind pedig a társadalomnak, összehangoltan kell kezeljük, hogy a népesség egyre magasabb kort ér el. A szerző maga számos megoldási javaslattal áll elő ebben az új helyzetben, a lakhatástól kezdve egészen a munkaerőpiac újraszervezéséig; a legfontosabb feladatot azonban szerinte maguknak az időseknek kell elvégezniük, nevesen: el kell sajátítaniuk az öregedés művészetét, hogy minél tovább maradhassanak aktívak, és élhessenek teljes, boldog életet.
Debreczeni József - Ne bántsd a cigányt!
Debreczeni József eddig nagysikerű politikai munkák szerzőjeként volt ismert - ezúttal a cigánykérdésről írt könyvet. A Ne bántsd a cigányt! cím nem véletlenül utal Zrínyire: a szerző nemzeti sorskérdésnek látja a romák integrációját, amelynek kudarca belátható időn belül a magyar társadalom működőképességét fenyegeti. A könyv egyszerre szociológiai látlelet és politikai vitairat, mely empátiával és tapintattal közeledik tárgyához, de nem ismeri a tabukat. Sorra veszi a legkényesebb kérdéseket; a roma, illetve a többségi társadalom, továbbá a szellemi és a politikai elit szerepét és felelősségét. Felkavaró olvasmány.
Hajnóczy Péter - Jelentések a süllyesztőből
Az emberi méltóság megsértése nem igényel különösebb fáradságot, agressziót, nem igényelt negyven éve sem. Hajnóczy Péter tapasztalata szerint - megírta egy novellájában - elég hozzá egy mosószappan: bolondok, alkoholisták borotválására éppen megfelel. Nekik, azoknak jó úgy is.
A ,,bolond" lakását elvenni (ha beteg, ha nem), rabszolgaként dolgoztatni, eltökélten hagyni, hogy a többiek napirendszerűen összeverjék - ez már több intézkedést kíván, de egy alapvetően feudális rendben, amelyet ,,népi demokráciának" hívtak, huzamosan megoldható volt. Hajnóczy erről nem fanyar novellát, hanem megrendítő szociográfiát írt, amely 1975-ben botrányos körülmények között egy folyóiratban megjelent. Sajtóper, alsó és felsőbb bíróságok, fenyegetések, illetékes hárítások és hazugságok... Az író, bár évekig készült rá, nem adhatta ki kötetben munkáját az elő- és utóélet dokumentumaival, széljegyzeteivel együtt, miközben az ügy motívumai, abszurditásai átsugároztak szinte valamennyi művére.
Hitegették a kiadással - ez sem fárasztóbb a mosószappannál.
Reményi József Tamás