Nemet mondani tudni kell! Ja, az könnyű? Néha igen! Néha nagyon nem. És amúgy is, nem csak egyféle nem van. Hallottatok már például a cincogó nemről? Vagy a lerepül a hajad nemről? Esetleg a kerek perec nemről? Hát a köszönöm, nemről? Ezekről, és még sok-sok féle nemről szól Kertész Erzsi író-pszichológus új könyve, na és persze arról, hogy merjünk nemet mondani. A Kasza Julianna által illusztrált mesekönyv a 2015-ös Aranyvackor gyerekkönyves pályázaton elnyerte a zsűri 2. díját és a Pagony különdíját.
Kapcsolódó könyvek
Neumann Ottó - Tettes után tipegő
Csodagyerekről már hallhattál, de ilyenről még sosem. Bertalan ugyanis a szülei előtt is titokban tartja fantasztikus képességeit, így egész környezete átlagos hatévesnek hiszi. Hősünk jól elvan a titokban befalt könyvekkel és az internetes levelezőtársakkal, akiknek húszéves fiatalemberként mutatkozik be. Az élet azonban egyszer csak arra kényszeríti, hogy kilépjen biztonságos búvóhelyéről, és eddig sikeresen rejtegetett nagy tudását értékesítse: ha sikerül nyakon csípnie egy körmönfont gonosztevőt, azzal a saját családján is segít. Óriási feladat ez, hisz Bertalan végül is csak egy gyerek, méghozzá olyan, aki hatalmas eszéhez képest a hétköznapi dolgokban bizony elég ügyetlen.
Móra Ferenc - A jó Isten kenyérsütögetője
Móra Ferenc a legnépszerűbb magyar prózaírók egyike, kivált a mindenkori fiatal olvasók táborában. Bensőséges világa, ember- és életszeretete, erkölcsi tisztasága, kedves és természetes elbeszélő hangja avatja életművét olvasásra vezérlő kalauzzá. Válogatásunkban a közkedvelt antológiadarabokon kívül kevésbé ismert, intellektuális és groteszk szemléletű remeklések is helyet kapnak.
Domonyi Rita - Tündérbodár
Tündérbodár és legjobb barátja, Devevér, úgy határoznak, hogy ezen a nyáron nem hajlandóak unatkozni. Ezért idén több héten át tartó fesztivált szerveznek, ami felbolygatja az erdő életét.
Bátky András - Morci
Morci átlagos kisfiú, talán az óvodáskor végén, vagy az iskoláskor küszöbén. Amiben más, mint a többiek, az csak egy kis szomorúság a tekintetében. Meg az a rengeteg kíváncsiság, amivel a körülötte folyton változó világot fürkészi. Négy évszakon keresztül követjük Morcit, aki egyre elszántabban keres valami állandóságot, de akárhová néz, mindenhol csak átalakulást lát. Édesapja nagy szeretettel figyeli ezen az egy éven át tartó úton, és türelmesen próbálja magyarázni a változás szükségszerűségét. Morci az év végére megérti, hogy a változás nagyon sokszor fájdalmas, és időnként érthetetlen, de egyvalami állandó az életünkben, mégpedig az, hogyha valakit szeretünk, a szeretetünk megmarad akkor is, ha többé nem találkozhatunk vele.
A több díjjal kitüntetett Takács Mari érzékeny képei szegődnek a lírai történet társául ebben a színekben tobzódó könyvben.
Nemes Nagy Ágnes - Felicián vagy a tölgyfák tánca
Péter, a kisfiú és Jankó, a bársonyból varrott nyuszi egy bérház harmadik emeletének ablakából barátkoztak össze a szomszédos telken álló fákkal. Különösen Atával, az akáccal értették meg egymást. Ata egy napon elárulta nekik, hogy Felicián éjszakájára készülődnek a fák, s ez az egyetlen alkalom minden évben, amikor a fák táncra perdülhetnek. Péter és Jankó meglesik a csodát. Jöttek a fűzfakisasszonyok derékig érő hajjal, az aranyzöld hársfák, a vékony nyírfák szinte repülve, a pompás világító bükkök, behullámzott két hatalmas platán - és végül megérkezett Felicián, a vénséges vén tölgyfa, kicsit bicegve, de készen arra, hogy ő is a fiatal fákkal együtt táncoljon. Micsoda éjszaka volt! Minden gyerek, aki ezt a könyvet elolvassa, Péterrel együtt "leskelődhet", és élheti át a fák felejthetetlen szép táncát, melyet Heinzelmann Emma tett elevenné álomba, mesébe illő rajzaival.
Gergely Edó - Monyómesék
Gergely Edó első mesekönyvének szereplői láthatatlanok de a gyerekek, az állatok, a szeretni tudó emberek könnyen felismerik a monyókat még akkor is, ha éppen plüssmacinak álcázzák magukat. A csatornában, kulcslyukakban élő apró lények roppant kíváncsiak egymásra és a külvilágra, elmosogatják az otthagyott kávéscsészét, örülnek és búslakodnak, szerelmesek lesznek és gyerekeik születnek. Nagyjából úgy élnek, mint ahogy mi, emberek élünk, vagy szeretnénk élni csak éppen monyósan.
Brückner Judit - Hétvége a nagyszülőknél
Lili és Berci testvérek. A mese a testvérpár nagyszülőknél töltött hétvégéjét beszéli el, melyből egyebek mellett fény derül arra is, hogy honnan jönnek és kitől származnak az éjszaka hallható kísérteties hangok.
Békés József - Igazmondó aranyolló
A meseregény hősei - a három szegény szabólegény, azaz hogy csak kettő legény, mert leány a harmadik; egy bájos, törékeny, de erős lelkű teremtés, a férfiruhába öltözött Katinka - együtt indulnak szerencsét próbálni Gyöngyös város országos hírű szabóműhelyébe, a gonosz Boda Fábiánhoz.
Vándorlásuk közben megpihennek, és egy arra tévedt, rongyos öregembert megvendégelnek szerény útravalójukból, majd hirtelen ötlettel megvarrják szakadozott gúnyáját. Jótett helyébe jót várt! - és a szabók fizetségként aranyollót, aranygyűszűt és cérnát kapnak az öregtől. E három tárgynak az a tulajdonsága, hogy akinek ezekkel varrják meg a ruháját, akarata ellenére is az igazat mondja. A vándorlegények hisznek is, nem is az öregembernek, és alig várják, hogy kipróbálják a varázserejű ajándékot. Gyöngyös város harácsoló főbírájára meg a kapzsi szabómesterre bizony sok meglepetés vár.
Békés József meséjéből tévéjáték készült, amelynek fotói illusztrálják a könyvet.
Csukás István - Süsü, a sárkány
Több mint huszonöt éve bocsátotta útjára Csukás István Kossuth-díjas író legendává let mesehősét, Süsüt, a sárkányt. A behemót, ám szívében szelíd, híres egyfejű, akit háromfejű apja kitagadott, az emberek közé került. Előbb riadalmat keltve, azután szeretettől övezve. Bár vágya, hogy elnyerje a királylány kezét, nem teljesül, de kárpótlásul a Fő-fő Udvari Sárkány címet azért megkapja. Kalandjainak ártatlan sutasága, kedves humorral ábrázolt figurája révén, a gyerekek és a már felnőtt gyerekek kedvence lett.
Bosnyák Viktória - Nino repülni akar
Létezik egy város, ahol az utcákon autók helyett csónakok járnak. E meseszerű városban él Nino, az egérke. Gondoláján ringatózik a házak között, s irigykedve nézi Fiorellát, a citromsárga szárnyú pillangót. Nino bizony repülni akar. Ám az egerek nem tudnak repülni, ahogyan a lepkék sem tudnak úszni. Vagy mégis? Ebben a varázslatos mesében szó esik árulásról, barátságról és az álmokról is. Azokról, amelyek látszólag lehetetlenek, és amelyeket mégis valóra válthatunk.
Rippl Renáta illusztrátor és Bosnyák Viktória író ebben a különleges hangulatú mesekönyvükben azokhoz a gyerekekhez szólnak, akik álmokat dédelgetnek magukban.
Turbuly Lilla - Talált szív
Egy késő őszi napon Pepe, a nagycsoportos óvodás hazafelé tart anyukájával, amikor észreveszi, hogy az egyik zörgősre száradt platánlevél alól kipiroslik valami. Egy bársonyos, puha, tenyérbe simuló szívet talál. De vajon ki veszíthette el? Anya szerint egy varrónéni tűpárnája volt, apa úgy tippeli, hogy karácsonyfadísznek szánhatták. Kata, a nagytesó biztos benne, hogy egy kisgyerek ejthette el útközben a kórház felé. Pepe elhatározza, hogy megkeresi a talált kincs gazdáját. A kalandos nyomozás közben sok új barátot szerez, és karácsonyra végül minden szív a helyére kerül.
Turbuly Lilla öt fejezetből álló meséje egy kincseket gyűjtő óvodás hangján szól a szeretetről, barátságról, vagyis a szívről, de korántsem csak óvodásoknak.
Bakó Krisztián - A kismalac és a farkasok és más mesék
Hol volt, hol nem volt, élt egyszer a sűrű, sötét tölgyerdő kellős közepén egy takaros kis házikóban egy talpraesett, vidám kismalac. Olyan egyedül volt akár a kisujjam, mégis szinte tavasztól-őszig az erdőt járta fáradhatatlanul elemózsia után kutatva, télen pedig behúzódott a jó meleg konyhájába, és egész nap csak sütött-főzött, mert hasát azt nagyon szerette.
De ebben az erdőben nemcsak ez a kedves kismalac lakott, hanem a lusta farkasok is, akik egész évben csak henyéltek, így nem csoda, hogy telente csapatokba verődve élelem után kutattak. Az ordasok mindenre elszánt, korgó gyomrú vezére pedig már régen szemet vetett a kismalacra...
Csukás István - Pom Pom meséi - A lesből támadó ruhaszárító kötél
"Pom Pom ül az ágon, egy szép hosszú ágon, és mindennap várja Picurt. Sapkaként a fejére ül, és amíg mennek az iskolába, mesél. Eddig mesélt: Szegény Gombóc Artúrról, Radírpókról, Festéktüsszentő Hapci Benőről, Bátor Tintanyúlról, Madárvédő Golyókapkodóról, Civakodó Cipőikrekről Ásító Szörnyetegről és Óriástüdejű Levegőfújóról. De mit mesél Lesbőltámadó Ruhaszárítókötél egy faágon gubbasztó szőrsapka? Hallgasd csak..."
Ismeretlen szerző - A Mikulás könyve
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Károly Imre - A láthatatlanná vált királyfi
Nem könnyű jó királyfinak lenni: először a Pokol urával akasztasz bajszot, aztán egy egész városnyi perlekedőt kell megbékítened, és ha ez még nem lenne elég, ráadásul a szomszéd király is megtámadja az országodat. Az már csak hab a mesetortán, hogy - miután Belzebub láthatatlanná varázsolt - sárkányokkal és egy sereg ördögfiókával is meg kell küzdened. Szerencsére azonban vannak segítőid: az öreg Submuloc, egy táltos és - nem utolsósorban - Koma a hűséges eb.
De minden jó, ha jó a vége: ez a különleges történet- az elsőkönyves Károly Imre tollából – a legnagyszerűbb népmesei hagyományok előtt tisztelegve kínál kalandokat és persze boldog befejezést.
Szabó T. Anna - A Fűszermadár
Bögyöga büszöm! Így köszöntik egymást Csillámvölgyben. Pertu király két csintalan gyereke, Hanna és Henne állandóan civakodnak, és már nagyon unják, hogy mindennap csak fényt ehetnek. De minden veszekedés elcsitul, amikor valódi veszély fenyeget: valaki meg akarja enni a Napot! Az uralkodó hűséges Bolondja, a titokzatos Fűszermadár tudja: csak a százfűszerszósz elkészítésével menthetik meg birodalmukat. Fűszervadászatra indulnak hát, és kalandos útjuk során egy Napsugár nevű embergyerekkel együtt fedezik fel az ételek ízesítésének ezerszínű világát, miközben megismerik a barátság és az összetartozás erejét.
Szállunk, mint a fény, az illat,
szállunk, mint a gondolat!
Mosonyi Aliz - Szekrénymesék
Volt egyszer egy Mari nevű szekrény – így kezdődik e pompás gyermekkönyv mind a harmincöt meséje. Ezt a szekrényt mesehősök és képzelt lények népesítik be: Birsképű Herceg és hajóskapitány, a jó sós, ropogós kiflikirály, a piros gomb és a Szép Hercegnő, a nyomozó és a varázsbéka, a bableányok és egy japánka, valamint a kis papír tudod-mik. Az abszurd humorral átitatott történetek további szereplői a Pontos Idő Néni, az aranykörmű malac, az Anette nevű pók és P’Almoliva gróf, valamint egy pogácsás doboz, egy boszorkánysíp és egy lekváros bukta. Mosonyi Aliz meséi és Háy Ágnes rajzai együtt olyan felejthetetlen mesevilágot teremtenek, aminek kedvéért még egy szekrénybe is érdemes belebújni.
Boldizsár Ildikó - A tizenhárom hattyú
"Mi tűnik el a világból, ha a tündérek örök álomra hajtják a fejüket?" - teszi fel a kérdést Boldizsár Ildikó, s _A tizenhárom hattyú_ című népmese elemzésével kérdését meg is válaszolja. Ez a kötet felnőtteknek szól, mert a mesékre nekik is szükségük van, hogy párbeszédet folytassanak az Élettel, tapasztalatokat szerezzenek, elsajátítsák az egymáshoz való tartozás képességét. Rajtunk múlik, hogy mit kezdünk majd ezekkel a tapasztalatokkal, vagy a mese végén csupán a felfedezés, a bejárás, az "út" örömét őrizzük meg emlékezetünkben.
A kötetet Paál Zsuzsanna témához illő, érzékletes képei illusztrálják.
Bodó Béla - Brumi a Balatonon
"Hogy milyen nagy a Balaton? Papám azt mondta: olyan nagy, hogy több millió kis Brumi is beleférne. De több millió Brumi nincs, csak én vagyok egymagam, a kis Brumi. Tehát biztosan beleférek a Balatonba. De csak akkor, ha odautazunk. Mert most csak a térképen láttam a Balatont, és ott nagyon kicsi. Még a mancsom sem fér bele. Pedig a fürdőkádba belefér a mancsom. Sőt, én is beleférek." -- így kezdődik ez a tündéri mackókaland.:) Brumi a nyári szünetben Balatonra utazik a barátaival.
Bodó Béla - Brumi Mackóvárosban
Brumi mackó, Bodó Béla kedves medvebocsa olyan hallatlan "emberszabású" állatfigurája a magyar irodalomnak, amelyen Milne Micimackója az angol gyermekirodalomnak. Abban is rokonai egymásnak, hogy mindketten bájosan naívak és lusták, de eme gyarlóságaik csak még inkább az ifjú olvasó szívébe lopják őket. Hiszen ki ne ismerne magára - legalábbis gyerekkori önmagára - Brumi mindenkire rácsodálkozó, csetlő-botló, olykor nyafogó, falánk figurájában?!