Klasszikus könyv ez, abban az értelemben, hogy a világon már több évtizede állja a próbát. Az első, 1973-as kiadás óta, már a második generáció kedvenc önismereti könyve. A tranzakcióanalízis (TA) az egyik legnépszerűbb önismereti iskola világszerte. Könnyen érthető nyelven ad magyarázatokat a leglényegesebb emberi összefüggésekre. Ebből a könyvből megérthetjük, mitől kapcsolatépítő vagy kapcsolatromboló egy egyszerű párbeszéd; mitől érezzük magunkat valaki mellett jól, miközben másvalakitől minden pillanatban csak menekülnénk. Felismerhetjük, milyen közléseinkkel készítünk elő egy-egy konfliktust, és mi hajt minket lehetetlen kapcsolatokba. A tranzakció-elemzés felfedezései az emberi kapcsolatok harmóniáját vagy vissza-visszatérő poklát egyaránt megvilágítják. Megtalálhatjuk a magyarázatot arra, mitől jó vagy rossz az együttműködés partnereinkkel gyerekeinkkel, párunkkal, beosztottainkkal, főnökeinkkel, bárkivel.
Kapcsolódó könyvek
Szondy Máté - Megélni a pillanatot
Önnel is előfordult már, hogy nem tudta átadni magát egy kellemes élménynek, mert gondolatban a múlt eseményein tépelődött, vagy a jövő miatt szorongott? Hogy képtelen volt egy adott feladatra koncentrálni, mert folyton más dolgok jutottak eszébe? Kutatások szerint az átlagember ébren töltött idejének 47%-ban gondolatai elkalandoznak attól, amit tesz. Ennek azonban ára van: amikor elménk csapong, lényegesen kevésbé érezzük magunkat elégedettnek, mint amikor jelen vagyunk a pillanatban.
A tudatos jelenlét nem más, mint figyelmünk irányításának különleges módja az "itt és most"-ra. Bár a fogalommal sokszor találkozhatunk különböző vallási és spirituális témájú könyvekben is, elsajátítása nem kötődik semmilyen világnézethez. Célja az, hogy teljes valónkkal jelen legyünk a pillanatban. Az élmények éber, ítélkezés-mentes, nyitott megélésének ugyanis számtalan pozitív testi és lelki hatása van: enyhíti az átélt stressz intenzitását, megerősíti az immunvédelmet, elviselhetőbbé teszi a fájdalmat, csökkenti a depresszió és a szorongásos problémák kialakulásának veszélyét, és javítja figyelmi kapacitásunkat. Akik gyakrabban élik meg a tudatos jelenlétet, elégedettebbek az életükkel, magasabb az önbecsülésük, valamint sokkal elfogadóbbak önmagukkal és másokkal szemben. És ez csak néhány kiragadott példa a sok közül.
Érdemes hát elsajátítani az éber figyelem "művészetét", melyet a könyvben tesztek és gyakorlatok is segítenek.
Pál Ferenc - A szorongástól az önbecsülésig
A szorongásaink, aggodalmaink, nehézségeink és gyöngeségeink rettenetesen megkeseríthetik az életünket. Hiába szeretnénk fejlődni, növekedni, a sebeink, a zavaraink akadályoznak minket és kapcsolatainkat, de a munkánkat is. Amikor akadozik az élet bennünk és körülöttünk, amikor azt gondoljuk magunkról, hogy velünk valami nincs rendben, éppen akkor van igazán szükségünk az önbecsülésre.
Az önbecsülés az emberi élet egyik alapértéke. Általa vagyunk jóban önmagunkkal, érezhetjük jól magunkat a bőrünkben, és lehetünk érdekes társaság magunk számára. Az önbecsülés tesz alkalmassá arra, hogy megfelelő társat találjunk magunknak, akivel kölcsönös meghitt kapcsolatban lehetünk. A megfelelő önbecsülés segít megvédeni magunkat, és nem engedi, hogy rosszul bánjanak velünk. Megalapozza a hiteles kommunikációt, és alkalmassá tesz az együttműködésre érzelmileg nehéz helyzetekben is.
Az önbecsülés segít, hogy ne vegyünk több terhet magunkra, mint amit az élet valóban nekünk szánt, de ami a miénk, azt képesek legyünk hordozni. Az önbecsülés révén tudjuk kihozni magunkból a legjobbat, és elviselni vereségeinket. Az önbecsülés által tisztelhetjük magunkat akkor is, ha gyöngének bizonyultunk. Szilárdságot biztosít, hogy ne akarjunk mindenkinek megfelelni, és megerősít, ha valaki nem fogad el minket. Az önbecsülés széppé teszi az életet, mert segít fölfedezni mások értékeit, és megbecsülni mindazt, amit kapunk.
Ráadásul az önbecsülés sok pénzt takarít meg nekünk, hiszen nem szorulunk rá arra, hogy tárgyakon keresztül, birtoklás révén bizonygassuk magunk előtt is, hogy érünk valamit. Az önbecsülés hozzájárul a boldogsághoz azáltal is, hogy mindig lesz egy barátunk, akire számíthatunk, aki együttérzéssel fordul felénk - mi magunk. Az önbecsülés sok szorongástól és aggodalomtól szabadít meg, gyógyítja a sebeinket, és lehetővé teszi, hogy egészségesen és önfeledten éljünk. Segít, hogy szembenézzünk a realitásokkal, még ha fájdalmas is.
Az önbecsülés föltárja, hogy a szívünk mélyén lakik bennünk valaki, aki sokkal több, mint amit valaha is reméltünk.
Csíkszentmihályi Mihály - És addig éltek, amíg meg nem haltak
Akkor vagyunk boldogok, ha elértük a célt? Melyiket? Mikor? Ennek így soha sincs vége. Mindig vannak új célok, amelyek miatt szem elől tévesztjük a lényeget. Akkor ez most jó vagy rossz?
A kacsalábon forgó villa, méregdrága autó, bahamai nyaralás, de még a lottó főnyereménye sem tesz tartósan senkit boldoggá - állítja Csíkszentmihályi Mihály, a világszerte elismert boldogságkutató. Az anyagi javak és pénzért megvásárolható szolgáltatások természetesen fontos, szükséges és nagyon kellemes összetevői az életünknek, de nem tévesztendők össze azzal a mélyebb elégedettségérzettel, ami akkor fog el bennünket, ha elértük a magunk elé kitűzött fontos célt, vagy igazán jól érezzük magunkat egymás társaságában.
Verena Kast - Ami igazán számít, az a megélt élet
Ismerjük meg életünk új horizontját, tekintsünk vissza a megtett útra, hogy előre nézhessünk! – szólít fel bennünket a hazánkban is jól ismert szerző. Mindannyian arra vágyunk, hogy életünknek értelmet és jelentőséget adjunk. Tapasztalat, hogy azok az embertársaink, akik képesek életükre nyugodtan, aprólékosan és elfogulatlanul visszatekinteni, határozottabbak, pozitív beállítottságúak lesznek. Akik újragondolják a sikereiket, a tévedéseiket, döntéseiket és átélt fájdalmaikat vagy örömeiket, nagyon sokszor meglepetve döbbennek rá arra, hogy tulajdonképpen elég jól helytálltak, jól tudták viselni még a nehezebb időkben megélteket is.
Verena Kast sok-sok példán át mutatja be, hogy a visszatekintésből milyen sokat profitálhatunk, és ha sikerül mindez, lényegesen könnyebben viszonyulunk saját megélt életünkhöz. Emlékezzünk, éljük át újra életünk egész gazdagságát és változatosságát!
A Dialóg Life sorozat az élet kérdéseivel foglalkozik: lelkünk és testünk egészségével, gyerekekkel, felnőttekkel, életünk sorsdöntő pillanataival.
Dr. Marianne J. Legato - Miért nem emlékeznek a férfiak és miért nem felejtenek a nők?
Férfiak és nők különböznek. Különbözőségeik tudományos alapokon való megközelítése - amint azt a jelen könyv élvezetes, érthető nyelvezetén teszi - közelebb visz minket az ellentétes nem megértéséhez és elfogadásához, minden eddiginél hatékonyabb segítséget nyújtva a vele való együttéléshez. Miért nem téved el a férfi az országutak útvesztőjében? Miért nem veszi észre, hogy valami bántja szíve hölgyét? És a nő miért akar mindig "kríziseket" megoldani, miért beszél folyton a kapcsolatukról? Miért bonyolítja túl az életet? Ugye ismerős kérdések? llyen és hasonló nagy kérdésekre keresi a választ ez a könyv. Dr. Marianne J. Legato, a nemek kutatására specializálódott medicina elsőszámú szakértője szerint a férfiak és a nők agya szerkezetileg és kémiailag is különbözik, amely különbözőség a gondolkodás, a beszéd, az észlelés, a világ megélésének alapvető eltéréseit, és igen, olykor félreértéseit okozza. A nemek közötti szakadék azonban áthidalható. A legújabb kutatások eredményeit érdekfeszítő és kifejezetten szórakoztató formájában összegezve, a tényeket tanácsokkal és tippekkel kiegészítve az író- és kutatónő értékes, hasznos segítséget nyújt az olvasónak az ellenkező nem megértéséhez, személyes kapcsolatainak hatékony javításához.
Richard Wiseman - 59 másodperc
Mitől válik kreatívabbá az, aki cserepes növényt tart az asztalán? Miért nagyobb az esélye, hogy visszakapjuk elvesztett tárcánkat, ha egy mosolygós csecsemő fényképét őrizzük benne? Hogyan növelhetjük az esélyeinket egy állásinterjún? És az első randin? Vajon miért hangol azonnal jobb kedvre, ha egy ceruzát veszünk a két fogsorunk közé?
Áligazságokat leleplezni nem egyszerű dolog, ám ennél is nehezebb valóban működő igazságot ajánlani helyettük. A neves amerikai pszichológus, Richard Wiseman mindkét feladatra vállalkozik: meggyőzően cáfolja meg a „Hogyan legyünk sikeresek és boldogok?" jellegű önsorsjavító könyvek csúsztatásait, és sokkal praktikusabb módszereket javasol a boldoguláshoz. Méghozzá egyszerű és kipróbált módszereket, amelyek a családi problémák során ugyanúgy beválnak, mint a munkahelyen, az első randevún, az új munkatárs kiismerésében vagy éppen egy vállalat vezetésében.
Wiseman jó érzékkel ismerte fel, hogy manapság nincs időnk hónapokat-éveket töltenünk személyiségünk átformálásával. Tanácsai ezért rövidek és frappánsak; olyanok, amelyeknek mind megértése, mind pedig sikeres alkalmazása csupán egyetlen percünkbe telik. Nem véletlen tehát, hogy Az elme kerekei sorozatban most megjelent kötet címe 59 másodperc. És bár ez tényleg rövid időnek tűnik, garantálhatjuk, hogy minden tanács emlékezetes 59 másodpercet szerez majd!
Gary Chapman - A szeretet másik arca - a harag
Mikor jogos a harag? Miért éppolyan káros a harag elfojtása, mint szabadjára eresztése? Miként lehetünk úrrá indulatainkon? Hogyan taníthatjuk meg gyermekeinket haragjuk pozitív kifejezésére? A szerző a tőle megszokott gyakorlati megközelítéssel, valós esetek bemutatásán keresztül vezeti az olvasót ennek a sokak által félreértett érzésnek a helyes kezelése felé.
Bagdy Emőke - Daubner Béla - Popper Péter - Stenger Györgyi - A tudattalan ösvényein
Az ember hosszú évezredek óta próbál valami használható magyarázatot találni arra, hogy saját cselekedeteinek egy jelentős részét miért nem képes tudatosan irányítani - sőt, még megérteni sem. Már az ókorban felfigyeltek arra, hogy mindannyiunk életében jelen van egy olyan hatástömeg, amely független az akaratunktól, a tudatunktól, mégis beteljesedik. Ezt elnevezték anankének, vagyis szükségszerűségnek, kikerülhetetlen végzetnek.
A pszichológia nyelvén először C. G. Carus, majd Sigmund Freud fogalmazta meg, hogy a léleknek van egy sötét, titkos tartománya is, a tudattalan, amely lényegesen nagyobb hatást gyakorol személyiségünkre és sorsunkra, mint gondolnánk.
Nem csoda hát, hogy kíváncsiak vagyunk a jéghegy nem látható részére, a kulcsra életünk nagy kérdéseihez. Az önismeret valódi útja, ha megtanulunk kommunikálni tudattalanunkkal, a maga sajátos nyelvén.
A Mesterkurzus-sorozat egyik legizgalmasabb kötetében négy kiváló szakember vezetésével fedezhetjük fel lelkünk árnyékos ösvényeit.
Brian Tracy - Önbizalom
Miért sikeresebbek egyes emberek másoknál? Mert bíznak önmagukban!
Önbizalmad szintje határozza meg, hogy mekkora célokat tűzöl magad elé, mennyi energiával és eltökéltséggel összpontosítasz a valóra váltásukra, és mennyire állhatatosan küzdöd le az eléd tornyosuló akadályokat. Ebből a hatékony és gyakorlatias könyvből - mely több mint 5 millió felsővezetővel, vállalkozóval, értékesítési szakemberrel és más ambiciózus személlyel, hatvannál is több országban végzett munkán alapul - megtanulhatod, hogyan tégy szert rendíthetetlen önbizalomra életed minden területén.
E könyvből megtudhatod, hogyan
• kövess életedben egy értékrendet, hogy kiváló emberré válj;
• tűzz magad elé világos célokat és készíts terveket a megvalósításukra;
• kötelezd el magad az élethosszig tartó személyiségfejlődés mellett;
• programozd tudatalattidat, hogy minden problémára építő módon válaszoljon;
• küszöböld ki gyengéidet és aknázd ki minél teljesebben erősségeidet;
• tégy szert rettenthetetlen bátorságra és sosem lankadó állhatatosságra.
„Brian Tracy mestere azon elveknek, melyekkel gazdaggá tehetjük életünket. Ebben a kiváló könyvében kezedbe adja a kulcsot, mellyel átléphetsz a siker és beteljesedés kapuján - vagyis megtanít hinni a benned rejlő lehetőségekben. Sajátítsd el bölcsességét, és meg fogod valósítani célkitűzéseidet!”
- DENIS WAITLEY, a Psychology of Success szerzője
Adele Faber - Elaine Mazlish - Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje
"Csodálatos szülő voltam, mielőtt gyermekeim születettek volna" - kezdi könyvét az írópáros. Nem éreztük ezt gyakorló szülőként oly sokszor? Elméletben mindig sokkal könnyebben mennek a dolgok, de amikor saját családunkban kell szembenézni a durcás gyerekkel, a hisztivel, a kiabálásokkal, sértődésekkel, akkor megfogadjuk: Holnaptól másképp lesz! Azután kezdődik elölről, mert nem tudjuk, hogyan.
Ez a könyv segít megtanulni:
- hogyan birkózzunk meg gyerekeink csalódásaival, frusztrációival, negatív érzéseivel;
- hogyan mutassuk ki mérgünket anélkül, hogy bántóak lennénk;
- hogyan állítsunk fel határokat úgy, hogy megőrizzük a gyerekek szabadságát;
- mit tegyünk büntetés helyett;
- hogyan oldjunk meg családi vitákat.
Az egész világon hatalmas sikert arató könyv egyszerű, gyakorlatias megoldásokat kínál szülőknek arra, hogyan beszéljenek gyerekeikkel, és hogyan hallgassák meg őket. A szerzők tisztelettel, megértéssel és józan logikával felépített módszereit szülők és szakemberek egyaránt sikerrel alkalmazzák bármilyen korú gyerekeknél. Az életből merített példákkal és kedves grafikákkal egyaránt gazdagon illusztrált könyv segítségével a szülő-gyerek kapcsolat örömtelivé, stresszmentessé, mindkét fél számára eredményesebbé varázsolható.
Byron Katie - Michael Katz - Szükségem van a szeretetedre - vagy mégsem?
"Abban mindenki egyetért, hogy a szeretet csodálatos - kivéve, amikor borzalmas."
"Egész életünket ennek az érzésnek a bűvöletében töltjük: keressük, igyekszünk megtartani, vagy próbáljuk túltenni magunkat az elvesztésén. Ha viselkedésünk mögé nézünk, nem kell nagyon mélyre ásnunk, és két alapvető mozgatórugót találunk: az elfogadást és az elismerést. A legtöbb ember kisgyermekkorától kezdve arra fordítja energiái nagy részét, hogy fáradhatatlanul hajszolja ezeket. Egyre újabb és újabb módszerekkel próbálja elérni, hogy a többiek észrevegyék; hogy tetsszen nekik, lenyűgözze őket, és megszerezze a szeretetüket. Mintha csak erről szólna az élet. Idővel a keresés olyan állandóvá és megszokottá válhat, hogy meg sem kérdőjelezzük többé.
Ez a könyv közelebbről szemügyre veszi a szeretetért és az elfogadásért folytatott emberi vesszőfutást, hogy megmutassa, mi az, ami működik, és mi az, ami nem. Segít, hogy boldogabb légy a szerelemben, és eredményesebb mindenféle emberi kapcsolatodban. Amit most megtanulsz, elégedettséghez vezet, legyen szó nagy szerelemről, futó kalandról, házasságról, munkáról vagy barátságról."
Újabb átütő jelentőségű könyvében Byron Katie ismét segít, hogy megkérdőjelezhessünk mindent, amit életünk során a szeretetről és az elfogadásról tanultunk. A húsba vágó kérdések által villámgyorsan átláthatjuk, mennyire hamisak a közkézen forgó nézetek, beleértve a mítoszt is, amely a szeretetet szükségletként állítja be. A könyvben vázolt módszer segítségével a szerző megmutatja, hogy ha meglazítjuk és kibogozzuk a csomókat, amelyek a mindannyiunkat gúzsba kötő, szeretetért, elfogadásért és elismerésért folytatott küzdelem hálóját tartják, eljuthatunk az igazi szeretethez, és kezünkbe vehetjük saját boldogságunkat.
Martin Seligman - Amin változtathatsz... és amin nem
Lámpással sem találnánk olyan embert, aki ne szeretne így vagy úgy megváltozni. De vajon sikerül-e neki? Képes lesz-e lefogyni, pozitívabban gondolkodni, könnyedén kezelni a stresszt és a konfliktusokat, sikereket elérni ott, ahol eddig sikertelen volt? A pszichológusokból, kommunikációs szakemberekből és szerencsevadászokból összeverődött „önfejlesztési iparág” szerint egyértelműen igen. Ám Martin Seligman, az Amin változtathatsz… szerzője (és mellesleg a fenti iparág nevének megalkotója) szerint ez nem ilyen egyszerű.
Ő úgy véli: nemcsak azt kellene felmérnünk, min változtathatunk, hanem azt is, hogy min nem. A változások előre visznek, ám a megváltoztathatatlan sem okvetlenül dönt minket depresszióba, ha megtanulunk együtt élni vele. Márpedig Seligman alighanem tudja, mit beszél, hiszen 1996-ban sosem látott szavazati többséggel választották meg az Amerikai Pszichológiai Társaság elnökévé – most pedig világos gondolatvezetéssel magyarázza el, hogyan fogadjuk el azt, amin nem lehet változtatni, és hogyan oldjuk meg, hogy mindez ne mérgezze tovább életünket és lelkünket.
David Seabury - Az önérvényesítés művészete
Ha van valamilyen módja annak, hogy olyan életet éljünk, amely kevesebb idegeskedéssel, kevesebb gonddal-bajjal jár, mindenki szeretné tudni, mi ennek a titka. Az önérvényesítés művészete ezt a titkot kutatja. A könyv millióknak segített megérteni, hogy az értelmes önzés nem bűn. Ellenkezőleg: a kiegyensúlyozott és boldog élet egyik fontos feltétele.Megmutatja, hogyan védjük ki, ha embertársaink --kötelességtudatra hivatkozva -- saját akaratukat akarják ránk kényszeríteni.Megmutatja, hogyan kerüljük el, hogy mások kihasználjanak, mert hibásan értelmezzük az udvariasságot és a mások iránti kötelességet.Megmutatja, hogyan mondjunk nemet olyan kérésekre és követelésekre, melyek teljesítését indokolatlannak tartjuk, és hogyan győzzük le az ilyenkor ébredő bűntudatot . . .Nagyon emberi, nagyon őszinte könyv. Sokak életét változtatta meg, és sokak életét fogja megváltoztatni.* * *Az ember arra született, hogy éljen. Noha halála elkerülhetetlen, semmi sem indokolja, hogy élete ne legyen hossz
Ismeretlen szerző - Élni Jó!
A könyv olyan jeles, a világ különböző sarkain élő és alkotó kutatók esszéinek gyűjteménye, akik egy vadonatúj, "pozitív pszichológiának" nevezett irányzat lelkes híveivé váltak. A pozitív pszichológia - a nem is oly rég még egyeduralkodó patológiai szemléletű megközelítéssel szemben - a viselkedésnek elsősorban a jó tulajdonságokat tükröző, napos oldalára helyezi a hangsúlyt. Kötetünk első része változatos, de mégis sok szállal egymáshoz kapcsolódó bevezetést nyújt arról, hogy miben is különbözik a pozitív pszichológia a korábbi paradigmáktól és elméletektől. A második rész a pozitív élmények természetével foglalkozik, míg a harmadik rész még szélesebb kitekintéssel a pozitív pszichológia fejlődés-lélektani vonatkozásait vizsgálja. Ha a pszichológia olyan tudomány szeretne lenni, mely - a viselkedéssel, teljesítménnyel és az eredményekkel szemben - a tudat belső működésének megértését is fontosnak tartja, akkor a fenti, a pozitív pszichológia szemléletével átitatott fejezetek nélkülözhetetlen adalékul szolgálnak számára.
F. Várkonyi Zsuzsa - Tanulom magam
A szerző gyakorló pszichológus. A tartalomból: Miért teszünk olyasmit, amivel magunk sem értünk egyet? Milyen belső program irányítja tetteink zömét? Hol tanultuk az életünket megkeserítő pszichológiai játszmákat? Valóban magunk írtuk-e meg életünk tervét? Miért éppen az önismeret menthet meg bennünket a beprogramozott csapdáktól? Ezekre a kérdésekre keresi a szerző a választ, remélve az olvasó közreműködését. Ebben a könyvben F. Várkonyi Zsuzsa sok éves önismeret-tanítási tapasztalatát összegzi nemcsak a segítő foglalkozású szakember, hanem az érdeklődő laikus számára is.
Martin Seligman - Flourish - Élj boldogan!
Boldognak lenni jó. Tudja ezt a kötet szerzője, a klasszikus pszichológia egyik legnagyobb élő professzora is – csakhogy Martin Seligman újraértelmezi a boldogság és a jól-lét fogalmát. És ha már itt tart, a pszichológia fogalmát is: meggyőződése szerint e tudomány célja nem csupán a lelki szenvedés mérséklése, hanem a boldogság felé vezető út megmutatása is. A „pozitív pszichológia” az ember jó lelki egészségéről szól, és arról, hogy tudatosítsa bennünk: igenis részünk lehet szeretetben, önmegvalósításban, fejlődésben – vagyis a boldogságban.
Martin Seligman könyve azonban jóval több, mint egy új pszichológiai irányzat bemutatása. A szerző hatásos gyakorlatokat ajánl arra, hogyan legyünk elégedettebbek, kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak. Számtalan gyakorlati kísérlet bizonyította már e gyakorlatok pozitív hatását, akárcsak azt, hogy lelki jól-létünk segítségével testileg is egészségesebbé válhatunk, elkerülve az antidepresszánsokkal dolgozó pszichiátria-iparág sematikus buktatóit és tévösvényeit.
Vlagyimir Levi - Az önismeret művészete
Az emberek gyakran nem akarnak segíteni önmagukon, még ha képesek volnának is rá. Sokan öntudatlanul szenvedni vágynak, szinte ragaszkodnak a gyermeki tehetetlenség állapotához. Ám akik őszintén akarnak is segíteni önmagukon, azok sem igen tudják, miként kezdjenek hozzá.
Levi doktor nagyszerű könyve - bár nem boldogságrecepteket ad - olyan eljárásokkal ismerteti meg az olvasót, amelyek segítségével sikerrel közelebb férkőzhet a legizgalmasabb "ismeretlenhez": önmagához. A kötetben szereplő eljárásokat bárki elsajátíthatja, aki csak óhajtja, és - ami a legfontosabb - időt szán a megtanulásukra.
Martin E. P. Seligman - Autentikus életöröm
Pozitív pszichológia: az élet túl rövid ahhoz, hogy boldogtalanok legyünk.
Régóta foglalkoztat bennünket azon ősrégi szükséglet, hogy boldogabban éljünk. A boldogság felkészülés, vagy esetleg a véletlen eredménye? Nem! Mindannyian magunkban hordozzuk a boldogság csíráját. Ezt a kincset fel kell tárnunk.
Ez a könyv csodálatos egyszerıséggel íródott, és útmutatásával látványos eredményeket érhetünk el. A szerző saját tapasztalatain és módszerein keresztül segíti az olvasót, hogy saját erősségeit felismerje, és azokat továbbfejlessze. A könyvből megtudhatjuk, hogy a szülők hogyan adhatják át gyermekeiknek már a születés pillanatától a pozitív életérzést. Átfogó, értékes mű, mely megtanít kifejleszteni azt a kívánatos érzelmi állapotot, ami a harmonikus élet örömének átéléséhez nélkülönözhetetlen.
„A pszichológia forradalmi perspektívája – Seligman Autentikus életöröme – az új évszázad emberi magatartásának világítótornya. Laikusok és szakemberek hasonlóképp fogják értékelni e könyv elképesztő gazdagságát. Hatalmas (szak) irodalom összegzése, konkrét önértékelési eszközöket kínál, és örömteli hangon beszél arról, mit is jelent teljes életet élni.”
(Csíkszentmihályi Mihály, a Flow szerzője)
Gael Lindenfield - Önbecsülés
Hogyan birkózzunk meg a fájdalmas emlékeinkkel? Hogyan küszöböljük ki a becsületünkön esett csorbát? Hogyan segítsünk másoknak önbecsülésük növelésében? Az önbecsülés hiánya és saját képességeink alulértékelése áll a legtöbb problémánk hátterében. Ez mérgezi meg a kapcsolatokat, a karriert; destruktív szokások kialakulásához vezethet, és meggátolja a képességek optimális kihasználását. Az önértékelési gondok gyökere az esetek többségében a gyermekkorba nyúlik vissza, bár a felnőttként minket érő kritika és az elszenvedett traumák szintén mély sebeket ejtenek önértékelésünkön. Gael Lindenfield könyve gyakorlati útmutató az önbecsülés kifejlesztéséhez és az érzelmi hegek gyógyításához.
Kádár Annamária - Mesepszichológia
Kutatások igazolják, hogy az életben való beválásunk nem csak értelmi képességeinken múlik. Az igazi sikereket és - ami még fontosabb! - a belső harmóniát, az önmagunkkal való elégedettséget csak akkor érhetjük el, ha képesek vagyunk felismerni a magunk és mások érzelmeit, kapcsolatokat teremteni, konfliktusokat kezelni, együttműködni, segítséget kérni, vágyainkat késleltetni, kitartani… Vagyis, ha fejlett az érzelmi intelligenciánk.
A mese az érzelmi intelligencia fejlesztésének legfontosabb eszköze, olyan lelki táplálék, amely életre szóló nyomokat hagy a gyermekben. Egyrészt a mesélés sajátos szituációja, bensőséges hangulata adja meg az érzelmi biztonságot, azt a nyugodt, csendes és szeretetteljes légkört, amelyben meg lehet pihenni, el lehet lazulni, a rítust, amivel le lehet zárni egy mozgalmas és eseménydús napot. Ám a kisgyerek a mesehallgatás során nemcsak a szülőre, hanem befelé is figyel, saját vágyainak megfelelő fantáziaképet alkot, ami segíti őt a nap folyamán felgyűlt belső feszültségei, negatív érzései, félelmei feldolgozásában.
Adjuk hát meg neki a lehetőséget arra, hogy az égig érő fa csúcsára kis kanászként felkapaszkodhasson! Annak a gyermeknek, aki mesét hallgatva nő fel, varázspálcája a saját elméje lesz, és képzelete, érzelmi intelligenciája segíti majd a megpróbáltatások közepette.
Hogy miként támogathatjuk őt ebben? Erről írtam ezt a könyvet, mely tíz mesét is tartalmaz egy Lilla nevű kislányról, akinek képzeletbeli barátja, Tündérbogyó segít érzelmi konfliktusainak megoldásában. A mesék 4-9 éves gyerekeknek szólnak, és segítenek a frusztrációk, csalódások elviselésében, a pozitív és negatív érzelmek tudatosításában, a félelmek megszelídítésében, a testvérféltékenység kezelésében, a veszteségek elfogadásában és az önfeledt játékban. A szülőknek elárulom: én voltam az a kislány, aki attól félt, hogy a boszorkány megcsiklandozza a lábát, én vittem haza a kisegeret, utánam jött ki a nagyapám borotvahabos arccal. Tündérbogyó pedig az én belső hangom volt, akit most ebben a formában megszemélyesítettem.
Dr. Kádár Annamária: Pszichológus, egyetemi adjunktus, a Babes-Bolyai Tudományegyetem marosvásárhelyi kirendeltségének vezetője. Diplomamunkájában és doktori disszertációjában több mint ezer, gyermekek által írt mesét vizsgált meg. Dolgozott iskolapszichológusként, jelenleg pedig az óvoda és elemi oktatás pedagógiája szakon tanít. Trénerként rendszeresen tart az érzelmi intelligencia fejlesztését célzó tréningeket. Az Erdély FM rádió Pszichotrillák című műsorának szakértője és társszerkesztője. Többször tartott már előadást a Nyitott Akadémián - kirobbanó temperamentumát, ízes erdélyi beszédét, derűs, szeretetteljes lényét és humánus gondolatait vastapssal jutalmazta a közönség.