A házi kutya (Canis familiaris) a legrégibb háziállat. Mintegy tízezer éve, a kőkor legvégén, az újkőkor elején bukkan fel önálló fajként. Egyenes és az emberhez önként csatlakozott őse – amint ezt a kieli tudományegyetemen bebizonyították – egyedül és kizárólag a farkas (Canis lupus), de szinte bizonyos, hogy az egyéb kutyafélék – például a sakál, coyote stb. – is szerpet kaptak az egyes fajták kialakulásában. Az ember jól kihasználta sokoldalú segítőtársát: vadászott, vagyonát őriztette vele, tereltette a nyájat, ellenségeire uszította, sőt egyes vidékeken a kutyahús még ma is kedvelt csemegének számít. Mint látjuk, elsősorban gazdasági hasznáért tartott az ember kutyát, s kizárólag használhatósága szerint válogatta ki a továbbtenyésztésre szánt egyedeket. Később határozottan elkülönítette egymástól az egyes fajtákat.
Kapcsolódó könyvek
Dr. Krolopp Endre - Csigák, kagylók
A Búvár Zsebkönyvek kalauzok az erdőt-mezőt járó kisdiák kezében. A sorozat eddig megjelent, nagy sikerű kötetei madarak, vadvirágok, gombák, halak, lepkék, dísznövények pontos ábrázolását és leírását hozták. Újabb kötetünk 29 tábláján 105 hazai csiga- és kagylófajt mutat be kedvet csinálva a csiga- és kagylógyűjtéshez.
Kósa Géza - Magvak, termések
1991 - Rajzolta Bíró Krisztina
Földünkön egyedül csak a növények ismerik a titkot, hogyan lehet szervetlen anyagból szerves előállítani. Így az állatvilág és az emberiség eltartása közvetlenül vagy közvetve rajtuk múlik. Minden alkalmas helyet igyekeznek elfoglalni és fennmaradásukat, terjedésüket biztosítani a legmostohább körülmények és a legnagyobb konkurencia ellenére is.
Szinák János - Kutyák 2.
Népes család a kutyáké; egyes kinológiai szakkönyvek 360, újabb források már közel 800 fajtát emlegetnek. Ez a szinte fantasztikus szín-, forma- és méretgazdagság az elmúlt száz esztendőben alakult ki. A kutya, amilyennek ma ismerjük, az ember "teremtménye" - fantáziájának, kísérletező- és alkotókedvének eredménye.
Volt tehát miből válogatni, amikor a Kutyák 2 összeállítására sor került. Főként az a törekvés vezetett bennünket, hogy hazai tájakon csak nagy ritkán vagy egyáltalán nem látható kutyákat mutassunk be. Olyan ebeket, amelyek talán nem olyan népszerűek és ismertek, mint divatosabb társaik, de legalább annyira kedvesek, ragaszkodók, értelmesek, hűségesek. A leggyakrabban előforduló fajták ismertetésétől eltekintünk, már csak azért is, mert megtalálhatók a Búvár Zsebkönyvek több kiadást megért, Kutyák című kötetében.
Scholz Gábor - Kövületek
1975 - Rajzolta Breznay Lívia
Egy napsütéses tavaszi napon kövületvadászatra indultam a budai hegyekbe, hogy néhány szép példánnyal gazdagítsam gyűjteményemet. Épp a Mátyás-hegy keleti oldalán lévő nagy kőfejtőben kalapálgattam szorgalmasan a köveket, amikor két kisfiú jött oda hozzám. Egy ideig csak néztek, majd kíváncsian megkérdezték: "Bácsi kérem, miért tetszik tördelni a köveket?" "Várjatok csak gyerekek, egy kis szerencsével mindjárt meglátjátok!" És valóban, ahogy kalapácsommal kettétörtem egy sárgás mészkőtömböt, kis barátaim ámuló szemei előtt egy zsemle nagyságú tengeri sün és néhány szép kagyló tűnt fel. "Jé - kiáltott az egyik srác -, egészen hasonló kagylót találtam én is tavaly a jugoszláv tengerparton, amikor ott nyaraltunk! De hogy kerül ide, a Mátyás-hegy mészkövébe egy tengeri kagyló?" "Látjátok - szóltam -, épp ez a bizonyíték arra, hogy valamikor itt is tenger hullámzott! Ez a sok kő itt körülöttünk mind az egykori tengerfenék megkövesedett anyaga, melyben kövületként hajdani tengeri állatok maradványai találhatók. A táj és az élővilág sem volt mindig ilyen, mint manapság."
Lovas Béla - Édesvízi parányok 2.
1991 - Alcím: Állatok
Sokan szeretik a természetet, állat- és botanikuskertekbe is járnak, hogy ott egzotikus állatokat és növényeket lássanak, azok szokatlan alakjában és szépségében gyönyörködhessenek. Kevesen tudják azonban, hogy közvetlen környezetünk is csodálatos állat- és növénykert, csak ezek élőlényei nem láthatók szabad szemmel, nagyító vagy mikroszkóp szükséges hozzájuk. Csodálatos alakú, mintázatú és életmódú élőlények nyüzsögnek a folyókban, mocsarakban, a Balatonban vagy akár egy virágváza állott vizében.
Járainé Komlódi Magda - Kultúrnövények 2.
Földünkön 240000 virágos növényfaj él, s ebből kb. 1800 a termesztett. Régészeti leletek tanúsítják, hogy kultúrnövényeink eredete az emberiség sok évezredes történetének hajnaláig nyúlik vissza.
Kisázsiai ásatásokból a növénytermesztés több mint 9000 éves emlékeit (magvakat, őrlőköveket, mozsarat) tárták fel, bizonyítván, hogy Mezopotámia a gabonakultúra bölcsője volt. A Tigris és az Eufrátesz folyók termékeny síkságán búza-, árpamezők, borsóföldek és pisztácialigetek zöldelltek. Ősi sumér agyagtáblák írásai tanúsítják, hogy Babilónia népe már 7000 évvel ezelőtt malátakenyeret evett, és árpasört ivott. 5000 éves egyiptomi királysírokból gabona-, zöldség- és salátanövények magvai, gyümölcsök és fűszerek maradványai, kender és len rostjai, olajos magvai kerültek elő. A múmiákat burkoló lenvásznak finomsága fejlett rostkészítés- és szövéstechnikáról, a sírkamrák falán megörökített jelenetek a virágzó gabonatermesztésről tanúskodnak. A legősibb egyiptomi képírásjel a három gabonaszem.
Több ezer éves lepénydarab bizonyítja nálunk is, hogy már az Aggteleki-barlangban élt kőkorszaki ember finom csemegéje a gomborka olajos magvaival megszórt lepény volt.
Az ember először gyűjtögette táplálékát. A mérsékelt övön a téli élelemről is gondoskodnia kellett, s kezdetben az állatok meglesett raktárait fosztotta ki. Később maga is raktározott, de a nehezen gyűjthető élelmet még sokáig az állatoktól szerezte. Az észak-amerikai dakota indiánok például rendszeresen kukoricára cserélték az egerek földimogyoró-raktárait. Így könnyen ínyencfalatokhoz jutottak, s az állatok sem pusztultak el.
A gyűjtött magok a tanyahelyen elszóródtak, kikeltek, teremtek. Talán e véletlen siker késztette az embert arra, hogy a fáradságos, bizonytalan gyűjtögetés helyett a földbe vájja kőszerszámait, s most már tudatosan vesse el, válogassa ki s nemesítse a növények magvait.
Peter Teichmann - Kutyák
Az ember és a kutya kapcsolata immár sok ezer éves. Az ember befogadta a kutyát a családba, a kutya pedig ettől kezdve az embercsaládot tekinti falkájának. Milyen szánhúzó-, juhász-, vadász- vagy kotorékebek vannak, miért nevezzük futókutyáknak az agarakat, miért fehér a legtöbb pásztorkutya? Az ilyen fontos ismereteken kívül azt is megtudhatjuk, mire kell felkészülnünk, ha kutya kerül a házhoz.
Dr. Bruce Fogle - A kutyakiképzés nagy kézikönyve
Legújabb, jutalmazásra épülő módszer különböző korú kutyák kiképzésére.
Több mint 350 fénykép mutatja be lépésről lépésre a kiképzést, az otthoni gyakorlatozástól a rossz szokásokat felvett felnőtt kutya átneveléséig.
Dr. Bruce Fogle állatsebész és szakíró tollából eddig öt kutyatartásról szóló könyv látott napvilágot.
Átfogó alapkiképzési program kölyökkutyáknak, és további engedelmességi gyakorlatok. Megoldást kínál kutyánk bármely viselkedési zavarának leküzdésére.
Frank Kane - Phyllis Wise - Az amerikai és az angol cocker spániel
Vadászkutya, mókakedvelő társ, szeretetre méltó családi kedvenc, elbűvölő kiállítási eb. A cocker spániel sokoldalúsága és vidám temperamentuma révén hallatlanul népszerűvé vált a kutyatulajdonosok körében. Mi hát a különbség az amerikai és az angol cocker között?
Ez a gyönyörűen illusztrált kézikönyv összehasonlítja a két fajta főbb fizikai sajátosságait, és mindkét fajtára nézve gyakorlati tanácsokat ad a szőrzetápolást, az egészséggondozást, a tenyésztést, valamint a kiállítást illetően.
Kovács György - A vadak ura
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Vágó Tibor - A kutyakiképzés ABC-je
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gácsi Márta - Ferenczy Tamás - Kutyaiskola
Gácsi Márta és Ferenczy Tamás mesterkiképzők könyve nem csupán néhány munkakutya speciális kiképzési módszerét tartalmazza, hanem minden fajtára érvényes, hasznos tanácsokat is ad, és a "problémás esetek" kezeléséhez is sok segítséget nyújt. A feladatok megtanítására többféle megoldást találhat az olvasó, így mindenkinek módjában áll kiválasztani a kutyája karakteréhez legjobban illőt.
A szerzők éppúgy otthon vannak az őrző-védő sportban, mint az agility pálya "útvesztőiben". Úgy írják le tapasztalataikat - a megfelelő kölyök kiválasztásától a versenyekre való felkészítésig -, hogy közben mindvégig a kutyák szemszögéből is figyelik és értékelik az eseményeket.
Dr. Ulrich Sedlag - Elefántok
Ha nem ismernénk már születésünk óta az elefántokat, egy pillanatig sem hinnénk a létezésükben. Mert ki az, aki kételkedés nélkül elfogadná,hogy ezek az állatok az orrukkal enni tudnak, fákat csavarnak ki, sőt embereket emelnek vele a magasba? Minden bizonnyal sokan kétségbe vonnánk azt is, hogy az állat fogai akár embermagasságúra is megnőhetnek - egy ilyen kijelentéssel a szerző kockára tenné szavahihetőségét. Ám ettől még az elefántok rendkívül érdekesek. Páratlan módon alkalmazkodtak az életkörülményeikhez, és ősidőktől fogva "barátság" fűzi őket az emberhez. A hajdan oly gyakori állatfaj mára jócskán megfogyatkozott. Sok erőfeszítést igényel az embertől, hogy elegendő életteret biztosítson számukra, és megóvja őket, nehogy áldozatul essenek az emberi tudatlanságnak és kapzsiságnak.
Heinrich Hoerschelmann - Madarak
A felújított Madarak című Mi MICSODA kötet bemutatja, hogyan alkalmazkodnak a madarak környezetükhöz, amelyben élnek: hogyan repülnek, úsznak, futnak, ugrálnak, honnan veszik az energiájukat, mi segíti őket a tájékozódásban. Izgalmas nyomon követni életüket az évszakok változásával: hová és hogyan építik fészkeiket, hogyan költik ki tojásaikat, honnan tudják a költöző madarak, hogy merre kell repülniük?
Thea Rob - Kis gazdik nagy kutyakönyve
Figyeltél már meg kölyökkutyákat játék és hancúrozás közben? Talán abban a pillanatban azt kívántad, bárcsak jobban megismerhetnéd őket, netán még azt is, hogy bárcsak neked is lenne egy kiskutyád? Ha igen, akkor ez a könyv neked szól! Sok tudnivalót elárul neked a kutyafajtákról, a kutyák eredetéről, viselkedésükről, a testfelépítésükről és a testbeszédükről. Ez a könyv abban is segítségedre lesz, hogy megtaláld a hozzád legjobban illő kutyát, illetve abban, hogy megtudd miképp viselkedj vele megfelelően. Megtudhatsz néhány dolgot a kutya beszerzéséről, a neveléséről és az ápolásáról.
Andrea Mertiny - Állatkertek
Az emberek és az állatok együttélése ugyanolyan sokat változott az idők során, mint magáé az emberi társadalomé. Hosszú időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az emberekben a természet iránti kíváncsiság és az együttérzés kerekedjen felül, s ne csak a puszta uralomvágy vezérelje őket, amikor mesterséges élőhelyeket alakítanak ki az állatok számára. Vajon milyen a barátságos állatkert? El lehet-e választani a zebrát az oroszlántól rácsok nélkül? Miért nem szabad etetni az állatokat? Miért jó, ha csapatban élnek az állatkerti állatok? Sok érdekes kérdésre találunk választ, és sok biológiai ismerettel gazdagodunk a könyv olvasásakor.
Vitus B. Dröscher - Cápák és ráják
E könyvből végre választ kaphatunk arra a kérdésre, hogy mennyire veszélyesek a cápák az emberekre, hogyan élnek, táplálkoznak, szaporodnak a mélység félelmetes ragadozói. Vajon valóban megtámadják az embereket, vagy csak a filmekben történik így? Megismerjük a vérengző és a békésebb fajokat, szokásaikat és ellenségeiket. A tengerfenék lapos lakói, a ráják kevésbé ismertek, pedig ebből a könyvből is kiderül, mennyire érdekes és intelligens állatok.
Dieter Kurth - Az ókori Egyiptom titkai
A Mi MICSODA sorozat újonnan átdolgozott kötetében azokról olvashatunk, akik 5000 évvel ezelőtt a Nílus alsó folyása mentén megalapították államukat, mely három évezreden át dacolt az idő múlásával. Számos olyan lenyűgöző dolgot alkottak, melyek a kortárs látogatókat és a mai turistákat egyaránt ámulatba ejtik. Az érdeklődő választ kap könyvünkből a két legfontosabb kérdésre: Hogyan éltek az egyiptomiak a fáraók idején? Mit jelent az ókori Egyiptom az emberiség története számára?
Kerstin Neumann - Lovak
A ló évezredek óra hűséges társa és barátja az embernek. A mindennapi táplálék megszerzésén kívül a nehéz terhek cipelésével, s a történelem véres csatáiban való részvételével is kivívta az ember becsületét és szeretetét. A kötet bemutatja a ma élő ló ősét, a ló felépítését és megelevenednek előttünk a különböző lófajták is.
Cesko Izabella - Nagy kutyakönyv - Tippek és tanácsok
Az ember legrégibb és leghűségesebb barátja a kutya. Már a régi egyiptomi rajzok is úgy ábrázolják, mint az ember segítőtársát. Először csak vadászatra és őrzésre használták a kutyát, majd ahogy egyre szorosabbá mélyült a kapcsolata az emberrel, úgy vált a társává, barátjává.
A könyv segítségével megismerhetők a vadász-, pásztor,- munka-, és társasági kutyák minden faja. A gazdag, színes képanyag, és a lényegretörő leírások mind segíthetnek leendő kedvencünk kiválasztásában. Hasznos tudnivalókat tartalmaz a kutya tartásáról, és segítséget nyújt a betegségek megelőzéséhez és kezeléséhez.