Kapcsolódó könyvek
John W. O'Malley - A jezsuiták története
Már csak néhány évtizednek kell eltelnie, és a Jézus Társasága 1540-es megalapításának ötszázadik évfordulóját fogja ünnepelni. Az elmúlt majdnem fél évezred alatt eseményekben gazdag, bonyolult, és gyakran viharos története volt. Sokan csodálták, sokan gyűlölték, és soha nem lehetett felületesen beskatulyázni. Alapjában a Társaság egyszerűen csak egy római katolikus szerzetesrend, melynek tagjai a hagyományos szegénységi, tisztasági és engedelmességi fogadalmakat teszik le. Úgy, ahogy a többi rend tagjai, a jezsuiták is a szokásos szolgálatokat végzik: prédikálnak, és kiszolgáltatják a szentségeket. Sok más szerzetesrendhez hasonlóan a jezsuiták is elutaznak messzi földekre, távoli népekhez misszionáriusként. „Az egész világ a mi otthonunk,” ahogy Jerónimo Nadal, az egyik első, rendkívül nagy hatású jezsuita mondta. Ám alig tíz évvel az alapítás után a jezsuiták elkezdtek iskolákat működtetni világi tanulók számára, amivel ilyen nagymértékben addig egyetlen más rend sem foglalkozott. Akkor alakult ki jellegzetes, minden más rendtől különböző arculatuk. Az iskolákon keresztül kapcsolatba kerültek a világi kultúrával, olyan módon és széles körben, amelyre addig egyetlen más rend esetében sem volt példa. A jezsuiták költők, csillagászok, építészek, antropológusok, színházigazgatók lettek, és még sok más területen is dolgoztak. Sok elismerésben volt részük. Sokszor viszont féltek tőlük, gyűlölték őket, még a katolikusok köreiben is. A róluk írt történelemkönyvek századokon át ezt a kettősséget tükrözik: a jezsuiták hol szentek, hol ördögök. Természetesen mindig is többen voltak, akik józanul ítélték meg őket, de csak mintegy húsz évvel ezelőtt történt az a hatalmas változás, amikor a történészek is sokkal objektívabban kezdték a jezsuitákat vizsgálni, és arra az egyszerű kérdésre keresték a választ, hogy milyenek is voltak valójában. Ez a megközelítés igen gyümölcsözőnek bizonyult, és példátlanul sok tanulmányt eredményezett a jezsuiták vállalkozásainak minden területén. Ez az újfajta kutatás igen magas színvonalú. Ma többet tudunk a jezsuitákról, mint valaha is bármikor, és új, érdekes nézőpontokból látjuk őket.
Adalbert-G. Hamman - Hogyan olvassuk az egyházatyákat?
„Nem szabad tehát az Atyák korát idealizálni, sem pedig azon mód áthelyezni a mai világba; a társadalom, a kultúra, a nyelv, a mentalitás, egyszóval minden megváltozott. A távolság, amely minket tőlük elválaszt, jelentős, azonban távolról sem áthidalhatatlan. A jelen útmutató éppen ennek a távolságnak az áthidalásában igyekszik segíteni, hogy lehetővé tegye a találkozást hitünk e veteránjaival és a felfedezést, hogy ők testvéreink és atyáink is egyben.”
Diriczi Tibor - Fájdalmak útja
"Lehetetlen dolog Isten országába jutni, ha valaki nem szü-letik újonnan. Könnyebb az égnek és a földnek elmúlni, mint Isten szavából csak egyetlen pontnak is hiába esnie. Lehetetlen dolog, hogy legyen más út, mint csak az újjászületés által. Újjászületés pedig nem lehetséges, amíg a régi él. Lehetetlen dolog, hogy egy új élet jöjjön létre, amíg a régi meg nem hal. Ez a halál pedig a fájdalmak útján valósulhat meg."
Jézus Krisztus elment előttünk a fájdalmak útján, ezen az úton követhetjük Őt oda, ahova ment.
Kenneth E. Hagin - A nőkérdés
Időszerű válaszok régóta vitatott kérdésekre
A nagy pünkösdi igeszakasz – az I.Korinthus 14 – az a fejezet, ami megparancsolja a nőknek, hogy hallgassanak a gyülekezetekben.
Mégis, ki hallott már olyan pünkösdista gyülekezetről, ahol a nőknek nem engedték meg, hogy szóljanak.
A teljes evangéliumi bibliaiskolákban nők tanulják Isten Igéjét, hogy felkészüljenek a szolgálatra, mint misszionáriusok, evangélisták és prédikátorok. És sehol sem kapnak a nők nagyobb szabadságot arra, hogy szóljanak, tanítsanak, imádkozzanak, hangosan megnyilvánuljanak, és felelősségteljes pozíciókat betöltsenek, mint a pünkösdista gyülekezetekben.
A teljes evangéliumiság ellentétes Pál tanaival? Hallgassanak a nők a Gyülekezetben? A férfi feje a nőnek? Mindig engedelmesek legyenek a feleségek férjeiknek? Be kell fedniük a nőknek a fejüket a gyülekezetben? Mi a helyzet a megfelelő öltözettel?
A nőkérdésben Kenneth E. Hagin tiszteletes világos választ ad ezekre, és más zavart okozó kérdésekre az Igék alapján.
John H. Hampsch - A te családfád gyógyítása
A szerző ebben a könyvében egy szokatlan témáról ír. Arról, hogy mi emberek sokkal jobban összetartozunk, mint gondolnánk. Ez főleg a családfára érvényes. Ez az összetartozás azt jelenti, hogy nem csak szüleink magatartásmintái hatnak ránk, hanem az előző generációk jó és rossz hatásai is érvényesülhetnek benne.
Az örömhír az, hogy Jézus Krisztus által van hatalmunk a múltat és a jelent átalakítani. Beléphetünk a „szenvedő Egyház” közösségébe, és imádkozhatunk a tisztítótűzben szenvedő rokonainkért. Kérhetjük az örökölt rossz hajlamoktól való szabadulást, és a belső sérelmek gyógyulását. Ebből az következik, hogy elmúlhatnak jelenlegi betegségeink, depresszív hangulataink, félelmeink. Ezért nagy jelentőségű a családfa gyógyulásáért való ima és szentmise.
Ignacio Larrañaga - Mária csendje
Larrañaga kapucinus atya ebben a könyvben Jézus édesanyjának, Máriának lelki életét mutatja be. Egészen új képet állít elénk a Szűzanyáról. A könyv lapjain úgy lép elénk Mária, mint az ősegyház misszionáriusa, aki az apostolokat bátorítja, vigasztalja, és erősíti bennük a küldetést. El nem lankadó szeretettel veszi körül az első keresztények csoportjait.
Szolgálataival, lelkesítő szerepével oszlopa lett az Egyháznak. Anya - és tanítvány. Ma is ezt teszi: lelkesít, bátorít szent Fia követésére. Aki hallgat rá, közelebb jut Jézushoz és az emberekhez.
Ajánlom mindazoknak, akik új oldalról szeretnék megismerni Máriát. - Katona István atya
Watchman Nee - Szellemi hatalom
Isten tettei az Ő trónjától erednek, trónja pedig hatalmán alapszik. Minden dolog Isten hatalma által teremtetett, és a világegyetem minden fizikai törvényét hatalma tartja fenn. A Biblia kifejezi, hogy Isten a mindenséget és minden dolgot hatalma erejének szavával tart fenn. Míg Isten hatalma magát Istent képviseli, addig ereje csak tetteit. A hatalom óriási dolog az univerzumban - semmi nem szorítja háttérbe. Ezért fontos nekünk, akik az Urat kívánjuk szolgálni, hogy megismerjük hatalmát...
Puskely Mária - Akik a jobbik részt választották
Útjukon betértek egy faluba. Egy Márta nevű asszony befogadta házába. Ennek nővére, Mária, leült az Úr lábához és hallgatta szavait. Márta meg sürgött-forgott, végezte a háziasszonyi teendőket. Egyszer csak megállt: Uram - méltatlankodott -, nem törődött azzal, hogy húgom elnézi, hogy egyedül szolgálok? Szólj neki, hogy segítsen.
Az Úr azonban így válaszolt: Márta, Márta sok mindenre gondod van, sok minden nyugtalanít, pedig csak egy a szükséges. Mária a jobbik részt választotta, nem is veszti el soha.
Lk 10,38-42
Julian J. Katrij OSBM - Keresztény örökség
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Charles Capps - Amikor Jézus imádkozik rajtad keresztül
Ha keresztények vagyunk, akkor van egy szószólónk, egy védőügyvédünk a mennyben – Jézus képvisel bennünket. Ő a közbenjáró, aki közvetít az Atya felé. A hívők azonban gyakran úgy imádkoznak, hogy azáltal korlátozzák Jézust abban, amit el tudna végezni. Ha megtanuljuk követni a Szent Szellemet, amikor imádkozunk, akkor meg fogjuk tapasztalni, hogy az imáinkra csodálatos válaszok érkeznek!
Charles Capps, aki számos nagysikerű mű szerzője, ebben a könyvében is egy rendkívül fontos üzenetet ad át arról, hogy hogyan működhetünk együtt Jézus közbenjárói szolgálatával, amit jelenleg a mennyben végez. Fontos igazságokról olvashatunk, amelyek segítenek abban, hogy hatékonyabban tudjunk imádkozni magunkért és másokért.
Fedezd fel az alábbi alapelvek erejét a saját életedben:
Miért olyan erőteljes szellemi fegyver az, ha másokért imádkozunk?
Miért olyan fontos Szellemben imádkozni a közbenjárás során?
Miért mondta Jézus magáról azt, hogy Ő az ember fia?
A közbenjárás szerepe az Ószövetségben és az Újszövetségben?
Hogyan használjuk Isten Igéjét a Szellem Kardjaként?
Jézusnak szüksége van rá, hogy együtt működjünk vele imában. A szerző keresztülvezet bennünket a Biblián, hogy bemutassa, hogy nem vagyunk egyedül – velünk van Jézus, a közbenjárónk. Engedd, hogy maga Jézus imádkozzon rajtad keresztül Isten tökéletes akaratának megvalósulásáért, és ismerd meg azt, hogy ebben milyen erő van.
Gerd Theissen - Nyomon követtem
Gerd Theissen Jézusról és koráról elbeszélő formában vázol föl olyan képet, amely a forráskutatások jelenlegi álláspontját tükrözi s ugyanakkor közérthető. A szerző azért választotta ezt a formát, hogy az ismereteket és érveket a történelmi tanulmányokban járatlan olvasóhoz is közel hozza. Az elképzelt keretelbeszélés szerint Pilátus egy zsidó fiatalembert, Andrást arra kényszerít, hogy az új vallási mozgalmakról adatokat gyűjtsön. András ennek során bukkan Jézusra. Nyomába szegődik és a Jézusról szóló történetek alapján mintázza meg képét. A szerző közérthető módon rajzolja meg Jézus igehirdetését és sorsát: zsidó kortárs szemszögéből, a zsidóság társadalmi és vallási világának keretében. Az elbeszélést úgy alakította, hogy az eredmény mellett a kutatás folyamata is feltárul.
Dr. Gyökössy Endre - Élet és ige
"Mivel évtizedek óta alig van nap, hogy két-három ember ki ne öntené előttem a szívét - ezt kaptam feladatul Gazdámtól -, úgyszólván ömlesztve jön elém a valós élet. Olyan igemagyarázatokat adok közre, amelyekben az élet felől indultam az Ige felé" - vallotta könyvéről Gyökössy Endre.
És valóban: a kötet utat mutat mindenki számára, miként lehet a külső vihar ellenére belső emberségünkben békességet nyerni, a zivatarok utáni pocsolyában is meglátni a kék égen felragyogó napot. Megtudhatjuk belőle:
- mi a titka a jó nap-kezdetnek
- hogyan védekezzünk a "lelki elmeszesedés" ellen
- mit tegyünk, ha környezetünkben állandóan panaszkodó, idegileg feldúlt emberekkel kell együtt élnünk
- miként ellenőrizhetjük meg a derűt, a vidámságot és a szellemi frissességet idős napjainkra is
- és még sok egyéb "titkot", amelyet a Lélek súg meg nekünk - a lelkünkről.
J. C. Metcalfe - Az ősellenség
Nem jó hadvezér az, aki háború esetén anélkül védekezik, hogy megbízható forrásból meg ne szerezne minden lehetséges értesülést az ellenséges erőkről. Ugyanígy nekünk is, akik a legnagyobb jelentőségű háborút vívjuk - a keresztyén ember életének küzdelmét -, a győzelem érdekében fel kell vérteznünk magunkat annyi ismerettel, amennyinek birtokában elmondhatjuk Pállal, a hit harcosával: " ismerjük az ő szándékait" (2Kor 2,11).
Ennek érdekében ismernünk kell a Biblia világos megállapításait.- Erről van szó.
Esther Secretan-Blum - Utazás a tengerhez és más történetek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Reinhard Bonnke - Evangélizáció tűzzel
Amikor fiatal Misszionárius voltam Afrikában, az akkor helyesnek tartott missziós módszerek szerint dolgoztam. Szívem azonban arra vágyott, hogy a drága afrikai hatalmas tömegeit lássam Krisztusban örvendezni. A hagyományos missziós törekvések kipróbált módszereinek eredményeképpen a körülöttem lévőknek csak elenyésző hányada tér meg. Isten kalapácsot és vésőt ragadott, és dolgozni kezdett rajtam. A dolgok nem alakultak ki egyik napról a másikra. Egyenként tanultam meg a leckéket. A Szent Szellem új távlatai nyíltak meg előttem, amelyek mindegyike megdöbbentett. Jelek és csodák kezdtek történni. Nincs olcsó szabály az azonnali siker elérésére. Ebben a könyvben azt akarom elmondani, amit Isten megláttatott velem az évek során, sok tapasztalat és mindig az Ige segítségével. Azért teszem ezt, hogy az evangelizálásra buzdítsak. Itt lefektettem azokat az alapelveket, amelyek felismerhetők minden olyan szolgálatban, amit igazán a Szent Szellem vezet. Az Úrnak szüksége van szolgákra, régiekre vagy újakra. Remélem, hogy könyvem megvilágítja majd Isten módszerét.
Dr. Gyökössy Endre - Hogy nézheti az Isten?
Kézfogás 3.
(A tékozló fiú példázata)
Roothaan János - Müller Lajos - Kövess engem
Néri Szt. Fülöp tette egyszer ezt a bölcs és szellemes megjegyzést: „Ha valamit olvasni akarunk, lehetőleg mindig olyan könyv után nyúljunk, amelynek szerzője neve előtt az „S” betűt viseli.”
Ezeknek az elmélkedéseknek írója még nem viseli ugyan neve előtt az „S” betűt, de jó úton van, hogy hamarosan megkapja előbb a „B”, azután talán, ha a Gondviselés terveiben úgy van megírva, az „S” betűvel jelzett megtisztelő címet, vagyis a „Boldog”, illetőleg „Szent” előnevet, aminél nagyobb kitüntetés senkit sem érhet.
Az újabb Jézustársaság legkiválóbb alakjának, az 1853-ban elhunyt Roothaan János (Jan Roothaan) egyetemes rendfőnöknek latin nyelvű eredeti kéziratából vannak ugyanis ezek a meditációk fordítva.
Bár sok egyenes vonatkozás van az elmélkedésben a Jézustársaságra, de ez nem akadály, hogy azokat esetleg mások is használhassák, főleg olyanok, akik a keresztény tökéletességre Szt. Ignác szabályainak ösvényén törekszenek.
Ismeretlen szerző - A Regula ösvényén III.
Mit jelent ma a bencés lelkiség? És a lelkiség egyáltalán? Van-e és miképpen aktualitása Szent Benedek Regulájának? A legidőszerűbb emberi kérdésekre lehetséges válaszokat fogalmaznak meg a lelkiségi füzetek, de a sorozat kötetei között is sajátos helyet foglalnak el a 31., 32. és 33. számú könyvek, melyek sorozatot alkotnak a sorozaton belül, és amelyek A Regula ösvényén I., II., III. címet viselik. E három könyv a Pannonhalmi Szemle című folyóiratnak a könyv címével megegyező rovatában az első szám (1993 I/1) óta megjelent írásokat gyűjti össze. Bizonyos vonatkozásban lenyűgöző a kötetek felkínálta (újra- és egybe-) olvasás. Az írások »eredetileg« a Szemle tematikus számaiba illeszkednek, szerzőik mindig az aktuális-adott témához köthetően írták-írják a Regula soraihoz kötődő gondolataikat, műfaji és stiláris kötöttség nélkül. A szerzők között főként magyar bencés szerzetesek, és bencés tapasztalattal rendelkezők vannak, de külföldi bencések írásai is megjelennek; van más rendbeli, de »kívülről« felkért szerző is. Mindannyian alkalmi felkérésre írtak egy-egy adott témához kapcsolódóan. Az írások szervezőelvét-tematikáját a Szemle szerkesztői adták meg éveken keresztül, talán nem is sejtve az »összkiadás« jövőbeni lehetőségét. Annál érdekesebb könyvként látni a különféle stílusú, műfajú, hosszúságú, mélységű írások gyűjteményét. Mert ilyen szempontból valóban színes a kötet – de ez nem árt neki, sőt még izgalmasabbá teszi a szövegek szövődését az, hogy nem történt válogatás, ahol »valamilyen szempontot kell érvényesíteni« –, hanem megmaradt ez az ön- (és Szemle-) szervező erő.
Eliane Poirot - A Kármel Regulája magyarázatokkal
„Mi, akik a Kármelben élünk, mindennapi imánkban segítségül hívjuk a mi Szent Illés atyánkat. Számunkra ő nem egy távoli múlt ködbe vesző alakja. Az ő szelleme tevékeny maradt közöttünk az élő hagyománynak köszönhetően, és megjelöli mindennapjainkat.” (Szt. Terézia Benedikta)
Morris L. Venden - Ismerjük meg Istent
John Stanley írja, hogy egy afrikai hitmélyítő konferencia végén a messze földekre hazatérő bennszülöttek "Isten veled Krisztus" köszöntéssel búcsúztak az áhítat helyétől, otthagyva Krisztust is legalább egy évre, amikor újból találkozhatnak vele.
Az európai keresztény emberek sokasága annyiban cselekedett másképpen, hogy a nagyobb ünnepekre ment el a templomba úrvacsorázni vagy áldozni, míg a társadalmi előítéletek hatására egyszer csak úgy érezte, már arra sincs igénye. Istentől örökre búcsút vett. Bezárta maga mögött a templom ajtaját. Az istentisztelet helyett jöttek az ideológiai viták, bennük a nagy kérdéssel: Van-e Isten? S ha van, megismerhető-e? A könyv Isten megismerésének útján kíván segítséget nyújtani az olvasónak.