A török kori Magyarország, több évszázad távlatából visszatekintve, nem tűnik az építészet számára kedvező időszaknak. Mégis, a királyi Magyarországon éppúgy, mint Erdélyben, a történelmi helyzethez alkalmazkodva és a hódoltságot mindvégig átmeneti állapotnak tekintve, szinte mindenütt építkeztek. Már a hódoltság első, 16. századi időszakában számos munkát megkezdtek melyek egy részét a háború megszakította , hogy a 17. század második évtizedétől annál nagyobb lendülettel bontakozzék ki a fejlődés Pozsonytól és Csáktornyától Munkácsig és Brassóig.
A kötet a 16-17. század királyi Magyarország nyugat-dunántúli területének magánföldesúri kastélyait mutatja be, ugyanakkor vázlatosan áttekinti a történeti, társadalmi, művelődési és gazdasági hátteret is. A kastélyok késő reneszánsz és kora barokk változata nagyjából 1550 és 1700 közé helyezhető, bár csekély számban léteztek korábbiak is. A több mint másfélszáz kastély építészeti képe, megépülésének módja és menete, a betűrendes felsorolásban pedig egészének és részeinek vázlatos története és leírása is szerepel az eddig feltárt adatok alapján, gazdag képanyaggal illusztrálva.
Kapcsolódó könyvek
Dercsényi Balázs - Kaiser Ottó - Koppány Tibor - Magyar várak
A magyar kastélyokat bemutató kötetnek méltó párja az a könyv, amely a hajdani magyar várakat mutatja be. A környező országok emlékeihez képest kevés várunk maradt, amint a Himnusz is mondja "Vár állott most kőhalom" A várak zöme nem is a török háborúk áldozata lett, hanem azé a bécsi kormányintézkedésé, amely elrendelte a felrobbantásukat, hogy ne válhassanak a nemzeti ellenállás fészkévé.
A romantikus történetektől övezett várromok mindig vonzották a költők-írók és az olvasók fantáziáját, mint ahogy a műemlékeket bemutató könyveknek is megvan a maguk vásárlóköre. A könyv tagolása a kastélyokról szóló kötetéhez hasonló: a bevezetés a régi Nagy-Magyarország várait tekinti át, a színes képekkel illusztrált rész a mai idők turistájának nyújt útmutatást.
2001.
Ismeretlen szerző - A középkori Dél-Alföld és Szer
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jankó Olga - Hollófészek
Az Erdélybe betörő török csapatok vezére, Mezid bég kiadta a parancsot: az ütközetben meg kell ölni Hunyadi Jánost. A hír eljutott a magyarokig, és egy székely vitéz, Kemény Simon felajánlotta, hogy páncélt cserél Hunyadival. Az ütközetben a törökök már a diadalt ünnepelték, mert úgy hitték, hogy a rettegett magyar fővezér elesett, de akkor megjelent Hunyadi a csapata élén, és kiverte az ellenséget Erdélyből.
Kemény Simon után két kis árva maradt: Anti és Orsi. Amikor a törökök megtámadják a falujukat, elvesztik az édesanyjukat is, és Hunyadi örökbe fogadja őket.
Attól kezdve az árvák Vajdahunyadon élnek, életük összefonódik a Hunyadi család és a gyermek Mátyás sorsával. Együtt nőnek fel, kalandok sorát élik át Budán és Nándorfehérváron. Megelevenednek a korabeli csaták, a huszita seregek története, a nagyurak ármánykodásai, ugyanakkor a felcseperedő fiatalok szerelmének is tanúi lehetünk. A két fiatal sorsát mindaddig végigkísérhetjük, amíg sikerül elérni, hogy a gyermekkori pajtásukat, Hunyadi Mátyást királlyá koronázzák.
Ismeretlen szerző - "Hatvanas évek" Magyarországon
Kötetünk egy csaknem négy éve, 2000-ben megkezdett gondolkodási folyamat, majd a nyomában megindult kutatás összegzése. A Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Program támogatásával folytatott munka a "hatvanas évek" magyarországi történéseinek történettudományi eszközökkel való vizsgálatát tűzte ki célul. A program ebben a formájában befejeződött, így akár azt is írhatnánk, hogy a kutatás eredményeit tartalmazó kötet valamiféle lezárás. Ez azonban nem lenne teljesen igaz. Egyrészt mindvégig úgy fogtuk fel azt, amit csináltunk mint műhelymunkát, amely ugyan támaszkodik bizonyos előzményekre (az irodalomjegyzékek meggyőzően tanúsítják, hogy a "hatvanas évekre" vonatkozólag az elmúlt másfél évtizedben Magyarországon is komoly és eredményes forrásfeltárás és történeti kutatómunka folyt), de nem lép fel azzal az igénnyel, hogy végleges képet adjon tárgyáról. Munkánk eredményeit folyamatosan a szakmai és a szélesebb közönség elé tártuk, s a mostani könyv sem áll önmagában - a vele egy időben megjelenő, a "hatvanas évek" emlékezetét az utolsó tizenöt-húsz évben készült életútinterjúk részleteivel megidéző kötettel együtt "érvényes"? Nyilvánvaló, hogy ez a könyv még rövid időre sem zárja le a hatvanas évekkel kapcsolatos kutatómunkát és történeti diskurzust, hiszen az csak mostanában kezdődött. Rainer M. János
Ismeretlen szerző - "Budapest nagykávéház"
A "Budapest Nagykávéház" kiállítás az Ernst Múzeum építészettörténeti sorozatába illeszkedik, ám sokkal többről szól, mint a pesti kávéházak építészete.
Gianni Guadalupi - Gabriele Reina - A világ legszebb várai és kastélyai
A valós történelem és a legenda világa mezsgyéjén a várak, a kastélyok az emberi nemesség és nyomorúság varázslatos megjelenítői. Ezeken a szuggesztív és mágikus oldalakon Európától Japánig, Amerikától Indiáig a világ legszebb és leghíresebb épületei gyönyörködtetik az olvasót.
Szablyár Péter - Toronymagasan
Budapest domborzati viszonyokhoz igazodó szövetéből csak néhány építmény magasodik ki. E magas építményekből kitekintve különleges a látvány, a főváros madártávlati képe. Lépcsőkön, hágcsókon felkapaszkodva, liftek kabinjaiban utazva jöjjenek fel velünk a magasba! Nem fognak csalódni.
Bartha Mária - Machu Picchu
Az Inka Birodalom a világ legnagyobb és legtitokzatosabb kultúráinak egyike volt az emberiség története során. Machu Picchu, a rejtélyes és fenséges romváros ma is ámulatba ejti látogatóit. Dél-Amerika legismertebb és leglátványosabb régészeti, építészeti, kultúrtörténeti emléke a Világörökség része, a világ egyik legkedveltebb turisztikai célpontja. Mindmáig megválaszolatlan kérdések sora vetődik fel Machu Picchu nevének hallatán: Mikor épült és miért maradt évszázadokon át az ismeretlenség homályában? Milyen csillagászati és vallási ismereteket rejtenek magukban fennmaradt épületei? Miről szólnak az inkák mítoszai? Milyenek és kik voltak isteneik?Hogyan áldoztak nekik? Milyen szertartásokat mutattak be tiszteletükre? Miről vallanak a híres inka építészet ma is csodálatot ébresztő romjai? Rengeteg kérdés, melyekkel évszázadok óta foglalkoznak a szakemberek, küzdenek a kutatók, s melyekre személyes tapasztalatai alapján kísérel meg választ adni, de legalábbis a lehetséges válaszokat igyekszik közelebb hozni Olvasóihoz a fiatal szakember, e könyv szerzője.
Virág Zsolt - Magyar kastélylexikon
Virág Zsolt Magyar Kastélylexikon-sorozata megyénkénti bontásban dolgozza fel az ország valamennyi kastélyát és kúriáját történeti, művészettörténeti, építészettörténeti és családtörténeti szempontból. Az épületeket több száz mostani állapotot ábrázoló színes (légi és földi) fénykép, valamint a régebbi állapotot bemutató archív felvételek illusztrálják. A kötetek mind az álló, mind a már lebontott épületeket tartalmazzák. A kastélylexikonban nemcsak a műemlékileg védett, hanem a nem védett épületeket is feldolgozzuk. A könyvek végén térkép, valamint sokféle melléklet és mutató található, ez utóbbiak közül talán az egykori tulajdonos családok szerinti csoportosítás a legérdekesebb. De névmutató, a helytörténeti irodalom jegyzéke, a válogatott irodalom jegyzéke is megtalálható a könyvben, illetve a legfontosabb forrásokat táblázatos rendszer tartalmazza. A sorozat eddig megjelent kötetei: I. kötet: Magyar Kastélylexikon - Pest megye kastélyai és kúriái; II. kötet: Magyar Kastélylexikon - Bács-Kiskun megye kastélyai és kúriái; III. kötet: Magyar Kastélylexikon - Fejér megye kastélyai és kúriái; IV. kötet: Magyar Kastélylexikon - Komárom-Esztergom megye kastélyai és kúriái; V. kötet: Magyar Kastélylexikon - Vas megye kastélyai és kúriái; VI-VII. kötet: Magyar Kastélylexikon - Csongrád megye kastélyai és kúriái - Jász-Nagykun-Szolnok megye kastélyai és kúriái.
Áy Zoltán - Ívek a Tisza felett / Spanning the river Tisza
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Gegesy Ferenc - Dr. Sersliné Kócsi Margit - Paál Kálmán - Gönczi Ambrus - Locsmándi Gábor - Nagy Béla - Ferencváros kétszáz éve
“Ferencváros területén már a XV. században volt lakott település. A törökök kivonulása után csak romok maradtak belőle, de a XVIII. század folyamán gyarapodásnak induló Pest vonzásában ez a terület is benépesült. Két évszázad alatt a városrész végigélte a városfalak lebontása utáni hirtelen gyarapodást, az 1838-as nagy árvíz pusztítását, Hild János városrendezési terveinek hatását, amely létrehozta a pesti Duna-part európai hírű, egységes
klasszicista beépítését, a kiegyezés utáni rohamos városfejlődést és a századforduló környékén a megtorpanást. A XX. században Ferencváros jelentős része áldozatul esett a mesterségesen felduzzasztott budapesti ipar környezeti pusztításának, lakossága a leromló szociális és gazdasági viszonyoknak. Végül egy nagyszabású koncepció, amely a múlt értékeire és a jövő feladataira egyaránt figyelmet fordított, megalapozta a városrehabilitáció stratégiáját, és ezzel Ferencváros az egyik legrosszabb presztízsű kerületből Budapest legdinamikusabban fejlődő kerületévé vált. Könyvünk ezt a folyamatot követi nyomon.”
Majdán Béla - Egy magyarországi kisváros építészeti emlékei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kovács László - Görföl Jenő - Középkori templomok Dél-Szlovákiában
Az első templomok központi helyeken, püspöki székhelyeken, nemzetségfői, törzsfői udvarhelyeken, ispáni várak közelében épültek. A templomépítésről és a templomlátogatásról Szent István törvényei külön megemlékeztek.
Az I. törvénykönyv 1001-ből így rendelkezik: "A papok és az ispánok pedig hagyják meg az összes falusi bíróknak, hogy ezek parancsára vasárnap mindenki menjen templomba, öregek és fiatalok, férfiak és nők, kivéve azokat, akik a tüzet őrzik."
II. törvénykönyvében pedig ezt mondja: "Tíz falu építsen egy templomot, amelyet két telekkel és ugyanannyi rabszolgával lássanak el, lóval és kancával, hat ökörrel és két tehénnel, harminc apró marhával. Ruhákról és oltárokról a király gondoskodik, papról és könyvekről a püspök."
Piskolti Bernadett - Tim Wilkinson - Mádi album / Mád Album
De hisz minden nap ünnep, ha eljöhetek.
Altemplomok a pincék, és nincsenek zárva!
_Sajó László_
But then every day is a feast day if I can come here.
The cellars are church crypts, and they never shut!
_László Sajó_
Ismeretlen szerző - Koldulórendi építészet a középkori Magyarországon
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Faludi Ildikó - A gödöllői kastély
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Winkler Gusztáv - Reneszánsz erődépítészet Magyarországon
Az erődökről, várakról, az ezekkel összefüggő történeti eseményekről (legfőképpen a hozzájuk kapcsolódó ostromokról) szóló művek általában nagy érdeklődésre tarthatnak számot. Különösen vonatkozik ez hazánkra, mivel közel másfél évszázadig folyamatos harcokban védtük országunkat, és ezen keresztül a nyugati világot is a délről támadó török terjeszkedése ellen.
A könyvünkben tárgyalt időszak a XV. század elejétől a XVI. század végéig tart. Az ebben a korban épített és korszerűsített erődítményekről, ezek szerepéről, valamint a hadtörténeti eseményekről, a dicsőséges várvédő tevékenységről, a végvári katonaság haditetteiről, életéről számtalan mű született. A várharcokkal kapcsolatban azonban felmerülhetnek olyan problémák, amelyek misztikus ködbe takarják ezen eseményeket, és pozitív vagy negatív irányba, de téves magyarázatok kreálását segítik elő.
A szerző kifejti, rendszerezi és összegzi azokat a segédinformációkat, amelyek segítenek a magyarországi várharcok jobb megértésében. Újszerű módon, gyakorlatilag a történettudománytól függetlenül vizsgálja a várak, erődök építését, funkcióit. Ez a módszer a mérnöki szemlélet, amely fizikai és geometriai alapelvek segítségével megkísérli a múlt fizikai valóságát elméletben rekonstruálni.
_Segédkönyvek a hadtörténet tanulmányozásához_ sorozat V. tagja
Frics Gyula - Nógrádi műemlékek
Nógrád megye műemlékeit bemutató és ismertető albumot tart kezében a Tisztelt Olvasó.
Hanga Zoltán - Állatkerti műemlékek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gerő László - Magyar városképek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.