Vajon több barátunk lesz a WEB világában? Milyen lépésekkel reagálhatunk nem tudatosan az érzelmileg fontos eseményekre? Egységes vagy sokarcú a gondolkodásunk? Tényleg az állatoktól elválasztó biológiai rendszer az emberi nyelv? Hogyan befolyásolja az európai regényirodalom az önképünket?
Pléh Csaba tanulmánygyűjteménye tág, mégis köznapjainkat érintő kérdésekből indul ki. A könyv összefoglaló eszménye az a hit, hogy észjárásunkat mindent átfogó keretek irányítják, melyek a sokmillió éves evolúció és a néhány tízezer éves kultúra termékei.
A kötet egyik vezető témája kultúra, pedagógia és pszichológia viszonya. A szerző e tekintetben az oksági és a tisztán értelmező felfogások ötvözetét képviseli, ahol ismeretszerzésre egyaránt jogosult a természetelvű és a bölcsész attitűd. A szépirodalom ugyanúgy fontos forrása az emberismeretnek, ahogyan a laboratóriumi kutatás. Életünk és cselekedeteink naiv pszichológiája alapján mindenkit hozzánk hasonló vélekedések és vágyak irányítanak – úgy járkálunk a világban, akár a kis manók, akiknek emeletes buborékok nőnek ki a fejéből. A modern szaktudomány és a nevelési tevékenység ezt a „népi pszichológiát” rendszerezi tovább.
Kapcsolódó könyvek
Kiss Szabolcs - Elmeolvasás
Hogyan tulajdonítunk lelkiállapotokat, például vágyakat, vélekedéseket, szándékokat, gondolatokat önmagunknak és társainknak? Miként "olvassuk" a saját gondolatainkat és a másik ember elméjét? Mikor és hogyan alakul ki ez az alapvető gondolatolvasási képesség az emberi evolúció és a gyermek fejlődése során? Mi történik, ha a tudatolvasás sérül, mint például autizmussal élő személyek esetében? Mi a kapcsolat a nyelvi képességek és az elmeolvasás között? Valóban rendelkezünk-e mentális állapotokkal, vagy azok csak eszközök a saját viselkedésünk és a másik ember viselkedésének a magyarázata, értelmezése, vagy éppen előrejelzése céljából?A könyv egyebek között ezekre a kérdésekre keres tudományos igényű válaszokat a megismeréstudomány, a kognitív fejlődéslélektan, az evolúciós pszichológia, a tudat- és nyelvfilozófia, valamint a nyelvészet eredményeinek felhasználásával.
Pléh Csaba - Kovács Gyula - Gulyás Balázs - Kognitív idegtudomány
A kötet hazai szerzők 38 tanulmányát tartalmazza a kognitív ideg-tudomány területéről. Az észlelés, a figyelem, a tanulás, az emlékezés, a nyelv és gondolkodás, a tudat, valamint a személyiség (egyéni különbségek és bizonyos patológiás folyamatok) tekintetében mutat be egy új-szerű szintetikus szemléletet. Ennek lényege, hogy a megismerés kutatása és az ember neurobiológiai folyamatainak megértése kéz a kézben halad: a kognitív kutatás adja a kérdéseket, s néha a kísérleti eljárásokat, a neurobiológia érzékeny módszerei és modelljei pedig az értékelést. A tanulmányok a legfrissebb szakirodalmat dolgozzák fel. Az elméleti anyag mellett a kísérleteket is részletesen ismertetik, s az eligazítást közel 300 ¯ köztük 50 színes ¯ ábra is segíti. A kézikönyvet pszichológus, biológus, orvos, filozófus szakemberek mellett egyetemisták és PhD-hallgatók egyaránt használhatják a kutatásokban történő eligazodáshoz, illetve referenciakötetként.
Czigler István - A figyelem pszichológiája
A figyelem a pszichológia szinte valamennyi jelenségkörében szerepel. Biztosítja, hogy magatartásunk irányításában a környezet éppen fontos vonatkozásai kapjanak döntő szerepet. Figyelmi működés szabályozza, hogy a tárgyakban, eseményekben gazdag világ ne terhelje túl az észlelő rendszereket, de figyelmi működések szabályozzák azt is, hogy a mozgások kivitelezését ne zavarják egymásnak ellentmondó utasítások. Figyelemről beszélünk akkor, amikor hosszabb ideig kell fenntartani a teljesítmény magas szintjét, esetleg egy éppenséggel "unalmas" helyzetben. A megismerési és viselkedés szervezési folyamatokban betöltött szerepe miatt a figyelem a kísérleti pszichológia egyik központi területe. A könyv legfontosabb célja, hogy bemutassa azokat az elméleti kereteket, melyek a figyelem kísérleti kutatásait vezérlik. Ahol erre lehetőség van, bemutatjuk azokat az idegrendszeri mechanizmusokat, melyek megalapozzák a figyelmi jelenségeket. A könyvben hangsúlyt kapnak a módszertan kérdései, de szó esik a gyakorlati alkalmazásokról is.
Michael W. Eysenck - Mark T. Keane - Kognitív pszichológia
A modern pszichológiában közel 50 éve végbement változást gyakran "kognitív forradalom"-nak nevezik, hiszen a szorosabb értelemben vett pszichológiai problémákon túl a nyelvészet, számítástechnika, de a mesterséges intelligenciakutatások során is olyan interdiszciplináris megközelítéseket tett lehetővé, melyek nyomán e szemlélet ma "cognitive science"-ként ismert. A könyv igen alapos áttekintést ad a többi között az észlelés, figyelem, emlékezet folyamatairól, a mentális reprezentációról, a tudás szerveződéséről, bőséges és jól követhető kísérleti pszichológiai bemutatással, ami az olvasót bevonja egy-egy jelenség kapcsán a kérdésfeltevés, a módszertani megközelítés és az adatok korrekt értelmezési módjának jellegzetes kognitivista világába, vagyis "részessé tesz": továbbgondolkodásra késztet, további ötleteket ad. A könyv magyar nyelvű kiadása hasznos olvasmány pszichológushallgatók, végzett pszichológusok, filozófusok, számítástechnikai szakemberek és a téma iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára.
Ismeretlen szerző - Kognitív tudomány
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Paul Misraki - A halál utáni élet
"Ami engem személyesen illet, már volt lehetőségem kifejteni azokat az okokat, amiért hajlok arra, hogy a halál nem egy vég, hanem átjáró egy másik tudatállapotba.
A parapszichológia terén elért áttörés különös módon egyengeti azokat az utakat, amelyek lehet, hogy már egy közelebbi jövőben, mint gondolnánk, fantasztikus felfedezésekhez vezetnek a túlélés lehetőségeinek kapcsán. Ez egy olyan jóslat, amely kalandornak tűnhet sokak előtt, kezdve magukkal a parapszichológusokkal, de fenntartom, amit mondok, hiszen a színtéren, ahová a dolgok egy ideje robognak, jelentős események történnek.
Vegyük hát magunknak a fáradtságot, hogy megvizsgáljuk a kérdéseket, amelyek ezek után vetődnek fel."
Carl R. Rogers - Jerome Freiberg - A tanulás szabadsága
Carl R. Rogers egyike a XX. Század legnagyobb hatású pszichológusainak. Forradalmi újításai közül a kliensközpontú pszichoterápia a legismertebb, de talán még nagyobb a jelentősége annak a felismerésének, hogy az emberekben lévő hatalmas pozitív energiákban bízó személyközpontú megközelítés az élet minden területén csodálatos eredményekre vezethet. A pedagógia – az óvodától az egyetemig – talán a legfontosabb eszköze lehet annak, hogy a jövő nemzedéke egy igazságosabb és emberibb társadalomban boldogabb életet élhessen. Ez a könyv konkrét példákon keresztül mutatja be, mit tehetünk mi – szülők, tanárok, iskolaigazgatók – azért, hogy gyerekeink öntudatos, saját életüket irányítani tudó, érző és felelősségvállaló felnőttekké nőjenek fel. H. Jerome Freiberg, a kötet átdolgozója újabb amerikai példákkal egészítette ki ezt a ma is aktuális írást, és a könyv függelékében megismerkedhetünk a tanulóközpontú iskola hazai úttörőivel.
Thomas Gordon - Tanítsd gyermeked önfegyelemre
A Magyarországon 30 éve jól ismert Gordon Könyvek sorozat kötete. Szülőknek, pedagógusoknak ajánljuk, a fegyelmezés témájában. A kisgyermekkori dackorszak és a kamaszkor problémáinak megértésében és kezelésében nagy segitséget nyújt. Az olvasó az első Gordon könyv után a következőt szokta keresni a boltokban és a Kiadóban.
Izsó N. Sofia - Hermetikus lélektan
Az ősi tudás itt fekszik előttünk, csupán le kell hajolnunk érte. Hermész Triszmegisztosz, a nagy beavatott örök érvényű tanításait azonban csak a posztmodern tudomány képes igazolni. Hermész az embert a hierarchikusan rendeződött világmindenség szerves részének tekinti. Lelki és szellemi tartalmaink által működő tudatunk teszi lehetővé az univerzális összeköttetést. A hermetikus tanokhoz hasonlóan a modern tudomány is hajlik arra, hogy a világegyetem inkább tudattermészetű, mint anyagszerű képződmény: tehát egy végtelenül hatalmas makrotudati hálózatban élünk. Éppen ezért Hermész modellje csak lélektani szempontból érhető meg igazán. Az isteni és világi összetevőinkre vonatkozó hermetikus axiómák fontos útmutatót nyújtanak az ember egységes szemléletéhez. Ezt célozza meg az általam holopszichológiának nevezett irányzat. Izsó N. Sofia (Idézet a kiadó honlapjáról)
Cherry Gilchrist - Az alkímia
Titkos tanok című sorozatunkat megújítottuk. Azzal a céllal indítottuk ismét útjára, hogy igényes, okkult tudományokkal foglalkozó köteteket adhassunk az olvasók kezébe. A szerzők az adott témák szakértői, érthető, ugyanakkor rendkívül izgalmas ismeretterjesztő munkáik az ősi és jelenkori titkos tanok világába kalauzolnak el.
Az alkímia ősi tudománya, amely arannyá változtatja az alapfémeket, a modern ember átalakulásának metaforája lehet. Jelen könyv legfőbb célja, hogy körvonalazza az alkímia célkitűzéseit és történetét, majd megvilágítsa, hogyan viszonyul más ezoterikus szellemi áramlathoz, a tudományokhoz és művészetekhez, s miként befolyásolta az utóbbiak fejlődését. A szerző szerint az alkímia a vérünkben van, erőteljes jelképei a kollektív tudattalanban gyökereznek. Ha korábbi formájában el is tűnt a laboratóriumában fáradozó adeptus, az alkímia lelki vonatkozásai, képi világa és jelképrendszere a mai napig számos szellemi vagy gyakorlati tevékenység - többek között a meditáció, a holisztikus gyógyítás, a zene, a lélektan és a művészet - éltető forrásai.
Pléh Csaba - A megismeréstudomány alapjai
„A megismeréstudomány kritikus mozzanata a megismerés megértésének keresése, legyen az valóságos vagy elvont, emberi vagy gépi. A cél az értelmes kognitív viselkedés megértése. Reményünk az, hogy mindez elvezet az emberi értelem, a tanítás és tanulás, az értelmi képességek jobb megértéséhez." Donald Norman, 1981 Könyvem egy közel két évtizeddel ezelőtt tartott előadássorozaton alapuló, első kognitív tudományi tankönyvem (Pléh, 1998) újabb változata. A változaton azt értem, hogy miközben igyekeztem megőrizni az eredeti kéziratnak az egyetemi előadások műfajából adódó természetes hangnemét, valamint gondolatmenetének főbb vonalait, azért arra is törekedtem, hogy a kognitív tudomány két évtizedes fejlődésének eredményeiből is megjelenjen néhány vezető mozzanat. Az utóbbi két évtized fontosabb változásai egyrészt gazdagították a kognitív tudomány repertoárját, másrészt megváltoztatták hangsúlyait. Pléh Csaba (1945) pszichológus és nyelvész, a hazai kognitív tudomány egyik kezdeményezője.
Polányi Mihály - Személyes tudás I-II. - Úton egy posztkritikai filozófiához
Újra el kell ismernünk
a hitről,
hogy minden tudás forrása.
Intellektuális szenvedélyek,
egy nyelv,
egy kulturális örökség birtoklása,
vonzódás a hasonlóan gondolkodók
közösségéhez - a személyes tudás
szenvedélyesen
és megértésünkön jóval túlmenően
elkötelez bennünket
a valóság egy látomása mellett.
Ez az elkötelezettség,
mint a szerelem, amellyen rokon,
szenvedéllyel égető
"Nesszosz-ing"...
E könyv Polányi főműve.
Mircea Eliade - The Forge and the Crucible
Primitive man's discovery of the ability to change matter from one state to another brought about a profound change in spiritual behavior. In The Forge and the Crucible, Mircea Eliade follows the ritualistic adventures of these ancient societies, adventures rooted in the people's awareness of an awesome new power.
The new edition of "The Forge and the Crucible" contains an updated appendix, in which Eliade lists works on Chinese alchemy published in the past few years. He also discusses the importance of alchemy in Newton's scientific evolution.
Gyimesi Júlia - Pszichoanalízis és spiritizmus
A spiritizmust bátran lehet áltudománynak tekinteni, de tagadhatatlan, hogy komoly hatással volt a pszichológia fejlődésére. Sokak számára vonzónak tűnt a spiritizmus alaptétele, miszerint a testi halál után a lélek tovább él, és megfelelő technikák segítségével megidézhető. Másokat éppen a spiritiszta jelenségek leleplezésének vágya vezetett a spiritizmus tudományos tanulmányozásához.
Ám akár a cáfolat, akár az igazolás vágyával közelítettek a természetfelettinek tűnő jelenségekhez, a spiritizmus gyakorlata és kapcsolódó filozófiája hatást gyakorolt a psziché működését és lehetőségeit kutató gondolkodókra. Különösen meghatározónak bizonyult a pszichoanalízissel szimpatizálók és a pszichoanalitikusok között, mivel a kutatók leggyakrabban a tudatküszöb alatti lelki folyamatok és funkciók működését feltételezték a szokatlan megnyilvánulások háttérben.
Gyimesi Júlia 2011-ben szerzett doktori fokozatot a Pécsi Tudományegyetem Elméleti Pszichoanalízis Doktori Programjában. Jelenleg a Kodolányi János Főiskola Pszichológia Tanszékének adjunktusa.
Czigler István - Figyelem és percepció
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Botond Gyula - Egy pszichiáter végnapjai
Bármily hihetetlen is, de bizony megesik, hogy egy pszichiáter lelkét is csapdába ejti a szerelem. Elbeszélésünk főszereplője, dr. O, különösen érzékeny lelkű fiatalember, egy hajdan volt, igazi lélekgyógyász, aki persze esendő és naiv, mint oly sokan. Segítségével megismerhetjük egy letűnt, de nem minden tanulság nélküli kor néhány ma már különösnek tűnő eseményét, mint például: betegségesdi, őrjember, gömbösödés, bagrizmus, molekulalélek stb. Hősünk két nap alatt hosszú utat jár be a poros, izzadmányos evilágtól a transzcendensig és vissza. Útján elkísérik betegei: Ilonka, Lajos, Boldizsár és kedvenc állatai: a legyek és a kutyusok. Kérem a Kedaes Olvasót, hogy ne nevesse ki őt, hiszen történetéből alighanem még ma is sokat tanulhatunk. A szerző
Jean-Pierre Changeux - Az igazságkereső ember
A kiváló francia neuróbiológus, az MTA tiszteletbeli tagja ebben a könyvében is izgalmasan kombinálja a modern idegtudományok naprakész ismeretanyagát és a megismerés-kutatás végső, filozofikus kérdéseit.
A neurális rendszer genetikai szabályozásától a képalkotó módszerekig ívelő tényanyagot dolgoz fel, világos, izgalmas stílusban.
B. Michael Thorne - Tracy B. Henley - A pszichológia története
A pszichológia történetének ezen átfogó és tudományos igényű kötete az emberek, az eszmék, a pszichológiai iskolák és a történelmi események közötti kapcsolatokra helyezi a hangsúlyt. Az egyes fejezetek felépítése, szerkezete jelentős mértékben segíti az Olvasót a rendszerek közötti kapcsolatok és összefüggések feltárásában, átlátásában. A könyv fejezeteinek végén található Kérdések kritikai gondolkodásra ösztönzik az Olvasót. A Fogalmi térképek szemléletesen tárják az érdeklődők elé a kapcsolatokat. Az egyes fejezetek elején lévő Időrendi grafikonok segítik az Olvasót, hogy történelmi kontextusban is el tudja helyezni az adott fejezetben tárgyalt személyek életét, munkásságát. A könyv felépítésének, tartalmának köszönhetően a pszichológiatörténet tanulmányozása érdekes és szórakoztató, és mindemellett megfelel a mai tudományszemlélet pontos és átfogó jellegének.
Racsmány Mihály - Kéri Szabolcs - Architektura és patológia a megismerésben
A Kognitív Szeminárium sorozat második kötete a 2000 februárjában megrendezett VIII. Magyar Kognitív Tudományi Konferencia előadásain alapul, s azokból a hazai kutatásokból ad átfogó válogatást, amelyek a kísérleti pszichológia, a neuropszichológia és a kognitív neuropszichiátria együttes alkalmazásával egy külföldön már széles körben elterjedt módszert kívánnak nálunk is meghonosítani. A tanulmányok az autizmus, a szkizofrénia, illetve az afáziás nyelvi zavarok vizsgálatainak legfrissebb eredményeire támaszkodva mutatják be megismerőrendszerünk működését. Kötetünket gyakorló neuropszichológusoknak, pszichiátereknek és neurológusoknak egyaránt ajánljuk, de az idegrendszer sérülései iránt érdeklődő nem szakmabeli olvasók is haszonnal forgathatják. A szerkesztők
Győri Miklós - Az emberi megismerés kibontakozása
A tanulmányok a magától értetődő erőteljes fejlődési hangsúly mellett fokozottan támaszkodnak az idegrendszeri fejlődési zavarokból származó adatokra, ezeknek a tipikus és az érett (felnőtt) teljesítményből származó eredményekkel való integrálására, és a különböző tudásterületek közötti fejlődési kölcsönhatások elemzésére - tükrözve a megismeréskutatás néhány fontos mai tendenciáját.